HET NIEUWE AVONDBLAD [F3A. A. M. EEN EN ANDER OVER BRANDSTOFFEN DOMANIALE ANTHRACIET Visscherij-Snufjes 18e JAARGANG No. 174 ZATERDAG 27 MEI 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEM"ENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2*/2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: f 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN DE KUSTVISSCHERIJ EN DE VISSCHERIJ IN HET IJSSELMEER. CIJFERS OVER MAART. De Afdeeling Visscherijen van het Depar tement van Economische Zaken en Arbeid deelt het volgende mede omtrent de kust- visscherij en. de visscherij in het IJsselmeer, waarbij de tusschen haakjes geplaatste cij fers betrekking hebben op de maand Maart 1932. De weersgesteldheid was voor de uitoefe ning der visscherij over het algemeen gunstig. In de Waddenzee en het hiet-afgesloten ge deelte van de Zuiderzee en de Zuidholland- sche stroomen en zeegaten werd de vissche rij drukker uitgeoefend dan verleden jaar Maart. In den Dollart en de Lauwerzee was de visscherij van denzelfden omvang als in Maart 1932. De geldelijke uitkomsten der visscherij in den Dollart en de Lauwerzee, de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zui derzee en de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten waren beter, in het IJsselmeer daar entegen slechter dan in Maart van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aange voerde visch bedroeg n.l. volgens voorloopige opgave respectievelijk in den Dollart en de Lauwerzee 232.621 (28.158) kg en 2.928 818), in de Waddenzee en het niet-afge- sioten gedeelte van de Zuiderzee 5.120.924 (5.123.735) kg en 295.949 (f 232.787), in het IJsselmeer 318.777 (3.949.645) kg en 55.760 215.704), in de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten 158.223 (91.516) kg en 17.218 ƒ.9.534), Uit Zeeland werden verzonden 2,032.400 (2.609.10Ö) oesters ter waarde van 110.260 104.920) en 2.414.700 '2.323.900) kg mosselen ter waarde van 33.080 42.920L In het IJsselmeer was de botvisscherij weinig loonend! zoowel door kleine vangsten als door'lage prijzen. Ook de in de staande netten medegevangen schol bracht slechts zeer weinig op. De uitgebreide visscherij niet staande netten bij Wielingen verliep grootsn- deels. Met de spiering-sleepnetten en staande spieringnetten werd, behoudens enkele dagen, weinig spiering gevangen. Met den dwarskuil werd enkele dagen tamelijk veel spiering ge vangen, doch deze was te klein om voor de consumptie in den handel 'gebracht te wor den. De garnalenvisscherij leverde slechts zeer kleine vangsten op. De garnalen waren groot van stuk. In de nabijheid van Lemmer werd in de eerste helft der maand veel baars gevangen, welke groot van stuk was. Voorts werden in het laatst der maand bij Marken nog eenige tallen haring met de haringfuiken gevangen. In de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee leverde de haring- visscherij met den wonderkuil, vooral voor de vaartuigen met krachtige motoren, zeer goede besommingen op. In het laatst der maand werd de prijs echter zoo laag, dat ver scheidene visschers deze visscherij staakten. Het resultaat der kommenvisschers was zeer ongelijk. Langs de Heldersche en Texelsche kust waren de uitkomsten onbevredigend, bij Wieringen daarentegen goed loonend. De visscherij met haringfuiken langs de Friesche kust en benoorden den Pollendam verliep over het algemeen zeer gunstig. De zegen- visscherij bij Den Helder had een zeer slecht verloop. In de kommen bij Wieringen werden nog kleine hoeveelheden spiering gevangen, welke echter mooi van stuk was en een goe den prijs opbracht, terwijl verder nog enkele zalmen en schotjes werden medegevangen. De garnalenvisscherij in het Marsdiep werd slechts door enkele vaartuigen uitgeoefend. De vangsten waren