DRAG HARLAN WEERBERICHT. ft-MUIDER COURANT DONDERDAG 11 MEI 1933 TWEEDE BLAD IJMUIDEN JEUGD-FROPAGANDA-AVOND Gisteravond vond in de gymnastiekzaal van de Julianaschool een propaganda-avond der Christ. Jongensclub „IJmuiden-Oost" plaats. De opkomst was van dien aard. dat de zaal te klein bleek. Het was een vroolijke avond, waarin de jongens zich zelf konden zijn, en al de aanwezigen, zoowel de ouders als 'kinderen, hebben volop genoten, getuige ket luidde applaus dat telkens door de zaal daverde. Om van alles verslag te geven, zou te veel ruimte vergen, 't Zij genoeg als wij volstaan met te vermelden, dat de avond in alle opzichten goed geslaagd kan heeten en al het gebodene, zooals het tableau „Jong Holland", „de Electrische Stoel", „Klompen dans" enz. goed tot hun recht kwamen. Een aardig intermezzo was de verloting die tij dens de pauze werd gehouden, en ten doel jiad de kas te stijven. Even zij nog opgemerkt, dat de mond-ac cordeon-club die zulke aardige nummertjes ten gehoore wist te brengen, er nog gaarne eenige werkende leden bij wenscht. Men kan zich hiervoor opgeven bij M. Sala, Koekoek- straat 2 of G. Storm. Frans Halsstraat 32. AANGEKOMEN 10 Men Norderney, s.s. Noordzee. Michael Frunze, s.s. Leningrad Astarte s.s. Bremen. 11 Mei: Ouderkerk s.s. Rotterdam. Trajanus s.s. Rotterdam. Nieüwendam m.s. Londen Rijnstroom s.s. Leith Gondull s.s. Londen. VERTROKKEN 10 Mei: Helt m.s. Boulogne s. Mer Qua Vadis m.s. Newhaven Schwalbe, s.s. Antwerpen, Fortuna s.s. Bremen Joh. de Witt, s.s. Batavia Tawali m.s. Batavia Nereus s.s. Kopenhagen Delphin s.s. Immingham Boskoop, s.s. Hamburg Hematite s.s. Londen Trito s.s. Rotterdam GESLAAGD Onze plaatsgenoote mej. Lien Dekker slaagde voor het examen apoth. assistente. BEVERWIJK EEN NIEUW MODEL SLEEPBOOT. „EEN IDEAAL SCHEEPJE VOOR DE BINNENVAART". De heer Hans de Roos, scheepsbouwkundig teekenaar, wonende Zeestraat 11 alhier, ver vaardigde in zijn vrijen tijd een natuurge trouw model van een motorsleep- en directie boot. Het bootje werd naar een eigen ont werp vervaardigd en naar de heer De Roos ons mededeelde wordt een boot, als door hem vervaardigd niet veel -in onze Nederlandsche wateren aangetroffen. Het resultaat van de uitwerking der plannen, zij 't ook in minia tuur, was een sleepboot van een sierlijk, slank model, met aan de voorplecht eenigszins uit waaiende spanten. Het stabiel vermogen werd door den ontwerper zoo hoog mogelijk opge- voefd. De heer De Roos plaatste in zijn boot, indien op natuurlijke grootte vervaardigd naar zijn ontwerp, een ruw-oliemotor met een vermogen van 80 P.K., waardoor de ge middelde snelheid tot ongeveer 16 K.M. per uur zou kunnen worden opgevoerd. Met het oog op eventueel af te leggen groote af standen werden twee tanks voor de benoo- digde brandstof geprojecteerd, waardoor 1000 L. ruwe olie geborgen kan worden. De diep gang zou gemiddeld 0.90 M. bedragen. De ontwerper noemt zijn boot „een ideaal scheepje voor de binnenvaart". De ontwerper nam met het door hem vervaardigde model verscheidene proeven, die een bevredigend resultaat opleverden. De liefde voor zijn vak bewoog den heer Hans de Roos tot het maken van dit model, dat tevens een mooi stuk studiemateriaal bleek te zijn, waarmede de ontwerper nog meerdere proeven denkte te nemen, HET VERLOOP VAN DE GROENTENMARKT. GEEN VERBETERING IN DE PRIJZEN. De afgeloopen week bracht over het alge meen weinig verandering in den handel. De prijzen voor de meeste producten, voorname lijk die thans tot de hoofdproducten behoo- ren toonden niet de minste neiging tot ver betering. Het koele weer, wat anders voor dezen tijd van het jaar de prijzen nog al kon beïnvloeden, had ook niet de minste uitwer king en bracht sommige artikelen zelfs mog op lager peil. Met de spinazie bleef het al even