HET NIEUWE AVONDBLAD DE BILT. Bij sterrenlicht. EEN EN ANDER OVER BRANDSTOFFEN A. A. M. Domaniale Anthraciet 18e JAARGANG No. 176 DINSDAG 30 MEI 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodxa zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheels invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. De P. E. N.-Club. Het is maar goed dat John Galsworthy, die behalve een begaafd romancier en een man van verfijnde cultuur een overgevoelig jnenseh was en aan de eenheid in zijn p. E. N.-Club de grootste waarde hechtte, de narigheid op het congres in Doebrovnik niet meer heeft beleefd. Zijn opvolger-als-voor- zitter, H. G. Wells, heeft nu de misère te slikken gekregen. Wells is als auteur wellicht een man van nog grooter beteekenis dan Galsworthy, maar hij is bovendien een on vervaard man in dergelijke perikelen, als de toestanden in Duitschland onvermijdelijk in de P. E. N.-Club moesten uitlokken. De Duit- sche delegatie had zich verzet tegen een ver zoek van den Duitschen schrijver Ernst Tol ler, om over die toestanden het woord te mo gen voeren. Geen erg sterk standpunt, zult u zeggen, en ik ben het met u eens. Wells voelde blijkbaar niets voor „den domper", gaf Toller toch het woord, waarop deze begon te protesteeren tegen de vervolging van Joodsche schrijvers, het ontslaan' van hoog leeraren en het verbranden van boeken.... en het eind van de zaak was, dat de Duitsche delegatie afmarcheerde. Bericht wordt dat ook de Zwitsers, de Oostenrijkers en de Ne derlanders de zaal verlieten, en dat een Ne- derlandsche afgevaardigde had geroepen: „De P. E. N.-Club is uiteengespat", waarop groote verwarring ontstond. Het zeer be knopte bericht maakt nog niet duidelijk waarom de Nederlanders er eigenlijk ook vandoor gingen. Wij kunnen niet aannemen dat zij dit als bewijs van instemming met Hitlers optreden tegenover de Joden zouden hebben gedaan, want die instemming is in ons land wel bij heel weinig menschen te vin den, en zeker niet in de kringen van kunst en litteratuur. Enfin, er zullen wel duidelij ker mededeelingc-n op volgen. Het conflict op zichzelf was te voorzien. Het zal zich ook niet tot de P. E. N.-Club be perken, maar in internationale organisaties van allerlei aard tot uiting komen, In sport bonden is het al gebleken. De vraag is al aan de orde gesteld of de Olympische Spelen van 1936 wel in Berlijn kunnen worden gehouden. Een voorbarige vraag wellicht, want de hoop blijft bestaan dat men in Duitschland spoe dig de bakens zou kunnen verzetten. Maar er zijn nog talloioze internationale organisaties op allerlei andere gebieden, die in de zomer maanden veelal hun congressen houden, zoo dat te voorzien is dat de Duitsche toestanden de eene- stormachtige vergadering na de an dere zal uitlokken. Waarbij wel te voorzien is dat er in al die internationale bijeenkom sten afgevaardigden zullen zijn die het stand punt zullen innemen: „Wij zijn geen politie ke organisatie, wij moeten niet aan politiek doen, laten we er ons liever niet mee be moeien, anders krijgen we ruzie en loopt Duitschland weg". Dat is het angstvallige en tevens het makkelijkste standpunt. Maar anderen zullen antwoorden: „Dit is geen po litiek. dit is een kwestie van rassenhaat, waarbij algemeen-menschelijke belangen op het spel staan, en de Westersche cultuur in het geding wordt gebracht. Wij ingenieurs, of wij dokters, of wij juristen, of wij journa listen.... of wie het dan ook zijn.... kun nen de cultuurtaak van onze organisaties maar niet zoo opzij zetten om ons te bepalen tot materiëele vakbelangen en technische aangelegenheden. Wij keuren die Duitsche toestanden af, en als dat de Duitsche dele gatie in ons midden niet bevalt, dan moet zij maar wegloopen". Dit is het moedige en dus ook moeilijke standpunt. Ik verwacht overigens