VIT HET BUITENLAND STATEN-GENERAAL De gewijzigde kieswet aangenomen het belangrijkste nieuws Duitsche vakbeweging thans vrijwel geheel onder Hitler's leiding. Zakelijke en deskundige krachten der organisaties blijven bij de werkzaamheden be trokken. Buitengewone volmachten voor Krupp von Bohlen in de Duitsche industrie. Het Duitsche voorstel tot unificatie van het legertype vindt verzet in de hoofdcommissie der ontwapeningsconferentie. EERSTE KAMER. met 2716 stemmen. R-K., S.D. ende president voor. -— Wat te doen tegen Lilliputters? DUITS CIILAND De „National-Sozialistisclie Korrespondenz'' verneemt van den leider van het comité van actie tot bescherming van den Duitschen arbeid, dr. Ley, dat het Algemeen Verbond van Christelijke Vakvereenigingen, de vak- vereenigingsgroep van Duitsche bedienden, arbeiders en beambtenorganisaties (Hirsch punker), de G. D. A., de R- G. A. en andere organisaties zich onvoorwaardelijk geplaatst hebben onder leiding van Adolf Hitler en de beschikkingen van het comité van actie tot bescherming van den Duitschen arbeid. Mer- gcn zullen met de D. H. V. (Duitsche Natio nale bond van handelsbedienden) als laatste organisatie onderhandelingen plaats vinden. Het is te hopen, aldus vervolgt het blad, dat ook deze organisatie den geest des tijds erkent en zich inschakelt in het groote werk. Hiermede zou voor de eerste maal in de Duitsche arbeidersbeweging de concentratie van alle arbeiders- en bedienenorgani'saties bereikt zijn en een der grootste werken zijn volbracht, welke de geschiedenis der Duit sche arbeiders vermeldt. Naar ons de leider van het comité van ac tie tot bescherming van den Duitschen ar beid dr. Ley verder mededeelt, heeft hij thans nadat deze organisaties zich onvoorwaarde lijk hebben onderworpen aan de NSDAQ? de bedoeling de zakelijke en deskundige krach ten van deze organisaties bij de werkzaam heden te betrekken. Reeds op het de vol gende week te houden groote arbeiderscon gres in Berlijn zal deze wil tot uitdrukking worden gebracht". Volgens de Tel. zijn thans 7 millioen ar beiders onder leiding van het comité georga niseerd. leger der toekomst van het gemengde type zal zijn, met een stabiel element ter hand having van de orde binnen de grenzen en een militie met korten diensttijd ter verdedi ging van de landsgrenzen. Een dergelijk le gertype is in overeenstemming met de fun- damenteele gedachte van het plan-Hoover. Van Fransche, Engelsche en Belgische zijde werd het Duitsche voorstel bijzonder scherp bestreden. De uniformiseering der continen tale, Europeesche legers vormt, volgens deze opvattingen het kernpunt van het Engelsche ontwapeningsplan, en hiervan is de ge'neele oplossing van het ontwapeningsplan afhan kelijk. Massigli beschreef hot gemengde leger als de gevaarlijkste en ergste oplossing, welke voor Frankrijk volkomen onaanvaardbaar is. Frankrijk kan in geen geval toestaan, dat tot- de definitieve beslissing een reorganisatie van de Duitsche bewapenings-status plaats vindt. Het Duitsche voorstel beteekent een volkomen vervorming van het geheele En gelsche plan en kan daarom ook niet behan deld worden. Ook de Amerikaanche vertegenwoordiger trad in de bres voor een onbeperkt aanvaar den van het Engelsche ontwapeningsplan. Ambassadeur Nadolny deed een beroep op de overige mogendheden om het voorbeeld van Duitschland te volgen en het geheele bewa peningsmateriaal zonder verwijl volkomen te vernietigen. De Duitsche regeering moet het Engelsche voorstel tot uniformiseering van het legersysteem afwijzen, zeide