HET NIEUWE AVONDBLAD 18e JAARCANC No. 171 DINSDAG 23 MEI 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets.,per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij aboxxnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIeN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéie» zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN INBRAAK OP HET SLUIS- EILAND. BUIT VAN ƒ400.—. WAT „DE HOOP" IN 1932 DEED. Goed werk van het hospitaal kerkschip. VELE LEVENS GEKED. Een der laatste nachten in ingebroken in het kantoor der fa. Volker en Bos op het Sluis eiland. De buit bedroeg niet minder dan f400. Toch liep het geval voor de benadeelde nog goed af. daar een bedrag van f 1500, dat in het kantoor, dat de inbrekers hadden bezocht als het ware voor het grijpen lag door de inbre kers over het hoofd werd gezien. BLOEMENDAG VOOR TOEVALLIJDERS. Men schrijft ons: Voor de bekende Stichtingen ter verple ging van Lijders aan Vallende Ziekte „Meer en Bosch'' te Heemstede en „Bethesda Sa- repfca" te Haarlem wordt een collecte gehou den op 7 Juni a.s. Het is werkelijk de moeite meer dan waard op dien dag als collectrice mee te helpen en zeer gewenscht, dat men een flinke gave offert. Waarom? Omdat bijna 450 van deze beklagenswaar dige ziekten van alle gezindten op deze Stich tingen verpleegd worden. Velen lang, héél langomdat de hardnekkige ziekte maar niet wijken wil. Daarom is het goed, dat het bestuur hun het lange verblijf zoo goed en gezellig mogelijk maakt, gelijk dat vanouds het geval is. Maar nog beter is het, dat aan de bestrij ding van deze ziekte twee doktoren hun me dische wetenschap dienstbaar maken met een steeds grooter en verbluf fender resultaat hetgeen blijkt uit het volgend staatje, dat kortheidshalve slechts van 3 jaren spreekt: Aantal toevallen op beide stichtingen: in 1930: 8379. in 1931: 6772, is 1607 minder dan in 1930; in 1932: 4809, is 3570 minder dan in 1930. Gerekend het elk jaar grooter wordend aantal patiënten (in 1930 werden er 55 opge nomen, in 1931 vijf en zeventig en in 1932 vier en negentig), wil dit zeggen, dat er een vermindering valt te constateeren van het aantal toevallen van niet minder dan bijna 50 pet. Maar het beteekent óók, dat de epilepsie of valfende ziekte, waarvan men vroeger meende, dat er niets aan te doen was, nu toch blijkt te willen wijken voor door ernstig zoeken gevonden behandelingsmethoden. Vooral de jeugdige patiënten, aan de zorgen van den Medischen dienst alhier toever trouwd, reageeren gunstig op deze behande ling, zoodat er jaarlijks een aantal patiënten verbeterd of genezen de Stichting verlaten kan, voor welke ontslagenen een specialen nazorgdienst vanwege deze Vereeniging is ingesteld, waardoor men hen onder toezicht blijft houden. Daar rijst hoop voor den lijder aan vallende ziekte! Help deze hoop werkelijkheid maken voor de meer dan 14.000 zieken in Nederland. ■Denk aan het nieuwe ziekenhuis, dat in Heemstede op heden gebouwd wordt. Denk aan de vele onvermogenden, die uit de suppletiekas dezer vereeniging moeten worden gesteund, en aan het feit, dat hier geen Staatssubssidie wordt genoten, maar men voor alle hulp en uitbreiding aange wezen is op particuliere liefdadigheid. Dus op u. Zij die dien dag bloempjes willen verkoopen worden verzocht zich op te geven bij: Mevr. MULDER,. IJmuiden. Kon. Wilh. kade 21. Mevr. MEYER BLOM. IJmuiden-O. v. Speykstraat 29. Mej. WINTER STEYN. Velsen Rijksstraatweg71. mevr. CORNEGGE, Santpoort, Terrasweg, „LOOFT DEN HEER'' NA AH HET CONCOURS. De Chr. Gemengde Zangvereeniging Looft den Heer zal op Hemelvaartsdag deelnemen aan het Nationaal Concours te Amersfoort. Looft den Heer zal uitkomen in de superieure afdeeling met als verplicht nummer „Pater Noster" van