DE BILT. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: Uil HAARLEM Schip Vu Verm. aankomst Laatste bericht Buenos Aires 11 Mei 22 April van Fern. Noronha Palermo 5 Mei 2 Mei van Lissabon Houston 12 Mei 23 April van Aruba Santa Fé 29 April vertrokken Amstelkerk West-Afrika 1 Mei van Lagos Angela Danzig heden 30 April vertrokken Chili 6 Mei 3 Mei van Liverpool. Chili 17 Mei' 27 April van Callao Hamburg 4 Mei 3 Mei vertrokken St. Nicolas 24 Mei 20 April vertrokken Bodegraven Chili 27 April van Callao Venetië 3 Mei van Trist. Leningrad in lading West-Indië 4 Mei 30 April van Madeira West-Indië 2 Mei van Barbados Galatz 4 Mei 23 April van Gibraltar David Livingstone - West-Afrika 4 Mei 3 Mei v. Hamburg Eupatoria West-Indië 16 Mei 28 April van Trinidad Freiburg Ned.-Indië 10 Juni 1 Mei van Padang Bourgas 14 Mei.. 2 Mei van Marta Buenos Aires in lading Hamburg 3 Mei te Gdynia Heidelberg Ned.-Indië 12 Mc' 2 Mei van Marseille. Santander 12 Mei 30 April te Oporto Chili 3 Mei van Curacao Ned.-Indië 22 Mei 1 Mei van Pt. Sudan Buenos Aires in lading Kyphissie West-Indië 30 April van Cristobal Japan 1 Juni 2 Mei van Padang Japan 22 Mei 29 April van Colombo. Mara. v. St. Aldegonde Ned. Indië 16 Mei 1 Mei van Perïm Montferland Buenos-Aires 26 Mei 2 Mei van Santos Venetië 20 Mei 1 Mei te Gandia West-Indië 22 Mei 29 April van Pto. Barrios Japan 6 Mei 1 Mei van Oran West-Indië 8 Mei 23 April van Havana Barcelona 6 Mei 1 Mei van Gibraltar Orpheus Kopenhagen 9 Mei 4 Mei te Stettin Orania Buenos Aires in lading Polyphemus Ned.-Indië 12 Mei 1 Mei van Pt. Said Ned.-Indië 13 Mei 3 Mei van Napels Poelau Roebiah Ned.-Indië 3 Mei vertrokken 5 Mei 29 April vertrokken Pres. Francqui Constantza 27 Mei van Piraeus Japan 29 Mei 3 Mei van Belawan Ned.-Inclië 26 April van Belawan San Marco Hu el va in lading Salland Hamburg e3 Mei te Bremen Ned.-Indië 10 Mei 2 Mei van Marseille Varna 30 Mei 2 Mei te Izmir Trajanus Limni 11 Mei 3 Mei' van Gibraltar Alexandrië 20 Mei 28 April van Piraeus Vesta Napels 2 Mei vertrokken Waterland Buenos-Aires in lading Yewdale Swansea heden 1 Mei vertrokken Zaanland B.-Aires 7 "Mei 2 Mei van Las Palmas Zeelandia Buenos-Aires 13 Mei 30 April van Fern. Noronha VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART. TE IJMUIDFN AANGEKOMEN SCHEPEN. Zw. s.s. Skaraborg Rotterdam laden HET VISSCHERIJBEDRIJF PORTUGAL. IN GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP IN LISSABON. In Portugal is visch een bijzonder geliefd vólksvoedsel, schrijft de Deutsche Fischerei- Rundsehau. Dit is wel voornamelijk het ge-, volg van de voorschriften der Katholieke kerk in verband met het vasten. Maar onge twijfeld ondervindt men er ook de moeilijk heden van het vischgebruik door het warme klimaat. Bij de gebrekkige middelen van ver keer in het land en de nog onontwikkelde koeltechniek en ijsindustrie, speelt in het bin nenland van Portugal zoowel als van Spanje klipvisch en stokvisch de hoofdrol in de vischverzorging van het land. Maar in de kustplaatsen en de steden, die per spoor ge makkelijk te bereiken zijn. heeft de handel in versche visch zich in de laatste 10 jaren belangrijk uitgebreid. Behalve de belangrijke ansjovis-visscherij, die echter voor de eigen consumptie van geen beteekenis is, bezit Portugal naast een uitge breide kustvisscherij met zeilschepen, thans ongeveer 40 moderne stoomtrawlers, die meest aan de Atlantische kust van Marokko vis- schen en hun vangst, naar Noord-Europeesch voorbeeld, in ijs in geïsoleerde vischruimen bewaren. Het grootste deel dezer stoomtraw lers behoort in Lissabon thuis en hier is een speciaal dok voor het uitrusten der schepen en het markten beschikbaar. Het is een ver rassing, langs de kade van dit havenbek ken een uitstekende ruime vischhal aan te treffen, waarin evenals bij ons, de visch in kisten ten verkoop wordt aangeboden. Het gaat er