HET NIEUWE AVONDBLAD IJMUIDEN Visscherij-Snufjes 18e JAARGANG No. 169 ZATERDAG 20 MEI 1933 IJMUIDEQ COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uifgave Lourens Cosfer, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. De Verkeersmensch. „Wat een jonge man moet kunnen" is de titel van een artikel van Robert Little in Harpers Magazine. De lijst van kundigheden die deze Amerikaan daarna ten beste geeft, is niet gering. En dan vallen al de vereischte schoolbekwaamheden er nog heelemaal bui ten. Hij somt o.a. op: een kilometer zwem men, behoorlijk duiken, drenkelingen tot be wustzijn kunnen brengen, goed een auto be sturen, eenvoudige reparaties aan een auto verrichten, fietsen, een geweer en een revol ver kunnen hanteeren (uitsluitend voor zelf verdediging, in geval het leven hem tegen over Al Capones en Jack Diamonds stelt), boksen, kampeeren, houthakken, een gebro ken been voorloopig zetten (bij een ander althans), koffie zetten, biefstuk bakken, roereieren maken, sla aanmaken, een kip voorsnijden, kleine reparaties in huis ver richten, typen (3000 woorden per uur), éen sport goed en andere dragelijk beoefenen, enz. enz. Ook dansen behoort tot de verplichte kun digheden die Robert Little opsomt, en de toe lichting daarop is nogal vermakelijk, en zeer Amerikaansch. „Waarlijk goed dansen kunnen alleen ge boren dansers, maar men kan toch het mo derne doodgewone dansen leeren: dien vorm van rhythmisch botsen op andere menschen in een kleine ruimte, met een techniek, die bepaald wordt door de hoogte van de grond prijzen op de plaatsen, waar het dansen ge woonlijk beoefend wordt. De soort dansen, die waarlijk vreugde geeft, is in Amerika uit gestorven. Het salon-dansen is geen hooge kunst, maar noodig, als men tusschen de 16 en 22 in kennis wil komen met een aantal exemplaren van de andere sekse". Dit laatste klinkt een beetje kil, maar het is niet te ontkennen dat er ook aan deze zijde van den Oceaan velen zijn, die het aldus inzien. Wat Robert Little over het auto-besturen zegt is zeker lang niet gek. Hier volgt het: „Hij moet een auto goed kunnen besturen. Met goed bedoel ik: veel beter dan de meeste menschen thans doen. De auto is het volg zaamste .en gevaarlijkste van onze moderne gemakken. Hij schijnt een gevaarlijke onbe leefdheid aante .moedigen. Menschen, die aitijd .alle brieven beantwoorden, die glim lachen als, ze worden aangesproken en op staan als er een vrouw de kamer binnen komt, zien er geen been in den geheelen weg in beslag te nemen, of te passeeren in een bocht. De jongeman moet veilig rijden of heelemaal niet. En hij nioet niet hulpeloos staan als zijn wagendefect raakt. Hij moet weten hoe hij een band moet vernieuwen en weten wat er hapert als de motor gaat knet teren en het begeeft". Hier worden de zwakheden van den mo dernen verkeersmensch weer eens scherp be licht. En terecht. Het zijn niet alleen Ameri kanen die altijd alle brieven beantwoorden, glimlachen als ze worden aangesproken enz., maar er in hun auto geen been in zien den heelen weg in beslag te nemen, te „snijden" in ontstellende vaart met ontstellend weinig ruimte, te passeeren in een bocht De lijst van euveldaden is no^fveel langer, en zij wordt toegepast in alle landen, ook in het onze. Wie op Zondag zijn richtingwijzer uitsteekt om een zijstraat in te slaan en niet even in het spiegeltje kijkt voor hij het doet, heeft een kans van zeg 30 pet. dat een in het gewone leven allerhoffelijkst man, op dit moment vol gas gevend om hem nog even alleronbehoorlijkst te passeeren, hem in de flank