HET NIEUWE AVONDBLAD V-s JM 18e JAARGANG No. 155 DONDERDAG 4 MEI 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000— bij algeheele invaliditeit; 600bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; f 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodïg. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Romance. Het Engelsche volk is eenvoudig dol op adeltitéls. Moderne democratische begrippen hebben daar geen verandering in kunnen brengen. Het zweert bij zijn Lords bij zijn Dukes en Duchesses, Marqueses en Marchio nesses, Earls en Countesses, Baron en Baro nesses, Viscounts en ViscountessesDe lijt is nog niet volledig, maar dit zij genoeg. En het heeft die liefde geëxporteerd door middel van zijn romanschrijvers en vooral romanschrijfsters. Behalve Wells en nog een paar is er geen enkele, die niet in negen van zijn of haar tien romans minstens twee of drie Lords laat optreden, hetgeen in het bui tenland bij vele eenvoudige lieden den indruk gewekt heeft, dat Engeland propvol Lords zit, dat het letterlijk wemelt van de aristocraten. Er zijn er maar zooiets als duizend, op een bevolking van 42 millioen, maar de litteratuur wekt een heel anderen indruk en er zijn menschen die zich een Engelschen putjes schepper, laat staan een Engelschen bedelaar, nauwelijks voor kunnen stellen. Een Engelsch- man is, voor hun idéé, een Lord. Anderzijds zijn er nog altijd vele eenvoudige lieden in Engeland, die zich een Hollander alleen in Markerbroek en op klompen kunnen verbeel den. Heb ik niet zelf pas in Engeland wo nende, de lieve oude dame ontmoet, die mij vriendelijk en bezorgd vroeg, of ik al kon wennen aan Engelsche kleeren?? De verze kering dat wij dezelfde kleedij droegen was merkbaar een groote teleurstelling voor haar. Daar ging weer een illusie De Engelschen houden van al die dingen, maar vooral van de Lords en hun Ladies. En als die een roman beleven, zoo'n echten po- pulairai roman van Lilliam Locke of Phillips Oppenheim of van een der tallooze schrijven de dames.dan staan de kranten er vol van. De betrokken edellieden verschaffen meestal vlotweg inlichtingen, en met portret ten en foto's worden ellenlange se'ntimenteelë verhalen den volke medegedeeld. Heel Enge land leeft het geval mee. Er is nu een ideaal voorbeeld. Lord St. Levan, oud 75 jaar is getrouwd met Julia Countess of Dartrey, oud 72 jaar, en de ro mance is vijftig jaar oud! Kan het bekoor lijker? Een halve eeuw geleden ontmoette de graaf, die toen een prachtige garde-officier was, de latere gravin Dartrey, die toen nog maar doodgewoon Miss Julia Wombwell heette, maar toch van heel goeie familie was, en „Society" voorspelde reeds een huwelijk, toen alles anders liep. Miss Julia werd gravin Dartrey. Graaf St. Levan ging naar de kolo niën en vocht als een leeuw tegen allerlei negers en zoo en kreeg ridderordes en bleef vrijgezel, tien jaar lang. Is het niet Miss Ethel M. Dell's roman waardig? En toene, en toene.dat is nu niet zoo leuk.trouw de hij tenslotte ook, met een dochter van een anderen graaf. En allebei de huwelijken duurden zoowat veertig jaar, hetgeen welge- rekend wil zeggen dat de gravin Julia tien jaar eerder weduwe werd dan graaf St. Levan weduwnaar. Dat laatste gebeurde in 1931, en daarna ontmoette het tweetal elkaar pas opnieuw. Het wachtte nog twee jaar, en de oude gra vin ging' den ouden graaf wel eens opzoeken op zijn voorvaderlijk kasteel op 't eilandje Mount St. Michael, aan de kust van Corn wall. Maar vindt u dat erg? Neen. Ik niet, hoor. En ze hielden geheim dat de oude ro mance nog bleek te leven in hun harten tot ze opeens zijn getrouwd Het plaatje van het voorvaderlijk kasteel, op het rotsige eiland Mount St. Michael, staat erbij afgebeeld, in kolommen-lange verhalen op