treurig gesteld en al beginnen de aan voeren al aanmerkelijk in te krimpen, de no teeringen verbeterden er niet op. Voor fa brieken konden deze week nog weer flinke par tijen worden geplaatst waardoor de markt voor een groot kwantum werd ontlast. De noteeringen bewogen zich steeds onveranderd naar kwaliteit van 10—30 ct. per kist met uit zon dermgen van enkele partijtjes iets hoo- ger. Rabarber behoort momenteel ook weer tot de massa-producten en was de afgeloopen week zeer ruim vertegenwoordigd. De prijzen ondergingen een geweldige inzinking en wa ren voor de meeste aanvoeren de laatste da gen niet loonend. De noteeringen schommel den naar soort zoo ongeveer van 13 ct. per bos. De toenemende aanvoer van kropsla bracht ook in den handel geen verbetering en dit product moest in prijs een veertje laten. Goe de kwaliteit kon nog eenigszins aan behoor lijke prijzen komen maar het zijn vooral de soorten met gebreken die bij inzinking zoo sterk in verdrukking komen. De noteeringen varieerden dan ook van 25—80 ct. per kist of wel van 1 1/24 ct. per stuk. De asperges die in het laatst der vorige week al in flinke partijen werden aangeboden lieten wat den oogst betreft 't de laatste da gen met het koele weer direct zitten. De aan voeren verminderden en liepen zelfs sterk te rug waardoor de prijzen voor dit product nog al aan schommelingen onderhevig waren. De noteeringen die in het laatst der vorige week een belangrijke inzinking ondergingen kwa men geleidelijk weer op beter peil. Ofschoon de aanvoer van postelein nog al tijd beperkt kan genoemd worden toch be gint langzamerhand het aanbod zich uit te breiden. De prijzen bewogen zich voor goede kwaliteit van 80—90 ct. per kist. Bloemkool begint geleidelijk in aanvoer toe te nemen en is van de meeste partijen thans in uitmuntende kwaliteit. Wat de prijzen be treft kunnen wij zeggen dat dit product tenminste nog een goede week meemaakte. Voor goede kwaliteit was veel belangstelling die noteerde van 16-20 ct., terwijl ook min dere soorten voor behoorlijke prijzen werden afgenomen. Bospeen neemt nog een bescheiden plaats in en kwam nog aan behoorlijke noteeringen. Raapstelen en radijs beginnen ruimschoots los te komen. Beide producten maakten ge duchte schommelingen in prijs mee uiteen loopend van 13 ct. per bos. Van soepgroenten was selderie geregeld te plaatsen voor prijzen van 3—5 ct. Pieterselie van 23 ct. en prei wisselden naar soort zoo ongeveer van 2—5 et. per bos. PIROVANO. HET BEZOEK AAN DE B.E.T.E. Hoewel de weersomstandigheden niet be paald gunstig zijn te noemen, blijft de B.E.T.E. een tamelijk druk bezoek trekken. Woensdagmiddag passeerde de 3000ste beta lende bezoeker, de controle. Hij werd in het bezit gesteld van de uitgelote geschenken. Ook voor den 3500sten en 4000sten bezoeker, die vandaag worden verwacht, zijn fraaie cadeaux door de "standhouders beschikbaar gesteld. In de morgenuren wordt iederen dag de schooljeugd in de gelegenheid gesteld onder leiding van het onderwijzend perso neel de tentoonstelling te bezichtigen en ver scheidene scholen hebben in den loop dezer dagen reeds van het aanbod der tentoon stellingscommissie dankbaar geprofiteerd. De cabaretzaal, die op zoo keurige en smaakvolle wijze door de Alkmaarsche Lieht- centrale werd herschapen in een kleurrijk en intiem intérieur, blijft nog steeds veel aftrek vinden. De hierin optredende artisten als mede het orkest van Maestro Fiorioli zijn on vermoeid in hun pogingen om het publiek steeds een aangenamen avond te bezorgen. Dat zij hierin ten volle slagen, bewijst wel het groote succes, dat zij iederen ayond met hun optreden oogsten, DE HULDIGING VAN DEN BURGEMEESTER De verschillende plaatselijke organisaties hebben van het huldigingscomité voor den burgemeester een circulaire