Fred J. Roeske en met als vrij nummer ..Koren" van Lsr. J. Olman. Looft den Heer vertrekt Donderdagmorgen 10.15 uur per autobus van het Kennemerplein met 95 personen. ONZE VISCHEXPORT NAAR ENGELAND. In de maand April zijn uit ons land naar Engeland uitgevoerd 3314 cwts. visch ter waarde van 9733 p.st., tegen verleden jaar in dezelfde maand 4154 cwts. visch ter waarde van 11.770 p.st. Voor de eerste vier maanden waren de cijfers 23.437 cwts. visch ter waarde van 58.852 p.st., tegen verleden jaar 38.433 cwts. visch ter waarde van 82.857 p.st. LENTEFEEST „IN VEILILGE HAVEN". Het Lentefeest van de Kinderspeeltuinver- eeni'ging In Veilige Haven zal gehouden wor den Zaterdag 27 Mei. De kinderen komen des middags 2 uur samen bij de R. H. B. en trek ken in optocht naar de speeltuin. Medewer king verleenen het Jeugdfanfarecorps van Kindervreugd en de mondorgelclub van I. v H Het spreekt vanzelf, dat in den speeltuin t Op Cuba is verleden week overvloed van attracties en tractaties zal singen is. gekomen tusschen opstandelingen ejjn> 1 dooden gevallen zijn. Een blik De op Woensdag 17 Mei gehouden alge meene ledenvergadering van het Hospitaal- kerkschip te Amsterdam, mocht zich in een zeer groote belangstelling verheugen. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij op: de presidente van het Haagsche dames-hoofd comité baronesse H. Clifford, mevrouw Röell- Steenberghe, mevrouw Beels— van Eeghen, mevr. RahusenHooft, mevr. de Farez Oyens- den Tex Bondt, de voorzitter van het hoofd bestuur mn G. Vissering; de bestuursleden G. D. W. Boissevain, W. R. Chambers, H. L. var. Eeghen, Th. P. van den Bergh, H. de Booy, P. C. van Huizen, H. G. Jurriaans, W. N. van de Poll, dr. G. P. Utermohlen en L. M. Ro binson. Tevens waren enkele doctoren en predikanten die de komende reizen zullen medemaken aanwezig, nl. dokter F. G. van Asperen, dr. J. W. Wicherink, ds. A. Luteyn en ds. J. W. Maas. In zijn jaarverslag wees de le secretaris, de heer W. R. Chambers in de eerste plaats op het gebleken nut van de zendinrichting voor radiotelefonie, welke in- stallathie door de Ned. Telegraaf Mij. Radio- Holland in bruikleen was afgestaan. Niet al leen hield het hospitaal kerkschip hierdoor voortdurend contact met den vasten wal, maar te allen tijde konden thans ligging en koers van De Hoop aan de vissehersvloot wor den opgegeven en werden de opgevangen Kol'landscche visscherij'berichten her.uitge- zonden. Ook bij de behandeling van verschil lende patiënten bleek, dat men door de uit gezonden berichten vernomen had, waar De Hoop zich bevond, zoodat hierheen koers kon worden gezet. Tevens verzochten verschei dene schippers telegrammen naar hun ree- derijen te willen doorzeilden aan welk ver zoek steeds "Wérd" voldaan. Vele patiënten werden- ook dit jaar weer behandeld door de doktoren F. G. van Asperen, A. van Duyvexx- dijk en P. Kloos. Onder andere werd een, patiënt, lijdende aan typhus, te Schevenin- gen aan wal gebracht. Een matroos met een gewonden arm waarbij zich beginselen van bloedvergiftiging .voordeden, werd in het hos pitaal aan boord opgenomen. Hier kon in volle zee nog tijdig worden ingegrepen oin een menschenlev.en te redden. Aan boord van den politiekruiser Nautilus verleende de dok ter hulp aan een stuurman van een Katwij- ker logger, die met een ribfractuur was op genomen. Een patiënt die in de infermerie te Shields lag kon met De Hoop naar Holland worden overgebracht. Verder werd voor vele gevallen van abces en huidziekten, tengevol- van het haringkaken, hulp verleend, en voor verwondingen tengevolge van storm. Ook het werk van de predikanten kan bevredigend worden geacht. De diensten die des Zon dags op De Hoop worden gehouden trokken steeds zeer vee,l