DRAG HARLAN BEVERWIJK HEEMSKERK IJMUIDEN VELSEN ijmüider courant tweede blad vrijdag 26 mei 1933 De Kentering. Er is zonder twijfel een groote en belang rijke kentering ten goede in de internationa le verhoudingen. Iedere dag brengt nieuwe verheugende berichten. Daar komt nu weer de verrassende tijding dat tusschen japan en China reeds een „mondeling ac- coord" over staking der vijandelijkheden is gesloten, dat de vrede in Oost-Azië voor de deur staat, dat de Japansche ministerraad zich in principe vóór het plan-Roosevelt heeft uitgesproken. Ook aan de conflicten in Zuid- Amerika is plotseling een einde gekomen, en onze Geneefsche correspondent heeft een heele serie problemen opgesomd waarvan in de laatste dagen plotseling de oplossing ge vonden is. „Ontspanning over de heels linie" meldt de Volkenbonds-barometer. Maar de al te schoone berichten van Maan dagmorgen, omtrent het sluiten van het Vier Mogendheden-Pact en Frankrijks bewilliging in "het- ontwapeningsplan-MacDonald, zijn nog niet bewaarheid. Maandag heb ik in deze rubriek voorzichtigheid aanbevolen in de beoordeeling van deze berichten, en erop gewezen dat op al te groote sprongen vooruit onvermijdelijk een achterwaartsche sprong jnoest volgen. De gemaakte reserve is helaas noodzakelijk gebleken: minister Paul-Bon- cour heeft te Genève inmiddels alweer de be kende rede-zonder-concessies gehouden. Daarbij is het gewenscht er nog eens aan te herinneren dat ook de heer Adolf Hitler in zijn geruchtmakende Rijksdag-rede geen enkele concessie heeft gedaan. Hij sloeg alleen een geheel anderen toon aan dan de wereld tot dusver van hem kende. Hij was, onder kennelijken invloed van Roosevelt^ Boodschap, plots vredelievend van toon. Maar de Franschen zijn realisten, en zij aanvaarden een dergelijke frontverandering slechts als er positieve nieuwe feiten in het geding komen. Die ontbraken. Inmiddels is het wel heel duidelijk gewor den dat de andere groote mogendheden. Amerika, Engeland en Italië, bezig zijn een vervaarlijke pressie zoowel op Duitschland ais op Frankrijk uit te oefenen, en dat er een krachtig streven is ontstaan ook bij de staats lieden, om tot daden te komen. Hoewel het bericht omtrent het Viermogendheden-Pact voorbarig bleek is toch onmiskenbaar de drang naar ontwapening, waaruit economi sche toenadering moet volgen, enorm ver sterkt. Een „golf van gezond verstand'' schijnt eindelijk over de wereld los te bre ken. Daarbij is van overheerschende betee- kenis het feit, dat Amerika eindelijk bereid is gebleken een volledig actieve rol te gaan vervullen. President Franklin Roosevelt, wiens verkiezing indertijd ook in deze ru briek tot zoo hoopvolle beschouwingen aan leiding gaf, is werkelijk een man gebleken van wien een enorme drijvende kracht naar het wereldherstel uitgaat. Hij speelt in zijn financiëele politiek een spel dat tot veel ge rechtvaardigde critiek aanleiding geeft. Maar financiëele maatregelen alleen beheerschen den toestand niet, en hij ziet ze zeer klaar blijkelijk als onvermijdelijk onderdeel niet meer dan onderdeel van een streven dat veel grooter en belangrijker doeleinden heeft. Als geheel gezien oefent zijn optreden tot dusver een merkwaardig stimuleerende wer king op de wereld uit. En aangezien lang niet alles van hem, of van welken anderen éénling ook, kan afhangen, moet men wel aannemen dat het oogenblik psychologisch- juist gekozen is. De volle maat der erkende mislukkingen-met-lapmiddelen is blijkbaar eindelijk bereikt. En dit kan