dat dit in de meest-e gevallen overwinnen zal. En hoop het bovendien. De eenige manier om het Duitsche bewind op den duur tot andere ge dachten te brengen is, het voor de feiten te stellen en het te doen beseffen dat het zich met zijn optreden tegen een ander ras van de Westersche beschaving afkeert zich isoleert. In geen enkel ander land hebben de Duit sche Jodenvervolgingen navolging gevonden. Integendeel: de andere landen hebben de tienduizenden Joodsche vluchtelingen uit Duitschland ontvangen binnen hun grenzen en geholpen terwijl vrijwel de geheele pers in West-Europa in verontwaardiging over het optreden der Hitler-reegering is losgebar sten Het is niet meer dan een logisch gevolg dat de internationale vereenigingen, vooral diegene die uit menschen bestaan, wier be roep ee nalgemeen cultuurbelang vertegen woordigt, zich niet bij den wantoestand in Duitschland kunnen neerleggen, en hun menschelijk medegevoel luider laten spreken dan materieele vakbelangen. Het is ook het machtigste middel om Duitschland tot rede te brengen. R. P. IJMUIDEN PROPAGANDA-UITVOERING R.-K. BLINDENBOND. In de groote zaal van het St. Fideles—Pa tronaat te IJmuiden-Oost had Zondagavond de Ned. R.-K. Blindenbond ,St. Odilia", afd. Haarlem en omstreken, een propaganda-uit- voering voor dien bond georganiseerd. De voorzitter van het plaatselijk comité Pater Gratianus, opende de bijeenkomst met den christelijken groet en heette den Pater Rector en zijn medebroeders, de afgevaardig den van Haarlem, Beverwijk en Amsterdam hartelijk welkom evenals de medewerkers aan het uit te voeren programma. Als voorzitter der afd. Haarlem en omstre ken van „St. Odilia" heeft de heer Loumans daarna een korte rede gehouden over het Sloel en het werk van dezen Bond. r Hij vestigde met nadruk de aandacht op het absoluut misplaatste mede„lijden:! voor den blinde, terwijl alleen mede-„voelen" op zijn plaats is. Dit medevoelen te ontwikkelen is een der dingen, die de bond nastreeft. Het tweede is, de leden te maken tot menschen die een vak kennen en zoodoende een positie in de maat schappij kunnen vervullen. Dat voor dit on derwijs geld in de allereerste plaats noodza kelijk is, valt te begrijpen en spr. verzocht dan ook in zijn rede die aanwezigen, welke met het streven van „St. Odilia" sympathi seerden, donateur der vereeniging te worden, waartoe in de zaai inschrijvingsformulieren waren rondgediend. Na de rede van den blinden voorzitter heeft later op den avond Pater Andreas O. M. Cap. uit Velp, adviseur der afd. Noord-Brabant, een beschouwing gehouden over het blind- zijn en de zorg voor den blinde. Naar aanleiding van het betoog van den heer Loumans, welke reeds over het mis plaatste medelijden gesproken had, vertelde hij nog eenige treffende staaltjes. Een groot gedeelte van spr.'s betoog was gewijd aan de blindenzorg, welke vooral te Grave in de blindengestichten tot groote volmaaktheid is opgevoerd. Van de 4000 blin den in ons land zijn 1000 R.-K. en van dezen zijn slechts 400 bij den R.-K. bond aangeslo ten. Met een opwekking tot intensiever werken op het platteland besloot Pater Andreas zijn rede. Een blinde accordeonspeler, de heer Krij ger, heeft met een aantal populaire nummers bewezen hoe goed hij zijn instrument be- heerscht. Het dubbelmannen kwartet „Cae- cilia" voerde onder directie, van den heer H. J. Arisz drie kwartet-werken op uiterst mu zikale wijze uit. Zum Sanetus klonk uitste kend, het Grabgesang was vooral voor de bassen een goede gelegenheid even uit te blinken. Mej. Dora Schraïna heeft, als van ouds, de aanwezigen bekoord door haar prettig, pretentieloos zingen. Tijdens de uitvoering werd door den blin den heer dtCPau een rijwiel gemonteerd, dat' in de pauze verloot werd, VAKA-AVOND. In de zaal -van het „Wapen van Velsen". had