HET NIEUWE AVONDBLAD ZOMERTIJD één uur vooruit Visscherij-Snufjes 18e "JAARCANC No. 163 ZATERDAG 13 MEI 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTTEN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Rosenberg's Zending. Het wordt steeds duidelijker dat de zen ding naar Engeland van Hitler's afgevaar digde dr. Alfred Rosenberg een volkomen mislukking is. Als Rosenberg met deze op dracht een soort examen moet afleggen voor zijn geschikheid om Von Neurath wiens afzetting in de lucht schijnt te hangen als minister van Buitenlandsche Zaken op te volgen, kan men hem wel als „gezakt" be schouwen. Dat wil dan zeggen: het buiten land zal hem als zoodanig beschouwen. Wat de Duitsche regeering ervan denken zal is onmogelijk te bevroeden. Want dit staat vast: Duitschland en de rest van de wereld begrijpen niets meer van elkaar, raken met den dag verder van elkaar verwijderd. Geen der andere Europeesche volken heeft ooit kunnen vermoeden dat der gelijke nationalistische, anti-cultureele exces sen ooit in Duitschland mogelijk zouden zijn. Overal slaat men de Duitsche gebeurtenissen niet alleen met afkeer, maar vooral ook met ontzetting gade. En dit begrijpen de Nazi leiders in het geheel niet! Het is vreemd, het schijnt voor ons onverklaarbaar, maar zij zijn kennelijk te goeder trouw in hun totale on wetendheid omtrent den indruk, dien hun daden in het buitenland maken en omtrent het geestelijk isolement, waarin zij Duitsch land geplaatst hebben en steeds verder dringen. Er zijn foto's verschenen van den brand stapel,. op de Opernplatz te Berlijn aangericht. Twintigduizend boeken van Joodsche schrij vers, zijn daarop verbrand, met een uitzinnig juichende menschenmassa eromheen. Er zijn redevoeringen gehouden door minister Goeb- bels, door een zekeren professor Baumler en anderen. Minister Goebbels verwachtte dat uit dezen symbolischen brand „een nieuwe Duitsche geest zou opstijgen". De hemel beware ons ervoor. Wat moet dat voor een geest zijn?, Meent meneer Goebbels dat men het wanbegrip „Macht is Recht en Geweld is Gezag" zoover door kan drijven dat men door het symbolisch verbranden van •eenige tienduizenden boeken de vrije gedach te kan versmoren, verstikken, ten onder brengen? Ik moet eerlijk bekennen dat die foto mij een huivering heeft bezorgd, dat zij deed denken aan fantastische afbeeldingen van heidensche feesten, of van heksen verbranding in de Middeleeuwen. Ik heb mij ■moéten dwingen tot liet'aanvaarden van de feitelijke waarheid: „Dit is geen fantaisie uit barbaarsche'tijden, maar een foto van de werkelijkheid, genomen te Berlijn op 10 Mei •1933". Ik heb mijn oogen nog eens uitgewre ven en opnieuw de „negen leuzen" gelezen, waarmee de boeken in de vlammen werden geworpen. „Tegen vervalsching onzer geschiedenis en onteering onzer groote figuren. Vóór eerbied voor ons verleden. Ik geef den vlammen de geschriften van Emil Ludwig en Werner Hegener over". „Tegen het litteraire verraad aan de solda ten uit den wereldoorlog. Vóór opvoeding van het volk in den geest van weerbaarheid. Ik geef den vlammen de geschriften van Erich Maria Remarque over". m~<ren aan het volk vreemde journalistiek, democratisch-Joodsche vervalsching. Vóór medewerking en verantwoordelijkheid aan het werk van den nationalen opbouw. Ik geef den vlammen de geschriften van The odor Wolff en Georg Bernhard over". Dat zijn er drie van de negen. Aldus spreekt de heidensche priester tot de scharen wien het denken en oordeelen verboden