Yssscheru in Scheepvaartberichten DE BILT. UIT HET BUITENLAND LEZERS VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: meldt: en voorspelt Barometer Thermometer IftijftUaedt'Poeder aan het woord.... Schip Amassia Amstelkerk Achilles A. K. Fernström Baarn Borgland .4.. Bodegraven Berenice Clytoneus Chr. Huygens Corinia Eupatoria Energie Eduard Freiburg Hercules Heltmuth Hebe Kurmark Kennemerland Kyphissia Laomedon Lahn Mam. v. St. Aldegonde Montferland Magdalena Men es Matheos Marseas Naumburg Orania Orïon Poljana Perseus Quo Vadis Ravnaas Saaie Stentor Sakko Sérooskerk Stella Titus Vu 1c anus Vesta Van Rensselaer Waterland Westfalia Zuïderkerk Japan Santa Fé West-Afrika Valencia Hernösand Chili St. Nicolas Chili Venetië Ned.-Indië Ned.-Indië Swansea Alexandrië West-Indië Danzig Danzig- Buenos Aires Barahona Danzig Kopenhagen Ned.-Indië Buenos Aires West-Indië Japan Japan Ned. Indië Buenos-Aires West-Indië Ned.-Indië Nicolajeff Villa Constitucion Ned.-Indië Buenos Aires Constantza Braila Kopenhagen Newhaven San Nicolas Japan Ned.-Indië Leningrad (v. Velse Japan West-Indië Bourgas Alexandrië Napels West-Indië Buenos-Aires Danzig Verm, aankomst Laatste bericht 2 Juni 20 Mei 21 Mei 17 Mei 21 Mei 24 Mei 10 Juni 6 Juni heden 25 Mei 16 Mei 'heden 10 Juni heden 15 Mei 1 Juni 22 Mei 17 Mei 26 Mei 22 Mei 21 Juni 15 Mei ■21 Juni 3 Juni 10 Juni 22 Mei 16 Mei heden 3 Juni 29 Mei 25 Mei 16 Mei 15 Mei 15 Mei 30 Mei 16 Juni 17 Mei 29 April vertrokken 7 Mei van Freetown 11 Mei vertrokken 11 Mei vertrokken 11 Mei van Paita pass. 3 Mei Fern. Noronha 6 Mei van Talcahuano 11 Mei van Messina 13 Mei van Belawan 12 Mei van Singapore 12 Mei vertrokken 4 Mei vertrokken 28 April van Trinidad in lading 8 Mei vertrokken 7 Mei van Colombo Vertrekt 20 Mei 3 Mei vertrokken 6 Mei vertrokken 13 Mei van Aalborg 3 Mei van Curacao 10 Mei van Marseille in lading 10 Mei van San José 2 Mei van Padang 11 Mei va-*-. Port Said 12 Mei vann Algiers 12 Mei van Fern. Noronha 10 Mei van Barbados 10 Mei van Macassar 9 Mei van Gibraltar in lading 10 Mei van Batavia 12 Mei van Montevideo 12 Mei van Stamboul 7 Mei van Stamboul 13 Mei van Stettin 12 Mei vertrokken 10 Mei vertrokken 7 Mei van Colombo 11 Mei van Port Said 10 Mei vertrokken 5 Mei van Dairen 7 Mei van Pto. Barrios 11 Mei te Calamata pass. 8 Mei Gibraltar 12 Mei van Setubal. 10 Mei van Paramaribo in lading 113 Mei vertrokken 8 Mei van Penang Hoogovens Buitenhaven Hoogovens VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART. TE 1JMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN. Fransch s.s. Borée Caen ijzererts Britseh s.s. Alert Noordzee Nederl. s.s. Gelderland Newcastle kolen. Radioverbinding met schepen. De navolgende schepen zijn Maandag 15 Mei 1933 radio-telegrafisch te bereiken, via het. kuststation Scheveningen-Radio. Baloeran, Chr. Huygens, Dempo, Flandria, Joh. v. Oldenbarnevelt, Joh. de Witt, Kota Tjandi, Maasdam, Marn. v. St. Aldegonde, Orania, Poelau Laut, van Rensselaer, Simon Bolivar, Slamat, Veendam, Volendam. Opgelegd. Zaterdag waren te Rotterdam opgelegd 82 schepen, van welke 31 onder buitenlandsche vlag. Scheepsnamen. De nieuwe te Amsterdam gebouwde sche pen van de Vereenigde Scheepvaart Maat schappij te 's-Gravenhage zullen worden ge naamd Aagtekerk en Almkerk. Weer in de vaart. De sedert langen tijd te