gering. Op de mossel - perceelen werd niet gevischt, terwijl ook de visscherij op consumptiemosselen van de natuurbanken van weinig beteekenis was. De visscherij op mosselen voor eendenvoeder onderging eenige uitbreiding. De alikruiken- visscherij had een tamelijk gunstig verloop, daarentegen waren voor de wulkenvisschevs de vangsten te klein voor een loonend bedrijf. In de Lauwerzee werd de garnalenvissche rij, met voor den tijd van het jaar niet onbe vredigende vangsten, uitgeoefend. Van de zijde der pellerijen was weinig vraag. Met den raamkuil werden enkele dagen groote hoeveelheden schardijn en bliek gevangen, welke ongesorteerd werden afgeleverd aan de visehdrogerijen. In den Dollart werd aan het einde der maand een aanvang met de visscherij ge maakt In dé Zuidhollandsche stroomen leverde de ankerkuilvisscherij zoowel op spiering als op bliek slechts geringe vangsten op. evenals de spieringdrijfnetvisscherij. Daarentegen werd met het bliek- en poknet op het Hollandsche Diep nog goed schubvisch gevangen. Met de botlijnen en het botschutwant werd nog maar weinig bot gevangen. De garnalenvisscherij was wederom zeer weinig loonend, doordat de afnemende pellerijen dagtaken stelden Ter wijl bovendien in de laatste week der maand de nriis der garnalen nog teruggebracht werd van 15 op 10 cent per kg. Ongepelde garnalen, die in consignatie naar Engeland werden verzonden, brachten daar zoo weinig op. dat er na aftrek van kosten van vervoer, verpak king...en invoerrechten, dikwijls weinig of '^iets-overschoot. JUBILEUM. Dezer dagen her dacht de heer W. P. Mets alhier zijn 12 1/2-jarige werk zaamheid als secre taris der Woning- bouwvereeniging „Velsen", dè grootste in de gemeente, wel ke thans bijna 900 huizen exploiteert. In de gewone weke- lijksche bestuursver gadering heeft de voorzitter dit feit met een korte toe spraak gememo reerd. Het college van B. en W. had een schriftelijke gelukwensch gezonden maar niettemin was de wethouder voor soc. zaken, de heer P. Bosman, persoonlijk op de verga dering aanwezig om zijn felicitaties aan te bieden. Verschillende bloemstukken werden den jubilaris aangeboden. ORGELINWIJDING. DRUK BEZOCHTE PLECHTIGHEID IN DE BETHLEHEMKERK. In de overvolle Bethlehemkerk heeft Vrij dagavond de overdracht en inwijding van het nieuwe kerkorgel plaats gevonden. Na op gebruikelijke wijze de samenkomst geopend te hebben heeft Ds. J. W. Swaan ais voorzitter der. orgelcommissie den aanwezi gen een kort woord van welkom toegespro ken in 't bijzonder tot de dames Polderman en Dijckmeester—van Lennep, pastoor Rin kel, den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van IJmuiden-Oost met zijn pastor-loei, Ds. A. A. Wildschut, burgemeester Rambonnet en den heeren Flentrop uit Zaandam, de bou wers .van het or-geL. Allereerst wenschte spr. de „commandante" van het orgelfonds, mevr. Polderman, te dan ken voor wat-zij..met ...haar-„leger" voor de commissie heeft'gedaan. In 2 jaar tijds wis ten zij f 2410 ,bij elkander ,.,te brengen, wat met de bijdrage der jeugdkerk van f 2830, de commissie heeft doen besluiten opdracht tot den'bouw van het. orgel te geven. Aan de ver- eisehte f 6000 ontbreekt duis nu nog een be drag van f 450, waarvan Ds. Swaan de goede verwachting uitspreekt, dat dit aan het einde van dit jaar bij elkander zal zijn. Hét was voor spr. een avond, van groote vreugde, de volmaking van dit jeugdkerkge- bouw te mogen verrichten door het instru ment thans aan den kerkeraad over te dra gen.. Als voorzitter van genoemd college heeft Ds. L. W. Erdman daarna het orgel aanvaard, waarbij hij in een korte rede een résumé gaf van al wat in de laatste 15 jaren in de gebou wen der kerkelijke gemeente reeds tot stand gebracht is. Was deze tijd voor de gemeente Velsen in het