DRAG HARLAN Nieuwe haring. LUXOR - BEVERWIJK VERWACHT MET PINKSTEREN Plaatsbespr. vana Dinsdag 30 Mei van 11 2 u en gedurende de voorttellingen (Adv. Ingez. Med.) IJMUIDER courant TWEEDE BEVERWIJK ALS INDUSTRIESTAD. Het feit, dat de om Beverwijk beoefende cultures de plaats tot een bepaalden graad van bloei hebben gebracht, beteekent niet, dat onze mooie Kennemerlandsche gemeente zich eenzijdig zou hebben ontwikkeld. Dat Kan reeds worden afgeleid uit het aanzien van de plaats zelve, die in haar uiterlijk niets vertoont, van datgene, wat zoovele dorpen tot plattelands-gemeenten stempelt. De vreemdeling, die voor de eerste maal Beverwijk met een bezoek vereert en daar niet anders denkt aan te treffen dan aard beien en tuinen met spinazie, ziet voor zijn verbaasde oogen een geheel ander beeld op doemen, n.l. van een plaats, die stads-allures heeft aangenomen en derhalve een tikje boven haar stand is gaan leven. Een plaats een zoo intensief doorgaand verkeer heeft altijd een streepje voor bij haar in dit opzicht minder bevoorrechte zustergemeen- ten. Beverwijk ligt nu eenmaal aan den hoofdverkeersweg naar het Noorden en ge niet daarvan, natuurlijk met de nadeelen, ook de, zij het ook meer in-directe voordeelen. Het karakter van Beverwijk heeft zich in den loop der jaren mede belangrijk gewijzigd door de opkomst van de industrie, niet alleen binnen haar grenzen, maar ook in de om geving. Een groot aantal inwoners verdient het dagelijksch brood aan de te Velsen ge vestigde groote bedrijven als papierfabrieken en hoogovens, een groote groep van employés dezer industrieën doet haar in- Koopen in de Beverwijksche zaken. Zoo pro fiteer en vele inwoners van de nabijheid van twee bedrijven met een wereldnaam. Ook de industrie in de gemeente zelf heeft zich in de laatste halve eeuw belangrijk ont wikkeld en stellig was dit in snel tempo voortgegaan, wanneer niet de geweldige economische depressie zich als een geduchte rem had doen gelden. Voor de oudste hier ter plaatse gevestigde bedrijven gaat de historie nog belangrijk verder terug. Van de oudste industrieën behoeven wij slechts te noemen de Sigarenfabrieken v.h. Gebrs. Majoor (1856), de Tabakskerverij „Het Wapen der Nederlanden" v.h. P. Schuckink Kool (1830), de N.V. Machinefabriek „Ken- nemer", opgericht door wijlen den heer M. Witkamp (1893), N.V. M. J. van Hattum's Havenwerken (1880), de N.V. Vruchten, Con serven-, Groenten- en Fruithandel v.h. Gebr. Docter (1860). Al deze industrieën hebben zich een bij zondere reputatie weten te verwerven en enkele hebben zich een wereldnaam weten te verwerven. In bijzondere mate is dit zeker wel het geval met Van Hattum's Havenwerken, waar van de zetel te Beverwijk is gevestigd. Zij heeft in vrijwel alle werelddeelen grootsche waterbouwkundige werken uitgevoerd of daarin een groot aandeel gehad en haar Vloot van groote sleepbooten en enorme zuig en baggermachines bevoer de wereldzeeën. Hoewel Beverwijk zeker geschikte terreinen voor de vestiging van industrieën kon aan wijzen, kan men niet zeggen, dat de gemeente energieke pogingen heeft aangewend, om het aantal bedrijven te doen uitbreiden. Anderzijds stuitte dit ook op het ernstige bezwaar, dat de verbinding te water met het Noordzeekanaal zeer ongunstig was. Indien de ernstige hinderpaal voor het scheepvaart verkeer in het voorwater de Pijp, gevormd door het innundatie-sluisje van de Genie, vele jaren geleden was opgeruimd, zou naar onze meening Beverwijk aan die zijde er stellig anders uitzien, om dan nog te zwij gen van de beteekenis die een verruiming van het vaarwater, gehod zou kunnen heb ben voor de export van groenten- en fruit. Het is echter onder de huidige ongunstige omstandigheden wel een overweging waard, of men het al dan niet moet betreuren, dat