Zaandam opgeleg de stoomschepen Vecht en Rijn uit Rotter dam zijn naar Amsterdam verhaald om te dokken en te bankeren teneinde weer .in de vaart te worden gebracht. Het eerstgenoemde stoomschip vertrok inmiddels via Leith, waar geladen zal worden, naar een Finsche haven. Kolenaanvoer. Het stoomschip Gelderland is van New" Castle bij de Hoogovens aangekomen met een lading steenkolen. Britschc kabelleggcr. Nadat de Duitsche kabellegger Nordernoy weer naar zee vertrokken was is zijn plaats aan den toeristensteiger ingenomen door de Alert, een zelfde soort vaartuig doch onder Britsche vlag. Ertsaanvoer. Met het Fransche stoomschip Borée is uit Caen een lading erts voor de Hoogovens aan gevoerd. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen hier binnen 55 stoomschepen, 24- motorschepen en 1 zee sleepboot, tezamen 80 schepen tegen 76 sche pen in de voorafgaande week. Naar zee ver trokken 55 stoomschepen, 15 motorschepen en 1 zeesleepboot, tezamen 71 schepen tegen 72 schepen in de week tevoren. In de laatste week passeerden dus inko mend en uitgaand 151 schepen of 3 schepen meer dan in de voorlaatste week. AANGEKOMEN. 13 Mei: Zeelandia s.s. Buenëos Aires. Gaasterland s.s. Gdynia. Finland s.s. Gdynia. Meliskerk s.s. Hamburg. Pernambuco m.s. Hamburg. Strix m.s. Constantza. Gelderland s.s. Newcastle 14 Mei. Colombia m.s. W.-Indië. Lingestroom s.s. Londen. Ma vies s.s. Londen. Paris s.s. Leningrad. Hasselburg s.s. Leningrad Brunla s.s. Oslo. Crynssen s.s. Hamburg. Theano s.s. Fowey. Quo Vadis m.s. Newhaven. Ulysses s.s. Hamburg. Vliestroom s.s. Huil. Uddeholm s.s. Gothenburg. Corinia s.s. Swansea. 15 Mei: Bowling s.s. Leith. 13 Mei. VERTROKKEN. Vecht s.s. Leith. Rijnstroom s.s. Leith. kronkelend door de woestijn en verdwijnen in het oosten. Hij wist, dat waar een spoor leidt, dorstige menschen lang komen die ver langend uitzien naar hetgeen hij kon bieden. De geschiedenis van Ladron is weinig inte ressant. Na verloopp van tijd klonk het mo notone geluid van geldstukken op de toon bank in het keetje, dat hij had opgericht. Ladron kreeg buren. Er kwamen wat meer reizigers en de enkelen, die er bleven, zagen hun zaken floreeren. Ladon richtte een paar schuren op. Ten slotte had hij er twintig. Een twaalftal had hij zelf in gebruik. Van de overige diende er een als woning vóór sheriff Gage; twee anderen waren ingenomen door winkels een volgende diende als kantoor en pakhuis voor een maatschappij, die voorraden verkocht aan voorbijtrekkende reizigers, terwijl nog een ander door een ruw getimmerd bord werd aangeduid als „restaurant Lamo". De gebouwen van Lamo weken in geen enkel opzicht af van die in andere steden. Het restaurant had een verdieping, waartoe een trap langs de buitenzijde toegang ver leende. Het dak was plat en de verdieping- verdeeld in kleine kamers met smalle vensters. Geen enkel van de gebouwen in Lamo wist wat verf was Het hout verweerde in zon en regen Hoe haveloos ook, dit alles vormde echter een tegenstelling tot de doodschheid van de omgeving. Hier was tenminste leven. Barbara Morgan, zittend voor een der ven sters van het restaurant op de eerste ver dieping, vanwaar zij ver in de woestijn kon zien werd getroffen door het verschil tus- schen de woestijn en de nederzetting. Angstig Angstig bedacht zij dat haar vader zich in de wildernis