de Vara, afdeeling IJmuiden, Maandag avond een propagahda-avond belegd, welke uitsluitend bestemd was voor de vrouwen van leden van de Vara. De voorzitter der afdeeling de heer M. Visser, heette de ongeveer 150 dames harte lijk welkom en kondigde tevens het 'uit te voeren programma aan. Als eerste nummer traden de heeren Warnez en Koerts met een twee-tal succeswerkjes voor xylophon en piano op. De heer Warnez heeft sinds zijn laatste optreden groote vorderingen ge maakt en deed zich kennen als vlot xylo- phonist. Terecht oogstte hij dan ook een verdiend applaus. Mevr. Kroon—Kuneke declameerde op treffende wijze enkele fragmenten uit wer ken van vooraanstaande socialistische dich ters. „Oom Henk" (de heer Oets, hoofdbestuur der van de Vara) werd met hilariteit, applaus en Daaag-geroep ontvangen. Hij gaf een korte beschouwing over de heerschende ter reur in Duitschland en de genomen maat regelen in ons land, welke in dien geest handelen. Via deze stroomingen kwam spr. tot het hoofdpunt van zijn rede: het lid zijn van de Vara, voor de vrouwen. Oom Henk wekte de in de zaal aanwezige vrouwelijke niet-leden ernstig op zich in de pauze als Vara-lid op te geven. Het resultaat van dit betoog was 'n aanwinst van 41 nieuwe leden. Mevr. KroonKuneke droeg na de pauze een stuk Vlaamsch proza voor, dat wel als het meest geslaagd van dezen avond mocht worden beschouwd. De sappige, smeuïge Vlaamsche humor sloeg bij het aandachtig luisterend gehoor geweldig in en zij heeft (Bij de -plechtige opening der wereldtentoonstelling te Chica go is de verlichting aangestoken door middel van een lichtstraal 40 jaar geleden door de ster Arcturus afgezonden.) Als je van die ster Arcturus En die veertig jaren leest, Gaat het toch wel even suisen In je niet te sterken geest. Veertig jaar is het geleden. Dat die ster een lichtstraal zond, Die eerst thans de ster bereikte, Waarop eens ons wiegje stond. Denk eens even aan zoo'n afstand In de ongemeten sfeer Maar niet langer ook dan even, Want het doet je hoofd te zeer. Denk daarna aan den geleerde, Die dat zeer bereisde licht, Tot ontsteking van de lampen In Chicago heeft verplicht. Kom daarna tot uw conclusie, Na gepast en wijs beraad, 't' Zal er een van twijfel wezen, Wanneer 't u als mij vergaat. Want die afstand van de sterren, Maakt ons menschen wel heel klein, Maar het werk van dien geleerde Doet ons toch weer machtig zijn. ongetwijfeld met deze declamatie getoond welk een begaafde kunstenaresse zij is. De verzorging van het muzikale gedeelte was verder in handen van de twee musici, welke menig applausje wisten te verwerven. De aanwezigen werd in de pauze nog een attractie aangeboden in den vorm van een kunstdruk, de familie Mulder voorstellend. CONCERT OP HET WILLEMSPLEIN De Harmonie Vereeniging „Concordia", directeur Sam. Vlessing, zal hedenavond (Dinsdag) haar uitgestelde concert van Vrij' dag 1.1. geven en hiermede dan de reeks van zomer-openluchiconcerten in onze gemeente openen. Plaats van uitvoering: de muziek tent op het Willemsplein. Het programma ziet er als volgt uit: 1. Met vlag en wimpel, marsch, Lüremann. 2. Finlandia, ouverture, Sibelius. 3. Coppelia, suite, ï>elibes. 4. Czardas, Michels. 5. Solenelle, ouverture, Vlessing. 6. Bloemenwals, Tschaikowsky. 7. Czardas, Grossmann. 