de uitbreiding van de industrie niet in snel ler tempo is geschied. De industriesteden gaan over het algemeen onder zulke groote financiëele zorgen gebukt, dat in vergelijking daarmede de toestand in Beverwijk nog goed is te noemen, ondanks het feit, dat ook de tuinbouw in Kennemerland in nood verkeert. Van de nieuwe industrieën die zich aan de Oostzijde van den spoorweg hebben geves tigd, hebben bijv. de fabriek van Chemische producten „Chemica", de N.V. Hoematunex waar de Sihi-pompen worden vervaardigd en de Beverol-fabriek het haar productie van de reeds algemeen gebruikte oliën den naam van Beverwijk bekendheid gegeven. Aan durf en ondernemingsgeest ontbreekt het ook aan de Oostzijde in geen geval. In dien zich dan ook in die omgeving in de toekomst een belangrijk industriegebied zou ontwikkelen, zal Beverwijk ook in dit ver band van haar centrale ligging kunnen profiteeren. De uitbreidingsplannen voor het haven- en industriegebied ten Oosten van den spoorweg liggen reeds lang gereed. Ten deele is daaraan reeds een begin van uit voering gegeven o.a. door den aanleg van een verbindingsweg tusschen de Zwaaihaven en den Rijksstraatweg, aan welk werk een groep ingeschrevenen werkloozen arbeid kon vin den. Intusschen zal als de in dezen tijd zoo vurig verbeide opklaring van den economi- schen horizon daar is, mogelijk het aantal rookende fabrieks schoorsteenen aan de oevers van de Pijp toenemen, vooropgesteld, dat dan ook voldoende kan worden geprofi- ZATERDAG 27 MEI 1933 BLAD teerd van de onmiddellijke nabijheid van het Noordzeekanaal. BEVERWIJK ESPERANTO BEHOORT GEEN ééN. Het bestuur van de plaatselijke Esperanto- afdeeling verzoekt ons opneming van het volgende: In een hoofdartikel van de „Germana Es- perantisto" (Duitsche Esperantist) lezen wij een verklaring door het bestuur van de Duit sche Esperantistenvereeniging omtrent zijn doel en streven. Het zegt, dat het doel van de vereeniging is, Esperanto te propageeren zonder dit te verbinden met een of ander idee en vrij van politieke en godsdienstige ten- denzen. Esperanto behoort niet aan een of ander volk, is niet het eigendom van een bepaalde politieke of godsdienstige richting, maar be hoort aan allen. Het scheppen van eenheid tusschen de verschillende talen der volkeren, ongeacht de kleur, ras of anderszins van deze, dat is de zin, het wezen van de Espe- ranto-beweging. Bovenstaande kunnen ook wij ten volle on derschrijven. VAN OVERAL. Frankrijk. Op de jaarbeurs te Lyon is o.m. een Esperanto-stand ingericht. De president van de Fransche republiek Lebrun, die de jaarbeurs bezocht, hield zich geruimen tijd bij deze stand op. Als aandenken werd hem een portret van Zamenhof den auteur van Esperantoaangeboden. Mej. Lidijo Zamenhof (dochter van den auteur van Esperanto) leidde in Lyon een Esperanto-cursus met 170 deelnemers. De ge meente Lyon subsidieerde dezen cursus met 1000 fres. Tevens besloot het gemeentebe stuur een officieelen stedelïjken Esperanto- cursus in te richten en hiervoor 2000 frs. uit te trekken. (Esp.) Hongarije. Door de Hongaarsche posterijen is een nieuwe serie officieele aanzichtkaar- ten uitgegeven, waarvan de tekst onder de foto's in drie talen nl. Hongaarsch, Fransch en Esperanto. (La Praktiko). ONDERWIJS AAN SLECHTHOORENDE KINDEREN. Een bekend oorarfcs schrijft ons het vol gende: Terwijl speciale onderwijsinrichtingen voor blinden en doofstommen in alle be schaafde landen al sedert anderhalve eeuw zijn ontstaan, is het onderwijs aan slecht hoorenden van veel jongeren datum. Berlijn heeft hierin aan de wereld ten voorbeeld gestrekt. In 1913 telde men daar reeds vier vol ledige scholen voor slechthoorenden, elk met zeven klassen. Een van de grootste verdiensten der thans jubileerende vereeniging tot bevordering der