telkens weer geconstateerd worden: Europa durft geen oorlog aan. Al die propaganda ertegen, al die onthulling van de waarheid omtrent het mo derne „slachtveld" een gelukkige vondst van onzen medewerker De Bois is niet zonder groote uitwerking gebleven! Woensdag publiceerden wij een artikel van Lord Snowden, ex-minister van Financiën van Engeland, over de komende Economische Wereldconferentie. Hij, die zoovele mislukte economische conferenties heeft meegemaakt, is niet optimistisch gestemd. Hij acht een wonder („a miracle" zegt de oorspronkelijke Engelsche tekst) noodig om 2000 afgevaar digden, vertegenwoordigend zestig naties, tot gemeenschappelijke daden te brengen. Maar hij wil, zelfs na de beleefde mislukkingen en persoonlijke désillusies, de mogelijkheid van dat wonder niet uitsluiten. Neen. Het wonder kan geschiedenop één voorwaarde. Dat de Ontwapeningsconfe rentie slaagt, dat de taai-volhoudende Hen derson in Londen kan komen met een resul taat, dat daardoor eindelijk het knagende wantrouwen, dat gansch het wereldherstel ondermijnt, wordt opgeheven. In drie weken tijds moet daarover be slist worden. Norman Davis, de vertegenwoordiger van Amerika, heeft het te Genève aldus uitge drukt, in zijn rede op Maandag 1.1.: Deze Conferentie is niet alleen een Ontwa peningsconferentie. Zij is het reddingsmiddel van een wereld die in een toestand van po litieke onzekerheid en economische malaise verkeert. De eerstvolgende weken zullen be slissen. Moed en staatsmanschap zullen ver- eischt worden om deze beslissing te nemen, maar het ontwijken ervan zou meer kosten. Het zou vrijwel alle hoop op een wereld organisatie van den vrede vernietigen". Schudt gij moedeloos het hoofd bij het lezen van deze woorden? Ik niet. R. P. BENOEMINGEN. De heeren J. Hoonen en Drs. A. de Jongh, resp. leeraren in aardrijkskunde en natuur kunde, zijn benoemd tot dacenten aan den R.K. cursus voor de hoofdakte te Haarlem. WINKELIERSCOMBINATIE „PLAN WEST" Dinsdagavond heeft de Winkelierscombi natie „Plan West" in het café van den heer Nelis aan den Arendsweg, een druk bezochte vergadering gehouden. In deze bijeenkomst werd in de eerste plaats ae heer C. J. Kors benoemd tot 2de secretaris in de plaats van den heer P. Ockerse. De heer Th. Willemse werd in verband met zijn veelomvattenden arbeid, vooral als zegel- verkooper gehuldigd. Bij monde van den voorzitter, den heer W. Akse. werd hem dank gebracht voor het vele werk, dat hij voor de Winkelierscombinatie Plan "West had ver richt. waarna hem als stoffelijk blijk van waardeering een geschenk werd aangeboden. De voorzitter heeft vervolgens een lezing gehouden over het belangrijke onderwerp: „De Omzetbelasting", welke uiteenzetting met groote aandacht door de winkeliers werd gevolgd. Tenslotte werd nog een bespre king gehouden over de in de maand Augustus te houden boottocht voor de kinderen, die daarvoor de noodige zegeltjes moeten verza melen. De deelneming is reeds zoo groot, dat moet worden overgegaan tot het afhuren van twee booten, die in de maand Augustus een tocht naar Maarssen zullen maken. De deelnemers aan den boottocht zullen zich daar in een speciaal afgehuurden speeltuin kunnen vermaken, terwijl eventueel ook zalen beschikbaar zijn. In verband met de vele aanvragen werd er op aangedrongen, dat de inlevering van de volgeplakte zegeltjes- kaarten zoo spoedig mogelijk geschiedt. OPRICHTING WANDELSPORT- VEREENIGING. Dinsdagavond werd in de bovenzaal van de lunchroom „Suisse" een vergadering ge houden van liefhebbers van de wandelsport teneinde te komen tot oprichting van een wandelsportvereeniging. De bijeenkomst stond onder leiding van den heer Hendrikse, die voor de aanwezigen het doel der vereeni- ging en haar werkwijze uiteenzette. 