HET NIEUWE AVONDBLAD De staking in het visscherijbedrijf. Visscherij-Snufjes |8e JAARGANC No. T57 ZATERDAG 6 MEI 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Exposé van het hoofdbestuur van den Chr. Bond. Wat wil de Chr. Vakbeweging? Het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders had Vrijdagmorgen in Hotel Krasnapolsky in Am sterdam vertegenwoordigers der Nederland- sche pers uitgenoodigd tot het aanhooren van een exposé over het conflict in het vis scherijbedrijf, aan welke uitnoodgiing een aantal persmenschen gevolg had gegeven. Van genoemd hoofdbestuur waren aan wezig de heeren W. Strijbis, voorzitter, H. H. Spoelstra, secretaris, J. van der Steen, 2e voorzitter en C. van Baren, 2e secretaris De heer Strijbis verwelkomde de aanwezige journalisten namens het hoofdbestuur. Het is de bedoeling, zeide spreker, dat het hoofd bestuur eerst een uiteenzetting geeft, waarna, indien gewenscht, vragen gesteld kunnen worden gesteld. Spreker gaf eerst eenige inlichtingen om trent zijn organisatie en wees er op, dat speciaal de heeren Spoelstra en Van dei- Steen belast zijn met de leiding der actie in IJmuiden. Verder zette spreker in het kort de beginselen van de Christelijke vak beweging uiteen. De Christelijke vakbe weging, aldus spreker, verwerpt den klassen strijd en staat op het standpunt, dat er sa menwerking moet zijn tusschen werkgevers cn werknemers en overleg over arbeidsvoor waarden en in de toekomst ook over tech nische bedrijfszaken. Ook de Christelijke vak beweging staat op het standpunt van mede zeggenschap. Men wil zooveel mogelijk de be reikte resultaten handhaven; echter is men er van overtuigd, dat handhaving van hooge loonen, vooral met het oog op de buitenland- sche verhoudingen tengevolge kan hebben slooping van het bedrijf en vermeerdering van de werkloosheid. Men moet tusschen de klippen doorzeilen, zooveel mogelijk trachten te behouden wat er bereikt is, doch ook reke ning houden met de crisis. De Christelijke organisaties staan op het standpunt, dat als er kwesties aan de orde zijn, allereerst sa menwerking noodig is tusschen de organisa ties van werknemers, een eensgezind optreden dus. Maar, zei spreker, we zijn aan grenzen gebonden. Wanneer deze grenzen overschre den zijn, staat men in de Christelijke vakbe weging op het standpunt, dat het oogenblik gekomen is, positie te kiezen en zelfstandig op te treden. We beschouwen de werkstaking als het laatste middel en het oog moet zijn gericht op het zoo lang mogelijk bewaren van den bedrijfsvrede, vooral met het oog op de concurrentie en de nationale politiek van de landen om ons heen. Ook in IJmuiden, waar op 31 December 1932 de verschillende contracten afliepen, heeft men getracht, aan de hand van om schreven beginselen, samenwerking te ver krijgen met de andere organisaties i.e. de IJmuider Federatie. De R.K. organisatie kon buiten beschouwing blijven, omdat van deze wellicht niet meer dan 10 leden bij het con flict betrokken zijn. Wat is de IJmuider Federatie? De IJmuider Federatie, zoo vervolgde spr. is geboren uit de Federatie van Transport arbeiders, die aangesloten was bij het N.A.S. en waarvan de heer Brandsteder, die thans te IJmuiden de lakens uitdeelt, de leider was. Deze heeft met het hoofdbestuur „mort;" gehad en is toen overgegaan naar den Mo dernen Centr. Bond van Transportarbeiders. Men heeft echter, om zijn invloed te behou den, den naam „Federatie" bewaard. Het grootste deel der zeelieden is bij den over gang uit de oude Federatie getreden en naar de IJmuider Federatie overgegaan. En bloe ging men over, aldus