M. DE WEIJER V LI SCO MATTING Btew mm Hwiïne in Uw Wamt# =9 FIRMA D. HONIG, BEVERWIJK 't Wordt steeds drukker en drukker bij i CENTRAAL I Fa. JAN JONKER IN DE ZON 0.85 Waschtafels, Bad met Geyser, enz. enz. enz. Morgen (Zaterdag) Heropening van onze zaak Stoutenbeek's Modemagazijnen 't Is ook geen wonder! HOLLANDSCH VLEESCH Die pracht kwaliteit dat echte, VET GEMESTE KALFSVLEESCH. En dan zijn 't niet alleen de prijzen, die ge weldig meevallen, maar de kwaliteit, dat is hoofdzaak, die doet het 'm. Daarover is iedere klant enthousiast. Vraagt het maar eens aan degenen die het met CENTRAAL probeerden. Zij kunnen oordeelen. Overtuig ook U zelf hiervan. Geef CENTRAAL uw vertrouwen. Dat zal U nimmer berouwen. CENTRAAL NOTEERT Hollandsche Ossenlappen 50 ct. per pond Betere Lappen 55 3 pond 1. Magere Lappen40 V/2 pond Rib- of Braadlappen 1 (per pond 45 ct.) Rosbief50 ct. per pond Biefstuk en Ossenhaas 70 Dik Vet 40 ct. p. pd. 5 pd. voor 1.75 Gemalen Vet 50 4 1 Gem. Varkens vet 25 5 1 Kalfscarbonade 20 ct-per pond Kalfslappen 55 Kalfsfricandeau 50 VET GEMEST KALFSVLEESCH, Carbonade, Gehakt en Poulet 50 Lappen 50 Fricandeau 80 Biefstuk en Oesters 100 CENTRAAL'S Gehakt half om half 25 Bij aankoop van 4 pond Gehakt 1 pond Lever worst CADEAU (bij 2 pond Gehakt pond Leverworst CADEAU. VARKENSVLEESCH, tegen scherp gestelde prijzen: Carbonade 40 ct. per pond rib 45 haas 50 Hamlappen 50 Fricandeau 55 Heerl. versche Braadworst 55 2 pond 40 ct. Hollandsche Leverworst25 Fijne Metworst 30 ALS BUITENGEWONE ATTRACTIE geven wij 5 ROLIADE'S van 5 pond per stuk, benevens 25 troostprijzen aan de 30 personen die het juiste (of het meest nabije) aanta! bezoekers schat, dat de Be.Te. zal bezoeken. Biljetjes in te leveren vóór ZATERDAG 13 MEI 's avonds 8 uur. CENTRAAL'S MODEL SLAGERIJ BREESTRAAT 79 TELEFOON 2078 BEVERWIJK De japonnen moeten dan kleurecht zijn, anders is het mooi er direct af. Daarom Vlisco Matting! De stof voor zomer-japonncn; lichte ebt. zonecht en waschecht. Voorradig bij Bezichtigt onze speciale VLISCO - STAND op de BETE. per Metef door het laten plaatsen van Het aangewezen adres voor een vakkundige bediening is Meerstraat 5254 Telefoon 2087 Gasthuisstraat 1 N.V. Stoutenbeek's Modemagazijnen, Breestraat 56. De Amsterdamsclie Vleeschhouwerij Breestraat 154 1932 met dat van 193} de invoer in Amerika uit landen met gedeprecieerde valuta be langrijk minder is gedaald dan die uit lan den met een gaaf geldwezen. Doch dat is een tijdelijk kwaad. De ervaringen hebben nu wel reeds bewezen dat depreciatie van de valuta, hoe schadelijk ook voor de concur renten, op den duur vooral verwoestend in werkt op de landen die haar toepassen. Wij moeten het hebben van andere midde len van verweer. Een van die middelen kan zijn de propaganda voor Nederlandsch fa brikaat. Hl ELECTRO EN RADIO TECHNISCH BUREAU Hl BREESTRAAT 81 TELEFOON 23S8 Het Rijwiel en Lampenmagazijn „Geko" Breestraat 3, Beverwijk bneen scherpe controle kunnen worden uit- Ljefend, die thans helaas ontbreekt. Teveel oat men bij de werkloosheidsbestrijding nog van bet standpunt, dat alleen die werken üarvoor in aanmerking komen, welke het „ootste aantal ongeschoolde arbeiders werk verschaffen. Daardoor loopt men gevaar, dat _en kapitalen riskeert in landontginningen, ntwateringswerken kortom in die onderne- 3iï»cn, waarvan de