ÜijÊ Wijk aan Bee DRAG HARLAN /jMUIDER courant TWEEDE BLAD ZATERDAG 20 MEI 1933 BEVERWIJK DE HULDIGING VAN DEN BURGEMEESTER SAMENSTELLING VAN EEN EERE-COMITé Voor de huldiging van burgemeester Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten, die op 31 Mei zijn ambt zal neerleggen, is een eere-comité gevormd, waarin onderstaande personen zit ting hebben genomen: j. J. Bisschop, Dr. D. A. Boon. Rector Th. Boonekamp, C. M. Brantjes, J F. Braun, J. H. Bremmers, H. Breukelaar, J de Bruin, Ds. j. D. van Calcar, J. H. Cohen, Th. J. Cor- nelisse, C. Gorter, A. A. van Hattum-Dekker, Ds. J. P. Haumersen, Ir. A. H. Ingen Housz, mevr. T. Kemp-Haan. Ds. F. Kramer, Ds. C. M. Krijger, J. W. A. C. van Loenen, W. Ma ters, A. J. C. Melchers, Ir. K. L Moens, N. J. Out, Ph. M. Pattes. Pastoor P. J. v. d. Pa- voordt, P. F. Seignette. K. Steyn, C. Versteeg. C. Welagen en C. A. Zwager. Het ligt in de bedoeling, om den scheiden den burgemeester bij zijn afscheid op 31 Mei in een bijzondere bijeenkomst het huldeblijk der burgerij aan te bieden, wat zal geschie den bij monde van den heer Mr. A. Moens. voorzitter van het uitvoerend comité. De plaat selijke corporaties zullen bij die gelegenheid voor den vertrekkenden burgemeester defi- leeren. NAAR „OBER BAYERN". De heer P. van Dam heeft het interieur van zijn café „Royal", gevestigd aan de Bree- traat no. Ill laten omtooveren in een mil- lieu, dat bekend is onder den naam „Ober Bayern". De keurige en kleurige wandversiering geeft aan de zaal een alleraardigst aspect en het effect wordt niet weinig verhoogd dooi de wijze waarop de verlichting is aange bracht. „Ober Bayern" ziet er zeer aanlok kelijk uit en zal in de komende weken wel een attractie vormen. De heer Van Dam heeft er naar gestreefd, om iets bijzonders aan te bieden en hij is daarin naar het zich laat aanzien zeer goed geslaagd. Zonder een goed stukje muziek zou echter „Ober Bayern" niet goed denkbaar zijn, vandaar dat de bekende band van den accordeon-virtuoos Angelo Jaconelli zijn me dewerking verleent. Zoo is dus niets onbe proefd gelaten, om het publiek een gezellige -erpoozing aan te kunnen bieden. Ongetwij feld zullen dan ook velen van de gelegen heid gebruik willen maken, om in „Ober Bayern" te vertoeven. „HET TEEKEN DES KRUISES". Naar wij vernemen zal in het Luxor Thea ter in de Pinksterweek, dus ook op de beide Pinksterdagen, het meesterwerk van Cecil B. de Mille „Het Teeken des Kruises" wor den vertoond. Deze monumentale kunstfilm zal zeer zeker in het Luxor-Theater groote belangstelling trekken. KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Oudheidkamer verkreeg een vijftal ge- zelschapspelen (voorloopers van het gan zenbord) van voor 100 jaar met bijbehooren- de spelregels, een nog niet compleet- album met de wapens der Nederlandsche Provin cies en Gemeenten, een Almanak voor Blij- geestigen en een Almanak voor het Schoone en Goede, beide Anno 1836, benevens een Pa norama van het beleg van Haarlem in 1572 en 1573. HET ESPERANTONIEUWS. Het bestuur van de plaatselijke Esperan- tisten-afdeeling verzoekt ons opname van het volgende: Het wereldcongres van arbeiders-esperan tisten. Ter gelegenheid van dit congres zal een speciaal zegel worden uitgegeven ten oe- hoeve van brieven en andere verzendingen. Het zegel toont het Stockholmsche stadhuis met daarnaast het vereenigingsgebouw, ter wijl beide gebouwen als het ware over spannen worden met het woord Esperanto. Onderaan is te lezen: 13a Kongresso de S.A.T. Stokholmo. Svedio 5-10 Aug. '33. De directeur der Zweedsche posterijen heeft zijn medewerking toegezegd door een speciaal stempel te laten vervaardigen voor het congres. In de groote