SCHEEPVAARTBERKHTIN DE BILT. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: Schip Verm. aankomst Laatste bericht Arizona Aurora Amsterdam Boskoop Baarn Barneveld Borgland Bodegraven Boccacio Chryssanthi Crijnssen Cofctica Clam Delphin Denpark David Livingstone Eupatoria Evina Eduard Freiburg Ganymedes Gaza Heidelberg Hellen Inge Iris Jason Chili Buenos Aires Palermo Houston Chili Chili Hamburg St. Nicolas Chili Susax Leningrad W. Indië West-Indië Curacao Galatz Soerabaja West-Afrika West-Indië Constantza Danzig Ned.-Indië Bourgas Buenos Aires Ned.-Indië Beunos Aires Dantzig Santander Kurmarlc Konigsberg Preussen Laomedon Lahn Melampus Mam. v. St. Aldegonde Montferland Matheos Merope Manu Magdalena Mar Caspio Neckar Orinoco Oberon Polyphemus Poel au Bras Saaie Stentor San Marco Tabian T us 1 -janus Walborg -. Waterland Zaanland Zeelandia Ned.-Indië Gdynia Japan Japan Ned.-Indië Ned. Indië Buenos-Aires Mariupel Venetië Bilbao (v. IJmuïdenl West-Indië Bilbao (v. IJmuiden) Japan West-Indië Barcelona Ned.-Indië Ned.-Indië Tuapse Japan Ned.-Indië Huelva Ned.-Indië Varna Limni Alexandrië Gefle Buenos-Aires B.-Aires Buenos-Aires 11 Mei 5 Mei 12 Mei 6 Mei 17 Mei' 4 Mei 24 Mei 3 Mei. 4 Mei 3 Mei 4 Mei 4 Mei 16 Mei heden heden 10 Juni 14 Mei.. 12 Mc: 3 Mei heden 12 Mei 22 Mei heden 1 Juni 22 Mei 4 Mei 16 Mei 26 Mei 20 Mei 22 Mei 8 Mei 6 Mei 12 Mei 13 Mei 3 Mei 29 Mei 8 Mei 30 Mei 15 Mei 20 Mei 1 Mei 7 Mei 13 Mei 22 April van Fern. Noronha 30 April te Lissabon 23 April van Aruba 30 April te Liverpool. 27 April van Callao vertrekt 3 Mei 20 April vertrokken 27 April van Callao 22 April vertrokken in lading 1 Mei te Plymouth 30 April van Madeira 1 Mei te Dover 25 April van Gibraltar 26 April van Casablanca Vertrekt 3 Mei v. Hamburg 28 April van Trinidad 28 April te Antwerpen 24 April vertrokken 27 April van Batavia 28 April van Salonika in lading 2 Mei van Marseille. 19 April van St. Vincent 26 April vertrokken 27 April vertrokken 29 April van Cristobal 29 April van Perim 29 April vertrokken 28 April van Batavia 24 April van Belawan 28 April van Gibraltar 26 April van Colombo 28 April van Montevideo in lading 28 April van Palermo in lading 29 April van Pto. Barrios 29 April vertrokken 28 April van Marseille 23 April van Havana 29 April van Valencia 27 April van Perim 30 April van Port Said. 27 April van Gibraltar 25 April van Hongkong 26 April van Belawan in lading 29 April te Genua 30 April van Stamboul 27 April van Malta 28 April van Piraeus 26 April van Skutskar in lading T81 April van 'R'i'o Janeiro 30 April van Fern. Noronha Hoogovens VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART. TE IJMUTDFN aangekomen schepen. Sp. s.s.' Santürse - Salta Caballo ijzererts DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. MAATREGELEN TEGEN HET BOYCOTTEN VAN WINKELIERS De Burgemeester van Velsën heeft, over wegende, dat in den laatsten tijd door ver schillende personen handelingen worden ge pleegd. waardoor niet alleen het particuliere zakenleven wordt belemmerd en de vrijheid der inwoners dezer gemeente aan banden wordt gelegd, maar ook de orde en de rust binnen de gemeente verstoord wordt, bepaald o.a. dat het verboden is op of aan openbare wegen te staan bij, heen en weer te loopen bij of vóór, of zich in het algemeen op te houden in de