H MANTEL STOUTENBEEK'S -Hmrnet van de Heaumet turnout PLAKPUZZLE. H B.E.T.E. IHiOTlElLBIEDRJIJIF w'di U Mty meen? EEN NIEUWE Beverwijksche tentoonstelling voor Handel en Industrie (B.E.T.E.) jjj Veilingsgebouw „Kennemerland" Belangrijke expositie van de modernste artikelen. Keurige stands Ij M' Zoo'n snelle draver met Sulkey STAND 21a MODEMAGAZIJNEN ONS B.E.T.E.-NUMMER Dit extra-nummer van de Kennemer Cou rant wordt uitgegeven en in zeer grooten onlaag overal in Beverwijk en Omstreken «tra"verspreid ter gelegenheid van de Derde Beverwijksche Tentoonstelling van Handel en Industrie, georganiseerd door de y V. V. Beverwijk en geopend van 6 tot 14 Mei. Beverwijk's Eenige Eigen Dagblad, de Ken- nemer Courant neemt met vreugde deze sooedige gelegenheid te baat 0111 door bij zondere maatregelen de belangen van dit district te dienen. Want deze dienst is, zooals enkele weken geleden in het eerste num mer werd verklaard, zijn program van actie. Welnu, u ziet vandaag wel heel duidelijk, dat wij het niet bij de belofte laten. Wij weten trouwens al dat ons werk niet vergeefsch zal gin De hartelijke ontvangst die ons dagblad ten deel is gevallen, de vele abonnés die zich reeds hebben aangemeld en de vele anderen die zich dagelijks in toenemend snel tempo daarbij voegen, de groote belangstelling die de adverteerders onmiddellijk getoond heb ben voor een dagelijksch goed-verzorgd re clame-medium waaraan in een sterk, levend district als dit groote behoefte be- stond dat alles staat er ons borg voor. Wij hebben overvloedig gelegenheid om te consta- teeren dat ondanks de moeilijke tijden de energie en de ondernemingsgeest in dit dis trict wakker zijn. en op hun post. Daarvan is de Beverwijksche Tentoonstel ling een mooi bewijs. Wij brengen gaarne hulde aan de organi satoren van deze Derde Tentoonstelling, die zich opnieuw veel moeite hebben gegeven, en in het algemeen aan allen die tot haar wel slagen hebben bijgedragen. Wij hopen op succes en verwachten niet anders in het dis trict, dat zich op de Mooiste Winkelstraat in Noord-Holland beroemen mag. Een winkel straat, die op zichzelf mag gelden als een permanente tentoonstelling, die door haar mooie beplanting en haar breedte den vreem deling herinnert aan vermaarde „avenues" in zijn eigen land. We weten het allen, hoe gaarne de automobilist die Beverwijk „aan doet" hier halt maakt en woorden van waar deering uit aan het adres van een typisch- Hollandsch, levend en krachtig centrum als Beverwijk. En wie naar het aantal inwoners vraagt zegt met bewondering: „Dit kleine stadje weet hoe het de dingen aan moet pakken. Daar zijn er veel die er een voorbeeld aan kunnen nemen." Het houdt tevens een compliment in aan liet adres van ons gemeentebestuur, en als straks de nieuwe burgemeester benoemd is en zijn intrede komt doen zullen wij hem met trots kunnen welkom heeten in de zekerheid dat zijn nieuwe gemeente hem boeit en aantrekt, dat hij onmiddellijk het gevoel zal hebben: hier moeten menschen wonen die zich door de moeilijkheden der tijden niet laten terneerslaan, die nooit bij de pakken zullen gaan neerzitten. Hier leeft een bevolking waarmee te werken is in het belang van het district. Want dit is meer dan een gemeente, het is de typische hoofd plaats van een geheele streek. Het moet hier interessant en dankbaar werken zijn." Zoo hopen wij dat de nieuwe burgemeester Beverwijk zal zien, en zoo mogen wij het ver wachten ook. Hij zal tevens begrijpen dat de lof, tot zijn voorganger gericht, deugdelijke oorzaken heeft. Dit eerste extra-nummer van de Kennemer Courant zal niet het laatste zijn. Het behoort tot de taak van een dagblad, dat het alge meen belang der bevolking wenscht te dienen, de onderlinge banden te versterken en ieder goed initiatief zooals het huidige krach tig te steunen en in het volle licht der open baarheid te brengen. 