diéda&Müd WIELRENNEN EN HARDDRAVEN. in het hoist van den nacht... HMUIDER COURANT VRIJDAG 5 MEI 1933 TWEEDE BLAD BEVERWIJK. Van Egmond winf van „Lady-Bond"; Donderdagmiddag bood de laan nabij het Witte Hek, welke naar de Hoogovens voert, een ongewoon schouwspel, waarvan enkele tientallen bevoorrechten de getuigen waren. De bekende Haarlemsche wielrenner Van Egmond reed daar namelijk een sprint tegen Lady-Bond" zijn bevallige en sierlijk bebouwde stadgenoote. Teneinde onmiddellijk alle duistere vermoedens te neutraliseeren haasten we ons hier onmiddellijk op te laten yolgen, dat „Lady-Bond" de bekende hard draver is van den heer v. d. Veen te Ha,ar- Iem. Deze ietwat zonderlinge combinatie van menseh tegen dier op den weg gold slechts een trainingsoefening, die voor beiden nut tige resultaten afwierp. Lady-Bond was dezen winter te Beverwijk gestald en is daar door den al even bekenden pikeur J. van Leeuwen jr. voortdurend in training gehouden. In verband met de bekendmaking van het be stuur der Beverwijksche Harddraverijver- eeniglng, dat men zou pogen bij de in Septem ber alhier te houden draverij Pijnenburg te laten rijden tegen den snelsten harddraver, beschouwde de heer Van Leeuwen het als een nuttige oefening, om zijn paard ook in dit opzicht baanklaar te krijgen. Het experi ment slaagde naar, wensch. Van «Egmond startte op den asfaltweg en zijn viervoetige tegenstander op den daarnaast gelegen grint weg. Lady Bond, die in prima conditie is, had een goede start, maar van Egmond niet minder. Niettegenstaande de brave merrie prachtig ging en bovendien een formidabele snelheid ontwikkelde moest zij toch het zoet der overwinning aan den wielrenner laten. Het scheen te betwijfelen, of dit ook het geval was geweest, wanneer in plaats van een z.g.n. vliegende start een staande start was geko zen. Hoe het ook zij het experiment slaagde naar wensch. Hierboven een kiekje van de beide rivalen Van Egmond en Lady-Bond. Bij den kop van het paard de heer J. van Leeuwen Jr., de trainer en pikeur, achter hem de eigenaar den heer v. d. Veen, uit Haarlem. CONSUMPTIEMEK IN WIJK AAN ZEE EN HEEMSKERK Prigunning voor aflevering noodig Dé CrJsis-ffctfvel Centrale vestigt er de aan tocht op, dat bij ministerieele beschikking van 4 Mei is bepaald, dat in de gemeenten Wijk aan Zee en Duin en Heemskerk met ingang van 14 Mei voor het verkoopen, ver voeren en afleveren van consumptie-melk 'en daarmee gelijk te stellen waren (room, karnemelk, yoghurt enz.) een vergunning van de Crisis-Zuivel Centrale vereischt zal Zijn. Ais consumptïemelk wordt ook beschouwd melk, geleverd aan hotels, cafés, restaurants, gestichten, kantoren,ziekenhuizen, bakkers, banketbakkers, bereiders van consumptie-ijs enz. .Dat wil dus zeggen, dat ieder grossier en handelaar in consumptie-melk, melkslijters, melkinrichtingenenz., die in bovengenoem- 'de plaatsen hun bedrijf uitoefenen, hiervoor 'een vergunning moeten hebben, afgegeven door de Crisis-Zuivel Centrale. Aangezien hij, die op 14 Mei geen vergun ning bezit, stagnatie in zijn bedrijf zou on dervinden, wordt belanghebbenden aangera den, ten spoedigste de aanvraag voor een vergunning in te dienen. Deze aanvraag moet geschieden op een daarvoor vastgesteld for mulier, waarvan exemplaren in de gewensch- te hoeveelheid verkrijgbaar zijn bij de Crisis- Zuivel Centrale, afdeeling consumptïemelk, Laan van Meerdervoort 84, Den Haag, on der vermelding van naam, voornaam en adres. Er' wordt dë aandacht op gevestigd, 'dat boeren, die consumptie-melk aan melk-in- richtingen, melkslijters, grossiers enz. ver koopen, geen vergunning behoeven aan te vragen. Wel is zulks noodig voor boeren, die de door hen gewonnen melk zelf aan ver bruikers uitventen. ONTHEFFING WINKELSLUïTNG. Behalve voor de standhouders