hal van het volks huis, waar het congres plaats vindt, zal wor den ondergebracht een hulppostkantoor, waarin een esperantist dienst zal doen, spe ciaal ten behoeve van de congressisten. Tijdens het congres zal de bank „Söder- manlands Enskilda Bank" in haar filiaal, welke gelegen is dichtbij het volksgebouw, een ambtenaar aanstellen die het esperanto machtig is, om de geldzaken te verzorgen van de congressisten. Van overal. Spanje. De Spaansche minister van Openbaar onderwijs heeft aan de Spaansche esperantistenbond een subsidie van Pts oOOO, toegestaan voor de uitbreiding van het espe- ranto-onderwijs. Elf esperanto-onderwijzers zullen in de gelegenheid gesteld worden om van staatswege het universeel esperanto-con gres in Keulen bij te wonen. Brazilië. Het stedelijk bureau voor tou- risme in Rio de Janeiro heeft het aanbod van de Braziliaansche Esperantistenbond voor vertaling van de teksten op de reclame platen en in de catalogi van de Internationa le Jaarbeurs, aanvaard. DE WERKLOOSHEID GERINGE DALING. Ook in de afgeloopen week heeft de daling van het getal werkzoekenden in Beverwijk en omgeving zich voortgezet. Het aantal bij den gemeentelijken dienst der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling ingeschre ven werkloozen daalde in de afgeloopen week van 573 tot 564. Daarentegen steeg het werk- loozenaantal voor Beverwijk van 267 tot 277. Ten opzichte van de overeenkomende week van het jaar 1932 maakt onze gemeente een gunstige uitzondering. Toen stonden namelijk 330 werkzoekenden ingeschreven. Dat dit ge tal thans 277 bedraagt is natuurlijk grooten- deels op rekening te stellen van de inmid dels ingevoerde werkverschaffing. Voor de drie bij den dienst aangesloten gemeenten waren de cijfers: Beverwijk 277 (vorige week 267), Wijk aan Duin 196 (206) en Heemskerk 91 (100) totaal 564 (573). In dezelfde week van het vorige jaar: Beverwijk 339, Wijk aan Duin 171 en Heemskerk 67. De werkloosheid doet zich gelden in de volgende vakgfrepen: Beverwijk: Drukkers 2, betonvlechters 6, betonwerkers 3, marmerbewerkers 3, marmer polijsters 2. grondwerkers 31, metselaars 5. opperlieden 12, schilders 1, stucadoors 3, tim merlieden 16, bankwerkers 3. electriciens 4, handlangers 2, koper- en blikslagers 3, las- schers 4, machinisten 5, metaalbewereksr 2, monteurs 3, plaatwerkers 1. smeden 2, sol deer ders 1, stokers 7, voorslaanders 1, vuur werkers 1, bakkers 3. sigarenmakers 13, sor teerders 1, landarbeiders 22. agenturen 1, teekenaars 2, chauffeurs 8, kellners 1, win kelbedienden 3, schippers 2, incasseerders 4, kantoorbedienden 4. losse arbeiders S0, dienst boden 3, werksters 5, pakhuisknechts 1, stof feerders 1. Totaal 277 (267). .Wijk aan Duin: btonwerkers 2, grondwer kers 35, metselaars 3, opperlieden 7, schilders 4, steenhouwers 1, stucadoors 1, timmerlieden 8, houtbewerkers 1, bankwerkers 10. hand langers 3. klinkers 1, koper- en blikslagers 6, lasschers 1, machinisten 5. metaal bewerkers 5, monteurs 3, plaatwerkers 2. smeden 1, sto kers 3, bakkers 1, sigarenmakers 3, landar beiders 23, agenturen 1, teekenaars 1, chauf feurs 3, kellners 2, lijnwerkers 1, schippers 1, incasseerders 1. kantoorbedienden 4, losse arbeiders 48, dienstboden 2, werksters 2, chem. a.pp. wachters 1. Totaal 196 (206). Heemskerk: betonvlechters 1, betonwerkers 3, grondwerkers 14, opperlieden 6. schilders 1. landarbeiders 25, chauffeurs 2, losse arbei ders 34, totaal 91 (100). DE RUÏNES IN DE KONINGSTRAAT. De Koningstraat is niet een der fraaiste straten van onze gemeente, integendeel zij kan eerder aanspraak maken op den titel van de leelijkste straat-, want de bebouwing- wordt in de goede gedeelten afgewisseld door