omgeving vn winkels. Inrich tingen tot het uitoefenen van nering of be drijf beastemd, of particuliere woningen, met de kennelijke bedoeling anderen te belet ten of te weerhouden deze winkels of inrich tingen te bezoeken of daar lnkoopen of za ken te doen, dan wel invloed uit te oefenen op de vrijheid van handel of beweging van de bewoners of houders dezer winkels, in richtingen of particuliere woningen, terwijl het voorts verboden is op of aan openbare wegen te staan bij. heen en weer te loopen bij of vóór, of zich in het algemeen op te hou den in de omgeving van winkels, inrichtin gen tot uitoefening van nering of bedrijf be stemd, of van particuliere woningen, met de kennelijke bedoeling na te gaan of te con troleeren welke handelingen of zaken dooi de bewoners of houders dezer winkels, in richtingen of particuliere woningen ver richt, dan wel met welke personen deze han delingen of zaken worden verricht. Verder is het verboden, mondeling of schriftelijk aan anderen mededeelingen te doen of woorden toe te voegen, hetzij in het openbaar,- hetzij bedektelljk, waarvan de in houd strekt om die anderen te bewegen han delingen te verrichten of na te laten, tot welke handelingen in een particulier bedrijf, handel of beroep die anderen wettelijk be voegd zijn; alsook op of aan openbare we gen te staan bij of vóór, heen en weer te loo pen bij of vóór, of zich in het algemeen op te houden in de omgeving van spoorwegsta tions of halten en stopplaatsen van auto bussen en andere openbare middelen van ver voer met de kennelijke bedoeling na te gaan of te controleeren, welke personen van deze middelen van vervoer gebruikmaken, ermede gaan of ze verlaten. Tenslotte is het verboden aan te sporen tot daden als hierboven bedoeld en tevens om bewegingen of organisaties in het leven te roepen, daaraan leiding te geven of als leider op te treden, welke bewegingen of or ganisaties ten doel hebben het uitoefenen van daden en practijken als hierboven be doeld. Het bovenstaande is afgekondigd en in werking getreden 2 Mei 1933 des voormid dags 9 uur. Aangekomen 1 Mei: Perseus s.s. Kopenhagen. Bowling s.s. Leitli. Rhein s.s. Hamburg Flandria s.s. Gothenburg. 'Helene m.s. Danzig. Brunla s.s. Oslo. Santurce s.s. Salta Caballo. Ousel s.s. Liverpool. Manu s.s. Bilbao. Evina m.s. Constantza. 2 Mei: Valborg s.s. Skutskar. Nereus s.s. Stettin. dien ik u in mijn dwaze edelmoedigheid heb gelaten!" viel hij uit met een stem, die tril de en schor klonk van woeste opwinding. „Inplaats mij mijn rechtmatig eigendom terug te geven, hebt u er de voorkeur aan ge geven u er op die manier van te ontdoen! Maar zoo komt u niet van mij af, waarde heer". Erich Roggenbach's hand bewoog langzaam naar de bel, die hij op zijn schrijftafel had staan. Hij was eenigszins bleeker geworden, maar zijn kalmte verliet hem niet. „Zoudt u misschien zoo goed willen zijn mij te zeggen wat u eigenlijk van mij wilt en wat uw raadselachtige beschuldiging te be- teekenen heeft?" „Is die heuscli zoo raadselachtig? Nu dan zal ik u op een duidelijke manier aan het verstand brengen wat ik wil. Mijn geld wil ik hebben dat u van mij gestolen hebt! Ik moet hier vandaan en als u mij niet dadelijk een paar duizend Mark geeft. ..Joachim!" Op hetzelfde moment dat hij de bel luidde, was hij George Heynitz op zoo'n