hij. De Engelsche onderstaatssecretaris Antho ny Eden heeft voorts in de hoofdcommissie deT ontwapeningsconferentie een verklaring afgelegd betreffende het resultaat der direc te onderhandelingen met de Duitsche dele gatie en medegedeeld, dat de Engelsche de legatie een nieuw compromisvoorstel heeft uitgewerkt voor de regeling der kwestie van het militaire karakter der politie. Volgens dit voorstel zal iedere mogendheid het recht heb ben een bepaald percentage van alle leger- strijdkrachten als politie met zuiver militair karakter te onderhouden. Overschrijdt een natie evenwel dit bepaal js percentage dan zullen de boven dit percentage uitgaande politiestrijdkrachten bij de vaststelling van de geheele legersterkte worden berekend.. Ambassadeur Nadolny legde in de Fran sche taal een korte verklaring af, volgens welke Duitschland als bewijs voor zijn goeden wil en zijn bereidheid mede te werken zijn wijzigingsvoorstellen met betrekking tot de politie zal terugnemen, indien het Engelsche compromisvoorstel zal worden goedgekeurd. De besprekingen over het nieuwe Engelsche compromisvoorstel werden uitgesteld t.ot de tekst zal zijn ingediend. Duitschland. satie Reichsbanner, Höltermann, gearresteerd hebben. Een groote hoeveelheid materiaal werd in beslag genomen, dat volgens het be richt de bewijzen bevatte, dat de Reichs banner nog steeds tegen den staat ageert. Amerika. Coupons voor Staatsfondsen worden niet in goud betaald. United Press meldt aan de Tel.: President Roosevelt heeft verklaard, dat buitenlandsche houders van Amerikaansche staatsfondsen geen couponbetaling in goud zullen ontvangen. Zij zullen op denzelfden voet worden behandeld als Amerikaansche houders. MacDonald tevreden over zijn missie naar Washington. Minister-president MacDonald is Woens dagmiddag op Waterloostation aangekomen, waar hij enthousiast werd begroet. Eenige leden van het kabinet o.w. Baldwin, zoomede de Amerikaansche bijzondere gevolmachtigde Norman Davis, waren bij de ontvangst aan wezig. MacDonald verklaarde met de onderhan delingen in Amerika zeer tevreden te zijn. Hij heeft daar een man getroffen, die eer lijk de zaken op de wereld wil bevorderen Bij zijn besprekingen met Roosevelt heeft volledige overeenstemming bestaan. Roose velt en hij hebben kunnen vaststellen, dat er zeer goede hoop is op een gemeenschappe lijk optreden. De reis heeft geheel aan de verwachtingen beantwoord. De goede wil van Amerika heeft een diepen indruk op MacDonald gemaakt. LONDEN, 3 Mei (V.D.) MacDonald zal Vrij dagavond om 9 uur 10 voor de microfoon het woord voeren over zijn reis naar de Vereenig- de Staten. Senaat accoord met het haf f in c» De Amerikaansche senaat heeft in het ka der van het groote werkverschaffingspro gram het voorstel betreffende de regularisa- tie va nde Tennessee-rivier, benevens het Muscleshoal-voorstel inzake de oprichting van een groote electrische centrale in den staat Tennessee aangenomen. President Roosevelt heeft beslist, dat bui tenlandsche bezitters van Amerikaansche leeningen met het oog op den dollarkoers geen terugbetaling in goud te verwachten hebben en geen preferentieele behandeling zullen verkrijgen. Valuta-voorstellen door het Amerikaansche Huis goedgekeurd. Het Amerikaansche Huis vai^ Afgevaardig den heeft Woensdag de valuta voorstellen, welke, zooals bekend geamendeerd zijn met het voorstel tot steun aan den landbouw, goedgekeurd. De definitieve goedkeuring van het geheele voorstel betreffende hulp aan den landbouw zal binnenkort afkomen. Dreigende