HET NIEUWE AVONDBLAD Het staking in het visscherijbedrijf VELSEN 18e JAARGANG No. 173 VRIJDAG 26 MEI 1933' IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheels invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de, vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Tweede „mobilisatievergadering" in Thalia. Duizend zeelieden en andere visscherijarbeiders besluiten de staking voort te zetten. Woensdagmiddag vond in Thalia de tweede „mobilisatievergadering" plaats van de in de IJmuider Federatie georganiseerde zeelieden en andere visscherijarbeiders, die evenals de eerste zeer druk bezocht was. De groote zaal was tot op de laatste bezet, terwijl in de kleine zaal ongeveer 300 arbeiders aanwezig waren, zoodat ongeveer 1000 personen heb ben geluisterd naar de uiteenzetting van den heer Brandsteder in de groote zaal en van den heer J. van der Veer, in de kleine zaal. De bijeenkomst in de groote zaal werd geleid door den voorzitter der IJmuider Fe deratie, den heer G. Blaas, die zeide. dat deze vergadering was uitgeschreven omdat er de laatste 14 dagen twee dingen waren ge beurd, n.l. de oproep van den Rijksbemid delaar tot een nieuwe conferentie, die geen resultaten opleverde en de groote activi teit dér reeders om schepen in de vaart te brengen, met geen andere bedoeling, dan om de staking te breken. Er zijn aan werk willigen door de reeders briefjes uitgereikt waarin werd bericht, dat het niet om de besommingen is te doen, maar enkel om een paar reizen te maken, om de staking te breken. De bedoeling der vergadering is, een motie aan te nemen, waarin is uitgedrukt dat de stakers niet bereid zijn te buigen, zoo lang de tegenpartij niet ibereid is, aan tafel te komen om te bespreken op welke wijze een eind aan het conflict gemaakt kan wor den. Spreker zeide, dat in Augustus reeds een bespreking met eenige bestuursleden der Reedersvereeniging heeft plaats gevonden over het afsluiten van nieuwe overeenkom sten. Hiervan heeft men nooit meer iets vernomen. De heer Blaas zeide, er van over tuigd te zijn, dat de heer en Polderman en Vermeulen deze zaak hebben teruggehouden. Hedenavond zal in Egmond en Vrijdag in Katwijk vergaderd worden, om de houding der zeelieden aldaar te bepalen. Rede van den lieer Brandsteder. „Als we na bijna vijf maanden staken weer bij elkaar komen om den stand van het conflict onder de oogen te zien en een les te trekken uit het gebeurde, rijst allereerst de vraag, hoe het komt, dat de strijd zoo zwaar en onverzettelijk is", zoo begon de heer Brandsteder zijn rede. Spreker zeide dat het dringend noodig is, de beantwoording van deze vragen voorop te stellen. Dit conflict was in de aanvang niets meer of minder dan een conflict, voortvloeiend uit het verschil van positie tusschen werkgevers en werkne mers ten opzichte van de arbeidsvoorwaar den. De woordvoerders der IJmuider Fede ratie hebben daarover voorloopige bespre kingen gevoerd, waarbij zij uitgingen van de veronderstelling, dat er weer een conflict over de arbeidsvoorwaarden dreigde. Twee oorzaken zijn er aan te wijzen, waardoor het bedrijf slecht ging; voor één hiervan zijn de reeders niet, de tweede wel verantwoordelijk, n.l. de crisis en de schandelijke toestanden die hier heerschten. Dit laatste feit maakte dat de leiding der U.F. in een voorbespreking als voorwaarde stelde dat aan de wantoestan den een einde zou komen en het bedrijf levenskrachtiger zou worden gemaakt door betere organisatie en uitbanning van alle misstanden. Als deze voorwaarde zou zijn vervuld en de reeders bereid waren, het mes diep in de wonde te steken, zou de IJ. F. bereid zijn, voorstellen te doen teneinde aan de gezondmaking en de reorganisatie van het bedrijf in eigen arbeiderskring mede te wer ken. Het bleek echter, dat de reeders van deze saneering niets moesten hebben; men was van deze soort reorganisatie niet gediend Men wenschte om voor allen duidelijke redenen, de bestaande verhoudingen te hand haven: de „muziek" moest er in blijven. Men was niet gediend van reorganisatie, in het minst van reorganisatie met medewerking