DE BILT. »S€HI§§SJ EM ScHEEPVAARTBERKHTEN VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: meldt: Thermometer Barometer De politieke moeilijkheden. Sehip Verm. aankomst Laatste bericht Arizona Aurora Amsterdam Amassia Amstelkerk Angela Amata Boskoop Baarn Barneveld Borgland Bodegraven Berenice Brion Colombia Clytoneus Deucalion Eupatoria Freiburg Ganymedes Gaza Gaasterland Geziena Heidelberg Hercules Iris Jas on Chili Buenos Aires Palermo Houston Santa Fé West-Afrika Danzig Riga Chili Chili Hamburg St. Nicolas Chili Venetië Bordeaux West-Indië Ned.-Indië West-Indië Ned.-Indië Bourgas Buenos Aires Hamburg Londen Ned.-Indië Barahona Kiirmark Ned.-Indië KennemerlandBuenos Aires Laomedon Lahn Mam. v. St. Aldegonde Montferland Merope Magdalena Menes Michael Frunze Orinoco Oberon Orpheus Or an ia Ouderkerk Polyphemus Poelau Bras Poelau Roebiah Pres. Francqui Prometheus Japan Japan Ned. Indie Buenos-Aires Venetië West-Indië Ned.-Indië Leningrad Cv. Velsen) West-Indië Barcelona Kopenhagen Buenos Aires Japan Ned.-Indië Ned.-Indië Ned.-Indië Constantza Londen Roelfiena II Londen Saaie Stentor San Marco Salland Sakko Serooskerk Tabian Titus Trajanus Vulcanus Vesta Waterland Westfalia Watussi Zaanland. Zeelandia Zuiderkerk Japan Ned.-Indië Huelva Hamburg Leningrad (v. Velsen) Japan Ned.-Indië Varna Limni Alexandrië Napels Buenos-Aires Danzig Hamburg B.-Aires Buenos-Aires Japan 11 Mei 5 Mei 12 Mei heden heden 6 Mei 17 Mei 7 Mei 24 Mei 14 Mei 10 Juni 25 Mei 16 Mei 10 Juni 14 Mei.. heden 12 M 22 Mei 1 Juni 22 Mei 16 Mei 26 Mei 20 Mei 22 Mei 8 Mei 8 Mei 9 Mei 3 Juni 12 Mei 13 Mei 2 Juni 10 Mei 8 Mei heden 29 Mei 10 Mei 30 Mei 11 Mei 20 Mei 15 Mei 7 Mei 13-Mei 22 April van Fern. Noronha 2 Mei van Lissabon 23 April van Aruba 29 April vertrokken 3 Mei van Takoradi 30 April vertrokken 30 April vertrokken. 3 Mei van Liverpool. 27 April van Callao 3 Mei vertrokken 20 April vertrokken 5 Mei van Valparaiso 5 Mei van Susak 5 Mei vertrokken 2 Mei van Barbados 6 Mei van Batavia 4 Mei vertrokken 28 April van Trinidad 1 Mei van Padang 2 Mei van Matta in lading 3 Mei te Gdynia 4 Mei uitgeklaard 5 Mei van Barcelona 3 Mei vertrokken 5 Mei van Oporto 3 Mei van Curacao 5 Mei van Port Said in lading 2 Mei van Padang 29 April van Colombo. 5 Mei van Port Said 5 Mei van Santos 4 Mei van Valencia 3 Mei van Cristobal 4 Mei te Macassar in lading 5 Mei van La Coruna 6 Mei te Rotterdam 6 Mei van Stettin in lading 6 Mei te Rotterdam 1 Mei van Pt. Said 3 Mei van Napels 5 Mei van Singapore 4 Mei van Gibraltar 7 Mei vertrokken 4 Mei uitgehard 3 Mei van Belawan 26 April van Belawan 6 Mei vertrokken 6 Mei van Bremen in lading 6 Mei te Daircn 4 Mei van Gibraltar 5 Mei te Samos 3 Mei' van Gibraltar 5 Mei te Burriana 2 Mei vertrokken in lading in lading S Mei vertrokkken 2 Mei van Las Palmas 30 April van Fern. Noronha 5 Mei te Singapore Papierfabriek. Hoogovens VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART. TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN. Russ. s.s Spartak Leningrad Zw. Flandria Amsterdam papierhout Iaden SCHEEPVAARTBEWEGING. In de afgeloopen week kwamen hier bin nen 57 stoom- en 18 motorschepen alsmede 1 sleepboot, tezamen 76 schepen tegen 69 schepen in de voorafgaande week. Naar zee vertrokken 53 stoom- en 18 motorschepen alsmede 1 sleepboot, tezamen 72 schepen tegen 68 schepen in de