HET NIEUWE AVONDBLAD 13e JAARGANG No. 153 DINSDAG 7 MEI 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets,, per maand 40 cents plus 2y cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden medeüeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; f 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnêfe' zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Twee Gedachten. In dc veelbewogen tijden, die wij beleven sinds 1 Augustus 1914, is nu een nieuwe phase ingetreden. De ergste was de eerste, waarin gedurende vier jaar en Z>/2 maand een ont zaglijke vernietiging van menschenlevens en materiëel werd voltrokken. Toen het einde lijk uit was met de slachting, barstte men een oogenblik in vreugde los. bekoelde al toen zes maanden onderhandelen tot een vredesvei'drag leidden, waarvan zelfs toen al begrepen werd dat het vol tekortkomingen en nieuwe gevaren zat, en begon daarna aan den nasleep. Daar zitten we nog middenin. Als o.a. de Nederlandsche staatsfinanciën er thans slecht voorstaan komt dat niet door slecht beheer gedurende de laatste jaren, maar door het feit dat de mobilisatie ons land belast heeft met een schuldenlast, die boven zijn capaciteit ging en die nog steeds een geweldigen druk op de staatsbegrooting uitoefent. In andere landen doet zich het zelfde verschijnsel voor, bij de ex-oorlog- voerders in nog veel erger mate, omdat die eenvoudig met gelei gesmeten hebben. Dit is alleen een financiëele kant van de zaak Over de ontzaglijke demoralisatie, die de oorlog in de geheelc wereld teweeg heeft ge bracht. zal ik nu maar niet meer opnieuw gaan uitpakken. Door allerlei ellendes heen is het nu in de wereld gekomen tot een herleving van het op-de-spits-gedreven nationalisme, dat op botst tegen het internationalisme van al die genen, die begrijpen dat internationale sa menwerking noodzakelijk, broodnoodig, urgent is om weer eenige orde in den chaos te kun nen scheppen. Zoo ontwikkelen zich twee ge dachten naast elkaar, en in hun consequen ties: in strijd met elkaar. Men hinkt op twee gedachten. Nu heeft de Duitsche nationaal-socialisti- sche revolutie de vreemdste wanbegrippen doen ontstaan, niet alleen in dat land, maar ook bij velen daarbuiten. In Duitschland is via de steeds groeiende macht van de twee extremistische richtingen, de tegenstelling fascist-communist op de spits gedreven en overheerscht al het andere. Dit heeft, na de overwinning van uiterst-rechts, geleid tot een wilde Hetze tegen ieder die niet instemde met het uiterste nationalisme. Met het on zinnige gevolg, dat het begrip „internationa lisme" met „communisme" werd vereenzel vigd, idat pacifisten, eenvoudig omdat zij den volkenstrijd willen verhoeden waaruit, al de ellende: is voortgekomen, als misdadigers in de gevangenis werden gesmeten, dat kortom de malste begripsverwarring is gegroeid. Als of er geen ander internationalisme bestaat dan dat van den communist! Alsof de ultra- nationalistische dictators niet zelf in de on verbiddelijke noodzaak verkeeren.een internationale politiek te volgen! Waarin zij intusschen door velen onder hun wilde vol gelingen geducht worden belemmerd. Zij moeten intusschen wel. De internatio nale handel, het internationale crediet zijn bestaansvoorwaarden voor alle volken. Door een wilde protectiepolitiek heeft men ze groo- tendeels vernietigd. Nu moeten ze worden hersteld, en internationalisten als MacDonald geholpen door den Italiaanschen dictator Mussolini en. clen Amerikaanschen president Roosevelt doen wanhoopspogingen om een Economische Wereldconferentie te doen slagen. Waarbij zij tevens nogwanhopiger pogingen doen om tot althans gedeeltelijke ontwapening te komen. Want zonder afschaf fing van moordtuig blijft het wantrouwen zóó intens heerschen, dat van slooping van de tariefmuren heelemaal geen sprake kan zijn. Dit kan men aan de meerderheid van volken als het Engelsche, het Fransche, het Amerikaansche wel duidelijk maken, evenals aan de meerderheid