belangstelling; soms was de opkomst zelfs zoo groot dat de godsdienst oefening aan wal moest worden gehouden. Aan boord van vele visscherssohepen hielden de predikanten dienst en vele bijbels vonden koopers. Aan een Fransch en Zweedsch schip werden resp. Fransche en Zweedsche evange liën verstrekt. De door verschillende dames en heeren beschikbaar gestelde pakken lectuur vonden gretig aftrek. Verscheidene malen verleende de aan boord zijnde monteur hulp aan sche pen met defecte radio-installatie of motor en eenmaal zelfs heeft De Hoop op verzoek van den schipper een logger, die stuurloos op zee in hachelijke posities ronddreef, een haven binnengesleept. Vooral op de laatste reis werd het werk ernstig belet door het ruwe, stormachtige weer, dat het uitzetten der sloep hoogst gevaarlijk en dikwijls onmoge lijk maakte, hetgeen zeer veel eischte van de krachten der bemanning, die steeds op be wonderenswaardige wijze haar taak verricht te. de heer W. L. Kuiper, oud-administrateur van Maatschappelijk Hulpbetoon en diaken der Ned. Herv. gemeente te IJmuiden-Oost. Ds. J. W. Swaan alhier heeft gesproken en o.a. herdacht, hoe de overledene de beste jaren van zijn leven had gewijd aan de zorg der ouden van dagen in het Tehuis te Velsen. De zoon heeft dank gezegd voor de belang stelling. EEN V1ERMASTER IN DE VISSCHERS HAVEN. In de Visschershaven is aange komen de Noorsche vier mast-gaffelschoener (met hulpmotor) Carina, met circa 500 ton ijs voor het Natuurijs-Verkoopbureau. Dr. Utermohlen gaf, vervolgens nog een kort overzicht van het medische gedeelte. In totaal werden behandeld 138 patiënten, waar van 50 in volle zee en 88 in de Engelsehe ha vens Lerwiek, S. Shield, Scarborough en Lo westoft. Van de schepen waaraan hulp werd verleend waren 43 afkomstig van Scheve- ningen, 22 van Katwijk, 8 van Vlaardingen en 2 van Maassluis. Tijdens iedere kruistocht werd een patiënt in het hospitaal opgeno men. Voorts werd besproken het a.s. vertrek van De Hoop, dat vastgesteld werd op Zaterdag 3 Juni. De le reis zal worden medegemaakt door dokter Wicherink en ds. J. W. Maas, de 2e reis door dokter F. G. van Aspeden en Ds. A. Luteyn; over de 3e reis worden nog bespre kingen gevoerd. Tenslotte vroeg de heer W. N. van de Poll nog even de aandacht voor de postzegels die binnenkort zullen worden uit gegeven en met toeslag worden verkocht. Een deel van de opbrengst komt ten goede aan eenige vereenigingen ten behoeve van den zeeman, o.a. aan het hospitaal-kerk schip, zoodat op een ruime opbrengst wordt gehoopt. DE VISSCHERIJSCHOOL. DIPLOMA'S UITGEREIKT VOOR MORSE-SEINEN. Zooals wij reeds eerder hebben gemeld, eischt het 1 Januari j.l. in werking getreden Schepenbesluit, dat op ieder schip boven 150 ton. dus ook op de stoomtrawlers, een goed werkende morselamp aanwezig moet zijn. Op de Visscherijschool werd het als een leemte gevoeld, dat de zeevisschers van IJmuiden niet konden worden onderricht in het morseseinen. Er is op de school weliswaar een cursus waar een paar uur per week les wordt gegeven, maar dit is natuurlijk onvol doende. De directeur der school, de heer Verwayen stelde zich daarop in verbinding met de Scheepvaartinspectie en eenige hee ren van de Scheepvaartinspectie verklaarden zich bereid een cursus te leiden. Door om standigheden waren deze heeren genoodzaakt de lessen te staken. Nadat nog eerst stuur man Bakker een tijdlang les had gegeven, stelde, toen deze het onderwijs in Egmond aan Zee op zich nam, de heer J. Grollé, ge- pensionneerd kustwachter van de semaphore zich belangeloos beschikbaar en sedert April SANTPOORT ernstige opstand uitgebroken, waarbij het tot bot en regeeringstroepen. Er zou een honderdtal op de Cubaansche hoofdstad Havana* geeft de heer Grollé