HET NIEUWE KABINET. Het Kabinet. ORCHIDEEËN Langer dan verwacht werd, is de officiééle „ublicatie van het nieuwe kabinet het Pjsis kabinet-Colijn uitgebleven. Dr. Colijn heeft onderscheidene moeilijkheden moeten1 overwinnen. Eén der grootste is wel geweest, de bezatting van de post voor Koloniën. Het] Ls toch aanvankelijk allerminst de bedoe- Una van den formateur om zelf de koloniale] oortefeuille te gaan dragen zijn bedoeling! Ls 't binnenlandsche zaken te bezetten, ten; einde ook den noodigen tijd vrij te houden voor het aangeven van de algemeene politie-! ve lijnen van zijn kabinet. Dat hij thans zelf; Koloniën" voor zijn rekening nam, een de-1 nartement dat allerminst gemakkelijk is, ze- wjr niet in dezen tijd, duidt wel aan, hoe moeilijk 't was daarvoor den juisten persoon, te vinden. ïntusschen, nu eenmaal Dr. Colijn .Kolo niën" voor zijn rekening nam, heeft dit wel eenige, laten we zeggen, symbolische betee- Icenis. Het nieuwe kabinet toch is een crisis- kabinet. De crisis grijpt hier te lande diep in. pieper nog in Indië, wijl de staatshuishou- i ding daar zoo direct afhankelijk is van de j ffereldmarkt. Er zit eenige nadrukkelijkheid j in het feit, dat het ministerie, hetwelk met zooveel woorden de opdracht kreeg om het land en den staat verder te loodsen door de j crisiszee, een minister-president heeft, die j mèt het algemeen regeeringsbeieid ook het Indisch politiek en economisch beleid maakt tot onderwerp van zijn aanhoudende en da- gelyksche zorg. Het kabinet, zooals het thans door de Ko- ningin is benoemd geworden, maakt het te- trendeel van een zwakken indruk. Het aller grootste deel der nieuwe mannen is van vaste hand en krachtig karakter. En ook. wanneer er een enkele uitzondering is we noemen i maar geen namen op dezen regel van al- gemeene kracht, dan merken we toch op, dat het nieuwe kabinet zonder eenige uit zondering mannen telt van groote be gaafdheden en tevens, dat die uitzonderingen de politiek van het kabinet niet zullen doen afwijken van de eenmaal uitgestippelde krachtige lijn. Dr. Colijn heeft nu een kabinet saamge- bracht, dat er precies eender had kunnen uitzien, wanneer hij geslaagd was in het bijeenbrengen van een parlementair kabinet. Het eenige verschil is, dat thans de groepen in de Kamer zich niet a pr i o r i verantwoor delijk verklaren voor zijn politiek, maar het' beleid van dag tot dag volgen. Dit verschil wil ons nu hoe langer zoo meer theoretisch gaan voorkomen, hoe meer we kijken naar het lijstje met de nieuwe namen. Allereerst wijl de Kamer zich wel tweemaal zal bedenken voor zij in dezen tijd stukken maakt. In de tweede plaats, wijl de huidige politieke positie pracfcisch schuld is voor een- deel van de R.K. fractie, welke geen parle mentair kabinet op den grondslag der vijf partijen wenschte en voor een deel van de a. r. fractie, welke een parlementair kabinet van rechts beschouwde als te behooren tot de onmogelijkheden. En ten derde: wanneer het: Dr. Colijn te doen geweest is om gijzelaars' - van de onderscheidene groepen in zijn crisis- kabinet te krijgen, welnu, dan is hij uitne mend geslaagd. i Men ga de lijst maar na! De a.r. fractie heeft den partijleider in het1 kabinet, Dr. Colijn, met Mr. de Wilde, zeker ook niet de laatste in de a.r. partij; integen deel, Mr. de