van de B. E. T. E. hebben B. en W. voor het tijdvak van 6 t.m. 14 Mei ontheffing van de be palingen van de Winkelsluitingswet verleend voor de winkels in tabak, sigaren en sigaret- tón en andere consumptie-artikelen als visch, fruit, koek-, chocolade enz. Het sluitingsuur is voor die zaken geduren de de dagen der tentoonstelling bepaald op jQ uur n.m. op de Zondagen in bovengenoemd tijdvak mogen die winkels geopend zijn van 25 en van 710 uur. Alle. cafés mogen tot 12 uur n.m. geopend zijn. De muziek moet echter te half twaalf eindigen. EEN FRAAI STUK HUISVLIJT. De heer J. Roos alhier heeft een bijzonder fraai stuk huisvlijt uitvoerd. Hij heeft nl. uit hout een sleepboot gesneden, welke volko men naar de werkelijkheid is uitgevoerd. Alle onderdeelen, die tot de complete uitrusting van eemdergelijk-vaartuig be'hooren zijn ook- in het' miniatuur van den heer Roos te vinden. Het fraaie werkstuk is geëxposeerd in een der etalages van het sigarenmagazijn „De Schakel" in de Zeestraat. VERLOTING. Burgemeester en wethouders hebben aan de besturen der R. K. Drankweerorganisatiës Kruisverband en Mariavereeniging toestem ming verleend tot het houden van een verlo ting van prijzen tijdens den jaarlijksehen feestavond dier organisaties, welke op Woens dag 10 Mei a.s. in het K.S.A.-gebouw zal wor den gehouden. BRIDGE-SUCCESSEN. Eenige teams uit de Beverwijksche Bridge Club hebben deelgenomen aan een te Alk maar gehouden drive. Drie der Beverwijk sche teams verwierven in verschillende afdee- lingen spelend den eersten prijs nl. Afdeeling A (oneven lijn) le pr. de heer en mevr. Ragut. Afdeeling A (even lijn) le prijs Dr., Becker en Ir. Hubrechtsen. Afd. C. le prijs de heer en mevr. J. P. Melöhers. HEEMSKERK JUBILEUM Ds. J. IJZERMAN. Ds. J. IJzerman, alhier, vierde zijn 25-jarig jubileum als Nederlandsch Hervormd predi kant. Van de gelegenheid om den jubilaris des middags geluk te wenschen werd druk ge bruik gemaakt, o.a. merkten wij op den bur gemeester, den gemeentesecretaris, alsmede verschillende predikanten uit de omliggende gemeenten. Des avonds was er een feestelijke bijeen komst-in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw. Bij haar aankomst in het gebouw boden twee pages mevr. IJzerman bloemen aan. De aan wezigen zongen een welkomstlied. De leider van dézen avond, de heer P. van (Adv. Ingez. Med.) Teuna van Leeuwen; dc Kamerheer, Rina Bart; Zilverbaardje, Trijntje Dekker. De zaal was met ouders en andere belangstellenden, dicht bezet. Aan het slot heeft de heer M. Buijtenhuijs namens enkele ouders de leid sters van den avond gehuldigd en be-blocmd, daarbij tevens in betrekkend de dames Mie- dema, wier artistieke dans terecht een open doekje verwierf en Kuhfus, welke voor een hoogst-muzikale piano-begeleiding had zorg gedragen. Het applaus aan het slot moge voor de da mes een aansporing zijn op den ingeslagen weg, welke zeer zeker geen gemakkelijke is, voort te gaan! W. KINDER-OPERETTE. Naar wij vernemen bestaat het plan de reeds tweemaal met succes in Thalia opge voerde kinder-operette „Zilverbaai-dje" nog eens voor de kinderen van IJmuiden-Oosc te laten herladen. Deze derde voorstelling zal dan plaats vin den in het Patronaatsgebouw, vermoedelijk op Woensdagmiddag 17 Mei a.s., en dan te gen een minimumprijs. FASCISTISCHE SLAGERS EN NIET- FASCISTISCIIE Een 18-jarige slager, die een fascistische vergadering in een perceel in de Spuistraat te Amsterdam had bijgewoond, is op het Spui door drie personen aangevallen en met een scherp voorwerp, vermoedelijk een mes, in zijn rechterhand gestoken. Twee personen zijn aangehouden, resp. 13 en 19 jaar oud, beiden eveneens slagers van beroep. Het is echter niet kunnen blijken, dat zij de schuldigen zijn. OOK DRENTE MISDEELD. In de N.R.Ct. vestigt men er de aandacht op, dat behalve Zeeland ook Drente geen rechtstreeksclien vertegenwoordiger in de Tweede Kamer heeft. MARKTNIEUWS R.