HET NIEUWE AVONDBLAD IJMUIDEN 188 JAARGANG Nd. 156 VRIJDAG 5 MEI 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van di't blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheels invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duirn; 150bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.-Bank te Schiedam. Elf Belgen. Zondag a.s. zal de voetbalwedstrijd Neder- land-Belgié weer in het Stadion te Amster dam gespeeld worden. Het Stadion is al lang uitverkocht, hetgeen in guldens bekeken heel wat zeggen wil, want C. J. Groothoff deelt mede dat de bruto ontvangsten verleden jaar ruim 83000 bedroegen. Er zijn weer extra-tribunes bijgebouwd, zoodat het ditmaal zeker niet minder zal wezen. En dan zijn er nog tien duizenden mensehen teleurgesteld De dertig- a veertigduizend bezoekers zul len nog heel wat meer geld laten rollen, niet alleen in benzine voor een paar duizend auto's en in tramkaartjes, maar ook in Astoria, Trianon, Carlton. l'Europe, La Réser ve, Kempinski, Krasnapolsky en hoe de ver schillende Amsterdamsche eethuizen met on- hollandsche namen nog meer mogen heeten. (Het is waar dat er ook Dikker Thijs, het Polmanshuis, Polen en de Poort van Kleef zijn, maar dat is de minderheid, die trouwens deels ook nog naar vreemde landen en steden heet). Een paar ton gouds gaat aldus aan de rol, alleen als gevolg van het bezoek van elf Belgenel! voetballende Belgen, die pre cies tweemaal drie kwartier lang hun kunsten tegenover het Nederlandsch Elftal zullen ver- toonen. De voetbalsport is inderdaad door de crisis weinig geschaad, en in haar meest- lucratieve uitingen: de landen wedstrijden, zelfs geheel ongedeerd gebleven. Het is niet te loochenen dat zoo'n royale uitgaanspartij van tienduizenden, alleen om anderhalf uur te zien voetballen, een eenigszins wonderlij ken indruk maakt naast de tallooze beschou wingen over de verschillende afgronden financiëele en politieke waarin Nederland volgens zijn beste pessimisten dreigt te dui kelen. En in Engeland, waar het minstens even erg is, heeft de Cupfinal verleden week 92000 bezoekers getrokken, die vierentwintig duizend pond sterling aan entreegelden be taalden.... Daar hebben dus ook vrij wat menschen nog wel wat geld over, om voor hun plezier uit te geven. Misschien denkt u dat de Nede.vland-België wedstrijd een uitzondering is. Allerminst. Ik heb me laten vertellen dat de promotiewed strijd van H, F. C. tegen Blauw Wit, verleden Zondag in het Stadiongespeeld, door 23000 menschen werd bijgewoond. Dat gebeurde nu wel tégen veel lag'cr toegangsprijzen, maar het is toch wel vervaarlijk veel als een twee deklasser tegen nummer laatst van de eerste klasse speelt. In de vredige, welvarende jaren vóór 1914 zou er geen sprake van geweest ■zijn. We leven inderdaad veel en veel weelde riger dan twintig jaar geleden, toen niemand erover gedacht zou hebben vier, vijf of zes gulden entrée voor een voetbalwedstrijd Ne- derland-België te betalen. We leven veel luxueuser ik heb het natuurlijk niet over de werkloozen, maar over de geheele rest en als er straks meer versobering noodig mocht blijken, zullen wij dienen te beseffen dat er ook heel wat meer versoberd kan wor den dan in 1913 mogelijk zou zijn geweest. Misgun ik het de tienduizenden, die a.s. Zondag het Stadion zullen binnenrukken? Neen, heelemaal niet. Dat zou trouwens lee- lijke huichelarij zijn, want ik hoop zelf mee te rukken. Maar wel een beetje met het voorgevoel: deze dingen zullen niet zoo blij ven, we gaan zuiniger tijden tegemoet. Zon der dat dat nu voor zeer velen een be paald somber vooruitzicht behoeft te zijn. Ik wensch Jan van den Berg, den directeur van het Stadion, het beste, maar ik hoop tevens voor hem dat hij in de laatste jaren flink ge reserveerd heeft. Het zal zeker wel zoo zijn, en het zal spoedig genoeg noodig blijken. De menschen die zoo vx-eeselijk zwartgallig zijn over den toestand, waarin het nationale gevoel van de meeste Hollanders verkeert, zouden opvroolijken als zij allemaal dat be zoek van die elf Belgen eens konden bijwo nen. Als zij bij het bezoek der