Wilde wordt veelal genoemd als- de opvolger van Dr. Colijn in diens partij - functie. De c.h. fractie Prof. Slotemaker de Bruine zal zitting nemen in het kabinet en deze'oud-minister is dé voorzitter van de'Chr-. Hist,. Unie. D'è'v.d. fractie dé partijleiderMr: Mar^ chant met den partijsecretaris, Mr. Oud, ma- j ken deel uit van het kabinet. De r.k. fractie drie zeer vooraanstaande leden daarvan koos Dr. Colijn uit om naast hem te komen, drie leden, die allen het volle vertrouwen hebben van het r.k. kiezerscorps en wat meer zegt: zoowel van de democra tische schakeering als van de andere, n.l. de heeren Verschuur, Deckers en van Schaik; de laatste is zelfs voorzitter van de Tweede De liberalen verkregen den heer Kalff. Al; is deze dan tot dusver in parlementairen zim nog geen vertrouwensman van de politieke liberale groep geweest, hij geniet toch in deze partij groot aanzien en is lid van het Hoofd bestuur. Eventueele oppositie van de groepen, op' wier steun Dr. Colijn dus een beroep zal doen, zou zich richten tegen de kopstukken dier partijen. Wanneer men opgegroeid is in de tegen stelling links-rechts, welke tot dusverre toch de Nederlandsche politiek heeft beheerscht, wanneer men een brok leven in het Parle ment heeft doorgebracht zij 't als journa listiek tribunist in de sfeer van die tegen stelling, want immers zelfs de extra-parlemen taire kabinetten, die ons land heeft gekend, waren óf links óf rechts gericht, welnu, dan zal het een weldadig aandoende sensatie wor den, wanneer men een ministerie ziet optre den, dat breeder greep, dat al is 't nog niet over de geheele linie toch den wil heeft in deze zorgelijke tijden zooveel mogelijk een heid te willen brengen en dat een mani festatie is wellicht van een zekeren politieken godsvrede in crisistijd. Een kabinet met een bepaalde welomschreven taak. Ophouden en stutten: den staat en het maatschappelijk leven' Wanneer we zullen zien in- één kabinet, achter één ministerstafel, om een voorbeeld te noemen Colijn en Marchant, die zoo dik wijls den degen hebben gekruist, zoo scherp debatteerden, dat zelfs eens het is zoo ongeveer tien jaren geleden Dr. Colijn den heer Marchant niet meer antwoorden wilde, wanneer we die beiden zullen zien samen werken en met animo (zoo zijn die twee) dan zullen weons, ondanks de crisis, in een we reld verplaatst achten, waarin alleen vrede heerscht. Een wondere parlementaire tijd. Het crisiskabinet is een kabinet van voor aanstaande mannen. Tweede rangsfiguren, of figuren, die uit het donker der onbekend heid plots gezet zijn midden in het publieke licht, bevinden er zich niet onder. We doen ze de revue passeeren. De m i n i s t e r-p resident. Bijna (54 jaar. Oud-officier in Indië. Ridder 3e kl. Mil. Will. Orde, eeresabel. De rechterhand van G-G. van Heutsz bij diens brengen van Indië onder volledig Nederlandsch gezag. Van den militairen dienst naar den burgerlijken dienst, eerst als gouvernements-secretaris, óaarna als adviseur voor de bestuurszaken öer buitenbezittingen. Tijdens een verloftijd b-.t. l. wordt hij Kamerlid en spoedig daarop ministe^van Oorlog, werkt als zoodanig een nieuw ^»»in 1914 geslaagd mobilisatie-plan uit. Wordt na zijn ministerschap directeur der Bataafsche Petroleummaatschappij, om na zich „onafhankelijk" te