ontvangen waarin zij worden uitgenoodigd aan het défilé dat ter eere van den scheidenden bur gemeester zal worden georganiseerd, deel te nemen. De huldiging van burgemeester Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten is bepaald op Woensdag 31 Mei aan den vooravond van den dag. waarop de burgemeester zijn ambt zal neerleggen. Het défilé zal worden gehouden des avonds te half acht. VERKOOPING. Woensdagmiddag werd in hotel Oud-Mee- resteijn ten overstaan van notaris G. D. Boerlage, Velsen, in het openbaar verkocht een woon- en winkelhuis, gelegen aan den Arendsweg 33, hoek Heemskerkerweg, met erf en grond, groot 3 A 4 c.A. De opbrengst was f 5750; hoogste bieder P. Tervoort te Beverwijk. HULP AAN JOODSCHE INTELLECTUEELEN. Waarheen, waarheen. HOOGLEER AREN WERKEN INTERNATIONAAL SAMEN. Over de oprichting van een Comité van Nederlandsche hoogleeraren ten behoeve van Joodsche studeerenden en afgestudeerden uit Duitschland. heeft een vertegenwoordiger van het Persbureau Vaz Dias een onder houd gehad met den Secretaris van genoemd Comité, Prof. Dr. H. Frijda. waarin deze hoog leeraar omtrent de werkzaamheden van het Comité eenige nadere mededeelingen heeft gedaan. Om mogelijk misverstand met betrekking tot de samenstelling van het Comité te voor komen dient te worden vooropgesteld, aldus de zegsman, dat het gevormde comité een werkcomité is. Wij hebben met het oog daar op den omvang er van opzettelijk moeten beperken en hoofdzakelijk het oog er op ge richt, dat hooglceraren van alle universitei ten en hoogescholen van ons land, zooveel mogelijk over de verschillende faculteiten verdeeld, in het comité zitting hadden. Het is thans reeds voldoende gebleken, dat met de oprichting van het Comité in een werkelijke behoefte is voorzien. Tot ons comité wenden zich tallooze intellectueelen, die door de ge beurtenissen in Duitschland zijn getroffen en die raad en inlichtingen noodig hebben. Onder hen zijn vooral twee groepen te on derscheiden. Ten eerste de groep van hen, die op grond van de wettelijke bepalingen of de feitelijke verhoudingen hun studie in Duitschland niet kunnen voortzetten en daardoor thans voor de vraag zijn gesteld waar, op welke voorwaarden en onder welke omètandigheden daartoe elders voor hen ge legenheid' bestaat; vervolgens die van de tal looze intellectueelen, wien het op grond van hun Joodsche afstamming niet meer mogelijk is hun beroep in Duitschland uit te oefenen. Het is telkens weer hetzelfde relaas, dat de tragiek der feiten behelst: de advocaat, veelal met lange jaren practijk, die niet meer tot het rechtsgebouw toegelaten wordt, de medi cus, wien de fondspractijk ontnomen is en bij wien ook de andere patiënten de een na de ander wegblijven of die, na jarenlang aan een ziekenhuis verbonden te zijn geweest, plotseling gedwongen is heen te gaan, de leeraar, de werker aan een wetenschappe lijke instelling, die uit hun betrekking zijn ontslagen en die allen, van hun bestaan be roofden in vertwijfeling omtrent de toekomst van zich en hun gezin, tot ons komen met de vraag: waarheen? Voor ons Comité was, derhalve aller eerst de taak weggelegd, een inlichtingen dienst te organiseeren. Wij hebben getracht ons zoo spoedig mogelijk op de hoogte te stellen van de bepalingen, die in de verschil lende landen gelden omtrent de toelating van vreemdelingen tot het afleggen van examens aan universiteit of hoogeschool, om trent de eventueele vrijstelling van bepaalde examens op grond van examens, die reeds in Duitschland zijn afgelegd en omtrent de toelating van de verschillende intellectueele beroepen. Thans zijn wij bezig een beknopt overzicht van deze bepalingen in de ver schillende landen samen te stellen, dat zoo spoedig mogelijk voor geïnteresseerden ver krijgbaar zal worden gesteld. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft ons een aantal lokalen in het gebouw Spui straat 239 ter beschikking gesteld, die door enkele firma's hier ter stede belangeloos voor onze doeleinden zullen worden ingericht. Enkele dier lokalen zullen dienen als re creatieruimte voor de intellectueelen tijdens hun verblijf alhier. Voorts is in dit gebouw ook het bureau van ons Comité onderge bracht, dat de gevraagde inlichtingen ver schaft. Het voornaamste werk van ons Comité is uiteraard mede te arbeiden aan de voor bereiding van de daadwerkelijke hulp. Ten einde de daarvoor onontbeerlijke organisatie te vestigen, heeft dezer dagen een bijeen komst plaats gehad, van een aantal hoog leeraren uit verschillende landen, waar on der anderen besloten is te bevorderen dat een soortgelijk comité als hier ook in andere landen, in en buiten Europa, zal worden op gericht en dat de verschillende nationale comité's vervolgens aan het vraagstuk der hulpverleening aan Joodsche intellectueelen in gemeenschappelijk overleg hun aandacht zullen wijden. In de genoemde bijeenkomst is. in het bij zonder de vraag ter spv?Vo gekomen om trent de hulp aan de Duitsche geleerden, die zich tengevolge van de gebeurtenissen in Duitschland thans in een ernstigen geeste lijken en vaak ook stoffelijken nood bevin den. Het was de eenparige overtuiging der aanwezigen dat al het mogelijke moet wor den gedaan, teneinde de collega's uit Duitsch land, onder wie zich zoo vele mannen met e: wereldreputatie bevinden, voor het werk van wetenschap en beschaving te behouden. 1 De grootste moeilijkheden biedt vooral uiteraard het vraagstuk van de hulpverlee ning aan de duizenden afgestudeerden, de juristen, artsen, leeraren, die plotseling uit hun beroep zijn gestooten en van hun be staan zijn beroofd. Onder de huidige economische omstandig heden en bij de overvuldheid der intellec tueele beroepen is de kans op een existentie in eenig land van Europa vrijwel uitgeslo ten te achten. Overal dwingen de belangen der overeenkomstige bevolkingsgroepen in eigen land er toe, de poorten voor den vreem deling te sluiten. Juist dezer dagen zijn in Frankrijk bepalingen in werking getreden, waardoor de uitoefening van het beroep van dokter, daaronder ook begrepen dat van tandarts, uitsluitend aan Fransche staats burgers is voorbehouden, terwijl bovendien bezitters van vreemde diploma s, indien zij het ..doctoral d'Etat" begeeren. op grond waarvan zij zich in Frankrijk als arts kunnen vestigen, alle examens, ook dat tot toelatiig tot de universiteit, zullen moeten overdoen. Ons land heeft aan de uitoefening van be paalde intellectueele beroepen door vreem delingen tot dusverre nog het minst moei lijkheden in den weg gelegd- Het is echter niet anders te verwachten, dan dat ook hier het roer zal_ worden omge gooid, indien van de gebeurtenissen in Duitschland een ernstige verscherping van den strijd om het bestaan voor de eigen be volking zou moeten worden gevreesd. Onder deze omstandigheden zal het der halve vooral de taak zijn naar gebieden te zoeken, waar aan medici! chemici, physici, menschen met- juridische scholing, enz., nog behoefte bestaat. Dat- het aantal van hen die op deze wijze in staat zullen zijn hun be roep voort te zetten, groot is, valt echter niet te verwachten. De hulp voor het overgroote deel der getroffenen zal daarom tenslotte moeten bestaan in de verzorging van een systematische emigratie, die in samenwer king met de thans gevestigde centrale hulp organisatie te Amsterdam zal moeten wor den voorbereid. Aan het werk der hulpverleening worden thans alle krachten gewijd. Het ware echter ij del te ontveinzen, dat het tot stand brengen ervan met vele en groote moeilijkheden paard zal gaan. Een lange tijd is noodzake lijk ermede gemoeid. Wij beseffen