spreker. We hebben dus nu te maken met de sociaal-democratische vakorganisatie, met een leider uit het com munistische nest, die z'n communistische ge voelens heeft behouden, al heeft hij veel van z'n principes op zij gezet. Hoe het conflict ontstond. In December vond een vergadering plaats van de hoofd- en afdeelingsbesturen van IJmuider Federatie en Christelijke Bond over een niéuw te sluiten contract. Op deze ver gadering stelde de IJmuider Federatie den eisch, dat de collectieve overeenkomst op dezelfde voorwaarden zou worden verlengd en dat alleen wanneer de reeders bereid wa ren een zeker minimum-aantal booten in de vaart te houden, over concessies te praten zou zijn. Zoodra dit aantal niet bereikt werd zouden de oude voorwaarden weer gel den, werd het aantal weer overschreden dan traden de nieuwe bepalingen weer in wer king. De heer Van der Steen gaf daarna een uiteenzetting van den stand van het bedrijf bij het uitbreken van het conflict. Er waren toen 83 booten in de vaart. Op 17 Augustus van het vorig jaar hadden de reeders de ver schillende contracten opgezegd. De confe rentie, waarover de vorige spreker het had en waar de heer Brandsteder het standpunt der IJmuider Federatie uiteenzette, vond plaats op 6 December. De Christelijke Bond achtte het standpunt der IJ. F. onaanvaardbaar, ten eerste om dat men niet wist, welke voorwaarden de reeders zouden voorleggen, ten tweede omdat men meende, een open oog te moeten heb ben voor de moeilijkheden van het bedrijf en ten derde omdat men meende, dat de reeders de tactiek zouden volgen, te wachten tot het aantal booten, beneden het bepaalde aantal zou dalen en dan over een- nieuw contract zouden willen spreken. De reeders- hebben toen de bekende voor stellen gedaan. Spreker gaf daarna een uiteenzetting om trent het Fonds voor Sociale Voorzieningen en den gewijzigden toestand, ontstaan door de veranderde houding der regeering ten opzichte van de trawlervisscherij in verband met den crisissteun. De IJmuider Federatie, vervolgde spreker, wilde niet over de voorstellen der reeders on derhandelen, omdat deze niet bereid waren het oude contract te continueeren. Het con tract tusschen reeders en IJ.F. was verbroken en de Christelijke Bond ging alleen verder. Inmiddels was de Rijksbemiddelaar opge treden, daar een conflict dreigde. Eind De cember vond een bespreking plaats tusschen den Rijksbemiddelaar en de IJmuider Fede ratie, die echter niets opleverde. De Rijks bemiddelaar deed daarvan mededeeling aan den Christelijken Bond, voorts dat hij van bemiddeling afzag en de burgemeester van Velsen als bijzonder bemiddelaar zou op treden. In de verdere onderhandelingen tus schen den Christelijken Bond en de Reeders- vereeniging werd vastgesteld, dat wanneer men tot overeenstemming kwam, de nieuwe regeling ook zou gelden voor de leden der IJ. F. Vervolgens werd een uiteenzetting ge geven van de nieuwe voorwaarden, die onze lezers bekend zijn. Hierop volgde de vergadering der IJ.F. op 2 Januari j.l. In deze vergadering werd niet gesproken over de voorwaarden voor een nieuw contract, doch alléén over den be kenden eisch van het bestuur. In deze ver gadering werd besloten te staken en tot nu toe duurt de heillooze strijd voort. Spreker erkende, dat de Christelijke haven arbeiders uit vrees de booten, die toen nog op zee waren niet hebben gelost. Het hoofd bestuur heeft daartegen sterk geprotesteerd. Men moet echter bij het vellen van een oor deel niet vergeten, wat er voor de menschen aan vast zat. Later hebben de Christelijke arbeiders ingezien, waar het om ging en heb ben