Men heeft het reeds begrepen Wij zien het aan den verkoop schitterend 257O beter altijd goedkooper meer cachet PEEK&CL0PPEN BURG Avonturen van Wo^Wang en Sïmmy. SCHERP PROTEST TEGEN HITLER'S REGIME. Sprekers van vele richtingen te Amsterdam. O.A. CAPT. SEARS UIT LONDEN. De groote zaal van het Concert gebouw te Amsterdam was tot in alle hoeken gevuld, toen de bijeenkomst werd geopend, die georganiseerd was door het „Al gemeen Comité van Verweer tegen terreur en vervolging in Duitschland" en waar ge protesteerd werd tegen de Jodenvervolging in Duitschland. Als sprekers voerden 't woord Dr. W. Banning te Bentveld. J. J. Buskes. geref. predikant in Hersteld Verband te Amsterdam, pastoor Nolet, Amsterdam, G. A. de Ridder, voorgan ger van den Protestantenbond te Beilen en Capt. J. E. Sears uit Londen, dezelfde, die de krans van de Cenotaaf te Londen heeft weggenomen. Nadat de sprekers met luid en aanhoudend applaus waren begroet, werd de vergadering met orgelspel van den heer Nieland geopend gevolgd door een kort woord van den voor zitter van het comité Bern. van Dam, die de sprekers welkom heette. Ais eerste spreker voerde capt. Sears het woord. Spr. somde eenige treffende gevallen van Jodenmishandeling en vervolging op. Hitler's stelsel, aldus Sears, zal in de historie blijven voortleven als een periode van moor denaars, mishandeling, wreede repressailli maatregelen en plundering. Hitier heeft Duitschland moreel en politiek volkomen ge- isoleerd. Zonder vrees voor tegenspraak kan spr. zeggen dat 90 pet. van de Britsche natie scherp tegenover Hitier staat (applaus). Uit voerig behandelde spr. het gebeurde tijdens het bezoek van Dr. Rosenberg, toen spr. de krans, door Rosenberg namens den Rijks kanselier bij de Cenotaaph neergelegd, weg nam en in de Theems wierp (langdurig applaus). Wij dienen allen, aldus spr., schouder aan schouder te staan in een eenheidsfront tegen Hitier en de zijnen, die bezig zijn de wereld te verwoesten. Hitier wil niet naar rede luis teren; er is echter in onzen handel een wapen n.l. het economische wapen van den boycot (applaus). Onlangs hebben 2000 Londensche kooplieden tot een handelsboycot besloten. In dit opzicht herinnert spr. er aan dat Engeland vele waren dit het vroeger in Duitschland kocht, in Nederland kan betrek ken. Mijn advies aan de wereld luidt dan ook zoo besloot mr. Sears boycot, tot Hitier indivïdueele vrijheid herstelt en de raids op Joden, socialisten en anderen beëindigt en het kwaad, dat hij heeft gesticht, heeft he- steld (daverend applaus). Ds. G. A. ae Ridder is hierop aan het woord Ook hij laat een fel protest hooren tegen de gebeurtenissen in Duitschland, waarvoor hij zich als Christen schaamt. Pastoor Nolet zeide gaarne te protesteeren tegen het schrijnende onrecht dat aan de Joden in Duitschland wordt aangedaan. De Joden, zoo verklaarde spr. beschouwen wij als onze medeburgers en goede vader landers. Wat in Duitschland gebeurt, spot met iedere vrijheid en ieder beleid. Het boek Gods gewerd ons door de Joden. Hoe kan een waar Christen dan vijandig tegenover hen staan? Het Oude Testament leert ons eer bied voor het Joodsche ras en hoe meer het Christendom in den mensch woont, hoe min der anti-semitisme er zal zijn. Wij hebben geprotesteerd tegen de vervolging der pries ters in Rusland, evenzeer moeten wij een fel protest doen hooren tegen de vervolging der Joden in Duitschland. (langdurig applaus). Ds. Buskes noemt in zijn fel protest de Rijksdagopening een der leugenachtigste tooneelvoorstellingen gedurende de laatste jaren op 's werelds schouwtooneel opge voerd. De toestand in Duitschland is veel en veel erger dan ons bekend is. Duizenden worden er mishandeld. Tienduizenden zuch ten in de gevangenissen. De vervolging en terreur hoont het evangelie. Wij dienen te protesteeren tegen den terreur door