algemeen een tijd van „aan schaffing" geweest, door de heerschende crisis wordt het thans eerder een tijdperk van „af schaffing". Daarom moet het tot des te grootere vreug de stemmen, dat de. Herv. Gemeente te IJmui den in die bijzondere positié verkeert, dat zij zich door deze waardevolle aanwinst wederom heeft uitgebreid. Namens den kerkeraad is het spr. een groot genoegen de schenking te kunnen aanvaar den. Hij brengt daarbij dank aan alle mede werkers van het orgelfonds, aan wier energie het te danken is, dat dit werk tot stand ee komen is. Met het volste vertrouwen «rroeg daarna de voorzitter onmiddellijk het orgel aan de zorgen der kerkvoogden over. De bekende organist Cor Kee uit Zaandam heeft hierna een zestal soli op het nieuwe in strument ten gehoore gebracht, werken v/aar mee de organist niet alleen bewees welk een belangrijke aanwinst het instrument is, maar ook welk een virtuoos de bespeler zelve is. De fragmenten uit werken van Handel, Widor en LIJK OPGEVISCHT IN DE HARINGHAVEN. VAN EEN ONBEKENDE VROUW. Mariene Dietrich is ie Parijs door de politie- prefect Chiappe op de vingers getikt over het feit, dat zij zich in een pantalon op straat vertoonde. De oeroemde filmster met haar echtgenoot Rudolf Sieber na de reprimande! een aantal bewerkingen van den organist speelde hij met een bijzondere zorg en toe wijding, waarbij hij de superieure eigenschap pen van dit instrument in boeiend register- kleurenspel liet uitkomen. Het tutti-spel heeft alle gelegenheid zich te ontplooien en is daarbij toch ook weer niet oorverdoovend; het solo-werk munto.a. in de Woudfluit, Trompet en .Celeste bijzonder uit. Moge in de toekomst gelegenheid geboden worden, speciale orgelconcerten in dit kerk gebouw te geven; wij zijn daarmede hier ter plaatse slechts karig bedeeld. De heer. J. A.A. Falk heeft zich door zijn cello-voordracht, door Cor Kee begeleid, een aandachtig gehoor verzekerd. Het was meer ingetogen maar stellig niet minder muzi kaal. De rustige en bezonnen voordracht, een warme, volle cello-toon bewezen met de werkjes, welke hij bracht, afdoende zijn kun stenaarschap, vrij van effectbejag, op dit schoonste der strijkinstrumenten. Op loffelijke wijze heeft het Jeugdkerk- koor onder leiding van mevr. Doevendans Oortwijn een tweetal geestelijke liederen ge zongen, waarbij we mochten opmerken dat onder de sopranen goede krachten schuilen, zoo goed zelfs, dat de alten hierdoor zeer in de verdrukking geraken en versterking dan ook zeer wel zullen kunnen gebruiken. Aan den uitgang werd ten behoeve van het orgelfonds gecollecteerd. W. Het nieuwe orgel. Wij laten hierbij nog eenige bijzonderhe den omtrent het instrument volgen: Het orgel is gebouwd volgens electro-pneu matisch systeem door de firma Flentrop te. Zaandam en bevat 800 pijpen. Het heeft 2 manualen en pedaal (van c—f'). Op het eerste manuaal komen voor de re gisters. Bourdon, Prestant-, Concertfluit, Dolve, Octaaf, Fluit; op het tweede: Holpijp, Viola, Celeste, Woudfluit, Trompet, en Tre molo. Op de speeltafel bevinden zich tevens druk knoppen voor Piano tot volle werk. Tevens zijn aangebracht een Rolzweller, automatische pedaalomschakelaar en oplosser Gistermiddag is uit de Haringhaven opge- vischt het lijk van een ca. 30-jarige vrouw, dat in den mond van de haven ronddreef. De identiteit kan nog niet worden vastgesteld. Geconstateerd kon worden, dat het lijk nog niet zoo lang had gedreven. Het werd naar de algemeene begraafplaats overgebracht. BEROEPEN. Ds. P. Groot, huiprediker bij de Ned. Herv. Gemeente, IJmuiden-Oost heeft een beroep ontvangen als predikant bij de Ned- Herv. Ge meente te Exmorra (Fr.). De heer A. Groot, candidaat en hulppredi ker bij de Ned. Herv. Kerk te IJmuiden-Oost is beroepen te Exmorra (toez.) HET JUBILEUM