belangen van slechthoorenden is wel, dat zij hier te lande den stoot heeft gegeven tot het inrichten van speciaal onderwijs voor die kinderen, die ondanks specialistische be handeling tengevolge van een onvoldoende gehoorscherpte het onderwijs aan een ge wone school niet met vrucht konden volgen. Thans heeft men scholen voor slechthooren den te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Een bijna 20-jarige ervaring met dit spe ciale onderwijs (de school te Amsterdam werd op 3 Maart 1914 gesticht) heeft de uit- schekende resultaten ervan bewezen. Men heeft gezien, dat kinderen, die vroe ger als achterlijk golden en bloot stonden aan bespotting van hun klasgenooten of wel Op het station van Kaïro is de minister- nood aan een aanslag ontkomen. Een lid van een in een stuk krantenpapier gewikkelden te dringen. Hij werd echter nog Ha, er is weer nieuwe haring, Holland's nationale visch, En wij nooden deze gasten, Weer verheugd aan onzen disch. Wij begroeten ze met graagte En met veel innemendheid, Want we houden innig van ze, Met een liefde, die niet slijt. Zuur, gemarineerd, gezouten, Tot een mops gerold, in sla, Of als bokking, hij is welkom, Zij het tot zijn eigen scha, Al wordt vast den jongen haring In zijn school ook veel geleerd. Op zijn menschelijken minnaar, Is zijn blik nog steeds verkeerd, En of kop en staart en graten, Meestal voor de poes mag zijn, Verder is hij voor den kater. Lekkernij en medicijn. P. GASUS. telkens bestraft werden wegens vermeende onoplettendheid, even goede resultaten kun nen behalen als normaal hoorenden, mits het onderwijs zich aanpast aan hun gebrek. Op deze scholen heerscht een opgewekt leven; de kinderen voelen er zich niet ach tergesteld, als op gewone scholen. Het op voeden van deze kinderen, door aangepast onderwijs, ook vakopleiding, tot nuttige leden der samenleving, is een sociale taak van de eerste orde. Nog steeds echter zijn er honderden kin deren, zoowel ten plattelande als in de steden, die door dit voor hen noodzakelijke onderwijs niet bereikt worden. Voor zoover dit het gevolg is van finan- cleele bezwaren (ook domheid en onverschil ligheid der ouders, spelen een rol) wenscht de Vereeniging voor Slechthoorenden daar aan zooveel mogelijk tegemoet te komen. Men mag verwachten, dat de Vereeniging voor Slechthoorenden bij haar pogingen, door dit sympathieke doel een fonds te stich ten, allerwege medewerking zal ondervin den. Met toestemming van B. en W. zal op Zaterdag a.s. ten behoeve van het onderwijs en vakopleidingsfonds voor de S. H.-jeugd een speldjesdag worden gehouden. KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Oudkamer verkreeg een primitieve handmangel, bestaande uit plank en rol; zes godsdienstige en opvoedkundige kinderboe ken, zeven prentbriefkaarten van Beverwijk en Velsen uit het begin dezer eeuw en eenige prentbriefkaarten van het Koninklijk Huis uit dien zelfden tijd, voorts een Familielijst van de familie Honig waarop voorkomt de bekende Beverwijker Agge Roskam Kool uit het midden der 18e eeuw. WANDELSPORT. De Kennemer Wandelclub heeft op Hemel vaartsdag voor de eerste maal deelgenomen aan een wandeltocht, welke georganiseerd werd door de wandelsportvereeniging „De Jutter" te Den Helder. Alle deelnemers vol brachten den tocht, ook de nieuwelingen, die 25 K.M. aflegden. De leider, de heer Hendrikse zal op den eersten Pinksterdag starten voor een trainingsmarsch van 100 K.M. De heer Feijen, schoenhandel in de Bree- straat, stelde een paar Robinson-schoenen ter beschikking aan dezen bekenden wande laar, waarop 1000 K.M. moet worden afge legd. De heer Hendrikse is voornemens zijn nieuwe schoenen aandezen krachtproef te onderwerpen. ZEEHAVEN Het Nederlandsche motorschip Geziena is hier van Londen aangekomen met een la