torpedeert. Wie uit een rechtsche zij straat komt in vertrouwen op zijn voorrang, zonder voorzorgsmaatregelen, tart voor een hooger percentage dan het voorgaande den dood. Wie 's avonds rekent op algemeen „dimmen" van „tegenliggers" en op alge meene aanwezigheid van achterlichten bij voorliggers is een dwaze optimist Enzoovoorts. Vele zijn de feilen van den verkeersmensch. Ook van u. Ook van mij, al poog ik, in een auto rijdend, al het boven bedoelde na te laten. Het is soms moeilijk. Althans om niet te „snijden". De snelheids ontwikkeling van de auto is iets vlugger ge gaan dan de beschavings-wording van den automobilist. Ook de fietser is nog lang niet bij. Werd ik nog niet pas, in den laten avond, op een overigens helder verlichten straatweg, aan gehouden door een agent die mij zei, dat ik in overtreding was? „Is-ie uit?" vroeg ik, mijn electrische lamp bedoelend, en het sprak vanzelf, want 'k stond nu stil. „Neen", zei de agent, „hij is niet uit, maar hij is ver blindend". „Dat heb ik nooit vermoed", zei ik naar 'eerlijke waarheid, want welke moderne fiet ser heeft ooit de uitstraling van zijn eigen fietslamp gezien?' Dit is een der vele wonde ren van onze 20ste eeuwsche techniek. „Kan wel wezen, maar d'r wordt scherp op gelet", zei de agent, en liet mij gaan, "waarop ik dimde, hetgeen verstandig was ook, want 100 M. verderop stond een tweede agent. Intusschen schoot mij te binnen hoe kwaad ik geweest zou zijn als ik per auto mijzelf per fiets was tegengekomen Het had tot een droevige botsing van mijn auto-ik met mijn fiets-ik, wellicht tot vernietiging van een van beiden of allebei, kunnen leiden. Hier hebt u nu een kenmerkend staaltje van de wijsheid van Robert Little's betoog en van de tegenstrijdigheden in den ver keersmensch. Zijn voetgangers-ik en zijn uitstappend-trampassagiers-ik blijven dan nog buiten beschouwing. Die zouden de zaak nog erger maken. Te laat heb ik bedacht, dat ik dien agent jÊïLktinnerL .verzoeken eens op mijn fiets te gaan zitten, zoodat ik voor het eerst mijn eigen verblindend licht, had kunnen zien. Maar het is misschien maar beter zóó ge weest. Die tweede agent, 100 M. verderop, zou hem wellicht bekeurd hebben. Robert Little evenwel heeft een kundigheid verge ten: Ken uw eigen fietslicht. R. P. DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. Waarom de conferentie met den Rijksbemiddelaar niet slaagde. DE IJMUIDER FEDERATIE VERKLAART ZICH TOT BELANGRIJKE CONCESSIES BEREID. Het bestuur der IJmuider Federatie ver zoekt ons opneming van het volgende: „Voor de tweede maal brengen wij hier ver slag uit van door de officieele bemiddeling ondernomen pogingen om het conflict in het visscherijbedrijf te beëindigen. De eerste maal slaagde men niet, hoewel van de zijde der IJmuider Federatie in lang durige onderhandelingen belangrijke stap pen in de richting van het reedersstandpunt werden gedaan, tengevolge van den onwil van de leiding der Reedersvereeniging om ook maar iets te doen om een oplossing van het conflict te vergemakkelijken. Dezen keer kwam men zelfs niet tot be sprekingen! Nadat officieel was vastgesteld, dat niet tengevolge van een verzoek van het Hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders, maar uitsluitend op ini tiatief van den-Rijksbemiddelaar deze1 bijeen komst plaats vond, zulks ter weerlegging van de ook nu weer 'op kwaadwillige wijze te IJmuiden verspreide praatjes, deelde de Rijksbemiddelaar mede dat de readers den eisch hadden gesteld, dat door den Centralen Bond een contract, zou .worden aanvaard, dat vier maanden langer