thans eiken dag vier uur les aan twee klassen. Een en ander geschiedde in overleg met burgemeester Rabonnet, die ten zeerste met de plannen instemde. J.l. Zaterdag vond het eerste examen in morseseinen plaats en het mag voor den heer Grollé een groote voldoening zijn, dat van de 15 candidaten 12 het diploma voor een seinsnelheid van 8 woorden per minuut zoo wel voor het opnemen met de seinlamp als het seinen op de morsesleutel behaalden. Deze snelheid wordt voor het doel ruim schoots voldoende geacht. Maandagmiddag vond in de Visscherij school de uitreiking der diploma's plaats. De heer Verwayen wees er op, dat er toen hij zes jaar geleden aan de school kwam, weinig animo voor het visscherijonderwijs bestond en de lesrooster was voornamelijk gebaseerd op onderwijs voor de groote vaart. Later en vooral door de ongunstige tijdsomstandig heden werd de animo voor visscherij onderwijs grooter. De lesrooster onderging een aanzien lijke wijziging, werd meer dienstbaar ge maakt aan dit onderwijs. En het succes bleef niet uit. De heer Verwayen hoopte, dat het behalen van het diploma voor de geslaagden geen reden mag zijn, de school te vei'geten. Hij stelde de school gaarne te hunner beschik king, waxxneer ze wat meer wilden weten en sprak den wensch uit, dat het succes voor hen een aansporing mag zijn de school voor andere vakken te bezoeken. Nadat de direc teur nog namens de leerlingen den heer Grollé bedankt had, x-eikte hij de diploma's uit. Eexi diploma werd behaald door de hee ren Jac. Blok Czn., M. Groenendijk, J. Broek, J. Vink, Nic. vaxi Pel, C. van der Leek, P. Wijker. E. Zwart, W. Gravemaker, W. vaxx der Zee, Alb. Krab en Joh. Krab. Een der leeraren, de heer Plu sprak daarna eenige woorden tot de geslaagden. Hij zeide, het op prijs te stellen, dat zooveel ouderen een voox'beeld zijn geweest voor de jongex-en, waarvan er velen x-ondloopen. Hij bracht hulde aan den heer Grollé en wekte de ge slaagden op, de jongeren aan te sporen, hun voox'beeld te volgen. De tijd is zwaar, zeide de heer Plu, maar men kan niet beter doen dan den tijd zoo nuttig mogelijk te besteden. Er wordt dikwijls gezegd: wat hebben we aan een gediplomeerden schipper, een schip per moet kunnen visschen, maar zoo is het niet. We moeten kundige mannen op de vloot hebben. Ten slotte voerde ook de heer Grollé het woord. Spx-eker zeide, dat toen men hem ge vraagd had les te geven, hij daar wel een zwaar hoofd in had, omdat hij wist, dat alles van den gx*ond af moest worden opgehaald. Maar den eersten dag, dat hij voor de klas stond, bleek hem direct, dat de wil om te leeren aanwezig was. Het is voor spx-eker een verhèugexxd feit, dat van de 15 leerlingen er 12 geslaagd zijn. Dit is voor hem een aan sporing om met de lessen door te gaan i applaus). Een der geslaagden richtte tot den direc teur het verzoek gelegenheid open te stellen voor het volgen van een cursus in de Engel sehe taal. De heer Verwayen wilde dit verzoek gaarne in overweging nemen. Het Rijk geeft echter geen subsidie voor deze cursus. Er moet dus iets op gevonden worden. WEER IN DIENST. De Rijkswaterstaatsboot Hoofdingenieur Dii'ks, welke eenigen tijd buiten dienst was voor het ondergaan van eenige herstellingen en ketelschoonmaak, is dezer dagen weer in dienst gesteld. BEGRAFENIS E. DUIKER. Maandagmiddag heeft op de begraafplaats De Biezen te Santpoort de teraardebsetelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van dexx heer E. Duiker oud-vader van het Tehuis voor ouden van dagen der Ned. Herv. Ge meente te Velsen. Onder de aanwezigen was „VOX HUMANA." „Vox Humana". Santpoort's Gemengd Koor. gaf j.l. Zaterdagavond in Hotel „Zomer- lust" haar jaax-lijkschen gezelligen avond, waax-voor gx-oote belangstelling