In het fiolst van den nacht... VELSEN BEVERWIJK BLAD DINSDAG 2 MEI 1933 jaar f 2,322,398,27 en in het vorige f 1.805.546.96. Vraagt de lezer naar een lichtpunt? Het is niet aan te geven. Maar Maandag ging de spinazie weer in groote hoeveelheden naar de vuilnisbelt. AANGEHOUDEN. De politie alhier heeft aangehouden zeke ren P. de H-, die gesignaleerd stond voor het ondergaan van drie dagen hechtenis en een jaar opzending naar Veenliuizen. De aange houdene is vanmorgen onder begeleiding van marechaussée op transport gesteld en naar Haarlem overgebracht, teneinde zijn hechte nis te ondergaan en verder naar Veenhuizen getransporteerd te worden. SPIEGELRUIT VERNIELD. Zaterdagavond heeft zekere Th. C., die eenigen tijd had vertoefd in het café van den heer Van D. in de Breestraat, in een dronken bui* de groote spiegelruit ingetrapt. De po litie, die in de nabijheid surveilleerde, was spoedig ter plaatse, maar inmiddels had de vernielzuchtige klant van de kellners al een geducht pak slaag opgeloopen. De politie heeft C. mede naar het bureau genomen en daar procesverbaal tegen hem opgemaakt wegens vernieling. INGEBROKEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben ongenoode gasten een bezoek ge bracht aan ae keet van de werkverschaffing. Zij wisten daar binnen te dringen, doch veel van hun gading was er niet te vinden. Zij moesten zich tevreden stellen met het bezit van een paar rentezegels. De politie heeft een onderzoek ingesteld BRIDGE. Zaterdagavond vond in het Kennemer Hotel een feestelijke bijeenkomst plaats ter gelegenheid van het eenjarig bestaan van B.B.C.. de plaatselijke Bridgeclub In deze bijeenkomst werden de prijzen uigereikt, van de open drive, welke ter gelegenheid van de herdenking van het eenjarig bestaan was ge houden. In de afdeeling A oneven lijn ver wierven den eersten prijs de heer en mevrouw Ragut en in de even lijn mej. Schermerhorn en de heer Rus uit Alkmaar. In de afdeeling mevrouw De Braber, beiden uit Beverwijk en even lijn de heer en mevr. J. P. Melchers. Aan de leiders van de teams Mr. Ubbens en notaris Anen, die in de gewestelijke kam pioenschappen resp den eersten en den twee den prijs gewonnen hadden, werden fraaie bekers uitgereikt. De avond werd verder ge zellig doorgebracht met muziek en dans, waarna een souper de feestelijkheden be sloot. DE MEI-VIERING DER S.D.A.P. De Moderne Arbeidersbeweging heeft Maandag haar Mei-feest gevierd. 's Morgens verzamelden zich een groot aan tal kinderen bij het C. H. Moensplein, om on der leiding van de Soc. Dsm. Vrouwenclub en de A.J.C. een feest te houden op een der ter reinen van de N.V. Kon Hoogovens en Staal fabrieken. Begunstigd door mooi weer, werden ver schillende spelletjes gedaan, terwijl onbe daarlijk gelachen werd om de grappen van Jan Klaassen, welk poppenkastspel op schit terende wijze werd vertoond door den heer Reek van Velsen-N. Zeer voldaan keerde net jeugdige gezelschap in den namiddag weer huiswaarts. Tegen zes uur trokken velen naar de Ka naalkade te Velsen N. waar de Meistoet werd opgesteld. Voorafgegaan door de A.J.C.volgde de Ar- beidersmuziekvereeniging „Excelsior" van Haarlem en onder het spelen van strijdliede ren werd een tocht gemaakc door Velsen N„ Wijk aan Duin en Beverwijk. De bonte en kleurrijke stoet trok met zijn vlaggen en ontplooide banieren veel bekijks. De optocht had een zeer ordelijk verloop. Bij het Kennemer Theater werd de stoet ontbonden, waarna de deelnemers in feeste lijke bijeenkomst samen kwamen. De heer W. F. Visser sprak als voorzitter van het Mei-comité een