voorpagina's. Ja, de geest van Miss Ethel M. Dell leeft nog. Haar liefelijke romances brengt het-leven-zelf nog voort En nu moet u niet zeggen dat het niemand iets zou kunnen schelen als -dit den ouden Jones en miss Higgins was overkomen. Want wat heeft dat er nu mee te maken? Dan was er immers ook geen kasteel bij geweest, en geen geuniformde roeiers, oude dienaren van de familie, die de bejaarde gravin in de statie-roeiboot naar het slot van den ouden graaf roeiden? Dan ontbreken al de geur en kleur Zulke romances zijn er nog in Engeland. En de heele wereldpolitiek wordt erdoor van de voorpagina's verdrongen. Zoo belangrijk zijn ze. R. P. IJMUIDEN vergadering jongeren vredes actie Voor de afdeeling IJmuiden der Jongeren Vredes Actie trad Woensdagavond in de bo venzaal van „Kennemerhof" de heer Wijnand van der Leeden uit den Haag op met als on derwerp: Het Roode Kruis als oorlogsvoorbe reiding der menschheid. Voorzitter Dick Winter heette, alvorens het woord aan den spreker te geven, de slechts gering in getal aanwezigen, welkom. De heer van der Leeden ving zijn rede aan met een beschouwing over den oorsprong der actie tegen het Roode Kruis, al beschul digden tegenstanders der J.V.A. deze van een unfaire actie en meenden zij, dat de J.V.A. in de netten van haar sentiment verstrikt ge raakt was. toch meenden deze jongeren dat zij gerechtigd zijn, den weloverdachten aan val op het Roode Kruis voort te zetten. Met alle erkenning voor de opoffering der dienende leden, zusters e.a. ziet de J.V.A. den onverbrekeliiken band welke er bestaat tus- schen de militaire organisatie en het Roode Kruis, welks hoofdbestuur benoemd wordt I door de Koningin f?). Militaire autoriteiten I worden in mobilisatie-tijd door den genera- Ien staf aan de Roode-Kruïs-organisatie toe gevoegd, terwijl zieken en gewonden zoo spoedig mogelijk „klaargestoomd" worden voor het gevechtsfront. Met voorbeelden staafde spr, hoe het mili tair belang boven het medisch belang gesteld wordt, en dit dus absoluut in strijd is met de roeping van den medicus; het mensehlievend werk van den arts wordt dus geheel gene geerd. Spr. ging uitvoerig de perpeetieven van een komenden oorlog na, welke 10 1 een oorlog uit de lucht met al de gevolgen van gasaan vallen, bacterie-verspreiding e.d., zal zijn. Waar de strijdbaarheid der troepen recht evenredig is met een goedgeorganiseerden geneeskundigen dienst, worden de leden van het Roode Kruis thans reeds zooveel mogelijk getraind op dezen komenden oorlog, waar mede tevens blijkt, dat deze organisatie ver groeid is met het leger, erger nog met het nationale leger. Terwijl het R. Kr. toch draagster van een internationale gedachte is. Daarom eischt spr. een geneeskundigen dienst, welke absoluut los van de geheele militaire apparatuur staat, welke haar taak van werkelijk dienende liefde uitvoeren kan tegen de bedoelingen der militaire organisa tie in. Daartoe hoopt spr. dat de J.V.A. zal medewerken, mocht de tijd daar zijn, dat geen werk in dienst van het Roode Kruis zal worden/gedaan. Eenige vragen, welke uit de vergadering ge steld werden, werden door den heer van der Leeden beantwoord. De plaatselijke besturen der afdeelingen IJmuiden en Beverwijk van het Roode Kruis, welke door het bestuur ter vergadering waren uitgenoodigd, waren niet aanwezig. vergadering van den gemeenteraad. Er wordt een Openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen gehouden op Dinsdag 9 Mei 1933, des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize. Agenda: 1. Belastingzaken." 2. Ingekomen, stukken en mededeelingen. 3. Verleenen van eervol ontslag aan den tijdelijk keuringsveearts, hoofd van dienst. 4. Verhooging van het bedrag, uitgetrokken voor ondersteuning aan werkloozen. 