natuurlijk levendiger toe dan wij het in Noord-Europa gewend zijn, maar dit is bij het Zuidelijk temperament van de koopers niet te verwonderen, te meer daar deze bij na uitsluitend vrouwen zijn. Nabij de haven bevindt zich een groote vischmarkt, onder den vrijen hemel. Het grootste deel van de visch wordt echter door venters in den straathandel verkocht. Elke koopvrouw heeft een platte mand, die zij op het hoofd draagt en die hoogstens onge veer 30 pond inhoudt. Elke visch en vooral de zeer gewilde hake, wordt door de koopvrou wen met de grootste zorgvuldigheid behan deld. Deze zorgvuldigheid maakt op ons wel een wat vreemden indruk, want zij bestaat bijv. daarin, dat de visch stuk voor stuk grondig in de Taag gewasschen wordt, of schoon het water in het havengebied nu niet bepaald uitmunt door zuiverheid. Verder worden de visschen, die zonder uitzondering ongestript verkocht worden, opgeblazen, op dat ze er vet uitzien. Stuk voor stuk komt de visch dan mooi geëtaleerd in de mand. Men kan dikwijls nog laat in den middag de koopvrouwen met de rest van hun handel in de straten aantreffen en men verwondert zich er over, dat de visch ondanks dat ze niet gestript is, de dikwijls moordende hitte blijkbaar zonder schade doorstaat. Teneinde aan deze ongetwijfeld weinig hy giënische toestanden een einde te maken en om de door den geringen omzet der koop vrouwen zeer hooge detailprijzen te drukken, is het stadsbestuur er in de laatste jaren toe overgegaan, van gemeentewege visch te ver- koopen. Weliswaar is men niet overgegaan tot het openen van winkels, maar men heeft op talrijke plaatsen in de stad houten huisjes opgericht, waarin de visch door beambten vragen? Na de verklaringen van uw kame nier, schijnt het mij vrijwel vast te staan, dat juffrouw Delven dal meermalen bezoeken bij Beiersdorf gemaakt heeft. Dat is heel wonderlijk, vind ik. Is misschien iets van een of andere betrekking tusschen hen beiden u bekend?" „Neen". „U kunt mij ook niets omtrent de familie relaties van juffrouw Delvendal vertellen?" „Tot mijn spijt niet. In dat opzicht is zij nooit bijzonder mededeelzaam geweest. Ik weet alleen, dat zij langen tijd in Rusland heeft gewoond en daar soortgelijke betrek kingen heeft bekleed als bij ons. Van mijn vader heb ik gehoord, dat zij voortreffelijke getuigschriften had". „Als schuldige aan een diefstal zou zij dus volgens u niet in aanmerking komen?" Traute schudde alleen ontkennend het hoofd, maar antwoordde niet. En de rechter van instructie ging dadelijk op een ander on derwerp over. „Dr. Roggenbach heeft gisteren bij zijn ver hoor gezegd, dat hij het slachtoffer van een zinsbegoocheling geweest moet zijn, toen hij in de kamer van Beiersdorf een dame meen de te zien. Hoe verklaart U de tegenspraak tusschen de feiten en deze opvatting van mijnheer Roggenbach? En hoe komt het, dat hij uw naam niet heeft genoemd, hoewel hij zooals u zegt, u voor de nachtelijke bezoek ster heeft gehouden?" Een diepe zucht ontsnapte Traute en een vreemde schittering kwam in haar oogen. Geruimen tijd bleef zij zwijgen toen klonk het heesch: „Ik weet het niet. Daarover kan ik u geen uitsluitsel geven". De blik van den rechter dwaalde nog een oogenblik speurend over haar gloeiend ge zichtje en een zacht lachje speelde om zijn fijnen mond. Na de onderteekening van het protocol stond hij op en liet zelf het jonge meisje uit. Toen hij terugkwam, richtte hij zich tot den griffier. „Wij zullen direct een hevel tot inhechtenis neming tegen die juffrouw Delvendal uit vaardigen. Ik geloof, dat er nu eindelijk licht in deze ingewikkelde historie begint te komen". (Wordt vervolgd). der stad wordt verkocht. Ofschoon deze huis jes naar onze begrippen ver van ideaal zijn, beteekent het toch een stap in de goede rich ting, dat de visch hier in ijs bewaard wordt en dat door aan de deur opgehangen prijs lijsten