„Gleichschaltung" der Duitsche vakvereenigingen. 1 MEI IN FRANKRIJK. UIT HET BUITENLAND het belangrijkste nieuws De Nationaal-Socialisfen trekken alle macht aan zich. Actie uitsluitend tegen de moderne vakbeweging gericht. Croot arbeiderscongres op 10 Mei aangekondigd. Een feest van bloemen, vrede en stille tevredenheid. (Van onzen Parijschen correspondent). Het „Comité van Actie tot Bescherming van den Duitschen Arbeid" onder leiding van den president van den Pruisischen Staatsraad dr. Ley, heeft gisteren, zooals in een deel der vorige oplaag is gemeld, in het geheele Rijk alle gebouwen van moderne, bij den A.D.G.B. aangesloten vakbonden laten bezetten en alle leidende personen in het belang van de ,,Gleichschaltung" van de moderne vakbewe ging laten arresteeren. Te Berlijn werd het Vakvereenigingshuis aan den Engel Ufer door een afdeeling van 90 SA-lièden bezet. Voorts werd het Vakver- eenigingsgebouw bij de Insel-Bruecke en de Arbeiders Bank bezet. De vakvereenigings- leider Wissel werd gearresterd. De voorzitter van het Vakverbond Leipart en Grassmann werden wegens ziekte naar een ziekenhuis overgebracht. In opdracht van het Comité van Actie publiceert de leider van den persdienst der Nationaal-Socialistische Bedrijfscellen-Orga nisatie Biallas een oproeping aan de Duitsche vaTrvereenigingspers, waarin o.a. wordt ge zegd, dat het nationaal-socialisme de leiding der Duitsche vakbeweging aan zich heeft ge trokken en dat de leiding der moderne vak bonden, van den A.D.G.B. en den A.F.A.-bond door de leiders der N.S.B.O. wordt overgeno men. Hierdoor is ook de pers van deze orga nisaties onder leiding van de N.S.B.O. geko men en zijn de verantwoordelijke redacteuren van deze tijdschriften, „wier jarenlange ar beid bewezen heeft dat zij niet in staat zijn een Duitsch arbeidersblad in nationalen en socialistischen geest te leiden", aldus deze oproeping, gearresteerd. De volgende door ae leiding van den A.D.G.B. uitgegeven tijd schriften zijn verboden: „Gewerkschafts- zeitung", „Die Gewerkschaftliche Frauen- zeitung", „Die Arbeit" en „Jugendfuehrer". Deze bladen hielden zich niet meer bezig met vakvereenigïngswerk, doch beschouwden zich als sociaal-democratische partij-organen. De redactiebureaux dezer organen worden bezet en gesloten. Hetzelfde geldt voor de door de leiding van den A.F.A.-bond uitgegeven „AFA-Bundes-Zeitung". De persdienst van de N.S.B.O. is de centrale der Duitsche vakver- eenigingspers. Het tijdschrift der N.S.B.O., „Das Arbeitertum", Blaetter für Theorie und Praxis der N.S.B.O.", wordt met ingang van heden officieel orgaan van den A.D.G.B. en den A.F.A.-bond. „Arbeitertum", dat tot nog toe eens per veertien dagen verscheen, zal met ingang van 1 Juni a.s. wekelijks verschij nen en aan alle aangeslotenen bij A.D.G.B. en A.F.A.-bond worden toegezonden. Daarnaast zullen de tijdschriften en organen der afzon derlijke bij A.D.G.B. en A.F.A.-bond aange" sloten vakvereenigingen onder nationaal- socialistische leiding verschijnen. Een deel van het personeel der moderne vakbonden zal in staat gesteld worden zijn werk in dienst van de nationaal-socialistische vakbeweging voort te zetten en de N.S.B.O.