wordt, die opgenomen zijn in het nieuwe heiligdom: den staat. De staat en nog eens de staat! Daaraan moet de Duit- scher met lichaam en ziel worden overge leverd In Londen beproeft Alfred Rosenburg dit alles te doen begrijpen, en nog veel meer. Het is een hopelooze zaak. In het parlement stelt men aan de regeering vragen. Waarom is deze man hier toegelaten? Waarom is hij op Buitenlandsche Zaken ontvangen? Wat is eigenlijk zijn functie, zijn status? „Dat weet ik niet," antwoordt Sir John Simon, „maar ik heb hem ontvangen op verzoek van de Duitsche legatie. Hij heeft getracht mij duidelijk te maken wat Duitschland doet en beoogt. Ik heb ernaar geluisterd, en hem ronduit gezegd wat wij ervan denken." Het heeft niets gebaat Alfred Rosenberg heeft een krans op de Cenotaaf, het monument voor de Engelsche oorlogsdooden in Whitehall, gelegd. Op de linten stond het hakenkruis. Dat is er eerst afgescheurd. Daarna heeft een zekere kapi tein Sears de krans weggenomen, in een taxi weggevoerd en het ding in de Theems gesme ten. De politierechter heeft hem tot twee pond boete veroordeeld „wegens diefstal van een krans". De arme Rosenberg begrijpt weer niets van het geval; hij verklaart er diep door geschokt te zijn. Hij roept de Duit sche journalisten in Londen bijeen en houdt een rede waarin hij de Nazi-revolutie betitelt als „de revolutie van den vrede". Van den Vrede! Wie ter wereld gelooft dat? Omdat Hitier gezegd heeft dat hij tien jaar vrede wil? Tien jaar? Waarom maar tien jaar? Wat wil hij dan na tien jaar? Omdat hij het heele volk drilt en bewapent, en minderheden onder drukt, en excessieve nationalistische zelf verheerlijking voert in den stijl van den Kei zertijdrampzaliger nagedachtenis? Moeten wij daarom gelooven in de revolutie van den vrede? Hoe kan de vrede ooit ge diend worden door een nationalisme, dat zich in het meest opgeschroefde chauvinisme uit. dat kunstmatig tegenstelling tot andere volken schept, dat nu al begonnen is met Genève te belemmeren zooveel het maar kan, dat in dommen rassenhaat misdrijven tegen wetenschap en kunst pleegt? De vrede! Hoe ter wereld kon Rosenburg de domheid begaan, een krans te gaan leggen op het mo nument voor soldaten, die gesneuveld zijn tegenhet Duitsche nationalisme? Dacht hij dat iemand in Engeland aan de oprecht heid van dat gebaar zou gelooven? De ontzetting die de Duitsche gebeurtenis sen in andere landen wekken is juist hierop gebaseerd: Men begrijpt in Engeland, in Frankrijk, in België dat deze nieuwe mentali teit in stormpas naar den volgenden wereld oorlog voert. Een vermaard Engelsch schrijver, Sir Philip Gibbs, geeft daar uiting aan in een artikel met deze slotsom: ..Maar thans zijn wij te ruggevoerd in de sfeer van 1913, toen de mo gendheden zich groepeerden voor den „onver- mijdelijken" oorlog. Men gaat erbij wanhopen aan het menschelijk verstand" Afred Rosenberg kan beter naar Berlijn te- rugkeeren. Hij heeft, bij deze sfeer en deze daden in Duitschland, geen kans. En hij begrijpt ons toch niet. R. P. IJMUIDEN DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. DE KNIKKEK WEER NAAR ZEE. De Knikker is Vrijdagmiddag weer naar zee vertrokken. Naar wij vernemen, zal de stoomtrawler de Hoop I Maandag naar zee gaan. VERHUISD TEGEN WIL EN DANK. In de Trompstraat woonde het gezin van een opvarende van den stoomtrawler Gerard. Terwijl "de man naar zee was, had de vrouw allerlei plagerijen te duchten. De vrouw dien de haar beklag In''bij Hel) bestuur van