UIT HET BUITENLAND Dr. DOLLFUSZ GRIJPT IN. het belangrijkste nieuws NEDERLANDSCH-ENGELSCHE HANDEL. Verdaging der Ontwapeningsconferentie tot October? Hoofdcommissie beslist vermoe delijk Zaterdag over de legerunificatie. Een nieuw „erfhofrecht" in Pruisen. GENèVE. De besprekingen ter ontwapenigsconfe- rentie van Donderdagavond zijn zonder resul taat verloopen. Met het oog op de groote on overbrugbare tegenstellingen is door de voor naamste mogendheden alléén overeenge-. komen het presidium der ontwapeningscon ferentie Vrijdag het Engelsche voorstel tot onmiddellijke definitieve beslissing over de kwestie der effectieven, de uniformiseering der legersystemen van het Europeesche vaste land, in tweede lezing, en het Duitsche voor stel tot het aanvangen van onderhandelingen over het oorlogsmateriaal ter definitieve stemming voor te leggen. Van Duitschen kant werd hiertegen gestemd. De beslissing ligt thans bij het presidium van de ont wapeningsconferentie. De hoofdcommissie zal nog Zaterdag bijeenkomen om in overeen stemming met het waarschijnlijk door het presidium goedgekeurde Engelsche voorstel een onmiddellijke beslissing over de unifor miseering der legers van het Europeesche vasteland tot stand te brengen. De Duitsche delegatie heeft zich haar houding voor- loopig nog voorbehouden. Een gerucht doet de ronde, dat de Kleine Entente uitstel der conferentie tot October zou voorgesteld hebben, aangezien de hard nekkige en ontoegevende houding van Duitschland op het oogenblik elke zakelijke behandeling onmogelijk gemaakt heeft. Van Engelsche en Fransche zijde blijft men druk op Duitschland uitoefenen. DUITSCHLAND De Pruisische minister van Justitie heeft een niepw burgerlijk „Erfhofrecht" sa mengesteld, dat principieel is goedgekeurd door het Pruisische staatsministerie en Maandag a.s. zal worden afgehandeld. Vol gens dit nieuwe recht wordt een boerenbezit in Pruisen, binnen het kader der voorbehou den van de Rijkswet, geschapen, dat niet belast zal zijn met hypotheekschulden en schuldvrij zal zijn. In de motiveering wordt verklaard: Een boer kan slechts een erf hof hebben. Een boer heeft ook slechts een tot erven gerechtigd kind. De overige kinderen hebben slechts het recht op opvoeding, bruidschat en onderdak. Bezitters van latifundia zijn geen boeren. Inzake het nieuwe erfhofrecht zette de „Ministerialrat" nog uiteen, dat het hierbij te doen is om een oeroud Germaansch recht, in tegenstelling tot het Romeinsche recht, dat grond en bodem als koopwaar verkocht heeft, terwijl '.t Germaansche recht den grond en bodem beschouwt als 't erfdeel der zedelijk heid, ja van het geheele volk, waarover de enkeling niet mag beschikken. Er is hiervoor een speciaal gerechtshof ingesteld, dat be staan zal uit een jurist als voorzitter en twee boeren als assessoren- Ministerialdirector dr. Fresilser gaf nog een nadere uiteenzetting, waarin hij o.a. mede deelde, dat volgens dit nieuwe recht de erf genamen van een boer, die huwt met een vrouw, die niet van Duitschen stam is, blij vend onbekwaam zullen zijn erfgenamen te zijn van een erfhof. Alleen aan Duitsch bloed mag een erfhof toebehooren. Bezitters van landgoederen zijn geen boeren, want zij heb ben geen verbondenheid met den grond doch slechts een bundel aandeelen. Een met ge vangenisstraf gestraft man kan nooit boer zijn. De nieuwe wet schept voor den Duit schen boer een onbelast bezit. Het begrip hy potheekschuld bestaat niet meer, de aard is zonder schulden. Duitschland. Werkverschaffingsplan van Seldte. Het bondsorgaan van den Stahlhelm doet volgens Wolff uitvoerige mededeelingen omtrent