elf Hongaren waren geweest, pas enkele maanden geleden, zouden zij zelfs een uiting van onbeheerscht nationaal chauvinisme hebben meegemaakt, want toen het eindsignaal klonk en de Hon- gaarsche 21 overwinning een feit was, barstte een vervaarlijk fluitconcert los tegen onze elf gasten, die dat heusch niet verdien den. Ik hoop dat zulke dingen ditmaal achter wege zullen blijven, en verwacht het ook, zelfs als de Belgen winnen. Want ze zijn eigenlijk onze populairste bezoekers, ons publiek mag hen graag, heeft hen altijd hartelijk verwel komdondanks alle officieele conflicten over verdragen van 1839, over Schelde en Moerdijkkanaal. Het zou heel jammer zijn als dat niet zoo bleef. Van nationaal gevoel in den goeden zin des woords, vrij van alle Hetze en onbeheerschte partijdigheid, kun nen die landenwedstrijden een uiting zijn. En dat nationale gevoel heeft zich nimmer tot bepaalde rangen beperkt of tot bepaalde soorten menschen die meenen dat zij het in pacht hebben en maar wïldweg op geheele, bevolkingsbroepen afgeven. Zooals er (in alle landen) zijn! Dat goede nationale gevoel, dat den spor tleven tegenstander en zijn land tegelijk, weet te waardeeren en erkennen, dat wars is van malle zelfverheerlijking zoowél als van haat, kan men op alle rangen in het Stadion vinden. Daar zullen weer meer dan dertig duizend menschen zijn. „vogelen van alle denkbare pluimages", die allen zullen hopen het Nederlandsch Elftal te zien winnen en die hoop allerminst zullen verzwijgen. Zij hopen op oorverdoovende wijs Nu, ik ook. Al zal het weer moeilijk zijn om i van de elf Belgen te winnen. Het is altijd moeilijk geweest. R. P. DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. DE YISCHHANDELVEREENIGING EN DE VISCHKNECHTS Het bestuur der IJmuider Federatie schrijft ons: In de Nieuwe Rott. Courant van Dinsdag 2 Mei komt een bericht voor over de staking te IJmuiden waarin o.m- wordt gezegd: „De meeste vischknechts hebben voldaan aan den eisch der vischhandelaren om te bedan ken als lid der IJmuider Federatie." Dit zou den indruk kunnen wekken, dat door het stellen van dezen eisch door de Vischhandelvereeniging de IJmuider Fede ratie een beteekenend aantal leden visch knechts zou hebben verloren, hetgeen ab soluut onjuist is. Het bestuur der Vischhan delvereeniging heeft trouwens dezen eisch niet gesteld, maar bepaalde in overleg met een groote groep handelaren zooals in de betreffende circulaire wordt gezegd, dat de leden alle nog bij hen in dienst zijnde vaste vischknechten voor zoover ze lid waren der IJmuider Federatie dienden te ontslaan en zich va.n tewerkstelling van deze moesten onthouden. Deze bepaling sorteerde echter geen enkel effect om de eenvoudige reden, dat er tenge volge van de staking nog zeer weinig viel te ontslaan en zooals vanzelf spreekt nog min der wordt tewerkgesteld. Bij het afkondigen van deze bepaling waren er in totaal nog vier leden der IJmuider Federatie als vaste vischknechts werkzaam, waarvan drie bij vischhandelaren die zich blijkbaar van het genomen besluit niets aantrekken, er in ieder geval niet aan denken deze menschen te ontslaan. Door den vierde, een al eerder geroyeerd en later op eigen verzoek weer op genomen lid, werd inderdaad het lidmaat schap der. IJmuider Federatie opgezegd, be nevens door twee leden-kuipers, werkzaam bij een. firma, waar ook; zoo nu en dan door dezen vischknechtenwerk moet worden ver richt. Het gevolg van deze bepaling tot zijn juiste proporties teruggebracht is dus: het bedan ken van zegge en schrijve één lid-vischknecht en twee leden-kuipers. De geestesgesteldheid der 127 bij de IJmui der Federatie georganiseerde vischknechts is allerminst van dien aard, om zich op dit oogenblik door de besluiten der Vischhandel vereeniging te laten intimideeren, temeer niet, omdat er voor de 50 tot 60 bij denCsrist. Bond georganiseerde vischknechten ondanks de z.g.n. bevoorrechting door deze bepaling- in de verste verte geen brood in de visch- hallen is te verdienen. „ZANG EN VRIENDSCHAP". De R.