In het holst van den nacht Verwoestende wolkbreuk te Sittard. pM'UIDER COURANT TWEEDE BLAD DONDERDAG 4 MEI 1933 IJMUIDEN de staking, in het visscherijbedrijf DE BOYCOT-ACTIE. Onder het opschrift. „Geen legendes als 't u blieft!" bericht het bestuur der IJmuider- Federatie het volgende: In de winkeliersvergadering van jl. Dins dagavond trachtte de voorzitter een tegen stelling te construeeren tusschen de opvat ting van den voorzitter en den secretaris der Tjmuider Federatie. Daarvan is echter geen sorake. Er mag verschil in bewoordingen zijn, voor wat de feiten betreft bestaat de moge lijkheid voor verschil van meening eenvou- di<r niet, aangezien daaromtrent duidelijke, definitieve besluiten zijn genomen door het voltallige Centraal Bestuur met algemeene Stemmen. Deze zijn: le. De stakingsleiding aanvaardt de boycot wedachte in principe als een, mits op de juiste wijze toegepast, volkomen wettig middel. 2e. De stakingsleiding zal bepaalde onder deden dezer actie voor verantwoording der organisatie zelf leiden, dit zijn tot nu toe: a. visch van met werkwilligen bemande trawlers, b. zaken die aan deze schepen goederen leveren. Voor ieder geval zal een afzonderlijk be sluit van het Centraal Bestuur noodig zijn. 3e. De leden zijn gerechtigd deze boycot gedachte wijdere toepassing te geven, o.a. door de boycot toe te passen op zaken die aan werkwilligen leveren. Yoor deze aange legenheid neemt de organisatie geen leiding en geenerlei verantwoording op zich. Deze besluiten zijn onmiddellijk per circu laire aan alle 'leden kenbaar gemaakt, welke circulaire o.a. in de plaatselijke pers werd opgenomen. Zij zijn genomen vóór dat de Burgemees ter zijn maatregelen had gepubliceerd. Deze maatregelen betreffen echter den vorm der actie, de wijze waarop de boycot wordt toegepast. De boycot zelf treffen zij echter niet, nl. in dien zin dat ieder mensch zelfstandig het recht heeft te bepalen waar 'door hem niet en waar door hem wel gekocht zal worden en dat onze organisatie het recht heeft het koopen in een bepaalden winkel en het lidmaatschap van onzen bond, op gron den ontleend aan de door onze organisatie te voeren acties, onvereenigbaar te verklaren. UITSLAG VERLOTING. De verloting van handwerken vervaardigd door de dameskrans Dorcas van de afdeeling Umuiden van den Ned. Protestantenbond had het volgende resultaat: no. 29 ontbijttafel- laken, no.'116 jute tafelkleed, no. 23 kleedje. De naam van het hondje was Teddy. VERSCHILLENDE DIEFSTALLEN. Ten nadeele van K. aan den Engelmundus- weg is een zwart konijn ontvreemd. De dief is vermoedelijk een hond. Ten nadeele van L. en H., beiden wonende te Velsen-Noord, werd een heerenrijwiel ont- yreemd en verder heeft P. bij de politie aan gifte gedaan, dat te zijnen nadeele een hand dagen is gestolen. DIEFSTAL VAN BILJARTBALLEN EN EEN FLESCH RANJA. Door eenige jongens, die bij de politie be kend zijn, zijn uit het uitgebrbande café van Van V. aan de Kanaalstraat twee biljart ballen en een flesch Ranja weggenomen. De jongens zijn ernstig door de politie onder houden. VELSEN TARWE INVENTARISATIE. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat tarwetelers, die wen- schen te profiteeren van de Tarwewet met hun oogst 1933, verplicht zijn om een inven tarisatie-formulier in te vullen. In Noord- en Zuid-Holland zullen deze formulieren beschikbaar zijn op zitdagen, welke de Tarwe-Organisaties beleggen. Deze zitdagen zullen worden gehouden in de week van Maandag 8 Mei tot Zaterdag 13 Mei. DE SCHEEPVAART IN ONZE HAVENS IN APRIL. In de maand April zijn In de havens van het Hoogovenbedrïjf aangekomen 22 stoom- en motorschepen, waarvan 7 geladen met erts en 1 met steenkolen, terwijl 14 schepen aankwamen om ijzer te laden. Er vertrokken 