HET NIEUWE AVONDBLAD 18e JAARGANG No. 150 VRIJDAG 28 APRIL 1933 IJMUIDER COURANT 1 ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 I plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. I Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. De Uitslag der Verkiezingen. Na de hevige emoties der laatste weken zal het Nederlandsche volk den uitslag der verkiezingen wel ietwat ontnuchterd bekijken. Hoe men de zaak ook bekijkt: er is niet veel veranderd. Evenmin als bij de vorige gelegenheden, waarbij het stelsel van Even redige Vertegenwoordiging heeft gewerkt. Weer is de maximum-partij winst (ditmaal alleen behaald door de Anti-revolutionairen en de Communisten) twee zetels. En aange zien in deze maximum-winst nu juist de anti-revolutionairen en de ultra-revolutio nairen „naast elkaar staan", kan men hier al bezwaarlijk van groote veranderingen spreken. Dan het maximum-partij verlies. Ook dit bedraagt weer twee zetels, en het is alleen geleden door de twee grootste partijen des lands: de R.K. Staatspartij en de S.D.A.P. Beider verlies is gedeeltelijk ten goede geko men aan afgescheiden groepen van derge lijke richting, die elk een zetel hebben be haald. Overigens staan ook de R.K. en de S.D.A.P. wel in zoo belangrijke mate tegen over elkaar, dat beider verliezen elkaar weer eenigszins opheffen. Temeer nu een nieuwe meerderheids-vorming door de burgerlijke partijen voor de deur staat. Wilt u meer vergelijkingen die op weinig verandering wijzen? De oude coalitie, waaruit de extra-parle mentaire kabinetten ook nog voortkwamen, al konden zij niet meer op een vaste meer derheid bouwen, had in de oude Kamer 53 zetels (R.K. 30, A.R. 12, C.H. 11). In de nieu we heeft zij er 52 (R.K. 28, A.R. 14, C.H. 10). Van twee partijen neemt men als vast staand aan, dat zij bereid zullen zijn in de nieuwe Kamer aan de vorming van een re geringsmeerderheid mee te werken. Die twee zijn de R.K. en de A.R. In de oude Ka mer hadden zij samen 42 zetels, in de nieuwe hebben zij er ook precies 42. Wie zich de tijden van het districten-stelsel herinnert, toen gansche „landslides" plachten plaats te vinden, toen de Kamer naar links of naar rechts „om" ging in één slag, kan moeilijk geïmponeerd worden door een uitslag als deze. Te minder omdat er van zoo vele zijdén zoo ontzettend hard gewerkt is om stemmen te halen. Vermoedelijk is aan deze verkiezing meer energie besteed dan ooit te voren. Evenredige Vertegenwoordiging laat evenwel geen groote wijzigingen, geen „landslides" toe. De cijfers bewijzen het voor de zooveelste maal; de objectieve beschou wer kan er geen andere slotsom uit trekken. Nu is het zoo helder als glas dat bij alle verkiezingen ook onder het districten stelsel was dat zoo een meerderheid dei- kiezers haar partijen trouw blijft. Verande ringen moeten komen van de rest, veelal aangeduid als „de kleurlooze middenstof", hetgeen niet geheel juist is, want behalve kleurloozen, dus onverschilligen, behoor en daar ook de menschen toe die geneigd zijn tot radicale verandering in hun opvattingen, en de ontevredenen tengevolge van slechte tijdsomstandigheden. Op deze „bewegelijke" massa worden de pogingen der propagandis ten van alle partijen in hoofdzaak geconcen treerd. Als dit nu tot de zittende partijen be perkt bleef, zouden er tenslotte wel wijzi gingen van belang uit kunnen voortkomen. Maar het feit dat er.telkens ettelijke nieuwe partijtjes gevormd worden, als zoovele ka pers op de kust, belet dat. De nieuwe partij tjes, die in overgroote meerderheid niet de geringste kans op een zetel maken, neutra liseeren een groot deel van de „bewegelijke kiezersmassa" en doen al die stemmen een voudig verloren gaan. Van dit feit geeft de huidige uitslag een scherper beeld dan ooit tevoren. Er zijn 53 partijen aan den