bevond, op weg naar Pardo, voor zaken welker beteekenis zij niet kende; nu zij zat uit te staren naar de verte, voelde zij de bedreiging, die leefde in de woestijn. Twee dagen geleden had Morgan Rancho Seco verlaten om naar Pardo te gaan. Het meisje zag hem vertrekken hoewel ze ge meend had, dat hij beter deed thuis te blij ven. Ze durfde niet te reppen over haar angstige voorgevoelens, omdat ze meende, dat hij zich toch niet storen zou aan zulke kin derlijke opwellingen. Maar ze had eer. slape- loozen nacht doorwaakt en was den volgen den ochtend vroeg naar Lamo gereden om de terugkomst van haar vader af te wachten. Laat dien middag bereikte zij Lamo. Zij ging onmiddellijk naar het restaurant, waar ze een tweeden nacht doorwaakte aldoor zittend voor het venster, waar ze zich op het oogenblik nog bevond. Een tocht naar Pardo duurde drie dagen; zij kon Morgan dan ook niet verwachten voor op z'n vroegst, in den avond van den zesden dag. Maar telkens zochten haar oogen, die een onrustige uitdrukking droegen, den hori zon af. .(■Wordt vervolgd). Gondul s.s. Malmö. Amazone s.s. Kopenhagen. Gateshead s.s. Newcastle. Eden Force s.s. Tyne. Salland s.s. Montevideo. Aurora s.s. Oran. Trajanus s.s. Hamburg. Poelau Bras m.s. Hamburg Roek s.s. Londen. Rye s.s. Goole. Zaanland s.s. Hamburg, Vechtstroom s.s. Huil. 14 Mei: Immanuel m.s. Koningsberger Sarita s.h. s.s. St. Kitts (v.o.) Alert s.s. Noordzee. 15 Mei: Rijn s.s. Yxpila. VERKEERSONGEVAL. Zaterdagmorgen is op den Willemsbeek- weg een 15-jarige wielrijder van zijn rijwiel gevallen doordat de bagagedrager tusschen de spaken was gekomen. De jongen werd bij een garagehouder binnengedragen, waar spoedig door Dr. de W. kon worden gecon stateerd, dat het ongeval nog al goed was af geloopen. Op verzoek van den dokter is de jongen door de politie per brancard naar zijn woning gebracht. Hoogste barometerstand 770.6 m.M. te Janmajen. Laagste barometerstand 753.7 m.M. te Dantzig. matigen tot zwakken wind uit het Noorden tot Westen. Afnemende bewolking. Weinig of geen regen. Iets zachter overdag. Hedenmorgen 9 uur Neiging: Vooruit. Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hogste heden 764 m.M. 56 F. 46 F. 50 F. Opgaaf: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS. Kanaalstraat 83. IJmuiden. Uo<4d{Ujto,Uiejpij*v bedaart spoedig met een Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist (Adv. Ingez. Med.) Ingezonden Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Geachte Redacteur, Gaarne verzoek ik u een kleine ruimte in uw veel gelezen blad, in verband met de aan stelling in onze gemeente Wijk a. Zee en Duin van een controleur voor de werkloozen. Is het waar, dat de tegenwoordige contro leur de heer Hoek dezen zomer weer als strand-politie-agent wordt aangesteld? En is het waar. dat in de plaats van den heer Hoek als controleur al een ander is aangeschreven, iemand van den Arendsweg te Wijk a. Duin? Wordt hier geen oproeping voor gedaan on der de ingezetenen? Of komen daar geen andere ingezetenen voor in aanmerking? Wordt deze controleur aangesteld door B. en W.? Ik dacht dat deze werd aangesteld dooi den raad. Dankende voor de plaatsruimte. Wijk aan Zee. J. W AGENDA TE HAARLEM MAANDAG 15 MEI Rembrandt Theater: Ik ben een vluchte ling. Tooneel: Henk the Mule. 2.30, 7 en ling. Tooneel: Henk the Mule. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: The Champ (Zijn" zwaarste strijd). 8.15 uur. Palace: Ich bei Tag, und Du bei Nacht. Tooneel: Diamonds. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 16 MEI Bioscoopvoorstellingen. Waarom de Duitsche Rijksdag bijeenkomt. Hitier zal wijzigingen in de politiek te Genève aankondigen. „Alle onzekerheden moeten worden weggenomen." Groofe Heimwehr- demonstratie in Weenen. Band tusschen regeering en Heimwehr nauwer aangehaald. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS DUITSCHLAND. Het officieuse Wolff-Bureau geeft de vol gende uiteenzetting van de bedoeling der Woensdag 17 Mei bijeengeroepen vergadering van den Rijksdag. Zij is, aldus deze lezing, een logisch gevolg van de jongste ontwikke lingen in de buitenlandsche politiek, die Duitschland er toe dwingen voor de geheele wereld duidelijk zijn standpunt te kennen te geven over de groote problemen der buiten landsche politiek. De rijkskanselier zal in zijn rede niet alleen de jongste faze der ontwa peningsconferentie behandelen doch zal het ontwapeningsprobleem in zijn geheel bespre ken. Een opheldering der situatie is vooral noodig in verband met de a.s. economische conferentie op 12 Juni te Londen beginnen de; alle onzekerheden moeten voordien zoo veel mogelijk worden weggenomen wanneer deze conferentie ook maar het kleinste re sultaat zal hebben, en natuurlijk is het in de eerste plaats noodzakelijk dat de ontwape ningsconferentie tastbare resultaten zal heb ben opgeleverd. Behalve de behandeling van de critieke ontwikkeling te Genève zal de rijkskanselier ook zijn standpunt uiteenzetten ten aanzien van de redevoeringen van den Engelschen mi nister van oorlog, Hailsham, en den Fran- schen minister van buitenlandsche zaken Paul-Boncour, welke redevoeringen slechts beteekenen dat men Duitschland thans on der politieke pressie wil brengen. Eenvoudig geformuleerd willen zij zeggen, dat de sterken sterk en de zwakken zwak moeten blijven. De rijkskanselier zal met allen nadruk verklaren, dat dergelijke methoden tenslotte moeten leiden tot een mislukking der conferentie. Stelt men Duitschland ultimatieve eischen, dan kan men er zeker van zijn, dat Duitsch land zich voor geen ultimatum zal buigen. In het algemeen genomen zal de rede van den rijkskanselier ten doel hebben een wij ziging teweeg te bx-engen in de te Genève ge volgde methodes. Hitier zal daai-bij uitgaan van twee gezichtspunten. In de eerste plaats zal hij protesteeren tegen het feit, dat de an dere mogendheden niet ontwanenen, en in de tweede plaats zal hij opkomen voor de Duitsche afweei'bonden, die uit een geheel verkeei'd oogpunt bekeken worden. Gelukt het deze noodzakelijke wijziging teweeg te brengen; dan kan de ontwapeningsconferen tie succes hebben. Gelukt dit echter niet, dan is de conferentie reeds thans dood. OOSTENRIJK. De demonstraties van de Heimwehr te Weenen ter herinnering aan de bevrijding van Weenen uit de handen der Turken, 250 jaar geleden, begonnen met het nederleggen van een ki-ans bij het standbeeld van bur gemeester Liedehberg en vorst Stahrenberg. Behalve bondskanselier Dollfuss en de mi nister van Oorlog Vaugoin, namen talrijke andere officieele persoonlijkheden aan de plechtigheden deel. Nadat een Mis in de open lucht was opgedragen, hielden Dolffuss