de voorstellen van minister Seldte inzake een program van werkverschaffing, "aarmee, zoo wordt gezegd, nog in 1933, het oerste jaar van het vierjarenplan, een krach tige aanval op de werkloosheid zal worden Men verwacht, dat bij een uitgaaf van ca. 112 milliard mark in dit jaar c.a- 700.000 werkloozen een jaar lang te werk gesteld Kunnen worden. Volgens het plan zal ook een onderzoek worden ingesteld naar een wijziging van den leerplichtigen leeftijd en een verkorting van den werktijd. De benoodigde gelden zouden door een mnnenlandsche leening worden opgebracht. Engeland. Voorstel tot embargo van Duitsche producten. De liberaal Mander zal, naar Reuter meldt, °P 17 Mei verlof vragen tot het indienen bij liet Lagerhuis van een wetsvoorstel hetwelk Machtiging zou geven tot een embargo op Duitsche producten als deel van een inter nationale sanctie krachtens 't convenant van den Volkenbond. De voorsteller wil de aandacht van de openbare meening vestigen op de quaestie van de maatregelen die kunnen worden ge nomen als Duitschland herbewapent. Het voorstel zou gesteund worden door leden van alle partijen. Minister Hailsham doet een beroep op Duitschland. In het Hoogerhuis over de ontwapening het woord voerend, zeide de minister van oorlog, lord Hailsham, volgens het Alg. Han delsblad, dat indien Duitschland met de B 'itsche voorstellen voor zich zóu weigeren aan de besprekingen deel te nemen of de conferentie zou verlaten, het het aanbod zou verwerpen gedaan ter uitvoering van de Britsche belofte jegens Duitschland en zich alle verantwoordelijkheid die er uit zou kun nen voortvloeien op den hals zou halen. Laten wij echter nog hopen, zoo liet de mi nister er op volgen, dat Duitschland zal aannemen wat ons voorkomt een redelijker houding te zijn. Zuid-Amerika. Paraguay meldt succes. Een officieel communiqué der regeering van Paraguay meldt, volgens Reuter: In den sector van Gondra hebben onze troepen den vijand verdreven en eenige posities stormen derhand veroverd. Het Boliviaansche regi ment van het fort Compero is uiteengedre ven met achterlating van 80 dooden. Een belangrijke buit is ons in handen gevallen. De raadscommissie van drie te Genève, die zich met het geschil tusschen Bolivia en Paraguay bezighoudt, heeft, naar wij in de Tel lezen, in verband met de oorlogsverkla ring van Paraguay onmiddellijk vergaderd. De commissie heeft besloterf, den raadsvoor zitter Aloisi, te verzoeken, tegen Maandag een buitengewone zitting van den Volken bondsraad bijeen te roepen. Nieuwe regeering in Wurtemberg,. Rijksstadhouder Murr heeft vandaag Mer- genthaler benoemd tot minister-president; landdagpresident Dr. Jonathan Schmid tot minister van Binnenlandsche. Zaken en Justitie, tot minister van Financiën Dr. Dehlinger (herbenoeming') en tot leider van het ministerie van Economische Zaken staats* raad Dr. Lehnich (herbenoeming). China. Nieuwe nota van Mandsjoerije aan Rusland. De Mandsjoerijsche regeering heeft den sovjet russischen consul generaal in Char- bin een nota doen toekomen, waarin wordt geconstateerd, dat Sovjet Rusland den eisch in zake de teruggaaf der wagons en loco motieven niet is nagekomen. De Mandsjoerijsche regeering ziet zich daarom gedwongen tot economische en poli tieke dwangmaatregelen en zal de eigendom men van den Russischen staat in Mands- joekwo in beslag nemen. Japansche propaganda boven Peking. Reuter seint uit Peking: Een vermoedelijk Japansch vliegtuig heeft boven de stad pamfletten uitgestrooid, waar in de Chineesche soldaten worden aange spoord zich bij de strijdkrachten van Mands- joekwo te voegen, teneinde Peking