hebben gemaakt, de leiding der a.r. partij op zich te nemen. Wordt in 1923 opvolger van Minister de Geer als Minister van Financiën. In 1925 zelf met de leiding van een kabinet belast, struikelt uit kabinet over de gezantschapskwestie drie maanden na zijn optreden. Dr. Colijn' komt m de Eerste Kamer, in 1929 weer in dé Tweede als leider der a.r. fractie en werd nu, na de vervroegde verkiezingen van dit jaar Kabinetsformateur. Lüc^_Colijn_is --minister van Staa£ hooide redacteur van de Standaard en voorzitter van den Zuiderzeeraad. Mr. J. H. de Wilde is tien jaar jonger, dan Dr. Colijn. Een Haagsche jongen. Zijn vader, parlem. redacteur van de Standaard en een vertrouwde van Dr. Kuiper, werd la ter een gezien wethouder van Den Haag. Mr. de Wilde studeerde aan de Vrije Uni versiteit, eerst onder letteren, daarna rech ten. In 1905 promoveerde hij aan de Stedel. Universiteit van Amsterdam- De doctorsbul van de „Vrije" had in dien tijd nog niet de effectus civilis. Ha zijn promotie was Mr. de Wilde eerst advocaat in Goes en spoedig in j Den Haag. Daar maakte hij een opvallend j snelle carrière. Bij het aftreden van zijn f vader, werd hij in den Haagschen Raad ge kozen en spoedig ook wethouder. Voorname lijk heeft hij gedurende zijn lang wethou- - derschap het bewind over de financiën ge- 1 voerd, op een zeer lofwaardige wijze. Prac- tische ervaring op financieel terrein deed hij op als directeur van de Haagsche Boazbank, wat hij nog altijd is. In de Kamer hield de heer de Wilde zich voornamelijk met finan- cïeele en financieel-gemeentelijke vraagstuk ken bezig. De heer de Wilde is een zeer goed spreker. Jhr. Mr. A. D. C. de Graeff heeft een mooie ambtelijke carrière achter den rug. Ir* Indië is deze carrière aangevangen daar werd Jhr. de Graeff gouvernementssecretaris. Ver volgens werd hij aangezocht voor den dïpio- matieken dienst en bekleedde hij de zeer be- teekenende posten te Tokio en te Washing- i ton. Wegens zijn vróegeren ambtelijken ko- 1 lonialen werkkring, maar ook wegens het vervullen der beide, in het verband der Pa- cific-pi-oblemen zeer belangrijke gezant- schapsposten, was hij een der zèer weinige „papabili" voor de Ned. Indische landvoogdij. Hij ging als landvoogd vooraf aan den hui- digen G.-G. Zijn gouverneur-generaalschap heeft niet de algemeene instemming weten te verwerven, gevolg ook voor een belangrijk deel van het verschil van inzicht in de hou ding tegenover de nationalistische Inland- sche stroomingen, welke zich na den wereld oorlog hebben gevormd. Hoe ook, Jhr. de Graeff is een voorname figuur, in het inter nationale Den Haag volkomen op zijn plaats. Jhr. de Graeff is ook vice-president van den Raad van Ned.-Indië geweest. Hij was gouverneur-generaal van 1923 tot 1931. Het is merkwaardig zooveel 64-jarigen in het Kabinet zitten ook Mr. Marchant is 64 j. oud. Wanneer er afwisseling geweest was tusschen rechtsche en linksche minis teries dan zou Mr. Marchant ongetwijfeld al reeds eerder minister zijn geweest. Een echt parlementariër, zooals men zich de echte En- gelsehe parlementsleden denkt een „spor ting character", rechtschapen, onafhanke lijk, principieel, nooit uit .op kiezersvangst, maar niet gemakkelijk voor zijn tegenstan ders, want beschikkende over groote ironi sche en satirische krachten Mr. Marchant studeerde, te. Leiden, was advocaat te Deventer en is nog advocaat in Den Haag. Mr. Marchant was wethouder te Deventer en is thans, maar nog niet lang, Wethouder van Den Haag. Voor onderwijs. Met krachtige hand voert hij de taak der be zuiniging, waartoe ook Den Haag genood zaakt is, uit. Mr. Marchant heeft vooral be kendheid als leider der v.