ze de loggers en de Deensche kotters ge lost. Tot zoover de eerste phase van het con flict. De heer Spoelstra wees er nog op, dat het niet lossen der na 1 Januari binnengekomen trawlers contractbreuk was, daar deze schepen op het oude contract waren uitge varen. Ook de leden van den Christelijken Bond hebben zich, echter tegen den zin van het hoofdbestuur aan contractbreuk schul dig gemaakt. De Christelijke Bond meende, dat op grond van den bedrijfsstand om ondergeschikte geschilpunten geen staking mocht worden geproclameerd. De leden heb ben bij meerderheid van stemmen hun goed keuring aan de voorstellen der reeders ge geven. Na 2 Januari. De voorzitter, de heer Strijbis, voortgaande zeide, dat hij moet erkennen, dat in het begin van het jaar de Christelijke haven arbeiders werden overrompeld door O.S.P.-ers en Communisten en door terrorisme genood zaakt waren te weigeren, de booten te lossen. Spreker betreurde dit, maar door schrik en gebrek aan moed weigerden de mannen het werk te verrichten. Na een paar weken, na dat er klappen waren gevallen en de reeders zelf de booten hadden gelost, kwam de moed terug en hebben de havenarbeiders de bui- tenlandsche schepen en de loggers gelost. Toen heeft men getoond, achter het bestuur te staan. Voorts werd gewezen op de staking der vischknechts, waardoor de vischhandel in het conflict werd betrokken. De heer Van dei- Steen voortgaande zeide, dat nadat de sta king 6 weken had geduurd, de" burgemeester zijn onderhandelingen begon. Na eenige weken was men zoover genaderd, dat de Federatie op alle punten toe wilde geven; alleen het zoodje visch en den vierden ma troos wilde men handhaven De reeders heb ben dit van de hand gewezen, zoodat de be middeling van den burgemeester op niets uitliep. Zij hebben toen de vloot, stilgelegd, omdat zij eerst de zaak wilden overzien. Er was. dus voor de Christelijke zeelieden geen gelegenheid te gaan varen. Spreker noemde het een fout van het ge meentebestuur, dat ook de leden van den Christelijken Bond van crisissteun werden uitgesloten. Zij waren immers bereid te gaan varen en hadden niets met het conflict te maken. Allen waren dus aangewezen op de kas van de organisatie. Op 3 Januari demon streerden de leden van den Christelijken Bond hun bereidwilligheid tot varen door zich beschikbaar te steHen voor de Wielingen cn de Tarana. Het spreekt vanzelf, vervolgde spreker, dat ook de slechte toestand in het bedrijf een rol speelde en dat de reeders wei nig lust hadden, het risico van het naar zee zenden van booten te aanvaarden. Hij ont kende, dat de zeelieden niet bereid waren het contract na te leven. Zij konden eenvoudig niet. Thans hebben eenige kleine reeders de vrijheid van het bestuur der Reedersvereeni- ging gekregen uit te varen en thans zijn er vier booten, bemand met leden van den Chr. Bond in de vaart wat ook een bewijs is van de bereidwilligheid van de leden. Het is nu langzamerhand tot een scherpe terreur gekomen, tot een boycot, die feite lijk tot gevolg zou hebben uithongering van degenen, die beschouwd worden, te staan achter het bestuur van den Chr. Bond. Van „onderkruiperij" aldus spreker, is geen sprake, daar de menschen contractueel varen. De terminologie is foutief en misleidend. Spreker roemde de manier waarop de burgemeester van Velsen de zaak behandelt, door krasse maatregelen van de laatste dagen. Het N.V.V. heeft nu besloten, vervolgde spreker, in het land een steunbeweging op touw te zetten. Tot dusver werden de uitkee ringen geput uit het stakingsfonds, maar men wil nu trachten de wekelijksche uit keeringen, die 'n