start gekomen voor de groote race. Van die 53 zullen er veertien in de nieuwe Kamer vertegenwoordigd zijn. Negenendertig partijen hebben geen enkelen zetel behaald en van die negenendertig is er nog maar één, die in de buurt van 3/4 van den kiesdeeler is gekomen. Dit is de O.S.P., met 27.443 stemmen. Twintig partijtjes ble ven in hun totaal onder de 1000 stemmen, terwijl de kiesdeeler 37.208 bedroeg, en men daar minstens 3/4 van moest halen om één zetel te kunnen bemachtigen. Vijf andere bleven nog onder de 2000 stemmen, en ne gen varieerden tusschen 2000 en 10.000. Van een eenigszins serieuze kans op een zetel is dus bij geen van die vierendertig partijtjes sprake geweest, en het kan geen verwonde ring wekken dat velen aandringen op wetge ving om dit stemmenverlies te voorkomen. Ook de partij „Plicht, Orde, Recht" met 11.117 stemmen, de Katholiek Democratische Bond met 2U.478 en de Alg. Ned. Fascisten- bond met 17.142 zijn nog ver verwijderd ge bleven van driekwart van den kiesdeeler. De eenige nieuwe partij die een zetel heeft behaald is het Verbond van Nationaal Her stel (mr. dr. Westerman). Dit werd verwacht. Het heeft ruim dertigduizend stemmen ge haald. Beschouwt men nu de cijfers der veertien partijen die wèl in de nieuwe Kamer zijn vertegenwoordigd, dan lijkt dit aantal van veertien nog erg hoog, maar het wordt min der vervaarlijk, als men ziet, dat zes van die partijen elk maar één zetel hebben gehaald, terwijl twee er resp. drie en vier hebben ver overd. Resten de zes groote partijen, die 87 van de 100 zetels bezetten. In de oude Kamer hadden zij er 92, zoodat deze massale aan val van zevenenveertig kleinere partijen hen op een totaal gemeenschappelijk verlies van precies vijf zetels is komen te staan. De Communisten zijn van twee op vier zetels gekomen. Dit is inderdaad een verdub beling, maar het is altijd nog maar vier pro cent van de Kamer. Van Russische dictato riale methoden blijft Nederland zeer ver verwijderd. Vergelijkingen met den snellen groei van het communisme, die in Duitsch- land heeft plaats gehad, toonen dan ook een enorm verschil. De communisten zijn trouwens niet van 2 tot 4 procent van het stemmen-aantal gestegen. Hun stemmen percentage bedraagt thans niet 4, maar 3.17. Overschot-stemmen hebben hun een vierden zetel bezorgd. Naast hen heeft de Rev. Socialistische Partij (Sneevliet) een zetel behaald, maar heeft de Onafh. Soc. Partij (Schmidt-de Kadt) in tegenstelling met de verwachtingen geen succes bereikt. De pogingen van een heele reeks fascisti sche partijtjes hebben geen resultaat opge leverd. Van deze groepen behaalde alleen de Alg. Ned. Fascistenbond, met 17142 stemmen, een totaal dat eenigszins in de buurt van de helft van den kiesdeeler komt. Ook van de fascistische dictatuur schijnen wij voorshands ver verwijderd te blijven. Terwijl drie der groote partijien (V.B., V.D. en C.H.) elk één zetel verloren, valt het op dat de Christelijk Democratische Unie (van Houten), die een zetel veroverde, haar stemmental van de vorige verkiezingen (12780) met 25000 zag stijgen (tot 37.793). De R.K. Volkspartij (mr. P. M. Arts) steeg met 17000 stemmen en behaalde ook weer ëens een zetel, de Rev. Soc. Partij (Sneevliet) mee 27000, zoodat deze er ook in kwam. Zooals men weet zit Sneevliet in de gevangenis wegens opruiing. Wat het resultaat van de stad Haarlem be treft zij opgemerkt, dat de R.K. Staatspartij (stijgend van 14682 tot 15517) zichzelf vrij wel gelijk bleef, als men de uitbreiding van de kiezerslijst in aanmerking neemt. Op grond van dezelfde overweging ging de S.D.A.P. (thans 18278, in 1929 17936) een ietsje achteruit. De Vrijheidsbond (nu 3893, toen 4437) verloor nogal veel, de Vrijzinnig- Democraten (nu 6386, toen 4772) behaalden vrij belangrijke winst, de A.R. (nu 