vervallen pakhuizen en half afgebroken wo ningen, die of om haar bouwvalligheid ten deele moesten worden geslecht, of na een brand eenvoudig als ruïne bleven staan. De winkelierscombinatie „Plan West", die vele harer leden ook in de Koningstraat telt in zaken, die gezien mogen worden, heeft zich terecht aan dezen wantoestand geërgerd, evenals zoovele anderen, die dezen toestand Beverwijk onwaardig noemen. Deze Winke lierscombinatie heeft zich nu tot den ge meenteraad gewend met een adres, waarin wordt aangedrongen op verbetering. De in houd van het request luidt als volgt: Ondergeteekende enz. deelt mede, dat er aan de Koningstraat diverse pakhuizen (eer tijds afgekeurde woningen) en ruïnes staan, welke voor verschillende doeleinden gebruikt worden of wel in het geheel geen bestem- min ghebben; dat deze woningen en ruïnes, gezien den toestand, waarin zij verkeeren, niet alleen een gevaar opleveren voor de omgeving, doch dat zij ook voor de vele zaken in deze straat een groot nadeel opleveren, daar deze zaken niet op een peil kunnen komen, zooals dit het geval zou zijn, wanneer het publiek door deze straat zou loopen zonder ergenis, welke een toestand, al thans bestaande, verwekt. Ondergeteekende verzoekt den Raad daar om beleefd, maatregelen te willen nemen, opdat aan dezen ongewenschten toestand een einde komt". KRACHTSPORTWEDSTRIJDEN. Zondag a.s. zullen in de bovenzaal van „Oud Meerenstein" de krachtsportwedstrij den om de kampioenschappen van Noord- Holland worden voorgezet en beëindigd. Zon dag zal in de afdeelingen gewichtheffen en worstelen ongetwijfeld nog een zwarer strijd worden gestreden. Van de plaatselijke Krachtsportvereeniging „D. O. K." komen uit in de afdeeling vedergewicht gewichtheffen K. Rooymans; Lichtgewicht C. G. Tabak; zwaargewicht A. Burger en C. Vessies. De heer C. G. Tabak zal trachten het Ne- derlandsch record twee-handig stooten te ver beteren. In de afdeeling midden-gewicht A worste len komen van D.O.K. uit G. van Soest en M. Zwaan; in midden zwaargewicht B: B. Boots- ma en P. Kluft en in zwaargewicht J. Muis. In de worstelwedstrijden komen twee Ne derlandsche kampioenen uitc namelijk Por- tenger in midden- en Korver in zwaar ge wicht. J. Muis zal in de gelegenheid zijn revanche te nemen voor zijn te Deventer geleden ne derlaag. Verwacht wordt, dat hij in deze po ging zal slagen. Ook van Soest treedt tegen een kampioen in het strijdperk. In de afdeeling Gewichtheffen hebben de D. O. K.-leden A. Burger en C. G. Tabak de taak hun provincialen titel te verdedigen. Zoo valt er dus Zondag in „Oud Meeren stein" weer voor de sportliefhebbers veel te genieten. Hopelijk zal de belangstelling aan het gebodene evenredig zijn. DE EERSTE IJSBAR. Als „nouveauté" zal Beverwijk van heden af een ijsbar bezitten, een nieuwigheid, die te danken is aan den heer G. de Nijs, de be kende fabrikant van het artikel „Noordpool- ijs". Het perceel Breestraat no. 51 is ingericht als gelegenheid, waar men onder het genot van een stukje muziek de renommée van het Noordpoolijs kan toetsen aande werkelijk heid. in een omgeving, welke zich volkomen bij de frischheid van het artikel aanpast. Het ziet er allemaal keurig uit en de ijsbar zal dan ook stellig opnemen. Voor alles is daar voor de echte zomerwarmte noodig. zoodat wij niet beter kunnen doen, dan die den heer De Nijs, evenals ons zelf, gaarne toe te wenschen. HINDERWET. Door Burgemeester en Wethouders dezer Gemeente is aan Mejuffrouw G. Valk, alhier vergunning ingevolge de Hinderwet verleend, om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie B. no. 3315, gelegen aan den Rijks straatweg binnen deze Gemeente eene in richting voor machinale houtbewerking op te richten. NIEUWE ZAAK GEOPEND. In het perceel Zeestraat no. 3 wordt heden- Zaterdagmiddag een nieuwe zaak geopend, namelijk een filiaal van de N.V. Spido, waarin rijwielen en onderdeelen, benevens wasch- machines worden verkocht. De winkel is voor dat doel geheel ingericht en bevat in de genoemde branche een enorme sorteering voor „alle beurzen". De groote verscheiden heid van artikelen wettigt de aanbeveling, om met deze nieuwe zaak eens kennis te maken. 