5. Verlenging van den termijn voor het van kracht verklaren van regelen voor het beheer van takken van dienst, als bedoeld in artikel 252 der Gemeentewet. 6. Vaststelling van suppletoire begrootingen en aangaan van een geldleening, groot f 160.000. 7. Verhuur van sportterreinen te IJmuiden. 8. Bekrachtiging van algemeene voorschrif ten van politie. 9. Opzegging der bij raadsbesluit d.d. 30 Juli 1929, met de gemeente Beverwijk geslo ten overeenkomst, inzake de toelating van leerlingen uit Velsen, benoorden hét Noord zeekanaal, op de openbare scholen voor ge woon lager en uitgebreid lager onderwijs te Beverwijk. 10. Prae-advies op een verzoek van de directie der bioscoop- en schouwburg exploi tatie „Thalia" te IJmuiden, om verlaging van de beiasting op tooneelvertooningen voor voorstellingen na het gewone sluitingsuur. 11. Vaststelling van nieuwe verordeningen inzake gas- en water. 12. Verkoop van grond. 13. Verleenen van vergunning tot aanleg van een gedeelte van den Oosterduinweg. 14. Vaststelling van een verordening op de winkelsluiting. 15. Verleenen van ontheffing van het be paalde bij artikel 68, alinea 3, der Bouw- en Woningverordening. 16. Besloten zitting. militaire werken. Bij de door de genie gehouden aanbeste ding voor het doen van voorzieningen aan militaire gebouwen en werken bij IJmuiden en van Uitgeest tot Velsen was laagste in schrijver A. de Vries te Zaandam metf 2045. li 'lijp jé»? a UMp Wfli de acrobaat komt terug. De acrobaat die j.l. Zondag op het ter rein van Stormvogels z'n entree joyeuse maakte, doch spoedig weer het veld moest ruimen omdat hij geen vergunning had, is door de directie van Thalia geëngageerd en zal eenige avonden achtereen zijn meester lijke toeren verrichten. Deze acrobaat is geen straatkunstenaar, doch een artist met een wereldreputatie, die vooral in Engeland veel lauweren heeft ge oogst. DE GYMNASTIEK VEREENIGING S. S. H. De heer W. Marinus, secretaris der Gyrn- nastiekvereeniging S. S. H. Rijksstraatweg 281 schrijft ons het volgende: Het spreekwoord, onbekend, maakt onbe mind, is waarschijnlijk ook van toepassing op onze vereeniging. Vandaar dat wij de vrij heid nemen eens een opwekkend woord te richten tot alle jonge menschen, zoo ook tot de ouders omtrent het beoefenen der gym nastiek. Wanneer vele ouders hun jeugd in herinnering brengen en zij toetsen die her innering aan den hedexidaagschen tijd, dan moeten zij constateeren, dat er veel, heel veel, veranderd is. Tot die verandering behoort ook zeker de gymnastiek. Mochten wij in de na-oorlog's jaren het genoegen smaken de gymnastiek te zien beoefenen op vele scholen, voornamelijk in de kleine gemeenten, dan zal zeker menig oudehart zijn opengegaan, dat hunne kin deren daarvan kunnen of konden profi teer en. Helaas in deze laatste tijden van depressie gaan vele gemeentebesturen over tot afvoe ring van gymnastiekonderwijs op de scholen. Dat ook wij dit betreuren behoeft geen na der betoog. Hoe gaarne zouden wij gezien hebben, dat juist deze zoo verheffende en edele sport tot in de kleinste gemeente werd doorgevoerd. Wij zijn-dan ook van meening, dat het tot onze plicht behoort er voor te waken dat deze sport niet geheel ten onder zal gaan. Gelukkig zijn er dan ook vele plaatselijke vereenigingen dit dit met ons medevoelen, aan hen dan ook een woord van hulde. Ook onze vereeniging heeft de gelegenheid opengesteld, de kinderen en ook de jonge- menschen, ja zelfs de ouderen om deze zoo verfijnde sport te kunnen beoefenen. Gij ouders moet zien, hoe opgewekt en lenig uwe kinderen aan onze oefen-avonden deelnemen. Ook gij, jonge dames en heeren, wat is aangenamer te denken, hoe gij u naar lichaam en geest ontwikkelt en tot slot: Ook gij ouderen zij t niet te oud om deze tak van sport te beoefenen. De