openingswoord en zei o.m. dat ook nu weer gebleken is, hoe een ge zamenlijke Mei-viering, van Velsen-N., Bever wijk en Wijk aan Zee en Duin. het beste is. Spr. herdacht met een enkel woord 'net Meifeest voor de kameraden in het buiten land. speciaal Duitschland en Oostenrijk, welke misschien onder heel droevige om standigheden en soms in het geheel niet ge vierd kan worden. Speciaal vestigt spr. de aandacht op het verloop van de staking in het naburige IJmuiden en zegt, dat alle ar beiders hun schouders er onder moeten zet ten om de strijdenden te steunen. Nadat alle aanwezigen staande de Inter nationale hadden gezongen, vergastte de A.J.C. hen op een aantal dansen en liedjes. De heer K. v. d. Berg uit Amsterdam decla meerde hierna van Adema van Scheltema, „Waakt op! Proletaren" en „Socialisten- marsch" en van Herman Gorter ,,'t Socialisme komt", waarvoor hem een dankbaar applaus ten deel viel. Hierna sprak de heer Lopes Dias. wethou der van Hilversum, de feestrede uit. Spr. releveert het opkomen van de S.D.A.P. die in de eerste jaren werd uitgemaakt voor een „bende deugnieten", doch de stelsel matige propaganda heeft honderdduizenden oogen geopend en zeer velen zich bij die partij doen aansluiten. Vele stormen zijn de sociaal-democratie over het hoofd gegaan, waarvan spr. enkele voorbeelden gaf. o.a. tijdens de oorlogsjaren. De sociaal-democratie zal ook nu met alle mogelijke middelen moeten trachten een dreigenden oorlog te voorkomen. Spr. besloot zijn lang toegejuichte rede met een aansporing om mede te strijden voor de vrijheid der moderne arbeidersklasse. Na de pauze vergastte de A.J.C. de aanwe zigen weer op muziek en dans, waarna de heer v. d. Berg met veel succes declameerde Bij de begrafenis van van Heutz" door Jan W. Jacobs, „Waar genoeg van zijn" en „Het Slagveld" van Van Collum". en ..Meiverbeel ding'' van Adema van Scheltema. Ten slotte werd door enkele vrouwen de éénacter „Even een boodschap" opgevoerd, welk stukje de lachspieren in beweging bracht. Hierna werd de zeer gevarieerde feestavond door den heer Visser gesloten, na alle mede werkenden dank te hebben gebracht. „AMOK IN DE PASTORIE'. De Stichting „Katholieke Kring" heeft Maandagavond in het K. S. A.-gebouw het seizoen 1932—1933 besloten met een tooneel- voorstelling voor haar leden en geintrodu- ceerden. Deze slotvoorstelling, waarvoor groote belangstelling bestond, werd gegeven door de N.V. Ver. Rotterdamsch Hofstad Tooneel, dat een uitstekend verzorgde op voering gaf van het Vlaamsche blijspel „Amor in de Pastorie" van Jac. Ballings. Evenals overal, waar het Rotterdam-Hofstad-tooneel in het afgeloopen seizoen dit blijspel voor het voetlicht bracht oogstte het daverend succes. Bij den Kring deed het dat niet min der. Het kostelijke spel van Joh. Elsensohn, An toon Roemer, Jan van Ees. Wilh. Duy- maer van Twist, Ceesje Speenhoff, Dora Hans e.a. ontketende tallooze malen ware lachstormen. Het Kringpubliek heeft zich met dit leutige blijspel dan ook uitbundig geamuseerd. Dit bleek wel uit het daverende applaus, dat na ieder bedrijf door de zaal klonk. Aan het slot van de voorstelling moest het doek nog vele malen vaneen,omdat de toejuichingen nauwelijks#een einde wilden nemen. Zoo vormde deze prachtig geslaag den en zeer amusanten tooneelavond een waardig besluit van het eerste lustrum dat de Katholieke Kring dezen winter heeft her dacht. DE HANZE VIERT FEEST De R.K. Middenstahdsvereeniging „De Hanze" zal Woensdag haar 20-jarig bestaan op feestelijke wijze herdenken. De kerkelijke viering vari het vierde