ding ijzeraarde voor de N.V. Chemica. DE HULDIGING VAN DEN BURGEMEESTER. DéFILé EN ZANGHULDE. Op den dag. dat burgemeester Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten afscheid neemt van zijn gemeente, om na een 35-jarige ambts vervulling van een welverdiende rust te gaan genieten, zal hem door de burgerij een groot sche hulde worden bereid. Blijkens het pro gramma, dat het uitvoerend comité voor deze huldiging samenstelde, zal het den scheiden den burgemeester, die zich zoozeer heeft be ijverd om Beverwijw tot een bloeiende ge meente te doen uitgroeien, blijken, dat zijn arbeid in alle kringen der bevolking hooge- lijk wordt gewaardeerd. Het afscheid van den Raad. Op Woensdag 31 Mei des namiddags te 3 u. zal in de raadzaal een plechtige bijeenkomst van den gemeenteraad worden gehouden, waarin de aanbieding zal geschieden van het geschenk der burgerij, nl een geschilderd portret van den burgemeester. Deze aanbie ding zal geschieden met een korte rede dooi den heer Mr. A. Moens. voorzitter van het uitvoerend comité. Verder zullen in deze bui- tenge'wone zitting nog het woord voerer. de wethouder J. F. Braun (loco-burgemeester) en K. Steyn, terwijl namens de Raad de heer J. J. Bisschop als oudste raadslid een woord van afscheid zal spreken. Met het oog op den gezondheidstoestand van den burgemeester zullen verdere redevoeringen achterwege blij ven. Wegens de beperkte ruimte in de raadzaal is deze bijeenkomst alleen toegankelijk voor comité-leden. Na afloop van deze plechtigheid bestaat tot 4.30 uur voor een ieder gelegenheid persoon lijk afscheid van den burgemeester te nemen, waarbij ook weer geen redevoeringen zullen worden gehouden. Het uitvoerend comité doet een dringend beroep op de ingezetenen, om Woensdag de vlaggen uit te steken. Het défilé. Des avonds te half acht zal de burgemees ter op het bordes voor het raadhuis de hul debetuiging van de plaatselijke vereenigin- gen in ontvangst nemen. Dit défilé zal een waardig besluit vormen van het afscheid, dat Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten wordt bereid. Niet minder dan vijftig corporaties zullen aan het défilé deelnemen. Door het meevoeren van vaandels, vlaggen en banieren zal deze stoet ongetwijfeld een fraaie aan blik opleveren. De beide plaatselijke muziek corpsen zorgen voor de muzikale opluiste ring. De opstelling van den stoet geschiedt Woensdagavond te 7 uur in de Schoollaan (Villapark). De kop wordt geplaatst naar de woning van Dr. D. A. Boon, de laatste deel nemende vereeniging zal haar plaats vinden ongeveer ter hoogte van de Scheybeecklaan in de Dr. Schuitstraat. Iedere deelnemende vereeniging heeft in den stoet een volgnummer, dat door een pad vinder voor elke groep op de plaats van op stelling wordt getoond, zoodat de deelnemers hun plaatsen direct kunnen innemen. De volgorde van den stoet is aldus: 1 Beverwijksche Harmoniekapel. 2 Bever wijksche Gymnastiekvereeniging .Trunlust". 3 Ned. R.-K. Volksbond. 4 Rederijkerskamer „Kennemerland" 5 Vereeniging tot viering van den verjaardag van H.M. de Koningin. 6 Het dames-crisiscomité. 7 De plaatselijke Bioscoopcommissie en de Commissie voor de Lichamelijke Opvoeding. 8. De plaatselijke afdeeling van de Vereeniging „Volksonder wijs". 9 De Christelijke Bestuurdersbond. 10 De Vereeniging van Jong Hervormden. 11 De Winkelierscombinatie „Plan West". 12 De Po litie Schietvereeniging „Westerhout". 13 De R.-K. Woningbouwvereeniging „St. Agatha". 14 De R.-K. Vereeniging „Het Schoolgaande Kind". 15 De Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer. 16 De Kennemer Or- kestvereeniging (K.O.V.) 17 De Aartsbroeder schap der H. Familie. 18 R.-K. Sportvereeni-, ging ,D.E.M.". 19 De Graal, Beverwijk. 20 Meisjes-congregatie „St. Agatlia". 21 Maria- congregatie ..St. Agatha". 