-d. partij, als leider der v.-d. fractie, kortom als vooraanstaande politieke figuur. Mr. Marchant is bijna 33 jaar Kamerlid. Mr. P. J. O u d is 46 jaar. Een der bekwaam ste leden van'de Tweede'Kamer, helder en veelzijdig; Een parlementariër, die zich voor namelijk met de financieelè aangelegenheden' bezig hield, al bewoog hij zich ook wel op ander terrein. Mr. Oud werd opgeleid voor het notariaat. In 1907 wérd hij candidaat- notaris, in 1909 surnumerair der registratie en domeinen en werd ih 1917 (na staatsexa men studeerde hij aan de Gem. Universiteit te Amsterdam) tot doctor in de rechtswe tenschap bevorderd. Mr. Oud was als surnu merair der registratie en domeinen van 1909 1912 gedetacheerd aan het Departement van Financiën (dat hij dus uit eigen aanzien door en door kent), daarna ontvanger te Texel en te Ommen. Mr. Oud .is sedert 1921 inspecteur der registratie en domeinen op non-activiteit. Een belastingdeskundige van den eersten rang, een financieele speciali teit. Voorts een zeer gezien Kamerlid bij alle fracties. Mr. Oud is lid van de leger-, en lid van de vlootcommissie. Nu krijgen we de drie R.-K. Kabinetsleden. Allereerst Mr. J. R. H. van Schaik, 51 jaar. Every inch een jurist. Geboren in een rechtersgezin, heeft de heele figuur van Mr. van Schaik het rustig-beredeneerd-afwegen- de van den rechter en den volbloed-jurist behouden. Mr. van Schaik is president van de Kamer, algemeen geacht en gewaardeerd als zoodanig steeds is hij met algemeene stemmen gekozen en degenen, met wie hij 't wel eens aan den stok heeft (de communis ten) stemmen dan toch slechts blanco. De redevoeringen van Mr. v. Schaik munten uit door inhoud en fraaien stijl, waarin geen woord te veel staat, maar dan ook elk woord verantwoord is. Mr. van Schaik studeerde te Utrecht en was na zijn promotie advocaat. Hij heeft in Den Haag een drukke practijk en is vooral bekend als cassatie-pleiter in civiele zaken bij den Hoogen Raad. I/Ir. van Schaik is voor zitter van het centraal college voor de re- classeering, van den algemeenen raad voor psyehopathenzorg en van de commissie van deskundigen voor den tabaksaccijns. Hij maakte verder deel uit van meerdere staats commissies. Mr. Dr. L. M. Deckers is in Januari 50 jaar geworden. Heeft aan de Leuvensche Universiteit politieke en sociale wetenschap pen gestudeerd en op lateren leeftijd te Lei den de rechtswetenschap. Te Leuven werd hij doctor, te Leiden .meester. Kwam reeds heel vroeg in de Kamer in 1918, dus op 35- jarïgen leeftijd. Hij was tegelijk met Kamer lid secretaris van den N. B. Boerenbond en advocaat-procureur, geassocieerd met Mr. Kortenhorst. Dr. Deckers, die gedurende den wereld oorlog alle vier jaren gemobiliseerd geweest is, interesseerde zich behalve voor landbouw- aangelegenheden (hij was voorzitter der staatscommïssie-Deckers, thans staatseom- missie-Ebels) voor legerzaken Hij was zoo langzamerhand geworden militaire speciali teit der R.