den Christelijken Bond, door wiens tusschen- komst zij nu elders een woning heeft gekre gen. „KERK EN VREDE". De afdeeling IJmuiden van „Kerk en Vre de" houdt Vrijdag 19 Mei 'a.s. haar jaarver gadering in de bovenzaal van hotel Kenne- merhof. Aan de orde zal komen, jaarverslag secretaris en penningmeester, bestuursver kiezing en bespreking agenda algemeene ver gadering. VLEUGELVINNEN VOOR STOOMTRAWLERS. GESLAAGDE PROEVEN. In ons nummer van 13 Februari hebben wij het een en ander medegedeeld over het laatste technische snufje op gebied van scheepsbouw n.i. over de vleugelvinnen voor stoomtrawlers. Deze vleugelvinnen hebben ten doel, het buiswater recht naar de schroef te sturen, waardoor verlies van energie ver minderd wordt. Gedurende de twee laatste maanden heeft men uitgebreide proeven genomen met den van dergelijke vleugelvinnen voorzienen stoomtrawler „Fort Rona" A 195, toebehoo- rende aan John Lewis and Sons, Aberdeen, van welke reederij thans een tweede trawler, n.l. de IJslander „Mount Ard" van dergelijke vinnen wordt voorzien. Dat dit laatste geschiedt is te danken aan het buitengewoon groote succes, behaald met „Foit Rona". De snelheid van dezen trawler heeft men 12 mijl boven zijn oorspronkelijke sneheid kunnen opvoeren, hetgeen een ver meerdering van de stuwkracht met 16 pCt. beteekent, terwijl, wat nog belangrijker, is, tevens bereikt is, dat de trawler beter bij slecht weer vischt. Doorslaan van de schroef vindt bijna niet meer plaats, door dat de trawler vaster ligt. Zooals wij reeds eerder schreven, worden bij toepassing van de vleugelvinnen de lijnen van den achtersteven dusdanig gewijzigd, dat Vergeet vooral niet om Zondagavond voor U naar bed gaat, al Uw klokken een uur vooruit te zetten, want de zomertijd begint in den nacht van Zondag 14 op Maandag 15 Mei. Wanneer het in dien nacht 2 uur slaat rekent men, dat het 3 uur is. Zoo laat bent U misschien niet meer op, dus: zet Zondagavond Uw klokken het van onder de kiel komende water niet meer in een bovenwaartsche richting, naai de schroef trekt. Het waterwordt door de vinnen recht op de schroef aangestuurd. De vleugelvinnen zijn een uitvinding van Mr. I. H. Pescod, clief-teekenaar bij de firma Swan, Hunter, Wig'ham en Richardson, Walls- end. De vinnen zijn eenvoudig van construc tie en men kan er zich slechts over verwon deren dat zij niet eerder in toepassing werden gebracht. Het vleugelsysteem is ook toegepast op het passagiersschip „Yorkshire" (10184 ton), dat dezer dagen van Rangoon in Liver pool terug wordt verwacht. Men twijfelt er niet aan, dat deze vinding een belangrijke vergrooting van 'de snelheid en een belangrijke besparing aan brandstof bewerkstelligt. 40-JARIG HUWELIJKSFEEST. De heer en mevrouw J. F. A. Jungbacker hopen 18 Mei a.s. hun veertig-jarigTiuwelijks- feest te vieren. LEDENVERGADERING NUT VAN 'T ALGEMEEN. Donderdag 18 Mei a.s. wordt op de boven zaal van hotel Augusta een algemeene le denvergadering gehouden van het departe ment IJmuiden van de Mij tot Nut van 't Al gemeen. Op deze vergadering zal ook worden uitgebracht het jaarverslag der Nutsspaar- bank. BEMIDDELING IN HET VISSCHERIJCONFLICT. PARTIJEN OPNIEUW OPGEROEPEN. De Rijksbemiddelaar, prof. mr. A. C. Josephus Jitta heeft de partijen betrokken bij de staking in het visscherijbedrijf te IJmui den opgeroepen tot een nieuwe bespreking op Donderdag 18 Mei in het Departement van Economische Zaken en Arbeid te Den Haag. „DE DUIVEL VAN DE U 69" IN THALIA Wie van een