ten volle hoe ontzettend zwaar het wachten valt aan hen, die aan werken gewoon, nu plotseling tot lediggang zijn gedoemd, doch bovendien veelal onmiddellijk bedreigd door het zwaard van den nood. Toch moeten wij steeds op nieuw en met alle kracht er op aandringen dft men, zoolang een bestaan elders niet is verzekerd, Duitschland niet anders dan in het geval van dringende noodzakelijkheid verlaat. Al het uiterste ,zal worden gedaan om de massale ellende te verzachten. Wij hebben grond om aan te nemen, dat het besef daar van voor de getroffenen in deze tijden reeds een groote zedelijke steun beteekent. DE TREK VAN DEN BOEREN ZWALUW. RESULTAAT VAN DE WAARNEMINGEN. Trek van de boerenzwaluw. De Ned. Phaenologische Vereeniging deelt het volgend resultaat mede van de enquête, bewerkt door den heer G. Wolda, over den trek van de boerenzwaluw. De algemeene medewerking van de pers, gevoegd bij de even algemeene belangstelling voor onze populaire zwaluw, heeft geleid tot het bijeenbrengen van een zeer uitgebreid waarnemingsmateriaal: niet minder dan ruim 1112 berichten kwamen m; zij betref fen meer dan 4600 vogels. Het resultaat van de enquête wordt in het volgende kort weergegeven: De eerste zwaluw is gemeld op 28 Maart te Winterswijk, vervolgens telkens één op 3, 4 en 5 April, twee op 6 April, zes op 7 April en 15 op 18 April. Deze 27 voorloopers wezen merkwaardigerwijze reeds direct de banen aan, die de groote massa's zouden volgen. De eigenlijke trek begon op 9 April, toen de zwaluw van 67 plaatsen werd gemeld. De vol gende acht dagen 1017 April hadden resp. 63, 125, 155, 125, 56, 52 37 en 48 meldingen, daarna ip. de week van 18-24 April nog 72 en ook toen was de trek nog niet geheel voor bij. Het hoogtepunt was dus op 1113 April, maar de geheele trek nam dit jaar ongeveer een maand in beslag. Het resultaat met betrekking tot de ge volgde wogen is zeer frappant en weergegeven op het hierbij afgedrukte kaartje. Een trek- baan is hier breeder geteekend wanneer er meer meldingen in verwerkt zijn. De grenzen zijn in werkelijkheid niet zoo scherp als men misschien uit deze schematische voorspelling zou opmaken. Zoo is b.v. Zuid-Holland be noorden de Nieuwe Maas één groot trekge- bied, evenals West-Utrecht en Noord-Holland bezuiden Alkmaar. In het Zuiden van Noord- Brabant en in het geheele N.O. van het land liggen daarentegen vrij groote gebieden, die buiten den trek blijven. Er blijken dus drie invalspoorten te zijn, de voornaamste bij Eysden Deze baan volgt de Maas tot Venlo, gaat den door Duitschland naar het N.N.O. en brengt daarna weer zeer veel vogels in den Oosteiilijken Achterhoek en Twente. De tweede belangrijke baan komt binnen bij Oostburg in Zeeuwsch-Vlaanderen, gaat eerst langs de kust en brengt dan via Noord-Hol land het grootste deel van zijn vogels naar Friesland. De derde invalspoort ligt hij Terneuzen, dus eveneens in Zeeuwsch-Vlaandjgrcn. De vogels, die deze baan volgen -trekken regelrecht via Dordrecht, Amersfoort. Kampen naar den Dollard. Deze baan is reeds bekend uit vroe gere onderzoekingen omtrent andere vogels. Van de Maasgroep gaat een belairnijk deel benoorden Roermond naar het N.W. naar Dordrecht. Een ander gedeelte volgt de Maas tot Mook, trekt naar het IJseldal en volgt deze rivier tot Kampen. Sommige vogels trek ken over de Veluwe naar het Noorden. In Zuid-Holland komen de zwaluwen clus van drie kanten en zij maken deze pro vincie, zooals reeds is opgemerkt, tot één groot trekgebied. Hieruit eonccntreeren de vogels zich weer in Holland s Noorderkwar tier, omdat de exemplaren, die aan het IJsel- mcer terechtkomen, dit meer niet direct over steken. doch eerst de kust naar bot N.W. vol gen. Het passeeren van het IJseimeer ge schiedt dus waarschijnlijk alleen via Enk huizenStavoren. Binnenkort