- leiding zal er zorg voor dragen, dat geen sa botage of lijdelijk verzet dit werk in gevaar brengt. De nationaal socialistische partij-Korres- pondent deelt mede, dat de leden van het actiecomité tot bescherming van den T^uit- schen arbeid Dinsdag tegen twee uur onder leiding van Dr. Ley een bezoek hebben ge bracht aan den Rijkskanselier, wien zij mededeelden dat de Gleichschaltung der vrije vakvereenigingen is geschied in overeenstem ming met den algemeene politieken toestand in Duitschland. Dr. Ley lichtte den kanselier lnover het verloop der actie. Het comité ver zocht den Rijkskanselier het beschermheer schap op zich te willen nemen van het op 10 Mei te Berlijn te houden arbeiderscongres. Dr. Robert Ley De Rijkskanselier verklaarde zich bereid öit beschermheerschap op zich te nemen en bracht in het bizonder tot uitdrukking, dat bij een goede afwikkeling der afzonderlijke Maatregelen verwacht, opdat in het bizonder m financieel opzicht de Duitsche arbeider tiet alleen geen schade zal lijden, maar dechts voordeel er van zal trekken. Het actiecomité verzekert, dat de actie in bikomen orde en rust plaats vindt en gaf de Terzekering, dat de betalingen der betreffen de instituten reeds van Woensdag af weer in vollen omvang zullen worden hervat. Dr. Ley heeft het Rijksdaglid Schumann benoemd tot commissaris voor de arbeiders en Rijksdagafgevaardigde Forster tot com- tiissaris voor de bedienden. Naar aanleiding van de actie tegen de vrije vakvereenigingen heeft de leider van het comité van actie gisteravond een redevoering uitgesproken, die door alle Duitsche zenders is uitgezonden. Dr. Ley zette uiteen, dat de vakvereenigingen essentieel de Marxistische Partijen, maar ook de confessioneele partijen badden voorondersteld. „Wij denken er niet aan de gedachte der vakvereenigingen te ont- kennen.De werkgevers zijn in hun totaliteit f=eon engelen, een groot deel onder hen dient zuiver eigen voordeel en heeft geen sociaal gevoel. Zoolang er echter leiders zijn, die geen sociaal gevoel bezitten moet er een tegen wicht der arbeiders bestaan. Wij willen niet, dat de arbeider geknecht en onderdrukt wordt, maar hij moet gelijkwaardig deelgenoot zijn in de volkshuishouding en het volksgeheel. De vakvereenigingen moeten ons verder hel pen uit die heeren menschen te maken, die er zijn voor het welzijn van de huishouding en het volk". Dr. Ley heeft voorts verklaard dat de actie zich uitsluitend richt tegen de moderne vak beweging en niet de christelijke en neutrale vakbeweging, waarvan men verwacht dat zij zich zullen aanpassen aan het systeem der N.S.B.O. en in dezen geest willen mede werken. Duitschland. Stahlhelmleiders afgetreden. De Rijksminister van Arbeid Franz Seldte heeft een telegram ontvangen van het lid van de Bondsleiding van de Stahlhelm en lei der van den Studentenring Langemarck van de Stahlhelm, het Rijksdaglid dr. Eduard Stadtler, waarin deze zijn ontslag aanbiedt. Stadtler verklaart het met de politieke koers wijziging onder Hitier eens te zijn, doch niet accoord te kunnen gaan met den vorm waar in is opgetreden tegen den tweeden bonds- leider Duester'oerg en andere verdienstelijke leiders van de Stahlhelm-beweging. De leider van de Landsorganisatie Han nover van de Stahlhelm, oud-luitenant-gene raal Von Hemiing auf Schoenhoff, heeft eveneens ontslag genomen. Nieuwe ontslagen aan hoogleeraren. Opnieuw is aan een groot aantal profes- soren en docenten in Pruisen, door den Prui sischen minister van Onderwijs, Rust, op staanden voet verlof verleend, aldus meldt de Tel. Voor wat de universiteit van Berlijn be treft, komen op de lijst voor: Prof. dr. Chajes, de deskundige op het ge bied van tuberculosebestrijding, prof. dr. Friedrich Franz