week tevoren. Uit en naar zee ^passeerden dus in de laatste week 148 schepen of 11 schepen meer dan in de voorlaatste week. OPGELEGDE SCHEPEN. Te Rotterdam waren jongstleden Zaterdag opgelegd 84 schepen van welke 32 onder buitenlandsche vlag. ONZE KOOPVAARDIJVLOOT. In de afgeloopen maand werden van onze koopvaardijvloot afgeschreven de ter slooping naar het buitenland verkochte stoomschepen Radja en Riouw; het naar Engeland ver kochte stoomschip Zuid-Holland, het naar Frankrijk verkochte motorschip Dina, de aan andere Nederlandsche reeders verkochte motortjalk Astra en motorschoener Engelina II. Ingeschreven werden de motorschoener Avanti (ex Engelina II, de motortjalk Eros „Hij behandelde Mevrouw Falkenhayn tij dens haar laatste ziekte en in dien tijd ont moetten wij elkaar dagelijks. Toen, ja, toen werden wij bevriend. Maar toen juffrouw Falkenhayn thuiskwam, was het al gauw met de vriendschap gedaan; Römhild is ontzet tend heerschzuchtig en een huwelijk met een schatrijk meisje uit een aanzienlijken kring was een buitenkans, die hij zich niet wilde laten ontsnappen! Ik moest hem daarbij hel pen en omdat mijn gevoelens voor hem ook niet zoo 'bijzonder diep waren en ik hem allang had doorzien, had ik daar geen overwegende bezwaren tegen en bleven wij toch goede vrienden. Toen nu mijn man onverwacht kwam opdagen en een dokter noodig had, heb ik mij in mijn angst tot hem gewend. Had ik het maar niet gedaan, ellendige ver rader die hij is!" „Hoe verklaart u het, dat dokter Römhild, die de ware toedracht kende, tegen beter weten in Dr. Roggenbach in verband bracht met het verdwijnen van het geld?" (Slot vaigt). (ex Astra) en eht nieuwe motorschip Thri- antha. STORMSCHADE. De kapitein van het uit Australië via Duin kerken en Antwerpen aangekomen motor schip Tarakan heeft in laatst genoemde haven zeeverklaring afgelegd, waaruit blijkt dat het schip door een storm in de Middel- landsche Zee veel water overgekregen heeft. Eventueele schade aan de lading zou dus niet onmogelijk zijn. AANGEKOMEN. 6 Mei. Cottica s.s. West-Indië. Euterpe s.s. Gothenburg. Hoogland s.s. Immingham Axinite s.s. Llanelly. 7 Mei. Lingestroom s.s. Londen. Tarakan m.s. Bremen. Vliestroom s.s. Huil. Gliickauf s.s. Leningrad. Mavis s.s. Londen. Anneberg s.s. Leningrad. Telamon s.s. Hamburg Ajax t.s. Kopenhagen. 8 Mei. Göta m.s, Farsund. Eider s.s. Hamburg. Aurora s.s. Lissabon. Trito s.s. Belfast Bowling s.s. Leith Prometheus m.s. Londen. Barneveld s.s. Antwerpen. Hilda I m.s. Christianssand. VERTROKKEN. 6 Mei. Gateshead s.s. New Castle Wasaborg s.s. Rotterdam. Rijnstroom s.s. Leith. Inge m.s. Rotterdam. Astarte s.s. Bremen. Crijnssen s.s. Hamburg. Grete Glad m.s. Wyborg. Weltondale s.s. Goole Roek s.s. Londen. Dearne s.s. Goole. Hontestroom .s.s. Londen. Vechtstroom s.s. Huil. 7 Mei. Flandria s.s. Kopenhagen. RADIOVERBINDING MET SCHEPEN. De navolgende schepen zijn Maandag 8 Mei 1933 radiotelegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen-Radio. Baloeran, Colombia, Dempo, Flandria, Joh, v. Oldenbarnevelt, Kota Nopan, Kota Tjandl, Leerdam. Maasdam, Marn. v. St. Aldegonde, Poelau Bras, Poelau Laut, Simon Bolivar. Statendam, Slamat, Stuyvesant, Volendam, Zeelandia. DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. VEEL VISCH DOCH LAGE PRIJZEN. De vischaanvoer was heden zeer groot. Er waren, behalve de