11 Ue&ê&eMhty ZONDAG 21 MEI HEEMSKERK R.-K. FABRIEK ARBEIDERSBOND. De afdeeling Heemskerk van den R.-K. Fabriekarbeidersbond hield een ledenverga dering in het R.-K. vereenigingsgebouw. Ingekomen was een stuk betreffende ont slag van een lid, tijdens zijn ziekte, aan een fabriek te Wormerveer. De voorzitter deelde mede, dat daarover gecorrespondeerd was met het hoofdbestuur en de directie der fa^ briek, maar dat een afwachtende houdinj moest worden aangenomen, daar men nog een brief van het hoofdbestuur verwachtte. De voorzitter deelde mede, dat 22 Mei a.s. te Amsterdam een vergadering zal worden gehouden, waar het hoofdbestuur voor de be langen der leden zal opkomen. Vervolgens kwam aan de orde het benoe men van een afgevaardigde voor de bonds vergadering. De heer S. P. Kossen werd ge kozen, hij kreeg vrij mandaat. JUBILEUM DS. J. IJZERMAN. Ds. J. IJzerman gaf Woensdag een avond je in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw aan allen, die tot het welslagen van zijn feest hadden meegewerkt. VAN 2 TOT 5 UUR AANBIEDING VAN AFTERNOON TEA. 's Avonds van 8 samenzijn met dansen. Reserveert Uw tafeltje. II'4 uur gezellig Telefoon 3026 WIJK AAN ZEE WIJK AAN ZEE EN HET a.s. BAD SEIZOEN DE GASTEN KUNNEN KOMEN. EEN TARIEFVERLAGING, DIE NIET DOORGING. De badplaats Wijk aan Zee is, na het groo te voorjaarsfestijn van de schoonmaak, ge reed om de gasten, die gedurende korteren of langeren tijd van de genoegens van zee en strand en duinen willen smaken, te ontvan gen. Villa's, hotels, burgerwoningen en tijdelijke optrekjes zijn in figuurlijken zin binnenste buiten gekeerd en al het stof wat maar kon herinneren aan de lange periode van win terse he rust is afgeschud. De vriendelijke woningen blinken als het ware in het Mei zonnetje en de kwast van den verver heeft weer wonderen verricht, om het aanzien van de badplaats te verfraaien en tot het top- pnt van properheid te maken. De gasten kunnen komen. Wijk aan zee heeft niets onbeproefd gelaten, om hen op waardige en prettige wijze te ontvangen. Evenais overal elders is het nu maar de vraag of de gasten willen komen, beter gezegd of ze kunnen komen, want daarvan hangt in den tegenwoordigen tijd alles af. In dat op zicht is men te Wijk aan Z^e nogal optimis tisch gestemd, hoewel men daar naturiijk ook niet aan den druk der tijden kan ontkomen. Als regel kon men vroeger in Wijk aan Zee op den 15den Mei de eerste badgasten ont moeten. Zij openden het seizoen en bezetten den zoogenaamden voortijd. Gaandeweg is dit naar lateren datum verschoven, wat voor een niet gering deel ook al weer op rekening van de minder florissante tijden moet wor den gesteld. Van eenig badleven aan het strand was nog niets te bespeuren niet ten onrechte overigens, want de Hollandsche Meimaand handhaaft ook dit jaar weer haar minder prettige reputatie van te zijn een koude maand. In Wijk aan Zee weet men al tijd de oplossing voor dergelijke buitenissig heden van Moeder Natuur altijd aannemelijk te verklaren, want, zoo zegt men in de bad plaats, die lage temperatuur wordt veroorij zaakt door de ijsbergen, die zich met het aan breken van het voorjaar in het Noorden los werken en naar Zuidelijker gelegen