Friedmann; prof. dr. Frie- dentlial, de bekende deskundige voor kan keronderzoek; prof. dr. Blumenthal; prof. dr. Birbaum; prof. dr. Conrad Cohn, de orientalist; prof. dr. Mittwoch, de IJsland- vorscher; prof. dr. Pokorny; prof. dr. Ritter, de mathematicus; prof. dr. Chur, de specialist op verzekeringsgebied; prof. dr. Manes, prof. dr. Bijk, prof. dr. Walther Norden, prof. dr. Pringsheim en prof. dr. Gossmaiin. Ook de docenten dr. Otto Lipmann, dr. Fritz Baade, dr. Baloch, dr. Kurt Hanschel, Walther Londé en prof. dr. Wolff Eisner zijn uit hun ambt ontzet. Verder zijn aan de universiteit van Keulen nog met verlof gezonden: prof. dr. Schmalen- bach, dr. Schmidtmann, prof. Cohn Vassen, prof. Braunfels, prof. Lips en prof. Esch. Aan de universiteit van Heidelberg is prof. Rabruch, de bekende hoogleeraar in het strafrecht ontslagen. Rabruch, die tot de sociaal-democratische partij behoort, is ge- ruimen tijd ook rijksminister van Justitie ge weest. De Pruisische minister van Onderwijs, Rust heeft de Pruisische „Studentenschaften" medegedeeld: dat wijziging in het corps hoog leeraren taak is der staatsregeering. Deze heeft daarvoor volmachten ontvangen en zal daar van gebruik maken. De Duitsche Studentenschaft heeft den plicht voor Duitschland en de wereld door discipline en prestatie den dienst voor het vrije en hoogstaande Duitsche hoogeschool- wezen te herstellen en te conoslideeren. De stüdentencorporatie van de universiteit van Berlijn heeft een omroep gepubliceerd, waarin de studenten wordt aangeraden geen colleges te volgen van Joodsche professoren. Amerika. Kans op tariefbestand gestegen. De kansen op het sluiten van een tariefs bestand voor den duur van de economische conferentie zijn aanmerkelijk gestegen, door dat Amerika zich bereid heeft verklaard accoord te gaan met het door Frankrijk ge maakte voorbehoud, dat de invoerrechten verhoogd mogen worden, wanneer dit noodig mocht blijken in verband met een plotselinge depreciatie van den dollar of het pond ster ling. aldus verneemt de Tel. uit Wash ington. Oostenrijk. Goebbels en Goering naar Weenen. De gouwleider van de Oostenrijksche nat.- soc. partij, Frauenfeld, maakte volgens Reu ter bekend dat nog deze maand het bezoek van de Duitsche ministers Göbbels en Goe ring aan Weenen wordt verwacht. Verbod der Communistische partij, S. A. en S. S.? Volgens officieuse berichten zou de Oosten rijksche regeering naar aanleiding van de bloedige incidenten te Altheim bij Brauna, waar een S.A.-man werd neergeschoten, maatregelen in voorbereiding hebben om voortaan dergelijke incidenten te voorkomen. Eenïge bladen weten mede te deelen, dat deze maatregelen o.a. zullen bestaan uit een ver bod van de Communistische Partij en ont binding van de S.A.- en S.S.-troepen. Omtrent het incident te Altheim wordt nader gemeld, dat aanvankelijk nationaal- socialisten en communisten op de markt te Altheim tegenover elkaar stonden zonder dat het tot incidenten kwam. Later hadden nationaal-socialisten in het plaatsje Dangel- fing met steenen en bierglazen geworpen naar een door communisten bewoond huis, waardoor de schietpartij was ontstaan, waar door één nationaal-socialist werd gedood en vele anderen werden gewond. Militairen uit een naburige stad hadden de orde her steld. Zweden. Duitsche regeering protesteert tegen een rede van minister Ekman. De Duitsche zaakgelastigde te Stockholm heeft in opdracht zijner rsgeering bij den Zweedschen minister van Buitenlandsche Za