en Tient sin te sparen voor bloedige tooneelen. pok worden in de pamfletten de beide Aziatische rassen aangespoord samen te le ven en vooruit te komen. De bevolking van Peking is zeer opge wonden. KRANS VAN DEN CENOTAAF GEROOFD. ROSENBERG HAD HEM NEERGELEGD. LONDEN, 11 Mei (Reuter) De krans welke Rosenberg gisteren namens Hitier op den Cenotaaf, tegenover Whitehall heeft neergelegd, is hedenochtend vroeg door een onbekende beschadigd. De man sneed het Hitler-insigne van de krans en verdween per auto in de richting van Westminster. Nader wordt gemeld; dat later op den och tend kapitein Fears de krans, welke Rosen berg namens Hitier op de Cenotaaf had neer gelegd. heeft weggenomen. Hij naderde met zijn auto het monument, greep de krans en verdween in volle vaart. Fears is toekomstig candidaat van de Labourparty te South-West St.-Pancras. Hij verklaarde zijn daad weloverwogen te hebben gepleegd uit protest tegen de toe stemming, welke een vertegenwoordiger van Hitler was gegeven om een krans neer te leggen. De zoon van kapiten Fears heeft de poli tie deze inlichtingen verstrekt. Hij zei, dat zijn vader hem op de hoogte had gesteld met het voornemen om den krans weg te ne men en in de Theems te werpen. Vervolgens zou hij zich bij de politie melden. Hij deed dit uit protest tegen de profanatie van den Ce notaaf en het brutale barbarisme in Duitsch land. Toen Rosenberg het voorval hoorde, zei- de hij slechts: De krans werd aan de zorgen van het Britsche volk toevertrouwd. Captain Fears veroordeeld. Captain Fears die ook voorzitter van een afdeeling van het Britsche legioen in Aylsham is, werd door de politierechter, bij wien hij zich had aangemeld, veroordeeld tot een boete van 40 schellingen wegens zaakbe schadiging. Vragen in het Lagerhuis. LONDEN, 11 Mei (V.D.) In antwoord op een aantal desbetreffende, in het Lagerhuis gestelde vragen, deelde de minister van Bin nenlandsche zaken. Sir John Gilmour, mede dat hij vernomen heeft, dat Dr. Rosenberg slechts een paar dagen in Engeland zou blij ven. Thort is correspondent van een buiten- landsch blad en woont sinds 1930 in Enge land. De beide Duitschers was niet gevraagd te willen verklaren tijdens hun verblijf in En geland zich te onthouden van propaganda. Later stelde de leider der oppositie Lans- bury nog eenige vragen in dezelfde aangele genheid, welke overeenkomstig werden be antwoord. Het Engelsche ministerie van buitenland- sche zaken heeft den Duitschen ambassadeur medegedeedd dat een officieele veront schuldiging zal worden aangeboden in ver band met het wegnemen van de krans bij de cenotaaf. GANDHI'S TOESTAND SLECHTER. OOK MEVROUW GANDHI ONTSLAGEN. NEW DELHI, 11 Mei. (V.D.) Ook Mevrouw Gandhi is vandaag zonder voorwaarden te moeten inwilligen, uit de gevangenis van Poona ontslagen. Zij is naar haar man toe- gereisd. De Congresleider Dr. Ansari heeft zich naar Poona begeven. Naar verluidt zou Gandhi symptomen van geelzucht vertoonen. Zijn toestand is slech ter geworden. Nazibeweging aan banden gelegd. „Anschluss zou een onmiddellijke oorlog beteekenen. Het gevaar niet geweken. (Bijzondere correspondentie) Weenen, 5 Mei. Het kabinet Doifusz, dat twee maanden ge leden het parlement terzijde schoof om Oos tenrijk te redden van de gevaren waarmee het linksche en het rechtsche radicalisme het land bedreigden, heeft een gewichtigen stap gedaan ter verdere verwezenlijking van dat program. Het linksch-radicalisme was reeds lang machteloos gemaakt, door het ver bod van vergadering, door de perscensuur, door de ontbinding van den Schutzbcna en door het verbod van politieke stakingen en