moeilijkheden voor de economische conferentie. LONDEN, 3 Mei (V.D.) In politieke krin gen in Washington neemt men aan, dat ter economische wereldconferentie in Londen onmiddellijk eenige moeilijkheden zullen op duiken. Hooggeplaatste ambtenaren van het staats- departement zijn van meening, dat de door Frankrijk gedreigde heffing van 15% van Amerikaansche goederen ingeval de dollar verder daalt een douanebestand practisch onmogelijk maakt en de onderhandelingen der economische wereldconferentie ernstig bemoeilijkt. Verder is men in het staatsde- partement bijzonder ontstemd over het En- gelsch-Argentïjnsche handelsverdrag, aange zien men hierin een terugvallen ziet in de tot dusverre gemaakte fouten der eenzijdige be gunstiging. Ierland. Afschaffing van dor> ""d van trouw heeft kracht van wet gekregen. De Iersche landdag heeft met 76 tegen 56 stemmen het wetsontwerp aangenomen be treffende de afschaffing van den eed van trouw aan den koning. Het ontwerp werd vervolgens door den gouverneur-generaal onderteekend. Te middernacht zal het van kracht worden. 60 dagen geleden was het ontwerp door den Senaat verworpen. Rusland. Geruchten over mobilisatie in Siberië gedementeerd. V. D. meldt uit Moskou: De Russische of ficiële instanties dementeeren de berichten betreffende een mobilisatie in Siberië. China. Uitbreiding van de haven van Dairen. De China Press meldt, dat de Japansche militaire autoriteiten de haven van Dairen verder willen uitbreiden. EKMAN WEERLEGT HET DUITSCHE PROTEST. STOCKHOLM, 3 Mei, (Reuter). De Zweedsche minister van Handel, Ekman heeft verklaard, dat hij woorden als hem van Duitsche zijde verweten zijn, niet heeft ge bezigd. Hij heeft slechts gezegd, dat hij tegen elke dictatuur is. zoowel een fascis tische als een bolsjewistische. HITLER ONTVANGT EEN EERE DOCTORAAT. STUTTGART, 3 Mei. (V. D.) De technische hoogeschool van Stuttgaart heeft op voorstel van de afdeeling architectuur besloten Rijks kanselier Adolf Hitler te benoemen tot eere doctor der hoogeschool als den man, die door zijn strijd den grond heeft geschapen, waar op een Duitsche bouwkunst zich kan ontwik kelen. _De gewijzigde Kieswet is aangenomen. De Kieswet dus, die het stelsel d'Hondt conse quent doorvoert. Het stelsel der gemiddelden zal voortaan dus gelden en niet meer dat der grootste overschotten. De wet werd aange nomen. Met 27—16 stemmen. Er heeft zich een merkwaardig feit voor gedaan bij de eindstemming. De president heeft voorgestemd met de S. D. A. P., de R.K. en Jhr. de Gijselaar. Dat is daarom merrkwaardig, wijl, toen hij de wijziging van de Kieswet niet op de agen da heeft geplaatst zóó, dat ze nog voor den stemdag van 26 April zou kunnen behandeld zijn geworden, van vele kanten daarachter gezocht is een politiek motief, nl. de vrees om zijn eigen partij te benadeelen. Uit zijn stem vóór het wijzigingsontwerp mag nu niets anders worden opgemaakt, dan dat hij de plaatsing op de agenda heeft tegenge houden. alleen wijl hij de behandeling tijdens de verkiezingsprocedure niet toelaatbaar achtte en niet uit bij-overwegingen. Het wetsontwerp tot wijziging is aange nomen. Over de behandeling kunnen we heel kort zijn. Want heel veel nieuws werd er niet opgemerkt. Opvallend was de algemeene klacht, dat er niet een sterke rem werd aangelegd in het ontwerp aan het deelnemen aan de stem ming van allerlei heel kleine groepen, de lilliputtergroepjes. Er hadden in het oor spronkelijke ontwerp bepalingen gestaan daartegen maar minister Ruys had ze te ruggenomen. Dat werd