ken geprotesteerd tegen een gisteren door den Zweedschen minister van Handel. Friedjof Ekman, bij een demonstratie te Linkoeping uitgesproken redevoering, waarin Ekman het optreden der Duitsche regeering, in het bij zonder van Hitier en Goering. critiseerde. De Duitsche zaakgelastigde heeft de Zweed- sche regeering gevraagd haar standpunt in deze kwestie te willen kenbaar maken. De Zweedsche minister van Buitenland sche Zaken heeft den Duitschen zaakgelas tigde in antwoord op zijn démarche naar aanleiding van de redevoering van den mi nister van Handel medegedeeld, dat de tekst van de door den minister van Handel, Ekman uitgesproken redevoering, nog niet door hem is ontvangen en dat hij ook zelf den minister van Handel nog niet heeft gesproken. Zeld^Afrika. Drie dagen nationale rouw in Peru. Sanches Luis Cerro. De moordenaar van president Luis Sanchez Cero is de 35-jarige Abelardo Hurato de Men- doza. De voorloopige president, generaal Oscar Benavides, die in een spoedvergadering van het Congres tot opvolger van Cerro werd ge kozen, blijft in functie voor de geheele pe riode van Cerro's ambtsduur, die op 28' Juli 1936 zou afloopen. Hij heeft het kabinet, dat terstond na den moordaanslag zijn ontslag had ingediend, verzocht,de loopende zaken te willen blijven waarnemen tot na de bijzet ting van hei stoffelijk overschot van Cerro, die morgen zal plaats vinden. Benavides ver klaarde, dat hij op patriottische wijze een einde zal maken aan het territoriale conflict om Leticia met Columbia. De nieuwe president heeft drie dagen van nationale rouw afgekondigd. Alle banken en groote zakenhuizen waren gisteren gesloten en alle publieke vermakelijkheden zooals. paardenraces, sportwedstrijden en optochten, werden afgelast, terwijl ook de theaters en bioscopen gesloten werden. ONGELUKKEN MET MILITAIRE VLIEGTUIGEN. BOTSINGEN IN DE LUCHT. NEUTRA, 2 Mei (V. D.) Op het oefenterrein van het derde regiment vliegers heeft van ochtend een ernstig vliegtuigongeluk plaats gehad. Twee militaire vliegtuigen A.B. 3274 en A.B. 3296 waren opgestegen voor een oefen vlucht, waarbij een luchtgevecht zou worden geleverd met zoogenaamde machinegeweren. Bij een aanval geraakten beide vliegtuigen met elkaar in botsing. Toestel 2374 stortte neer. De bemanning kon zich door gebruik te maken van een parachute uit het reeds bran dende vliegtuig redden. De piloot liep lichte brandwonden op. Het tweede toestel geraakte eveneens in brand waarbij de bestuurder werd gedood. De waarnemer wilde per para chute uit het toestel springen. De parachute ging niet open on de waarnemer viel met het puin van het vliegtuig. Slechts het deerlijk verminkte lijk kon worden geborgen. ROME, 2 Mei (V. D.) De Italiaansche mili taire luchtvaart heeft twee ernstige vliegon gelukken te betreuren, waarbij 4 personen om het leven zijn gekomen. Bij Udine is een jachtvliegtuig en bij Livomo een bombarde mentsvliegtuig in zee gestort. CHINEESCH ROOVERSCHIP IN DEN GROND GEBOORD. DAIREN, 2 Mei (V.D.) Een Japansche mijnenlegger heeft bij Tsjifoe een Chineesch piratenschip in den grond geboord. Van de Chineesche zeeroovers kwamen 22 opvaren den in de golven om. DEENSCH POSTVLIEGTUIG VERONGELUKT. PILOOT GEDOOD, POST VERBRAND. HANNOVER, 2 Mei (Wolffbureau). Van nacht is nabij Hannover een Deensch vlieg tuig verongelukt, dat gebruikt werd voor postverkeer. De piloot is aan zijn verwondingen bezwe ken, de passagier werd licht gewond. Het toestel is met de