van stakingen in onontbeerlijke bedrijven en tenslotte het verbod van den 1 Mei op tocht, waaraan met overweldigend machts vertoon kracht werd bijgezet. Tegen het radicalisme van de natiouaal- socialisten echter heeft de regeering tot gis teren niet krachtig op durven treden, wel gold ook voor de nazi's het algemeene er- bod van vergadering en de censuur maar in hun bladen kon niettemin een voortdurende hetze tegen de regeering gevoerd werden en de jongelieden in de bruine hemden konden nog naar believen in dichte groepen door de stad trekken, waarbij zij een groote be kwaamheid aan den dag legden in het snel vormen en ontbinden van de verboden ge sloten colonne Daaraan heeft de regeering nu een eind gemaakt. Alle partij-uniformen zijn verboden zelfs de geliefde roode band met het hakenkruis mag niet meer op straat aan den bovenarm gezien worden. Dit is een algemeen verbod waarvan alleen de Heim- wehr-groepen die onder leiding van vorst Starhemberg staan, en de regeering steunen, uitgesloten zijn. maar daar de socialistische Schutzbond reeds ontbonden is, richt het ver bod zich uitsluitend tegen de Nazi's. Het heeft lang geduurd en er is veel moe ten gebeuren, voordat de regeering het ge waagd heeft de vreemdelingen dezen zomer het pralend gedoe van de geuniformde nazi's te besparen en de kansen op verstoring van de rust te verkleinen. Ook in niet-socialistische kringen hadden velen gehoopt dat de militaire organisaties van de Nazi's ontbonden zouden worden, maar het uniformverbod is reeds een sterke hetze tegen den nazi-invloed al beweren de lei ders niet in het minst onder den indruk te zijn Hitier heeft nooit een geheim gemaakt van de enorme beteekenis die de uniform voor zijn propaganda heeft gehad, en daarbij speelt hier zoowel als in Duitschland een factor mee, waarvan men zich in minder wanhopig verarmde landen niet gemakkelijk rekenschap geeft. Het militaire hemd met dOeeren schouder- en gordelriem beteekent vc.r een groot deel van de jeugd hier meer clan alleen de- glorie die altijd elke uniform 'omgeven heeft. Het uniformhemd dat hem '-■or de partij voor een belachelijk klein be- .ag verschaft wordt is voor den jongen wer- kelooze vaak het eenige kleedingstuk waar in hij zich niet een paria behoeft te voelen. De regeering heeft zich bovendien niet met hel uniformverbod alleen tevreden gesteld. In een aantal ministerieele redevoeringen zijn krachtige bedreigingen geuit tegen de na- tionaal-socialisisch gezinde ambtenaren, die de partij boven den staat willen stellen, v-aarbij er overduidelijk op is gewezen dat staats-posities bij de huidige werkloosheid gemakkelijk te vullen zijn met staatsgetrou- we, d.z. dus christelijk-sociale ambtenaren. Ook aan de nazi's In het bondsleger heeft de minister van oorlog een dergelijke scherpe waarschuwing gericht, die voor de officieren en soldaten van een beroepsleger, dat dooi de vredesverdragen op 30.000 man beperkt wordt, geen looze bedreiging is. De bronnen van de krachtdadigheid waar mee de regeering zich na zooveel aarzeling tegen het geyaarlijk wassende getij van den nazi-invloed begint te keeren zijn als altijd in de Oostenrijksche politiek in het buiten- Een Engelsch oordeel. Wij: Engeland's beste klant. (Van onzen correspondent). Londen, 10 Mei. In het debat in het Lagerhuis over Mac- Donald's bezoek aan Washington is ook door den Premier in de vage termen, welke de ge legenheid schijnt te eischen en die overigens bij alle gelegenheden 's Premiers verklarin gen kenschetsen, gesproken over het door Roosevelt opgeworpen idee van een tariefbe stand. Amerika en Engeland schijnen