spannende film houdt, ver- zuime niet te gaan kijken naar „De duivel van de U 69". Hun die nog niets omtrent deze film gelezen hebben Willen we eerst vertellen, dat het geen oorlogsfilm is. hoe wel de titel wel daaraan doet denken. Het is natuurlijk een liefdesdrama. Maar wat deze film tot iets bijzonders maakt zijn de zeld zame opnemingen aan boord van de U 69, als deze opzettelijk door den krankzinnigen com mandant ten ondergang wordt gedoemd. Daar in den buik van den onderzeeër, afge sloten van de buitenwereld zien we de be manning vechten op leven en dood tegen twee vijanden, den commandant en het wa ter. Zeer realistisch en wat griezelig is het einde van den commandant Sturm weerge geven. Het einde is wat zwak. SANTPOORT ting zullen steunen opdat de kas der ver- eenïging worde versterkt en de arbeid van „Het Witte Kruis" hier ter plaatse er door zal worden bevorderd. „VOX HUMANA". Tot voorzitter van dit zangkoor is be noemd de heer J. A. Westerhoven, die reeds geruimen tijd deze functie tijdelijk waar nam CONCERT „WILHELMINA". Onze dilettanten-vereenigingen, beleven moeilijke tijden! Om te beginnen verkeerden de financiën tengevolge van werkeloosheid van een deel der leden vaak al in een „be rooiden" staat, terwijl dit nog even ver ergerd wordt door het bedanken van dona teurs en kunstlievende leden. Dan neemt het aantal leden bij de meeste vereenigingen eer af dan toe, ook al als gevolg van de tijds omstandigheden. En tenslotte zijn deze om standigheden oorzaak, dat het bezoek aan concerten etc. te wenschen overlaat. Het concert, hetwelk „Wilhelmina", ons plaatselijk fanfare-korps, onder leiding van Peter Wit in „De Weyman" gaf, maakt op dezen laatsten regel geen uitzondering: De concertzaal van genoemd hotel vertoonde zeker eenige tientallen leege stoelen. Waar dit echter een gratis-concert voor donateurs en kunstlievende leden was, en er ongetwijfeld meer kaarten waren uitgereikt, moet er nog een andere reden zijn. We meenen die ge vonden te hebben in de radio, die o.i. oor zaak is van een zekere muziek- en zang moeheid bij vele vroeger getrouwe bezoekers van concerten. Wilhelmina's ledenaantal leek ons er niet op vooruit gegaan te zijn. Gelukkig echter bleek dit niet ten koste van de kwaliteit te zijn gegaan. Verreweg het grootste deel der medewerkenden bleek goed te zijn voor zijn partij, zoodat „Wilhelmina" een concert gaf. dat op een behoorlijk peil stond. Speciaal het bariton- en bas-register van het korps mag met eere genoemd worden. Voorts leverden pistons alleszins behoorlijk werk; in 't bij zonder de solo-pistonnist mocht er zijn. De bugle's waren eveneens van goede kwali teit, toonden zich alleen wat minder vast in de hoogeré 'registers.Een paar goede alten zouden echter vpor het korps geen luxe zijn! Het programma belde niet minder dan een drietal marschen, waaronder één van den directeur zeiven. Ze werden pittig uitgevoerd. Van de overige nummers noemen we in het bijzonder „Chant du Soir" van Vlessing, „Saltimbanques, ouverture de Louis Canne larr. Em Strauwen) en „Suite", een com positie van Peter Wit, die tal van aardige gedeelten bevatte. In Gounod's „Faust" (arr. Jos. Kesseïs) beluisterden we een mooie baritonsolo. Moest dit echter geen trombone solo zijn? Als solist trad op de heer Wagenaar (piston' We hoorden van hem „Etude de Concours" en een fantasie. Hoewel het eerste nummer eenigszins leed onder een mogelijke plan kenkoorts, bleek toen reeds, dat de heer Wa genaar over een