plaatsruimte laat niet toe tot in de kleinste kleinigheden diep in te gaan, maar wij zouden u willen toe roepen: Komt eens één keer onze clubavon den bezoeken en gij komt in verrukking. Onze clubavonden zijn: Dinsdag 's avonds voor dames en jonge meisjes, 's Woensdags avonds voor heeren en jongens in de Da Costa school te' Velsen-Noord, onder des kundige leiding'. Nadare inlichtingen ver strekken wij gaarne. neutrale ziekenhuisverpleging. De Neutrale Ziekenhuisvereeniging hield Dinsdagavond haar jaarvergadering in de polikliniek der vereeniging onder voorzitter schap van Ds. F. F. Milatz. Het jaarverslag van den secretaris ver meldde geen bijzonders. Uit het financieel verslag bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 3963 waarbij aan contributiën f 763 en subsidie van de gemeente f 394. Het kassaldo was op 31 December groot f 3266. De exploitatierekening der polikliniek van de vereeniging vertoont een eindcijfer van f 2837; het verlies bedroeg f 1226. Het totaal van de afschrijvingen op den inventaris en de installatie der kliniek be draagt f 2965, de boekwaarde bedraagt thans f 3007. De ontvangsten der kliniek bleven de zelfde, alleen werden van de doctoren f 60 meer ontvangen. Het verlies was f 126 min der dan verleden jaar. Zooals te verwachten was, bleef de opbrengst der contributiën ver mi beneden het bedrag van verleden jaar, de mindere opbrengst bedroeg f 222. Het aantal leden en contribuanten bedroeg 410. Daar in het vervolg geen subsidie meer zal worden verleend, zal het verlies op de exploitatie dei- polikliniek in het vervolg alleen uit de con tributiën moeten worden gedekt. Uitvoerig werd gesproken over het voor stel tot naamsverandering, nl. om de ver eeniging Protestantsche Ziekenhuisvereeni ging te noemen, waartoe de vorige algemee ne vergadering unaniem de wenschelijkheid uitgesproken had. Om een besluit te nemen, waren niet genoeg leden aanwezig, zoodat het voorstel in de volgende vergadering over drie weken opnieuw in behandeling komt. De aftredende bestuursleden, de heeren P. Bosman te Velsen, G. Carst, W. J. Fournier en pastoor L. Rinkel te IJmuiden en D. Mie- zerus te Santpoort, werden alle herkozen. In de volgende vergadering zal ook een voorstel inzake contributieverlaging behan deld worden. HET NATIONAAL-SOCIALISME EN DE VISSCHERIJ. ingrijpende wijzigingen in den bestaanden toestand te verwachten eenige vakkennis handel kan drijven in een zoozeer aan bederf onderhevig artikel als visch. Tegelijkertijd moeten alle Joden uitge schakeld worden. Deze eisch dringt des te meer. omdat juist in verband met het slacht verbod vele Joden van plan schijnen te zijn een vischhandel te beginnen. Eveneens dient het verkoopen van visch in warenhuizen enz. verboden te worden. Een van zekere zijde gevreesde achteruitgang van het vischver- bruik zou kunnen worden voorkomen door de stichting van speciale vischzaken en het bij de wet verplichtend stellen van het vischver- bruik van alle Rijksinstellingen of met open bare middelen onderhouden instellingen. Van de Duitsche trawlerreederijen dient men in tijden van een verminderd vlschge- bruik te verlangen dat een bepex-king van de massavangsten bij IJsland geschiedt en :n plaats daarvan: kortere reizen met een bete re behandeling van de vangst. Nog verschillende andere denkbeelden bracht de heer Brenning naar voren, als de invoer van visch in handen van Duitsehers; alleen invoer naar de kust-vischmarkte:i en. niet naar het binnenland, bevordering der belangen van klein- en middenbedrijven, in voer van versche haring met Duitsche sche pen, enz. nieuwe zaak. DE ACTIE TEGEN DE DUITSCHE VAKVEREENIGINGEN. Een afdeeling S. A. Uezet een „Geioerkschajtshaus" in Berlijn „De oorzaken vaxx den tegenwoordigen slechten