mijn mede-christenen in Duitschland uitgeoefend, tevens protesteert spr. tegen de besmetting uit Duitschland in ons vaderland. Namens een groep leden van de Beurs voor den Diamanthandel overhandigt de heer J. Gomperts den heer Sears een groote krans, met het verzoek deze neder te leggen op het graf van den onbekenden soldaat. Ook na mens een groote groep burgers van zeer verschillende richting bood spr. een krans aan. Aan mevr. Sears werd eveneens onder daverend en langdurig applaus een bloe menhulde gebracht. Tenslotte sprak dr. W. Banning die het het ergste vond dat het Duitsche volk zonder protest duizenden in de gevangenissen laat zuchten. De groote massa, die juichend ach ter Hitier aanloopt, is dieper te beklagen dan zij die in de gevangenissen zitten. De ver nieuwing zal komen van hen die hun geloof en ideaal weten te bewaren. Als socialist en chirsten laat spr. een scherp protest hooren tegen Hitier en zijn systeem. De cultuur wordt in Duitschland onder den voet van het barbarisme verpletterd. De vaan van vrede en gerechtigheid dient door ons allen hoog- te worden gehouden. De vergadering wordt hierop gesloten. Capt. Sears was bij zijn aankomst te Amsterdam gekleed in sportcostuurn en had een groot aantal golsticks meegebracht. Hij vestigde er de aandacht op, dat- zijn actie niet de eenige was gp-veest. Uit de vele blijken van sympathie, die hij had ontvangen, was wel gebleken, dat zijn daad de instemming van het geheele Engelsche volk had gehad wat men ook bevestigd kon zien in de straf, die de rechter hem- had opgelegd, een boete, die niet grooter was dan wanneer hij in een trein zou hebben gespuwd. UIT DE PERS HET KABINET-COLIJN. OORDEEL IN HET ALGEMEEN GUNSTIG. NIEUWE CONTINGENTEERINGEN IN BELGIë. Bij K.B. is in België de invoer van runde ren, varkens, schapen en van vleesch, bene vens die van melk, boter en andere melkpro ducten onderworpen aan een speciale goed keuring van den minister van landbouw. Het besluit treedt heden in werking. De parlementaire redacteur van het Alge meen Handelsblad (lib)., allereerst de tot stand koming van het kabinet-Colij 11 bespre kend. constateert 'n groot-ere voorzichtigheid dan in 1925, toen de formateur zich niet ver gewist had van de al of niet goede gezind heid van de fracties jegens zijn program. „Een dergelijk voorzichtig beleid echter kan gevaren scheppen. Indien toch een formateur zoozeer n het spelletje van de politieke legkaart verdiept geraakt, dat hij er, om daarn te slagen bo venal op uittrekt om personen tot minister te maken op grond van 't feit, dat zij tot de partij goden of -half-goden behooren en wan neer hij ter wille van die overweging op zich zelf voor het ministerschap veel betere krach ten laat schieten, dan betreedt hij toch wel een zeer doornig pad. „Een ander gevaar is nog, dat het verlan gen om zich zoodoende toch te voren min of meer van bereidheid ot steun van verschil lende groepen te verzekeren, kan leiden tot te groote toegeeflijkheid tegenover verschil lende wenschen om wat op zijn program af te dingen. ..Een voordeel der door dr. Colijn thans ge volgde methode is ongetwijfeld, dat aldus het risico voor ongelukken belangrijke geringer is en de mogelijkheid van continuïteit toeneemt". De aanwezigheid van den liberaal ir. Kalff geeft het blad echter aanleiding tot het sterke vermoeden, dat men niet hoeft te vreezen voor verwatering van dr. Colijn's programma, al blijft op dit moment nog even afwachten de boodschap. Het oordeel over de personeele bezetting van het kabinet luidt gunstig bij dit blad. Het spreekt van „knappe koppen" en „figu ren, die al eerder getoond hebben, over fris- schen durf te beschikken", en bovendien over „heel nuttig contact" met de partijen. De R-correspondent meent verder, dat de levenskansen van het kabinet door het op nemen van twee vrijzinnig democraten be langrijk verbeterd zijn. Het zitting nemen van den leider der V. D. in een door dr. Colijn geleid kabinet en dit naast dr. Deckers, mag men, dunkt hem. als den besten waarborg beschouwen, dat hij en de V.D.