-K. Coöp. Tuindcrsvereeniging „Kennemerland". "3 Mei 1933. Spinazie per kist 1030 Sla- per kist 30—-60 Postelein per kist 95—1.00 Asperges I per bos 4455 Aspersges II per bos 3038 Asperges III per bos 18—26 Wortelen per bos 1518 Rabarber per bos 2—4 Rapstelen per bos 23 Radijs per bos 23 Uien per bos 2 Prei per bos 25 Bloemkool I per stuk 18—24 Bloemkool II per stuk 1215 Witlof per K.G. 7—22 Aardappepen per K.G. 24 Aardbeien per doosje 1540 Wat men van het neergestorte vliegtuig vond portret van den verongelukten aviateur. IJMUIDEN KINDER-OPERFTTE „ZILVER- BAARDJE". EEN LOFWAARDIGE UITVOERING Nadat Woensdagmiddag reeds gebleken was, dat bovengenoemde kinderoperette, wel ke toen haar eerste uitvoering beleefde, een succes was, bij de reprise 1L Dondei'dag- avond is dit nog duidelijker'naar voren ge komen. Wat allereerst frappeerde was de buiten gewoon mooie aankleeding en décors, iets wat b.v. het eerste bedrijf, spelend in den BERT HINKLER'S TRAGISCH EINDE. bij Arezzo in Italië. In den inzet het INRICHTEN CON TROL E EREN BIJHOUDEN JAN W WW WWWW^W w MP' PP iseeHvotöedtytda&ettjkdêfMad Qeeft U Hoq. UCCUH üts- ftft CICltr eon otvzu &ucame BEVERWIJK: BREESTRAAT 29 TEL. 2250 IJMUIDEN KENNEMERLAAN 42, TEL. 529 PERSONALIA. Als tijdelijk agent van politie speciaal be last met het toezicht aan het zeestrand tij dens het badseizoen is met ingang van 1 Juni benoemd de heer A. Lucassen te Gemert, die thans deze functie voor' de 3e maal waar neemt. Tuinen, opende de bijeenkomst en sprak den jubilaris toe. Spreker uitte den wensch, dat de jubilaris in de toekomst nog veel zegen zou mogen verspreiden zoowel in deze ge meente als daarbuiten. Hierna werd gezongen uit Sions bundel no. 11; Gods Vaderliefde. Namens het kerkbestuur en het Chr. School bestuur sprak de heer K. Haasnoot en namens de kerkvoogdij de heer H. Tijms. De heer P. van Tuinen bood namens de ge- heele gemeente den predikant een clubfau teuil aan. Mej. Tames overhandigde namens het schoolpersoneel de jubilaris bloemen. De zelfde spreekster voerde nog het woord na mens de meisjesvereeniging. Uit de eerste standplaats van Ds. IJzerman, Geervliet, sprak een afgevaardigde namens de gemeente van Geervliet. Hij bood den jubilaris een album aan met 86 handteekeningen, een re productie der Ned. Herv. Kerk aldaar, be nevens een aantal boeken. De heer Meuldijk voei'de ook het woord namens de gemeente van Geervliet en overhandigde den jubilaris een door hemzelf gemaakte 14 statiën van den Kruisweg en een tëèkehing voorstellende: De liefde sterker dan de dood. De heer T. Wentink Dzn. bood den predi kant namens de Chr. jeugdvereenigingen en de vrouwenvéreeriiging een kapstok met toe- behooren aan. Hierna vertoonde de jeugdvereeniging een tableau, voorstellende; „De kracht van ons werk". Na de pauze werd ocn.tooneelstukje opge voerd, getit'ëldït. i,Eèh Hwéek- lang dominee wezen". Dan volgden weer eenigen tableaux. Vooral die, voorstellende den Maandagmorgen, den Zaterdagavond en den Zondagavond hadden veel succes. Hierna was het woord aan den jubilaris zelf. Wat dezen avond geboden was, had zijn verwachtingen verre overtroffen. Spr. bracht dank voor de vele gelukwenschèn en'sympa thiebetuigingen. ook van zijn vorige gemeen ten Geervliet en Wons. CRISIS-COMITé. Het plaatselijk Crisis-Comité heeft zijn werkzaamheden voor dit seizoen stop gezet. troonzaal van den koning van Indra-land, als een schilderijtje deed zijn. De costumes, door mevr. van RooijenRomein, de regisseu se, ontworpen zijn geheel in Biedermeijerstijl gehouden, dat reeds een alleraardigst effect maakte. Daarnaast treft den toeschouwer de aan gename, haast populaire