duurde, n.l. tot 1 Mei 1934. Tot 31 December 1933 zou dan het con tract van den Chfistelijken Bond gelden en van Januari tot en met April 1934 zou boven dien tien procent loonsverlaging voor de zee lieden worden doorgevoerd! Dit zou dan ook gelden voor den Christe- lijken Bond! Op onze vraag of de Christelijke Bond daaraan reeds zijn goedkeuring had gehecht, antwoordde men: Neen, maar dat spreekt immers vanzelf. Hierop verklaarde de delegatie van den Centralen Bond, dat men over dézen eisch der reeders geen discussie mogelijk achtte eh ver"|2t de conferentie nog vóór deze eigen lijk was aangevangen. Als een onrustige ziel zwierf de Christelijke Hoofdbestuurder van der Steen, nu in- dan buiten het gebouw, in de buurt der confe rentie Het uitspelen van de eene organisatie tegenover de andere. Men geve zich goed rekenschap van den zin van dezen nieuwen eisch der reeders. Eerst werden met volle medewerking van de leiding der Christelijke organisatie, de ar beiders van dezen bond gebruikt om het ver zet der IJmuider Federatie te breken. Dank zij deze „samenwerking" slaagden de reeders er in belangrijke verslechteringen middels een contract met den Christelijken Bond vast te leggen. Bij de geheime overeenkomst werd tevens vastgelegd, dat de IJmuider Federatie geen gunstiger voorwaarden zouden worden ver leend, mits de Christelijke Bond garandeeren wilde, dat de booten dan ook werkelijk in de vaart zouden gaan, van welke garantie, dank zij de onmacht van dezen Bond, gelukkig niet veel terecht kwam. Thans probeert men dit zelfde spel met de IJmuider Federatie te spelen. Men vraagt ons, nu achter den rug van den Christelijken Bond om, een langer contract te teekenei*, dat n.b. afloopt op het voor de zeelieden aller ongunstigste moment van het jaar en wel met tien procent loonsverlaging voor de zee lieden als nieuwen eisch. Niet onwaarschijnlijk zouden wij ook een geheime overeenkomst hebben kunnen krij gen. waarin werd, vastgelegd, dat den Chris telijken Bond nooit gunstiger voorwaarden zou worden geboden. Natuurlijk alleen in ge val de IJmuider Federatie wilde garandeeren, dat de booten dan ook werkelijk in de vaart zouden worden gebracht! Arbeiders van den Christelijken Bond, Zee lieden, Havenarbeiders, begrijpt ge nu waar voor ge U door Uw leiding hebt laten mis bruiken? Begrijpt ge nu den zin van de hulde, dien men U van zekere zijde bewijst? De oplossing. Men vraagt zich met eenige verbijstering af: Is dit nu het werk van ernstige men schen? Van de leiding van een modern onder deel van een oud en belangrijk bedrijf? Moet nu tot iederen prijs alles gedaan wor den, teneinde de slechte roep door het land over het IJmuider trawlerbedrijf te bevesti gen? Het eene opzienbarende bericht volgt met noodlottige snelheid het andere. Nog is het gerucht niet verstomd over de onbegrij pelijke daad van den IJmuider Vischhandel, die, door kortzichtig eigenbelang gedreven, in korten tijd het Fransche contingent van twee kwartalen, dat de Nederlandsche vis- scherij ten goede moest komen, door achter baks geknoei met buitenlandsche visch vol maakte. En nu weer deze nieuwe daad, die geen ander gevolg kan hebben dan dat partijen, die onverbiddellijk op samenwerking zijn aangewezen, steeds verder uit elkaargedre ven worden. Deze noodlottige weg moet verlaten wor den eer het finaal te laat is. Onmiddellijk bij den aanvang der onder handelingen, begin December 1932, en ook reeds maanden daarvoor, werd door ons de noodzakelijkheid van samenwerking door alle instanties in het bedrijf bepleit, voorop stel lende dat naar