post verbrand. Er moet bij de verslagen over het 1 Mei- Hitler-feest en het bij die gelegenheid weer eens fel-oplaaiend chauvinisme, een plaatsje worden ingeruimd voor het verslag hoe ook Frankrijk het feest van de Werkers her dacht, Weliswaar zyn op het oogenblik dat we deze regels schrijven nog niet alle politie rapporten binnengekomen, wel is het mogelijk dat de communisten, ondanks het verbod toch hier en daar hebben getracht om de orde te verstoren, maar den indruk welke wij kregen was er een van groote kalmte en van rust, waarbij het minste machtsvertoon volkomen nutteloos en zelfs misplaatst zou zijn. Wat is er geworden van den eens zoo gevreesaen 1 Mei-dag, toen de „roode aan voerders" van bordessen af, of uit boomen toespraken trachtten te houden?'-' Het 1 Mei feest in Parijs is een groot bloemen-feest geworden, een halve feestdag waarop iets minder wordt gewerkt, waarop de Pa rij zenaar net als op een Zaterdag rustig van zijn apéritif gaat zitten genieten op een Voor de zon beschermd café-terras. Voor enkele jaren nog concentreerde men bij de Opéra en op binnenplaatsen heele compagnieën agenten en gendarmes, cirkelde den heelen dag boven Parijs een waarneem-vliegtuig van waar men dadelijk samenscholingen aan de prefecture meldde, zoodat de vliegende brigades onmid dellijk zouden uitrukken, maar vandaag ziet men geen agent méér dan gewoonlijk. Alles marcheert normaal en zelfs de taxi chauffeurs onder wie men toch het grootst percentage communisten aantreft, volgden nu eens niet het wachtwoord van Cachin in de „Humanité": staken. De tijden zijn veel te moeilijk en geen wil zich meer de luxe veroorloven om voor een „Idee" een dag verdienste te derven. Het is in Frankrijk een vaste gewoonte om op den 1 Mei-dag een bouquetje lelietjes aan te bieden aan alle vrouwelijke kennissen De belooning, bij het aanbieden van het kleine ruikertje dat voor een héél jaar geluk moet aanbrengen, is een klinkende zoen. Het hoeft dan ook wel nauwelijks te worden gezegd, dat er nagenoeg geen man in Parijs wordt gevonden wiens eerste bezigheid het niet is om "s ochtends lelietjes van dalen te gaan koopen. Het speldenraapstertje, de mi- dinetjes, even goed als de dames du monde et du demi-monde dragen op haar corsage het bosje bloemen en in de meest duffe ateliers en kantoren, waar nooit een zonne straaltje doordringt, doet de lente even haar intrede. Charmante gewoonte welke dit jaar nog veel sterker wordt geëerd, wijl de lelietjes nu zooveel goedkooper zijn. De reden daarvan BELANGRIJKE SCHILDERIJEN DIEFSTAL. New-Yorksch museum geplunderd. WERKEN VAN BEROEMDE MEESTERS GESTOLEN. NEW YORK, 2 Mei fReuter). Uit het Brooklyn Instituut of Arts zijn tien waarde volle schilderijen ontvreemd, o.a. werken van Rubens, van Rijck, Romney en Fra An- gelico, voor een totale waarde van 35.000. De politie heeft een onderzoek ingesteld en door middel van de politie-radio-omroep het geheele land met den diefstal in kennis ge steld. Onder de gestolen schilderijen bevinden zich o.a. Van Dijck's „Portret van Senor Miosa", de „Boodschap" van Fra Angelico, een Christuskop van Bernardino Luini, Sir Thomas Lawrence's Portret van Miss Mingay, en verder werken van Lucas Cranach, Rogier van der Weyden. Dc gestolen schilderijen waren niet tegen diefstal verzekerd. Van de dieven ontbreekt elk spoor. ERNSTIG ONGELUK BIJ VERNIETIGING VAN MUNITIE. BOEKAREST 2 Mei (V.D.) Bij de ver nieling van oude artilleriemunitie heeft bij