het over de wensehelijkheid van zulk een bestand eens te zijn geworden. Maar Engeland stelt voorwaarden omdat het bij den be- staanden tarieftoestand in de wereld, waarin het naar zijn oordeel een positie van slechts gematigde bescherming inneemt, door zulk een bestand benadeeld zou kunnen worden indien het geen maatregelen nam om die be nadeeling op te heffen. Het komt dus hierop neer dat Engeland moeilijkheden maakt. Het recht daartoe schijnt door Amerika te zijn erkend en het schijnt rekening te willen hou den met Engeland's bezwaren in de bewoor dingen van de overeenkomst, welke van den wapenstilstand in den feilen economischen wereldoorlog, welke thans woedt, een feit zou moeten maken. Men kan dus niet verwach ten dat, zoo het bestand tot stand komt, men te doen zal krijgen met opschorting van maatregelen van handelsrestrictie in zoo vol ledige mate als het woord „bestand" zou doen vermoeden, althans niet wat Engeland betreft. Dit staat tenminste vast. Runciman moet vrij blijven afzonderlijke handelsver dragen te sluiten met minstens acht landen, waarmede onderhandelingen nog niet in ernst zijn begonnen, afgescheidc— van de reeds onderteekende verdragen met Dene marken, Duitschland en Argentinië en de twee met Zweden en Noorwegen die op het punt staan te worden onderteekend. „Wij zullen voortgaan met onderhandelen en met het uitwerken van onze politiek", heeft MacDonald verklaard. „Onze politiek" is hier de tarievenpolitiek. Dat zal dus wel beteekenen dat in het aangezicht van „het bestand" ook de tariefcommissie opgewekt zal voortgaan tarieven te verhoogen (en bij uitzondering te verlagen) zoo de politiek het eischt. Er is dus niet het geringste uitzicht dat het netwerk van restricties voorloopig zal worden weggetrokken of zelfs dat er ope ningen van beteekenis in zullen worden ge maakt. Of de Economische Wereldconferen tie dit zal kunnen doen is niet te zeggen. Maar de onzekerheid en de besluiteloosheid, waarmede 12 Juni tegemoet wordt gezien, zijn zoo verbijsterend dat alleen hemelsch optimisme dien dag zal durven beschouwen als het begin der redding. Bij weinig vooruitzicht on snoedige verrui ming van vrijere internationale handelsge legenheid wordt de noodzakelijkheid voor Nederland om te pikken wat er te pikken valt gebiedender. De vraag rijst of Neder land een van die acht landen is, voornoemd, waarmede handelsbesprekingen nog niet in ernst zijn begonnen maar die daarvoor in aanmerking komen. De vraag zal wel beves tigend kunnen worden beantwoord hoewel wij in terzake bevoegde kringen vernamen dat er nog geen begin mee is gemaakt. Dat zulke onderhandelingen nog niet zijn ingezet tusschen Engeland en Nederland niette genstaande het feit dat Nederland meer dan eenig' ander land aangewezen schijnt voor deelneming aan Runciman's huidige econo mische politiek heeft ook in Engeland hier en daar wel bevreemding gewekt. Men mag echter aannemen dat in beide landen de autoriteiten voor uitstel goede redenen hebben. Het Conservatieve Parlementslid Sir Wil frid Hart Sugden heeft juist in een ingezon den stuk in de Times de vraag gesteld waar om zoo weinig wordt vernomen over de han delsbetrekkingen met zulk een goeden klant van Engeland als Holland. ..Uit statistieken van 1932, landen die Britsche goederen tot een waarde van minder dan 10.000.000 pdst. namen buiten beschouwing latend, blijkt dat in dat jaar alleen Australië meer goederen per hoofd der bevolking van Engeland be trok dan Nederland, dat alle andere landen op het vasteland in dit opzicht verre over trof". Aldus deze schrijver, die ter staving van zijn bewering het volgende lijstje geeft van Engelschen invoer in verschillende lan den per hoofd der bevolking: Holland Australië Canada Zuid-Afrika Argentinië Frankrijk Duitschland Ver. Staten Br. Indië 1.10.0 pd.st. 3.0.0. 