ijskouden, snijdenden toon in de rede gevallen, dat deze onwillekeurig verstomde. En Joachim moest wel in de onmiddellijke nabijheid gebleven zijn, want geen seconde nadat zijn meester hem geroepen had, stond hij in de deurope ning. Erich Roggenbach wees met een gebiedend gebaar-naar den bezoeker." de werktuigelijk een paar passen achteruit had gedaan. „Wijs meneer alsjeblieft op welke wijze hij het vlugst naar beneden komen kan!" „Met plezier, mijnheer Erich, als het aan mij had gelegen had ik hem direct al eruit gegooid!" En de snelheid, waarmee de heer Heynitz werd „uitgelaten" vormde een vleiende getui genis voor de lichaamskracht van den ouden Joachim. De onwelkome bezoeker kwam zoo onzacht op den vloer te land, dat hij tegen den muur aantuimelde en het volgende mo ment hoorde hij de deur met een harden smak achter zich dichtvallen. Wat er eigen lijk precies met hem gebeurd was, drong pas op straat tot hem door. Machteloos in zijn razenden toorn, balde hij zijn vuisten tegen het huis, dat hij in een zoo weinig ceremonieelen stijl verlaten had. Daarop keek hij besluitenoos om zich heen; hij wist blijkbaar niet goed, wat nu te begin nen. Eindelijk riep hij een toevallig passee- rende taxi aan en noemde den chauffeur een adres in het Noorden van de stad. Voor een vuil-uitziend, vervallen hotelletje in een armelijke volksbuurt, stopte de auto, Heyntz betaalde den chauffeur en met een korten groet wilde hij den morsigen kellner voorbijloopen, die in de deur naar buiten stond te kijken. De man hield hem echter staande. (Wordt vervolgd). Vertrokken: 1 Mei: Schwaben s.s. Antwerpen. British Pluck m.s. Swansea. Kouibishev s.s. Rotterdam. Corinia s.s. Sunderland. Telamon s.s. Hamburg. Pollux m.s. Hamburg. Lolworth s.s. Grangemouth. The Viceroy s.s. Rotterdam. South America m.s. Thameshaven. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. 1.50—0.90. Griet per 50 K.G. 33—/ 16. Tongen per K.G. f 1—/ 0.60. Groote schol per 50 K.G. 26. Middelschol per 50 K.G. f 23. Zetschol per 50 K.G. 18.50—18. Kleine schol per 50 K.G. f 16—4.20. Schar per 50 K.G. 4.70—2.80. Kabeljauw per 125 K.G. 27—15. Gullen per 50 K.G. (kl.) 4.50—3.60. Wijting per 50 K.G. 3.60—2.30. BESOMMINGEN. Loggers: KW 163 420. KW 140 380. KW 47 480. KW 127 f 570, KW 22 100. KW 58 780, Sch. 468 610, Sch. 186 580, Sell. 25 770. Sch. 341 590. Kotter: E 245 550. BeugerVI. 85 860. Radioverbinding met schepen. De navolgende schepen zijn Dinsdag 2 Mei 1933 radio-telegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen-radio Baloeran, Costa Rica, Cottica, Crijnssen, Dempo, Indrapoera, Joh. v. Oldenbarnevelt, Kota Nopan, Kot-a Pinang, Kota Tjandi, Kota Tjandi, Leerdam, Marn. van St. Aldegonde, Orania, Poelau Bras, Stuyvesant, Zeelandia. IJMUIDEN WINKELIERS TEGEN DEN BOYCOT. EEN VERGADERING VAN DE MIDDEN STANDS-CENTRALE. Hedenavond 8.30 uur vindt in de Witte Bioscoop een vergadering plaats van leden der bij de Middenstands-Centrale aangeslo ten winkeliersvereenigingen tot het houden van een bespreking over het door de winke liers in te nemen standpunt inzake de boycot actie der stakers. De vergadering, waarvoor veel belangstelling verwacht wordt, zal wor den geleid door den heer H. Homburg. RCMANTIEK UIT IIET ZEEMANSLEVEN. Het is niet waar, al wordt dit meermalen beweerd, dat de romantiek