6 dames en 9 heeren hadden dezen avond aan den oproep gevolg gegeven. Nog enkele toezeggin gen waren gedaan, zoodat de vereeniging met ongeveer 20 leden kon worden opgericht, waartoe met algemeene stemmen werd beslo ten. De naam „Kennemer Wandelclub" werd gekozen. In het voorloopige bestuur namen zitting de heeren H. Hendrikse, voorzitter en leider, Schulpweg F 151, J. Wesemann, Ko ningstraat 23 en mej. J. Niessen. Groote Houtweg 44 Wijk aan Duin. Aan deze adres sen kunnen degenen, die voor de wandel sport sympathie hebben en haar onder goede leiding willen beoefenen, zich voor het lid maatschap der jonge sportvereeniging aan melden binnen korten tijd zal opnieuw een vergadering worden belegd, teneinde de ver eeniging nader te formeeren. EEN VERLOREN DAG. De Hemelvaartsdag heeft voor onze omge ving' geenszins aan de verwachtingen beant woord, of het moest zijn dat de reputatie van „op Hemelvaartsdag regent het" in vervulling is gegaan. Indien soortgelijke dagen door mooi weer worden begunstigd krijgt Bever wijk als regel een zeer intensief doorgaand verkeer te verwerken. De Hemelvaartsdag van 1933 bood wat dat betreft een groote teleur stelling. De dapperen die het in den voor middag nog hadden durven wagen, om een rijwieltocht door Kennemerland te onder nemen, togen des namiddags in groepen maar weer huiswaarts, moeizaam voort peddelend in den alsmaar neersijpelenden regen. Voor Wijk aan Zee beteekende deze verregende Hemelvaartsdag een schadepost, temeer, daar in den namiddag van Woensdag de verwachtingen op een goeden dag weer wat waren verlevendigd. Het bleef in de bad plaats heel rustig. Enkele groepen fietsers arriveerden wel in de badplaats, omdat zij zich dit doel nu eenmaal gesteld hadden, maar het verblijf was slechts van korten duur. Van strandgenoegens kon bij deze weersomstandigheden moeilijk sprake zijn. Voor verscheiden zakenmenschen beteekende deze Hemelvaartsdag een verliespost. Het was jammer, want men had op een druk be zoek gerekend. Het wachten is nu maar weer op de Pinksterdagen, die den verloren feest dag van gisteren hopelijk goed zullen maken. OPENBARE VERKOOPING. Woensdagmiddag werd in de bovenzaal van „Oud Meerenstein" in het openbaar ver- kcoht ten overstaan van notaris Mr. A. Mo ens: 1. Een landhuis met daarachter gelegen bloembollenschuur, erven en grond aan den Zeeweg te Wijk aan Duin, groot 10 A, 10 c.A. Opgeboden door den heer Mulder te IJmui- den Oost tot 8000. Bij afslag niet gemijnd. 2. Een perceel grond, gelegen ten Noord- Oosten van perceel 1 groot 2 A. 13 c.A. Opge boden door den heer Mulder te IJmuiden- Oost tot 75. Bij afslag niet gemijnd. Combinatie van de perceelen 1 en2, staande op 8075, bij afslag gemijnd door den heer D. Kooger te Velsen Noord op 425. Op brengst 8500. 3. Een woonhuis met schuurtje, erven en grond aan de Zeestraat te Beverwijk, groot 1 A. 64 c.A. Hoogste bieder de heer C. Best te Alkmaar voor 4000. Bij afslag gemijnd op 190 door den heer Joh. Huigen te Hilver sum. Opbrengst 4190. 