toestand in alle takken vair het Duitsche visscherijbedrijf wordt meestal in oppervlakkige beschouwingeir in verband ge bracht met de algemeene economische de pressie in Duitschland" aldus parti.ig. Bren ning, perscontroleur van het Nationaal Socia listische vak vischhandel van de gouw Ham burg in een referaat over „de Middelen tot verbetering van het Duitsche bedrijfsleven''. Dit kan slechts ten deele juist zijn, aldus de heer Brenning, want het gebruik van visch- producten van allerlei soort is sedert den oorlog in Duitschland verdubbeld. Schuld aan den huldigen troosteloozen toe stand is echter veel eerder, evenals ook in andere takken van bedrijf, de ingang der li berale ideeën inzake het bedrijfsleven in den tijd van den schijnbloei in de eerste jaren na den oorlog. Uit kringen van Joodsche groote banken heeft men in dien tijd geprobeerd ook het vis scherijbedrijf door concern- en trustvorming aan zich dienstbaar te maken. Dat dit maar al te zeer gelukt is, bewijst de ontwikkeling van de Hochseefischerei A. G„ Nordsee te Bremen - Cuxhaven, die meer dan 50 pet. van de geheele zeevïsschersvloot onder haar controle heeft en bovendien in de haringvis- scherij, de visscherij-industrie, den groothan del en zelfs in den kleinhandel een dominee- rende plaats inneemt. (Den hoofddirecteur Wriedt heeft men inmiddels gevangen geno men. Red. IJm. Ct.) De financiers van deze trust zijn op het oogenblik de Joodsche ban ken Warburg en Bleiohröder. Door deze trustvorming is aan den Duitschen midden stand veel schade toegebracht. Deze ontwik keling is ten zeerste bevorderd door de uit breiding van de vischmarkt te Cuxhaven on der leiding van den voormaligen „Fischerei- direktor" Lübbert te Hamburg, die daarvoor een opzettelijke verwaarloozing van het visscherij be drijf in Hamburg eischte. Ook bij de uitbreiding van de visscherijhaven te We- sermünde en gedeeltelijk ook van die te Alto- na zijn dergelijke krachten aan het werk ge weest. De ontwikkeling van deze trustmaat schappij in de laatste jaren heeft menigeen de oogen geopend, zeide de heer Brenning en doen zien, hoenoodlottig de invloed van deze vertrusting op den gang van zaken in het visscherijbedrijf is geweest. De financieele schipbreuk van deze maatschappij wordt door niemand uit- het vrije bedrijf betreurd, daar een grondige herziening van ons na tionaal visscherijbedrijf er mogelijk door ge worden is. De nood der Duitsche kustvisschersvloot schrijft de heer Brenning toe aan een te snelle motiveering in de eerste jaren na den oorlog, die thans een noodlottigen invloed uit oefent op de bedrijfskostenrekening van den kleinen visscherman. Op dit verval dient thans een energieke we der-opbouw te volgen, in overeenstemming met de Nationaal-Socialistische beginselen. Algemeen belang diene te gaan vóór eigen belang. In het raam van het Nationaal-So cialistische standprogram moeten door het stichten van een alle takken van beroep van het visscherijbedrijf omvattende organisatie de voorbereidingen tot verbetering van den toestanr gedaan worden. Het is gewenscht dat de Rijkscommissie voor de zeevisscherij en de Duitsche Zeevis- scherijvereenigirig, die tot nu toe de draag sters waren van de bevordering van den af zet van de productie der Duitsche visscherij in haar persoonlijke samenstelling grondig worden herzien. Tegelijkertijd moet ook het Rijksbureau voor de zeevisch-propaganda ge wijzigd worden in overeenkomst met de prac- tische gezichtspunten, waarbij het natuur lijk vanzelf spreekt, dat de op zuiver ego'isti- schen grondslag gestichte particuliere propa ganda-bureau op de- vischmarkten Weser- miinde en Cuxhaven moeten verdwijnen. Het dringendst van alles is echter de ver betering van den toestand van den kleinhan del .Men dient