5686, toen 3412) nog meer en de C.H. (nu 3923, toen 4655) verloren in dezelfde mate als de V.B. Het Verbond van Nationaal Herstel bracht het hier tot 677 stemmen, de R.K. Volkspartij steeg aanzienlijk (van 752 op 1175) en de Communisten boekten veel vooruitgang. Hun stemmenaantal bedroeg hier 3190 op -een totaal van 62.426, dus vijf procent. Natuurlijk wordt de belangstelling uit het geheele land nu gevestigd op de pogingen om een regeeringsmeerderheid te vormen. Er zijn geruchten geweest over een mogelijk samengaan van R.K. en A.R. met V.D. Dit blijkt thans niet meer uitvoerbaar. In de oude Kamer hadden die drie partijen gezamenlijk 49 stemmen, in de nieuwe hebben zij er 48. De volstrekte meerderheid is 51. Het lijkt dus waarschijnlijk dat weer onderhandeld zal worden met de C.H. Zooals in den aanvang van dit artikel werd opgemerkt hebben de drie oude coalitiepartijen (R.K., A.R. en C.H.) gezamenlijk 52 zetels, hetgeen net ge noeg zou zijn maar geen erg veilige meer derheid oplevert. Zou men dus wellicht ook de V.D. erin betrekken? Bestaat er kans op dezelfde partij en-samenwerking, waarmee wethouder mr. Slingenberg al sinds zooveel jaren in Haarlem het financiëel bewind voert? De toekomst zal het spoedig leeren, Misschien komt ook de gedachte aan een „Nationale Regeering" waarin alle groote burgerlijke partijen vertegenwoordigd zouden zijn, opnieuw aan de orde. R. P. IJMUIDEN CONCERT IJMUIDEN'S MANNENKOOR WAARDIG BESLUIT VAN HET SEIZOEN Tot sluiting van het winterseizoen had IJmuiden's Mannenkoor onder leiding van zijn directeur, den heer Henk J. Arisz, een concert georganiseerd, waaraan 150 personen medewerkten De uitvoering welke grootere belangstelling verdiend had, werd Donder dagavond in Thalia's groote zaal gegeven. De voorzitter van het koor, de heer C. Vis ser Hzn„ heette in een prijzenswaardig kort openingswoord den aanwezigen hartelijk wel kom, inzonderheid den beschermheer, no taris W. A. Dolleman. Een aantrekkelijk programma, dat een keur van lichte en hoogere eischen stellende werken bevatte en dat geheel in het teeken der vocale kunst stond, werd geboden. Het concerteerende koor, welks uitstekende kwaliteiten we reeds meerdere malen met lof hebben vermeld, opende onder aandachtig gehoor het recital met Zum Sanctus van Schubert, daarna Vale Car'issima (Vaarwel Liefste) en Grabgesang. Doordat men zich nog niet voldoende op de zaal had ingezongen, stonden in het teere Sanctus de accoorden nog niet zooals zij behoorden. Het derde nummer was te dien aangaande van veel betere kwaliteiten, maa: toch had het koor zijn beste optreden met het repertoire na de pauze, dat in alles su perieur was. Dirigent Arisz heeft als van ouds zorg gedragen dat het afgeleverde werk tot in de détails verzorgd was, hetgeen de waar de van het gebodene zeer deed stijgen. Het populaire „Diri, diri don"' droeg mede tot het dankbaar applaus. Het succes van den avond was zeer ze ker wel de onderafdeeling van IJmuiden's Mannenkoor, het Knapenkoor. De jon gens oogsttén een overweldigenden bijval met den alom bekenden Kleppermarscli. Een goede gedachte van het Mannenkoor om deze knapenafdeeling welke nog veel beloften in houdt, te stichten. Uit het succesvolle repertoire noemen we nog naast Frank's Kleppermarsch, een com positie van Van Tusschenbroek, welke de avonturen van den Tinnen Soldaat bezingt. Velsen's Klein a Capella Koor. dat ook aan dit concert zijn medewerking verleende, zong naast een tweetal koralen van Bach, Vrede van Jos de Klerk: Koren van Vranken. Het ensemble had zich geen gemakkelijke taak opgelegd, doch voerde zijn programma op lof waardige wijze uit. De Velsenaren hebben goede krachten onder hun leden en het koor waarvan het vrouwenkoor dikwijls do mineerde. heeft vooral in de lastige koren- compositie