-kamerfractie voor den duur van het crisiskabinet de een zijdige ontwapening hebben opgeborgen, zoo dat te dien aanzien geen moeilijkheden te duchten vallen. De Nieuwe Rotterdamsche Courant (lib.) begroet met een zekere reserve het kabinet- Colijn. Het blad bepaalt, nu er nog geen program is, zijn oordeel tot de afzonderlijke personen. Het blad betreurt het, dat dr. Co lijn bij deze kabinetsvorming nog anstvallig aan de partijen heeft vastgehouden. Het cri- tiseert de uitbreiding van het aantal depar tementen met één, in een tijd van bezuini- ging. Verder wordt er de aandacht op gevestigd, dat de sterke vertegenwoordiging van het „rose" in het kabinet niet de bedoeling zal zijn geweest van al diegenen die, hoewel niet van anti-revolutionnairen huize, op den heer Colijn gestemd hebben. ..Moeten zij", vraagt het blad „nu, achteraf bezien, niet erkennen, dat zij wijzer hadden gedaan met niet den „sterken man", doch den liberalen zetel winst te bezorgen? In ditt geval zou het dr. Colijn b.v. zeer moeilijk zijn gevallen den vrijzinnig-democraten twee zetels in zijn Onze Costuums op eigen Ateliers ver vaardigd zijn 25°/0 goedkoeper Beter 1 goed Costuum dan 2 slechte, dat is en het geeft (Adv. Ingez. Med.) kabinet aan te bieden tegenover één zetel aan de liberalen, hoewel deze laatsten per centsgewijs veel minder in stemmenaantal zijn achteruitgegaan dan de eersten. In het algemeen zou dan vermoedelijk de forma teur bij de vervulling van zijn opdracht zijn medewerkers meer in overeenstemming met zijn eigen inzichten hebben gekozen. Hebben die bedoelde kiezers gerekend met den vrijz.- dem. Oud aan financiën, met den r.-k. Ver schuur aan landbouw, nijverheid en handel, met de onvaste politieke contouren van den c.-h. Slotemaker de Bruine aan sociale zaken, met de hoop der radicale katholieken Van Schaik aan justitie, en met den vrijz.-dem. leider Marchant aan onderwijs? Het kabinet is in elk géval heterogener samenstelling dan ook wij hadden verwacht van dezen formateur, die veel meer zijn stempel op de combinatie had kunnen druk ken. Nu kunnen de ministers allen van goede wille zijn en oprecht bezield samen te werken het is de vraag, wat daarvan in de pactijk terecht komt". De Maasbode (r.-k.) vindt, dat het kabinet als geheel een vertrouwenwekkenden indruk maakt. Het blad had een wat al te grimmig kabinet gevreesd, dat aanstonds het grootst mogelijk aantal tegenstanders te hoop zou drijven. Het is gelukkig anders uitgevallen. Het kabinet geeft in zijn samenstelling de noodige waarborgen, dat de zoo noodzakelijke versobering, bezuiniging en beperking niet zal uitblijven, maar evenmin zal ontaarden in reactionairen afbraak. Men kan er zeker van zijn, dat deze regeering niet verder zal gaan, dan beslist noodzakelijk is. Daarvoor blijven mannen als Van Schaik, Verschuur, Deckers, Slotemaker, Marchant, Oud, met welke opsomming wij de anderen intusschen niet te 11a willen komen, een zekere borg. Dit lijkt ons van overwegend belang. Zelfs van de S.D.A.P., indien deze tenminste niet iede- ren onaangenamen maatregel van te voren onherroepelijk wenscht af te wijzen, mag tegenover dit Kabinet een objectieve hou ding worden verwacht. Ook legt het r.k. orgaan er nadruk op, dat de harde maatregelen vooral zullen uit gaan van het departement van financiën. Zouden deze rechtstreeks komen van een man als Colijn. dan zouden zij reeds daarom alleen bij velen een te grooteren huiver en felleren weerstand hebben gewekt. Gaan zij echter uit van een man als mr. Oud. dan zal men te ^makkelijker de onvermijdelijk heid van tevoren aannemen. De R.K. Staatspartij