hier in de Ie plaats te verlangen de invoering van wettelijke consenten voor het verhandelen van aan bederf onderhevige vischwaren van allerlei soort, naar het voor beeld van den melkhandel. Hierdoor zal worden bevorderd het uitscha kelen van allerlei ongewenschte elementen irx den detailhandel, want het is een onding, dat elke metselaar, smid, bakker enz. zonder Lx perceel Ox-axxjestraat 20 heeft de heer A. Otto een geheel naar de eischen des iijds ingerichte comestibleszaak geopend. We hebben eens eerx bezoek aan den hieuwen winkel gebracht, die zeker eexx aanwinst voor de Oranjestraat genoemd mag worden. Alle artikelen zijn in stofvrije etalagekasten ge borgen, zoodat aan de hygiëne de noodige of fers zijn gebracht. De verlichting doet het beste verwachten en wat van het grootste belang is, de artikelen die de lieer Otto zijn klanten aanbiedt, zijn de beste van de beste, in de ruimste sorteering zoodat niemand on voldaan den winkel zal verlaten. Het spreekt vanzelf, dat voor de aan bederf onderhevige artikelen een koelcel aanwezig is. uitvoering zangvereeniging „hallelujah". De Christelijk gemengde zangvereenlging „Hallelujah", directeur Theo van Zutphen, geeft Doxiderdag 9 Mei in het R.K. vereeni- gingsgebouw, Mahustraat, eerx propaganda - u it voering. Voor deze uitvoering heeft mcj. Sophia Bischof, sopraanzangeres te Amsterdam, hare medewerking toegezegd. Behalve de zangnummers van koor erx sopraan vermeld het programma voordrach ten van den heer J. Visser. Na de pauze wordt opgevoerd een klucht in één bedrijf: getiteld „De mislukte vlucht". haarlemsche orkest vereeniging. Ter herdenking van den honderdsten ge boortedag van Johannes Brahms (geboren 7 Mei 1833 te Hamburg, gestorven 1897 te Woe- nen) zal cle Haarlemsche Orkest Vereeniging, ditmaal onder leiding van haar tweeden diri gent Marinus Adam, op het Donderdagavond a.s. in de Gemeentelijke Concertzaal te Haar lem te geven Volksconcert een programma uitvoeren, dat vóór de pauze aan dezen com ponist gewijd zal zijn. Het omvat de Akade- mische Festouverture en het Vioolconcert in D-groot. Solist is de vroegere concertmeester der H.O.V., de heer Frans Vonk. Na de pauze zal de H.O.V. van Beethoven's Zevende Symphonie ten gehoore brengen. OPERETTE ZILVERBAARDJE. een succesvolle PREMIèRE. Voor een volle zaal ging Woensdagmiddag in het Thalia-Theater de première van de Kïnderoperette „Zilverbaardje", componist de heer Sam. Vlessing, tekst de heer F. A. J. Hunsche. Van vele scholen waren kinderen met hun onderwijzers en onderwijzeressen aanwezig, welke met instemming de handeling der operette bedrijf na bedrijf volgden. De zangklasse van mej. Nettie Vlessing voerde onder haar leiding het geheel uit. Een middag door en voor kinderen dus. Mevr. van RooyenRomein zorgde voor een vlotte regie, terwijl mej. S. Kuhfus, een leer linge van de dirigente, op accux-ate wijze aan de piano accompagneex-de. Het werk, dat het heel goed ..deed" en dat door het jeugdige, maar niettemin critisch gestemde, publiek uitstekend ontvangen werd, is voor componist, schrijver en leidster een succes geworden, waartoe naast bovenge noemde krachten eveneens de door mej. Rie Miedema ingestudeerde balletdansen der elfen en het kap- en kleedwerk van de hand van den heer Hunsche en mevr. Mooy mede- wex-kten. Waar deze première (voor de jongeren) als generale repetitie voor de voorstelling voor hedenavond (Donderdag) bedoeld was. zullen wij in ons blad van morgen nog nader op deze kinderoperette, welke ieder moet Taan zien. terugkomen. VELSEN SCHOUW OVER DE WATEREN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter kennis, dat de schouw over de wateren zal worden gevoerd op Za terdag 13 Mei 1933.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1