lustrum zal des mor gens in de St. Aathakerk geschieden. Des avonds wordt tn het K. S- A,-gebouw een feestavatd gegeven voor leden en ge- noodgden. Het programma zal geheel .door menschen uit eigen kring worden verzorgd. Enkele heerijleden voeren de één-acter „Apollo" op. De dames blijven niet achter en zullen met het leuke stukje „Mevrouw Kwikstaart Albedil" ongetwijfeld evenzeer aan de feestelijke stemming het hare bij dragen. Mej. Out en de heer A. Schaaper zul len vervolgens nog eenige zangnummers ten beste geven. De feestavond wordt met een gezellig samenzijn besloten. OPBRENGST EMMABLOEMCOLLECTE De alhier gehouden Emmabloemcollecte heeft een bedrag van f 416.29 opgeleverd. Hoewel de opbrengst iets lager is dan vorig jaar, is de commissie, die zich met de orga nisatie van dezen bloempjesdag belastte, ge let op de slechte tijdsomstandigheden, over het resultaat niet ontevreden. SLUITING BAZAR De bazar, welke, werd gehouden in de pa tronaatsgebouwen aan den Arendsweg, ten bate van het jubileerende Jongenspatronaat, is gisterenavond gesloten. Het bezoek was ook op den sluitingsavond weer zeer druk en de verschillende vermakelijkheden vonden bij het publiek veel aftrek. Na de sluiting van de bazar zijn alle me dewerkende nog eenigen tijd bijeen gebleven, van welke gelegenheid de direiteur van het Patronaat, kapelaan A. v. d. Steen, gebruik heeft gemaakt om hen allen voor de mede werking dank te zeggen. De bruto-opbrengst van de bazar bedroeg ongeveer f 886. AANHOUDING De politie alhier heeft aangehouden de minderjarige E. B.. die in den nacht van Za terdag op Zondag te Wormerveer uit de ouderlijke woning was weggeloopen. De poli tie trof haar hier aan en heeft haar onmid dellijk naar Wormerveer overgebracht, waar zij weer onder de hoede van haar ouders werd gesteld. studie, is voor den criticus een verrassing ge weest. Natuurlijk, er vielen wel eens mistas- tingen op te merken, dit neemt niet weg dat zoowel klank als techniek der jeugdige bla zers ons trof als zijnde zeer lofwaardig. Alleen, zooals we hierboven reeds opmerk ten, komt het nu aan op 't bijbrengen van een zuiver gehoor. Muzikaal dirigent als de heer Schilp is, twijfelen we niet, of ook deze moeilijkheid, zal binnen afzienbaren tijd overwonnen zijn. Het optreden van het corps hield een belofte in; dat de jongens succes oogstten behoeft wel geen betoog. De reputatie, welke het Doopsgezind Ge mengd Zangkoor onder aanvoering van zijn eminenten leider, den heer van Dijk. alge meen geniet, stond ons reeds borg voor een goed verzorgd programma van vocale kunst. Het koor heeft, sinds ik 't den laatsten keer hoorde, belangrijk aan kwaliteit gewonnen. Hoewel gering in getal, zijn zoowel zangers als zangeressen geroutineerde krachten, die vooral in Trostet mein Volk. v-an Palmer en Franck's Panis Angelicus veel schoons te ge nieten gaven. Alles keurig van nuanceering, lashelder en muzikaal van voordracht. Ons compliment. Mevr. Suyck-Schik vertolkte op tot luiste ren dwingende wijze de sopraan-solo in laatstgenoemde compositie; de zangeres be schikt dan ook over een soepel en vèr-dra- ;end orgaan. Een tweetal tenor-soli, door den heer R. A. van den Berg met élan gezongen mochten eveneens veel bijval verwerven. De tempera tuurwisselingen van zaal en tooneel speelden den zanger in de Cavatine uit Paulus van Mendelssohn af en toe parten. Het Cantique de Noël lag hem beter en genoot een zeer verdienstelijke uitvoering. Met als begeleider de heer Alb. Mey heeft het Vrouwenkoor der Zangvereeniging daar na nog ten gehoore gebracht