22 R.-K. Patro naatscommissie en Nijverheidsschool. 23 De Graal, Wijk aan Duin. 24 Meisjescongregatie, Wijk aan Duin. 25 De St. Jozef Harmonie. 26 R.-K. Gymnastiekvereeniging „Sport Staalt Spieren". 27 Voetbalvereeniging „De Kenne- mers". 28 Krachtsportvereeniging „D.O.K.". 29 Kennemer Motorclub. 30 Voetbalvereeni ging „Beverwijk". 31 St. Jozef gezellen. 32 St. Jozef patronaat. 33 R.-K. Patronaat „St. Ge- rardus Majella". 34 Speeltuinvereniging „Be verwijk". 35 R.-K. Vrouwenbond. 36 Maria- vereeniging. 37 Christelijke Nationale Werk mansbond. 38 Harddraverijvereeniging „Be verwijk en Omstreken". 39. Christelijke Ge heel Onthoudersvereeniging. 40 Tooneelver- eenigmg „Amicitia". 41 Meisjesvereeniging „Ora et Labora". 42 Christelijke Meisjesver eeniging. 43 Christelijke Gymnastiekvereeni ging „Hercules"/ 44 Winkeliersvereniging „Eendracht Maakt Macht". 45 Centraal Ge nootschap voor Kinder-, Herstellings- en va- cantiekolonies. 46 Beverwijk's Gemengd koor. 47 Doopsgezind Zangkoor. 48 Ned. Hervormd Kerkkoor. 49 Mannenkoor „Zanglust". 50 R.-K. Kerkkoor. De route. ren. De gezamenlijke koren voeren eenige zangnummers voor den burgemeester uit. Na het défilé vervolgt de stoet zijn weg langs Breestraat, Peperstraat Koningstraat, Kloos terstraat. Baanstraat, Carel Hendrik Moens- straat, Carel Hendrik Moensplein, waar de optocht zal worden ontbonden. DE STAND DER WERKLOOSHEID. DE DALING GAAT LANGZAAM. Het aantal bij den gemeentelijken dienst der arbeidsbemiddeling en werkloosheidsver zekering ingeschreven werkloozen was in de afgeloopen week van 564 tot 557 gedaald. Voor de drie bij den dienst aangesloten gemeen ten waren de cijfers: Beverwijk 273 (vorige week 277). Wijk aan Duin 196 (196) en Heemskerk 88 (91). De werkloosheid doet zich gelden in onder staande vakgroepen: Beverwijk: Drukkers 1, betonvlechters 5, betonwerkers 5, marmerbewerkers 3, marmer polijsters 2. grondwerkers 38, metselaars 5, opperlieden 12, steenhouwers 1. stucadoors 4, timmerlieden 12, meubelmakers 1, bank werkers 4", electriciens 3, handlangers 2, ko per- en blikslagers 6, lasschers 4, machinis ten 5, metaaalbewerkers 2, monteurs 3, plaat werkers 1, smeden 1, soldeerders 1, stokers 8, voorslaanders 1. vuurwerkers 1, bakkers 3, sigarenmakers 12, sorteerders 1, landarbei ders 22, agenturen 1, teekenaars 2. chauf feurs 6, kellners 1, winkelbedienden 2, schip pers 2, voerlieden 1, incasseerders 4. kantoor bedienden 4, losse arbeiders 81, dienstboden 3, werksters 5, pakhuisknechts 1, voegers 1, totaal 273 (277) Wijk aan Duin: Betonvlechters 1. betonwex*- kers 1, grondwerkers 34, metselaars 2, opper lieden 9, schilders 4, stucadoors 2, timmerlie den 10, houtbewerkers 1, bankwerkers 10, handlangers 3, klinkers 1, koper- en bliksla gers 6, lasschers 1, machinisten 3, metaalbe werkers 5, monteurs 2, plaatwerkers 2, sme den 1, stokers 4, bakkers 1, sigarenmakers 3, landarbeiders 22. agenturen 1. teekenaars 1, chauffeurs 6, kellners 1, lijnwerkei's 1, schip- pex-s 1, incasseerders 1, kantoorbedienden 4y losse arbeiders 48, dienstboden 2, werksters 2, totaal 196 (196). Heemskerk: betonvlechtex's 2, betonwer kers 4, grondwerkers 13, opperlieden 5, schil- dex-s 1, timmerlieden 1, landarbeiders 23, chauffeurs 2, kellners 1, kantoorbedienden 2, losse arbeiders 34, totaal 88 (91). AFSCHEID VAN DE AMBTENAREN. Burgemeester Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten zal Dinsdagmiddag in een bij zondere bijeenkomst afscheid nemen van de ambtenaren en het verdere personeel ten raadhuize. Tijdens deze plechtigheid zal den burgemeester het geschenk van de ambtena ren worden aangeboden. Namens het perso neel zal de directeur van Openbare Werken, de heer G. K. de Bie, het woord voeren. Ook van het politiepersoneel zal de bur