regionen afzakken. Zooals men ziet, simple comme bonjour, n'est eepas?" Hoe het ook zij, van badkoetsjes en cabines, noch van eenig ander symptoom dat op het aanbreken des badseizoens kan wijzen, was iets te bespeuren. De voorbereidingen zijn inmiddels getroffen. De „badschuur" van de badvrouw staat op zijn plaats, enkele andere tijdelijke etablissementen houden hem als trouwe wachters gezelschap. Op het Noorder- bad was reeds het ruime paviljoen verrezen en in gereedheid gebracht, om aan de tal- loozen, die tot de geregelde bezoekers, weer een prettige gelegenheid tot ontspanning te bieden. In het laatst van de week kwam er een beetje meer leven in de brouwerij. Van wege de E.P.U., die zooals men weet de bad- Met Laaie volharding blijft de Amerikaansche negerbevolking aandringen op de vrijlating van hun ter dood veroordeelde rasgenooten ie Scottsborodie ontkennen aan de hun ten laste gelegde overval op twee blanke meisjes schuldig te zijn. Een dezer meisjes heeft in middels haar beschuldiging ingetrokken. Hier boven een fragment van een stoet demon- streerende negers, op weg naar het Witte Huis. Vooraan loopt de moeder van een der veroordeelden. Op het doek staatPresident Roosevelt, wij verzoeken U de jongens van Scottsboro" vrij te laten. (Adv. Ingez. Med.) exploitatie van het Wijk aan Zeesche strand heeft, had men een aanvang gemaakt met het transport van de badstoelen, zoodat, wanneer de dag van morgen nu eens het lang verwachte milde voorjaarszonnetje brengt, de strandgenoegens reeds behoorlijk kunnen worden gesmaakt. Wijk aan Zee is echter ten eenenmale ingesteld op badgasten, al ziet een niet onbelangrijk deel var. de bevolking, met name de zakenmenschen en kleine ne ringdoenden, ook gaarne een stroom van dagjesmenschen naar de mooie badplaats komen. Die tijd schijnt echter voorbij te zijn en meerdere zakenmenschen zijn aan te wij zen, die daarvan tenslotte dan toch de dupe zijn geworden. Een bezwaar voor een druk bezoek van dagjesmenschen zijn de hooge autobustarie ven, waarover wij reeds vroeger uitvoerig hebben geschreven. Met ingang van 15 Mei jl. zou, tegelijk met het ingaan van de zo merdienstregeling een zij het ook beschei den tariefsverlaging worden ingevoerd. De prijs voor een enkele rit zou weiswaar op 25 ets gehandhaafd blijven, maar de retourprijs zou op f 0.35 worden teruggebracht. Boven dien zou de prijs der tien-rittenboekjes wor den verlaagd. Toen wij gisteren naar deze tariefverlaging informeerden bleek deze nog niet te zijn in gegaan, evenmin als de zomerdienst, omdat. Ged. Staten de aangevraagde wijzigingen nog niet hadden gesanctionneerd. Wat daarvan precies de oorzaak was kon men ons niet mededeelen, vermoed werd. dat deze vertra ging door ziekte in het College van Gede puteerden werd veroorzaakt. Dit is op zijn zachtst uitgedrukt toch een zonderlinge ge schiedenis, vooral, omdat het hier toch een geregelden dienst betreft, die bovendien het geheele jaar door wordt onderhonuden en alleen van Ged. Staten daarvoor de concessie moet ontvangen. Overigens is het vervoers vraagstuk voor de badplaats nog niet zoo eenvoudig op te lossen, evenmin als de kwes tie van de tarieven voor de autobusonder neemster, die naast alle andere hooge lasten, ook nog den druk gevoelt van de hooge stand plaatstarieven, welke van gemeentewege worden geëischt en die door haar als een ernstige handicap worden beschouwd. Intus- schen is het voor Wijk aan Zee te hopen, dat men omtrent het vervoersvraagstuk nog eens tot overeenstemming geraakt. „WELGELEGEN" VERFRAAID. De bekende zaak van den heer Pijl, het café restaurant „Welgelegen", dat in de on middellijke nabijheid van het strand, zoo'n