het Vijfde Scheppingslied van Richard Hol. In dit en in de door het gemengd koor ge zongen Droome Vrouw en Ellen kreeg het ensemble opnieuw gelegenheid zich in al zijn glans te laten hooren. Voor alle medewerkenden was het onge twijfeld een succesvolle avond. W, Het nieuwe Amerikaansche luchtschip „Mac on", een zusterschip van de verongelukte Akron heeft de eerste proefvlucht met succes volbracht. MANIFEST. De burgemeester van Velsen heeft het vol gende manifest bekend gemaakt. Aan de inwoners der Gemeente Velsen. De zeer betreurenswaardige gebeurtenissen, welke de laatste dagen in deze gemeente plaats vonden, in verband met het conflict in het IJmuider Visscherijbedrijf, en de toestan den, welke daardoor in het particuliere be drijfsleven en op verschillend ander gebied dreigen te ontstaan of reeds zijn ontstaan nopen mij een zeer ernstig woord tot alle weldenkende en goedgezinde inwoners dezer gemeente te richten. Aan zekere zijden bestaat de meening, dat men door bedreiging, vreesaanjaging of ge welddadig optreden zijn zin inzake het con flict kan doordrijven en zijn doel zal berei ken. Het behoeft niet gezegd te worden, dat al deze genoemde middelen onwettig zijn en elk, op zich zelf genomen, zelfs strafbaar. In feite vormt de behandeling, welke momen teel een deel van den winkelstand en der ne ringdoenden in deze gemeente van zeker zijde ondervindt, een ernstige aanranding van de persoonlijke vrijheid en van die van zaken te doen. Het ligt in mijn bedoeling dit kwaad op de allerscherpste wijze te onder drukken, waartoe mij nog zeer vele middelen ten dienste staan, en men zij verzekerd, dat door mij voor toepassing der allerkrachtigste niet zal worden teruggedeinsd. Ik doe in dit verband een beroep op alle winkeliers, nering doenden en andere particuliere personen in deze gemeente om den Commissaris van Po litie en de andere ambtenaren der politie steeds en direct op de hoogte te brengen van elke door hen ondervonden overlast of be dreiging en ik verzeker hen bij deze tevens, dat al het mogelijke zal worden gedaan om hun hun vrijheid van zaken doen te ver zekeren. Ik maak van deze gelegenheid gebruik om er de aandacht op te vestigen, dat ik orde, gezag en vrijheid van handelen in elk geval wensch te verzekeren en met alle mij ten dienste staande middelen zal beletten, dat binnen deze gemeente onbevoes-de organen of personen, op welke wiize ook. gezag of vrijheid zouden aanranden of bedreigen. Men bedenke goed, dat alleen het overheMss-ezasr gehoorzaamheid eischt, maar dat elk ander zich oodringend gezag of invloed, die het overheidsgezag of de vriïheid van handelen der inwoners bedreigt, alleen om de krach tigste onderdrukking en de schernste bp<=N"\f- fing vraagt. CONCERT „KINDERVREUGD". Ten bate der Speeltuinvereniging „Kin dervreugd" te Velsen-Noord werd Zaterdag avond een vocaal- en instrumentaal concert gegeven in het gebouw „Ccncoraia"' der Ken. Vereen. Papierfabrieken. Aan deze uitvoering, welke matig bezocht was, werkten mede het Doopsgezind Gemengd Zangkoor te Beverwijk, directeur de heer H. van Dijk en het bekende Jeugdfanfarecorps va m.Kindervreugd" onder leiding van den heer Jac. Schilp. De voorzitter der Speeltuinvereniging, heeft allen bij den aanvang een hartelijk welkom toegeroepen, daarbij dank aan me dewerkenden en zaal-commissie brengend. De jeugdfanfare heeft ons vergast op een keur van aardige, lichte werkjes van de hand van verschillende componisten. Het was voor het eerst, dat wij dit ensemble hoorden en. laten we het onmiddellijk ronduit verklaren, de