betreurd. De minister verdedigde zich met de opmerking, dat er in de Tweede Kamer overwegende bezwaren te gen de bepaaldelijke wijze van remmen ge maakt was en dat hij de steekhoudendheid daarvan erkennen moest. Intusschen betee- kende dit niet, dat hij niet mee de noodza kelijkheid diep gevoelde van sterker remmen. En hij gaf de Kamer de verzekering, dat het niet blijven kón, zooals 't nu was. Elke vol gende regeering zou hier op de een of andere wijze wel een oplossing moeten brengen. De vraag van het stelsel! Dat van de gemiddelden of dat van de grootste overschotten? Wat bevordert het meest de billijkheid? Nu is het wel heel opvallend geweest, dat de Kamer zich heeft bezig gehouden met de verdeeling der zetels onder de groepen, die minstens één zetel zouden toebedeeld krijgen- De heeren Janssen (R.K.) en Mendels (S. D.) hebben, opnieuw met de cijfers van dit jaar voor oogen betoogd, dat het stelsel, het con sequente stelsel der gemiddelden, een veel billijker verdeeling der zetels onder die groe pen zou te weeg gebracht hebben. Thans heb ben b.v. de staatk. gereformeerden en de v. d. per zetel veel minder stemmen noodig gehad dan de R.K. of de S.D.A.P. De heer van Cit- ters (A.R.) betoogde daarentegen dat het ma thematisch te bewijzen is, dat de groote groe pen veel eerder de kans hebben om er een zetel bij te krijgen bij het stelsel der gemid delden, dan de kleine groepen. Een partij met 30 zetels heeft per zetel, wanneer er b.v. 4000 overschotstemmen over die 30 zeteis te verdeelen zijn veel sneller een hoog aantal stemmen pér zetel dan b.v. een groep, die OOK WOLKBREUKEN IN DUITSCHLAND. GROOTE VERNIELINGEN AANGERICHT VEE VERDRONKEN. Boven het Jagst-dal. STUTTGART, 3 Mei (V.D.) Heden middag is boven het Jagst-dal bij Schoental een hevige wolkbreuk losgebarsten. Binnen enkele minuten kon de Honigbeek de water massa's niet meer' verstuwen. Nadat de dam bij het klooster gebroken was en het water de kloostermuur over een lengte van 10 M. had ingedrukt, was de binnenhof van het klooster in een oogwenk in een meer her schapen. Het water stroomde door de kerk en de gangen van het seminarium. Paarden en koeien stonden tot aan de hals in het water, varkens en kippen verdronken. Landbouwmachines en huishoudelijke voor werpen werden door het water meegesleept Uit de lager gelegen huizen moesten vrouwen en kinderen worden weggedragen. Eerst na twee uur was het grootste gevaar geweken De materieele schade is buitengewoon groot Boven Kreuznach en het Lahngebied. LIMBURG, 3 Mei (V.D.) Hedenmidda? tegen 7 uur barstte boven Hadamar en om geving een wolkbreuk los. De watermassa's sleepten alles mede, wat zich op hun weg bevond, straten werden bloot gelegd, boomen ontworteld. Het ergste heeft de stad Hadamar zelf ge leden. Van tijd tot tijd stroomde het water 70 cM. hoog door de straten. De kelders liepen vol. Uit Bad Kreuznach wordt gemeld, dat te zelfdertijd boven het Lahngebied een hevige wolkbreuk is losgebarsten, waardoor vooral de plaatsjes Langenlonsheim en Idar getrof fen zijn. JOODSCHE ADVOCATEN EN DOKTERS NAAR CAïRO. LONDEN, 3 Mei, (Reuter). De Egypti sche regeering, aldus verneemt de „Times" uit Cairo, heeft besloten twee honderd Jood- sche doctoren en advocaten, die gedwongen zijn geweest Duitschland te verlaten, toe stemming te geven zich in Egypte te vestigen en er hun beroep uit te oefenen. KOFFIE IN EEN AUTO VERBORGEN. Aan de Duitsche grens passeerde tusschen Venlo en Geldern Woensdagochtend een per sonenauto die er volgens den dienstdoenden grensbeambte