onze overtuiging de arbeiders van hoofd- en nevenbedrijven tot daadwer kelijke medewerking bereid zouden worden gevonden. Alleen deze samenwerking, alleen het op deze wijze vóórgaan van de instanties in het bedrijf zelf, zou het de Overheid mogelijk maken den zoo noodzakelijken hulp om dooi de crisis heen te komen te verleenen. IJmuider reeders, thans in vergadering bij een, nog is het niet te laat dezen eenigst juisten weg in te slaan! Nog is het niet to laat Uw leiding tot het sturen van den juis ten koers te bewegen. Nog staan wij op het standpunt sedert begin 1932 bepleit: alleen onderlinge samenwerking kan het bedrijf, met behulp der Overheid, saneeren. Wij hebben de vaste overtuiging, dat deze weg niet afgesloten is als slechts wij zelf voorgaan. De IJmuider Federatie is bereid door het doen van niet onbelangrijke concessies, op loyale wijze mee te werken aan een oplossing, zoodra van reederszijde blijk gegeven wordt, dat redelijkheid en gezond verstand de over hand krijgt. Gezamenlijke arbeid ter opbouw van het bedrijf is ook nu nog direct mogelijk, mits men bereid is rekening te houden met enkele redelijke verlangens aan arbeiderszijde". Vergadering der Reeders vereeniging. Meer schepen in de vaart? Bij de zware aardverschuivingen in Californië moest vooral de slaa San Clemente het ont gelden. O.m. stortte een 60 M. hooge heuvel in, ivaarop zich de villa van den burge meester bevond. Motie inzake den uitvoer van visch naar Frankrijk. In de onder voorzitterschap van den heer Joh. Polderman gehouden algemeene ver gadering van de Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen te IJmuiden. die door zoo goed als alle leden was bezocht is het jaarverslag over 1932 goedgekeurd en vastgesteld en werd besloten om in verband met artikel 16 van de statuten goedkeuring te vragen op de verlenging van den duur der vereeniging en aan het bestuur machtiging gegeven al datgene te doen wat in verband hiermede noodzakelijk is. De aftredende bestuursleden de heeren Joh. Polderman, J. Frater Smid en E. de Groot werden bij acclamatie herkozen. Van de aan de vergadering gedane mede deelingen was een der belangrijkste de mede deeling van hetgeen betrekking had tot de verrichtingen van het bestuur in verband met de staking en de gehouden besprekingen met den Rijksbemiddelaar. Na een uitvoerige uiteenzetting van den voorzitter en na beantwoording vanmeer- dere vragen, die uit de vergadering naar voren kwamen, werden de door het bestuur terzake verrichte handelingen en ingenomen standpunt met algemeene stemmen goedge keurd en het bestuur dank gebracht voor al hetgeen het gedurende dit conflict voor de vereeniging heeft gedaan en de wijze waarop dit geschiedde. Ten opzichte van de thans door de leden te volgen gedragslijn werden verschillende adviezen gegeven, mede in verband met de .omstandigheid, dat meerdere leden het voor nemen hebben' thans schepen in de' vaart te brengen. Ten opzichte van de wijze waarop voor zieningen zullen worden getroffen met het oog op het bunkeren van de schepen, zal het bestuur nader overleg plegen met de be trokken kolenhandelaren. Aan de agenda was toegevoegd een be spreking in verband met de stopzetting van den invoer van grove visch in Frankrijk. Door het bestuur werd uitvoerig uiteen gezet, hoe van de zijde van de Reedersver eeniging reeds voor lang stappen zijn gedaan bij de regëering, om een voorziening te tref- fen_tegen den clandestienen invoer van visch in Frankrijk, ten nadeele van het aan Neder land toegekende contingent-, maar hoe dit alles zonder resultaat