wijze, waarop de componist van liet werk, de heer Vlessing Sr., zijn taak als zoodanig heeft uitge voerd. Bevattelijke, voor de jeugdige execu tanten gemakkelijk na te zingen wijsjes, zijn met een kunstzinnig samengesteld elfenbal- let en melodieuze finales, de muzikale ver dienste van deze operette. Daar wij de kwaliteiten der operette zoowel qua muziek als handeling reeds uitvoerig bespraken (IJmuider Courant van 20 April j.l.) zullen wij volstaan met te vermelden, dat zoo wel de schrijver, de heer Hunsche,: als de componist, de heer Sam. Vlessing, er veel succes mede geoogst hebben. Onder leiding van. mej. Nettie Vlessing, heeft haar zangklasse dit werk op een lof waardige wijze uitgevoerd. Naast de nauw- keui*ige verzorging van. den solo-.'en koorzang door de dirigente, komt een woord van hulde aan mevrouw van RooijenRomein toe, wel ke geheel uit het niet een regie-boek -heeft stmengesteld en den kinderen een alleraar digst acteeren, waarin het kinderlijke niet door aangeleerde groote-menschen-gebaar- ■tjes werd verdrongen, heeft bijgebracht. S:cène.s als- de kabouterdans, het gevangen nemen .van den rooverhöofdman en hët'el- fenballet' sloegen natuurlijk geweldig in. Laatstgenoemde dans was door mej. Rie Miedema ingestudeerd en de meisjes, onder aanvoering van een gracieuse. Koningin (Teuna van Leeuwen) toonden, zich haar leerares waardig. De hoofdpersonen in de operette, welke allen gespeeld en gezongen, hebben zoo goed zij konden en zoo met de figurant]es ge maakt hebben dat het werk tot zulk een succes is geworden, waren: de koning. Nelly Kaan; de koningin, Willy v. d. Kuil; de prinses, Rie Gullikers; Frans, Gerrit Vogel; de boschwachter, Adeleid Stam; de elfenfee, FEUILLETON Naar het Duitsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 39) .Dat is heel attent van u", prees de rech ter van instructie. „Ik ben u zeer d^nk» aar het spaart een heeleboel tijd en moeite. Zoudt u nu zoo vriendelijk villen zijn even hiernaast te wachten,". Dr. Bllwanger wees jjaar de deur „het is mogelijk, dat ik u na net verhoor van het meisje nog het een of ander te vragen heb." Traute verliet het vertrek en liet. voegende oogenblik stond Hilda, die door bode öit je wachtkamer gehaald was, tr:Ite-Jd ov«r naar heele lichaam, voer den rechter. Onder «en stroom van tranen bevestigde zij alles Was Traute verklaard nad en de vriendelijke oude heer had de grootste moeite haar een wetje te kalmeeren, want het arme kind Roofde blijkbaar, dat zij door alle moge lijke vreeselijke straffen werd bedreigd. l! je de volle waarheid zegt, kun fe Mer straks weer vandaan gaan, alsof er niets ge beurd is", verzekerde hij haar op zijn zacht- moedigsten toon. „Je was juffrouw Delven- dal dien avond dus behulpzaam bij haar toi let. Had ze misschien al eens eerder je hulp voor dergelijke diensten ingeroepen?" „O, ja. Zij was tevoren al een paar keer in de beste kleeren van juffrouw Traute uitge gaan.." „Zoo! Zeker altijd 's avonds?" ..Ja. En dikwijls kwam zij pas heel laat thuis, wanneer zij 's avonds uitging. Ik moest altijd opblijven, om haar binnen te laten, dat niemand zou merken, dat zij zoo laat terug- is:..am." ..Weet je misschien ook, of juffrouw Del- vendal, wel eens iemand bezocht, die in het achterhuis achter de woning van mijnheer Falkenhayn woonde!" Het meisje dacht een oogenblik na. „Of zij daar iemand bezocht, kan ik niet zeggen, daar achter wonen alleen maar mindergegoede menschen, niet het soort van onze juffrouw en daarvoor had ze zich ook niet zoo chic behoeven te kleeden. Maar den avond dat ze die japon en den_armtoand van juffrouw Traute aanhad, - kwam ze tegen twaalf uur thuis en toen is zij nogeens door den achteruitgang naar buiten gegaan en eenmaal heb ik haar het achterhuis zien ingaan, dat weet ik