nog al verdacht uitzag. Er werd daarom bevel gegeven om te stoppen waaraan terstond voldaan werd. Bij onder zoek bleek de auto een groote hoeveelheid koffie te bevatten, welke onder de kussens en de bekleeding van den wagen verborgen was. De wagen en de koffie werden in be slag genomen. De smokkelaars naar alle waarschijnlijkheid twee Nederlanders zijn naar de gevangenis te Geldern overgebracht. direct 1 zetel bezet en dan ook een overschot van 4000. Deze groep heeft bij veronderstelde toewijzing van twee zetels (we nemen groote getallen en zeggen dat de kiesdeeler is 40.000) 40-000 4000 stemmen 44.000 stemmen. Voor elke zetel dus 22000 stemmen. Een partij van 30 zetels krijgt deze direct toegewezen wegens 30 x 40.000 of 1.200.000 stemmen en heeft voor 31 zetels 1.204.000, wanneer ook zij 4000 stemmen overschot heeft. Bij 31 zetels is er dan een zetelgemid delde van 3S839 stemmen. Beide partijen heb ben 4000 overschot, toch hebben de groote partijen een gemakkelijker kans op een zetel meer. zelfs wanneer het overschot van de kleine groepen veel grooter is- Een kleine groep van één zetel -+• een overschot zou, ln bovenstaande berekening dus minstens 37.679 overschotstemmen moeten hebben om een extra-zetel te verkrijgen, eerder dan een partij met 30 zetels. Het gaat er dus maar om: hecht men meer waarde aan de grootte van het overschot of vindt men een gemiddelde juister? Wanneer het eenmaal gaat om het verdeelen van de overschotstemmen. De heer Mendels zei, dat hij het stelsel der gemiddelden de voorkeur gaf. omdat het bil lijker was z.i. De heeren v Citters en v. Emb- den (v. d.) vonden op hun beurt het over schot-stelsel billijker. De heer Mendels (S. D-) wilde tot dat be sluit komen, ook al zou zijn partij er waar schijnlijk geen voordeel van hebben. Hij op poneerde scherp tegen Prof. van Ernbden, die nog al sterk deed doorschemeren, dat hij 't niet fair vond van de groote groepen, om hun eigen kracht te versterken. De minister ook oordeelde het consequente overschottenstelsel het billijkste. Intusschen zooals gezegd: de Kamer gaf haar aandacht aan een stelsel van zetelver- deeling over de groepen, welke althans voor het verkrijgen van één zetel in aanmerking kwamen. Maar niet en dat verwonderde aan de overweging, welke toch leidend is geweest bij de totstandkoming van de hui dige tekst der Kieswet, namelijk om de ver houdingen in het kiezerscorps zoo volledig mogelijk in de zetels tot uitdrukking te brengen. Mr. Pollema heeft bezwaar tegen het ont werp gemaakt, omdat hij bang was voor de samenstelling der gemeenteraden en der pro vinciale staten. Hij vreesde, dat thans aan de kleine groepen in raad en staten veel eer der verhinderd zou worden hun stem te doen hoor en, dan thans. En vreesde ook dat in de Provinciale Staten kiescolleges voor de Eerste Kamer gemakkelijker verschuivin gen kunnen plaats vinden, ten bate van de groote groepen, met groot nadeel voor de evenredigheid in de Eerste Kamer. Maar ook zonder dat de heer Pollema zou tegenstemmen, wijl de overschottenver- deeling in de Kieswet was gekomen bij amen dement. En in zulke materies de regeering de leiding moet in handen houden. Gelijk gezegd, de kieswetswijziging is aan vaard met 27—16 stemmen. Morgen landbouwontwerpjes en de vracht- verdeéling in de binnenscheepvaart. INTIMUS. GANDHI'S VOLGELINGE STAAKT HET VASTEN. Een Reuter-bericht uit Poena meldt dat de Duitsch-Joodsche vrouw, die te kennen had gegeven, met Gandhi te zullen meevasten, om den Mahatma ervan af te houden, haar plan