uit het tegen woordige zeemansleven verdwenen is. .Zeven jaar geleden vertrok de Deensche motorschoener „Astoria" voor haar eerste reis -naar zee en kwam in weerwil van haar om zwervingen over cfè zeeën der heele aarde niet meer in het land terug. Binnenkort zal dat evenwel het geval zijn tot groote vreugde van een bruidspaar, dat elkander zeven jaar geleden trouw zwoer met de belofte op elkander te zullen wachten tot de terugkomst. Ofschoon de jaren vloden bleef de herinne ring aan den eed van trouw en zeer spoedig zal de reeds in 1926 bepaalde bruiloft met een eenigszins groote vertraging alsnog in 1933 worden gehouden. IIAARLEMSCIIE ORKEST VEREENIGING. Hedenavond (Dinsdag) zal de H.O.V. haar laatste buitengewone concert in dit seizoen in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem geven. Dirigent is Frits Schuurman, zangsoliste Hans Gruys. Het programma omvat o.m. Derde Brandenburgsche Concert in G-groot van Bach, Symphonie in Es van Mozart, Ouverture Carnaval Romain van Berlioz, Borodin's Voorspel uit de Opera Prins Igor. De zangeres brengt op verzoek een herhaling van de 5 Spaansche Volksmelodieën, welke door den dirigent bewerkt zijn en een eerste uitvoering van Les Prières van de hand van André Caplet, den componist van het bekende Le miroir de Jésus. Ten slotte speelt de H.O.V. nog de Suite van Ljadow over Russische Volksmelodiën. De houders der kaarten „Vrienden der H.O.V." (z.g. Steunkaarten) hebben tevens alien vrijen toegang. LAAGSTE INSCHRIJVER. Bij de door de Genie gehouden aanbeste ding' voor het verven van militaire gebouwen en werken van Uitgeest tot Velsen en bij IJmuiden was laagste inschrijver de heer A. A. J. de Pauw alhier met 974. De raming bedroeg 1300. AFSCHEID II. VAN DER MEER. De commissaris van politie, vergezeld van eenige dienaren van gemeente- en rijkspo litie nam gisteren afscheid van den briga dier der Rijksveldwacht, 'den heer H. van der Meer. die gisteren met pensioen ging. De heer de Ridder huldigde den heer van der Meer als iemand, die steeds trouw zijn plicht had gedaan. De scheidende functiona ris ontving als aandenken van gemeente- en rijkspolitie een fauteuil en een rooktafel. Aan zijn echtgenoote werd een fraaie bloe menmand overhandigd. DE HAKENKRUISVLAG. Maandag 1 Mei wapperde van het Duitsche vice-consulaat behalve de zwart-wit-roorle vlag de hakenkruisvlag, ter herdenking van den nationalen arbeidersfeestdag' in Duitsch- land. VERSCHILLENDE RIJWIELDIEFSTALLEN. Door van L wonende alhier, is aangifte ge daan van diefstal van zijn rijwiel, dat hij had geplaatst voor het café van den heer Koster aan het Kennemerplein. Verder is ten nadeele van K. een rijwiel gestolen, dat hij had geplaatst voor een woning aan de Lumeystraat. Een bewoonster van IJmuiden, die haar rijwiel had geplaatst in de poort naast een perceel in de Kennemerlaan, kwam eveneens tot de ontdekking, dat haar rijwiel verdwenen was. DE OMZET IN REN RIJKSAFSLAG. De omzet in den Rijksafslag in de maand April bedroeg slechte f 238,336 tegen f 569.510 in dezelfde maand van het vorig jaar. De omzet in de eerste, vier maanden be droeg f 1.493.882 tegen f 287,604 in dezelfde periode van het vorig jaar. VELSEN POLlTiLVERGUNNINGEN VOOR UITVOE RINGEN. De Burgemeester van Velsen maakt be kend. dat voorloopig tot en met 7 Mei