23 schepen waarvan 16 met een lading ijzer, waarvan 6 bestemd voor Middellandsche zeehavens; 4 voor Frankrijk, 2 voor Dene marken, 1 voor Zweden, 1 voor Noorwegen, 1 voor Finland en 1 voor Duitschland. Ver leden jaar kwamen in April ook 22 schepen aan, waarvan 7 met erts en 3 met kolen en vertrokken 18 schepen, waarvan 9 met ijzer en 1 met kunstmest. Voor de papierfabriek te Velsen kwamen in April 4 stoomschepen aan, waarvan 3 met hout en 1 met lioutstof, tegen verleden jaar 1 stoomschip met hout. Verder kwamen in April voor IJmuiden nog binnen 9 zeeschepen, waarvan 2 met visch en 1 met ijs en 2 bijleggers, tegen ver leden jaar 6 schepen. In totaal zijn dus in April voor onze havens aangekomen 35 zeeschepen, tegen verleden jaar in dezelfde maand 29 schepen, dus thans 6 schepen meer. BEVERWIJK de werkloosheid in plaats en omgeving IN WELKE GROEPEN ZIJ VOOR KOMT. Blijkens de opgave van den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling was het totaal aantal in geschreven werkloozen aan het einde der vo rige week 615 tegen 613 in de daaraan voor afgaande week. De werkloosheid deed zich gelden in de volgende vakgroepen: Beverwijk: drukkers 2, betonvlechters 6, betonwerkers 2, grondwerkers 33, marmer bewerkers 3, marmerpolijsters 1, metselaars 6, opperlieden 9, schilders 2, steenhouwers 1, stucadoors 3, timmerlieden 13. bankwerkers 3. electriciens 3, koper en blikslagers 5, las- schers 5, machinisten 5, machinedrijvers 1, metaalbewerkers 2, monteurs 3. plaatwer kers 1, smeden 1, soldeerders 1, voorslaan- ders 1. vuurwerkers 1, bakkers 3. sigarenma kers 14, sorteerders 1, landarbeiders 29, tee kenaars 2, chauffeurs 7, expediteurs 1, kell- ners 1, schippers 2, voerlieden 2, incasseer ders 4, kantoorbedienden 7, losse arbeiders 93, dienstboden 5, werksters 5, agenten 1, stokers 8, strijksters 1, slagers 1, meubelma kers 1, winkelbedienden 1, totaal 302. (Vorige week 304). Wijk aan Duin. Grondwerkers 45, metse laars 5, opperlieden 5, schilders 3, steenhou wers 1. stucadoors 2. timmerlieden 7, hout bewerkers 1 bankwerkers 10, handlangers 4, klinkers 1, koper- en blikslagers 6, machi nisten 5, metaalbewerkers 6, monteurs 3, plaatwerkers 2, smeden 1, bakkers 1, sigaren makers 5, landarbeiders 23, chauffeurs 7, ex pediteurs 1. kellners 2, lijnwerkers 1, schip pers 1, incasseerders 1, kantoorbedienden 3, losse arbeiders 45, dienstboden 3, werksters 2, agenten 1, stokers 4, carosseriemakers 1, coupeuse 1, totaal 209 (216). Heemskerk. Betonvlechters 3, betonwerkers 4, grondwerkers 13, opperlieden 6, schilders 1, timmerlieden 1, landarbeiders 34, chauf feurs 1, kellners 1, kantoorbedienden 2, losse arbeiders 37, dienstboden 1, totaal 104 (93). de steunuitkeeringen. EXTRA HULP VOOR KENNEMERLAND. Door de regeering zijn krachtens de Tuin bouw Steunwet ook voor Beverwijksche pro ducten toeslagen uitbetaald, voor snijboonen, dunne spercieboonen en aardbeien, één cent per K.G. Deze uitkeeringen zijn echter zoo belachelijk laag geweest, dat zij praktisch voor onze leden van geen beteekenis zijn. Een verzoek van de veilingbesturen te Be verwijk en omstreken, later blijkbaar ge steund door Avenliorn en Purmerend heeft tot gevolg gehad dat ook op de dubbele sper cieboonen, in een bepaalde periode nog 3/4 cent per K.G. als toeslag werd gegeven. De laatste uitkeering echter was zoo laag dat van de 936 inbrengers, er 800 een bedrag ontvingen van 40 ct. tot f 5 per H.A. Let wel 40 tot 500 centen per bunder. Van deze laatste uitkeering ontvingen van de 936 inbrengers: 269 in het geheel niets. 163 een bedrag beneden f 1. 