gemeester afzonderlijk afscheid nemen VELSEN HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat de verzoe ken van: a. de fa. D. C. de Groot en Zoon te IJmui- den, om vergunning tot het uitbreiden van een brood- en banketbakkerij in het pex-ceel Bik- en Axmoldkade no. 44; b. S. P. J- Stevens te IJmuiden, om vergun ning tot het uitbreiden van zijn bakkerij in het perceel Kalverstraat no. 35; c. J. Bleeker te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden van zijn bakkerij in de perceelen Casembrootstraat nos. 36, 38 en 40; d. de N.V. American Petroleum Company te 's Gravenhage, om vergunning tot het op richten van een ondergrondsche benzinebe waarplaats met aftapinrichting' op het per ceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie E no. 819, plaatselijk bekend Rijks- I weg (ongenummerd) te Santpoort; door hen zijn ingewilligd, aan laatstgenoem- I de onder voorwaarden. president van Egypte Sidky Pasja Lernauwer- een nationalistische beweging probeerde met revolver de coupé van den premier binnen juist bijtijds gegrepen. De weg, dien de stoet zal afleggen is: Villa park. Meester van Lingenlaan, Koningstraat (rechts), Breestraat, Stadhuis. Hier zullen de vereenigingen zich voor het raadhuis scha- FEUILLETON door CHARLES ALDEN SELTZER Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG. 15) Voor het eerst van zijn leven betreurde Harlan, dat hij er nooit tegen in was gegaan als het gerucht een net van leugens om hem weefde. Want geen van de verhalen, waarin hij werd afgeschilderd als een niets-ontziend bandiet en vechter, was waar. Hij begreep wel hoe hij aan die reputatie was gekomen. Zijn gedrag van de laatste jax*en gaf inder daad reden hem voor te stellen als eexi ge wone moordenaar. En toch, nu hij het ver leden aan zich liet voorbijgaan sinds dien dag, ongeveer vijf jaar geleden, toexi hij in Taos een oxigunstig bekend staande kerel, die een poging deed hem te vermoorden, xieer- schoot, tot het oogenblik waarop hij af rekende met Laskar hij kon zich geen enkele schietpartij herinneren, waarin hij een afkeurenswaardige rol had gespeeld. De kee- Ten., dat mexi hem voor een rechtbank had gedaagd, was hij telkens vrijgesproken. Er warexi getuigen geweest, die Harlan de revolver zagen trekken getuigen, die ver klaarden, dat zijn bedoeling volkomen dui delijk was: hij dwong den tegenstander naar de wapens te grijpen, gaf hem een zekeren voorsprong om dan te ver-trouwen op zijix grootere behendigheid en nooit falend schot. En verhalen over deze wijze varx optreden waren wijd en zijd bekend geworden. Iedereen had die geloofd en sinds dien was de naam van Harlan verboxiden met mis daden aan welke de volksverbeelding het karakter dat men hem toeschreef onafschei delijk verboxiden meende. Misdadigers in tal van steden moesten tot hun groote vol doening hebben vernomen dat men hun wan daden boekte op rekeniiig van Harlan. Slechts eens was Harlan in staat geweest eexi valsche beschuldiging den kop in te drukken. Dat gebeurde, toen hij een avond had doorge bracht in gezelschap van Dave Hallowell, den sheriff ixi Pardo, en den volgexiden morgen bericht kwam, dat Drag Harlan in Dry Bot tom, twee honderd mijlen ten Noorden van Pardo, een moord had gepleegd, maar ont komen was, hoewel een heele menigte hem achtervolgde. De man, die dit vertelde, werd met Haxdan geconfroteerd. Zelfs toen nog geloofde hij half en half, dat Harlan in staat was ge weest den afstand van Dry Bottom tot Pardo op een af andere geheimzinnige wijze in zoo korten tijd af te leggen. Zoo gixig het altijd. Doch Harlan had zich niet veel aangetrokken van hetgeen men hem toedichtte. Aanvankelijk toexi hij den ru ziezoeker in Taos neerschoot had 't hem moeite gekost, het leven van een ander te nemen en vermeed hij