twee trawlers Vios III en Gerard, binnen een stoomkustvisschers, 16 motorloggers, 6 stoombeugers en 7 kotters. Ten gevolge van den ruimen aanvoer waren de vischprijzen zeer laag en daardoor ook de besommingen. De Vios III met 140 manden bcsomde f 1140, de Gererd met 800 manden f 2400. Aileen enkele kotters en een enkele logger maakten een goede reis. Ga?it de Silvain naar zee? De stoomtrawler Silvain is hedenmorgen gaan ijsladen, zcodat verwacht mag worden dat deze trawler spoedig naar zee zal ver trekken. Er zijn dan 5 trawlers in de vaart. AANVARING OP DE SCHELDE. ZWEEDSCHE BOOT GEZONKEN. .40 Zondagmorgen is het Engelsche stoomschip Malines'' op weg van Harwich naar Antwer pen op de Schelde in aanvaring geweest met het Zweedsche stoomschip „Jamaica", ko mende van Antwerpen en op weg naar Rot terdam. De Zweedsche boot is gezonken; de bemanning uit 17 koppen werd gered. De „Malines" is met een ingedeukten'boeg naar Antwerpen opgevaren. De Crt. meldt nog, dat het ongeluk te wij ten is aan een gebrek aan Belgische loodsen te Vlissingen. De geredden waren reeds 2 uur na de schipbreuk in een zeer montere stem ming bijeen te Vlissingen. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.95—f 0.80 Griet per 50 K.G. f 32—f 15 Tongen per K.G. f 0.80—f 0.45 Middelschol per 50 K.G. f 22 Zetschol per 50 K.G. f 17—f 15 Kleine schol per 50 K.G. f 14 Schar per 50 K.G. f 6.10—f 2.90 Tongschar per 50 K.G. 24 Kleine poon per 50 K.G. f 6 Middel schelvisch per 50 K.G. f 23 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 18 f 14. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 11.50—f 1.70 Kabeljauw per 125 K.G. f 29f 10 Gullen per 50 K.G. (groote) f 9 Gullen per 50 K.G. (kleine) f 10f 4.70 Leng per stuk f 0.35 Wijting per 50 K.G. f 5.40—f 1.75 Makreel per 50 K.G. f 5f 1.40 BESOMMINGEN. Trawlers: Vios III IJm. 1 140 manden f 1140; Gerard IJm. 123 800 manden f 2400. Stoomkustvisschers: Nelly IJm. 68 f 180. Loggers: KW 140 f 190; KW 57 f 280; KW 175 f 340; KW 173 f 520; KW 31 f 570: KW 124 f 300; KW 44 f 590; KW 62 f 250; KW 127 f 220: KW 158 f 590; KW 23 f 410: KW 147 f 280: KW 29 f 300; KW 178 f 310; KW 154 f 580; Sch 196 f 920 Stoombeugers: VI 204 f 950; VI 216 f 300; VI 39 f 150; VI 80 f 840; VI 190 f 670; VI 86 f 520. Kotters: E 506 f 320; E 79 f 650; E 511 f 440; E 245 f 110; E 436 f 850; E 527 f 1130; E 452 f 460; IJm. 17 f 46. IJMUIDEN JEUGDIGE LADELICHTERS. De winkelier K. in de Lagerstraat had een schadepostje, doordat een paar jongens stil letjes zijn winkel zijn binnengekomen en er met den inhoud van de toonbanklade van door gingen. De daders sijn onbekend, doch de politie zal zeker trachten deze op te sporen. UITVOERING HALLELUJAH. De uitvoering van de Zangvereeniging Hal lelujah vindt plaats Dinsdag 9 Mei; abusie velijk werd vermeld Donderdag 9 Mei. LEGER DES HEILS. Wij herinneren nog even aan het bezoek van de Muzikale Storm-Brigad,, bestaande uit een twaalftal officieren-musici, die a.s. Dinsdagavond een uitvoering zullen geven. Woensdagavond heeft met hen onder lei ding van kolonel Schuurman, veld-secretaris voor Nederland, een groote samenkomst plaats. GODSDIENSTIG LEVEN. Dinsdagavond heeft in het Evangelisatie lokaal J. P. Coenstraat een bijzondere bij eenkomst plaats. Als spreker zal optreden de heer A. Monsma, evangelist van de Bel gisch Evangelische zending. VELSEN