407 een bedrag beneden f 10.doch bo ven f 1. en slechts 97 een bedrag boven f 10. De regeering bepaalde aanvankelijk dat niemand méér zou mogen ontvangen dan 20 pet. van zijn gemiddelde veilingomzet over 1928, 1929 en 1930. In Beverwijk en omgeving- is nog niet ten volle 5 pet. van die gemiddelde omzet ontvangen. Daar behoeft geen nadere uitlegging bij. ■Door de gezamenlijke veilingen is daarop aan den regeeringscommissaris in een uit gebreid schrijven uiteengezet hoe buitenge woon slecht die uitkeering voor Beverwijk en omstreken is geweest, terwijl hem werd verzocht Zijne Excellentie den Minister te bewegen aanvullende uitkeeringen toe te staan en wel tot den richtprijs, ook door het Hoofdbestuur van den L. T. B. werden in deze richting aan den Minister en aan de commissie van Advies verzoeken gedaan. Eenigen tijd later werd in de bladen ge publiceerd dat uitkeeringen waren geschied tot 40 pet. van het verschil tusschen de al gemeene doorsnee opbrengsten en de richt prijzen. Daarop is eens nagegaan, welk percentage in Beverwijk was ontvangen, van het verschil JOSGP MAD£RSP£RGER j - ,17Ö»- tBSO SWJNOÉft Een uur lang hevige hagel. Stad en omgeving overstroomd. Verkeer totaal gestremd. In XVeenen zal op 7 Mei het standbeeld onthuld worden van den uitvinder van de naaimachine Josef Madersperger. tusschen de doorsneeprijzen van onze ver- eeniging en de richtprijzen. Deze berekeningen waren niet eenvoudig, doch het resultaat is verrassend. In Bever wijk werd slechts ontvangen volgens de be rekening, van de aardbeien 28 pet., van de snijboonen 15.4 pet., van de dunne boonen 26.4 en van de dikke spercieboonen 39 pet- Hieruit blijkt wel hoever de Beverwijksche doorsneeprijzen onder de landelijke door sneeprijzen zijn gebleven, en hoe jammer het is dat de uitkeeringen niet alle hebben plaats gehad over de perioden van prijsin- zinking waardoor vooral Beverwijk werd ge troffen. Van deze berekening is door ons op 21 April een uitgebreid overzicht verzonden aan de regeeringscommissaris, waarop als ant woord de mededeelïng kwam, dat de com missie van advies op 19 April had besloten voor de streek Kennemerland nog iets ex tra's te doen. Zoodat voor Kennemerland waarschijnlijk nog 'n uitkeering kan worden tegemoet gezien. De actie van het hoofdbe stuur van den L T. B. en die van den Voor zitter persoonlijk zullen tot dit besluit het hare hebben bijgedragen. NIEUWS VAN DE GROENTENMARKT. De bedrijvigheid aan de veilingen neemt geregeld weer toe en de nieuwe producten die zoo geleidelijk weer naar voren komen zijn tevens weer de bode van een nieuwe pe riode. Naast de hoofdproducten die in massa thans worden aangevoerd wordt bijna iedere veiling weer iets nieuws aangeboden zoodat de verscheidenheid steeds grooter wordt. De spinazie stond de afgeloopen week nog ruim schoots in aanvoer aan de spits. De handel voor dit product gaf echter geen nieuwe ge zichtspunten en was over het algemeen ge nomen zeer teleurstellend. De prijzen bleven voortdurend op zeer laag peil terwijl ook de meeste dagen weer groote kwanturns als on verkocht moesten doorgaan. Een gelukkig verschijnsel was het nog dat door de fabrie ken belangrijke partijen werden afgenomen zoodat dan tenminste;, weer groote hoeveel heden plaatsing konden vinden. De prijzen varieerden naar kwaliteit weer zoo 'ongeveer van 10—35 ct. per kist. Rabarber nam ook de afgeloopen week weer beduidend in omvang toe en begint nu eerst flink los te komen. De prijzen gingen er echter niet op vooruit, doch zakten steeds meer. Konden de twee vorige vei lingen nog geregeld naar soort van 35 ct. per bos noteeren de laatste veiling- da'g van Woensdag gaf een sterke inzinkins van 23 ct. per bos. Sla die geregeld voor behoorlijke prijzen was te plaatsen liep de laatste dagen sterk terug. De noteeringen van 30—75 ct. per kist van het begin dezer week gelijkstaande on geveer met prijzen van 26 ct. ondergingen