a.s. door hem geen vergunningen voor uitvoerin gen, bals e.d. voor de af deeling IJmuiden zullen worden verleend tot een later uur dan uiterlijk half twaalf des avonds. ALGEMEENE JAARVERGADERING VAN KINHEIM. Vrijdagavond 5 Mei vindt de jaarvergade ring plaats van de V. V. Kinheim. Deze wordt gehouden in hotel De Prins. De agenda vermeldt o.a. jaarverslagen secretaris en penningmeester, verkiezing- nieuwe bestuursleden (aftredend de heeren C. Luttik en C. Boot) Verkiezing kas- en elf talcommissie. Bespreking feestavond en an dere punten. HET MEI-FEEST DER S. D. A. P. Het 1-Meifeest voor de kinderen der leden van de S. D. A. P. en Moderne arbeidersbewe ging mag ook hier zeer goed geslaagd heeten. De kinderen hebben onder de leiding van leidsters en leiders een zeer genoeglijken dag doorgebracht in Rooswijk. Met zeer veel genoegen werd deelgenomen aan al de verschillende spelen en de zeer ruime tractatie heeft er voor gezorgd dat al len die hebben meegewerkt met veel genoegen hierop kunnen terugzien. Optocht met muziek. Des avonds vond de optocht plaats welke vertrok van af de Kanaalkade. des avonds te 7 uur. Voorafgegaan door de A. J. C. met banieren en vlaggen, gevolgd door het mu ziekcorps van het spoorwegpersoneel uit Haar lem trok men door verschillende straten om op te marcheeren naar Beverwijk, waar in het Kenriemertheater de 1-Mei-viering plaats vond van de afdeelingen Velsen-Noord en Beverwijk. Een en ander trok zeer veel belang stelling. MARKTNIEUWS Noteering van Beverwijk den 1 Mei 1933. Spinazie per kist 1028 cent. Postelein 5 K.G. 1.05. Andijvie per kist 2030 cent. Raapstelen, 100 bos 1.352.75. Radijs, 100 bos 2—3.25. Koolrapen per zak 70 cent. Wortelen per bos 2025 cent. Bieten per K.G. 11/2 ct. Asperges (wit) per bos 3665 cent. A.sperges (blauw) per bos 1835 cent. Aardappelen, klei, per K.G. 2—5 cent. Id. zand, per K.G. 5 cent. Bloemkool per 100 1420. Uien der kilo 2 1 '24 cent. Prei per bos 34 cent. Sla per 100 krop 2—5 cent. Rabarber per 100 bos 36. Pieterselie per bos 4 cent. Selderie per bos 4 cent. Appelen per kilo 1026 cent. Peren,per kilo 1820.cent, Aavbeien per schoteltje 22 cent, per doosje 35—70 cent. Brusselsch lof per K.G. 622 cent. ERNSTIGE BRAND IN DE KANAALSTRAAT. Gisteravond omstreeks 11 1/4 uur is door onbekende oorzaak brand ontstaan in het café van den heer W. van V. in de Kanaal straat. Toen de brand ontstond waren de heer van V. en zijn vrouw afwezig; een Duit sche dienstbode was bij het 4-jarig kind ge bleven. Het meisje is vermoedelijk door het geknetter der vlammen opgeschrikt. Onmid dellijk haalde zij het kind uit z'n bedje en snelde daarmee naar buiten. Zij vond bij de buren een onderdak. Inmiddels had het vuur, dat klaarblijke lijk in de achter het café staande woning is ontstaan snel in omvang 'toegenomen en reeds spoedig laaiden de vlammen aan de achterzijde van het perceel boveii het dak uit. De vlammenzee veroorzaakte in de dicht bebouwde omgeving een hevige consternatie en inderdaad liet het zich aanzien, dat er ge vaar voor uitbreiding bestond, vooral voor het woonhuis in de S. P. Kuyperstïaat, bewoond door den heer K. en z'n gezin. Hun vijf kin deren brachten de ouders in allerijl bij bu ren in veiligheid. Spoedig nadat de brand was uitgebroken, was de politie ter plaatse. Deze vond echter alles