van een organisatie als de IJ. F. Men begreep dat wanneer een organisatie als de IJ. F. die is opgebouwd tot een alle groepen om vatter Je bedrijfsorganisatie, mee zou wer ken de wederopbouw, dat dan ook het vet i de soep zou zijn. Het werd met den dag duidelijker, dat men den bestaanden toestand, die het IJmuider visscherijbedrijf in het geheele land over de tong heeft ge bracht, wilde bestendigen en men begreep, dat het daartoe in de eerste plaats noodig was de IJ. F. buiten de deur te houden. Het was de taak der organisatie, hier „reinigend" op te treden. In de besprekingen bleek al heel spoedig, dat alle redenaties waren paarlen voor de zwijnen. Alle pogingen om tot een oplossing te komen stuitten af op een muur van on wil. Toen deze mentaliteit vastgesteld was, mocht van de IJ. F. niet worden gevergd, dat zij medewerking verleende tot slechtere voorwaarden, waar de zekerheid bestond, dat wanneer er een offer werd gebracht, het be drijf er even slecht voor zou staan. Hierop ontbrandde het conflict met- den Christelijken .Bond en uit alles bleek, dat men zich het standpunt stelde: „nu of nooit", d.w.z. de IJ. F. nu breken of nooit en broe derlijk sloten de Christelijke Bond en de Reedersvereeniging eenovereenkomst af, zonder -dat met de wenschen der zeelieden rekening werd gehouden. Spreker memo reerde vervolgens den loop der onderhande lingen tuschen de Reedersvereeniging en den Christelijken Bond. Duidelijk is gebleken, dat ook de zeelieden van den Christelijken Bond in groote meer derheid geweigerd hebben, zich als „onder kruiper" door hun eigen bestuur te laten gebruiken. Duidelijk is vast te stellen, dat .het thans niet meer is een strijd om de materiëele be langen. Men staat er op, de IJ. F. te ver nielen, ten einde de eenige burcht, die de arbeiders hebben, met den grond gelijk te maken. Dit is bewezen bij de onderhande lingen met den burgemeester, waaraan de IJ. F. op loyale wijze heeft deelgenomen. Er werden concessies gedaan, maar de tegen partij was niet bereid, ook maar één enkelen stap in onze richting te doen, zeide spreker. Na de afgebroken onderhandelingen kwam er een leugencompagne, zoo laag bij den grond, als men van een Christelijke organi satie niet had kunnen verwachten. We zijn geen organisatie van dienstmeisjes, maar we stellen vast, dat in 'dit conflict van terreur geen sprake is; de zelfbeheersching van de leden was van dien aard, cïat men zich van dergelijke middelen niet behoefde te bedie nen. Bij andere stakingen zooals in Enschedé enz. is het wel anders toegegaan. Tot nu toe zijn slechts enkele gevallen voor den rechter gekomen en de zwaarste straf die is- opgelegd is f 15 boete. De zes haven arbeiders, die deverordening hebben over treden door zich des nachts op ^straat' te be geven, hetgeen geschiedde door een misver stand, zijn van rechtsvervolging ontslagen (Daverend applaus). Of de verbodsbepalin gen, van den burgemeester op redelijke gron den te verdedigen zijn betwijfelt spreker, maar voor het oogenblik hebben wij ze te beschouwen als een bevel en men heeft de machtsmiddelen om ze te handhaven. Het zou dus geen practisch nut hebben zich daar tegen te verzetten. Wat is hier voor verschrik- kelijk^ gebeurd? Er wordt nu tegenover de IJ. F. een geestelijke terreur uitgeoefend, doordat de groote dagbladen de berichten der IJ. F. niet meer opnemen. Deze zeggen, dat ze voldoende hebben aan de berichten van den Christelijken Bond. (Gelach). De geheele Nederlandsche staatsmacht wordt tegen ons in het geweer gebracht, omdat men er niet in geslaagd is dezen strijd op de gewone wijze schade toe" te brengen. In dit verband her innerde spreker aan de vragen van den heer Amelink, die de organisatie wil verbieden, het gebouw bezetten en de leiders in de ge vangenis stoppen. Zeker, zeide de heer Brandsteder, er is wel een ruit ingegooid, o.a. bij hem, en is een ruit in het gebouw der IJ. F. stukgeslagen door de politie die nog altijd verzuimd heeft dit te laten repa- reeren. Er zijn dingen gebeurd, die af te keuren zijn, maar het hulpgeroep is comedie. Den