een groote inzinking op Woensdag 3 Mei van 2050 ct. per kist. De aanvoer van witlof begint thans sterk te verminderen en is voor het grootste ge deelte al weer geheel geruimd. Dit product gaf de afgeloopen week nogal verrassingen in den handel te zien. Naarmate de aanvoe ren minder werden gingen de prijzen naar boven. Dat de belangstelling nogal van be teekenis was blijkt wel uit het verschil der noteeringen die in het laatst der vorige week stonden van 612 en op de veiling van he den als hoogste prijs tot 22 ct. per K.G. kon den komen. De aanvoer van bloemkool begint langza merhand zich meer uit te breiden en het product komt steeds in betere conditie. De prijzen voor eerste soort bleven geregeld op behoorlijk peil van 1824 ct. terwijl ook de mindere kwaliteiten voor goede prijzen ge plaatst konden worden. Asperge viel in aanvoer de afgeloopen week nogj niet mee. Dit product dat zeer ge voelig is voor koude geeft bij' een weersge steldheid als tot heden geweest is nog geen ruime oogst te verwachten. De prijzen voor eerste soort wisselden zoo ongeveer naar kwa liteit van 5060 ct. per bos. Postelein bleef in aanvoer nog zeer be- perkt met prijzen van f 1—f 1.20 per kist. Bospeen waarvan het aanbod eveneens nog matig was had ook nog al belangstelling. Het verschil in soort en bossen kwam duidelijk Woensdagmiddag heeft boven Sittard en omgeving, een hevig onweer gewoed, gepaard gaande met een wolkbreuk. De bui ontlastte zich te omstreeks half vier en hield aan tot zes uur. Een uur lang heeft het voortdurend gehageld. De lvagelsteenen hadden de grootte van knikkers. Het Zuidelijk deel van Sittard kwam geheel blank te staan. Zeer hoog stond het water in de Putstraat, de Platstraal en de Paardestraat. Tientallen kelder zijn vol water geloopen. Vele wegen waren geheel onbegaanbaar, doordat het zand en de steen slag wegspoelden. Het verkeer werd totaal gestremd. De trambaan SittardHeerlen is op vele plaatsen verzakt. Hierdoor zal de tram in twee dagen niet kunnen rijden. Ge durende dien tijd zal de verbmding met bussen worden onderhouden. Benzinepomp weggeslagen. De Rijksstraatweg SittardAmstenrade is over een afstand van 13 K.M. overstroomd. De trams en de auto's konden tijdens 't nood weer niet verder rijden. Op sommige plaatsen stond het water tot aan de treeplanken van de electrische trams. Een aan den weg staande benzinepomp werd weggespoeld, tengevolge waarvan de benzine over den weg vloeide. Een oogenblik heeft het gevaar bestaan voor het wegslaan van de brug over de Kötelbeek. Deze werd door de politie afgezet, totdat het gevaar geweken was. Vele hofsteden in de omgeving hebben door de-n hevigen regenval veel schade geleden Vcc in veiligheid gebracht BIJ de hofstede „Lahof" te Broek-Sittard moesten de varkens naar den zolder worden gebracht om verdrinking te voorkomen, ter wijl de koeien naar een hooger gedeelte moesten worden gedreven. Op verschillende plaatsen is de bliksem ingeslagen, echter zonder brand te veroorzaken. Èr is groote schade tegebracht aan het te velde staande fruitgewas. Op een enkele plaats is een akker met tarwe vernield. In den loop van den avond is men met man en macht bezig geweest de straten schoon te maken en de kelders leeg te pompen. Het Roode Kruis te Sittard heeft zijn hulp aangeboden, doch behoefde geen dienst te doen. Molenbeek buiten de oevers Doordat tengevolge van den hevigen regen de Molenbeek op verschillende plaatsen, bui ten haar oevers liep. zijn in de stad vele over- strooniingen ontstaan. De Molen beekstraat stond geheel onder water. In het gehucht Windrakerberg zijn de rails van de tram ongeveer een meter van hun plaats verschoven. in de noteeringen tot uiting die wisselden van 1523 ct. per bos. De eerste peulen verschenen ook deze week weer aan de veiling die natuurlijk voor luxe prijzen werden afgenomen. Raapstelen en radijs werden heel wat rui mer aangeboden doch de prijzen werden er niet beter op. De noteeringen van 34 ct. konden zich niet langer handhaven en zak ten terug tot 23 ct. per bos. R.K. MIDDENSTANDSVEREENIGING „DE HANZE". VIERING VAN HET 20-JARIG BESTAAN Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de afdeeling Beverwijk en Omstreken van de R.