gezellig zitje bood, heeft in de afgeloopen maanden een grondige verandering onder gaan. Het vroegere terras is namelijk ver bouwd in een gesloten serre, die niet alleen het aanzien van dit restaurant op bijzondere wijze verfraaid heeft, maar ook het interieur in niet geringe mate aan aantrekkelijkheid heeft doen winnen. Een belangrijk voordeel van deze ingrijpende verandering is, dat het fraaie uitzicht door de groote, breede ven sters volkomen behouden is gebleven en in geen enkel opzicht wordt belemmerd. Tegen de frissche zeewind, die op sommige zomer avonden bepaald kil kan zijn biedt de ruime serre voldoende beschutting, blijft de tem peratuur daarentegen zoel, dan is het slechts een kleine moeite, om dienzelfden zeewind door de geopende ramen de verlangde koelte te laten brengen. Inderdaad mag hier van een groote verbetering worden gesproken. De uitvoerder van het werk was de aannemer Chr. de Goede te Wijk aan Zee. die daarmede veel eer heeft ingelegd. De verbouwing is niet alleen geslaagd, maar ook keurig uitgevoerd en tot in de puntjes verzorgd. De gemeente architect, de heer B. J. W. Langendijk maak te voor dezen verbouw het ontwerp, een op gave, die door hem tot een voor dit punt goede oplossing is gebracht. De zaak van den heer Pijl heeft er door ge wonnen en niet minder het aanzien van de badplrats. Ook dit laatste is zeker op hoogen prijs te stellen. Zondagmiddag zal de ope ning op prettige wijze geschieden, namelijk met een tea en een stukje muziek. De be langstelling daarvoor zal o.i. groot zijn en verdiend. FEUILLETON door CHARLES ALDEN SELTZER Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG. 10) Respect en bewondering zou zijn deel zijn, als hij vlugger bleek dan Harlan. Met den vinger zou men hem nawijzen als dengene, die den vechter uit Pardo had bestreden en neergeschoten. Hij stapte iets ter zijde, zoodat Harlan, die moest letten op Deveny en Gage, gedwongen werd, zijn aandacht te verdeelen. Lawson en Rogers waren tot op enkele schreden genaderd bij het huis van den sheriff en liepen nu eenigszins terug, zwij gend en in gespannen verwachting. Anderen, die dichterbij stonden, maakten onmiddel lijk dat zii weg kwamen. Enkelen zochten dekking achter het huis, anderen snelden naar de overzijde van de straat. Maar ieder een lette op Laskajl die bereid scheen den strijd aan te binde* Behalve Deveny. Die bleef Harlan aan kijken, zonder ook maar een oogenblik te let ten op Laskar. Want Deveny's vrees was ver dwenen, nu de doodelijke dreiging zich con centreerde op een ander. Hij was vast be sloten het geheim te ontdekken van Harlan's onoverwinnelijkheid. In de toekomst zou dat zijn nut kunnen hebben; het zou hem waar schijnlijk 't leven redden als Harlan van plan mocht zijn in Lamo te blijven. Harlan maakte geen enkele vijandige be weging. Hij stond nog op bijna dezelfde plaats. Maar hij staarde naar Laskar, toen deze zich iets van de anderen verwijderde, en toen hij zag, hoe Lasker's oogen flitsten bij de gedachte, die aan een handeling vooraf gaat. griste zijn hand naar de heup. Met een snauw, want Harlan had zijn ge dachten gelezen, zwaaide Laskar's hand naai de greep van zijn revolver. Maar Harlan's hand aarzelde een oogenblik juist voor hij het wapen greep een aarze ling. zoo kort, dat men het zich bijna kon hebben verbeeld. Lang genoeg echter om Laskar van zijn stuk te brengen en toen deze zijn revolver greep, keek hij naar den holster van Harlan. Achteraf bezwoeren de meeste aanwezigen dat Laskar het eerst zijn wapen greep, dat hij het in de hand had, toen Harlan's kogel hem trof. Maar Deveny wist beter; hij wist dat Laskar dood was, voor de loop van zijn revolver den