4. Een woonhuis met schuurtje, erven en grond aan de Gröènelaan no. 7 te Wijk aan Duin. groot 1 Are 3 c.A. Hoogste bieder de heer D. Nauta te Wijk aan Duin. voor 2910. Bij afslag niet gemijnd. ONGEIJKETE GEWICHTEN. Dezer dagen werd een controle gehouden op de gewichten in verband met de ijkwet. Wegens het in voorraad hebben van onge ijkte gewichten werd L. K. en G. H. H. be keurd. Wegens overtreding van het melkbesluit werd J. V. door de politie geverbalsieerd. BLOEMPJESDAGEN. De baten van de alhier gehouden verkoop van bloempjes ten bate van het R.K. tehuis „Luctor et Emergo" te Nijmegen. hebben f 80.92 bedragen. De St. Elisabetth-vereeni- gingkreeg van"B. en W. toestemming, om op 3 en 4 Juni een bloempjesverkoop te organi seer en. LUXOR THEATER. Het Luxor Theater brengt deze week Mar tha Eggerth in „Een droom van liefde", een zeer amusante film, die de ervaringen schetst van de schoone prinses van het slot Schön- brunn, wanneer zij moet worden uitgehuwe lijkt. Op welke wijze de charmante jonge dame zich aan dit huwelijk-op-last-van- hoogerhand weet te onttrekken weet alleen Martha Eggerth aannemelijk te maken. Een prettige film met een sterke bezetting. Hermann Thimig is de tegenspeler van Martha Eggerth, en Junkermann completeert het trio als een juweel van een opperceremo- niemeester. Het tweede hoofdnummer is van een geheel ander genre. „Bobby trekt van leer" is de Hollandsche titel van een gezonde sensatie film, waarin Harry Piel. die ook zelf de regie voerde, zich in benauwende oogenblikken avonturen stort. Deze rolprent is een aaneen schakeling van een reeks vroolijke situaties, waaruit Harry zich natuurlijk weet te redden. Foto-technisch is deze film goed verzorgd. Zij geeft inderdaad prachtige opnamen te be wonderen. Een zomerprogramma, dat er dus weer mag zijn. HET VERLOOP VAN DE GROENTEN- MARKT. DE AANVOEREN STIJGEN. Het weinig opgewekte beeld, dat in de vorige week de groentemarkt vertoonde bleef ook in deze week gehandhaafd. De .nzet van de week was nog geenszins bevredigend te noemen en vooral met warm weer kunnen zich plotselinge wijzigingen voordoen. Het bleek dan ook bij de laatste veiling, die door den Hemelvaartsdag verzet moest worden, dat niet de stemming aanwezig was, die men voor zulke feestdagen op de markt zoo gaar ne ziet. Van de meeste producten waren de prijzen in meerdere of mindere mate ge drukt. De aanvoer van bloemkool was in de alge- loopen week van beteekenis. Het product kon achter voor goede prijzen geplaatst worden. -'Wel werden op de laatste veiling niet meer die prijzen besteed van de vorige week, want de eerste soorten moesten zich met 1516 ets per stuk tevreden stellen. Vooral de min dere soorten ondergingen een prïjs-inzinking. Rabarber maakte' dezen keer een gunstige uitzondering, welke zich uitte in een grootere belangstelling dan tot nu toe het ge val was geweest. De noteeringen liepen de laatste dagen een weinig naar boven. Voor goede partijen werd bij vluggen handel 4 cent per bos besteed. Asperge werd in heel wat ruimere mate aangeboden, naar verhouding liepen echter de prijzen terug. De afzet voor de fabrieken is tot dusver nog van weinig beteekenis, zoodat de geheele aanvoer neg voor den handel geplaatst moest worden. Aanvankelijk werd voor eerste soort nog 30-40 ct. per bos besteed, de laatste veiling Dracht een terugslag van 28-33 ct, met sterkere daling voor mindere kwaliteiten. De aanvoer van sla wordt voortdurend groo ter en kan thans wel als hoofdproduct wor den beschouwd. Voor de goede kwaliteit be staat nog veel belangstelling en deze komt nog aan de goede prijzen. Mindere kwalitei ten hebben weinig belangstelling waardoor een schommeling in de prijzen wordt te weeg gebracht. De aanvoer van postelein werd