ten gehoore gebrachte vrucht van serieuze SANTPOORT rOONEELVEREENIGING „ONS GENOEGEN" Li „Zomerlust" gaf de tooneelvcrcenieing „Ons Genoegen" voor een vrij goed bezette zaal een opvoering van de klucht in 3 bedrij ven „Door de Courant". Langer dan wij van deze actieve vereeniging gewend zijn. was het geleden, dat zij voor het laatst voor het voet licht trad. In het openingswoord van den voorzitter kwamen wij de reden van een en ander te weten. Dit kwam in hoofdzaak hier op neer. dat door het bedanken van een aan- tal leden het geven van een uitvoering op een vroegeren datum onmogelijk was. Boven dien had dit tot gevolg' gehad, dat men een paar krachten moest leenen Met ..Door de Courant" heeft „Ons Genoe gen" den aanwezigen een gezelligen avond bezorgd, waarop mogelijk alleen aan te mer ken was, dat hij wat lang duurde; dit in deze beteekenis op te vatten, dat het rü!re':ik laat werd 'bijkans 12 uur) en niet. dat de uren omkropen. Integendeel, de klucht hield tot het eind de aandacht gespannen en wij kunnen ons voorstellen, dat velen aan het eind zich afvroegen, of het nu' al werkelijk zoo laat was. In tegenstelling met „Willv's Trouw'"1 g", welke klucht men 't laatst had opgevoerd, lag hier de „humor" veel minder dik op, wat een voordeel was. Voorts liet de auteur hierin een figuur optreden, die werkelijk buiten gewoon geestig was. n.l. Levison. den huwe lijksmakelaar, vooral als zij zoo uitgebeeld wordt als de heer Redeker dit deed. Van dit joden-type gaf deze speler een creatie, zoo als geen enkele dilettant hem zal verbeteren en waarop elk beroepsspeler met voldoomng zou kunnen terugzien. Een woord van hulde voor het kapwerk is hier ook op zijn p'^ats. Na hem zouden we qua uitbeelding van haar rol willen noemen mei. Kü^emgn als Mrs. Lessy Smith. Haar gebroken Hollandsch met een Engelsch accent was werkelijk uit nemend. Haar figuur was echter voor een dame, wier dochter reeds 38 jaar was. wel wat jeugdig. Eenzelfde opmerking zouden we willen ma ken aan het adres van den heer Zeepvat als Graaf Koloman Mansky, den trouwlir' en eigenaar van een mooi buiten Ook in znn optreden was hij meermalen te jeugdig- En dan mag hij niet vergeten, dat men bij een niet-automatische telefoon eerst het ge- wenschte nummer moet aanvragen. Een heel goede baron Ve1r'1,rt"en. zoowel in uiterlijk, houding, spraak en manieren was de heer Handgraaf. Als Edith Wilson was mej. Kok bii haar eerste optreden het best. Toen konden we desnoods in haar zien een moeder, die een dochter van 18 jaar had, maar zich uiterst jeugdig kleedde. Later viel ons dit moeiUlker. Eeu 'nnH r''"1 mei "1$ de 18-jarige dochter en de heer Voogt als den zoon van Graaf Mansky. Van het perso neel van Graaf Mansky noemen we in het bijzonder den heer A- Bierman. Een goede aanteekening gaven we hem in 't bijzonder in "t 2de bedrijf, als hij drinkt op het wel zijn ja. van wien al niet. De aankleeding van het tooneel was niet tnverdienstelijk. Alleen hadden we voor een graven-kamer een mooier tafel gewenscht. Zij tenslotte nog vermeld, dat „Ons Ge noegen" voor een prima „jazz" gezorgd had. IJMUIDER COURANT TWEEDE PE TOESTAND VAN DEN TUINBOUW IN 1932 DE BALANS IS OPGEMAAKT. Resultaten in cijfers. De tuinbouw, die in de laatste crisisjaren wel in zeer ernstige male van de ongunsti ge omstandigheden te lijden heeft gehad, vertoonde ook over het jaar 1932 nog een donker beeld. Reeds in het begin van het jaar bleken de totale omzetten aan de Be- verwijksche veilingen een zeer ernstige da ling te vertoonen. die een cijfers uitgedrukt een