HET NIEUWE AVONDBLAD Successen van het Visscherijonderwijs. Intieme plechtigheid in de boetzaal. UITBREIDING DER ZWEMINRICHTING. 18e JAARGANG No. 152 MAANDAG 1 ME! 1933 IJMUIDEQ COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 1x/2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600— bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. i De Dolle Dwaasheid. Het is geen zachte term, maar zachter kan lk den veldtocht, in Duitschland tegen de Joden ondernomen, niet meer aanduiden, pas heb ik nu weer een lijst gelezen van schrijvers, wier boeken uit de bibliotheken en leeszalen verwijderd zullen worden. Een Engelsche krant zegt ervan, dat de Nazi's hiermee alleen bewijzen welk een geweldig deel van de Duitsche litteratuur door Joden geproduceerd wordt. Nu, dat is waar. Het is een zeer lange lijst, die wemelt van interna- tionaal-beroemde namen zooals Arnold Zweig. Stephan Zweig, Lion Feuchtwanger, Heinrich Mann, Ludwig Renn, Erich Maria Remarque, Arthur Schnitzler, Ilja Ehrenburg, Walther Hasenclever, Iwan Goll, Egon Er win Kisch, Thomas Mann, Walther Rathenau en- zoovoorts. Probeer een even lange lijst sa men te stellen van niet-Joodsche Duitsche schrijvers, die in de laatste vijfentwintig jaar in het buitenland naam gemaakt hebben, en gij zult een zware opgaaf hebben. Ik zie er geen kans toe- Hoe is het ter wereld mogelijk dat een volk op deze wijze een groot stuk van zijn cultuur maar eenvoudig overboord gooit! Denkt het dit vol te kunnen houden, meent het ermee gebaat, te zijn? Stel daarnaast het ontslag, aan ette lijke knappe doctoren, advocaten, rechters, aan professoren op allerlei gebied gegeven. Een verschrikkelijke verarming van de Duit sche wetenschap! Hoe is het mogelijk dat men een dergelijken aanslag op zijn eigen cultuur onderneemt, en bovendien de repu tatie van zijn volk in de wereld steeds dieper ondermijnt! Wie zou ooit gedacht hebben dat zulk een dwaze roekeloosheid in 1933 nog mogelijk was? Het blijft niet bij deze dingen. Men gaat nu ook buitenlandsche kunstenaars weren of zij Joden zijn of niet. Dit blijkt uit het onzin nig? geval met Nederland's grootste sopraan- zangeres, Jo Vincent, wier concerten te Ber lijn op 18 en 19 Mei. maanden tevoren vast gesteld, maar eenvoudig zijn afgezegd omdat zij geen Duitsche is, en wier eveneens vast gestelde concert te Hamburg in de lucht hangt omdat er te Hamburg „geruchten loo- pen dat zij een Jodin is". Men heeft haar een brief geschreven om te vragen of dat juist was. Er zit aan dit geval, voor ieder die mevrouw Vincent ook maar van een portret kent, een sterk komische kant, want men kan zich moeilijk een completer tegenstelling tot het J'jodsche type voorstellen dan deze licht blonde verschijning, die eerder zou kunnen gelden als standaardtype van het Germaan - sche ras. Mevrouw Vincent heeft zich zeer verontwaardigd over het feit, dat men bij kunstenaars überhaupt, navraag naar het ras zou gaan doenalsof dat iets ter wereld met de waarde van de kunstuiting te maken kan hebben! Maar het zal haar niet baten; de dolle dwaasheid zet zich vroolijk voort. En de Telegraaf, die vele bizonderheden over het geval neemt en het „een pijnlijk incident" noemt het is zacht gezegd begint alvast met te voorspellen dat als een groote Neder- landsche zangeres aan zulk een behandeling wordt blouègesteld als die te Berlijn, het Ne- deriandsche publiek niet meer geneigd zal zijn de kunst boven ras-afstamming en na tionaliteit te