gesloten, zoodat zij zich door het in slaan van de voordeur toegang tot het café moest verschaffen. Direct daarop verscheen eveneens de inmiddels gewaarschuwde brand weer, die spoedig haar slangen uitrolde. Bin nen korten tijd wierp de autospuit met twee dikke stralen een groote massa water in de vlammenzee. Een der slangen werd door het café, de andere door een brandgang in cle S. P. Kuyperstraat geleid. De geheele achter zijde alsmede een houten schuur, bleek in een vlammenzee gehuld, doch spoedig kon geconstateerd worden, dat dank zij de acti viteit van de brandweer onder leiding van haar commandant den heer A. de Wit, vrees voor uitbreiding niet meer behoefde te be staan, De .brandweer stond echter voor een moeilijke taak, daar in de vol rook staande achtervertrekken de brand tusschen de pla fonds hardnekkig bleef voortwoekeren, zoo dat zij op haar qui vive moest zijn om te voorkomen, dat het gewonnen terrein weer verloren ging. Omstreeks half één was de brand zoover geminderd, dat de brandweer haar activiteit kon reduceeren. Op dat tijdstip kwamen de heer van V. en z'n 'vrouw per auto thuis. Zij wisten niets van hetgeen er in hun wo ning was voorgevallen. Beiden waren hevig ontsteld, in de eerste plaats om hun kind. Zij konden echter worden gerustgesteld. Ook zij vonden bij de buren een onderdak. Het vuur bleef nog langen tijd op de voor brandweer moeilijk bereikbare plaatsen voort smeulen, zoodat het nog geruimen tijd duur de eer zij haar taak als afgeloopen kon be schouwen. De schade is vrij aanzienlijk, daar aan den achterkant in de woonkamer en de keuken alles door brand of water is vernield. Ook het café bekwam veel waterschade. meldt: Hoogste barometerstand 766,1 m.M. té Acureiri. Laagste barometerstand 743,3 m.M. te La Coruna. en voorspelt matigen, in het Zuiden tijdelijken krachtigen Oostelijken tot Noord-Oostelijken wind, afne mende bewolking, weinig of geen regen in het Zuiden. In het Noorden droog weer. Iets zachter. Barometer Hedenmorgen 9 uur Neiging: Vooruit. Thermometer Hoogste gisteren Laagste heden nacht- Hoogste heden 763 m.M. 54 F. 44 F. 48 F. Opgaaf: MAGAZIJN T BRILLENHUIS. Kanaalstraat 83. IJmuiden. BEVERWIJK INBRAAK. Bi, -:r politie werd kennis gegeven, dat in de Christelijke school aan de Meerestein- straat was ingebroken. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat ongenoode gasten zich inderdaad door verbreking van een ruit toe gang tot de school hadden verschaft. Uit een der localen werd een klein bedragje aan geld ontvreemd. De politie heeft naar de daders van deze» inbraak een onderzoek ingesteld. HEEMSKERK BEZOEK AAN ASSUMBURG. Morgen, Woensdag zullen de leerlingen 400 in getal van het Amsterdamsehe Ly ceum met hun leeraren en rector een bezoek brengen aan Kasteel Assumburg, en de daar gevestigde Jeugdherberg. Het belooft voor de leerlingen een aangenaam uitstapje te wor den, daar de bekende minstreel Dils voor het amusante gedeelte zal zorg dragen. EMMABLOEM-COLLECTE. De opbrengst van de Maandag jl. gehouden Emmabloem-collecte bedraagt f 63.60. In acht genomen de tijdsomstandigheden mag men met dit resultaat tevreden zijn, de opbrengst is slechts enkele guldens minder dan het vorig jaar. LANGS DE STRAAT. De acrobaat. Het is pauze, of om in de voetbal-termi nologie te blijven: half-timel Vijf