-K. fractie. En werd in 1929, in het extra-parlementaire kabinet, minister van Defensie: de tweede burgerminister. Hij is in de laatste maanden vooral bekend gewor den door zijn arbeid tot, wat genoemd is geworden, gezagshandhaving. Mr. T. J. Verschuuris47 jaar. Studeer de te Utrecht. Is een man met exceptioneele begaafdheden, wat wel gebleken is uit zijn bewind over het uitermate breede ministerie van Arbeid en Economische Zaken. Na zijn zware dagtaak, de dag.dan.wat heel ruim genomen, leest hij ter ontspanning in de late avonduren de klassieke Grieksche schrijvers in het oorspronkelijke. Verschixur begon. alsjournalist, was; van 191219T9" parlementair "rédacteur van" de Maasbode. Zijn optreden in het parlement had dan ook van den /aanvang af het bij zondere van den man, die zich daar thuis voelt. In 1919, toen de Arbeidswet van kracht werd, benoemde minister Aalberse hem tot voorzitter van den Breda'schen Raad van Arbeid. Tien jaar later haalde, zeer onver wacht, minister Ruys de Beerenbrouck hem naar Den Haag als Arbeidsminister, welk ministerschap zeer geslaagd is. Mr. Verschuur heeft veel tot stand gebracht. Ir. J. A. Kalff is directeur geweest van de Ned. Spoorwegen en op het oogenblik' voorz. van den Ondernemersraad voor Ned.-' Indic. Hij is voorts lid van het hoofdbestuuri van de Liberale Staatspartij de Vrijheids bond en heeft in de liberale partij in ver- schillende commissies belangrijk werk ver- I richt, ih het bijzonder in de commissie uit het hoofdbestuur, die het nieuwe program heeft voorbereid. Ir. Kalff staat bekend als een doortas tend man, maar tevens als een soepel man, die de menschen niet afstoot. De heer Kalff is in 1869 geboren, studeer de te Delft, kwam ln 1894 bij de H.IJ.S.M., doorliep daar alle rangen, werd in 1909 di recteur en in 1919 directeur der Staats spoorwegen, toen deze met de H.IJ.S.M. werd vereenigd. Hij vervulde deze functie tot 1929. De heer Kalff was voorts voorzitter van het Verbond van Ned. Werkgevers en is thans voorzitter van den Indischen Ondernemers- raad en Commissaris van verschillende groote' maatschappijen, als: Hee'maf, Werkspoor,; Hoogovens, Mij. Zeeland, de Fordfabrieken! en de K.L.M. J TWEE MEISJES GEDEELTELIJK VERBRAND. Met waschbenzine bij een vlam NOODLOTTIGE REDDINGSPOGINGEN. A. T. O.-DIENST OVER AFSLUIT DIJK GEOPEND. EEN UITSPANNING MIDDEN OP DEN DIJK. Dinsdag is de A.T.O.-autobusdienst Alk maarLeeuwarden over den afsluitdijk be gonnen. De bus rijdt via de tolbrug bij De Kooy, en voorloopig langs eenige polderwe gen naar Wieringen. 1 Juli zal de betonweg langs de Balgdijk klaar zijn en verzocht worden dezen te mogen berijden. De toestand van de wegen maakt het onmogelijk om de nieuw gekochte groote Sauerbussen in ge bruik te stellen. De dienst wordt derhalve met kleinere bussen onderhouden. De rit duurt 3 1/2 uur en is 130 K.M. lang. Midden op den dijk, op Breezand is een oponthoud van tien minuten De eigenaar van hotel Spaander te Volendam exploiteert hier een café. De bussen zijn Zwitsersche wagens, gebouwd voor het gebruik op bergwegen, zij kunnen daardoor uitstekend de bochten ne men, die in Harlingen en Franeker en op eenige polderwegen zoo veelvuldig voorko men. LNORME GROEI DER NATION AAL-SOCIALISTISCHE BEWEGING. VljrHONDERD LEDEN PER WEEK IN