opgegeven heeft, na een gesprek met Gandhi. Daar zij in Poena moeilijkheden had onder vonden met het vinden van een woning, om dat niemand de verantwoordelijkheid voor haar voornemen op zich wilde nemen, zal zij zich vermoedelijk vestigen in Gandhi's Asjram (seminarium), tezamen met een ion- ge Amerikaansche vrouw, die sedert 9 maan den in Indië werkt voor de Onaanraakbaren. VERBODEN BOEKEN WORDEN TOCH UITGEGEVEN. Duitsche uitgeverij in Nederland. WERK VOOR NEDFRI.ANDSCHE DRUKKERIJEN'. Naar de Tel. verneemt is te Amsterdam op gericht een Duitsch uitgeversbedrijf „Termi nus", dat zich ten doel stelt het werk der belangrijkste thans in Duitschland verboden auteurs te publiceeren. Met een groot aantal dezer auteurs zijn onderhandelingen gaande, terwijl Nederlandsehe drukkerijen belang rijken steun hebben toegezegd. Het is niet onmogelijk, dat men reeds deze maand eenige boeken zal doen verschijnn, die in Duitschland gedrukt en klaar om te verschijnen waren, maar onder de omstandig heden daar niet het licht zullen zien. AFDOF.ND ANTWOORD AAN DUITSCHLAND „WIJ WETEN FR ALLES EN DOEN ER NIET AAN MEE". De Nederlandsehe Maatschappij tot Be vordering der Pharmacie had uit Duitschland een brief gekregen met het bekende verhaal tje: geen geloof te slaan aan de gruwelpropa ganda in de buitenlandsche bladen. Het Hoofdbestuur der maatschappij heeft daarop een afdoend antwoord gegeven door te schrijven dat in Nederland van gruwel daden op Joden niets bekend is dat. wij over de jodenboycot in Duitschland echter door de vrije pers die wij gelukkig hebben vol ledig en juist zijn onderricht en dat het daarom overbodig is om voorlichtend te werken zooals gevraagd was. Het hoofdbe stuur zegt verder in hooge mate te betreuren dat aan zoovelen, welke een vrij wetenschap pelijk beroep uitoefenen, hun academische rechten zijn ontnomen, slechts op grond van hun religieuze overtuiging. Het wenscht met nadruk te zeggen, dat de leden van de Neder landsehe maatschappij tot bevordering van de pharmacie. protestanten, katholieken en joden, eendrachtig en met succes samenwer ken ter bevordering van de wetenschappelijke en practische artenijbereidkunde. Waiter Schumann, die een der leidende figuren zal worden in het hervormde Duitsche vakvereenigingsleven. De leider van het comité dr. Ley, heeft een aantal gewichtige decreten uitgevaardigd. Walter Schumann wordt belast met de lei ding van den bond van Christelijke vakver eenigingen en andere corporaties. Verder decreteert Ley, dat tot aan de definitieve vorming van het Duitsche arbeidsfront alle tariefovereenkomsten onvoorwaardelijk moe ten worden gehandhaafd. Het sluiten van nieuwe overeenkomsten is streng verboden. Speciale onderhandelingen worden in het vervolg slechts gevoerd door het comité van actie. Na een onderhoud, dat Rijkskanselier Hit- Ier Donderdag den voorzitter van het Rijks- verbond der Duitsche industrie, Dr. Krupp v. Bohlen und Halbach, heeft toegestaan en nadat de Rijksminister voor Economische Zaken, Dr. Hugenberg. de heeren Dr. Otto Wagener en Alfred Moelier, Rijksdaglid, tot commissarissen van het Rijk voor het Rijks- verbond der Duitsche industrie en voor de overige industrie met uitzondering van den landbouw heeft benoemd en nadat voorts Dr. Wagener Dr. v. Lucke tot zijn plaats vervanger had benoemd, publiceert het Rijks- herbond der Duitsche industrie de volgende verklaring: Overeenkomstig het besluit van het presi dium d.d. 6 April, waarbij de vorzitter Dr. Krupp v. Bohlen und Halbach, met alge meene stemmen