groote vaardigheid beschikt en aan zijn instrument een mooien toon weet te ontlokken, in welke meening we bij zijn tweede optreden werden versterkt. Toch zouden we hem willen aanraden zich niet al te veel op „bravour"-composities toe te leg gen. De luchtreus DO X heeft, zooals wij gemeld schade opgeloopen. Op de foto is duidelijk hebben bij een daling ie Passau vrij ernstige het zwaar gehavende staartstuk te zien VELSEN VERGADERING GEMEENTERAAD Voortgezette openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen op Dinsdag 16 Mei 1933, des namiddags 7 uur, ten Gemeente huize. Van de agenda der openbare vergadering van 9 Mei 1933 komen nog in behandeling de in gemeenteblad no. 37 van 1933 opgenomen punten 9 tot en met 16, alsmede van punt 2 de ingekomen stukken sub b, e en h en de Mededeelingen sub 1 en 2. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter kennis, dat ter Gemeentesecreta rie ter inzake liggen verzoeken van: a. het Natuurijs Verkoop Bureau te IJmui den om vergunning tot het uitbreiden van een ijsopslagplaats en -malerij in het per ceel Middenhavenstraat no. 52; b. Gebr. Van Rijn, te IJmuiden, om vergun nen tot het oprichten van een smidswerk plaats in het perceel Velselduïnweg no. 248 Op Vrijdag 26 Mei 1933. des voormiddags te 11 uur zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilligin van die verzoeken in te dienen en schriftelijk of mondeling toe te lichten. „HET WITTE KRUIS". Men schrijft ons: De afdeeling Velsen der N.-H. Verg. ..Het Witte Kruis", ontving van Burgemeester en Wethouders der Gemeente toestemming tot het houden van een verloting ten bate van de kas der vereeniging. Als hoofdprijs zal beschikbaar worden gesteld een prachtige dames- of heerenfiets (naar keuze), voorts een groot aantal fraaie huishoudelijke arti kelen, waaronder 1 theeservies, 1 linnen- mand, 1 borstelgarnituur, 1 eikenhouten '-apstok, 1 ets enz. enz. Om een ieder in de gelegenheid te stellen én of meer loten te koopen is de prijs zoo aag mogelijk gesteld en wel op 10 centen 1 per lot. Men heeft dus voor dat bedrag de kans in het bezit te komen van een fonkel nieuw rijwiel. Het bestuur vertrouwt dat alle inwoners der gemeente Velsen deze verlo- CXXH. Een merkwaardige week ligt achter ons. Maandag een markt vol visch, afkomstig van 2 trawlers, 1 kustvisscher, 16 loggers, 6 stoom beugers en 8 kotters. Dinsdag niets. De beste graadmeter voor het bedrijf, d.w.z. voor den handel zijn de besommingen van de trawlers en daarnaar te oordeelen is het nog heele- maal mis De Vios III besomde slechts f 1142, de Gerard f 2406. Dit zijn de officieele cij fers. Hierop leg ik nog even den nadruk, om dat, naar mij is gebleken, van zekere zijde aan de juistheid van de van deze booten opgegeven besommingen werd getwijfeld. Het wantrouwen is groot in deze dagen. Ik heb iets recht te zetten van mijn vorig snufje. Ik heb daarin nl. verteld van de slechte Zweedsche visch: de door mij be doelde visch was echter afkomstig uit Noor wegen. wat echter op hetzelfde neerkomt. Een feit is het, dat onze markt tegenwoordig herhaaldelijk met minderwaardige buiten landsche visch wordt overvoerd, wat rl* re putatie van IJmuiden nu niet bepaald ten goede komt. Vooral de visch, die uit het Noordelijk deel van Noorwegen komt, arriveert in den regel in een slechten toestand. Voor deze visch is Tromsö de verzamelhaven. Van daar moet de visch eerst naar Bergen en van deze ha ven naar ons land. Het geheele vervoer ge schiedt over zee, zoodat