NEDERLAND. Op een vergadering van de Nationaal-So- cialistische Beweging (Mussert) te Woerden heeft de heer Van der Voort van Zijp gezegd, dat men in zekere maté reeds'volop er niee bezig is te grijpen naar de, macht. De oewe- ging breidt zich op -enorme wijze uit. Onge veer 500 leden per week traden toe. Maar al grijpen wij naar de macht, eraan vergrijpen zullen wij ons niet, zei spreker. Staatsgevaar lijk zijn wij niet.. De heer Van der Voort van Zijp zei verder, dat personen van elke godsdienstige richting in de beweging zijn, zelfs zijn er bekeerde communisten bij. De verhouding van de R.K. is zelfs gelijk aan die der bevolking, ongeveer een derde nl. HET PRESIDENTSCHAP VAN DE INTERN. KAMER VAN KOOPHANDEL. DR. COLIJN KAN DIT NIET AANVAARDEN Het Haagsch Corr. Bur. meldt: Als een bizonderheicl kan worden gemeld, dat dr. H. Colijn reeds eenigen tijd geleden was uitgenoodigd om zich een eventueeele benoeming te laten welgevallen tot president van de Internationale Kamer van Koophan del, welke op het a.s. congres te Weenen, dat op 29 Mei bijeenkomt, zou geschieden. Or- sclioon dr. Colijn reeds te kennen had gege ven, dat de mogelijkheid niet uitgesloten was, dat hij deze benoeming niet zou kunnen aan vaarden, aangezien hij wellicht tot een an dere functie zou worden geroepen, bleef men er prijs op stellen hem tot president te be noemen. Dr. Colijn heeft thans aan het Bureau van de Internationale Kamer van Koophandel medegedeeld, dat zijn optreden als minister president van het nieuwe kabinet hem ver hindert, het presidentschap der Kamer te aanvaarden. NEGENTIEN BANKETBAKKERS VEROORDEELD. Negentien banketbakkers te Rotterdam, die hun winkels op den Zondag voor St. Nicolaas niet gesloten hadden, zijn in hooger beroep veroordeeld tot dezelfde straf, als de kanton rechter had opgelegd, n.l. 6 boete of 1 dag hechtenis. DE ROOFOVERVAL OP OUDE VROUWEN. Het gerechtshof te Arnhem heeft den 33- jarigen machinevormer, die te Zenderen twee hoogbejaarde vrouwen heeft overvallen en er een vermoordde, veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met ter beschikking stelling der regeering. De rechtbank te Aimelo had drie jaar met ter beschikking stelling opgelegd. NEDERLANDSCH HOOGTERECORD VERBETERD. Te Soesterberg heeft naar de Tel. meldt, luit. jhr. H. J. M. van Asch van Wijck tijdens een proefvlucht het Nederlandsch hoogtere cord verbeterd. Hoewel de berekeningen be treffende de bereikte hoogte nog niet zijn be ëindigd kan toch reeds met zekerheid wor den gemeld, dat het oude Ned. record van 8016 M. van wijlen adjudant Bakkenes werd overschreden. Te Groningen heeft bij de familie B. A. Cohen het dienstmeisje in de badkamer klee- ren met benzine gewasschen. Door het vlam metje van den geyser ontstond brand. Het meisje vloog met brandende kleeren door het huis. Bij de pogingen om de vlammen te doo- ven geraakten de kleeren van de 25-jarige dochter des huizes eveneens in brand. De zoon des huizes trachtte te helpen door een kom. waarin hij meende, dat water was, over het dienstmeisje uit te werpen. Tot overmaat van ramp was er in de kom echter eveneens benzine, zoodat de vlammen nog erger wer den. Beide meisjes waren er zeer ernstig aan toe. In het ziekenhuis is het Duitsche dienst meisje Woensdag overleden. DE DOOD VAN EEN