een vaste prijsbasis verkregen wordt. IJZERVERSCHEPING. Het Zweedsche stoomschip Skaraborg is van Rotterdam aangekomen om bij de Hoog ovens een partij ijzer bij te laden voor een Zweedsche haven. REIS VOORTGEZET. Het motorschip Nieuwendam heeft, na de motor gerepareerd en een anderen machi nist aangemonsterd te hebben, de reis naar Londen voortgezet. Radioverbinding- met schepen. De navolgende schepen zijn Vrijdag 5 Mei 1933 radiotelegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen Radio: Baloeran, Colombia, Cottica, Dempo, Flan- dria, Joh. v. Oldenbarnevelt, Kota Nopan, Kota Tjandi, Leerdam. Maasdam, Mam. van St. Aldegonde, Poelau Laut, Poelau Bras. Si mon Bolivar, Stuyvesant, Zeelandia. MARKTPRIJZEN Tarbot per K G. f 1—0.70 Tongen per K.G. f 0.900.45 Kleine schol per 50 K.G. f 17.50 Schar per 50 K.G. f 4.50—2.50. Wijting per 50 K.G. f 2—1.50 VOETBAL. DE KENNEMERS—KINHEIM. Naar wij vernemen zijn de besturen van Kennemers en Kinheim overeengekomen een 2-tal ontmoetingen tusschen de 1ste elftallen der clubs te spelen. Ongetwijfeld een buiten kansje voor het sportlievend publiek van Beverwijk en Velsen (N). 2 jaar geleden ont moetten beide clubs elkaar voor 't laatst waar bij Kinheim zich toen de meerdere toonde waardoor deze vereeniging naar de 2de klasse promoveerde. Bedriegen de voorteekenen niet dan be loven het ook thans een> paar uiterst span nende wedstrijden te worden, waarin het Kinheim zeer zeker moeite genoeg zal kosten haar meerderheid te toonen over de derde klassers. Zeer waarschijnlijk zal er een fraaie beker voor het winnende team worden uitge loofd. De eerste wedstrijd vindt plaats in 't Bever wij ksche Sportpark op Zondag 14 Mei a.s. De datum der returnmatch zal nader worden vastgesteld. Moge wij slechts hopen op een paar uiterst sportieve wedstrijden, waar het spel gespeeld zal worden om het spel. Beide partijen kunnen het. NEDERLAND—BELGIë. HET NEDERLANDSCH ELFTAL NOG GEWIJZIGD. In de Donderdagavond gehouden vergade ring van de Keuze-Commissie van den K. N. V. B. is besloten het elftal voor den wedstrijd tegen België te handhaven zooals het geko zen is. Zondagmorgen zullenVan Heel en Van den Broek door een, dokter onderzocht wor den. In verband met het feit dat de mogelijk heid niet uitgesloten is, dat Ven Heel niet zal kunnen medespelen is een extra-reserve gekozen, lil. Van Maren (ADO). Aangezien Van Maren ook In het B-elftal gekozen was en Jaap Paauwe geblesseerd is, zal de middenlinie van het B-elftal er thans als volgt uitzienDe Leeuw (Willem H), Prins (Stormvogels) en Strijbosch (Ajax), Graafland (HBS) is als reserve voor het B- elftal gekozen. VELSEN RIJWIELDIEFSTAL De eergisteren gehouden avondoefening der brandweer te Velsen-Noord, is een der be dieningsmanschappen duur komen te staan- De heer S. v. d. H. alhier was op een ver gadering toen hem het bericht van den brand bereikte. Hij ging per rijwiel naar de plaats van den brand, zette zijn fiets daar neer, om na afloop tot de ontdekking te komen, dat z'n fiets verdwenen was. BEVERWIJK UITSLAG VERKOOPING. Donderdagmiddag werd in Oud-Meeren- stein ten overstaan van de notarissen Mr. M. Slingenberg en J. van Munster van Heuven te Haarlem in het openbaar verkocht een winkel en woonhuis te Beverwijk in de Zee straat no. 3 groot 100 c.A. Hoogste bieder was de heer D. Teer te Beverwijk voor f 7800. Bij afslag werd het perceel gemijnd door den heer Piersma te IJmuiden op f 5. Opbrengst f 7805. VERKEERSONGELUKKEN. Te Beverwijk. Donderdagmiddag is op het gevaarlijke kruispunt Koningstraat-Kloosterstraat-Be gijnestraat te Beverwijk een ernstig ver keersongeval gebeurd. De wielrijdster mej. v. Z.