bedrag van f 25000 vorderen te betalen uit de opbrengst der steunbe weging. De heer Spoelstra noemde dit een stroop tocht op de beurzen van de arbeiders en waarschuwde hiertegen, omdat men een be roep doet op menschen die zelf 10 tot 30 pCt. loonsverlaging hebben gekregen. Spreker meende, dat het niet mogelijk zou zijn, het conflict op normale wijze te beëindigen, daar een groot aantal zeelieden niet te werk ge steld konden worden. Stel dat er 1500 men schen bij het conflict zijn betrokken. Hiervan kunnen er hoogstens 400 geplaatst. De resteerende 1100 willen dus de staking voort zetten, omdat ze toch niet aan het werk komen. Men past in IJmuiden een terreur toe, zóoals we tot nu toe „gelukkig" in de Nederlandsche vakbeweging niet hebben ge kend, aldus de heer Spoelstra. Bovendien koopt men leden van den Christelijken Bond om. door uitkeeringe/r die tot zes gulden zijn. De door de IJ. F. genoemde cijfers zijn echter fout. In de vier maanden van het conflict is de Christelijke Bond 94 leden kwijt geraakt, w.o. menschen die eigenlijk niets in de Christe lijke vakbeweging thuis behooren. Ook om gekeerd lieten leden van de IJ.F. zich naai den Christelijken Bond overschrijven, die echter eerst dan worden ingeschreven, wan neer, zij hebben verklaard in te stemmen met de leiding van de Christelijke organisatie. Door de verscherpte terreur wordt niet al leen het uitvaren belet, maar de vrouwen worden lastig gevallen bij het doen van in- koopen. Bij vooraanstaande leden zijn zelfs de ruiten ingegooid, zelfs met flesschen teer en olie. Dit komt van de zijde van de vakbeweging, die zich noemt „de meest representatieve". Spreker constateerde, dat de IJ. F. op mili taire leest is geschoeid. Men bezigt maatrege len, die in Duitschland door de fascisten worden toegepast. Hierdoor vermoordt men elk democratisch optreden en men randt het vrijheidsbesef "van het Nederlandsche volk aan. Hoe men ook oordeelt over een conflict, men moet de meening van anderen eerbiedi gen. De burgerlijke vrijheid in Nederland moet bewaard worden. Het is ook ten nadeele van een rustige ontwikkeling van het be drijfsleven. Een organisatie, die tot dergelijke maatregelen haar toevlucht neemt, veroor deelt zichzelf en het gevolg zou kunnen 'zijn, dat we in Nederland dingen zouden krijgen als in Duitschland, waarvoor we wenschen behoed te blijven. Men vraagt de vrijheid voor zichzelf en gunt die anderen niet. Hoe cr geboycot wordt. Ter illustratie van de wijze, waarop de boycot wordt uitgevoerd deelde de heer Van der Steen nog een en ander mede. Vier op varenden van de Knikker werden in hun woning aan de Admiraal de Ruyterweg in Amsterdam de vorige week van Maandag tot Woensdagavond opgesloten. Geregeld ston den er twee auto's met posters uit IJmuiden voor de deur om de menschen, als ze uit de woning aan den Admiraal de Ruyterweg in de stad inkomen, als ze gebruik maakten van een taxi maar ook de taxi-chauffeurs weigerden, hen te vervoeren. Ten einde raad riepen de mannen 's Woensdags de hulp van het hoofdbestuur in. Een der opvarenden werd door posters gegrepen, waarbij 's mans broek ge havend werd. Onder politiegeleide werden de mannen Woensdagavond naar een „tusschen- station" in Amsterdam gebracht en daaruit door een achterdeur naar hun nachtlogies. Donderdagsmorgens werden ze. begeleid door twee motorrijwielen met zijspan en een auto naar IJmuiden vervoerd. Ook de familieleden van deze menschen wonen niet meer in hun eigen huis. De Amsterdamsehe politie is van de zaak op de hoogte. De hoofdcommissaris van politie zal verzocht worden maatregelen te