eveneens van beduidenden omvang. Dit product zou een goede week hebben gemaakt, als niet juist op de laatste veiling de prijs een geduch te tuimeling had gemaakt. De noteering, die I op vorige dagen zich bewoog van 75-110 ct. per kist daalde plotseling tot ongeveer 40 cent. Voor bospeen bestond veel belangstelling gepaard gaande met een grooten kooplust. Voor goede bossen varieerden de prijzen van 1520 ets. Spinazie blijft nog tot de geregelde ver schijningen op de markt behooren. ofschoon de aanvoeren met het vorderen van het sei zoen belangrijk minder worden. Voor de betere kwaliteiten bestaat nog eenige belang stelling, maar over het algemeen is de koop lust niet groot. De prijzen schommelden ge regeld naar gelang de soort van 1045 ets. per kist. HET EERSTE ZOMERCONCERT. Woensdagavond heeft de Beverwijks-he Harmoniekapel het zomerseizoen geopend met een avondconcert in de gemeentelijke muziektent op het C. H. Moensplein-. De weersomstandigheden waren gunstig, al werd het verblijf op het plein, vooral later op den avond wat kil. De kapel voerde onder leiding van haar dirigent, de heer H. W\ Hofmeester een mooi programma uit, waar van vooral de Piet-Hein-Rhapsodïe van Dr. P. van Anrooy in het bijzonder de aandacht trok. Deze compositie, die voor een blaasorkest een moeilijke opgave is, genoot een gave ver tolking, waarin vooral de technische be kwaamheid van het corps op de proef werd gesteld. De Jongens-Harmonie werkte aan dit concert mede en vroeg vooral de aandacht voor een fantaisie van L. Bajus; „Sous la Charmille" genaamd, en de ouverture „Ama- bile" van Werkman, waarmede zij te Heiloo op het aldaar te houden muziekconcours zul len uitkomen. De wijze, waarop werd gespeeld wettigde de verwachting, dat de jonge garde voor haar concurrenten een geduchte tegen standster zal zijn. Veel succes oogstte de Beverwijksche Har monie met Diamant-polka van Regnaud, waarin de pistonsolist zich deed kennen als een technisch goed ontwikkeld muzikant, die bovendien een beschaafden toon produceert. Met een marsch werd dit eerste zomerconcert dat al vrij veel toehoorders had getrokken, besloten. SPAARFONDS St. IGNATIUS. Bovengenoemde vereeniging hield een ledenvergadering in het R.K. Vereenigings- gebouw. De voorzitter, de heer J. Bekker, opende de vergadering en deelde mede, dat deze vergadering in hoofdzaak belegd was wegens de veranderingen, die plaats hebben gehad in het verkoopsysteem der brandstof fen, waardoor het niet meer mogelijk zal zijn. dat bij inschrijving wordt gekocht. Bij inkoop van groote hoeveelheden kolen moeten de leveranciers onder controle van het Rijks- contrölebureau een reductie per H.L. geven. Hierin is voor de vereeniging een groot voor deel gelegen. Hierover werd breedvoerig ge sproken; o.a. werd de opmerking gemaakt, dat aan een vereeniging als deze een mini mumlevering moest plaats hebben -an 400 H.L. De plaatselijke afdeeling van den L.T.B. bad nog een brief gericht tot het Spaarfonds, om samenwerking bij het inkoopen van brandstoffen, hetgeen werd aangenomen. De levering zal op de volgende vergadering wor den behandeld. Het spreekt haast van zelf, dat het sparen door de tijdsomstandigheden eenigszins op den achtergrond is geraakt. „FORT BIJ VELTHUIS". De zwemvereeniging „Fort bij Velthuis" hield Dinsdag een ledenvergadering in het R.K. Vereenigingsgebouw, ter bespreking van de zweminrichting in de Neksloot. Er was niet bijzonder veel belangstelling. Het resul taat der besprekingen was, dat het bestuur