half millioen gulden vertegenwoordigde. De omzetvermindering deed zich in het bij zonder gevoelen aan dc bloembollenveilingen, waar zij inderdaad buitengewoon ernstige af metingen vertoonden. Langzamerhand wordt het weer de tijd voor de jaarvergaderingen der veilingorganisaties. Deze bijeenkomsten geven als regel een zui ver beeld van den toestand en de cijfers spre ken boekdeelen. De jaarverslagen, die aan leden worden bekend gemaakt geven niet al leen een beeld van den toestand in de aard beien- en tuinbouwcultuur, maar tevens in de cijfers stof tot vergelijking met de vooraf gegane jaren. De R.K. Coöp. Tuindersvereeniging „Ken- nemerland" is de eerste organisatie, welke haar jaarvergadering houdt. De bij haar aan gesloten tuinders komen hedenavond in hun eigen veilingsgebouw aan de Breestraat bijeen, teneinde officieel te worden ingelicht omtrent den huidigen toestand van hu.n vereeniging en al wat daarmede verband houdt, maar ook om met hun voormannen te bespreken op welke wijze aan de moeilijkhe den het hoofd kan worden geboden.. Het jaarverslag van den directeur zal ook aan dacht wijden aan de omzetcijfers, die bereids in het begin van het jaar bekend werden. De oogst en de omzet van het voorname product van den Kennember tuinbouw, de aardbeien, vragen als steeds in de eerste plaats de aan dacht. De verwachtingen, dat de aardbeien oogst van het jaar 1932 de slechte uitkom sten van de groententeelt over het alge meen wat zou nivelleeren werden niet be waarheid. Inderdaad was het beschot van den oogst beter dan in 1931, waardoor ook de cpbrengst steeg, maar een vergelijking met de oogst van de jaren voor 1930 valt zeer ten nadeele van de laatste jaren uit. Zoo was b.v. in 1929 de aanvoer 1,905.000 K.G., in 1932 ruim 2,781,000 K.G., dus ruim 1.000.000 K.G. meer. De opbrengst was echter m het vorige jaar f 456.318 tegen f 1,580,416 in 1929, een enorm verschil dus in financieele uit komst. Het totale aanvoercijfer was in 1832 van de drie veilingen „Kennemeiiand", „Vrije Veiling" en Beverwijksche Exportveiling 2,781,044 K.G. met een opbrengst van f 456.318,44. De gemiddelde prijs was in 1932 per 100 K.G. f 16,41. Al moge dus in 1932 de oogst niet ongunstig zijn geweest, de finan cieele resultaten- bleven tenslotte toch weer onbevredigend. De groenten. Na een aanvankelijk niet ongunstigen inzet van het jaar 1932 wijzigde de toestand zich bij het vorderen der seizoenen en bleef een reactie niet uit. De omzetcijfers vertoonden .over het geheel weer een daling, die in de tienduizenden liep. De eindcijfers der ver- schendene veilingen waren: R. K. Coöp. Tuin dersvereeniging „Kennemerland" f 612,954,26 (in 1931 f 664,395.80); Coöp. Vereeniging „Vrije Groenten- en Fruitveiling f 216,683,44 (in 1931 f 224,114). „De Eendracht" f 284,641,42 (in 1931 f 307,858,80). „Tuindersbelang" f 200.125,68 (in 1931 f 229,100,86). Alleen de Beverwijksche Exportveiling maakte als „witte raaf" een uitzondering en vertoonde een stijging in den omzet nl. van f 128,070.12 ip 1931f 137,248,94 in 1932. Bloembollen en bloemen. Ten aanzien van de bloembollencultuur, die in den loop der laatste jaren in midden- kennemerland zoo'n groote vlucht heeft ge nomen, zal het jaar 1932 met een „zwarten kool" geteekend blijven. De financieele uit komsten waren in dezen tak van bedrijf in derdaad bedroevend. Aan de bloembollenvei lingen daalden de omzetten niet met duizen den guldens maar met tonnen gouds. De bloembollenveiling „Beverwijk" b.v., die in 1929 nog boven het millioen kwam, eindigde het jaar 1931 met- een