rentabiliteit in de toe- ïoïïist'nog geenszins vaststaat. Gaat men ter financiering van zulke werken leeniiigen aan, can creëert men feitelijk schulden, waarte- cenover geen of althans onvoldoende actief staat, hetgeen in de practijk neerkomt op jentegevende inflatie. Het mooie nu van de propaganda voor het Nederlandsch product is, dat men daarmede juist géén gevaarlijke financieele experimen ten, waarvan ons nageslacht de gevolgen zou hebben te dragen, op touw zet. De Nederland se Staatsfinanciën verkeeren in een min of meer zorgelijkcn toestand, waarbij men bo vendien niet moet vergeten, dat Nederland in ce toekomst ook voor Indië moet zorgen. Als Indie het volgende jaar andermaal een te- hórt heeft, en ik vrees dat dit nog zeer groot sal zijn, zal Nederland wederom moeten steu nen omdat Indië zelf niet tegen behoorlijken koers zijn lecpingen zal kunnen onderbren gen. Daardoor kan er natuurlijk een opeen stapeling. van schuld ontstaan, hetgeen op een duur, bij niet 'angstvallig beheer, tot in flatie zou kunnen leiden. Tenslotte .nog dit. Men zou gaarne wen- schen, dat er in Indië een beweging zou ont slaan om zooveel mogelijk Nederlandsch Fa brikaat të gebruiken. Doch ik vrees, dat daar voor zeer weinig zal worden gevoeld, zoolang Nederland op Indische producten, bijvoor beeld op suiker en thee, hooge invoerrechten heft, en het bestaan van Indische onderne mingen bemoeilijkt, terwijl Nederlandsche bodemproducten, waaronder suiker, wordëh gesubsidieerd''. Ir. W. H. van Leeuwen, industrieel en voorzitter van den Nijverheiclsraad heeft over de vraag of een bepaald merkteeken voor Nederlandsche artikelen wenschelijk is, de volgende opinie: „Dit vraagstuk is ook in den Nijverheids- laad dikwijls behandeld. Wij hebben daarom- trent echter nooit eenstemmigheid bij de Stoutenbeek's Woninginrichting, Breestraat, Beverwijk fcdustrie zelve kunnen vaststellen, ook al Kdat het publiek hierop zeer verschillend ^eert. Er zijn nu eenmaal artikelen, welke pij het publiek gemakkelijker in schijnen 'paan, indien zij vreemde namen dragen, pst u maar eens aan schoenen. Wat levert •p Nederlandsche schoenenindustrie niet «•nvoortreffelijk product en toch wenschten Manage fabrikanten geen afstand te doen «aSigelsche namen en aanduidingen. De 'p]pnt kiest, hierin liever geen partij, om- p,"Ü zich nu eenmaal op het standpunt P', dat hij zijn product moet verkoopen. wenscht daarin niet belemmerd te wor- p yoor reclame te moeten maken voor het Nederlandsch fabrikaat". Ongetwijfeld vormt de tusschenhandel een pegrijken factor. Men krijgt dikwijls den ^ruk, dat het veel gemakkelijker is, de huis ^uwtot koopen van Nederlandsch fabrikaat ^Bewegen dan den tusschenhandelaar, die Pzelden een afwijzende houding aanneemt 6ieneer hij zijn belangen of wat hij daar voor houdt, in het gedrang ziet komen. Doch in dit opzicht gaan ook vele overheids lichamen niet vrij uit. Dit is zeer te be- f treuren, omdat daardoor groote bestellingen soms om een luttel prijsverschil naar het buitenland gaan. welke inderdaad beter bin nen de landsgrenzen hadden kunnen blij ven. De nog voor dezen deskundige op den voor grond staande vraag voor de toekomst is deze: hoe houden wij een zoo groot mogelijke productieve werkgelegenheid in Nederland in stand? Het is daarbij niet de belangrijkste j vraag of in de bedrijven het tegenwoordige loon voor een zeker aantal arbeiders kan blij- ven behouden, doch veel meer, hoe kunnen wij een zoo groot mogelijk aantal in het pro- ductieproces opnemen en handhaven. Dit is in de eerste plaats een belang voor de arbei ders zelf. Een wijziging van loonsverhouding beteekent daarbij nog volstrekt niet een even redige wijziging van den levensstandaard en i tenslotte zijn de arbeiders als consumenten I ook weer eikaars afnemers. Het bekende s.