van het Nederlandsche volk. Maar het ziet er anders uit in landen waar de leer der extremistische tegenstel lingen overheerscht, waar de parlementaire regeeringsvorm nog nimmer heeft kunnen slagen en waar men inplaats van de eene ijzeren vuist zich alleen de andere kan voorstellenDaar redeneert men in de superlatief en tracht te handelen in de su perlatief. Het is een onomstootelijk feit dat in deze tijden alle naties onderling afhan kelijk zijn voor hun welvaart. Daar is niets meer aan te veranderen. Zoo is het interna tionale handelsverkeer nu eenmaal gegroeid, zóó zijn landbouw en industrie ontwikkeld. Alle takken van nationaal bedrijfsleven, in ieder land, zijn afhankelijk van hun export. Geen enkele kan bestaan van zijn binnen- landschen omzet alleen. Vele gaan, als zij daarop drijven moeten, in korten tijd ten gronde. Dit ziet men nu al in verscheidene gevallen gebeuren. Werd het proces conse quent doorgezet, dan zou men in ieder land een steeds verschrikkelijker desorganisatie krijgen, en dit alleen terwille van het fictie ve denkbeeldwe kunnen wel voor onszelf1 zorgen, we kunnen in ons eigen onderhoud voorzien, we hebben het buitenland niet noodig. De verdere desorganisatie te voorkomen, een verder afglijden van het hellende vlak te voorkomen, is het doel van de Economische Wereldconferentie. Dat deze, bij de heer- schende mentaliteit in sommige landen en In sommige kringen in andere landen een spoedig resultaat zal bereiken is uitge sloten. De kans is evenwel groot dat men haar niet zal durven opheffen als zij een- maal begonnen is. Evenmin als men de Ont wapeningsconferentie durft op te heffen of den Volkenbond te ontbinden. Want begeleid door het nationalistisch la waai blijft dat internationalisme dat met communisme niets uitstaande heeft, ondanks alle leugens die erover gedebiteerd worden, zich ontwikkelen. Het gaat langzaam, maar het stopt niet. Er was een tijd, vóór den oor log, waarin de internationale conferenties tusschen regeeringen tot de hooge uitzonde ringen behoorden. Er kwam een volgende tijd, na den oorlog, waarin zij steeds talrij ker werden en büna "üe mislukten. En daar op volgde de huidige periode, waarin zij grootendeels permanent zijn geworden. Mi nisters van Buitenlandsche Zaken, die vroe ger op hun departementen zaten, instructies aan gezanten stuurden en zelf alleen over de grenzen kwamen bij een officiéél ko ninklijk bezoek aan de een of andere hoofd stad, zijn tegenwoordig veel meer bui tenslands dan thuis. Hun premiers zijn, in de meeste gevallen, ook maanden per jaar op zakenreis. Ettelijke gedelegeerden en ambtenaren hebben hun taak geheel buiten de grenzen gevonden. En de resultaten zijn nog niet groot, maar de hoofdzaak is ten slotte men moet wel doorgaan, het kan niet anders, er is geen andere uitweg meer. Daarom moet ik zoo hartelijk lachen als ik „internationalisten"' met „communisten" hoor vereenzelvigen. Alle regeeringen bestaan in zekeren mate reeds uit internationalisten omdat het niet anders kan. Uit eigenbelang, zooals iedere staat alleen en uitsluitend han delt op grond van eigenbelang. De onbaat zuchtige mensch doet zich in bepaalde om standigheden (tijdelijk) voor. De opofferende mensch bestaat heeft in alle tijden bestaan (herinner u Willem de Zwijger). Maar de on baatzuchtige en opofferende staat heeft zich nog nimmer ter wereld vertoond. Aan dit besef heb ik ook altijd mijn hoop op ontwapening ondergeschikt gemaakt. Moest ontwapening ontstaan uit de opoffe ringsgezindheid, de edelmoedigheid en de menschenliefde van staten, dan zou ik de hopeloosheid van de zaak onmiddellijk er kennen. Mijn redeneering is evenwel: het is hun eigenbelang, en op den duur zal dit zoo sterk worden beseft, dat het er van komt. test is hun eigenbelang, omdat men een oorlog" niet meer winnen, alleen nog maar verliezen kan, hetgeen de laatste oorlog voor al zijn deelnemers glashelder bewezen heeft. T"te is hun eigenbelang, omdat de voorbereiding