blijven stellen, zooals hier altijd gebeurd is. M. a. w.: dat het gevolg zou kunnen zijn dat men hier Duitsche kunste naars gaat weren. Laten wij in Godsnaam niet aan dergelijke domme représailles beginnen! Wij zouden er ons mee op één lijn plaatsen met de cultu- reele geestesgesteldheid van de Nazi's. Er is waarachtig al verdwazing genoeg in de we reld. Moeten deze Duitsche maatregelen op den duur heel Europa doen afzakken tot het zelfde peil? Krijgen wij naast de tariefmuren nu ook nog de kunstmuren, en de weten schapsmuren, totdat, we allemaal volmaakt ingemuurd zijn binnen vooroordeel, bekrom- peidieid en rancune? Ik hoop van harte dat het Nederlandsche gezonde verstand dit zal weten te verhoeden, althans wat ons volk betreft. R. P. IJMUIDEN Nestors van de vloot krijgen „het certicaat". ST. NICOLAASVEREEN. „ONS BELANG" Zaterdagavond heeft bovengenoemde ver- eeniging met medewerking van haar onder- afdeeling. de tooneelvereeniging ..Het Mas kerin de zaal „Het Wapen van Velsen" een goed geslaagde uitvoering gegeven. Gezien de tijdsomstandigheden en het gevorderd seizoen, hadden wij onze verwachting in be trekking tot het bezoek niet te hoog gespan nen. Het heeft echter onze verwachting overtroffen. De zaal was zoo goed als geheel bezet. De aanwezigen hebben ten volle geno ten van hetgeen de leden van „Het Masker" vertoonden. Eerst werd opgevoerd „Arme Rij ken" een vroolijk spel in één bedrijf.Was 't spel in den beginne was stroef, al spoedig ging 't spel vlotter en toen de noodige losheid ver kregen was, werd ook in het tweede stuk: .,Een knap stel" goed spel gegeven. Daverend applaus en lachsalvo's bij open doek. voorna melijk bij het blijspel. Een knap Stel, waren de oorzaak dat men, ofschoon de uitspraak zeer duidelijk was, het spel af en toe niet goed kon volgen. Hebben wij in ons verslag van een der eerste uitvoeringen van „het Masker" indertijd geschreven, dat bij deze vereeniging goede krachten schuilen, de uit voering" van Zaterdagavond heeft dit weer bewezen. Tijdens de pauze werd een verloting gehouden, waaraan niet minder dan 50 prij zen waren verbonden. Een geanimeerd bal vormde het slot van den avond. PERSONALIA. Mr. Dr. A. v. d. Flier alhier is herkozen als voorzitter der Vereeniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland. V.l.n.r. op de eerste rij de schippers GravemalcerDe Boer, Krab en Van der Leek, de heer Stam en schipper De Graaff. Achter schipper De Boer schipper Koemo.n. Tusschen schipper Krab en Van der Leek de heer Verwayen. Links achter den heer Verwayen Adj. Inspecteur Bakker. Het behalen van „het certificaat", het be wijs van bekendheid met de bepalingen ter voorkoming van aanvaring op zee is op zich zelf niets bijzonders. De studie, die voor het behalen van dit diploma noodig is, is niet zoo omvangrijk en iedere jongeman, die bezield is met den wil om het te behalen, behaalt het zonder mankeeren en in dezen crisistijd, nu de mannen van de vloot ruimschoots gele genheid hebben, de cursussen op de Vissche- r ij school te volgen, zijn reeds tal van deze diploma's uitgereikt. Zaterdag vond echter een uitreiking van diploma's plaats die een bijzonder karakter droeg en die niet zonder reden op eenigszins plechtige wijze geschiedde. De geëxamineer- den waren ditmaal geen jongemannen, die aan het begin -van hun visschërsloopbaan stonden, doch vijf schippers van tegen de vijftig en zelfs ouder, die 30 jaren en langer geleden reeds ondervonden dat