van Vranken, kranig, zeer ver dienstelijk werk gedaan. De heeren Gerhard Versteeg, tenor en Frits Mondriaan, piano, brachten onder veel bij val een tweetal liederen ten gehoore. De zanger, één der trouwe leden van IJmuidens Mannenkoor, beschikt over goed materiaal, dat naar ik vernam thans onder deskundige leiding gevormd wordt, Het te zeer achter in den keel vormen der klanken maakte den tekst wel eens onver staanbaar. Een stem. waarvan bij serieuze studie, nog veel verwacht kan worden. Voor de uitvoerenden aan dit concert in clusief den directeur veel succes. W. SCHOOL- EN WERKTUINEN. Donderdagavond vond op de bovenzaal van Hotel Parkzicht de jaarvergadering plaats van de Vereeniging van School- en Werktui- nen in de gemeente Velsen. De vergadering was slechts matig bezocht. Dit was weliicht mede de oorzaak, dat de voorzitter de heer C. Luchsinger in z'n openingswoord een eenigszins pessimistischen toon liet hooren. Gezien het mooie doel, door de vereeniging nagestreefd, had men zeker een grootere belangstelling mogen verwachten. De voorzitter wees er op dat wat den finan- cieelen steun betreft, zoowel die van de ge meente, als van particulieren zich in een dalende lijn beweegt. Als de vereeniging niet ruimer mocht worden gesteund, dan vreesde de voorzitter, dat er wel eens een tijd zou kunnen aanbreken, waarop de vereeniging haar mooie werk zou moeten stopzetten. Het jaarverslag van den secretaris, hoewel getuigende van activiteit van het bestuur, was evenmin rooskleurig. Anders was het met het verslag van den penningmeester, waaruit trots de minder goede uitkomsten, nog een optmistische klank te beluisteren was. De begrooting voor 1933 kon de algemee ne goedkeuring wegdragen. Nadat de kascommissie haar verslag had uitgebracht werd de bestuursverkiezing ge houden. De aftredende penningmeester de heer Tabernal, werd herkozen. In de vaca ture Dalmeijer werd voorzien door de be noeming van den heer B. Lavoo. Wegens de slechte opkomst werd de agenda niet verder afgehandeld, doch zal hiervoor opnieuw worden vergaderd. JONGEREN VREDES-ACTIE. De afdeeling Kennemerland van de Jon geren Vredes Actie zal op Woensdag 3 Mei a.s„ des avonds 8 uur precies in de boven zaal van hotel Kennemerhof Kennemerplein, IJmuiden, een avond houden, waar als spre ker op zal treden de heer Wijnand van der Leeden, die zal spreken over het Roode Kruis. De avond is toegankelijk voor leden van de verschillende vredesgroepen te Beverwijk: IJmuiden en omstreken, terwijl uitnoodigin- gen zijn gezonden aan de afdeelingsbesturen van het Ned. Roode Kruis te Beverwijk en Velsen-IJmuiden. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen en tot debat. DE VISSCHERSHAVEN. Op 12 Mei zal door den Rijkswaterstaat worden aanbesteed het vernieuwen van een gedeelte remmingwerk in de Visschershaven alhier. De raming bedraagt f 6800. OPDRACHT. Het leggen van een nieuwe rioleering in de Hoofdstraat en een gedeelte van den Nieu wen Zeeweg te Noordwijk is opgedragen aan de firma Joh. Dienaar en Zn. alhier voor f 7990. GROOTE DIEPGANG. Het met petroleum van Abadan aangeko men Engelsche motorschip British Valour passeerde het Noordzeekanaal inkomend met een diepgang van 86 decimeter. IIOUTAANVOER VELSEN. Het Russische stoomschip „Kouibis'nev" is van Leningrad aangekomen met een lading papierhout voor de Papierfabriek. IJZERVERSCHEPIN G. Het van Amsterdam komend Nederland sche stoomschip Irene heeft bij de Hoog ovens een partij ijzer bijgeladen en vertrok vervolgens naar Spanje. BEVERWIJK HET A. V. R. O.