1.10.0 0.19.0 0.17.6 0.8.10. 0. 4.6. 0. 2.2. 0. 2.0. Sir Wilfrid Hart Sugden vertelt den lezers van de Times verder dat het verbruik van Nederlandsche goederen in Engeland slechts ongeveer de helft bedraagt van dat van En gelsche goederen in Holland per hoofd der bevolking berekend. Bovendien vraagt Sir Wilfrid te bedenken dat de Nederlanders rot dusver slechts een algemeen tarief van 10 percent hebben dat weinig beschermende kracht heeft en waarvan zulke speciale Brit sche zaken als katoen en steenkool nog vrij blijven. Tenslotte merkt hij op dat Neder land het eenige land ter wereld is dat (of schoon er niet bij internationale verdragen toe verplicht) In zijn Koloniën buitenland- schen invoer op dezelfde voorwaarden toe laat als den invoer uit het Moederland. De inzender spreekt de hoop uit dat in onder handelingen met andere landen geen voor- deelen zullen worden gegeven welke Holland's aandeel van invoer in Groot-Brittannië zou den verminderen aangezien zulke verminde ring noodzakelijkerwijze het vermogen van de bevolking van Nederland om Britsche goederen te koopen zou verzwakken: en geen volk heeft zulk overtuigend bewijs gegeven dat het Britsch wil koopen. land te zoeken De isolatie van het Derde Rijk door de internationale ontzetting en veront waardiging over de daden van het Hitier re gime heeft vooreerst verlammend gewerkt op de pogingen om in Weenen een coalitie tus schen de christelijk-socialen en de nationaal- socialisten tot stand te brengen. De Oosten rijksche nazi's zijn ook officieel slechts een onderafdeeling van de Duhsche Hitlerpartij, en streven naar de algeheele absorptie van Oostenrijk in het Derde Rijk. De Anschlusz- beweging bleek reeds drie jaar geleden, toen Duitschland nog een democratie was. uiterst gevaarlijk. De financieele strafmaatregelen van Frankrijk hadden toen de ineenstorting van het Oostenrijksche banksysteem tenge volge die weer de inleiding tot de economi sche wereldcrisis vormde. Nu Hitler in Duitsch land regeert zou de Anschlusz onmiddellijk oorlog beteekenen. en opneming van nazi ministers in het Weensche kabinet zou dus ernstige internationale verwikkelingen ten gevolge hebben. Maar ook afgezien daarvan heeft het lot van de Hugenberg partij de be trokken groep in de regeeringspartij hier al len lust tot een coalitie met de allesverslin- dende nazi's ontnomen. Ook voor de nazi's hror geldt de kracht spreuk: wie niet voor HiUer is i<= Hitier, en nadat coalitie mogelijkheden uitgesloten waren werd de regeering wel gedwongen ac tief tegen de nazi s op te treden. Zonder de zekerheid van buitenlandschen steun zouden de aarzelingen ongetwijfeld nog longer ge duurd hebben. Tijdens zijn Paaschbezoek aan Rome vond de kanselier Doifusz echter volle sympathie bij Mussolini. De aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland past nu even wei nig in het kader van de Italiaansche politiek als voor de komst van Hitier en de Duce heeft dus zijn veto uitgesproken over het program der Oostenrijksche nazi's. Daarmee kwam de baan vrij voor de twee actiefste ministers in het kabinet Doifusz de minister van oorlog Baugoin en de minister van openbare vei ligheid, Fey. die beiden fel anti-nazi zijn. Fey. de belangrijkste figuur in de Heimwehr- beweging. die sinds lang ijvert voor de offi cieele erkenning van de Heimwehr als onder deel van de staatsweermacht. verkreeg dat 5000 man uit de