COLLEGIALITEIT. Zooals wij eenigen tijd geleden meldden werd van den heer M. v. d. H., een der man schappen van de brandweer, toen deze de vorige week een avondoefening hield, een rij wiel gestolen. Zaterdagavond wachtte den heer v. d. H. een aangename verrassing. De opperbrand- meester, de heer K. uiting bood hem dien avond n.l. een fraaie nieuwe fiets aan en wel uit naam van het brandweerpersoneel van Velsen N. De heer Luiting hield daarbij een korte toespraak, waarin hij zijn vreugde uit sprak over de collegiale gevoelens, die er in het corps heeschen. De heer v. d. H. bedankte den "heer Luiting en z'n collega's voor hun collegialiteit. DE BRANDWEER RUKT UIT. Zaterdagmorgen werd de heer K. Luiting, opparbrandmeester, gewaarschuwd dat brand was uitgebroken in het café van den heer T. hoe Gildelaan Schulpweg. Per auto met bedienings-manscnappen was er in een mi- nmum van tijd doch behoefde geen water te geven. Met emmers water kon men volstaan zoo dat -de brandweer spoedig kon inrukken. Dr. Brüning gekozen tof leider van de Duitsche Centrumpartij. Verstrekkende volmachten worden hem verleend. Een rede van Hitier te Kiel. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS In een gemeenschappelijke vergadering van het bestuur der Rijksdagfractie en der Pruisische Landdagfractie van de Duitsche Centrumpartij is Zaterdag oud-rijkskanse lier dr. Bruening tot leider van het Cen trum gekozen. Hij is volgens het Wolffbureau bekleed met volledige volmachten om de „gelijk schakeling" der partij tot stand te brengen en heeft volledige bevoegdheid gekregen om alle functies in de partij desgewenscht door andere personen te doen bezetten. De leden van de Centrum-fracties in den Rijksdag en den Pruisischen Landdag hebben zich spontaan bereid verklaard hun mandaten ter beschikking van den nieuwen leider te stellen, terwijl de andere bestuursinstanties dit eveneens zullen doen. Over de beraadslagingen van het Cen trum wordt door de partij het volgende me degedeeld: De Duitsche Centrumpartij heeft na be raadslagingen, die op 5 en 6 Mei te Berlijn hebben plaats gevonden, in een gemeen schappelijke vergadering van de Centrum- fracti in Rijksdag en Pruisische Landdag den vroegeren Rijkskanselier Dr. Brüning tot leider van de partij gekozen. Dr. Brü ning nam zijn benoeming met eenige woor den van dank, o.a. aan zijn voorganger Mgr. Kaas aan- In een resolutie wordt verklaard, „dat het Centrum aanknoopt aan zijn van ouds gevolgde Christelijke en conservatieve beginselen, en bij den wederopbouw van het geheele Duitsche volk een bijzondere na tionale taak vervult. Het Centrum strijdt in het kader van het nationale eenheidsfront voor Duitschlands eer en vrijheid, voor Duitschlands gelijkgerechtigheid onder de volkeren, voor recht,- gerechtigheid en ge luk." Te Kiel heeft onder ontzaglijke belang stelling een groote opmarsch van de S. A. troepen plaats gehad. Rijkskanselier hield daarbij een rede waar in hij o.m zeide: „De huidige revolutie in Duitschland onderscheidt zich door een buitenwone discipline, en wordt niet uit gevoerd door een opgewonden volksmassa zooals andere revoluties. Thans is echter ook de tijd van de afrekening gekomen waarbij harde consequenties worden ge-! trokken. Deze revolutie beteekent het einde van de November-misdadigers, wij zullen hen vervolgen tot in hun laatste schuilhoeken