werd gemachtigd maat delen tot vereenvoudiging en reorganisatie der industrieele organisaties voor de bereiden enten uitvoer te leggen, zal de heer v. Bohlen de hem verstrekte buitengewone volmacht benutten om; D Op het gebied der industrieele organi saties het economisch gegevene in overeen stemming te brengen met het politiek nood zakelijke; De nieuwe organisatie in overeenstem- ®mg te brengen met de politieke doelen der Kijksregeering en deze tegelijk zoo rationeel «n krachtig te maken, dat zij overeenkomstig w beteekenis der industrie een effectief in strument van het industrieele bedrijfsleven kan zijn binnen het kader van den natio nen socialen en economischen wederop bouw. GENèVE. In de hoofdcommissie van de ontwape- nmgsconferentie is gisteren gedebatteerd over vn T.uitsche voorstel tot het verwijzen der oorstellen inzake uniformiseering der legers an het Europeesche vasteland naar een toe komstige permanente ontwapeningscommis- j Ambassadeur Nadolny verzette zich in °e motiveering van het Duitsche voorstel te- fn de opvatting, dat de Rijksweer een zuiver «anvalskarakter had. In Duitschland is na wepgaand onderzoek geconstateerd, dat het D. N. V. P. heet voortaan „Duitsch-nationaal front". Woensdag kwam het bestuur van de Duitsch nationale Volkspartij onder leiding van Rijks minister Hugenberg te Berlijn bijeen. Naar het W. B. meldt werd gisteravond laat op die vergadering eenstemmig een motie aangeno men .waarin er op gewezen wordt dat de reus achtige taak van opbouw in het binnenland en de gevaren die Duitschland uit het bui tenland dreigen eischen, dat alle geledingen van het nationale front samenwerken op een basis van wederzijdscli vertrouwen. De Duitsch-nationale Volkspartij eischt voor haar aanhangers en kameraden den natuur lijken aanspraak op volledige rechtsgelijk heid op alle gebied van politiek en econo misch leven. De motie besluit als volgt: Daar de par- tijenstaat van Weimar en zijn systeem tot het verleden behooren noemt de Duitsch- nationale Volkspartij zich voortaan gelijk de partijleider dr. Hugenberg reeds in de be stuursvergadering van December voorstelde Duitschnationaal Front". Socialistische pers in Hesssn verboden. De geheele SPD' pers in Hessen is verbo den, nadat reeds Dinsdag de „Hessischer Volksfreund" in Darmstadt was verboden. Woensdagochtend werd door een afdeeling S.A. de drukkerij van de sociaal-democrati sche „Mainzer Volkszeitung" bezet. Het blad zal voorloopig evenmin als het Offenbacher Abendblatt en de overige sociaal-democrati sche bladen in Hessen mogen verschijnen. Dictatoriale volmachten voor de Thüringsche regeering. De Thueringsche Landdag heeft heden met twee-derde meerderheid van nationaal-socia- listen en Duitsch-Nationalen tegen de sociaal democraten zonder discussie'een machtigings wet aangenomen, waardoor de regeering vol macht krijgt alle maatregelen die zij in het belang van het land, het bedrijfsleven, de arbeiders, de algemeene welvaart, de opvoe ding, kunst en wetenschap en van de open bare veiligheid en orde acht. te nemen. Voorts wordt de regeering gemachtigd ook zonder medewerking van den Landdag wet ten aan te nemen die van de grondwet af wijken. Deze wetten gelden totdat de tegen woordige regeering door een andere wordt vervangen. Optreden tegen de Reichs banner. Wolff meldt uit Maagdenburg, dat volgens het nat.-soc. „Neue Magdeburger Tageblat" S.A.-mannen Dinsdagavond den chauffeur en de secretaresse van den „leider van de organi

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 3