zal een uitvoeriger verslag met vier kaarten in druk verschijnen en ook voor belangstellende nièt-leden der Ned. Phaeno logische Vereeniging tegen geringe vergoe ding verkrijgbaar worden gesteld. De door een aantal medewerkenden aan de enquête gestelde vragen zullen afzonderlijk worden beantwoord. MARKTNIEUWS R.K. COÖP. TlIINDERSVEREENIGING „KENNEMERLAND" 10 Mei. Spinazie per kist f 0.100.35 Sla per kist f 0.250-75 Postelein per kist f 0.650.85 Asperges I per bos f 0.38—47 Asperges II per bos f 0.25—0.35 Asperges III per bos f 0.17—0 32 Wortelen per bos f 0.100.16 Rabarber per bos f 0.01 120.0r Raapstelen pér bos 0 01—0.03 Radijs .per bos f 0.01—0.02 Pieterselie per bos f 0.03 Selderie per bos f 0.40.5 Prei per bos f 0.03—0.05 Bloemkool I per stuk f 0.160:20 Bloemkool II per stuk f 0.10—0.13. GROENTENMARKT. Spinazie, per kist 10—22 ct. Postelein per kist 6030 ct. Andijvie per kist 30—60 ct. Raapstelen, 100 bos f 3. Radijs, 100 bos f 1—f 3. Koolrapen, per zak 70ct. Wortelen per K.G. 1020 ct. Bieten per K.G. 1 cl Komkommers, per 100 f 6f 14. Asperges, wit, per bos 30—45 ct. Idem. bl., per bos 1528 ct. Idem, dun, per bos 12—18 ct. Meest matigen Westelijken tot Noordelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ring aanvankelijk nog regen of hagelbuien, weinig verandering in temperatuur. Barometer Hedenmorgen 9 uur Neiging: Vooruit. Thermometer Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden 50 F. 46 F. 50 F. Opgaaf: MAGAZIJN T BRILL EN HUIS. Kanaalstraat 83. IJmuiden. FEUILLETON door CHARLES ALDEN SELTZER Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG. 2) De man droeg een geweer. De ruiter zag het glinsteren in zijn hand; in een oogwenk was de ruiter weer uit het zadel en wierp hij zich neer achter een zandhoop, zijn eigen geweer in den aanslag, en gericht op den top van de rots in de verte. De ruiter wachtte, turend over den loop van zijn wapen, terwijl Fantoom, als begreep hij wat er op het spel stond zich een eind weegs verwijderde en een schuilplaats zocht. De ruiter wachtte op den kogel, die flui tend zou komen in zijn richting. Even later hoorde hij de losbranding van een geweer; aan den rook zag hij, dat de kogel naar beneden was gericht, alsof de man schoot op iets, dat zich onder hem bevond. De ruiter drukte zijn vinger op den trekker, toen hij den rook zag. Hij schoot echter niet, omdat de man hem niet aanviel; weer.schoot de man opnieuw schoot de man.op nieuw naar beneden en verbaasd staarde de ruiter voor zich uit. „Heeft er geen idee van, dat ik hier ben!", mompelde hij, „en dat, terwijl ik al klaar sta. hem aan zijn eindje te helpen!" Hij ging op zijn knieën zitten en tuurde voor zich uit. Weer schoot de man op de rots naar beneden en in antwoord hierop kringelde een rookwolk op bij den voet van de rots. De ruier stond op en zocht naar be weging bij den voet. Daar kroop een andere man. Dit was echter niet degene, op wien de kerel schoot van den top van de rots af, want rookwolkjes uit een wapen in diens hand, wezen horizontaal. Daaruit constateerde de ruiter, dat beide mannen schoten op iemand, die zich verder op bij de rots bevond. Hij rende naar Fan toom en sprong in het zadel. Toen zeide hij kortaf „Het zijn blanken. Fantoom, die een onder ling heibeltje uitschieten. We zullen maar eens gaan kijken of het eerlijk spel is!" HOOFDSTUK II. DE NAAM. Fantoom bewoog zich snel, doch behoed zaam. Het zwarte paard scheen van den ruiter waakzaamheid te hebben geleerd. Het eerste gedeelte naar de rots legde hij af in galop, maar toen hij de omgeving naderde, waar de rotsen oprezen, temperde hij zijn snelheid en draafde voort, de ooren gespitst, de oogen wijd open, en snuivend of hij on raad bevroedde. De ruiter kende zijn paard en deed geen poging het te leiden. Hij