de visch, wanneer ze in de vischhal alhier verkocht wordt, in den regel 14 dagen dood is. De visch, die uit het Zuidelijk deel van Noorwegen komt, is natuurlijk veel beter. Een handicap voor de Zweedsche visch is de wijze, waarop deze wordt bewerkt. In de eerste plaats wordt de visch door de Zweed sche visschers niet goed gespoeld, waardoor de visch er natuurlijk spoedig onooglijk uit gaat zien. Dan wordt ze op zee reeds in kis ten gepakt, met wat ijs onderin en er over heen. Zoo komt de visch ter markt (Gothen burg) en zonder te worden overgepakt wordt ze verzonden. Hoe vooruitstrevend de Zwe den op ander gebied ook moge zijn, in den vischhandel toonen ze zich nog zeer conser vatief, daar ze geen rekening houden met de verlangens hunner afnemers. Van hier uit is meermalen de raad gegeven, de visch over te pakken, maar daar schijnen ze vjd voor te hebben. En zoo kom ik vanzelf nog eens bij de vischkeuring. Veel interessante dingen over deze materie schrijft dr. A. van der Laan in z'n populair werkje: „Vischkennis en Vischkeuring" dat feitelijk ieder die wat met visch te maken heeft en vooral iedere handelaar in z'n bezit dient te hebben. Hij kan er heel wat uit loe ren. Uitvoerig beschrijft dr. van der Laan de verschillende vischziekten en de andere oor zaken, die op de kwaliteit invloed kunnen hebben. Veel zal ik hierover niet vertellen; misschien doe ik dat later wel eens. Wat voor ons, IJmuidenaren van belang is. is dat zee- visch, wanneer deze uit het water gehaald wordt, bijna steeds steriel is. Ziekteverschijn selen merkt men dan ook zeld-- bij zeevisch (bij zoetwatervisch daarentegen wel) en massa-sterfte van zeevisch komt dan ook nooit voor. iUt een oogpunt van volksgezond heid is er dus geen aanleiding om speciale aandacht te schenken aan het gevaar van voor den mensch gevaarlijke vischziekten. Vischgiften zijn dan ook meestentijds van physiologischen aard, d.w.z. zij worden ver oorzaakt door inwendige organen, in het bloed en in klieren, die met vinstralen of tanden in verbinding staan. We denken hier bij dan dadelijk aan den steek van den pie terman. die reeds menig IJmuidenaar ge prikt heeft. Pathologische vischgiften ont staan door bacterieele infecties na den dood van de visch. Met deze laatste heeft natuurlijk de keur meester te maken. In IJmuiden wordt de visch vluchtig ge keurd door keurmeesters, die een groote practische ervaring hebben, maar geen we tenschappelijke opleiding hebben genoten. Een ernstige keuring vindt dan ook niet plaats. Een dergelijke keuring zou echter ook weinig zin hebben, immers van de hal tot de keuken is een heel eind. Een keuring heeft dan ook feitelijk alleen zin, wanneer deze ge schiedt in den vischwinkel of bij den visch- venter, wanneer deze z'n waren uitvent. Welk een waarde aan de huidige vischkeu ring moet worden toegekend weet ons dr. van der Laan te vertellen: „Al moeen er op het oogenblik aan verschillende Warendiensten in zekeren zin deskundige keurmeesters (niet dierenartsen) verbonden zijn, hun opleiding, of beter hun algeheel gebrek aan wetenschap pelijke opleiding ontneemt aan de huidige vischkeuring elk wetenschappelijk funda ment. Een goed gefundeerde, volgens begrip pen van wetenschap betrouwbare vischkeu ring is hiermede uitgesloten. Vroeg of laat zuilen echter redenen van de behoefte aan een dergelijke vi^ch- I keuring doen gevoelen; dit staat voor mij i vast". Voor mij ook. Later meer. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1