Focasani een ernstig ongeluk plaats gehad. Vier soldaten werden door een explodeerende granaat gedood, drie ernstig gewond. GANDHI'S VOORNEMEN TOT HONGER STAKING. KAAPSTAD, 2 Mei (V.D.) Generaal Smuts heeft een beroep gedaan op den Mahatma Gandhi, waarin hij hem verzoekt zijn voorgenomen vasten voor de paria's uit te stellen. Volgens de Tel, heeft een volgeiinge van Gandhi aangekondigd zich in hongerstaking te begeven teneinde de Mahatma van zijn plan af te brengen. LéHAR RIDDER VAN HET LEGIOEN VAN EER. PARIJS, 2 Mei. (V. Dj De Weensche ope rette-componist- Franz Léhar is benoemd tot ridder in het Legioen van Eer, NIEUWE TORNADO IN DE VER. STATEN. 68 DOODEN, MEEST NEGERS. NEW-YORK. 2 Mei (V.D.) Nadat giste ren een tornado groote schade had aangericht in het Mississippi-gebied, heeft een nieuwe tornado de staten Missouri, Arkansas en Louisiana geteister. Voor zoover tot nog toe bekend is, werden door de tornado 65 perso nen, voornamelijk negers, gedood. Het cen trum van de tornado lag nabij het dorpje Minden in Louisiana, waar alleen 55 van de 65 personen worden gedood. De negerwijk te Minden werd practisch gesproken met den grond gelijk gemaakt. Militairen en het Roode Kruis organiseerden terstond het reddings werk. Het aantal gewonden bedraagt min stens 300. SHROVEPORT, (Louisiana), 2 Mei (Reuter) Ten gevolge van den tornado zijn naar thans wordt gemeld, 68 menschen om het leven ge komen, meest negers. Vijf steden werden door den tornado ge teisterd. is, dat duizenden werkloozen deze gelegenheid hebben aangegrepen om een ietsje te ver dienen. Bij toeval hebben we zelfs gezien welk een moeite de menschen zich geven om te trachten eenig geld te verdienen. Tien tallen duizenden zijn er Zondag reeds op uitgetrokken hetzij te voet, hetzij per fiets, om in het bosch van Chantilly lelietjes to gaan plukken. Den heelen nacht, bij het schijnsel van groote carbidlantarens, zamel de men de witte klokjes in en tegen vier uur in den ochtend, beladen met manden., ging het dan weer terug naar de hoofdstad en stelden ze zich op. in lange rijen bij Gare du Nord, bij Gare Saint Lazare, bij de tram haltes en op drukke punten, om daar de bloemen aan den man te brengen. Er zat zelfs iets tragisch in: de gedachte, dat er heel wat werd geleden en heel wat ontbeerd alvorens het bloempje op de borst werd ge speld. Want we zagen daar niet alleen het vaste type van bloemenmeisjes, de halve zi geunertypen, maar ook vele ouwetjes die.blijk baar beter dagen hebben gekend. Zelfs tal rijke studenten trachtten er iets bij te ver dienen, want ook in het quartier-latin wordt zwaar van de „vachc enragée" gegeten. Soms ook was het komisch: silhouette van den modernen jonkman, een laag bontge kleurd hemd-met-vast-boord, een golfbroek met Schotsche kousen, met schouders zoo vierkant als een kapstok en dan:des muguets, monsieur?vous en voulez? ca porte bonheur Een groepje van drie studenten, bij de Gare Saint Lazare trok de aandacht met het zin gen van vroolijke liedjes en als er zich dan een kringetje nieuwsgierige geamu- seerden vormde, dan kwamen de mandjes lelietjes te voorschijnvijftig centimes goedkooper dan bij onze concurrenten profiteert er van, mesdames et messieurs Meneer, als u voor mademoiselle daar een bosje koopt, dan krijgt u een zoenallons, profiteert van de gelegenheidEn de demoiselle glimlachtze kan al niet an dersde mannelijke koopers haasten: een jeugdige Parisienne is wel een ruikertje ge- luksbloempjes