opbrengst van f 424.720,63, maar 1932 moest worden afge sloten met een omzetcijfer vanf 47,135,85. Aan de bloembollenveiling ,,'t Centrum" was de toestand niets beter. Daar in 1929 een omze.t van bijna zes ton, in 1931 nog van f 126,523,28 om in 1932 te dalen tot f 28,650.75. Deze cijfers illustreeren, hoezeer het bloem- bollenbedrijf onder een zware inzinking ge bukt gaat. De bloemenveiling bracht het er in het totaalcijfer beter af. Zij zag haar op brengst van f 336.500 in 1931 gedaald tot f 278,106,62. Ten slotte vatten wij deze cijfers samen in den omzet van alle veilingen over de laatste drie jaren. In 1930 was de omzet f 3,258,517,35; in 1931 FEUILLETON Naar het Duitsch bewerkt door 3. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 36) Hieronder laten wij de détails van de mis daad, waarover wij begin September uitvoerig schreven, nog eens volgen: In Juli van dit jaar trad bij de Centrale Russische Machine en Motorenfabriek in Charkow, de boekhouder Stefan Scheffranek in functie, die op grond van uitnemende ge tuigschriften, welke echter later bleken ver- valscht te zijn, in dienst genomen was. De man wist door zijn voorbeeldig gedrag en grooten ijver, het vertrouwen van de leiders der onderneming te winnen; maar desniet tegenstaande was het hem niet mogelijk de groote safe der fabriek te betreden zonder het vervullen van bepaalde formaliteiten, waarbij dc medewerking van anderen ver- eischt werd. Het is dan ook niet opgehelderd hoe hij den diefstal heeft kunnen plegen. Men verdacht enkele employés van de kas- afdeeling ervan hem handlangersdiensten te hebben verleend, maar het onderzoek in deze richting liep op niets uit. Hoe het ook zij, op 30 Augustus, toen, zooals hij wist, een groot bedrag voor het betalen van wissels en sala rissen in de kluis aanwezig was, zag hij kans zijn slag te slaan. Hij moet met groote zeker heid en snelheid hebben gehandeld, anders zou hij zeer waarschijnlijk zijn betrapt. Een som van bijna honderddertig duizend Mark viel hem in handen en hij had het moment van den diefstal zoo goed gekozen, dat hij ongehinderd het kantoorgebouw verlaten kon om zich met een van tevoren klaargezetten handkoffer naar het station te begeven. Maar het duurde niet lang of het ontbreken van het geld werd ontdekt en twee uur later was men den misdadiger op het spoor; de tele graaf wérkte en op een station tusschen Charkow en de Poolsche grens werd Schef franek aangehouden. Hij was nog slechts in het bezit van circa tienduizend Mark van het gestolen geld; de rest van den buit was en bleef spoorloos verdwenen. De veronderstel ling ligt voor de hand dat Chetfranek een medeplichtige moet hebben gehad, wien hij, met het oog op een eventueele arrestatie, het geld direct overhandigde. Maar alle naspo ringen en aanhoudingen In verband met dit vermoeden, bleken vruchteloos. Een ding staat echter vast en wel dat de dader niet onder een aangenomen naam optrad; hij is de op 29 Juni 1887 in Praag geboren zoon van een zekeren Wcnzel Scheffranek, die na een veelbewogen leven in een Oostenrijksche ge vangenis gestorven is. Ook Stefan Scheffra nek had reeds verschillende straffen onder gaan. Drie dagen na zijn gevangenneming zou hij naar Charkow getransporteerd wor den; tijdens het oponthoud op een klein tus- schenstation zag hij kans door een gesimu- leerden epileptischen aanval zijn bewakers om den tuin te leiden en te ontsnappen. Hoewel er natuurlijk dadelijk jacht op hem werd gemaakt, slaagde men er niet in den vluchteling weer te pakken te krijgen. Waar schijnlijk heeft