duizend - paar oogen en twee en twintig paar beencn krijgen eenige minuten gelegenheid om weer - wat op verhaal te komen na drie kwartier van groote inspanning. Het groene veld ligt veerlaten voor ons. Hier en daar plekt donker op het gras een bal. Het pindamannetje komt weer te voorschijn, als ook de verkooper van - chocolade en andere lekkernijen. De gebrui kelijke stof f age van een voetbalveld in de rustpoos. Waar hij zoo gauw vandaan komt weet ik niet, maar plotseling staat eenzaam in de eentonigheid van het grasveld een meneer in een knalrood gestreepte vermomming. Vijf duizend paar oogen zijn op hem gevestigd. Hij heeft Jij zich een fraai vernikkelde fiets met nog eenige andere ondefiniëerbare ar tikelen. Aan de fiets bengelen twee rood-wlt- blauwe vaantjes. Wat krijgen we nu? Maar lang behoeven we niet in het onzekere te verkeeren, want voordat we er erg in hebben staat het gestreepte menschelijke wezen op z'n hoofd. We worden dus onthaald op een portie acrobatiek. Een attentie van het Stormvogels-bestuur als tegenprestatie voor de talrijke bewijzen van deelneming, ontvangen ter gelegenheid van het behalen van het kampioenschap? De man maakt eenige sierlijke toeren, met de beenen in de lucht en z'n gezicht op het gras alsof hij wil snoepen van de magere ver trapte grassprietjes. Het volk juicht hem toe. Het is een mannetjesputter met een borst kas van heb ik jou daar. Dan maakt plotse ling een donkere gedaante zich los van de menigte tegenover de tribune.... Krijgt hij concurrentie? Het is een inspecteur van politie. We zien het allen. Maar de acrobaat stond juist op z'n hoofd en zag het niet. Hij is midden in een toer. De inspecteur wacht even tot de man weer het hoofd boven en de beenen on der heeft. Er volgt een samenspraak, natuur lijk voor ons onverstaanbaar. Maar we be grijpen het. „Heeft u vergunning van den burgemeester?" (zie art. 36 der A. P. V.) „Nee meneer". De heeren werden het niet eens. De man moet klaarblijkelijk uitscheiden, Hij doet een beroep op het bestuur, maar dit brengt geen verandering in de situatie. Communis opinio komt in opstand. Het volk joelt, het brult, het fluit. De held is de rood-wit gestreepte acrobaat, die zich tegen de beslissing van de politie-scheidsrechter blijft verzetten. Maai' ten slotte moet hij voor de meerderheid zwichten. De fiets en z'n andere ingrediënten worden door inmiddels toegesnelde rijksveld wachters weggevoerd. De man gaat den an deren kant uit. Naar z'n kleeren? Het is een brutale. Want inplaats van zich' aan te kleeden komt hij terug. Daverend ge juich. Hij heeft een stoel bij zich, zet z'n tanden in de leuning' en zwaait den zetel boven zijn hoofd. Het begin van het einde. De inspecteur en de veldwachters schieten op hem af. Het publiek brult nog harder. Maai' de politie denkt aan art. 36 van de A. P. V» „Met boete van ten hoogste vijf en twintig gulden of hechtenis van ten hoogste zes dagen wordt gestraft ieder, die zonder vee- gunning van den Burgemeester muziek, ver tooningen, feesten of andere vermakelij khe den geeft of toelaat, waartoe aan het publiek met of zonder betaling toegang' wordt ver leend". De man wordt weggevoerd. Doek. Voor het publiek is het incident afge loopen. Voor den acrobaat nog niet. S. B.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 6