-F. kwam uit de Kloosterstraat rijden en naderde het kruispunt op hetzelfde mo ment, dat een auto, bestuurd door G. uit Wormerveer, in de Koningstraat naderde. De bestuurster van het rijwiel reed tegen het linkervoorwiel van de auto op en werd door de kracht van de aanrijding op den mo torkap geslagen en daarna met. rijwiel en al over een afstand vail ongeveer 15 M. meege sleurd. Eerst daarna gelukte het den bestuur der om zijn auto tot staan te brengen. Het slachtoffer werd door ijlings toegeschotenen. onder de auto vandaan gehaald. Zij bleek een hoofdwonde te hebben en aan beide bee- neii ernstige vleeschwonden. De politie was onmiddellijk ter plaatse en nam de noodigs maatregelen om de talrijke nieuwsgierigen op een afstand te houden. Inmiddels arri veerde ook Dr. Duterloo, die het slachtoffer voorloopig verbond en haar overbrenging naar het Roode Kruis Ziekenhuis gelastte. Het transport van de aangeredene geschiedde met een ziekenauto. De politie stelde onmiddellijk een onder zoek in en daaruit is gebleken, dat de be stuurder van de auto vermoedelijk aan de aanrijding geen schuld heeft. Uit de des namiddags genomen remproeven kwam even wel vast te staan, dat noch de voetrem. noch de handrem in orde waren. Daarom is dan ook tegen den bestuurder proces-verbaal op. gemaakt. Naar wij bij informatie aan het Roode Kruis Ziekenhuis vernamen is de toestand van de aangeredene naar omstandigheden redelijk wel. Kort na het ongeval werden ernstige gevolgen gevreesd, doch tenslotte bleken de wonden nog al mee te vallen. Foto van het verkeersongeluk te Beverwijk. meldt: Hoogste barometerstand 769.2 m.M. te Stockholm. Laagste barometerstand 747.7 m.M. te Va- lentia. en voorspelt zwakken tot matigen Zuid-Oostelijken tot Zuid-Westelijken wind. Aanvankelijk toene mende bewolking met kans op regen of on weer. Later tijdelijk opklarend. Iets koeler overdag. BOLLENVEILING. Donderdag werden op verschillende akkers de bloembollen geveild ten bate van de Pa rochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad De opbrengst was f 850. PATRONAATSAVOND. Ter gelegenheid van het 12 1/2-jarig be staan van het Jongenspatronaat in de Pa rochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad werd Donderdagavond in de patronaatszaal een ouderavond gegeven. De leden voerden een tooneelspel op getiteld „Rood of zwart?", een drama uit het volksleven. De jongelui hebben hun rollen met veel animo vervuld en oogstten met hun spel een daverend suc ces. In verband met zijn 12 1/2-jarig jubileum huldigde de directeur een der oprichters van het patronaat, de heer v. d. Wijst. Ais een blijk van waardeering voor het vele werk, dat hij voor de jeugdorganisatie verrichtte,' ontving de heer v. d. Wijst een schemerlamp. IJMUIDEN OEFENINGEN LZR N.- EN Z.-H. REDDINGMAATSCHAPPIJ GESLAAGDE PROEF MET DE VERBOUWDE TRACTOR De manschappen van de Noord- en Zuidhol- landsche Redding Maatschappij hielden Don derdag oefeningen met een door den motor drijver der maatschappij den heer A. C. Col, verbouwden tractor voor het in zee sleepen van strandreddingbooten. De verbouwing- van dezen tractor bestaat uit het verlengen daarvan, het voorzien van een nieuwe ver snellingsbak en van winchwerk. Door een en ander is de capaciteit met 30 en 60 pet. ver hoogd. Bij de oefeningen bleek dat het werk van den heer Col uitstekende resultaten heeft opgeleverd. De nieuwe strandmotorredding- boot Barend van Sprekens werd uit zijn home gehaald en naar zee getrokken en hierbij De bazar voor de Nieuwe Kerk in de Ned. Herv. Kerk te IJmuiden Oost. Zittend de dames van liet bazar-comité v.l.n.r.: Zr. De Beurs, mevr. Wildschut, mevr. v. d. Mast, mevrRivaal en mevr. Van Nierop. Van de heeren noemen wij Jlir. Boreel van Hogelan den en burgemeester Rajnbonnet op de eerste rij staande v.l.n.r. bleek, dat de verbouwde tractor uitstekend' voldeed. In verband met deze geslaagde proef neming zullen vermoedelijk ook de andere tractors van de maatschappij worden veran derd. ZAAK MUYS De bekende groeten- en fruithandel van den heer J. van Beusekom, Jac. van Heems kerkstraat 48, is van eigenaar verwisseld. De heer van Beusekom heeft n-1. zijn zaak overgedaan aan den heer Cor. Muys. Bij ons bezoek in genoemde zaak bleek ons, dat ook thans de zaak in goede handen is, hetgeen voor de cliëntele van belang is. Wij twijfelen ook niet of den heer Muys zal door zijn ken nis van zaken de cliëntele aan zich weten te verbinden. ARROND.