voor hun zelfvernietiging zóó kostbaar is, dat. de berooide staatsfinanciën het niet lijden kin nen. Nuchter-zakelijk geredeneerd is er voor geen enkelen staat een slechter, onvoordeeli- ger zaak te maken dan het voorbereiden tut den oorlog, behalve één. Dat is de oorlog rui'. Op dezen grond blijf Ik vertrouwen op ont wapening als eindresultaat van al de "tor- men van dezen tijd. Niet omdat de mensc.hen er de staten toe zullen nopen op grond van humanitaire overwegingen, maar omdat het eigenbelang er de staten toe zal dwingen, en de menschheid daarvan profijt trekken. Ge- voelsredeneeringen kent de Staat niet. Zake lijk eigenbelang des te meer. En nu kunnen sommige ultra-nationalis ten razen tegen de pacifisten, en hun oor spronkelijk „scheldwoord" idealist ver vangen door „communist" aan het adres van menschen, die een grondigen afkeer van de Russische methodes koesteren.maar het zal hen weinig baten. Met schelden komt men er evenmin als met oorlogvoeren. Dat helpt allemaal niets. Het beste is heusch nuchter te blijven, zijn koel verstand te gebruiken, en deze nuchtere waarheden te erkennen: le alle naties zijn voor haar welvaart on derling afhankelijk; 2e oorlogsvoorbereiding en tariefmuren vernietigen indirect en direct die welvaart; 3e het internationalisme groeit met den dag in de schepping van steeds meer perma nente internationale organen, die hun werk en hun doel niet meer kunnen loslaten. Wie dit niet inziet komt achter de feiten aan, beseft niet wat gegroeid is, en is een halve eeuw te laat geboren. Overigens wensch ik niets meer dan dat de menschheid van den oorlogsgruwel bevrijd zal worden, om dat ik deze stomme, brute moordpartijen haat en den eerbied voor eigen en anderer leven als een heilige zaak beschouw. Dit is natuurlijk erg „idealistisch". Na het zake lijk betoog van zooeven zij het mij vergeven Ieder heeft zoo zijn „zwakheden", en het is nu eenmaal in Nederland nog niet zoover, dat oorlogsbestrijders als misdadigers opge sloten worden, en hun schrifturen vernietigd. R. P. IJMUIDEN VERJAARDAG PRINSES JULIANA. VEEL VLAGGEN UIT TWEE ZEER DRUK BEZOCHTE BIJEENKOMSTEN Wat dezen bijzonderen verjaardag van Prinses Juliana kenmerkte, was het aantal vlaggen, dat veel grooter was dan andere jaren. Vooral aan den havenkant wapperden tal van vlaggen vroolijk in de frissche voor jaarskoelte. Bijzondere feestelijkheden vonden er over dag niet plaats. Des avonds werden echter bijeenkomsten gehouden, die waren georga niseerd door de plaatselijke Oranjevereeni- gingen. In het gebouw voor Chr. Belangen De „Oranje-avond" in het gebouw voor Chr. Belangen is uitstekend geslaagd. Het ge bouw was tot in de uiterste hoeken bezet, terwijl sommigen zich nog met een staan plaats moesten tevreden stellen, toen vanaf het met de vaderlandsche kleuren versierde podium de heer D. Selling de aanwezigen welkom heette en na gemeenschappelijk zin gen van Psalm 68:10 met gebed opende. De voorzitter der Oranjevereeniging, de heer P. Heere hield een inleiding over gezag en gezin, waarna het Jeugdkerkkoor, dat een voornaam aandeel tot het welslagen van den avond bijdroeg, eenige vaderlandsche liede ren zong. De heer Selling heeft een kort „Oranje woord" gesproken, daarin wijzend op den on verbreekbaren band, welke door de eeuwen heen, reeds bestaan heeft tusschen den Nederlandsche Staat en het Huis van Oranje. Ter staving van zijn woorden haalde spr. uit onze vaderlandsche geschiedenis meerdere voorbeelden hieromtrent aan. De regeering der Oranjevorsten en -vorstin is immer een zegen voor Nederland geweest, mede doordat zij naast trouwe Vaderlanders ware Christenen geweest zijn. Spr. sprak den wensch uit, dat deze band tot in lengte van dagen zou mogen blijven voortbestaan. Onder veel bijval hebben de dames van het bovengenoemde kerkkoor een zangspelletje: Een landelijke Koorrepetite geheeten, voor gedragen. De verschillende liederen werden door mevr. Doevendans—Oortwijn aan de piano begeleid. De