wist, dat Fantoom op zijn hoede was voor elke vijandelijke be weging van de zijde dergenen, die aan het schieten waren; het dier zou op het eerste teeken van gevaar doen, wat de omstandig heden geboden. De man op den top van de rots schoot nog van tijd tót tijd. De ruiter kreeg den indruk, dat 's mans doelwit moeilijk te treffen moest zijn of verborgen, want de schutter toonde zich in hooge mate geïrriteerd. Ook de andere schoot nog steeds. De ruiter merkt op, dat deze evenmin zijn doel bereikte, want toen hij dichter bij kwam, hoorde hij den man vloeken. Geen van beiden hoorden het paard nade ren over het woestijnzand, hoewel de ruiter hen beiden duidelijk zag. Hij stuurde zoo, dat zij met hun rug naar hem toe stonden, geen vijftien meter van hem af. En zoo verdiept waren zij in hun werk, dat ze zelfs het grimmig lachen van den ruiter niet opmerkten, toen deze zijn zwarte paard tot staan bracht en rustig bleef zitten in het zadel, een zware revolver in elke hand. De ruiter merkte op, dat de rots bestond uit een geweldig blok graniet, verweerd door de elementen. De werking van het eeuwig bewegende hand had een onregelmatig ge vormd hol geschuurd in den zuidelijken muur. De man op den top lag plat en leunde zoo ver mogelijk over den rand om te schie ten. De andere drukte zich tegen den gra nietmuur, en schoot zoo nu en dan. De ruiter werd nieuwsgierig. Terzijde zag hij, geen honderd meter van zich af, twee paarden. Zij stonden in een inzinking van het ter rein achter een zandhelling zoodat hij de die ren tevoren niet had kunnen opmerken. Het zien van de paarden bracht een glim lach op het gelaat van den ruiter. Hij had eerst gedacht, dat de mannen schoten op een derde, maar het feit, dat er slechts twee paarden waren, bewees, dat hij zich vergiste. Niemand zou zoo dwaas zijn, te trachten, de de woestijn te voet te doorkruisen en tenzij het dier eigendom was van een vriend, zou hij niet wagen, een paard van een ander te bestijgen. Het scheen dan ook wel vast te staan, dat de beide mannen niet schoten op een menseh. Overtuigd zoodoende, dat ze een of ander dier in het nauw hadden gebracht en bang waren, het openlijk te bestrijden, lachte de ruiter luidkeels en riep hij op sarcastischen toon den mannen toe: „Zijn jelui bang? Geef hem wat meer ruimte, dan probeert hij weg te komen. Mis schien wel om een aanval te wagen op die mooie paar dj es". Beide mannen draaiden zich terzelfder tijd om. De man, die bij den voet van de rots stond grauwde, nadat hij bekomen was van zijn eerste verbazing; de ander vloog op, doch verloor zijn evenwicht, toen hij het stem geluid van den ruiter hoorde, gleed uit en tuimelde naar beneden, vloekend en kreu nend, totdat hij in c!* onmiddellijke nabij heid van den ruiter te land kwam. Zittend in het zand, staarde hij den nieuw aangekomene aan. Geen van beide.y verroerde zich na de on willige beweging, die gevolgd was op hun verbazing. De man bij de rots stond nog in dezelfde positie als op het oogenblik, waarop hij zich omwendde. De revolver in de rechter hand was gedrukte tegen zijn heup, de loop in de richting van den ruiter. Maar over het gezicht van den man kwam een snelle ver andering. Alle kleur week, de mond ging open en zijn oogen stonden star van vrees en ver verschrikking. De ruiter keek hem aan met een blik waar in herkennen en verachting merkbaar werd; de man liet zijn armen langs het lichaam zinken en leunde tegen de rots. „Drag Harlan", kreunde hij heesch. De ruiter keek hem aan, de oogen glinste rend van triomf, een verachtelijke trek om de lippen. Vreugde overheerschte, maar er was haat in zijn blik. De revolvers in zijn hand lagen vast toen zijn polsspieren zich spanden; hij lette scherp op beide mannen,

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5