de visch duur betaald wordt, die reeds gedurende tal van jaren op de brug hebben gestaan van traw lers, die tot de grootste en béste van de vloot gerekend kunnen worden, wat als bewijs kan dienen, dat zij het vertrouwen genoten van hunne reederijen. Albert Krap van de K.Pzn. Timmers, Albert de Graaff van de Caroline, W. Gravemaker van de Donald, Meindert de Bier van de Hercules en C. van der Leek van de Alkmaar, allen mannen, wier wieg heeft gestaan in eenvoudige huisjes bij de duinen van Egmond of Den Helder en die als het ware zijn opgegroeid met het bedrijf, hebben het goede voorbeeld gegeven en alle valsche schaamte overwonnen, waarvoor zij Zaterdag de belooning in den vorm van „het certifi caat" uit handen van den heer D. Bakker, adj .-inspecteur van de Scheepvaart-inspectie en gedelegeerde bij de examens ontvingen. In de boetzaal van de school waar het ruikt naar touw en teer-en te midden van allerlei tropheeën van hun bedrijf vond de eenvoudige plechtigheid plaats in tegen woordigheid van den directeur der school, den heer P. J. Verwayen, den leeraar J. Stam, den heer Bakker, die de cursussen leidt te Eg- mond, experts van de Scheepvaartinspectie en eenige leerlingen. Ook was aanwezig de heer J. Koeman, een van IJmuiden's bekend ste schippers. Alvorens de diplomas uit te reiken sprak de heer Bakker eenige woorden tot de ge slaagden. Artikel 117 van de Schepenwet, al dus de heer Bakker, schrijft voor, dat het verboden is, de wacht over te laten aan menschen. die de bepalingen van de wet op het uitwijken nïet kennen. Het is een ouci voorschrift, waaraan tot nu toe de hand niet gehouden is, omdat de vloot zich eenige ja ren geleden zoo snel uitbreidde, dat er een voortdurend tekort aan personeel was. zoodat men moest roeien met de riemen die men had. Er ontstonden dikwijls moeilijkheden, vooral voor schippers, omdat ze niet voldoen de bekend waren met de wettelijke bepalin gen. Er brak een moeilijke tijd aan, zoo vervo.g- de de heer Bakker en vele zeelieden kwamen aan den wal. Hij bracht de nestors van de vloot hulde, dat zij de gelegenheid hebben te baat genomen en op de schoolbanken plaats hebben genomen. We hebben gevoeld wat dit voor u was. De school heeft daardoor veel steun gehad. Voor spreker persoonlijk en voor de Visscherij-inspectie is het een belangrijke dag. Er waren steeds veel jongere leerlingen, maar bijzonder verheugend is het dat nu ook de ouderen naar de school komen. Spreker richtte voort woorden van dank tot de heeren Verwayen en Stam, die veel lief hebberij hebben getoond en door hun tact en manier van optreden den juisten weg heb ben gevonden om1* de school in te voeren. De school is jarenlang een ornament geweest maar er kan nu geconstateerd worden, dat men de visscherij niet kan uitoefenen zonder de visscherijschool. De heer Bakker vroeg steun aan de geslaagde schippers, die veel invloed hebben, om het jonge volk aan te sporen, het visscherij-onderwijs te volgen en de ouderen op te wekken de wet op het uitwijken te leeren. Het is hun eigen belang, want vol vertrouwen kunnen zij dan het roer uit handen geven. Hij herinnerde er aan, dat schipper Koeman hem eens gezegd heeft, dat deze op de IJsland-visscherij het roer niet gerust aan de wacht uit handen kon ge ven. Wie niet bekend is met de bepalingen is voor zichzelf en anderen een gevaar. De heer Bakker reikte daarna de certifica ten aan de vijf geslaagde schippers uit, wien men kon aanzien, dat de woorden