heeren C. Mets en Sj. Doevendans gaven eenige nummers piano en viool ten beste, er werd een tableau c vertoond, een verloting tot dekking van onkosten ontbrak ook niet, kortomer werd een gevarieerd programma geboden, dat bij de aanwezigen, getuige het applaus, zeer in den smaak viel. In de Herv. Kerk Kalverstraat De bijeenkomst, die Chr. Oranjevereeniging had belegd in de Herv. Kerk, Kalverstraat is eveneens uitstekend geslaagd. Het kerkgebouw was tot in alle hoeken bezet. Ds. Chr. W. J. Teeuwe opende de ver gadering met het voorlezen van Psalm 124 en na in geEfêd te zijn voorgegaan sprak hij zijn blijdschap uit over het feit dat op dezen eersten Meidag zich velen hebben opgemaakt om te herdenken den geboortedag van kroon prinses Juliana. Allereerst zong het Chr. gemengd zangkoor „Nieuw Hosanna" een tweetal liederen van Valerius, waarna de muziekvereeniging „Con- cinere" een potpourri van Christelijke liede ren speelde. Als eerste spreker trad op de heer B. Schip per, hoofd der P. Vermeulenschool, die tot onderwerp had: „Om des gewetens wille". Spreker liet als in een revue het leven van Willem de Zwijger passeeren. Ofschoon de tijd voor den spreker beknopt was, wist hij in korten tijd veel te zeggen van den prins. Van den prins als elfjarigen knaap aan het hof van Keizer Karei de vijfde tot aan het oogenblik dat hij in 1584 in Delft werd ver Vierhonderd Berlijnsche politie-agenten volgen met het oog op de a.s. Olympische Spelen in i Berlijn cursussen in Engelsch, Fransch en Gpaansch, moord, liet de heer Schipper de prins van Oranje als iemand zien die heeft gestreden voor de vrijheid van het geweten. Na den heer Schipper vergastte Nieuw Ho sanna de aanwezigen weer op een tweetal liederen, waarna de heer K. J. Nay, hoofd der Emmaschool, sprak over „Juliana van Oranje". Spreker noemde eerst den naam van de prinses: Emma Maria Wiihelmina Louise Juliana prinses van Oranje. Hij zeide. dat de eerste twee namen die zijn van haar beide grootmoders, dan Wiihelmina en Louise de Coligny en Juliana van Stolberg. Na eerst in 't kort te hebben verteld wat koningin Emma en koningin Wiihelmina, alsook Louise en -Ju liana voor ons volk zijn geweest, stond de heer Nay stil bij het leven van de prinses waarin, hij haar huldigde als een waardige telg uit het roemrijke geslacht der Oranjes. Nieuw Hosanna en Concinere deden zich hierna weer hooren. „Een potpourri van va derlandsche liederen werd door Concinere ten gehoore gebracht, waarbij het publiek niet kon nalaten, de bekende liederen mee te zingen. Tot slot van dezen goed geslaagden avond had Ds. Teeuwe tot uitgangspunt: „maar God zal mij regeeren, waarna met ge meenschappelijk gezang en gebed deze avond gesloten werd. Op het Willemsplein. Op het Willemsplein gaf Wiihelmina" haar traditioneel concert, dat door velen beluisterd •werd. AFSCHEID BRIGADE-COMMANDANT Maandagmiddag hebben gemeente- en rijkspolitie in de bovenzaal van „Kennemer- hof" afscheid genomen van den brigade commandant den heer A- J. Rijnders, die dien dag den dienst met pensioen ging verlaten. De heer Rijnders die vergezeld was van z'n vrouw en dochter werd.namens de gemeente politie en de brigade Rijksveldwacht welkom geheeten door den heer H. Roelofs, inspec teur tit- der gemeentepolitie, die hem met eenige welgekozen woorden het feestgeschenk bestaande uit een fauteuil en een rooktafel aanbood. De scheidende functionaris werd daarna toegesproken door den commissaris van po litie, den heer D. de Ridder. Deze zeide, dat hij den lieer Rijnders steeds heeft gekend als een braaf politieman, dien hij reeds leerde kennen in Breda, Later toen hij den heer Rijnders in IJmuiden ontmoette, bewees deze iemand te zijn, die steeds op buitengewone wijze zijn plicht deed. Zijn plichtsbetrachting werd ook van hoogerhand gewaardeerd. Nu hij aan het eind van z'n loopbaan is geko men, wenschte de heer de Ridder den heer Rijnders toe, dat hij nog vele jaren met z'n echtgenoote van zijn welverdiend