zal trachten half Juni met- de werkzaam heden gereed te komen, zoodat dan de in richting geopend zal kunnen worden. AUTOBOTSING. Woensdagavond omstreeks 6 uur reed 'n melk auto, bestuurd door A. de R„ alhier, op den Rijksstraatweg in de richting Beverwijk. De chauffeur wilde de Oosterstreng in rijden en gaf dit te kennen door het uit steken van zijn hand. Juist wilde een luxe wagen, komen van Alkmaar, passeeren. De bestuurder merkte blijkbaar te laat het sein van zijn voorganger en om een botsing te voorkomen remde hij met kracht en zwenkte naar rechts waardoor hij in botsing kwam met een anderen auto en met zijn wagen aan kant van den weg kwam te liggen. De wagen werd beschadigd, doch persoonlijke ongeluk ken niet voor. PERSONALIA De heeren Ph. Prins en A. Stolk te IJmui- den zijn geslaagd als stuurman op stoom- zeevisschersvaartuigen. Als schipper op stoomzeevisschersvaartuigen ls geslaagd de heer J. Keeman te IJmuiden en als schipper op zeil- en stoomzeevisschersvaartuigen W. Vooys te IJmuiden. BLAUWE WEEK-ACTIE. Nieuw-Hosanna, uit Velsen, dat op het zangconcours te Amersjoorc een eersten prijs behaalde. FAKKELOPTOCHT. Woensdagavond heeft, als inzet van de jaarlijksche Blauwe Weekactie der vereenigde drankbestrijdersorganisaties, een fakkel optocht plaats gehad. Omstreeks half negen werd hiervoor op het Velserduinplein een stoet opgesteld, zooals wij tot dusver van het Drankweer Comité nog niet hebben gezien. Aan den stoet, waarin tal van banieren, transparanten enz. worden meegedragen, werd deelgenomen door verschillende drank bestrijders- en arbeiders-organisaties. Het geheel, dat een mooie aanblik opleverde, werd opgeluisterd door de muziek vereeniging „Voorwaarts". Na een wandeling door IJmuiden-Oost te hebben gemaakt werd de tocht vervolgd door IJmuiden-West naar het Willemsplein. Hier werd de inmiddels toegestroomde menigte toegesproken door mevrouw MiedemaZon dervan die in een vurig betoog het goed recht der drankbestrijding bepleitte en de aanwezi gen opwekte, om met alle kracht de drank bestrijding door te zetten, opdat spoedig de tijd daar mocht zijn dat de menschheid van den geesel van het alcoholisme bevrijd zou worden. Hierna werd de optocht die goed ge slaagd is ontbonden. Blauwe bloempjes verkoop. De op Hemelvaartsdag gehouden verkoop van blauwe bloempjes heeft 332,32 1/2 opge bracht. Ofschoon dit op zichzelf een aardig bedrag schijnt, zijn hiermede nog lang niet gedekt de uitgaven van de te voeren actie. Gezien de propaganda, die het Comité zich heeft voorgesteld te voeren, n.l. het versprei den van 10.000 propagandacouranten, het aanplakken van 100 groote en 100 kleine pro- pagandaplaten, benevens de onkosten ver bonden aan den op Woensdagavond gehou den fakkeloptocht, het aanschaffen van 6000 bloempjes en verdere onvoorziene uitgaven sluit deze actie, volgens raming, met een te kort van ongeveer 150. VOLKSCONCERT IN VF.LSERBEEK AFGELAST. De Vereeniging ter veredeling van volks concerten in Velsen schrijft ons: De door „Volksconcert" te geven concerten op 27 en 28 Mei zijn afgelast omdat de bur gemeester bezwaar maakt tegen het geven van concerten op Zondag, en Zaterdag niet langer gespeeld mag worden d'an tot 's avonds half tien. De vereeniging betreurt dit besluit ten zeerste, temeer waar hij eerder aan liet bestuur van „Volksconcert" te kennen had gegeven, geen bezwaar te hebben tegen het geven van concerten op Zondag in Velser- bcek en hij toen zelfs van meening was, dat het voor Christelijke