was gebleven. Tenslotte nam de vergadering met alge meene stemmen (175) een motie aan van den volgenden inhoud, met verzoek deze te doen toekomen aan Zijne Excellentie den Minister van Economische Zaken e» Arbeid en aan dp Pers: MOTIE. „De vereeniging van Reeders van Vis schersvaartuigen te IJmuiden in algemeene vergadering bijeen, gehoord, de mededeeling, dat de uitvoer van grove visch naar Frankrijk is stopgezet op grond van de omstandigheid dat het door Frankrijk aan ons land toegestane contingent is uit geput en overschreden, in die mate, dat ver moedelijk tot October a.s. geen uitvoer meer zal mogen plaats vinden, overwegende: dat tengevolge van de staking in het vis scherijbedrijf te IJmuiden dit geen gevol? kan zijn van uitvoer van door Nederlandsche schepen gevangen en aangevoerde visch, dat echter de ten name van Nederland afgeboekte kwanta grove visch voor een groot deel betreffende buitenlandsche visch, die ten onrechte is aangenomen als Neder landsche visch en derhalve als zoodanig niet had mogen worden gebracht ten laste van het aan Nederland toegekende contingent, dat tengevolge van de stopzetting van den uitvoer van grove visch naar Frankrijk, thans niet kan worden overgegaan tot het in de vaart brengen van meerdere schepen, die daartoe waren bestemd, spreekt haar leedwezen uit. dat de re geering geen maatregelen heeft getroffen om te voorkomen, dat vreemde visch, zelfs visch die ten eenen male niet inNederland is geweest, kon en kan worden afgeboekt ten laste van het aan Nederland toegekende contigent en verzoekt de regeering alsnog overleg te plegen met de Fransche regeering haar onder het oog te brengen, dat ons aan deel in den vischinvoer niet moet zijn een aandeel in naam, maar inderdaad, en hare medewerking te vragen, opdat het aan de Nederlandsche visscherïj gedane onrecht ten spoedigste wordt hersteld". Bij de verder gevolgde bespreking werd met klem aan het bestuur verzocht bij de regeering aan te dringen op contingenteering van den invoer van vreemde visch, even tueel ook het heffen van invoerrechten op vreemde visch, om het mogelijk te maken, dat de Nederlandsche schepen weder kunnen voorzien in de Nederlandsche behoefte. Ten aanzien van verschillende belangen in verband met de uitoefening van het bedrijf werd onder meer besproken het aanschoffel! van electrische lieren voor het lossen der trawlers, ten behoeve waarvan het Staatsvis- schershavenbedrijf in principe bereid is een stroomkabel te laten aanbrengen en werd voorts mededeeling gedaan, dat voldoende personen zich beschikbaar hadden gesteld voor de vorming van nieuwe kolenploegen en ketelbikkersploegen. Na een woord van dank voor de zeer trouwe opkomst, en de goede samenwerking, die de leden gedurende het conflict hebben betoond, sioot de voorzitter hierna de ver gadering. V.A.R.A. AFD. IJMUIDEN. Op Maandag 29 Mei geeft de V.A.R.A. een specialen Kunstavond voor de vrouwen in het „Wapen van Velsen". Het programma zal bestaan uit declamatie en muzikale attractie. Oom Henk zal een propagandistisch woord spreken. POLITIEKRUISER AANGEKOMEN. De Britsche politiekruiser Harebell is hier aangekomen en naar Amsterdam opgevaren voor een bezoek van eenige dagen. CXXIII. We rollen in IJmuiden van den eenen schrik in den anderen en als we al niet een beetje immuun waren geworden, zouden er heel wat menschen die in IJmuiden wat met visch uitstaande hebben, het een tikje op hun zenuwen hebben gekregen. Twee schokken hebben we deze week moe ten doorstaan. De eerste schok werd veroor zaakt door het bericht uit Parijs, dat