STROOPER TE EGMOND. JACHTOPZIENER VOOR HET HOF. Voor het Gerechtshof te Amsterdam is in hooger beroep behandeld de zaak tegen den jachtopziener te Egmond, die aldaar een strooper dusdanig in het dijbeen heeft ge schoten, dat deze aan verbloeding is over leden. Opnieuw werd ontslag van rechtsver volging geëischt. De officier van justitie te Alkmaar was in hooger beroep gegaan in het belang van een goede rechtspleging. MR. P. CONINCK WESTENBERG GAAT HEEN. Eervol ontslag is verleend aan mr. P. Co- ninck Westenberg, president der arrondisse- ments rechtbank te Amsterdam, onder dankbetuiging van de vele en gewichtige diensten in rechterlijke betrekkingen bewe zen. Mr. Coninck Westenberg is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. HANDEL IN BLANKE SLAVINNEN ONTDEKT. UITGEBREIDE WERKZAAMEID IN DEN HAAG. TWEE ITALIANEN EN NEDERLANDER GEARRESTEERD. In Den Haag is, naar het Handelsblad meldt, een uitgebreide handel in blanke sla vinnen ontdekt. Twee Italianen, een min derjarig Fransch meisje en een Nederlander zijn gearresteerd. Het was de Haagsche re cherche bij maandenlang onderzoek gebh ken, dat de Italianen meisjes uit de omrin gende landen lieten komen, wie zij een huwe lijk voorspiegelden met een welgesteld Ne derlander. Er werd dan iemand opgezocht, die zich daartoe-leende,-.tegen-een belooning van f 200 a f 300, waarna spoedig eeh echt scheiding tot stand kwam. Er zijn reeds ten minste tién van'deze echtscheidingen uitge sproken, hetgeen uiteindelijk de aandacht der politie trok, aangezien er steeds dezelfde namen bij voorkwamen. De vrouwen hadden thans de Nederlandsche nationaliteit verkre gen en konden niet meer uitgewezen worden. De thans gearresteerden oefenen iii Den Haag een souteneurs-be drijf uit. Een der z.g. bruidegoms zit op het oogenblik achter slot en grendel voor een inbraak in een schoe nenmagazijn in Den Haag. HetFransehe meisje blijft voorloopig ook onder de hoede der politie. De Nederlander had het juist uit Parijs gehaald. Dr. COLIJN NAAR DE ECONOMISCHE CONFERENTIE LEIDER VAN DE NEDERLANDSCHE DELEGATIE. De Telegraaf verneemt, dat de Nederland sche delegatie naar de Economische con ferentie te Londen onder leiding zal staan van dr. H. Colijn. Tot de delegatie zullen eveneens behooren de heer F. H. Fentener van Viissingen, president van de Jaarbeurs. De heer Fentener van Viissingen zal volgens het blad benoemd worden tot president van de Internationale Kamer van Koophandel, nu dr. H. Colijn deze plaats niet kan bezetten en als zoodanig naar Londen gaan. DANK AAN DE KONINGIN. De Ned. Ver. voor Vrouwenbelangen en Gelijk Staatsburgerschap heeft een telegram aan de Koningin gezonden, waarin haar war me dank gebracht wordt voor het antwoord op het telegram van President Roosevelt. De Nederlandsche afdeeling van den In ternationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid heeft een dergelijk telegram aan cle Koningin gericht. FINANCIEELE BERICHTEN WINST DER SHELL UNION CORP. De winst in het eerste kwartaal van 1933 der Shell Union Oil Corp. bedroeg, volgens hel Alg. Handelsblad 9.239.550 (v. j. 2.742.3000). De kaspositie wijst een beschikbaar be drag aan van S 23.806.177. wat lager is! dan op 1 Jan. 1.1. en het vorige jaar o.a. door besteding van middelen tot inkoop van obligaties. KALIWOENGOE