vereenigingen geen be zwaar kon zijn op Zondag concerten te ge ven. hij gaf daartoe als voorbeeld, dat zulks in Middelburg ook geschiedt. Spijtig is het ook voor „Volksconcert" dat het niet eerder kennis kreeg van de gewijzigde meening van den burgemeester ten opzichte der Zondags concerten; was dit het geval geweest, zeer zeker zou ..Volksconcert" een ?"dere gele genheid hebben kunnen vinden. Practisch is Velserbeek thans afgesloten voor onze mu ziekverenigingen en zal de muziektent daar misschien overgedragen kunnen worden aan Rijksmonumentenzorg als blijvende symbool van de kunstzinnigheid van Velsen. Met dit al is veel teleurstelling gebracht, veel werk nutteloos gedaan, en of dit wel noodig ware mogen wij sterk in takken. FEUILLETON door CHARLES ALDEN SELTZER Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG. 14) if De bergbruggen lagen ongeveer twaalf mijlen van elkander af, gescheiden door een dal, waar een smalle rivier stroomde, die het goud van de ondergaande zon weerspiegelde. Harlan merkte de ongerepte wildernis van het immense dal. Het lag daar, sereen als m een sluimering, de steile hellingen, de bos- schen, die opklommen tegen de heuvels, be roerd door de rose tinten, terwijl in de diepte de purperen schaduwen heerschten. Tersluiks gluurde hij naar Barbara. Het meisje zag bleek en haar oogen droegen een uitdrukking, die hem deed zuchten Het was al jaren geleden, sinds hij den afschuw had gevoeld, dien zij op het oogenblik onderging. Hij wist, dat de somberheid zou wijken, om dat 'het harde leven haar opeischte en toch moest op dit oogenblik het scherpe contrast tusschen de schoonheid van de omgeving en de pijn over het verlies, haar martelen. Toen hij zag. hoe zij naar hem keek, begon hij op srhstiigèn toon een gesprek, „Er zijn zonsondergangen en zonsonder gangen. Men zegt, dat ze in alle deelen van de wereld op elkaar lijken. Wyoming, bijvoor beeld is trotsch op zijn zonsondergangen. En Italië en Frankrijk, en nog meer van die landen, waar de menschen heengaan om naar de lucht te kijken, precies zoo. Maar het lijkt mij altijd malligheid om zoo in extase te raken over wat kleur en wolken. De zon heeft haar eigen werk en ze doet dat, zonder er drukte over te maken. Ik heb me laten vertellen, dat het overal precies dezelfde zon is. Ik beweer altijd dat de zon geen behoefte heeft aan complimentjes ze gaat toch wel prachtig onder zoo nu en dan. De men schen geraken er over in extase. Maar als een man den volgenden dag toevallig door de woestijn moet rijden, waar geen water is, vervloekt hij de zon vrij hartgrondig en is hij al de vriendelijke dingen van den vorigen avond weer vergeten". Barbara keek hem toornig aan. „U hebt geen greintje gevoel voor poëzie!", verweet zij hem. „Het spijt mij heusch, dat we hebben stilgehouden om naar het dal en de zon te kijken. Uu kunt het mooie niet waardeeren". Hij gaf geen antwoord, toen zij Billy de sporen gaf, maar zoodra zij verder reden naar het zuid-westen. Fantoom ver achter, nam Harlan zijn hoed af, maakte een buiging naar het grandiose dal en fluisterde hij: „Je ongelooflijk mooi. Maar als een man een greintje gevoel voor poëzie had drommels Hij reed verder, glunderend van plezier, nu hij in zijn voornemen was geslaagd. „Ze zal er wel vrij nijdig over zijn, maar dan heeft ze ook geen tijd voor sombere ge dachten. Die komen later toch wel, als ze eenmaal op Rancho Seco is". Loeien van het vee bracht Harlan tenslotte tot de overtuiging, dat zij Rancho Seco na derden