bestond. ,.Vox" heeft op dezen avond veel te genieten gegeven. De „Vox Humana Revue" mag bij zonder geslaagd heeten. Zoowel aankleeding (werk van dexx heer en mevr, Gerritsen^ als relkennis waren i nori'e en menig keer heeft men gewaand te doen te hebben met echte revue girls vooral bij het tooneel van de Piccolo's, Harten met opschrif ten en Lachende oogen. Ook komt een woord van lof toe aan mevr. Gerritsen en de heer>n Westerhoven en Rikkers voor hun goed spel. Van het begin tot het eind heeft men met groote aandacht de opvoering gevolgd en het spreekt vanzelf dat het den dames en heeren niet aan succes ontbroken heeft. De heer Westerhoven Vox Humana's voor zitter die deze revue op zoo'n kranige wijze in elkaar heeft gezet, kreeg aan het slot een ver diend open doekje. Een gezellig bal met attracties sloot dezen zoo buitengewoon geslaagden avond. Naar wij vernemen zal deze avond a.s. Za terdagavond voor Vox Humana's donateurs en kunstlievende leden herhaald worden. TWEE KANOVAARDERS OMGEKOMEN? Hun vaartuig op het IJsselmeer vergaan. Van de jongelieden niets meer vernomen. Sedert Zaterdag wordt een 2-persoons kano vermist, die in den voox-middag vaxx dien dag uit Blokzijl is vertrokkexi met bestemming naar Kampen, over 't IJsselmeer. Sedert dien is van de beide opvarenden, den heer H. Ste kelenburg, x-edacteur van de Prov. Overijsel- sche en Zwolsche courant en den heer H. Scheen uit Lochem niets meer vernomen, meldt de Msb.. Nasporingen met motorbooten haddexx tot xxog toe geen resultaat. Nader meldt de N.R.C.: Bij het Mirnser Klif Gaasterland, is een kano aangespoeld, inhoudend een therrno- flesch en een jas. Vermoedelijk is een en ander van de jon gelui, die per kano van Blokzijl naar Schok land wilden ovei-steken. De Telegraaf vernam van zaavarenden, die Zondag j.l. op het IJselmeer hebben gekruist, dat het dien dag onder Schokland erg mistig is geweest en dat er een vrij hooge zee stond. Men neemt aan, dat de kano bij een dwarse zee is omgeslagen. De heer Stekelenburg zou juist over enkele maanden iix het huwelijk treden. De heeren maakten een vijfdaagschen tocht over de Overijselsche plassen. Bij gunstig weer zouden zij van Vollenhove over het IJselmeer naar het eiland Schokland ovex-- steken, om ten slotte via Kampen naar Zwolle terug te keeren. Wel hebben de familieleden van de beide heeren nog briefkaarten en foto's ontvaxxgen van hun tocht o.a. uit Giethoorn, doch sinds de beide kanovaarders Vrijdag jl. uit Vollen- have warerx vertrokken is er niets meer van hen vernomen. De heer Scheen zou uitkomen op een voet balwedstrijd, die Zondag te Deventer werd gehouden. Derhalve waren de kanovaarders voornemens om direct van Schokland naar Zwolle door te peddelen, aangezien de heer Stekelenburg er weinig voor gevoelde alleen te Kampen te overnachten. Alle mogelijke pogüxgen zijn in het werk gesteld om de vermisten te vinden. Bij tele fonische navraag te Schokland bleek dat de „Flits" daar niets was aangekomen. Mee motorbooten en naar verluidt ook met behulp van een vliegmachine werd het IJselmeer af gezocht. De Zwolsche Crt. publiceert een oproep aan ieder die meent eenige aanwijzing omtrent het lot van de beide opvarenden te kunnen verstrekken of die een of ander voorwerp vindt, dat van de vermiste kano afkomstig kan zijn, daarvan onmiddellijk telefonisch of telegrafisch mededeeling te doen aan het bureau van het blad, of den heer Scheen te Lochem. Tot den inventaris van de kano behooren o.m. twee blauwe kussexxs, die ook als zwem vest kunnen worden gebruikt en twee lage rugleuningen. De heer Stekelenburg staat als een uitste kend zwemmer bekend. Hij is 28 jaar oud, de heer Scheen ruim n jaar.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1