-K. Zang- en Operettevereeniging „Zang en Vriendschap", directeur de heer J. Nibbering geeft a.s. Zondag een uitvoering in het Patronaatsgebouw met medewerking van Kees Pruis. OPENING NIEUWE KERK- BAZAR. DOOR JHR. MR. J. W. G. BOREEL VAN HOGELANDEN. Onder groote belangstelling vond Donder dagmiddag in de Ned. Hervormde Kerk aan de Kalverstraat de opening van den in de consistorie te houden bazar ten behoeve van de nieuwe kerk plaats. Aanwezig waren o.a. burgemeester Mr. F. L. J. E. Rambonnet, de heer J. C. Dunnebier, notaris W. A. Dolleman, ds. L. W. Erdman. Ned. Herv. predikant IJmuiden-West, den heer Korts, leider van het Leger des Heils en vele anderen. Ds. Wildschut, Pastor loei, heette allen welkom in het bijzonder de leden van het eere-comité, die hun naam en hun steun aan het werk hebben willen geven en Jhr. Boreel van Hogelanden, die blijft meeleven met de gemeente ook al is hij niet meer hier woonachtig, die hij heeft zien groeien en bloeien en burgemeester Rambonnet. Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden zeide dat hij zeer gaarne gevolg zal geven aan het verzoek, den bazar te openen. Hij dankte Ds. Wildschut voor de vriendelijke woorden. Hij heeft de gemeente Velsen in den lijve, maar niet in den geest verlaten. Steeds heeft hij medegeleefd met de Ned. Hervormde Kerk. Spreker herinnerde aan de woorden van Ds. Creutzberg, die het waard achtte, dat de geestelijke geschiedenis van Velsen eens werd opgeschreven. Jhr. Boreel zou het ook wel de moeite waard vinden, als de geschiedenis van de Ned. Hervormde kerk van IJmuiden-Oost eens werd geschreven. Spreker noemde eenige stadia uit den groei van de Ned. I-Ierv. Kerk. Als eerste voorzan ger kwam de heer van Zweden, daarna de heer Gutteling. Langzamerhand groeide de gemeente en spoedig kwam er een predi'--int. Spreker heeft steeds groote belangstelling voor de kerk gehad. Er was steeds veel ijver voor de goede zaak. Hij hoopte, dat de nieu- we bazar een succes mag worden. Verder herinnerde spreker aan de samenwerking tusschen de inwendige zending van Noord- Holland, waarvan hij zich eenigszins de geestelijke vader gevoelt, en de kerk van IJniuiden-Oost. Spreker verzocht de aanwe zigen ook eens te denken aan de inwendige zending in Noord-Holland. Hij hoopte het nog te mogen beleven de nieuwe kerk ge reed te zien. Na zijn gevoelvolle rede verklaarde Jhr. Boreel den bazar voox ge opend. Hij smeekte daarop Gods zegen. Burgemeester Rambonnet door ds. Wild schut uitgenoodigd eenige woorden te spre ken zeide gaarne aan dit verzoek te willen voldoen. Spreker zeide wel eens onder het gehoor van Ds. Wildschut te zijn geweest en dit heeft hem doen inzien, dat een nieuw kerkgebouw geen overbodige wensch is, om dat de kerk inderdaad te klein bleek. Hoe de geest destijds ook moge zijn, het is burge meester Rambonnet gebleken, dat er hier een geest heerscht die wijst op een opgewekt kerkelijk leven. Spreker wenschte ds. Wild schut toe, dat het succes van den bazar zoo groot mogelijk mag zijn. Het optimisme van Het Duitsche opleidingsschip Gorch Fock, dat de vergane „Niobe" zal vervangen is deze week onder groote belangstelling van stapel geloopen- ds. Wildschut heeft spreker steeds getrof fen. Spreker hoopte, dat wanneer eenmaal de kerk daar zal staan, het nieuwe kerkge bouw mag medewerken tot bevordering van den trek en tot verdieping van het geestelijk leven in IJmuiden-Oost. Over IJmuiden-Oost sprekende zeide bur gemeester Rambonnet, dat men deze plaats wel eens heeft genoemd Klein-Amerika en inderdaad lijkt het er wel wat op. Het gees telijk leven is hier nog levendig; er is kans op uitbreiding en als de gemeente gelooft in den groei behoort er te komen een nieuw en ruim gebouw. Ook burgemeester Rambonnet hoopte dat er zegen mag rusten op het werk van het bazar-comité. Ds. Wildschut dankte de sprekers voor hun woorden. Verder dankte de Pastor loei allen, die hebben medegewerkt aan den bazar, welke medewerking zeer groot is geweest. Deze medewerking" heeft spreker verscherpt in het geloof, dat het plan tot stichting niet is een hersenschim, maar dat dit plan zeer wel te verwezenlijken is. Na nog