nemen om het posten te doen beëindigen, daar dit nog voortduurt. Voor de woning van een opvarende van de Ant.je hielden Woensdagmorgen 50 a 60 pos ters de wacht, vervolgde spreker. J.l. Woens dagnacht was het Hoofdbestuur in Noordwijk en toen bleken de posters te zijn verwijderd. Donderdag waren er tien politieagenten aan wezig. De Antje zal op dit oogenblik wel naar zee zijn, meende spreker. Ook in Egmond is er terreur. Daar wordt de vertegenwoordiger van den Christelijken Bond nageschreeuwd. Bij menschen waar van men vermoedt, dat zij zullen graan varen is de „knokploeg" aanwezig. Een dochter van den vertegenwoordiger, die dient bij een melkboer, is ontslagen omdat men den melk boer heeft gedreigd niet meer bij hem te koopen. De burgemeester heeft gezegd, dat alles rustig is en dat er nog geen handtaste lijkheden hebben plaats gevonden. Maar het hoofdbestuur, heeft gemeend, den betrokken minister van den toestand in Egmond op de hoogte te moeten stellen. In IJmuiden-heeft men een eigen levens middelendienst opgericht en deze function- neert reeds. De politie treedt in IJmuiden nu scherp op. Als de reeders meerdere schepen in de vaart willen brengen gebeurt dit vervolgde spreker, die besloot met er op te wijzen, dat de vischhandel enorme schade lijdt, doordat een groot afzetgebied verloren gaat. NED. HERV. KERK. Na afgelegd examen voor het Provinciaal Kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk van Fries land is toegelaten tot den dienst van het woord en als zoodanig beroepbaar de heer P. de Groot, hulpprediker bij de Herv. Kerk te IJmuiden-Oost. DE „ANTJE" WEER NAAR ZEE. De motortrawler Antje" R.O. 15 is Vrijdag middag tegen één uur weer voor z'n tweede stakingsreis naar zee vertrokken. Ook dit maal was de geheele Trawlerkade door de Rijksveldwacht afgezet. „WEBEFIX" Voor dames is er iets nieuws onder de zon. De heer Jongejans Rembrandtlaan heeft iets nieuws op het gebied van handweven, Tot dusver kon dit niet anders verricht worden dan door middel van een weef raam en ver dere benoodigde voorwerpen, en dan nog niet, dan na veel oefening. Met Webefix is dit anders. Het is zoo eenvoudig als het ei van Columbus. Een kind kan met Webefix weven. Men heeft hiervoor geen raam of iets dergelijks noodig. Wij hebben voorwerpen zooals jumpers, divan kussens enz. vervaar digd van Webefix gezien, en moeten zeggen dat deze er keurig uitzagen. Wie hier meer van wil weten, de heer Jongejans Rembrandt laan 7 bij de Velserduinweg, geeft voor ieder belangstellende, zonder eenige verplichting, gaarne een demonstratie. CXXI. De eerste twee dagen was de markt overla den met visch. Vooral Maandag was cr veel aanvoer en als er dien dag eens een vreem deling in den afslag was geweest zou deze wel raar hebben opgezien en zich hebben afge vraagd, hoeveel visch er dan wel mag komen als er geen staking is. Het is toch een vreemd verschijnsel, dat de loggers bij voorkeur des Maandags aan de markt komen. De menschen benadeelen hiermede elkaar en zichzelf. Met wat onderling overleg was hier wel het een en ander aan te doen. De visch was haast niets waard. Alléén tar bot en tong hebben nog trekkracht en blijven daardoor op prijs. Met de rest is het huilen. Dat ondervond ook de .Antje" R.O. 15, die deze week met 220 manden visch binnen was en daarvoor nog niet ten volle f 1600 maakte. Het zet niet aan. als de kabeljauw nauwe lijks 20 gulden opbrengt. Ik zag ook weer een paar loggers met ka beljauw. Vooral een van deze, de KW. 74 had een heele partij en bovendien een groot aan tal kisten zeewolf. De logger maakte een aardige besomming