1-Iet zal ons voortdurend streven zijn, dat te doen en bij bijzondere gelegenheden als deze zullen wij bijzondere activiteit toonen. Men zal in de Kennemer Courant een steun voor het districtsbelang vinden en een blijvende en betrouwbare. De sterke dagbladonderneming die achter de Kennemer Courant staat stelt haar er varing en ondernemingsgeest in dienst van dit blad. Zij weet dat een dagblad, om zijn taak goed te vervullen, moet dienen. En wat haar eigen commercieele belangen bij dc zaak betreft is zij ten volle doordrongen van de waarheid van het oud-Hollandsche spreekwoord: „De cost gaet voor de baet uyt". Koopt in de plaats uioer inwoning, elders koo- pen beteekent verlies van tijd, geld en energie en toont gebrek aan saamhoorigheidsgevoel. Wij geven hierbij een knip- en plakpuzzle voor onze lezers en verbinden aan de oplos sing daarvan eenige prijzen. Een foto van een bekend gedeelte in Be verwijk is bij vergissing door ons verknipt en nu lukt het ons niet meer de stukken tot het oorspronkelijke geheel samen te voegen. Wie van onze lezers ziet hier wel kans toe? De uitknipsels dienen op een stevig papier te worden geplakt en moeten vóór 14 Mei a.s. worden ingezonden bij het bureau Kennemer Courant, Breestraat 29, Beverwijk. De toekenning der prijzen geschiedt door de redactie van de Kennemer Courant. Tegen de genomen beslissing is geen beroep open gesteld. De uitslag zal zoo spoedig mogelijk na den 14den Mei worden bekend gemaakt. Als prijzen loven wij uit: le prijs voor de beste en fraaiste oplos sing f 7.50. 2e prijs f 5. 3e prijs f 2.50. Verder 10 naaidoozen. ter beschikking ge steld door de N.V. Stoutenbeek's Modema gazijnen te Beverwijk. De mi andeldrijvende iddenstand te Beverwijk. Wij geven in dit nummer een aantal af beeldingen van winkels uit Beverwijk. Het geheel geeft niet alleen een blijk van het aantal goede winkelzaken dat in onze ge meente gevestigd is, doch kan tevens dienen als een bewijs van den on dernemingsgeest en zakendurf die in onze woonplaats nog te vinden zijn. De meeste gevels toch toonen aan dat de ouderwetsche stijl plaats heeft moeten maken voor den modernen bouw van den nieuwen tijd. Dat geeft gelegenheid het geëtaleerde beter te bezien en noodt als het ware tot koopen uit. Onze lezers zullen verscheiden bekenden bij de plaatjes ontdekken. van 614 Mei 1933 in IM Breestraat, Beverwijk GEOPEND n.m. van 25 uur en van 7 ïot 10 uur. ENTREE 20 ets. gj| Afzonderlijke Cabaretzaal j| MAëSTRO FIORIOLI DELLA LENA en zijn orkest. m Optreden van DUO SCHRUI3ER. PIET SCHRUUER, humorist en conferencier. BOB STEFFIN, humoristisch goochelaar en illusionist. HEIN VAN VOIENDAM, komische buikspreker. HET CABARET IS GEOPEND TOT 12 UUR. U ENTREE 15 CENTS. m INTIEM EN GEZELLIG INTERIEUR. SMAAKVOLLE VERSIERING. IN DE CABARETZAAL DANCING. OP DE ZONDAGMIDDAGEN MATINEE. (Adv. Ingez. Med.) oe zou Beverwijk er wel uitzien zonder winkels m kan zich Beverwijk moeilijk inden ken