hij zich in de dichte bosschen, die de spoorlijn, op het punt waar hij ont snapte. kruist, een poosje schuilgehouden en is het hem gelukt, met behulp van ver- valschte papieren naar het buitenland te so men. Er zijn zelfs zekere aanwijzingen, dat hij vermoedelijk naar Duitschland gevlucht ls. De wijze echter, waarop het gestolen geld in de brievenbus van het Berlijnsche hoofd bureau terecht ls gekomen, vormt op het oogenblik een ondoorgrondelijk mysterie; misschien heeft men hier te doen met een wraakneming van den onvindbaren mede plichtige na een twist over de verdeeling van den buit. De politie heeft echter de hoop niet opgegeven, dit mysterie binnenkort te kun nen ontsluieren". Georg Heynitz frommelde de krant met driftige bewegingen ineen en een ongearti culeerde kreet, als van een in het nauw ge dreven wild dier, kwam over zijn kleurlooze lippen. Toen bleef hij geruimen tijd onbewe gelijk en ineengedoken voor zich uitstaren. Zijn oogen waren half gesloten, er kwam een grimmige, wreede trek om zijn mond het was de gelaatsuitdrukking van iemand, die zich schrap zet voor een laatsten strijd op leven en dood. Maar al heel gauw slaagde hij erin nch te beheerschen. Op het oogenblik, dat de kellner de bestelde gerechten voor hem neerzette, zat hij rechtop en alleen het venijnig schit teren van zijn oogen en het nerveuze trillen van zijn handen verrieden iets van den storm, die in zijn binnenste woedde. „Neem dat allemaal maar weer mee", beet hij den man toe. „het valt me opeens m, dat ik een dringende afspraak heb. Vlug hoe veel ben ik schuldig?" Geen kwartier later belde hij aan de wo ning van Dr. Roggenbach. Joachim Bentick deed open en het gezicht van den grijzen be diende stond allesbehalve vriendelijk toen hij den bezoeker herkende. Georg Heynitz liet zich echter daardoor niet afschrikken; in tegendeel, op een toon, zooals waarschijnlijk nog nooit iemand tegen den ouden getrouwe had aangeslagen, snauwde hij dezen toe: „Dien mij onmiddellijk bij mijnheer Rog genbach aan! En zeg hem, dat ik onder geen voorwaarde van plan ben mij met een kluitje in het riet te laten sturen. Heb je het goed gehoord onder geen voorwaarde...." Joachim was zoo van zijn stuk gebracht, dat hij het onbeschaamde heerschap niet eens belette, hem voorbij te loopen en de ves tibule binnen te treden. Toen kreeg zijn er gernis echter de overhand op zijn verbijste ring en vuurrood van woede' antwoordde hij: „Kalmpjes aan, mijnheer! U moet hier wachten. Ik zal u natuurlijk aandienen, maar ik hoop, dat u Hij maakte den zin niet af, maar zijn be doeling liet aan duidelijkheid niets te wen- schen over. Toen ging hij met afgemeten pas sen naar de kamer van den privaat-docent. „Daar is die vent weer mijnheer Erich, u weet wel die mij heeft willen uithooren", bromde hij, „en hij zegt dat hij zich onder geen voorwaarde laat wegsturen." Roggenbach zat aan zijn schrijftafel te werken. Hij legde de pen neer en zijn gezicht, dat duidelijke sporen droeg van de emoties, waaraan hij den laatsten tijd ten prooi was geweest, wendde zich naar zijn bediende. „Als het mijnheer Heynitz is, dien je be doelt, laat hem dan binnen", klonk het rustig. Hij stond niet op en een scherpe rimpel teekende zich tusschen zijn wenkbrauwen af, toen zijn bezoeker, die niet de moeite nam hem te groeten, binnentrad. Op Heynitz' tanige wangen gloeiden een paar koortsachtige roode vlekken en er was een valsche, haast duivelsche glinstering in zijn oogen. „Daar hebt u dus den tijd voor gebruikt.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5