van den heer Bakker diepenindruk op hen had ge- maakt. Nadat de aanwezigen voor onzen fotograaf hadden geposeerd, was de plechtigheid afge- loopen. DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIjr. Nog een boycot. Behalve de circulaire aan haar leden heefi het bestuur der Vischhandelvereeniging te vens aan de'schippers van de hier binnenko mende kustvisschersvaartuigen een kaart uitgereikt, waarop wordt medegedeeld, dat de vischhandel zich zal onthouden van aan' koop van visch van de botters, indien bij het lossen of het pakken der visch medewerking wordt verleend door leden van de IJmuider Federatie. DE STORMVOGELS-DRUKTE. Goede verkeersmaatregelen der politie Voor den wedstrijd Stormvogels-Velocitas werd een druk bezoek verwacht ook van auto's. En ofschoon het aantal auto's veel geringer was dan bij den wedstrijd tegen Ajax stond toch tegen twee uur de heele Kennemrlaan en het Kennemerplein af vol. De politie had uitgebreide maatregelen ge nomen om opstoppingen te voorkomen. Aan komende auto's werden langs de J. P. Coen- straat gedirigeerd en konden dus alleen van het Kennemerplein af de Kennemerlaan in rijden. Het parkeeren begon bij de Varenius- straat. Bij het vertrek werd de stroom langs de Vareniusstraat en wat aan de andere zijde van de Napierstraat stond, door deze straat afgeleid, zoodat ook het afrijden vlot ver liep. EEN NIEUWE SCHOONIIEIDSCREAM Tachtig vaten mullets, die onlangs wer den gevangen in het Great Western droog dok te Plymouth, zullen worden verwerkt tot huidcream, schrijft „The Fishing News". De visch werd uit het Koelhuis gehaald, omdat door het onnatuurlijk warme weer het ijs in de vaten was gesmolten en de visch was afgekeurd. In plaats van dat de visch nu als een delicatesse in Fransche restaurants op tafel komt, zooals de oorspronkelijke be doeling was, zal ze worden gekookt voor het vet en dergelijke producten, die zullen wor den verwerkt tot huidcream. LEGER DES HEILS Dinsdag 9 en Woensdag 10 Mei zullen in de zaal van het Leger des Heils bijzondere bijeenkomsten worden gehouden. Door de muzikale Stormbrigade bestaande uit een aantal officieren zal Dinsdag een muziek- en zanguitvoering worden gegeven; Woens dagavond 10 Mei zal de bijeenkomst waar in genoemde officieren medewerking zullen geven geleid worden door den veldsecre- taris Luit.-Kolonel P. J. Schuurman. VERJAARDAG PRINSES JULIANA Ter viering van den verjaardag van Prin ses Juliana geeft de Chr Harmonie „Wil- helmina" hedenavond van 311 uur een concert in de muziektent op het Willems plein. BEVERWIJK HET SNELVERKEER NAAR HET NOORDEN. Wanneer komt de primaire weg? DE KEUZE VAN PROJECT NOG STEEDS ONBEKEND. Het is nu zoo ongeveer al weer drie jaar geleden, dat de bevolking plotseling kennis kreeg van het voornemen van den Rijkswater staat, om een primairen weg voor snelver keer aan te leggen, waarbij de bebouwde kommen der gemeenten zooveel mog-'ijk zouden worden vermeden. Volgens dit plan zou de nieuwe verkeersweg in rechte lijn loopen van het pontveer af door het tuin bouwgebied van Beverwijk naar den bestaan- den rijksstraatweg onder Heemskerk, met vermijding dus van de bebouwde kom der gemeente Beverwijk. In -deze gemeente werd dit als een ernstige achteruitgang aangevoeld, immers al vele eeuwen lang zag Beverwijk het verkeer naar het Noorden door het centrum harer ge meente trekken. Het werd wel eens een soort van historisch recht genoemd, om het - - verkeer door de Breestraat