holster had verlaten; dat zijn schot resultaat moest zijn van een onwille keurige spierbeweging. Hij had den trekker overgehaald nadat Harlan's kogel hem trof, terwijl zijn hand reeds machteloos werd. Deveny had gezien, hoe Laskar's kogel zand opwierp voor de voeten van Harlan, nadat het wapen van dezen onweerstaanbaren vechter. Laskar in den dood had gezonden. En Deveny had het geheim van Harlan's on overwinnelijkheid ontdekt. Die aarzeling was een truc om den tegenstander op een dwaal spoor te brengen. Maar de bliksemsnelle be weging van zijn hand, zoo snel, dat men die niet kon volgen met het oog, was allerminst een truc. Deveny voelde geen vreugd over zijn ont dekking. Harlan had gewacht tot Laskar's vingers zich sloten om den greep van zijn revolver voor hij zijn wapen trok en dit rechtvaardigde Harlan in de oogen van hen, die getuige waren geweest van dezen doode- lijken twist. Ook sheriff Gage dacht er zoo over. Want toen Laskar's lichaam was weggebracht sprak Harlan den sheriff aan. „Wou je me hierover nog hebben?" Gage schudde ontkennend het hoofd. „Iedereen zag, dat Laskar het eerst naar zijn revolver greep. Hij behoefde het niet te doen. Als jij het eerst geschoten had, zouden de zaken anders staan". „Dan kunnen we nu over dat andere zaakje praten", hernam Harlan koel. De blik van den sheriff werd veelbeteeke- nend, toen hij Harlan aankeek. Hij stond op eenigen afstand van Deveny en lette nauwe lijks op Harlan. „Je weet ook wel, dat er nu geen bewijzen meer zijn". Harlan draaide zich om, teneinde Deveny aan te kijken. Gedurende een oogenblik kruisten hun blikken elkander Harlan, kalm en zelfverzekerd, Deveny met onmis kenbare vijandschap. De toeschouwers keken toe in roerlooze spanning, wetend, dat de minste beweging een nieuwe uitbarsting tengevolge zou hebben. Plotseling keerde Deveny zich om en liep hij terug naar „De Eerste Kans". Hij had nog slechts een paar stappen ge daan, toen verderop bij net restaurant bewe ging ontstond een man vloekte, een meisje gilde. Deveny bleef staan om te zien wat er gebeurde en een uitdrukking van ontsteltenis kwam op zijn gelaat. Nu "wendde ook Harlan zich om. Hij zag, hoe vlak bij een meisje voortrende, het haar los, de oogen wijd open van angst en ont zetting. Een man vervolgde haar. Harlan hoorde sheriff Gage vloeken hoorde hem zeggen; „Dat is de dochter van Morgan Barbara! Wat moet die hier?" Het meisje rende naar Harlan toe, de ver volger geen vijf meter achter haar aan. Toen zij dichter bij kwam en hij zag, dat zij in derdaad in zijn richting liep, de oogen op hem gericht, alsof zij in hem haar bescher mer zag, liep hij op haar toe, een van zijn» groote revolvers in de hand. Glimlachend breidde hij zijn armen uit en zij vloog hem om den hals, legde haar hoofd tegen zijn schouder, snikkend en onsamen hangend pratend. I-Iarian. wiens glimlach verdween, toen hij naar den achtervolger keek die nu plotseling bleef staan riep op scherpen toon: „Moet je ongelukken maken? Handen om hoog! Èn nou zeg op. Wat moet je?" De man keek van Harlan naar Deveny. Deze laatste, een kreet van woede op de lip pen, kwam op Harlan toe, die een arm om het meisje hield geslagen. Lawson, Rogers, Gage en de anderen kwamen langzaam nader-bij. HOOFDSTUK VII EEN TEGEN VELEN Merkend, hoe de anderen opdrongen, maakte Harlan izch los uit den greep van Barbara en drong hij haar vriendelijk naar de deur van het huis van den sheriff. Zij ver zette zich niet; ze wist, dat nieuwe moeilijk heden dreigden en begreep, dat ze haar be schermer niet mocht hinderen, als het op handelen aan kwam. Toen zij enkele ©ogenblikken tevoren op

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5