-RECHTBANK. VERDUISTERING VAN BRANDSTOFFEN. Een man, die als stoker werkzaam was gei weest bij de centrale verwarming van een school te IJmuiden, stond Donderdag terecht, als verdacht van verduistering van brand stoffen. Hij zou namelijk anthraciet, cokes, turven en. petroleum, waarover hij als stoke? het beheer voerde, hebben meegenomen. Men had de politie gewaarschuwd, dat dë man die artikelen meenam en daarom wacht ten een paar politiebeambten hem op, toefl; hij op 12 November 1.1. de school verliet. Eert der agenten verklaarde, dat hij den man bij diens aanhouding had verteld, waarvan hij verdacht werd en hem had gevraagd of hij toen brandstoffen bij zich had. De man had ontkennend geantwoord, doch hij fouilleering bevond de agent, dat hij onder zijn jas twee zakjes met cokes had. De agent zei toen: „uit armoede behoef je dat toch niet te doen!", waarop de man antwoordde: „uit. weelde ook niet!" Dit hield een bekentenis in, maar nu voor de rechtbank gaf de man een heel andere lezing; hij beweerde thans, dat hij de cokes niet had meegenomen om te stelen, maar om er proefnemingen mee te doen; hij zou name- lijk de cokes willen verbranden om te zien of ze wel goed was. Een 66-jarige juffrouw, die huishoudster bij verdachte was geweest en hem niet bijzonder genegen was, omdat hij eigenmachtig- over haar geld had beschikt, verklaarde, dat ver dachte vroeger dagelijks met anthraciet;, cokes, turf of petroleum thuis kwam. Toen zij hem eens vroeg, hoe hij er aan kwam, had hij geantwoord, dat zij daar niets mee te maken had. De president zei tegen getuige, dat zij zic'ri niet door haar antipathie tegenover ver dachte moest laten verleiden om hem te be zwaren, waarop getuige uitdrukkelijk ver klaarde, dat waar was, wat zij gezegd had. Verdachte ontkende, dat hij dagelijks brandstoffen had meegenomen, maar de pre sident zei hem, dat de brandstoffenhande* laars, die verdachte als zijn leveranciers had opgegeven, verklaard hadden, hem geen brandstoffen te hebben geleverd. Het hoofd der school, waar verdachte sta ker is geweest, verklaarde, dat er wel eens een ongewoon groot petroleumverbruik was geconstateerd en voorts, dat het volstrekt niet op den weg van verdachte lag, om de kwaliteit der cokes te onderzoeken, aangezien getuige dit reeds door een deskundige had laten doen en den uitslag aan verdachte had meegedeeld. De Officier van Justitie was van oordeel, dat het wettig en overtuigend bewijs was geleverd; hij vond het zeer onverstandig van verdachte, dat hij thans probeerde de recht bank wat wijs te maken. Onder deze om standigheden achtte spreker geen termen aanwezig om een voorwaardelijke straf voor te stellen; hij eischte zes maanden gevange nisstraf. Verdachte bleef bij zijn ontkentenls en sprak over een voorwaardelijke straf, waarop de president opmerkte, dat als verdachte zich onschuldig gevoelde, er van een voorwaarde lijke straf ook geen sprake kan zijn. Uitspraak over 14 dagen. AGENDA TE HAARLEM VRIJDAG 5 MEI Stadsschouwburg: Eindexamen, Anistero. Tooneelvereeniging. 8 uur. PalaceDer traumende Mund. Op het too- neel: Al Delfont en Renee. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Moord. 2e hoofd nummer: Spaansche Passie. 8.15 uur. Rembrandt Theater: Mad. Butterfly. OP het tooneel: Trio Dalcy. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 6 MEI Schouwburg Jansweg: Planoavond van Roelof Riphagen, 8,15 uur. a Bioscoopvoorstellingen, 's middags en avond?

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 6