en uit het Volks-lichaam verwijderen. De kameraden van de S. A. zijn de garde van de huidige revolutie, hen dus de eer, dat deze is gelukt. Wij zullen ervoor zorgen, dat de gemeen schap van het Duitsche volk wordt gega randeerd door de opvoeding van de jeugd. Hij, die het land verder wil saboteeren zal voelen, dat de hand van de jonge na tionale garde sterk genoegd is om hem neer te vellen, volgens de oude wet: Oog om oog tand om tand. Hitier bezweert de S. A. en de Hitler- jeugd ook in de toekomst zoo gediscipli neerd en gehoorzaam achter hem te staan als tot nu toe. Hun geheele leven zal niets dan een zware strijd zijn, zij moeten niet hopen op vrede. Indien zij echter blijven wat zij zijn, dan zal de toekomst van Duitschland wederom goed zijn." TRAGISCH EINDE VAN DR. OBERFOHREN. DEN VROEGEREN VOORZITTER DER DUITSCH-NATIONALE RIJKSDAGFRACTIE. HAMBURG, 7 Mei (V. D.) De vroegere Duitsch Nationale Rijksdag-afgevaardigde en fractie-voorzitter, dr. Oberfohren, heeft Zondagmiddag in zijn woning te Kiel zelfmoord gepleegd. Dr. Oberfohren schijnt zich het conflict met Hugenberg, dat op 30 Maart j.l. heeft geleid tot zijn aftreden als fractievoorzitter en Rijksdaglid, zeer te hebben aangetrokken en sterk te hebben geleden onder de scherpe aanvallen, welke in de pers op hem werden gericht, aldus verneemt de Courant. Hij heeft zelfs een tijdlang in een sanatorium vertoefd. Enkele dagen geleden is hij echter weer in zijn woning teruggkeerd, waar hij thans een eind aan zijn leven heeft gemaakt. Hoogste marometerstand 766,2 m.M. Haparanda. Laagste barometerstand 750,6 m.M. Groningen. meest matigen Zuidwestelijken tot Noord westelijken wind, betrokken tot zwaar be wolkt met tijdelijke opklaring, aancankelijk nog regenbuien, weinig verandering in tem peratuur. STORMWAARSCBUWINGSDIENST. Geseind heden om 9.30 uur aan de posten van IJmuiden tot Nieuwesluis: Attentiesein Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden 59 F. 39 F. 40 F. Hedenmorgen 9 uur 753 m.M. Neigin: Stilstand. Opgaaf: MAGAZIJN T BRILLENHUIS. Kanaalstraat 83. IJmuiden. De R.K. tegen samenwerking met de liberalen. (Van onzen parlementairen correspondent). DEN HAAG, 7 Mei. Zaterdag is de zitting der Staten Gene- rakal gesloten op de gebruikelijke eenvou dige wijze. Eenvoudig, maar ceremonieel. Deftig en statig. Het is minister Ruys de Beerenbrouck wel toevertrouwd. De staat- kundig-officieele daad verricht de minister van Staat op plechtig-ceremonieele wijze. Voorafgegaan en gevolgd door leden der commissie van in- en uitgeleid treedt hij de zaal binnen: de wenschgeworden ontbin- dingsdaad van de Kroon. En weer gaat plechtstatig de stoet terug. Daar opeens onderbreekt Dr. Colijn de stoet hij klampt Minister Ruys aan, zoo gewoon, als hield hij een praatje met hem in een gewone vergadering. De Kamers lachten. Alleen 't gealat van baron de Vos van Steenwijk verstarde zoo'n schaden van het decorum. Dr. Colijn had blijkbaar een haastbood- schap. Wat zou 't geweest zijn, dat zoo drong? Moest de minister van Binnenl. Zaken ge- vratgd worden naar het resultaat van de juist des morgens gehouden fractieverga dering? 