zooveel mogelijk gezel schap, dat hem zou kunnen dwingen zichzelf te beschermen door in zelfverdediging een ander neer te schieten. Wat. er evenwel gebeurde, steeds had hij zijn zelfbeheersching kunnen bewaren. Een reputatie als hij bezat, zou anderen ten on dergang hebben gedoemd zou hen hebben vervuld met den lust te doen, wat men huxx toeschreef. Hai'lan voelde het gevaar, dat hierin schuilde. Er zat nu eenmaal iets aan trekkelijks in, te worden aangeduid als een man, wien niemand kon weerstaan. Hij had alle emoties leeren kennen van een werkelijke desperado, hij had geleerd, zich te gedragen volgens zijn slechte reputatie. Maar aan den impuls om te dooden had hij weerstand geboden tegexiover maxmen die hem vreesden, gloeide niet in zijn oogen de hartstocht om te moorden, doch verachtixig voor degenexi, die terugdeinsden. Op een avond had Dave Hallowell, de sheriff vaxi Pardo, hem iets verteld, waar naar hij had geluistex-d met de meest moge lijke belangstelling. Het betrof de omgeving van Larno en het prachtige dal, waarop hij en Barbara Morgan hadden gestaard, toen het meisje hem beschuldigde vaxi gebrek aan gevoel voor schoonheid. „Er doen wonderlijke verhalen de ronde over Sunset-Valley", had Hallowell gezegd, terwijl hij Harlan scherp aankeek. „Ik heb sheriff Gage een paar keer ontmoet en telkens had hij het er over. Volgens Gage is het daar niet in orde; er moet meer zitten achter al dat rooven en stelen. Niemand heeft tot xiu toe kunnen uitvinden, wat er aan de haxid is, maar er werken duistere machten. De bende van Deveny opereert altijd in Sunset-Valley. Er is natuurlijk ruimte ge noeg maar je zoudt verwachten, dat ze van tijd tot tijd ergens anders heen trekken. Het wil mij voox-komen. dat ze een veete hebben tegen de ranchers daar en probeeren hun er uit te di'ijven. Waarom, vraag je? Dat was Gage ook een x-aaasel. Niemand begrijpt het. Het vee wordt gestolen bij heele kudden tegelijk. Er wordexi menschen vermoord zonder de min ste noodzaak. Geen menseh kan in het dal een cent verdienen en er gebeuren dingen, welke de veehouders in voortdurende span ning houden. Een man, een Pool, Launski geheeten, kreeg het te benauwd. Hij verkocht zijn heb ben en houden voor een appel en een ei aan een zekere Haydon en trok er tusschen uit. Ik ontmoette Launski toen hij dezen kant uitkwam en merkte, hoe blij de kerel was, dat hij het er levend afbracht. Hallowell had lang zitten vertellen; het mysterie van Sunset-Valley was gaan werken op de verbeelding van Harlan. Maar belang stelling had hij niet getoond voor Hallowell het gesprek had gebracht op Barbara Mor gan. Toen glinsterden zijn oogen en boog hij zich dichter naar den sheriff. Hallowell bracht in herinnering, dat Lane Morgan van Rancho Seco. had verklaard, de helft van zijn ranch te willen geven voor een betrouwbaren kerel, die bereid was. en in staat om in het belang van de familie Mor gan zijn revolver te gebruiken. Het onwille keurig spannen vaxi zijn spieren verried de emotie van Harlan. Dit was Hallowell niet ontgaan. Hallowell vertélde nog meer, maar hij had er niet over gex-ept, dat Gage hem namens Morgan was komen vragen zoo iemand aan te wijzen. Hallowell kende Harlan voldoende om te weten, dat deze zou weigeren in Mor- garx's dienst te treden als het hem ronduit werd gevraagd. Daarom had hij er slechts texdoops over gesproken. Hallowell wist, dat het gevoel van ridderlijkheid in Harlan sterker leefde dan in wien ook. Hij was er van overtuigd bovendien, dat Harlan, ondanks de geruchten welke omtrent hem de ronde deden, pijnlijk eerlijk en fair was. Jarenlang had hij zijn optreden gevolgd en dit deed hem inzien, dat deze vogelvrij verklaarde iemand was, die gevaren onder dei

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5