dat en het in zicht komen van enkele daken. Zij moesten echter nog een half uur rijden eer zij bij het vee en de gebouwen kwamen; de vlammende kleuren van den avondhemel waren reeds vervaagd tot verschemerend grijs. Duisternis begon haar sluier te spreiden over het land en iets van de groote verlaten heid, waarmede de eindelooze vlakte den nacht welkom heette. Barbara had geen woord meer tot Harlan gezegd, totdat zij de reeks gebouwen bereik ten, welke vlak bij een rivier stonden opge trokken. Zij waren even te voren een groot stuk weiland gepasseerd, dat afgezet bleef met ijzerdraad; het meisje hield haar ponny in voor een vrij groot gebouw met adobe dak. „Hier is Rancho Seco", zei zij kortaf. „Dit is de stal. Ginds is het woonhuis. De mannen schijnen alle afwezig te zijn". Zij steeg af, ontdeed het paard van zadel en toom, welke zij in den stal bracht en joeg vervolgens Billy de weide in. Toen zij het hek had gesloten, wendde zij zich tot Harlan, die eveneens was afgestegen en nu naast Fantoom stond, den teugel in de hand. „Ik dank u voor wat u gedaan hebt" begon zij koeltjes, „maar nu zou ik graag weten, wat uw plannen zijn en waarom u hier bent ge komen". Harlan's oogen vernauwden zich tot spleet jes, toen "hij haar aankeek. Hij herinnerde zich de woorden van Lane Morgan: ..John Haydon is doodelijk van Barbara", en hij had zich sedert de incidenten in Lamo voortdu rend afgevraagd of Barbara de gevoelens van Haydon beantwoordde en Haydon ge noeg vertrouwde om zich op hem te verlaten. Barbara's houding ten opzichte van Hay don zou Harlan's houding ten opzichte van het meisje bepalen. Want als zij hield van dien man of zich op hem beriep voor het regelen van haar zaken, zou Harlan's aan wezigheid op Rancho Seco haar in een scheeve positie brengen. z Maar Haydon was voor Harlan een onbe kende en Harlan voelde zich niet zonder meer bereid, het oordeel van Morgane over een vreemde als beslissend te aanvaarden. Boven dien, Morgan had een voorbehoud gemaakt: „Maak eens kennis met John Haydon en als je denkt, dat hij te vertrouwen is, en je wilt zelf verder zwerven dan kun je de zaak aan hem overlaten". Harlan had geen lust om weer te gaan zwerven. Sinds zijn vertrek uit Lamo en tijdens den rit naar Rancho Seco was zijn tegenzin in het zwerven sterk toegenomen. Hoe boos het meisje ook mocht worden, hij dacht er niet over haar onbeschermd achter te laten. Maar hij kon haar niet vertollen, waarom hij weigerde heen te gaan. Hij moest blijven ondanks haar protesten, totdat hij zich een oordeel zou hebben gevormd over het karak ter van John Haydon. Iets van spot kwam in zijn oogen, toen hij Barbara aankeek. „Ik houd mijn belofte aan uw vader ik moet op Rancho Seco blijven, omdat hij het gezegd heeft. Hij wilde dat ik een beetje toe zicht hield, opdat u niets zou overkomen. En daar moeten we ons maar aan houden". Hevige onrust greep Barbara aan. Harlan's glimlach scheen een duistere beteekenis te hebben. Er kwam in tot uiting, dat hij reke ning hield met de eenzaamheid, met het feit dat zij alleen was en machteloos. Zij was bang, dat hij nu zou trachten zijn booze voornemens te volbrengen. Harlan behoorde nu eenmaal tot de vogel vrijen. Hij was berucht tot in wijden omtrek en nu zij hem gadesloeg, meende zij aan de uitdrukking van zijn gelaat te kunnen con- stateeren, dat hij tot alles in staat was. Hij mocht dan haar vader niet vermoord hebben, Rogers en Lawson hadden zijn oo-

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5