VAN WIM KOSTER. Naar wij vernemenligt het in de bedoeling van het bestuur van Stormvogels den sym pathieken aanvoerder van het eerste elftal voor den a.s. Zondag tegen P.S.V. te spelen wedstrijd, die zooals wij gisteren hebben ge meld Koster's tweehonderdste wedstrijd is voor den K.N.V.B. (N.V.B.) te huldigen. ONVERBREEKBARE BANDEN IN THALIA. In Thalia wordt weer een aardig program ma afgedraaid. Oliver Hardy en Stan Laurel zorgen op de hun eigen wijze voor heti ko mische gedeelte in de film: Als je maar een verleden hebt. „Onverbreekbare banden" is de hoofdfilm, met Joan Crawford in de hoofdrol. Ook in deze film spreidt deze groote ster van het witte doek we.er. ruimschoots haar geweldige talenten ten 'toon. De film heeft tal van spannende momenten. VELSEN DE SLACHTHUIS BOUW. VERZOEK-TUSENIUS AFGEWEZEN. Sinds de prins van Wales het voorbeeld gaf mag de strooien hoed zich in Engeland weer in een groote populariteit verheugen. Bij een boottochtje op de Theems mag het in eere herstelde, hoofddeksel niet ontbreken. Zooals men weet had de heer K. H. Tuse- nius, in zijn kwaliteit van lid van den ge meenteraad zich met een uitvoerig adres tot Gedeputeerde Staten van Noord-Holland ge wend, waarin hij verzocht, het besluit van den gemeenteraad tot het bouwen van een openbaar slachthuis niet goed te keuren. Genoemd college heeft thans „gelet op het terzake van dit adres inge wonnen ambtsbericht van Burgemeester en Wethouders van Velsen van 25 April 1933, overwegende, dat het besluit, zooals het daar ligt, de goedkeuring van hun College niet behoeft; overwegende voorts, dat niet tot de uitvoe ring der plannen zal worden overgegaan, voordat de Raad zich nader over de daaraan verbonden uitgaven zal hebben uitgesproken, besloten aan adressant mede te deelen, dat aan zijn verzoek niet kan worden voldaan. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat de beslis sing op het verzoek van D. van der Bijl te IJmuiden, om vergunning tot het uitbrei den van zijn bakkerij in het perceel Frans Naereboutstraat no. 16. door hen is verdaagd, op grond dat nog advies van het districts hoofd der Arbeidsinspectie wordt ingewacht. ONDERLINGE WISSELBEKERWEDSTRIJD VOOR POLITIEHONDEN. Op het bouwterrein gelegen in het villa park aan de P. C. Hooftlaan nabij de R.K. kerk te Driehuis, welwillend beschikbaar ge steld door den heer W. van Heijst. zal op Zondag 28 Mei a.s. wederom een onderlinge wedstrijd worden gehouden, om den zilveren wisselbeker, welke voor gezamelijke reke ning foor onderstaande clubs is aange kocht. Aan dezen wedstrijd nemen deel ae navol gende dresseerclubs: Dresseerelub Politie honden Kennemerland: Kent u Zelf: Oefe ning Baart Kunst; Onder Ons en Zuiderhout met in totaal 15 honden. De wedstrijden worden gehouden onder leiding en verantwoording van de Commissie genaamd Onderlinge Bekerwedstrijd „Ken nemerland". Keurmeesters zijn de heeren G. van den Heuvel, Bussum: A. Losekoot. Amersfoort: G. van Oort, Bussum en W. C. H. B. van Prattenburg Zeist. Helper-pakwerker is de heer J. Jussen, Hilversum. Doel van deze bekerwedstrijden is, de leden der deelnemende clubs meer met elkander in aanraking te brengen en het uitloven van medailles en prijzen. Doch vooral het win nen van den zilveren wisselbeker is een prikkel om met enthousiame de dressuur te beoefenen. De commissie hoopt, dat de wedstrijden door een talrijk publiek zullen worden bijge woond. De vroegte wint! Dit geldt van 't jaar in het bijzonder bij het inslaan van brandstoffen. Voortaan zal weer ieder, die vroeg de kolen ontvangthet voordeel van de lagere noteering genieten. Onze laagste noteeringen en of ze laag zijn! gelden tot 30 Juni en daarna niet meer. (Wordt vervolgd). de beste Sluispiein Zeeweg 263 (Ericssonstr. 1) Tel. 907 Meerensteinpl. 