waard En dit alles is heeleniaal niet sensationeel en we moeten ons verontschuldigen van hier geen verslagen te kunnen leveren over pa rades, over nationalistische jeugd-demonstra- ties, over sabelgerinkel en hielengeklak, maar dit alles is beter. Het is een tikje sen timenteel, een klein beetje romantisch, een ietsje poëtischhet is charmantIn één woord: het is wel echt-Fransch HENRY A. TH. LESTURGEON. BRUTALE JUWEELENDIEFSTAL Maar onhandig uitgevoerd INTERNATIONALE DIEVEN TE AMSTERDAM BETRAPT. Dinsdagmorgen vervoegden zich bij den juwelier L. I. Wolf Zn. in de Kalverstraat te Amsterdam twee personen, die kort na elkaar binnenkwomen: -Een van de beide hee ren lien onmiddellijk naar het achterste ge deelte van den winkel en. bekeek een zeer kostbaren ring. Terwijl hij bezig was den ring met zijn zakdoek op te wrijven, bemerkte de winkelier dat'de ring in een van de. wik ken van den onbekende verdween. De .winke lier vorderde onmiddellijk den ring terug, doch de heer begon een uitvoerig verhaal in het Fransch. De winkelier bleef echter op zijn stuk staan en de onbekende gaf den ring tenslotte terug, waarop hij onmiddellijk de vlucht nam. Een bediende van de finna snelde den vluchteling echterna, terwijl de andere heer vastgehouden werd door het overige personeel. Na een korte achtervolging gelukte het aan verschillende personen om den vluchte ling in de Voetboogstraat te grijpen en aan de politie van het bupreau Singel over te le veren. Ook de man, die in de juwelierszaak was vastgehouden, werd aan de politie over geleverd. Het bleken te zijn een 38-jarige Armeniër en een Braziliaan. Beiden zijn op het bureau Singel vastgehouden en zullen ter beschik king van de Justitie worden gesteld. De gear resteerden ontkennen elkaar te kennen, doch beiden zijn eerst kort geleden uit Brussel naar Nederland gekomen. Men heeft waar schijnlijk met internationale winkeldieven te doen. ZIJN VROUW VERMOORD. TIEN JAAR GEVANGENISSTRAF OPGELEGD De 42-jarige houtbewerker, die in de Groote Visscher ij straat te Rotterdam 25 Juli van het vorige jaar zijn 30-jarige vrouw door wurging en gasverstikking van het leven heeft be roofd, is veroordeeld tot 10 jaar gevangenis straf. De eisch was 12 jaar. De verdediger mr. H. H. Roobol, heeft onmiddellijk hooger be roep aangeteekend. DE ROOFOVERVAL TE RESSEN—BEMMEL. TWINTIG JAAR GEVANGENISSTRAF GEëlSCHT. Voor de rechtbank te Arnhem is 20 jaar gevangenisstraf geëischt, tegen een 22-jarigen slager uit Nijmegen, die in den nacht van 8 op 9 November van het vorige jaar den bekenden aanslag met een revolver heeft ge pleegd op een 66-jarige alleeen wonende vrouw te RessenBemmel. waarbij zij ernstig word gewond. Later schoot hij op een politie, die hem achtervolgde. Verdachte zei uit zelf verdediging te hebben geschoten, de verdediger vroeg een onderzoek naar zijn geestver mogens. AGENDA TE HAARLEM WOENSDAG 3 MEI Gem. Concertzaal: Mannenkoor „Die Spaerne-Sanghers" o. 1. v. Lieven Duvosel. Concert 8.15 uur- Palace: Gitta Alpar in „Die oder keine". Tooneel: Bioges en Frascoja. Combinations Act. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Wenn die Liebe Mode macht". Tooneel: Matschek Dalma Trio. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Moeder" (over the Hill). 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 4 MEI Grapte Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Bioscoopvoorstellingen.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 3