-K. Middenstandsvereenigmg „de Hanze" werd Woensdagavond in het gebouw der K.S.A. een feestelijke bijeenkomst gehou den. De voorzitter, de heer N. J. Out, sprak een openingswoord, waarmede hij de aanwe zigen welkom heette, in het bijzonder de zus- terafdeelingen uit de omgeving. De voorzit ter wees er op, dat de crisis zijn invloed op de vereeniging niet had gemist en daarom vroeg hij zich af of het wel de geschikte tijd was om feest te vieren. Spreker meende ech ter, dat 20 jaren van middenstandsorganisa tie niet onopgemerkt- voorbij mogen gaan. Hij memoreerde vervolgens hoe kapelaan Looij- aard 20 jaar geleden de organisatie van den R.-K. Middenstand ter hand nam en ook ten uitvoer wist te brengen. Spreker meende, dkt den kapelaan daarvoor niet genoeg dank kon worden gebracht en schetste vervolgens de voordeelen, welke de organisatie in den der jaren voor deleden had weten te be- r waarbij hij o.a. de aandacht vestigde op de door „de Hanze" georganiseerde Han delsavondschool. Spreker besloot zijn ope ningswoord met een herinnering aan de en cyclic .n van de pausen en merkte daarbij op, dat de daarin gelegde wenschen als even zoovele bevelen moeten worden beschouwd, o-door redding uit dezen ontwrichten toe stand mogelijk zal zijn. De voorzitters van de zusterafdeelingen Assendelft en Uitgeest, waarvan de laatste de afdeeling Zaanstreek vertegenwoordigde, brachten de gelukwenschen van hun afdee- lingen over. Namens de feestcommissie sprak heer W. P. Langendijk woorden van hulde aan het adres van den heer N. J. Out, die 20 jaren lang als voorzitter van „de Hanze" heeft gefungeerd. Spreker hoopte, dat met de medewerking van de jongeren ook de jonge middenstand zich zal organiseeren en zal uitgroeien tot een krachtige vereeniging. Hierna begon de afwerking van het feest programma, waarbij verscheidene jongere le den gelegenheid vonden van hun talent blijk te geven. De avond werd gevuld met zang en voordrachten en met de opvoering van een tweetal één bedrijfs-stukjes. In de pauze heeft ook nog deken J. M. Lucassen „de Hanze" in hartelijke bewoordin gen met haar. 4de lustrum gelukgewenscht. ONTHEFFING VAN DE WINKEL SLUITINGSWET. Ten behoeve van de standhouders hebben B. en "W. ter gelegenheid van de van 614 Mei te houden tentoonstelling voor handel en industrie ontheffing verleend van de ver bodsbepalingen der winkelsluitingswet, in dier voege dat aan de stands op die dagen verkocht mag worden op werkdagen tot des namiddags 10 uur en op de Zondagen van des namiddags 25 en van 710 uur. PERSONALIA. Mej. M. W. Capelle, leidster van de gemeen telijke Huishoudschool alhier, is benoemd tot lid der commissie, welke in 1933 belast is met het afnemen der examens ter verkrijging van de acten van bekwaamheid' voor het gev.en van nijverheidsonderwijs. HET SLUITINGSUUR DER CAFé S. Op verzoek van den Bond van Café- en Restauranthouders heeft de Burgemeester bepaald, dat tijdens de van 6—14 Mei te hou den tentoonstelling het sluitingsuur van alle cafés op 12 uur zal worden vastgesteld. HEEMSKERK JUBILEUM ST. JOSEPHGEZELLEN. Zondag 7 Mei a.s. hoopt de. St. Joseph- gezellenvereeniging haar 10-jarig bestaan te vieren. Het ligt in het voornemen dezen dag fees telijk te herdenken. Aan dit feest gaat voor af een tridium, te geven door