zonder winkels. Een doodschen verlaten indruk zouden de straten van ons stadje maken. De Breestraat met zijn mooie dubbele rij groene boomen en bebloemde perken zou zelfs een saaie, alle- daagsche straat zijn, zoo daar geen welver zorgde etalages waren om te toonen. wat de winkels van Beverwijk aan het publiek aan verscheidenheid en sorteering kunnen aan bieden. Het gezellige drukke verkeer, dat wij zoo goed kennen in onze winkelstraten zou er niet zijn. BeTe.... zou niet bestaan. Neen, Bever wijk zonder winkels is niet denkbaar. Winkels zijn er dan ook altijd geweest in Beverwijk. Echter niet zoo als nu. Bekijkt U maar eens de foto's van de Breestraat zooals zij was 25 jaar geleden en vergelijk die eens met de Breestraat van thans. Toenhier en daar een winkeltje of een werkplaats, die de lange rijen gesloten huizen afwisselden. Thans.... een bijna onafgebroken aaneen schakeling van modern ingerichte zaken, die, wat sorteering en voorraden betreft, kunnen wedijveren met de zaken in de groote steden van ons land. De winkeliers van Beverwijk hebben dan ook begrepen, dat Beverwijk door zijn gunstige ligging het aangewezen zakencentrum van middcn-Kennemerland is en door steeds met den tijd mede te gaan en hun zaken naar de eischen des tijds in te richten, zijn zij er in ge slaagd de aandacht van het publiek niet al leen van Beverwijk, maar ook van de omlig gende plaatsen blijvend op hun zaken te ves tigen. Ook thans, gedurende de BeTe-week zijn de winkeliers van Beverwijk weer paraat en staan met nieuwe voorraden, uitgebreide voorjaarsaanbiedingen hun welverzorgde etalages, hun service, de zeker groote getalen BeTe bézoekers ten dienste. DaaromBezoekt de BeTe. maar ver zuimt niet tevens een kijkje te komen nemen in onze winkelstraten, zult dan de overtui ging krijgen, dat de zaken in Beverwijk niet alleen ruim gesorteerd zijn. maar tevens, dat zij U zeer concurreerend bedienen. is de hoofdprijs van de Beverwijksche Paardenloten. (Adv. Ingez. Med.) Secr. Vereeniging Winkeliers en Nering doenden „Eendracht maakt Macht". Beverwijk was reeds in vroegere tijden bij de Amsterdammers als uitspannings oord zeer in trek. De vele buitenver blijven waren daarvan het bewijs. Het hótelbedrijf ter plaatse werd -echter pas van beteekenis, toen in het begin der 19e eeuw door Napoleon de groote heerweg van den Helder naar Parijs werd aangelegd waardoor Beverwijk in het groote verkeer werd opge nomen. In het midden der vorige eeuw waren in Beverwijk reeds een viertal inrichtingen, welke een belangrijke plaats innamen in het vreem delingenverkeer. Zij droegen de navolgende namen: Dc Zon; De Atlas; de Glazen Wagen en Het Varken. ,,De Zon" bevond zich ter plaatse waar nu liet veilingsgebouw Kennemerland is gelegen. „De Atlas" was een logement, dat later ver anderd werd in een café, genaamd Kenne merland" gevestigd in perceel Breestraat 28. In deze inrichting waren jarenlang twee sociëteiten ondergebracht, de drie laatste ex ploitanten waren, de heeren De Klerk, H. Blom en H. Z. Hommes. De herberg .,Het Varken" werd beheerd dooi de wed. Bitter, haar opvolger werd de heer Waterschoot, die de naam. van de inrichting veranderde in: café „Waterschoot". Café „Waterschoot" is thans bekend onder den naam „Hotel ter Burg". Het is thans reeds ongeveer veertig jaren in bezit der fa milie ter Burg. De „Glazen Wagen" stond vroeger naast ,,Het Varken" en werd afgebroken