-CONCERT IN LUXOR. KOVACS LAJOS EN ZIJN BAND De luistervinken van Beverwijk en omge ving zagen Donderdagavond dan eindelijk hun verlangen om Kovacs La jos en zijn band in hun midden te hebben bevredigd. Na het optreden van het Avro-octet en het Omroep orkest kon het plaatselijk Actie-Comité voor de Avro tenslotte ook het genoegen smaken -de Avro-band in de plaats onzer inwoning te laten optreden. Het behoeft geen betoog, dat de zaal zoo goed als geheel bezet was en dat een daverend applaus Kovacs en zijn mannen begroette toen zij voor de eerste maal het tooneel betraden. Het orkest had zich zoo goed en zoo kwaad als dat ging op het ondiepe podium weten te installeeren. Frisch en met een markant en scherp rythme klonk als opening van het concert de Kovacs Lajos-marsch door de zaal, een vlotte com positie van Pierre Palla, die tevens gelegen heid gaf de bezetting van het orkest nader te leeren kennen. Wij kunnen ons ontslagen achten van de taak om de kwaliteiten van deze prima musici nader te de tailleer en. Men kent ze van de radio en overigens hebben dagbladen en radio-tijdschriften over Kovacs en zijn orkest al zooveel lectuur geleverd, dat de voorraad adjectieven absoluut is uitgeput. Luxor heeft gekraakt van het applaus en van de daverende toejuichingen. Ieder in strument van de jazz-bezetting speelt in dit soort composities zijn belangrijke rol en ieder bespeler dient welhaast een virtuoos te zijn om de „breaks" te nemen. Na de wals Wein, Weib. und Gesang van Strauss deed de dorpsmuziek haar intrede, niet in den vorm van de Beverwijksche Har moniekapel, maar als zeer geliefd populair muziekstuk, waarbij het publiek gezellig mee kan „hei-dideldommen". Waarvan een druk gebruik werd gemaakt In de brillante para phrase „Le Pas de Fleurs" een schilderijtje in gouden lijst van den schilder onder de componisten Delibes speelde Palla mee feillooze technische zekerheid de piano-solo. Een storm van toejuichtingen brak los na dit nummer, in welke hulde zeker ook het or kest voor de bijzondere wijze van begelei ding een groot aandeel had. Na de pauze heeft de heer G. de Clerq, voorzitter van de AVRO, de luistervinken korten tijd toegesproken en daarbij gewezen op den groei van de AVRO, die in de maand Juli a.s. haar tweede lustrum zal herdenken. Spr. stelde tegenover de primitieve inrichting van voor tien jaren de moderne outillage van den tegenwoordigen omroep, in het bij zonder daarbij den nadruk leggend op het feit, dat thans een bedrag van f 635.000 des jaars aan de programma's kan worden be steed. Tenslotte wees spr. er op, dat de hal veering van den zendtijd den groei van de AVRO niet heeft kunnen belemmeren. Men is er wel in geslaagd, aldus besloot spr. ons den halven zendtijd Le ontnemen, maar men zal er niet in slagen den luistervinken de sympathie voor de AVRO te ontnemen. Na dat de daverende toejuichtingen na dit korte woord waren verstild voerde het orkest het tweede gedeelte van het programma uit. Een groote plaats was ingeruild aan populaire trots en tango's waarin Scholten, soms met assistentie van eenige collega's de refreinen zong. Het spreekt van zelf. dat de stemming in de zaal voortdurend steeg, vooral, toen enkele leden zich als solisten deden hooren. Zoo speelde de saxophonist een „valse bril lante" van Palla, gevolgd door een banjo solo „Lollipops", een accordeon-solo „Nola" geschreven door den bespeler van dit popu laire instrument en zij allen zetten de zaal overeind van enthousiasme. Maar toen Palla op schitterende wijze zijn marimba-solo „The Juggler" had gespeeld was het publiek bijna niet tot bedaren te krijgen. Geen en kele solist ontkwam aan een toegift en ook Palla werd niet losgelaten, alvorens hij een tweede solo had gegeven. De pasodoble „Schön war es" en het bekende afscheidslied van de band vormden het slot van dit prach tig geslaagde concert, dat velen zooveel ge noegen heeft geschonken en ongetwijfeld ook velen een anderen kijk op de jazz-muziek hebben gegeven. En dan kan men er ten slotte nog over denken zoo men wil, maar Virtuozen zijn het, die bij Kovacs in de band spelen. Tenslotte vermelden wij nog, dat Kovacs uit de handen van een dochtertje van den heer Bulsink een prachtig bloemstuk ont ving. Het Avro-actie-comité heeft met zijn arbeid voor het organiseeren van dit concert alle luistervinken, die daarvan konden profi- teeren, aan zich verplicht. JAARVERGADERING R.