eenige woorden te hebben gewijd aan den bazar ging Ds. Wildschut voor in gebed. Na voor onzen fotograaf te hebben gepo seerd maakten allen gebruik van de gelegen heid het werk van het comité, dat gezien de verscheidenheid van aanwezige artikelen zeer omvangrijk is geweest, te bezichtigen. Spoedig kwamen ook de eerste bezoekers. KAPITEIN KORTS VERTREKT. Naar wij vernemen zal de leider van het Leger des Heils alhier, kap. Korts spoedig zijn functie neerleggen. Kap. Korts is nl. aangewezen om als bevelhebber op te treden van het zendingsschip „Febe". In verband hiermede, zal hij Zondag 14 Mei a.s. in een openbare samenkomst zijn afscheid van de plaatselijke af deeling nemen. Kap. Korts is sedert Juni van het vorig jaar alhier werkzaam. In dezen korten tijd heeft kap. Korts zich door zijn optreden vele vrienden wéten te verwerven zoodat zijn ver trek door velen betreurd zal worden. De benoeming tot bevelhebber van de „Febe" mag. als een bijzondere onderschei ding worden aangemerkt. HET KAMPEERREGLEMENT. Hieronder laten wij volgen het reglement voor het kampeeren op het kampeerterrein zooals dit er uit ziet na de daarin op 4 April j.l. aangebrachte wijzigingen. Vele onzer lezers zullen er ongetwijfeld met belangstelling kennis van nemen. Artikel 1. De namen en woonplaatsen der kampeer ders worden aan den Commissaris van politie opgegeven, voordat het terrein wordt betre den. Door of namens hem wordt een aan- meldingskaart als bewijs van vergunning tot het plaatsen en hebben van een tent op het terrein, voor een week of een gedeelte van een week, afgegeven tegen betaling van f 0.20 per persoon. De geldigheidsduur van de kaart kan telkens voor een week tegen dezelfde be taling worden verlengd Zij, de wenschen te kampeeren op een daarvoor door Burgemeester en Wethou ders aan te wijzen afzonderlijk deel van het kampeerterrein zijn boven het in 't le lid ver melde bedrag verschuldigd: a. indien gebruik wordt gemaakt van een houten tent 10 cent per M2 per maand of ge deelte van een maand; b. indien gebruik wordt gemaakt van een zeildoeksche tent 15 cent per week of gedeelte van een week. Elke tent wordt aan één der buitenzijden voorzien van een nummer, waarvan aantee- kening gesehiedt op de vorenbedoelde kaart. Artikel 2. Als regel komen de tenten der dames links, die der heeren rechts en die der gehuwden, eventueel met gezin, in het midden. Heeren mogen tusschen 11 uur 's avonds en zonsopgang niet bij de damestenten ko men en dames wederzijds niet bij de heeren- tenten. Als regel worden er na zonsondergang geen tenten meer opgeslagen; gasten of ïn- troducee's der kampeerders moeten zich aan melden bij de politie en vallen onder dezelfde bepalingen als de kampeerders. Personen onder de 16 jaar mogen na zons ondergang niet kampeeren dan onder ge leide. Artikel 3. De kampeerders zijn verplicht, zich op dus danige wijze te gedragen dat hun gedrag aan niemand aanstoot kan geven. Artikel 4. De tenten moeten zoodanig geplaatst en de tentlijnen zoodanig gespannen worden als door de politie wordt aangegeven. Artikel 5. Tusschen 11 uur 's avonds en 6 uur 's mor gens mag er in het kamp niet luid worden gesproken en geen leven gemaakt. Artikel 6. Het is verboden, afval te bergen en latrine kuiltjes te graven, buiten de door de politie aangegeven plaats. Artikel 7. Indien een kampeerder vertrekt met zijn tent, is hij verplicht, te zorgen, dat alle afval, stroo, enz. verwijderd is. Niets hoegenaamd mag achtergelaten worden op de kampplaats. Ieder zorgt bij het opbx'eken van het kamp voor zijn eigendommen. Artikel 8. Men mag geen brandende lucifers wegwerpen en zij zeer voorzichtig met het rooken van tabak, sigax'en en sigaretten, op dat geen brand ontsta. Aangestokexi kook- toestellen, lampions en onbeschermde lichten mogen niet onbewaakt wox-den gelaten. Artikel 9. De Burgemeester kan bovenstaande regelen nog aanvullen met andere, indien dit door bijzondere omstandigheden noodig mocht zijn. Artikel 10. Het is de plicht van ieder kampeerder, zijn medewerking te verleenen om deze regelen na te komen. Artikel 11. Mocht