boycot noemde de heer Brandsteder een volkomen rechtmatig middel, dat thans in alle landen wordt toegepast tegen het schandelijke werk van het Hitier dom. Boy cot is een strijdmiddel, dat wordt toege past door de concerns, om den kleinen mid denstand uit te hongeren. Ook de visch- handel heeft in de eerste dagen van het conflict het middel van den boycot toege past. De resultaten van vijf maanden „knoeien" zijn allerjammerlijkst, vervolgde spreker. Met kunst en vliegwerk is men er in geslaagd, acht booten in de vaart te krijgen. Het is echter merkwaardig, dat op deze booten niemand van de 350 in Egmond wonende bona-fide zeelieden, ook niet van den Claris te lijken Bond vaart en slechts een klein per centage van in IJmuiden wonende Christe lijk georganiseerden. De bemanning dezer booten beperkt zich tot zeelieden uit Katwijk Noordwijk, Scheveningen, Middelharnis enz. Uit de beste bron heeft spreker vernomen, dat 97 Christelijke zeelieden op briefjes waar op hun naam stond vermeld, hebben ge stemd vóór varen', met als belooning een hoogere uitkeering. Maar desondanks werd de geheele bemanning van de Hoop I samenge steld uit visschers van Noordwijk. Dit is een bewijs, dat men zelf niet zeker is van zijn zaak. Na het onderhoud met den burgemeester is duidelijk gebleken, dat de reeders geen oplossing wilden. Maar, zeide spreker, we weten dat zich onder de reeders een aantal gezond denkende menschen bevindt, die een oplossing willen. Hoewel)spreker's organisatie gereecl is voor den strijd tot September, is zij gaarne bereid, nu tot een oplossing te komen en als er onder de reeders de wensch opkomt, booten uit te zenden naar dé West kust, zal de IJ. F. een redelijke oplossing niet van de hand wijzen. Zoo was de situatie toen het bericht kwam, dat .het Fransche contin gent door „clandestine -knoeierij" was over sein-eden. Op de conferentie met den Rijksbemidde laar zal wel niemand meer verbaasd over het voorstel der reeders geweest zijn dan de Rijksbemiddelaar zelf. Als we hierover rustig nadenken, zeide spreker, begrijpen we dat dit een soort van optreden is, 'ernstigen men schen onwaardig. De bedoeling is, te intimi- deeren. We meoten kneedbaar gemaakt wor den. Men moet zich rekenschap geven van het stellen van de drie nieuwe eischen. We kunnen er niet aan dxnken, een systeem te aanvaarden, volgens hetwelk de contracten eindigen op 1 Juni, omdat we dan aan han den en voeten gebonden, zijn overgeleverd aan de willekeur der reeders. En wat de 10 pet. loonsverlaging betreft, dit zou voor een matroos een loonsverlaging beteekenen van f 8.50 per maand. Men moet teruggaan tot de dagen van de kinderziekte der arbeiders beweging. om een dergelijke tactiek te ont moeten. Geen vakorganisatie zou er aan denken, midden in den strijd de eischen te verhoogen. De havenarbeiders zullen weten, welke sociale beteekenis gehecht moet worden aan de vischlosregeling, die men nu wil opheffen. Twee jaren heeft men deze vischlosregeling met den Christelijken Bond weten te handhaven en te verbeteren. Nie Een interessante joto van den bouw van de Staten. Geheele rotspartijen worden met weggevaagd. De foto werd op het Boulder-krachtinstallabie in de Vereenigde behulp van dynamiet van den aardbodem, oogenblik van een explosie genomen. mand zal er een oogenblik aan hebben ge dacht, dat de arbeidersdelegatie ook maar één enkel ernstig woord op die conferentie ge sproken heeft. Nieuwe periode. Wij staan nu voor een nieuwe periode in den aanval op de organisatie, aldus spreker, maar ook de nieuwe aanvallen zal de orga nisatie even glansrijk doorstaan, als tot nu toe. Waarmede spreker echter niet wil zeg gen, dat ieder vmi de 2000 leden der IJ. F. voldoende ruggegraat heeft. Er zal worden geconstateerd, dat er hier en daar een enkeling is, die niet in staat is den op hem uitgeoefenden druk te weerstaan. Het geval kan zich voordoen, dat men van den kant der Christelijke organisatie, degenen, die blijken van angst hebben gegeven, gaat bang maken met te zeggen, dat ze nooit weer aan het werk komen als ze nu niet gaan varen. En