-d. Kamerlid dr. J. v, d. Tempel wil de actie ten behoeve van het Ne derlandsch fabrikaat bovenal zien als een verweersbeweging tegen het noodlottig autar kistisch streven in het buitenland, met deze beperkingevenwel, dat de campagne niet mag ontaarden in klein nationalistisch ge doe. „De toestand is thans zoo ernstig en de werkloosheid neemt zulke verontrustende af metingen aan, aldus de heer van den Tempel, dat het absoluut noodzakelijk is, elk deugde lijk middel aan te grijpen om verderen ach teruitgang te voorkomen. Weliswaar leest het groote publiek eiken dag over toenemende misère, ondervindt men het ook zelfs steeds meer aan den lijve, doch zich realiseeren, wat er werkelijk gebeurt en dien overeenkomstig handelen, doei men toch nog in zeer onvol doende mate. Daarom is verweer op dit oogen blik meer dan ooit geboden, kan deze actie VREEMDELINGENVERKEER. uitgang van de l"-!; voortgaan. NEDERLANDSCH FABRIKAAT A-30. AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN.. VLISCOFABRLEKENi de plaats uwer inwoning, elders koo- ^1beteekent verlies van tijd, geld en energie toont gebrek aan saamhoorigheidsgevoel. N.V. v.h. Alb. Blom, Breestraat 22 alleen daarom reeds groot nut afwerpen, dat zij er toe kan bijdragen, dat het groote pu bliek op de juiste wijze reageert en het Ne derlandsche bedrijfsleven daadwerkelijk op doelmatige wijze gaat steunen. Anderzijds moet deze reclame-campagne natuurlijk op gevangen worden door de producenten, die er voor moeten zorgen, dat het publiek inder daad ook goede Nederlandsche waar voor concurreerend'e prijzen kan betrekken. Want deze propaganda-beweging heeft, uiteraard niet de beteëkenis, dat dwang op de afne mers wdr.d't uitgeoefend.'Men blijft tenslotte vrij zijn aankoópeir daar' te doen, waar men •denkt het'best en goedkoopst te kunnen sla gen. Deze vorm van steun aan het Neder landsche bedrijfsleven mist'dan ook alle na deden ..welke, .de eigenlijke protectie' aankle- ven. Als de actie in dezëhtzm-gevoerd.wordt zullen ook zij, die een scherp oog hebben voor het nauwe verband tusschen in- en uitvoer van een land, de redelijkheid van dit verweer niet kunnen' betwisten. Nederland wordt op het oogenblik in vele opzichten gehandicapt. Terwijl de industrie van een groot land in het algemeen reeds over een vrij ruime binnenlandsche markt beschikt, wat vooral in dezen tijd van pro ductie op groote schaal van ontzaggelijk be lang is, mist onze nijverheid deze voordeelen. Wij moeten het voor een groot deel van de vrije wereldmarkt hebben en deze wordt 'thans door de geweldige protectie in het bui tenland, alsmede door de valutaconcurrentie van landen met gedeprecieerde valuta, steeds meer ingekrompen. En al zullen wij nu moe ten erkennen, dat elke verweerbewegïng, die de tendenz heeft het internationaal ruilver keer te beperken dus ook de actie, welke thans zal worden gevoerd iets van achter