om plaats te maken voor een school. „De glazen Wagen" en „De Zon" waren pleisterplaatsen voor de diligence. Van af de „Glazen Wagen" vertrokken de diligences naar Haarlem en HaarlemAlk maar van „De Zon" die naar Alkmaar. In die tijden ging alles nog gemoedelijk. Er woonde in de Peperstraat een gisthandelaar genaamd .Kukelus". Deze Kukelus ontving zijn gist per postwagen uit Haarlem. De postilon van de diligence had een bijzon dere manier uitgedacht om Kukelus te waar schuwen, dat hij gist voor hem medegenomen had. Wanneer hij met den wagen ter hoogte van Scheijbeek gekomen was begon hij reeds op zijn posthoorn het refrein te blazen: .Kukelus! Kukelus! kom toch gauw," „Er is een pakje gist voor jou!" Iedere jongen en ook Kukelus begrepen de beteekenis van dat refrein, zoodat Kukelus in zoo n geval steeds aan de Peperstraat de dili gence stond op te wachten voor het in ont vangst nemen der gist. Omstreeks 1875 werd de Wijkermeer droog- gelegd en de spoorweg HaarlemUitgeest in ttlanades van een deveewifkee. dienst gesteld, hetgeen tot gevolg had- dat de diligence uit deze streken verdween. „De glazen Wagen" had toen ook afgedaan. Deze inrichting maakte plaats voor een school, ..De Zon" echter bezat nog een concertzaal en daardoor was deze inrichting tevens de ge liefde pleisterplaats van de omwonende boeren. Dat Beverwijk in het midden der vorige eeuw naast Haarlem en Alkmaar een belang rijke Saats voor het verkeer in Kennemerland innam ,kwam eveneens tot uiting door de aanwezigheid van een volkslogement. De rei zende venters, berenleiders, doedelzakspelers, straatart-isten e. d. vonden bij hun verblijf in deze streken alleen onderdak te Haarlem, Be verwijk en Alkmaar; hetgeen thans nog het geval is.f?) Dit logement, dat in dc volksmond genaamd werd „deaan de Ketting" stond op den hoek van de Koningstraat en de Begijne straat, ter plaatse waar zich thans een kap perszaak bevindt. De Amusementsbedrijven, nauw verwant met hotel- en reiswezen. waren in de vorige eeuw de kolfbaan aan de Zeestraat en de bovenzaal van Hotel „De Zon". Des winters vonden jong en oud hun ver maak in beide inrichtingen, De kolfbaan, waar iederen Zondagmorgen gekolfd werd, had tot exploitant den heer Tijs Ludwig. De heer Ludwig werd opgevolgd door den populair en heer Stroucken. Daarna droeg de kolfbaan den naam „Stroucken", ge kolfd werd er echter niet meer. Later werd de inrichting nog gedreven dooi den heer Van Hensbargér, waarna de tegen woordige beheerder de heer Hart den naam veranderde in Kennemertheater. De verkeersmiddelen, welke Beverwijk de laatste vijftig jaar rijk was, waren de stoom- booten naar Amsterdam, de stoomtram naar Wijk aan Zee. die spoedig veranderd werd in een paardetram; en de in 1895 aangelegde stoomtram HaarlemAllernaar. Deze dienst werd na den oorlog opgeheven, Het huidige Beverwijk beschikt thans over een groot aantal goed ingerichte hotels, res taurants en cafés, drie theaters en talrijke goede en snelle verbindingen met andere plaatsen, zoodat handel en verkeer voor Be verwijk en omgeving in alle opzichten ten zeerste worden bevorderd. Modem? Elegant? Degelijk? En niet duur? Komt U dan een keus maken uit onze SCHITTE RENDE COLLECTIES. Voor U en uw meisjes slaagt u dan zeker, want NU zijn onze prijzen ongekend laag. EEN ZAAK MET REPUTATIE SINDS 1878 (Adv. Ingez. Med.)

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 7