daarnaast wordt er gewerkt met het egoïstische element. Er is aan menschen, die wilden varen, voor hun leven een boot aangeboden en bovendien 2 pet. bonus boven de gage. Maar dit wordt natuurlijk alleen uitbetaald, zoolang men noodig is om de IJ. F. te bestrijden. Spreker noemde eenige voorbeelden van bewerking van leden der IJ. F. doch ontkende ten stelligste, dat de ieden bij bosjes overloopen naar den Christe lijken Bond. Dit beperkt rich tot een enke ling, waar tegenover staat, dat ook nu nog leden van den Christelijken Bond naar de IJ. F. komen. Al zouden er 450 man weg gaan, zeide spreker, zelfs dan zou de IJ. F. nog even sterk zijn als op 2 Januari en dan nog zou ze tweemaal zoo sterk zijn als in 1924, toen men de strijd wist te winnen. Er is geen plaats voor angst, aarzeling of twij fel. De enkeling, die de IJ. F. in den steek laat, is niet in staat, den strijd te breken. Men heeft nu met kunst en vliegwerk 100 man bij elkaar gekregen, maar voor Juli heeft men nog ruim 400 man noodig. Waar wil men deze vandaan halen, wanneer men de ÏSOO7 zeelieden, georganiseerd in de IJ. F. wil passeeren? Aan het eind zijner rede kwam spreker tot de conclusie, dat men de IJ.F. niet van den rechten wef zal kunnen afleiden. We voeren zeide spreker èen actie, ter bescherming van de arbeidsvoorwaarden zonder politieke over wegingen. Deze vindt men alleen aan de overzijde, waar de anti-revolutionnaire poli tiek van den heer Vermeulen nu versterkt is met het fascisme onder leiding van den heer Tusenius. Men heeft zich aan de overzijde nooit met politiek bemoeid, maar als men durfde zou men gaarne in het zwarte hemd aan den kant verschijnen. Na te hebben ge wezen op den strijd der havenarbeiders te Antwerpen, Rotterdam en Zaandam tegen de hakenkruis-vlaggen, besloot spreker met te zeggen, dat de IJ. F. zich door geen enkele hetze-campagne van haar apropos laat af brengen. Het bestuur blijft a la minute be schikbaar voor iedere reëele bespreking, die uitgaat van de gedachte beide partijen tot elkaar en het conflict tot een oplossing te brengen, tot opvoering van het bedrijf, waar in het zoo al geen genot is te werken, ieder voor zich en zijn gezin, dan toch een behoorlijk bestaan kan vinden. (Daverend applaus) De volgende motie werd in beide zalen met algemeene stemmen aangenomen. De protest-vergadering van 1000 zeelieden en andere visscherijarbeiders gehouden in de beide zalen van Thalia op Woensdag 24 Mei te IJmuiden; kennis genomen hebbende van het stand punt der reeders tijdens de laatste confe rentie met den Rijksbemiddelaar, waarbij 'als nieuwe eischen werden gesteld: a. een contract dat afloopt op het aller slechtste moment van het jaar n.l. 1 Juni 1934; b. tien procent loonsverlaging voor de zee lieden, nadat de op 1 Januari 1933 gevorder de vijf procent loonsverlaging onder den druk der staking door de reeders was ingetrok ken; c. opheffing van de vischlosregeling, een instelling van groot sociaal nut voor de havenarbeiders, welke juist door de geza- melijke actie der bonden den laatsten tijd belangrijk verbeterd was; ziet in het stellen van deze vergaande eischen een ongehoorde tarting en uitdaging van de voor behoud van hun levenspositie strijdende visscherijarbeiders; Aanvaardt de haar aldus toegeworpen handschoen; besluit den strijd onverzwakt, met de grootst mogelijke taaiheid te zullen vorot- zetten, totdat de reeders blijk geven, even als zulks door de IJmuider Federatie bij her haling is gedaan, mee te willen werken aan een redelijke, beide partijen bevredigende oplossing van het geschil; en roept alle zeelieden en overige visscherij arbeiders op, niet te versagen, niet te be zwijken door de op hun uitgeoefende pogin gen tot omkooperij en te begrijpen, dat al leen in onbreekbare solidariteit de kracht der arbeidersklasse ligt. Nadat nog eenige kwesties van internen aard waren besproken sloot de heer Blaas de bijeenkomst. De vergadering in de kleine zaal was reeds eerder uiteengegaan. VELSER ZWEMVEREENIGING. Naar men ons mededeelt mag de Zwem inrichting zich in een druk bezoek verheu