verschillende Heimwehr- groepen als hulpweermacht aan het bonds leger worden toegevoegd. Baugoin kreeq ge legenheid de overweldigende demonstratie te organisecren waarbij hij, ter handhaving van het verbod van den 1 Mei optocht der socia listen, de geheele binnenstad in een versterk te vesting veranderde. Met die kilometers prikkeldraad barrica den, met die duizenden bajonetten, met die uit elke straatopening dreigend naar de bui- tenstad gerichtte machinegeweren, met het bij de opera opgestelde kleine geschut en met tientallen zware auto's waarop machinege weren gemonteerd waren, met die mobilisa tie van al haar machtsmiddelen heeft de re geering veel minder de reeds volkomen ont moedigde socialisten wilen imponeeren dan de nazi's. Op deze demonstratie volgden zeer te pas de onthullingen over de beweerde putschpljxinen der nazi's in Tirol, en daar mee was de tijd rijp voor het uniformverbod. Niemand echter beeldt zich in dat daar mee het nazi-gevaar in Oostenrijk bezworen is. Bij een aantal gemeenteraadsverkiezin gen die de laatste weken gehouden werden hebben de nazi's, die verleden jaar nog vrij wel nergens een zetel hadden, groote succes sen geboekt en tusschen de 20 en 35 pet. van de stemmen verkregen Het is geen geheim dat de nazi's onder de politie een sterken aanhang hebben en dot onder de soldaten van het bondsleger hun invloed grooter wordt Ook de Heimwehr, die door de vrijstelling van het uniformverbod officieel als staats- getrouw gewaarmerkt is verloor twee weken geleden een der meest actieve groepen, die in Stiermarken, aan de Nazi's. De scherpe mil nisterieele redevoering tegen de nationaal- socialistische ambtenaren spreekt tenslotte voor zichzelf. Met de verdwijning van het bruine hemd uit het Weensche stadsbeeld wordt de wassende nazi-invloed niet inge damd. Het nazi-gevaar in Oostenrijk zal eerst bezworen zijn als er een kentering komt in het getij van het nazi-succes in Duitsch land. DE TIMES OVER WILLEM VAN ORANJE. GROOTE SYMPATHIE IN ENGELAND. LONDEN, 11 Mei. (Reuter.) De Times schrijft, dat in geen land, behalve zijn eigen, Willem de Zwijger meer sympathie geniet dan in Engeland. Vele Engelschen hebben met eerbied ge staan in een donkeren hoek van 't Prinsen hof te Delft en geen Er.gelschman kan de rol vergeten, welke Oranje in zijn eigen ge schiedenis heeft gespeeld. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 11 Mei. Ondertrouwd 10 Mel; A. G. Hasert en M. Tol; N. Braaij en A. H. van Til: H. B. Wijt- kamp en M. H. Koster; W. J. Geeris en A. Kuvener; A. Jansen en A. F. List; J. van Halst en C. M. E. Freijer; F. J. Struijkenkamp en C. C. van Alphen; W. v. d. Haak en H. M. Rautenberg; H. C. van Leeuwen en A. Wacker; D. van Dijk en C. Jansen; C. v. d. Aar en H. Gross; M. Kraan en H. F. Dinger; C. van Dooren en J. van Twuijver. Getrouwd 10 Mei: G. Cramer en W. Lesnia- rek; J. P. F. W. Schildwacht en J. Ketel; H. N. van Amesfoort en M. van Groen; J. Kroon en H. Methe; J. Derogee en A. J. de Bruin; J. J. Balm en W. C. Gigcngack; C. J. Brink man en W. Smit; J. M. van Huizen en A. H. van Gastelen; P. J. Bijster en L. M. Bijster; J. C. Bulerman en L. A. Wiedenbach; P. van Donselaar en M. A. C. Mes; F. J. Vermeer en P. A. Groeneveld; J. de Zwart en M Nierse. Bevallen 7 Mei: P. M. A. LeeuweKuypers, d.; 9 Mei: C. M. Roest—Moerkerk, z.; B. W. Kuipers, d.; B. W. Kuiper—Messmer, d.; D. van CuijlenbergFrazer, d.; 10 Mei: F. J. A. C. van Son—Baumgart. z. Overleden 9 Mei: J. C. Schoonderbeek Diekman, 44 j., Pleiadenstraat. 10 Mei: B. Fiege, 41 j„ Oost Indiëstraat.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 3