voor Beverwijk te behouden. In de kringen van industriëelen en Middenstanders liet men het: er dan ook niet bij zitten. Er ontstond een sterke drang, om Waterstaat te bewegen van het plan af te zien en den weg alsnog door Beverwijk of althans in de onmiddelljke nabijheid van den bestaanden hoofdverkeersweg te projecteeren Een comité van actie werd ingesteld, dat een nieuw plan deed vervaardigen, waarbij de weg een tracé zou volgen, dat leidde langs het spoorwegstation over de te dempen bin nenhaven naar hetzelfde punt waar volgens het Waterstaatsplan de bestaande weg naar het Noorden gevolgd zou moeten worden. Eventueele demping van de haven zou echter den aanleg van nieuwe los- en laadgelegen- heden noodzakelijk maken. Dit had tot ge volg, dat de gemeente Beverwijk een haven plan liet ontwerpen, alsmede een bouwplan voor de gronden ten Oosten van den spoor weg naar Uitgeest. Ook het marktterrein zou een andere plaats vinden. Later is in dit plan weer een wijziging gekomen. Het bleek na melijk niet strikt noodzakelijk, om tot dem ping van d-e haven over te gaan, omdat eek ten Oosten van den spoorweg Beverwijk- Uitgeest voldoende gelegenheid bestond den weg te projecteeren. Ook het Comité-plan werd in zooverre ge wijzigd, dat demping van de binnenhaven overbodig moest worden geacht. De Waterstaat blijkt echter nog steeds keuze uit deze drie plannen te hebben ge daan. Weliswaar kan de Breestraat het doorgaand snelverkeer nog behoorlijk verwerken, maar ter hoogte van de Schans begint de situatie echter meer en meer benauwend te worden. Om dit te constateeren behoeft men niet alleen op de motorraces, welke eenige malm in de zomermaanden te Alkmaar worden ge houden, te wijzen. De openstelling van de afsluitdijk tusschen Wielingen en Friesland heeft ten opzichte van het verkeer reeds jevolgen gehad. Vooral op mooie Zondagen zag men in Kennemerland veel toerwagens verschijnen, die de Friezen over den afsluit dijk naar de bloeiende bloembollen velden brachten. Daarom begint het tijd te worden, dat de Rijkswaterstaat eindelijk eens een be slissing neemt omtrent den aanleg van een primairen weg voor snelverkeer door of langs Beverwijk. Ten Noorden van deze gemeente heeft de Rijksstraatweg naar Alkmaar reeds vele verbeteringen ondergaan. Deze weg is op sommige punten belangrijk verbreed en flinke gedeelten zijn voorzien van een aan eengesloten wegdek. Juist in de vorige week kwam weer een nieuw gedeelte gereed ter hoogte van het voormalige jachthuis onder- Noorddorp. Naast de scherpe bocht daar ter plaatse werd een nieuwe verkeersweg aan gelegd. die reeds voor het verkeer werd open gesteld. Ook is men op die hoogte doende, om de rijwielpaden in gereedheid te brengen. Dit alles wijst er op, dat van het snelverkeer naar het Noorden, juist ook in verband met de verbinding met Friesland een belangrijke toeneming wordt verwacht. Het verkeer door de dorpen is blijkbaar niet zoo gemakkelijk tot oplossing te brengen. Ook in Castricum wordt de oude Rijksweg nog steeds gehand haafd, welke door het centrum der gemeente voert, hoewel er aanvankelijk ook sprake van was. -dat de verkeersweg buiten het dorp zou worden gelegd. Tot nu toe is daarvan nog niets gekomen. Intusschen begint het ver- keersvraagstuk zich meer en meer op den voorgrond te stellen. Het lijkt dan ook meer dan gewenscht, dat de Rijkswaterstaat zich eindelijk eens uitlaat, aan welk project voor den aanleg van een primairen weg voor snel verkeer ten opzichte van Beverwijk de voor keur zal worden gegeven. FEESTAVOND R.