f 1200, maar hij zal wel een lange reis gehad hebben. Deze schepen hebben bewezen, dat ze niet alleen voor de kustvisscherij geschikt zijn, maar ook wel ver der Noordwaarts kunnen gaan visschen. We weten trouwens dat ze zelfs op de West kust hebben gevischt en dat is ook een eind van huis. Mij is opgevallen, dat er deze week veel- visch was, aangevoerd per spoorwagen uit Zweden. Dat is toch water naar de zee dragen engeld in het water smijten, want het is voor den consignateur een duur grapje ge weest, maar dan moet hij ook niet zulke slechte visch naar IJmliden zenden of laat hij liever heelemaal geen visch sturen, want we hebben ze heusch niet noodig. En uit dien hoofde is het niet zoo heel jammer, dan deze consignatie op een fiasco is uitgeloopen. Die Zweedsche meneer zal zich nu wel tweemaal bedenken voordat hij weer in IJmuiden komt. Want niet alleen dat hij de markt bedorven heeft, hij heeft ook den naam van IJmuiden bedorven. Wat er uit de wagons is gekomen, was niet meer dan rommel. Ik weet me den tijd nog te herinneren, dat onze Duitsche af- afnemers reclame maakten met hun „feinste hollandische Nordsee Schellfische", welnu, de schelvisch van deze Zweedsche consignatie was wat we in IJmuiden zoo kernachtig noe men: verrot en de Amsterdammers die hiervan „gesmuld" hebben (de visch, althans de schelvisch werd voornamelijk door Am sterdamsehe vischkoopers gekocht tegen f 1,40 a f 1,70 per kist!) zullen wel een dure eed gezworen hebben, nooit meer schelvisch uit IJmuiden afkomstig, te eten. De rest van de Zweedsche lekkernij bestond uit gevilde haai, die vermoedelijk wordt verkocht als. Hollandsche paling, nadat ze eerst gerookt is, en koplooze, kabeljauw die eveneens een tikje in staat van ontbinding was. De aanwezigheid van dezen rommel was voor vele kooplieden een bron van ergernis. Wat ik niet begrijpen kan is, dat derge lijke visch niet voor de consumptie wordt afgekeurd en niet terecht daar waar ze be hoort: in de vischmeelfabrieken. Er niag wel wat strenger gekeurd worden. Want hoe moet zoo'n schelvisch, die hier al vies en stinkend is, er uitzien, als hij bij den consument in huis komt! Was hier geen taak geweest voor onze keurmeesters? In mijn volgend snufje kom ik hierop nog wel terug. De zaak is belangrijk genoeg om er nog eens even bij stil te staan. PIETERMAN. Te Rome is een groot internationaal ruiter tournooi gehouden, dat o.m. bijgewoond werd door den ex-kroonprins van Duitschland Friedrich Wilhelm. NUTSSPAARBANK. Gedurende de maand April 1933 werd in gelegd: a. Kantoor Julianakade 21.878.39 b. Kantoor Willebrordstraat 14.130,15 c. Kantoor Santpoort f 195,— 36.203,54 en terugbetaald: a. Kantoor JulianakadP 12.788.21 b. Kantoor Willebrordstraat 16.630,35 c. Kantoor Santpoort 1 200,96 29.619.52 Meer ingeleg dan terugbetaald 6.584,02 Het saldo tegoed op 1 April 1933 bedroeg 904.133,30 Het saldo tegoed op 1 Mei 1933 bedraagt- 910.717,32 Uitgegeven werden 15 nieuwe Spaarbank boekjes en ingetrokken 6 Spaarbankboekjes. Het laatstuitgegeven boekje droeg het No. 2818. CHR. BEWAARSCHOOL. Naar wij vernemen bestaat het plan om, nu de bewaarschoolvereeniging de beschik king heeft gekregen over de beide lokalen van de hulpschool van school D deze met 1 Juni te doen beginnen. In den loop der volgende week zal hierover een ledenverga dering plaats hebben. Op deze vergadering zal over de voor de school benoodigde krach ten worden gesproken. GESLAAGD. Voor het te Den Haag gehouden examen voor radio-telefonist slaagden de heeren J. de Groot en L. Blok Kz.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1