gen, waartoe ongetwijfeld het fraaie zomer weer in groote mate bijdraagt. Juist dezer dagen werd het 500ste abonne ment voor dit zwemseizoen afgegeven en wel aan mej. J. v. d. Braber. Zanderstraat 2 IJmuiden-Oost. Als geschenk werd haar een fraaie flacon eau de cologne „Chevallier" aangeboden, beschikbaar gesteld door de N.V. Algemeene Handels-Centrale „A.H.C.", IJmuiden. Wie zal in aanmerking komen voor 1000ste abonnement? CHRISTELIJKE BEWAARSCHOOL IJMUIDEN-OOST. Met het oog op de a.s. opening op 6 Juni van de Christ, bewaarschool aan de Heide- straat, is met reeds begonnen met de voorbe reidende werkzaamheden.' De school, die aanvankelijk dienst heeft gedaan als hulpschool bij school D. en ge- ruimen tijd heeft leeggestaan, heeft een goede schoonmaakbeurt gehad. Die lokalen zijn opnieuw gebeitst, waardoor ze weer een frissche heldere kleur hebben gekregen. Reeds zijn verschillende geheel nieuwe leermiddelen zooals platen enz. aangekomen, zoodat straks bij de opening de school onge twijfeld in goede orde zal zijn. Het eene lo kaal links wordt als onderwijs-, en het lokaal rechts van den ingang als speellokaal inge richt. Naar men ons meedeelde zal aan Bur gemeester Rambonnet het verzoek worden gericht, de school te openen WAARSCHUWING. MEUBEL-VERKOOP. Hiermede berichten wij U dat wij door de enorme drukte gedwongen ons personeel spe ciaal in de eigen stoffeerderijen aanmerkelijk hebben uitgebreid, waardoor het ons weder om „in tegenstelling met de afg-eloopen we ken" mogelijk is elke order op meubelgebied te accepteeren. Voor tijdige levering staan wij weder in Nederlandsche Handels Vereen. Afd. MEUBELEN. HAARLEM, ZIJLWEG 23, 25, 26, 28, 30. Telefoon 14567, Verkoop rechtstreeks aan particulieren, dus prijzen 't laagst. (Adv. Ingez. Med.) ONZE PLAATSELIJKE VEREENI- GINGEN OP CONCOURS. MOOIE SUCCESSEN BEHAALD. Aan het groot-nationaal concours voor Zangvereenigingen, hetwelk de Chr. Gem. Zangver. Soli Deo Gloria te Amersfoort op Hemelvaartsdag ter eere van haar 20-jarig bestaan gaf. hebben vanuit IJmuiden drie koren medegezongen. Het Chr. Gem. Koor Looft den heer, direc teur de heer Jan de Nobel, kwam uit in de hoogste afdeeling Gemengde Koren. Het verplichte werk hierin was het „Pater Noster" van Fred. J. Roeske. terwijl men zich als vrij nummer gekozen had „Koren" van Alphons Vranken. Onze IJmuidenaren wisten met 373 punten een eersten prijs te behalen. In de Eere-afdeeling behaalde het koor met „Ellen" van Isr. J. Olman een derden prijs. Het tweede IJmuider koor was de Chr. Zangvereeniging Nieuw-Hosanna. directeur de heer S. Wiersma, welk koor ingeschreven had voor de afdeeling Uitmuntendheid. In deze afd. was als verplicht werk gesteld „Zondagmorgen" van G. ten Brake, terwijl men als vrij nummer zong „Adeste" van Otto de Nobel. Nieuw-Hosanna wist met 263 punten beslag te leggen op een eersten prijs. Uit Velsen-Noord was het Chr. Koor Soil Deo Gloria, eveneens onder directeur Wiersma, aanwezig voor den „Sangerkiieg". Dit koor. dat zijn eerste concours mede- maakte, kwam in de vierde afdeeling uit met het verpl. werk „Liefde" van W. v. Reenen terwijl haar vrije nr. „Du Hirte Israels" van Bortnianski was. De debutanten wisten mes 327 punten een eersten prijs te bemachtigen. De Chr. Harmonie Vereen. „Wilhelmlna", onder directie van den heer P. Polderman Sr. kwam uit in de 2e afd. Harmonie en den marschwedstrijd op het concours te Baarn, hetwelk de Arbeiders Muz. Vereen. „Voor waarts" aldaar gaf ter eere van haar eerste lustrum. Als verplicht werk blies men „Phébé" van F. Andrieu, terwijl als vrij nummer het „Fan- taisie-Ballet" van L. Montagne gespeeld werd. Wilhelmina wist beslag te legeen op den eersten mï.is met 308 punten: in den marsch- wedstrijd behaalde het corps eveneens een eersten prijs met 48 punten. De jury te Amersfoort bestond uit de hee- ren Fred. J. Roeske en H. Post te Amsterdam en W. van Reenen te Utrecht. Te Baarn hadden de heeren L. C. Keere- weer (A'dam); Hendrik Altink 'Utr.) en J, Mooy (Baarn) zitting in de jury.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1