voldoexxde vaststaan (volgens het oordeel van den Commissaris van Politie) dat een kampeerder inbx-euk op deze x-egelen heeft gemaakt, dan kan de Commissaris van Politie de verleende vergunning intrekken en/of aan hem (haar) het recht ontzeggen om gedurende ecnigexx tijd gebruik te maken van het terrein. Mocht bedoelde persoon zich aan die uit- spi'aak niet houden, dan heeft de politie het recht, hem (haar) vaxx het terrein te verwij- dex-en. Mocht een tent in brand geraken, dan is het ?t beste direct de tentstokken om te trek ken exx de geheele tent neer te haien en daarna te blusschen door opwerpen van wa ter of zaxid of overwerping van kleeding of de kens. Bij elke texit moet, zoowel bij dag als bij nacht, minstens één emmer, gevuld met wa ter, aanwezig zijn. Ter uitvoering vaxi artikel 9 zijn dooi' den Burgemeester de volgende bepalingen vastge steld: I. Een kampeerder, aan wien het recht is ontzegd om gebruik te maken van het ter rein. is verplicht te zorgen, dat de hem toe- behoorende eigendommen of door hem ge bruikte voorwerpen binnen 24 uren, nadat hem het gebruik van het terrein is ontzegd, van dat terrein verwijdei-d zijn. Zijn de eigendommen of voorwerpen na gemeld en termijn -nog niet verwijderd, dan worden zij op last van den Commissaris van politie op kosten der gemeente verwijderd. II. Personen, die niet .in het bezit zijn van of de beschikking hebben over een woning, welke in alle opzichten voor bewoning ge schikt is (zulks ter beoordeeling van den Commissaris van Politie) zullen op het kam peerterrein niet worden toegelaten en bij aanwezigheid aldaar van het teiTein worden verwijderd. III. Op de tenten mag alleen geplaatst wor den de Nederlandsche vlag. Andere vlaggen worden op het terrein niet toegelaten. IV. Aan kampeerders en bezoekers van het kampeerterrein is t' verboden op dat terrein in woord of geschrift propaganda te maken voor een politieke partij. V. Honden worden op het kampeerterrem niet toegelaten. VI. Het is verboden de tenten aan de bui tenzijde te beschilderen met letters, woorden, beeltenissen of anderzins; te beplakken met gedrukte of geschreven stukken of dergelijke stukken op eenigerlei wijze daaraan te bevestigen. VIL De houten tenten moeten, alvorens bewoning daarvan mag plaats vinden, wor den goedgekeurd door den Commissaris van Politie. VIII. Personen van elders, die werkloos zijn zullen op het kampeerterrein niet worden toegelaten, tenzij zij in het bezit zijn van een verklaring afgegeven door het orgaan van steunverleening in hunne gemeente, dat zi.i tijdens hun verblijf in deze gemeente in het genot zullen blijven van de door hen van dat orgaan genoten ondersteuning. GEMEENTELIJKE VISSCHERIJSCHOOL. In Mei slaagden de volgende leerlingen: Voor het Certificaat „Internationale re gelen ter voorkoming van aanvaringen op zee": de heeren A. Krab, A. de Graaf f, W. Gravenmaker, M. de Boer en C. v. d. Leek. Voor het diploma als schipper oo een stoomzeevisschersvaartuig: de heeren: H. v. d. Bos, P. Wijker, F. van Loosen, H. Krab, K. Blok. Voor stuurman op een stoomzeevisschers vaartuig, de heer Z. Klinkenberg. Voor machinist op een stoomzeevisschers vaartuig, de heeren P. de Heer. A. Bannink, J. v. Oubergen, J. H. de Vries. D. J. de Vries, en J. Gravenmaker. Voor machinist-stoker: de heer J. v. Loon. OPEN LUCIITSAMENKOMST. Zatei'dagavond 8 uur zal op het Willems plein eeix openluchtsamenkomst plaats heb ben, uitgaande van het Geref. Verband voor openluchtwerk, met medewerking van de vereeniging Auto-zending in Nederland. Sprekers zijn de heeren D. Schotvanger over: „Gelooft gij in het bestaan van God"", E. Verburg Theol. Student over „Kent gij u zelf als mensch? en Ds. S. E. Wesbonk over; „Wat dunkt u van den Christus?" CIIR. GEREFORMEERDE KERK. A.s. Zondag zal in de Chr. Geref. kerk des morgens 10 uur en 's nam. 5 uur in den dienst voorgaan Ds. G. van der Zaal, Chr. Gereformeerd predikant te Deventer en a.s. Kamerlid. Ds. van der Zaal is de geestelijke verzorger van de tewerkgestelden te Riet molen.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1