een Pater Franciscaan uit Nieuwe Niedorp. Zondagavond wordt een bijeenkomst ge houden in het R.K. Vereenigingsgebouw, waartoe tevens de ouders der jongens worden uitgenoodigd. Door de tooneelclub der Ge zellen zal dezen avond worden opgevoerd: ..De onuitstaanbare" een klucht van Gerard Nielen in 3 bedrijven. CRISIS-COMITc. De wekelijksche collecten ten bate van het Crisis-Comité worden voorloopig stop gezet. DIEFSTAL VAN TULPEN. Woensdagavond zagen twee politieagenten op den Rijksstraatweg twee personen zonder licht per fiets rijden. Zij hielden hen aan. Het bleken een 22- en een 23-jarige jongen te zijn, die bekenden dat zij op den Rijksstraat weg onder de gemeente Velsen 400 tulpen hadden gestolen. Zij zijn aan de politie te Velsen overgeleverd. MARKTNIEUWS BEVERWIJK. Noteering van den 3en Mei 1933. Spinazie per kist f 0.14—f 0.30 Postelein per K.G. f 0.80f 1.05 Andijvie per kist f 0.35f 0.60 Raapstelen 100 bos f 1f 2 Radijs 100 bos f 2—f 4 Koolrapen per zak f 0.75 Wortelen per bos f 0.18f 0.24 Komkomers per 100 f 9 Asperges per bos wit f 0.30f 0.60 Asperges per bos blauw f 0.18f 0.30 Aardappelen klei per K.G. f 0.02f 0.05 ld. zand per K.G. f 0.05 Roodekool per 100 f 5f 14 Savoyekool per 100 f 7 Bloemkool per 100 f 16f 20 Uien per Kilo f 0.02 1/2 Prei per bos f 0.03 Sla per 100 krop f 2f 4 Rabarber per 100 bos f 3f 5 Pieterselie* per bos f 0.04 Selderie per bos f 0.06 Appelen per kilo f 0.20f 0.30 Aardbeien per schoteltje f 0.13f 0.32. Brusselsch lof f 0.08—f 0.20 FEUILLETON Naar het Duïtsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. 38) (Nadruk verboden). Maar ten slotte wierp zij echter met een weerspannige, uitdagende beweging het blonde hoofd in den nek; haar passieve hou ding maakte plaats voor zenuwachtige haast. Ze haalde een grooten koffer te voorschijn, opende alle kasten en laden en op den grond knielend begon zij het eene kleedingsstuk na het andere in te pakken, XIX. Dr. Ellwanger, de rechter van instructie, maakte een lichte buiging, toen de bode de dochter van den hem welbekenden bank directeur binnenliet. En met een uitnoodigend gebaar bood hij haar een stoel aan. „Neemt u plaats, als U wilt!" verzocht hij hoffelijk. „Mag ik vragen waaraan ik het ge noegen Van uw bezoek te danken heb?" Ook .voor dezen grijzen, deftigen ma gistraat verloor Traute Falkenhayn geen oogenblik haar zelfbeheersching. Zij was bleeker dan anders, haar intelligente donkere oogen schitterden vol vastberadenheid. „Er is mij gezegd, dat U het onderzoek leidt in de zaak Scheffranek", antwoordde zij zacht. „En ik kom om een inlichting in deze zaak te geven". Het gezicht van Dr. Ellwanger drukte twij fel en verbazing uit en alsof hij het noodza kelijk achtte zich van de identiteit van de be zoekster te vergewissen, zei hij, ietwat aarze lend: „Dan staat u mij zeker wel eerst toe uw personalia op te nemen, nietwaar?" Bereidwillig gaf Traute de verlangde in lichtingen; toen haalde zij diep adem en ver volgde: „Ik heb gelezen, dat men het waagt Dr. Roggenbach ervan te verdenken op een min der nobele manier in deze duistere historie verwikkeld te zijn. Men hecht waarschijnlijk geen geloof aan zijn verklaringen. En nu kom ik bij u, omdat ik de waarheid /an zijn mededeelingen bevestigen kan". Met een handgebaar beduidde de rechter haar een oogenblik te zwijgen. „Neemt U mij niet kwalijk, maar waar hebt U gelezen, dat er verdenking tegen Dr. Rog genbach bestaat?" Traute haalde de courant, die zij meegeno men had te voorschijn en wees den rechter het bewuste bericht. Dr. Ellwanger keek het vluchtig door. „Dat heb ik gelezen", zei hij. „In het be richt staat alleen maar dat hem een verhoor is afgenomen, maar ik weet, dat er geweten- looze lieden zijn, die hem schandelijk belas