zal ongetwijfeld ook tegenover deze regeering aan haar verleden trouw blijven, wat haar te gemakkelijker zal vallen tegen een kabinet, dat waarborg geeft voor kracht zonder krachtpatserij. Onder het opschrift „Reactie geeft den koers aan, eenheid van tegendeelen of... Onze dagelijksche kindervertelling Een paar dagen later moest Simmy de auto keurig op poetsen en klaar maken voor een langen tocht. Hij was druk bezig in de garage om den wagen af te spuiten en alles glimmend te maken, toen Harki, die later gehoord had, wie hem die poets in den boom gebakken had, opeens zijn hoofd om de deur stak en zei: „Lekker, daar komt de koning van Siak, nu zal ik je wel krijgen!" Simmy had het veel te druk met zijn werk, om Harki zelfs antwoord te geven en toen die niet gauw genoeg ver dween, richtte hij onverwachts de waterslang op Harki, die niet wist hoe gauw hij zijn druipnatte hoofd en hoed in veiligheid zou brengen. Maar wat hoorde Simmy daar? Het leek wel muziek. tegendeelen' zonder eenheid", vraagt Hét Volk (s.d.) zich af of dit een Welter-kabinet zal worden? De persoon van de leider doet het ergste vreezen; bij verschillende ministers zal zijn wild bezuinigingsstreven steun vin den. Indien wij nog in het onzekere zijn, is dit minder door de aanwezigheid van twee vrijzinnig-democraten, die blijkbaar tot eiken prijs wilde regeeren, dan de figuur van mr Van Schaik, die zelf moet voelen, dat hij slechts als democratisch politicus een toe komst heeft. De Telegraaf (neutr.) prijst de bereidwillig heid tot samenwerking in deze tijdens en vat de taak van het kabinet in twee punten samen: herstel van een sterk gezag, dat de binnenlandsche orde waarborgt en radicale verlaging van alle Overheidsuitgaven, die in een tijd van weelde en ongekenden voorspoed een veel te hoog peil hadden bereikt. „Lossen wij deze beide problemen op, dan verdwijnt de werkloosheid vanzelf. Misschien klinkt dit re cept hard. Men bedenke echter, dat zachte heelmeesters stinkelde wonden maken, in laatste instantie gaat het er voor ons nieuwe Ministerie om, de pariteit van den gulden te verdedigen. Indien wij niet vrijwillig de noodzakelijke maatregelen nemen, dan zal de inflatie dat voor ons doen en zij beteekent* verarming van allen". RADIO-PROCRAMMA „Vlug, Simmy, kom eens kijken op den grooten weg, daar komt vast een groote optocht aan," riep Wo-Wang, die naar de garage was komen loopen. Samen gingen ze de oprijlaan af en keken links en rechts en jawel, een groote stofwolk was er op den weg te zien en vroolijke muziek klonk hun tegemoet. „Zou dat die koning van Siak zijn? Kijk toch eens, er lijken wel olifanten bij te zijn." Ze klommen tegen de spijlen van het hek rond den tuin, om beter té kunnen zien en waren zoo verdiept in hetgeen zij daar voor zich zagen.... ZATERDAG 27 MEI HILVERSUM 296 M. 8.VARA. Gramofoonmuziek. 10.VPRO Morgenwijding. 10.15 VARA. Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. Frans Nienhuis draagt voor. De Flierefluiters 0. I. v J. v. d. Horst. Ester Philips, zang. Vara-tóo- neel o. 1. v. W. v. Capellen. 12.— Vara-Klein orkest 0. 1. v. Hugo de Groot. 12.45 Orgel door Cor Steyn. 1.15 Vara-klein orkest 0. 1. v. H. de Groot. 2.05 Zenderverzorging. 2.25 Gramo foonmuziek. 2.50 M. W. v. Garde „Brengt uw vacantie in eigen land door". 3.10 Vara kin derkoor „De krekeltjes" 0.1. v. P. Tiggers. Mu ziek voor saxofoon. 4.30 Arbeiderssport. A. F Muller „Het Pinksterfeest van den sportbond"' 4.50 De Notenkrakers 0. 1. v. Daaf Wins. 5.40 A. M. de Jong. Marie Zameitat, J. M. Frank. 6.Volksliederen door de Wielewaal o. 1 v' Piet Tiggers. 6.30 K. Singer „Landbouwsteun- wettenen verder? 7.Orgel door J. Jong. 7.30 Vara-mandoline ensemble, 0. 1. v! J. B. Kok. 7.59 S. O. S. berichten. 8.Fliere fluiters o. 1. v. J. v. d. Horst. H. Harmat, so praan. 8.30 Toespraak door A. de Vries. 