uitgang in zich draagt ten aanzien van de doelmatigste voorziening in de behoeften der menschheid, zullen wij deze propaganda toch ,-in alle opzichten moeten steunen, teneinde erger voor onze eigen nationale economie te voorkomen". De werkloosheid ziet deze deskundige in de naaste toekomst nog toenemen. Hij ziet op het oogenblik hoegenaamd geen lichtpunten voor de allernaaste toekomst. De ellendige politieke toestanden, internationaal, dooven elke kiem van verbetering. Maar wij blijven hopen, zelfs vertrouwen, op een uiteindelijke verandering in de conjunctuur. Doch zelfs als die mocht intreden zal, als alle teekenen niet bedriegen, gedurende langen tijd ook in Nederland een groot leger van werkloozen blijven bestaan. In dit opzicht mag er ook wel op worden gewezen, dat het niet alleen kan gaan over voorkeur voor het Nederland sche fabricaat, maar dat, binnen de aange geven grenzen, oeiv het vraagstuk van de voorkeur voor Nedirlaridsche werkkrachten alle aandacht verdient. Wij zijn nu eenmaal gedwongen tot ver weer en hebben ons daarbij slechts te hoe den voor middelen, die erger zijn dan de kwaal. Een aantal landen zoekt dat verweer in depreciatie.van hun valuta. Voor ons land is deze valuta-concurrentie uitermate lastig. Het gaat daarbij niet alleen om valuta-concurrentie op de eigen markt, maar in het bijzonder ook om deze concur rentie op de vreemde afzetmarkten. Onder zoekingen hebben bijvoorbeeld uitgewezen dat, in vergelijking met het eerste half jaar Beverwijk is welgelegen, heeft bosch en ze: .n de buurt! In Beverwijk woont men buiten, maar behalve het vertier in het stedeke zelf, kunnen zij, die wel zoo heel gaarne buiten wonen, maar noode het groote stadsverkeer missen, dit nog wel eens genieten zonder groote financieele offers. Het spreekt dus voor zich zelf. dat er hier werk te over is voor een Vereeniging' voo. Vreemdelingenverkeer. Deze vereeniging lich u in over de noodige wetenswaardighea; van Beverwijk, over de hier bestaande onder j wijsinrichtingen, over huisvesting en ov. nog zoovele voorkomende nuttig te we te zaken, in het bijzonder over de mogelij kir den welke Beverwijk zoo rijkelijk biedt aa.' industrie en handel. Wilt gij over één dezer onderwerpen iet. weten? Het centrale punt van de V.V.V. var Beverwijk en omstreken is bij haar ijverige secretaris J. N. Tromp, Breestraat no. 29. Telefoon 2250. Op Zaterdag 6 Mei opent de V.V.V. in het eeuwenoude en jongherborr- Beverwijk, midden in het schoons Kennemer- land, een tentoonstelling van handel en industrie. Uit de vele aanvragen voor standruimt; blijkt te over, dat men in de kringen van industrie en handel weet, dat het sedert lang de moeite waard is om in Beverwijk te ex- poseeren. Komt wederom, allen, in grooten getale u overtuigen, hoe schitterend deze derde B.e.T.e. is. deze tentoonstelling onder auspi ciën van de Beverwijksche V.V.V. Beverwijk zit niet bij de pakken neer. in Beverwijk is leven in öe brouwerij; haar Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer legt ook elders haar oor te luisteren en zorgt mede ervoor, dat Beverwijk op zijn weg van voor- Beverwijk Voorzitter der Vereeniging lit be vordering van het VrecmaeUngm- .'orke: i', de welvaart en de ver- aaiing van Beverwijk en om- treken. Gebr. Duijn, Meerstraat 76

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 13