teren en trachten hem een valstrik te span nen". Door zijn brilleglazen keek Ellwanger met vorschenden blik naar het mooie, aristocra tische meisjesgezicht. En zijn onderzoek viel zeker niet in haar nadeel uit, want in de stem van den ouden heer klonk sympathie en wel willendheid, toen hij hernam: „En wat wilde U ten gunste van Dr. Rog genbach meedëelen, juffrouw Falkenhayn?" Mijnheer Roggenbach heeft den nacht, waarin Beiersdorf gestorven is, in diens wo ning doorgebracht. Hij heeft ongetwijfeld meegedeeld dat hij in de kamer naast die van den zieke in slaap is gevallen en in een toe stand tusschen waken en droomen van daar uit een dame heeft gezien, die zich over Beiersdorf's bed heenboog. Ik weet, dat an deren het bestaan van deze dame in twijfel trekken; maar even zeker weet ik, dat zij er werkelijk geweest is". De rechter had in de stukken voor hem ge bladerd, waarschijnlijk om het protocol van Roggenbach's verhoor op te zoeken. Thans keek hij verrast op. „Wat zegt u?" roept hij uit. "U weet dat- zeker? U bent toch niet Hij maakte den zin niet af, alsof de- veron derstelling, die hij had willen uiten, hem al te dol leek. Traute had zijn bedoeling ech ter volkomen begrepen. „Neen, zelf ben ik niet in de sterfkamer van Beiersdorf geweest. En het valt mij buiten gewoon zwaar, dat ikmet een beschul diging, met een verdachtmaking, bij U moet aankomen. Maar mijn geweten zegt mij, dat ik daar overheen moet stappen, waar het de eer van een onschuldig verdachte geldt". De rechter van instructie knikte. „Ja, dat moet u zeker", verklaarde hij ernstig. „Maar veroorlooft u mij, dat ik u eerst nog een vraag stel. Bent u familie van mijnheer Roggenbach of staat u in een ander opzicht in een relatie tot hem?" Over het gezicht van het jonge meisje trok een fijn rood, maar zonder eenige aarzeling antwoordde zij: „Neen, Dr. Roggenbach ken ik alleen, door dat hij bij ons aan huis kwam. Zijn vader is een oud vriend van den mijne". „Juist! En wie is volgens U de dame ge weest, die Beiersdorf in den nacht van zijn overlijden bezocht heeft?" Voor de eerste maal weifelde Traute; ze scheen slechts met moeite haar tegenzin om als aanbrengster op te treden, te kunnen overwinnen. „Misschien mag ik u alles in de juiste volg orde vertellen?" Dr. Ellwanger knikte. „U zult ons met uitvoerige Inlichtingen zeer verplichten, juffrouw Falkenhayn". „Nu dan. De zaak zit zoo; dat Dr. Roggen bach in de meening verkeert dat ik de dame was, die hij dien nacht had gezien. Dat heeft hij mij in een vertrouwelijk gesprek verteld. Hij meende mij herkend te hebben aan de japon en den armband, die de dame in kwes tie gedragen had. Dit was mij des te meer on verklaarbaar, omdat, volgens mijn overtui ging die japon en die armband door toeval lige omstandigheden eenig in Berlijn zijn. Omdat ik echter geen oogenblik twijfelde aan de betrouwbaarheid van Dr. Roggenbach's mededeelingen, pijnigde ik mijn hersens om een verklaring te vinden. Het bewuste sieraad bezit ik al geruimen tijd; het is een erfstuk van mijn overleden moeder. Maar de japon werd pas den avond vóór Beiersdorf's dood door de costumïère afgeleverd. Het is een avondtoilet, dat ik een paar dagen later voor het eerst heb gedragen". „Zonderling", merkte de rechter van In structie op. „En u bent erin geslaagd een ver klaring te vinden?" Traute knikte bevestigend. „Ja. Er flitste mij een mogelijkheid door den geest, die mij eerst buitengewoon on waarschijnlijk voorkwam namelijk, dat een ander in mijn japon en met mijn armband aan was uitgegaan. Ik wist mij te herinne ren. dat ik dien avond juist vrij vroeg was gaan slapen en omdat de japon en de arm band zich in mijn kleedkamer bevonden, di©

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5