Frank rijk den invoer van grove visch (poisson ordi naire) met ingang van j.l. Maandag heeft stopgezet, omdat het contingent was uitge put. In anderhalve maand zouden we dus 600.000 K.G. kabeljauw, koolvisch, hake enz. aan Frankrijk hebben geleverd? En dat alles Hollandsche visch! De betrokken instanties zijn nu bezig, uit te zoeken waar al die visch vandaan is geko men. In elk geval zijn ze het er over eens, dat er slechts een heel, heel klein deel op de normale wijze, d.w.z. met het voorgeschreven uitvoercerlificaat het land uitgegaan is. En dat dus een heel, heel groot deel geen Hol landsche, maar buitenlandsche visch is ge weest. M.a.w. dat er iets hapert aan de rege ling. Vast staat, dat er visch. van IJmuiden uit langs een omweg naar Frankrijk is uitge voerd. Dit is geen nieuws, dit gebeurde al toen de regeling nog slechts een paar dagen oud was. Wie niet sterk is moet slim zijn, zeggen de exporteurs en wie zal het hen kwa lijk nemen, dat ze probeeren hun Fransche afnemers te behouden? Over Duitschland is zeker veel uitgevoerd, over Engeland hebben we, ten koste van het Engelsche contingent vooral veel tong naar Frankrijk gezonden en nu moet er zelfs visch over de Spaansche haven San Sebastian Frankrijk zijn binnen gesmokkeld. Maar de IJmuider Vischhandel- vereeniging weet te vertellen, dat scheeps ladingen Engelsche visch naar Antwerpen worden gezonden; in de Scheldestad wordt deze visch tot Hollandsche visch genatura liseerd en op een gefingeerden I-Iollandschen naam gaat deze visch naar Frankrijk. „Bin nenkort" zullen al deze omwegen worden af gesneden, want dan wordt het duplicaat-cer tificaat ingesteld. Laten we er eens op letten, wat men in den Haag onder „binnenkort" verstaat. Over het algemeen ligt een gebeur tenis die volgens Haagsche begrippen „bin nenkort" gaat gebeuren, nieten het naaste verschiet. De tweede schok kwam Donderdagmiddag en werd veroorzaakt door het bericht, dat de conferentie met den Rijksbemiddelaar weer mislukt was. Dit was een groote teleur stelling, want hoe de zaken ook staan, velen hopen met mij, dat er nu eens een einde aan het conflict komt. dat nu al bijna vijf maan den duurt. Deze laatste conferentie was wel heel typisch. Ziehier het scenario: de heeren begeven zich naar de conferentie (zie foto's in de IJmuider Courant van gisteren), de hee ren worden verwelkomd door den Rijksbe middelaar, de Rijksbemiddelaar deelt den eisch der reeders aan de delegatie van den Centralen Bond mede, de delegatie zegt „pas!" en de conferentie is afgeloopen. Nu zal het voorloopig wel uit zijn met be middelingspogingen en conferenties. Mis schien is nu het wachten op betere omstan digheden en dat kan wel October worden. Dan loopt het naar het winterseizoen, dan hebben we weer een versch contingent van Frankrijk voor den boeg, tenminste als dan de termijn die den Haag zich heeft gedacht voor het bewuste „binnenkort" verstreken is enik heb al hooren verluiden, dat de IJmuider Federatie dan zal zeggen: „pas weer!" Waar moet dat heen? Er komt wat meer leven in den vischhan del. Met de Zuiderzeeharing is het afgeloopen, zoo ook met de groote schoonmaak, twee ge boren vijanden van IJmuiden; de scholletjes zijn wat williger en je hoort dan ook voort durend, dat er meer booten naar zee zullen gaan. Op de nominatie staan thans de Raat de Urania en de Alcmaria en volgens zeggen zullen de V.E.M. en de „Petten" het ook eens probeeren. Ook de reeders schijnen dus van meening te zijn, dat de markt wat meer visch kan verstouwen. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1