en minister Fey een redevoering. „Furst" Stahremberg. Tegen half twaalf begon de afmarsch van de Heimatschutz. Even buiten Schönbrunn hadden tegen- demonstraties plaats, vooral van nationaal- socialisten. Toen de Heimwehren werden uitgejouwd en men tot handtastelijkheden dreigde over te gaan de Heimwehr-leider Stahrenberg werd reeds door twee rotte eieren getroffen greep de politie in en arresteerde een aantal personen. Volgens een mededeeling van nationaal- socialistische zijde werden in totaal 600 ar restaties verricht. De eigenljke demonstratie werd door leden der bondsregeering en den Italiaanschen en Hongaarschen gezant bijgewoond en geopend door minister Fey. Bondskanselier dr. Dollfuss hield namens de i-egeering een rede en zeide dat, evenals in den wereldoorlog, ook thans de strijdbare mannen weder de opdracht hebben, het land te beschermen, zij het in een anderen vorm. Spreker dankte prins Stahremberg voor zijn trouw aan het land en zeide dat de 40.000 aanwezige mannen bereid staan om het vaderland te beschermen en het naar betere tijden te leiden door zonder pardon het roode socialisme uit te roeien en het „bruine" socialisme welke niet in den Oos- tenrijkschen aard ligt, te bestrijden. Dolffuss verklaarde te hopen, dat de Heim wehr trouw aan het vaderland zal blijven om het in Christelijken en Duitschen geest op te bouwen. Duitschland. Schacht wil een conferentie van obligatiehouders beleggen. Dr. Schacht, de president van de Reichs- bank, heeft met de „Europa" de terugreis naar Europa aanvaard, aldus meldt Reuter uit New-York. Voor zijn vertrek verklaarde hij voorne mens te zijn te Berlijn een vergadering bij een te roepen van houders van particuliere Duitsche obligaties, teneinde te zamen met de Rijksbank, naar middelen te zoeken om het hoofd te bieden aan den huidigen toe stand, ontstaan door de vermindering van de goud-reserve en buitenlandsche wissels waardoor de Rijksbank moeilijkheden heeft om haar verplichtingen na te komen. Thüringsche boeren eischen Hugenberg's aftreden. De boei*enorganisaties hebben vandaag een groote meeting belegd. Nadat eenige spre kers het woord hadden gevoerd, las de voor zitter van den Thuringschen Landbond een telegram voor, dat gericht is aan den Rijks president, den Rijkskanselier en Rijksmi nister dr. Hugenberg. In dit telegram wordt verklaard: De thans uit geheel Thüringen in Meiningen vergaderde boeren verwachten, dat dr. Hugenberg zal aftreden als Rijksmi nister van Economische Zaken en Voedsel voorziening en plaats maakt voor den leider van den Duitschen Boerenstand Walter Darré. Dantzig. Stakingsparool gedeeltelijk opgevolgd. Met betrekking tot de te Dantzig geprocla meerde staking verneemt Wolff nader, dat aan de haven slechts de nationaal-socialis- tische en christelijke arbeiders zijn versche nen. De sociaal-democratische en communis tische arbeiders staken echter, terwijl bij tal van ondernemingen in de stad het werk stil ligt. Bij de „Dantziger Neueste Nachrichten" en de „Dantziger Allgemeine Zeitung" leg den alle zetters het werk neer, zoodat deze beide bladen niet konden verschijnen. De so ciaal-democratische „Volksstime" en de „Lan deszeitung", een Centrumblad, kwamen daar entegen wél uit. Dat bij het Centrum-orgaan niet wordt gestaakt is een gevolg van de omstandig heid dat de typografen van genoemd blad georganiseerd zijn in den christelijk-nationa- len vakbond, die zich achter Adolf Hitler heeft geschaard. Na het hijschen van de hakenkruisvlag op het vakvereenigingsgebouw hadden op ver schillende punten der stad incidenten plaats gehad tusschen leden van linksche en recht- sche groepen. Na besprekingen tusschen den nat.