1, Tel. 2451 BEVERWIJK (Adv. Ingez. Med.) CXXIV. Van Oost naar West, van Noord naar Zuid wordt ons land overstroomd door visch uit Zweden en visch uit Denemarken. Straks komt er visch uit Sovjet-Rusland en uit New- Foundland. Want hoe meer economische ver dragen en conferenties er komen, des te erger wordt het voor het visscherij bedrijf. Na het verdrag van Ouchy begon België in versneld tempo den invoer van onze visch te bemoei lijken en wat zal nu het resultaat zijn van de op handen zijnde economische conferen tie van Londen? Als de vos de passie preekt, boer pas op je kippen! Het land vol visch uit den vreemde en in IJmuiden blijft men er mee zitten. We Kan nen nu nog wat sturen naar België, maar daarmee is het uit. Ik zag deze week scholle tjes verkoopen voor.45 ets. per kist. Alles was geen cent waard, deze week, waaraan Hemelvaartsdag natuurlijk ook schuld had. De trawlers, die deze week binnen waren, maakten het dan ook allerbedroevendst. De Hoop I maakte voor een groot schip visch nog geen 900 gld. En ondanks dat, gaan er steeds meer trawlers naar zee; thans is er zoo on geveer een dozijn in de vaart, maar als de toestand niet beter wordt, zullen ze wel spoe dig weer op hun oude plaatsje in de Vis- schershaven of de Haringhaven terecht ko men. Misschien wordt het 1 Juni, wanneer cle Fransche grens weer voor onze fijne visch open is, voor de kustvisscherij wat beter, maar dat moet ook nog afgewacht worden. Ik zeg: 1 Juni, maar het kan wel wat later wor den, want het is nog niet in orde met de cer tificaten, d.w.z. met de duplicaten, die moe ten voorkomen, dat er Engelsche visch over Antwerpen als Nederlandsche visch raar Frankrijk gaat en Deensche of andere visch uit ons land eveneens op een geheimzinnige manier in 'Frankrijk terecht komt. Dit is nu allemaal wel heel mooi, maar had dat nu niet op 1 Juni gereed kunnen zijn? Hoe iang is het nu al niet geleden, dat maatregelen tegen deze ongeoorloofde maar begrijpelijks uitvoer-trucjes gevraagd werden? Het kan wel eenige dagen, misschien wel een week duren, schrijft het bestuur der IJmuider Vischhandelvereeniging aan de leden, maar op den Haag moet men niet al te vast bou wen; daar weten de haringexporteurs van mee te praten. Hoe het ook zij, onze expor teurs van fijne visch moeten nog wat geduld hebben: in elk geval weten ze, dat ze Maan dag of Dinsdag nog niet behoeven te gaan koopen; wat ze trouwens, gezien de met het vóórkoopen opgedane ervaringen wel zullen nalaten. Hoe het met de grove visch zal afloopen moeten we nog afwachten. Zullen we 1 Juli weer mogen uitvoeren, of moeten we tot 1 October geduld hebben? Alles hangt er van af hoeveel visch er in het tweede kwartaal op ons contingent is afgeschreven. Het wordt een strijd op leven en dood, de staking van 1933. Heelemaal juist is deze ter minologie niet, want feitelijk zal. wie er cok van de partijen wint, het laatste beetje leven wel uit het bedrijf geblazen zijn. Is het met dezen strijd niet als met dien. welke eens twee boeren voerden om een stuk land, waarop kostbare gewassen groeiden? (U begrijpt wel, dat het een verhaaltje is uit de oude doos, want kostbare gewassen be staan er niet meer, evenmin als er thans nog kostbare visch bestaat). Het stukje land lag op de grensscheiding van beider grondgebied en boer A. zeide, dat de gewassen van nem waren en boer B. zeide precies hetzelfde; hetgeen natuurlijk het tegenovergestelde be- teekende. Het eind van het liedje was een vechtpartij, die zoo hevig werd, dat beiden na een kwartiertje in een hoek van het be twiste gebied" neerstortten, meer dood dan leven. En van de kostbare gewassen was niets meer over. Die hadden ze in den strijd platgetreden. PIETERMAN,

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1