3.45 Flierefluiters m. m. v. H. Harmat. 9.— Hatty Beck draagt voor. 9-15 Vara-orkest o. 1. v. H. de Groot. 10.Vaz Dias en varia. 10.15 Vara- orkest 0. 1. v. H. de Groot. 11.— Gramofoon muziek. 11.15 Vara-klein-orkest 0. 1. v. H. de Groot. 12.Sluiting. HUIZEN, 1875 M. 8.— KRO. Morgenconcert. 10.— „Reepel- steeltje" zangspel in 4 bedrijven. Het dames koor „Het Oosten" 0. 1. v. O. de Vaal. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin. 12.Politieberichten. 12.15 KRO sextet 0. 1. v. P. Lustenhouwer. 1.45 Zender- verzorging. 2.Halfuurtje voor de rijpere jeugd. P. Couwels „Handteekenen". 2.30 Kin deruurtje. Mevr. S. Nuwenhuis-v. d. Rijst, C. Marres v. d. Ven. 4.Gramofoonmuziek. 4.45 De KRO Boys o. 1. v. P. Lustenhouwer. Jack Mossel, refreinzang. 5.15 Sportpraatje door S. P. J. Borsten. 5.30 De KRO Boys. 5.45 W. Keyzer „Katholieke Concoursen. 6.De KRO Boys. 6.20 Journ. weekoverzicht. Paul de Waart. 6.40 KRO Boys. 7.Politieberich ten. 7.15 J. M. v. Sas „Woekerbestrijding". 7.35 Gramofoonmuziek. 7.45 Microfoonvertelsel door Wim Snitker. 8.Fr. Walker en zijn intern. Radio-Octet. Edwin Gubbens, de in tern. Troubadour, duo Agathe Reif en Max Dekker. 8.— Fr. Walker. 8.30 Vaz Dias. 8-35 E. Gubbens. 8.50 Fr. Walker. 9.30 Operette-frag menten door A. Reif en M. Dekker. 9.45 F. Walker. 10.15 E. Gubbens. 10.35 Fr. Walker. 1100 A. Reif en Max Dekker. 11.15 Gramofoon muziek. 12Sluiting. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Concert door het Radio-orkest 0. I. v. Karei Walpot. 1.30 gramofoonmuziek. 6.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert door het omroepsymphonieorkest 0. 1. v. Arthur Meu- lemans. LUXEMBOURG, 1151 M. 7.Lichte gramofoonmuziek. 7.45 Weer- overzicht. 7.50 Concert van gramofoonplaten. 8.30 Causerie over een actueel onderwerp in het Fransch. 8.40 Lichte gramofoonmuziek. 9. Nieuwsberichten in het Fransch. 9.10 Voort zetting concert lichte gramofoonmuziek. 9.45 Nieuwsberichten in het Duitsch. 9.50 Dans muziek (in pauzes: slotnoteeringen en sport berichten. KALUNDBORG. 1153 M. 12.20 Strijkorkest van restaurant „Wivex" 0. 1. v. A. Bendix. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.50 Omroeporkest o. 1. v. Launy Gröndahl 8.20 Bachmuziek. 9.20 Louis Preil's instrumentaal ensemble. 11.25 Dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 4.20 Concert door het omroeporkest. HAMBURG 372 M 11.50 Populair concert. 1.35 Gramofoon muziek. 2.30 Idem. 8.20 populair concert door een cithervereeniging; 1.50 Dansmuziek. KöNIGWUSTERHAUSEN 1635 M. 2.20 Gramofoonmuziek. 4.20 concert. LANGENBERG 472 M. 12.20 Populair Concert 'door het orkest van den West-Duitschen omroep o. 1. v. Breuer. 1.20 Concert o- 1. v. Wolf. 4.50 Vesperconcert. 8.25 Populair concert door het omroep-har- monieorkest 0. 1. v. Kühn. 11.— Concert. DAVENTRY 1445 M. 12.20 Concert. 1-05 Concert door het Com modore Grand orkest o. 1. v. Joseph Muscan. 2.05 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert door het Schotsche Studio-orkest o. 1. v. Guy Dai- nes. 7.50 Concert. 10.05 Concert door het B. B. C. orkest. 11.05 Ambrose en zijn orkest. PARIJS R. 1725 M. 8.Gramofoonmuziek. 12.20 Concert door het omroeporkest. 6.50 Concert door het om- reporkest. 8.20 Gramofoonmuziek. MILAAN 351 M. 3.05 Gramofoonmuziek. 9.20 „La Ceneren- tola" opera in drie bedrijven van Rossini. WEENEN 517 M. 5.05 Populair concert door het Joseph Woll- nerorkest. 7.30 Pianorecital door Hinterho- fer. 8.20 Concert door de Vereenigde Militaire kapellen 0. 1. v. Thann. 10.35 Zigeunermuziek WARSCHAU 1441 M. 8.20 Populair concert door het omroepor kest o. 1. v. S. Nawrot. 10.25 Pianorecital. 11.20 Dansmuziek. BEROMUNSTER 460 M. 7-35 Gramofoonmuziek. 9.30 Luisterspel. 10.35 Concert door de „Weintraub Syncopa- tor-s".

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 2