-soc. dis trictsleider, den Volkenbondscommissaris Rosting en den senaatspresident Ziehm werd de hakenkruisvlag weer ingehaald. De rust in de stad is thans weer geheel-.hersteld en het verkeer vindt onbelemmerd plaats. De Britsche admiraliteit, spreekt het be richt tegen dat een flottilje mijnenvegers naar Danzig onderweg is. Het flottilje, dat gisteren Kiel gepasseei-d heeft, voert den ge wonen zomer-kruistocht uit. Genève. Hoofdcommissie der Ontwapeningsconferentie Donderdag bijeen. President Henderson heeft den mogend heden een officieele nota doen toekomen, waarin wordt inedegedeeld, dat de op Maan dag vastgestelde'zitting van de hoofdcommissie der Ontwapeningsconferentie wordt uitge steld tot na de ï'égeeringsverklaring in den Rijksdag. De zitting zal Donderdagmiddag aanvangen. Ambassadeur Nadolny is Zater dag naar Berlijn vertrokken. Oostenrijk. Dr. Frank „ongewenschte gast" in Oostenrijk. Zaterdagmiddag kwam op het vliegveld van Aspern het vliegtuig aan met den Pruisi- schen minister van justitie Kerrl met vrouw en dochter, den Beierschen minister van justitie dr. Frank, den Pruisis'chen „Ministe- rialdirektor" bij het departement van Justitie dr. Freisler en nog eenige andere hooge hee- ren uit Berlijn, aldus het Wolff-Bureau. Op het veld waren ter verwelkoming" aanwezig: de Duitsche gezant Rieth. de Duitsche mili taire attaché en andere heeren van het ge zantschap, de gouwleiding van de af deeling Weenen der N.S.D.A.P. en de besturen van de „vaderlandsche vereenigingen". Daarna kwam de Weensche plaatsvervan gende commissaris van politie Skubl zich voorstellen aan dr. Frank. Hij deelde hem namens de Oostenrijksche bondsregeering mede, dat het bezoek uit Berlijn de regeering ongewenscht voorkwam, maar dat de regee ring toch alle veiligheidsmaatregelen had ge troffen voor de heeren uit Berlijn. (Dr. Frank heeft nl. in een radiorede zich vrij scherp tegen de Oostenrijksche regeering uitgela ten). Om deze veiligheidsmaatregelen doel treffend te kuiinen uitvoerexx, verzocht hij den heeren uit Berlijn hem te willen mede- deelen, wat hun plannen waren. Dr. Frank bedankte hem en verklaarde, dat hij buitengewoon verheugd was over de „beleefde ontvangst". De Duitsche .gasten" begaven zich o.m. naar het gedenkteeken van den „leeuw van Aspern", waar dr. Frank een krans neer legde met swastika-emblemen en een speech hield, waarin hij Oostenrijk „een voorpost van het Duitsche volk" noemde. Onder het gejuich van een duizendkoppige menigte met swastika-vlaggen reden de Berlijnsche hee ren in den langen stoet van auto's naar het Bruine Huis. Op verschilende plaatsen vonden botsingen plaats. FORD VERKOOPT ZIJN UNIVERSAL CRED. CORP. AANDEELEN. DETROIT, 13 Mei. (V. D.) Naar gisteren werd medegedeeld heeft Henry Ford al zijn belangen in de Universal Credit Corporation voor een bedrag van naar schatting 30 mil- lioen dollar verkocht aan de Commercial In vestment Trust CorpoEfljinaa

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 6