PLANTARAN. De Cultuur Mij. Kaliwoengoe Plantaran leed in 1932 een verlies van f 227.590 (v. j. f 167.072), hetwelk gedeeltelijk zal worden overgeboekt uit de reserves en gedeeltelijk op nieuwe rekening zal worden overgebracht. GEEN DIVIDEND LIJM EN GELATINE „DELFT" De Lijm- en Gelatinefabriek „Delft" zal geen dividend uitkeeren. Het exploitatiever lies over 1932 bedroeg f 180.260 (v. j. winst f 35 974). Verleden jaar is eveneens geen di vidend uitgekeerd. De productie is inge krompen. HOUTHANDEL G. KEY De houthandel v. h. G. Key, te Amsterdam zal 4 pet. dividend uitkeeren (v.j. 5 pet.) DAVID DE GROOT t Te Londen is 52 jaar oud overleden de Nederlandsche violist David de Groot, die sedert lange jaren zijn kunst in Engeland beoefende. Na veel passen en veel meten Is de timmerman toch klaar, Lang gewacht maar toch gekregen, 't Kabinetr is voor elkaar. Moge 't hecht doortimmerd blijken En van -t goede hout gewrocht, Dat ons volk zich na een poosje Niet rampzalig' voelt bekocht. Dit heeft nu tien steunpilaren, Is dit een verbetering Op het negental van vroeger, Of is 't voor bezuiniging? Wat met negen niet zoo vlot ging, Gaat nu wel met tien misschien, Zeker zal 't een kabinet zijn, Dat wel tellen kan tot tien. Zware dienst staat het te wachten, Moge 't flink den druk weerstaan, En zich niet door onbevoegdheid Uit zijn voegen laten slaan. Crisiskabinet zoo heet het, En tot taak gaf haar het lot, Om de crisis klein te krijgen En te houclen achter slot. P. GASU Heden overleed tot onze diepe droefheid onze beste Va der, Behuwd- en Grootvader ARIE VAN ESSEN Weduwnaar van Mej. J. G. VAN DEN OUTENAAR. in den. ouderdom van 74 jaar. U.S.A. Californië: A. VAN ESSEN. C. VAN ESSEN- BIERMAN. U.S.A. Michigan: D. VAN ESSEN. W. VAN ESSEN- BOSMAN. Beverwijk: H. VAN ESSEN en Verloofde. P. VAN ESSEN. E. VAN ESSEN-SCHOLTS Haarlem: M. VAN VEEN- VAN ESSEN. O. VAN VEEN. S. VAN OORT— VAN ESSEN. G. VAN OORT Wijk aan Duin: H. VAN ESSEN. A. VAN ESSEN—VETH Beverwijk: G. VAN ESSEN. T. J. VAN ESSEN- VAN DER WEL. IJmuiden-Oost J. G. DE HAAS- VAN ESSEN. G. DE HAAS en Kleinkinderen. Beverwijk, 24 Mei 1933. Koningstraat 124. De teraardebestelling zal plaats-,hebben Maandag 29 Mei a.s„ op de Alg. Begraafplaats Duinrust te Beverwijk. Vertrek van het sterfhuis 1.30 uur namiddag. Algemeene Kennisgeving. TH ALIA-THEATER TELEFOON 154 IJMUIDEN. ZOMER-SEIZOEN. Vanaf VRIJDAG 26 tot en met MAANDAG 29 MEI: „ONVERBREEKBARE BANDEN" met JOAN CRAWFORD. In ons voorprogramma STAN LAUREL en OLIVER HARDY in: „ALS JE MAAR EEN VERLEDEN HEBT" ZONDAG 3 uur: SPECIAAL FAMILIE MATINEE. DINSDAG 30. WOENSDAG 31 MEI en DONDERDAG 1 JUNI. 8.30 uur: „De Avonturierster van Tunis" Een film vol afwisselende spanning, amusement en sensatie. WOENSDAG 3 uur: MATINEE. Gedurende het Zomer-seizoen Zaterdags en Zondags door- loopende voorstellingen. ZATERDAGS 7 en 9.15 uur, ZON DAGS 5, 7 en 9.15 uur. Voortreffelijke, zeer pittige chocolade in den vorm van Orchideeën. Iets heel bijzonders van Dr. H. NANNiNG'» Zetpillen tegen Aambeien wctIccd pijnstillend en genezen in korten tijd de ontstoken slijmvliezen. De maakt het inbrengen zeer gemakkelijk. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drog. a f 1.75 per doosje van 12 stuks

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 3