-K. DRANKBESTRIJDING. De jaarlijksche toon-eelavond van de R.-K. Drankbestrijding zal op Woensdag 10 Mei in het K.S.A.-gebouw worden gegeven. Mede werking aan dezen avond verleent de too- neelclub T.O.V., die zal opvoeren „Rood of Zwart", dra-ma uit hét volksleven van Jos. Timmermans en de klucht „De Keizer komt". LAATSTE KRING-UITVOERING. Maandagavond besluit de Stichting Katho lieke Kring het seizoen 19321933 met een tooneelvoorstelling voor leden en introducés. Deze voorstelling wordt gegeven door de N.V. Vereenigd Rotterdamsch-Hofstad Tooneel. (Dir. Cor. v. d. Lugt Melsert). Opgevoerd wordt het Vlaamsche blijspel „Amor in de Pastorie" van Jac. Ballings. HEEMSKERK. Een belangrijke verbetering. ONTWERP PLAN VOOR HET BOUWEN VAN WISSEL-CABINES EN 6IJ- 6EHOOREN VCOR REKfNirK V.D.HEEMSKERKyHE iWEMCU'B ON Dl ED &AS5IPJ LANG, 2.OM BREED 15 Tl. U Cf vD De Heemskerksche zwemclub, die welis waar haar domicilie in het naburige Heems kerk heeft en ook haar zweminrichting in de fortgrachten binnen het territorium dier ge meente heeft gevonden, maar die het groot ste aantal harer leden in Beverwijk en om geving telt, heeft in haar onlangs gehouden vergadering de plannen tot uitbreiding van de badinrichting aangenomen. Bij inzage van de plannen, die door een lid der club, den heer Brasser zijn ontworpen treedt onmid dellijk een belangrijke verbetering op den voorgrond. Men heeft er namelijk in de eer ste plaats, naar gestreefd, om het aantal kleedhokjes aanmerkelijk uit te breiden. Daar de zwemsport in deze omgeving meer en meer populair gaat worden en de Heems kerksche inrichting de eenige gelegenheid biedt om in binnenwater te baden, was de drukte in den vorigen zomer, die uitmuntte door haar groot aantal zeer warme dagen, somtijds overstelpend. Bovendien bleven de baders zoo lang mogelijk in het water, met het gevolg, dat de liefhebbers langen tijd ge duld moesten oefenen, alvorens zij een vrij gekomen kleedhokje konden bezetten. Aan dit euvel zal zeer belangrijk worden tegemoet gekomen door den bouw van een wissel-ca bine, die 20 kleedhokjes zal tellen. Zij om sluiten in twee rijen van tien een open ruim te, waarin de garderobe wordt onderge bracht. Door een luikje kan de bader zijn kleeding afgeven, waarna het kleedhokje on middellijk ter beschikking komt van een volgenden bader. Zoo kan men in een mini mum van tijd veel klanten helpen. Bij het kleeden wordt op dezelfde practische wyze gehandeld. Ook de bestaande kleedhokjes, welke links achter de geprojecteerde wissel cabine staan, blijven in bedrijf, zoodat het aantal kleedgelegenheden een flinke uitbrei ding ondergaat. Langs tegelpaden kunnen da baders de bassins bereiken. In het ondiepe bad, dat een afmeting krijgt van 15 bij 20 M. en een diepte van 1 M. wordt ook een kin derbad afgezet, dat door zijn afloopende randen aan de jeugd gelegenheid biedt vei lig te baden. Een tweetal springplanken, zullen op een hoogte van 1 Meter worden aangebracht. Vervolgens ligt de bouw van een kantoortje, bergplaats, w.c. en een flink rijwielrek in het voornemen, zoodat hier inderdaad van een belangrijke verbete ring kan worden gesproken. Het lag in de bedoeling van het bestuur cm het werk zoo veel mogelijk door werklooze arbeiders te doen. uitvoeren. Hierbij plaatsen wij een si- tuatie-teekening van het plan-Brosser. i

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1