't Zou te begrijpen zijn. Want de crisis draait thans om de R.K. fractie. Onze lezers weten we hebben 't reeds meermalen uiteengezet dat er slechts twee mogelijkheden zijn: öf een rechtsch ministerie öf een ministerie op breeden grondslag. Wijl door de zetelverdeeling geen ministerie te vormen is zonder de R.K. fractie draait heel de formatie om de R.K. fractie. En nu is tot feit geworden, wat tot dusverre alleen nog maar waarschijnlijk werd geacht. N.l dat de R.K. fractie wel een ministerie wil op breeden grondslag, doch dan alleen, wanneer de v. d. fractie de ver sterkende groep is. D. R.K. fractie is is dat althans nu we dit schrijven afkeerig van samenwerken metde ilberaleh. Dr .Colijn echter, die eerst heeft gezocht in den aanvang van zijn formateurschap (dus een week geleden) naar de vorming van een rechtsch kabinet schijnt na sa- menspreking met de verschillende recht- sche fractievoorzitters tot de overtuiging te zijn gekomen, dat een rechtsche meerder heid van .52, met eenige „onvaste broederen'' in de gelederen, toch wel wat heel riskant is. Dr. .Colijn heeft nu een kabinetspro gram opgestelh, hetwelk hij den 5 fracties heeft toegezonden: hij hoopt daarop den steun te verkrijgen van die vijf fracties. Dr. Colijn poogt een kabinet tot stand te bren gen, bestaande u't r.k., a.v., c.h., lib. en v-d. ministers. Echter de r.k. groep wenscht de libé ralen niet. En blijkbaar blijft ze op dit standpunt staan. Maar dan volgt daaruit, dat een rechtsch kabinet aanstaande is, wanneer de a.v. of c.h. of beide farcties de v.d. niet wenschen, zonder de liberalen. Als eenige mogelijkheid dan nog om een parlementair kabinet te vormen, hetwelk althans de kans heeft om door Kamerontbinding en verkiezing onder de nieuwe Kieswet op een sterkere meerder heid in de Kamer te mogen rekenen. Zouden de vijf fracties in principe niet onbereid blijken tot samenwerking, dan zijn er nog de moeilijkheden met het program. Het program, dat Dr. Colijn de fracties heeft toegezonden, zal door vier ervan wel geamendeerd worden. Hoe die amendemen ten tot eenheid te brengen? Onze zegsman, die van een gaan der be sprekingen in rechtsche richting sprak en goed ingelicht is, geloofde met groote ze kerheid te kunnen zeggen,, dat de r.k. frac tie met de liberalen geen samenwerking wenscht, maar dat zij is teruggekomen om haar aanvankelijk standpunt om alleen in een kabinet samen te werken, wanneer de v-d mede werden opgenomen. Als een ande re mogelijkheid schijnt de r.k. fractie geen bezwaren meer te hebben tegen een rechtsch kabinet. VERKEERSONGELUKKEN. Te Beverwijk. Zondagavond omstreeks half acht werd de heer P. J. J. w. wonende te Wijk aan Zee en Duin, die wandelde op den Parallelweg van de Breestraat te Beverwijk ter hoogte van de Begijnestraat aangereden door een motorrijwiel, bestuurd door C. T. wonende te Velsen. De voetganger werd tegen den grond geslagen en bleek vrij ernstige verwondingen te hebben gekregen. Dr. Duterloo verleende de eerste hulp en constateerde, dat de aange- redene vermoedelijk zijn neusbeen had ge broken. De politie was spoedig ter plaatse en stelde een onderzoek in. Volgens de verkla ringen van de getuigen zou de motorrijder hebben nagelaten tijdig signalen te geven. De politie zet het onderzoek nog voort en heeft van het ongeval procesverbaal opgemaakt. AGENDA. MAANDAG 8 MEI Thalia. Bioscoop „De Zoon van den Radjah" 8.15 uur. DINSI«AG 9 MEI. Thalia. Turnvereniging Olympia. Evan gelisatielokaal J. P. Coenstraat. Evangelisatie samenkomst 8 uur.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 6