heel zeker. Maar wat ze daar gedaan heeften-of ze daar iemand heeft opgezocht kan ik niet vertellen." „Wanneer is dat geweest? Dat je haar het achterhuis zag binnengaan?" „Op den dag af kan ik -het me niet her inneren, het is me alleen bijgebleven, om dat juffrouw Delvendal toen zoo opgewon den was. Ik was in de slaapkamer van juf frouw Traute bezig, toen zij -binnenkwam en een medicijnfleschje van de toilettafel kwam hai'en. Juist doordat ze zoo zenuwachtig deel, was ik erg nieuwsgierig, wat ze ermee voorhad en ben ik stilletjes achter haar aan geslopen. Toen heb ik van uit het raam ge zien dat zij de binnenplaats overstak en er het achterhuis mee binnenging." „Een medicijnfleschje zeg je? Wat zat daar dan voor medicijn in?" „Dat weet ik niet. Ik heb ze eens voor juffrouw Traute moeten halen." De rechter van instructie liet het punt ver der rusten en zocht even in het dossier. „Was het ook 's avonds, toen dat gebeur de?" zette hij na een korte stilte de onder vraging voort. „Neen, het was op een ochtend, 's Avonds is juffrouw Delvendal alleen maar met Ze zweeg abrupt, als iemand die zich plot seling met schrik bewust wordt, zijn mond voorbij gepraat te hebben. „Nu, wat wilde je zeggen?" moedigde Dr. Ellwanger vriendelijtraan: - „Och ik deed eigenlijk beter er niet over te spreken. En met dit geval heeft het ook vast en zeker niets uit te staan." Maar Hilda zag wel aan het gezicht van den rechter dat ze niet aan een rechtstreeks antwoord ontkomen kan en ze ging bedrem meld voort: „Ik bedoeldeik dacht, dat de juffrouw als zij 's avonds uitging, altijd met dokter Römhild samen was." „Heeft zij je dat verteld?" De kleine kamenier werd vuurrood. „Neen, dat.... dat niet", stamelde ze, „maar er zijn nu eenmaal van die dingen, die jé zoo vanzelf opmerkt. De dokter kwam veel bij mijnheer Falkenhayn in huis, ook al tijdens de ziekte van mevrouw. En toen heb ik eens gezien dat hij juffrouw Delven dal kuste. Ze hebben elkaar ook in het ge heim geschreven, dat weet ik zeker. En eens op een avond heb ik gezien, dat juffrouw Del- veidal den dokter ontmoette. Zij stapten toen dadelijk in een auto." Dr. Ellwanger wendde zich tot den naast hem zittenden griffier.. „Römhild", herhaalde hij, „is dat niet de dokter, die Beiersdorf be handelde?" De griffier gaf een bevestigend antwoord en de rechter stelde het meisje nog eenige vragen, die niets bijzonders meer aan het licht brachten. Toen het protocol was opge maakt en onderteekend, stuurde hij Hilda weg en liet Traute Falkenhayn nog eens roe pen. „Uw kamermeisje heeft mij iets meege deeld, dat nog eenige opheldering behoeft", lichtte hij haar in. „Herinnert u zich mis schien of, vermoedelijk eenige weken geleden, van uw toilettafel een medicijnfleschje ver dwenen is?" „Zekér herinner ik mij dat. Het fleschje stond in een gedreven zilveren houder waar aan ik, omdat het een cadeau van mijn vader is, zeer gehecht ben. Maar verdwenen is eigenlijk niet het juiste woord. Juffrouw Del vendal zei mij, toen ik er haar naar vroeg, dat zij de medicijn voor zichzelf had ge bruikt en zij heeft mij het fleschje met de zilveren huls ook weer teruggegeven." „Na den nacht, waarin Beiersdorf gestor ven is?" Traute. die eerst dc bedoeling van de vraag niet begrepen had, begon nu het verband te zien. Maar met groote beslistheid verklaarde zij: „Het kan ook wel een paar dagen daarna zijn geweest. In elk geval bevatte het fleschje een volmaakt zenuwstillend middel, dat mij door onzen huisdokter was voorgeschreven. Ik had in dien tijd veel last van zware zenuw hoofdpijnen." De rechter scheen na Traute's toelichting deze zaak als afgedaan te beschouwen. „Zou ik dan zoo vrij mogen zijn, u nog een paar dingen over juffrouw Delvendal té.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5