-K. COÖP. TUIN DERSVER. KENNEMERLAND. Dinsdagmiddag zal de R.-K. Tuindersver- eeniging „Kennemerland" haar jaarvergade ring houden. Als gewoonlijk zullen in deze bijeenkomst de jaarverslagen, o.a. dat van den directeur, worden uitgebracht. Vervolgens vermeldt de agenda een be stuursverkiezing en het vaststellen der balans en verlies en winstrekening. HET BEELD VAN DE GROENTEN- MARKT EEN OLIFANT ALS VERKEERSOBSTAKEL. In de straten van Chicago bracht een olifant groote consternatie teweeg door uit pure opstandigheid tegen zijn begeleider op de tramrails te gaan liggen. Op de foto ziet men hoe mevrouw Olifant haar halstarrige echtgenoot tot andere gedachten probeert te brengen. WINTERPItODUCTEN HEBBEN AFGEDAAN. De verwachting van de vorige week, dat de spinazie-aanvoeren hun hoogtepunt nog niet bereikt hadden werd op de laatste vei- lingdagen volkomen bewaarheid. De aan voeren bleven nog beduidend in omvang toenemen, zoodat mag worden aangenomen dat het hartje van het seizoen is aangebro ken. Het is intusschen zeer te betreuren, dat deze groote aanvoeren zoo'n geringe finan- cieele waarde vertegenwoordigen. De op brengst van. de meeste partijen kan niet loo- nend worden genoemd. De handel in dit product was in de afgeloopen week dan ook niet anders dan slecht te noemen. Soms werd aan enkele partijen nog een behoor lijke prijs toegewezen, maar voor verreweg het grootste gedeelte der aanvoeren golden zeer lage noteeringen. De prijzen bewogen zich van 1035 ct. per kist, bij hooge uit zondering werd 1545 ct. betaald. Voor wit lof kon de kleine verhooging in de noteering blijkbaar niet gehandhaafd blijven, ondanks het feit, dat de aanvoeren langzamerhand al beginnen af te nemen. De prijzen bewogen zich van 4 tot 10 ets. per Kilogram. Rabarber begint op de markt een ruimere plaats in te nemen. De gevolgen daarvan doen zich in de noteeringen reeds gelden. Betaald werd van 35 ct. per bos, naar ge lang van de kwaliteit. Hoewel sommige tuinders reeds flinke kwantums sla aanvoerden bleven de hoe veelheden toch over het algemeen gelijk aan die van de vorige week. De prijzen bleven eveneens vrijwel ongewijzigd en varieerden naar soort van 30—75 ets. per kist, d.i. 2—6 ets. per stuk (krop). De aanvoer van bloemkool bleef nog be scheiden, maar de kwaliteit wordt steeds beter. Eerste soort kon geregeld voor prijzen van 2025 ct. per stuk plaatsing vinden. Mindere soorten werden naar kwaliteit be taald. De aanvoer van asperges bleef nog tot ge ringe hoeveelheden bepaald. De weersge steldheid was voor dit product te ongunstig. Ook met de kwaliteit wilde het nog niet bijster vlotten. Deze regelt zich meer naar den aanvoer. Als gevolg daarvan was ook een groote schommeling in de prijzen te consta- teeren. Zij bewogen zich van 30—80 ct. per bos. Het aanbod van raapstelen wordt grooter. Aanvankelijk kon voor dit product 3 tot 4 ct. per bos worden genoteerd, doch op de laatst gehouden veiling daalde de prijs van 23 ct. per bos. Radijs kon, althans voor goede soorten, bij beperkte aanvoeren worden ge plaatst voor 4—5 ets. per bos. Van de win- terproducten worden nog kleine partijtjes roode- en gelekool aangevoerd, waarvoor 3—6 ct. pex stuk betaald werd. De aanvoer van prei is sterk verminderd. Dit winter-artikel I vindt geen aftrek meer en het gevolg daar- I van uitte zich in een zeer lustelooze han del.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1