pensioen mag genieten. De heer A. Engels, een der leden van de brigade der Rijksveldwacht dankte den heer Rijnders voor hetgeen hij voor de brigade heeft gedaan. Ook de heer Engels sprak den wensch uit, dat de heer Rijnders met z'n ge zin nog lange jaren van zijn pensioen mag genieten, Daarna sprak de heer S. Boerema, plaats vervanger van den heer Rijnders. De heer Boerema zeide, dat hij dezen gedurende vele jaren heeft bewonderd als een dienstgetrouw Rijksveldwachter. De heer Rijnders heeft veel aan den weg getimmerd en had daar door veel bekijks; daarom was zijn loopbaan niet altijd zonneschijn. Hij heeft op vele moeilijkheden gestuit, maar steeds hield hij het hoofd omhoog. Namens de brigade en het detachement zegde hij den heer Rijnders dank voor de prettige samenwerking, die steeds heeft bestaan en hij hoopte dat deze nog vele jaren in gezondheid van zijn wel verdiend pensioen mag genieten. De heer J. Bontenbal sprak er zijn vreugde over uit, in de gelegenheid te zijn gesteld, in dezen kring aanwezig te mogen zijn. Niet al leen uit persoonlijke sympathie, maar ook als oud-kameraad uit- den tijd, dat hij met den heer Rijnders als onderofficier heeft ge diend wilde spreker gaarne het afscheid bij wonen. De heer Bontenbal wees op de ge meenschap. die er bestaat tusschen de oud onderofficieren en de politie, vooral in deze dagen. Naast de politie staan zeker de oud onderofficieren, waar het betreft de handha ving van orde en gezag op de eerste plaats. Als voorzitter van de afdeeling Kennemerland der Vereeniging van oud-onderofficieren, durft hij te zeggen, dat hij de meeste ver eering heeft voor het werk van den heer Rijnders. Ook de heer Bontenbal eindigde met de beste wenschen voor hem en zijn gezin. De heer de Ridder huldigde daarna me vrouw Rijnders, die hij een fraaie bloemen mand aanbood. De heer Rijnders kreeg daarna het woord. Het is zeker dat ik hier met gemengde ge voelens sta. zeide hij. Er is moeilijk een woord te vinden, dat meer waar is. Hij zeide, niet geweten te hebben, dat zijn afscheid hem zoo „dwars in den maag" zou zitten- Als 12-jarige jongen droeg hij reeds de glimmen de knoopen op z'n uniform en steeds heeft hij maling gehad aan het burgerpakje. Spre ker staat perplex van de wijze waarop men nu afscheid neemt en hij is daarvoor zeer dankbaar. Hij dankte den heer Roelofs voor zijn welkom en den commissaris voor diens hartelijke woorden. Voorts herinnerde hij er aan. dat hij den commissaris reeds in Breda leerde kennen. Allen, die hem gehuldigd hebben draagt hij kameraadschappelijke ge voelens toe, gevoelens, zooals die in den dienst worden geleerd, waardoor een kame raadschap ontstaat, die men alleen bij sol daten kan vinden. De heer Rijnders sprak ten slotte den wensch uit, dat liet allen, die hem gehuldigd hebben, wel mag gaan en dat ieders wenschen in vervulling mogen gaan. De commissaris sprak daarna een woord van welkom tot den heer Boerema, daarbij den wensch uitsprekende, dat hij met hem op dezelfde wijze mag samenwerken in het belang van de handhaving van de veiligheid en de orde in de gemeente. Hij wenschte den heer Boerema toe. dat hij hier met vrouw en kinderen mag vinden, wat hij verwachtte. De heer Boerema ontving daarna uit han den van den commissaris een fraaie bloemen mand. De heer Boerema was zeer aangenaam verrast voor deze hulde, waarvoor hij har telijk dankte. Hij hoopte op dezelfde wijze als in de drie maanden van zijn detacheering voort te gaan en dat de band tusschen rijks- en gemeentepolitie steeds sterker mag wor den. Ook namens den heer Rijnders dankte de heer Boerema de heeren, die deze bijeen komst hebben georganiseerd. Hiermede was de plechtigheid geëindigd. Zij werd bijgewoond door een groot deel van de in IJmuiden aanwezige politiemacht, HET 1-MEIFEEST DER S. D. A. P. 1100 BEZOEKERS IN THALIA Het Meifeest der SJD.A.P. slaagde, dank zij het mooie we^r en een goede organisatie uitstekend. Reeds 's morgens 9 uur kwamen eenige honderden kinderen op het Velser- duinplein bijeen, waarna deze onder leiding van de S. D. Vrouwenclub en met. bege leiding van muziek naar het feestterrein achter „Kriemhilde" nabij de halte „Zeeweg" trokken. Het Meifeest werd geopend met samen zang. waaraan de IJniuider Volksstem onder leiding van den heer J. Post, haar mede- merking verleende. Tot diep in den middag bleef oud en jong bijeen. Men vermaakte zich met spel en dans, terwijl de verschillende cultureele orga nisaties het een en ander ten beste gaf. Voor al de Sportbond en de A. J. C. weerden zich geducht. Het voornaamste punt van het programma van den dag was wel de optocht, die om half zeven op het Tiberiusplein werd opge steld. De deelneming was dit jaar zeer groot en- omstreeks 7 uur trok een lange stoet dooi de straten met als einddoel Thalia. In den stoet, die'met de tientallen kleurrijke vlag gen een vroolijken indruk maakte, liepen met het bestuur van de Plaatselijken Raad, de muziekvereeniging „Voorwaarts", de verschil lende vakorganisaties, de A.J.C., de afdeelin- gen der partij, de IJniuider Volksstem en de cultureele organisaties. De N.A.S.B. sloot met een frissche groep den stoet. Alle onderdeelen liepen achter hun banieren. Overal waar de stoet passeerde, was veel belangstelling. In Thalia. Langzaam trokken tegen 8 uur de deel nemers aan den optocht Thalia binnen. Spoe dig bleek, dat de groote zaal veel te klein was om aan allen een plaats te bieden en dat ook de kleine zaal noodig was, die ook weldra geheel gevuld was zoodat zeker elf honderd personen aanwezig waren toen in de groote zaal de heer Van Hameien en in de kleine zaal de heer J. de Waal de aanwezi gen welkom heette. De hear van Hameien wees er op, dat zoo wel het aantal deelnemers aan het kindei« feest als aan den optocht grooter was daA ooit. Nadat de Harmonie „Voorwaarts" eenige nummers had gespeeld kwam eerst de Man dolineclub „Excelsior" op het tooneel. die op zeer verdienstelijke wijze van haar kunnen blijk gaf. Bij een der liederen zegde een declamatrice de verzen. Toen kwam een groepje A. J. C.'ers ten tooneele. die dansen uitvoerden. Bijzonder mooi was het optreden van den Arbeiders Sportbond. Een groep turners werkte aan het hoogrek en bewees tot uit stekende prestaties in staat te zijn. Een groep turnsters had tot oefenstof knots- zwaaien gekozen, en wel met verlichte knotsen hetgeen ophet donkere fond een schitterend effect maakte. Tusschen de verschillende nummers van het programma door, sprak de heer J. v. d. Veer een woord van aanbeveling voor de steunactie van het N.V.V. ten bate van de staking in het visscherijbedrijf. De heer F. A. Hof hield daarna een pro pagandistische rede, waarin hij er op wees, dat het Meifeest dit jaar onder zeer moeilijke omstandigheden wordt gevierd. Hij zeide dit in verband met het gebeurde in Duitschland. Spreker verwachtte weinig van het fascisme. Ook Mussolini, zeide spr. heeft er weinig van terecht gebracht. Officieel zijn er in Italië 1 millioen werkloozen. in werkelijkheid zijn er twee of driemaal meer. Op het vorig budget was een tekort van 550 millioen gul den, op het loopende budget is het tekort nog grooter. De heer Hof besprak daarna de verkiezingen, over welks resultaat spreker niet ontevreden was. Spreker's rede oogstte een luid applaus. Eenige Haarlemsehe partijgenooten gaven tot slot van den avond een bijzonder goed ge slaagde opvoering van „Soldaten" van A. van Collem, een gedicht dat als tooneelstuk werd gegeven. De heer van Hameien sprak een slotwoord en een aanbeveling voor ae bij den uitgang te houden collecte voor de staking. In de nevenzaal, die zooals reeds is opge merkt, eveneens meer dan vol was, werd on geveer hetzelfde programma uitgevoerd. Hier trad nog op de IJmuider Volksstem. De opvoering van „Soldaten" voor de be zoekers 'van de nevenzaal geschiedde in de groote zaal, nadat de bijeenkomst aldaar ge ëindigd was.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1