8. Holiday, marsch, Maas. Het bestuur spreekt de verwachting uit, dat het IJmuider publiek zich ditmaal van luidruchtig converseeren en debatteeren om van erger rumoer niet te spreken, zal onthouden. Het is immers voor de op het Willemsplein concerteerende vereenigingen nog altijd niet overbodig gebleven, tijdens haar musiceeren stilte te verzoeken. DE POPPENKAST. Reclame is alles, en als wij de kinderen trekken dan komen ook de ouderen. Van deze gedachte uitgaande heeft den heer Jongejans. manufacturier Velserduin- weg, besloten Woensdagmiddag 3 uur op de stoep voor zijn magazijn eenige voorstellingen met een poppenkast te doen geven. NEDERL. R.K. BLINDENBOND. In het Patronaatsgebouw is Zondagavond door de afd. Haarlem van den R.K. Blinden bond een welgeslaagde bijeenkomst gehou den. De avond werd door pater Gratianus al hier geopend, waarna als spreker optrad de blinde Capucijner pater Andreas, die een sympathieke rede hield. Medewerking ver leende de blinde accordeonbespeler Th. Krij ger uit Haarlem, het Dubbelmannenkwartet Caecilia, directeur de heer H. J. Arisz en mej. Dora Schrama, sopraanzangeres. Pater Gratianus sprak een slotwoord en kon meaedeelen, dat zich reeds 29 donateurs hadden opgegeven. R.K. KIESVEREENIGING. De R.K) Kiesvereeniging IJmuiden I houdt haar jaarvergadei'ing a.s. Vrijdagavond 2 Juni in de R.K. Vereeniging aan de Kerk straat. Wegens aftreden van den heer M. v. d. Mey zal een voorzitter moeten worden ge kozen. De agenda bevat o.a. de verkiezing van afgevaardigden, vragen inzake de gemeente politiek enz. De vroegte wint! Dit geldt van 't jaar in het bijzonder bij het inslaayi van brandstoffen. Voortaan zal weer ieder, die vroeg de kolen ontvangt, het voordeel van de lagere noteering genieten. Onze laagste noteeringen en of ze laag zijn! gelden tot 30 Juni en daarna niet meer. (Wordt vervolgd). SANTPOORT UITSLAG VERLOTING R. K. S. Zondagavond heeft in café Zomerlust de trekking plaats gehad van de verloting,ge organiseerd door de R.K. Sportvereeniging Santpoort, waarvan de uitslag is als volgt: le prijs no. 26, 2e prijs no. 688. 3e prijs no. 915, terwijl eveneens een prijs is gevallen op de nummers: 8 11 14 20 25 34 40 44 47 66 81 110 113 124 129 177 205 206 229 273 288 290 310 352 378 413 434 456 474 491 518 530 575 591 607 664 683 719 726 754 784 807 823 847 855 862 881 896 904 925 943 970. De prijzen hiervan kunnen worden afge haald in café Zomerlust, Hoofdstraat Sant poort. JUBILEUM. Den len Juni zal de heer P. Tervoort, arbei der in algemeenen dienst aan het Pr. Zieken huis, 25 jaar als zoodanig werkzaam zijn. A.an de trekking van de lersche sweepstake gaan steeds verscheidene plechtigheden vooraf. Meisjes in zigeuner kleeding en jockey pakjes, zooals ze 100 jaar geleden gedragen werdén brachten de -duplicaatloten aan VELSEN GEZONDHEIDSCOMMISSIE TE VELSEN. In de commissie is in het afgeloopen j aai de heer A. H. van Rood wegens vertrek ver vangen door ir. A. J. Walraven. De heer Jac. van der Heyst Pzn. was op 7 Maart 1932 20 jaar lid van de commissie. Klachten over verontreiniging van water werden niet ontvangen, wel over bodemver ontreiniging, die in hoofdzaak het gevolg waren, van gebreken aan rioleeringen. Na onderzoek en besprekingen met burge meester en wethouders zijn de meeste her steld. Een aantal bewoners van de Hoofd straat te Santpoort zond in Juni een adres aan den Raad over de overlast, die zij ondervinden van de verontreiniging van het beekje, dat langs hun perceelen stroomt. De commissie heeft zich tot B. en W. gewend, doch tot op den huidigen dag heeft zij nog niet vernomen, dat de toestand veranderd is. De traditioneele overstooming ten gevolge van zwaren regenval veroorzaakte in het na jaar vele onaangenaamheden. De noodige maatregelen daartegen zijn in 1932 nog niet genomen en vooral de bewoners van de Bri- niostraat en de Zoutmanstraat kunnen er nog last van hebben. De Van Galenstraat en Piet Heinstraat zijn van straatkolken voor zien. De commissie acht het dringend nood zakelijk, dat door hetgemeentebestuur ern stig onder de oogen wordt gezien de kwestie van de aanwezigheid de veestallingen en varkenshouderijen en varkenshouderijen in Santpoort, die een bedreiging vormen voor de gezondheid der inwoners. B. en W. stellen zich op het standpunt, dat verbeteringen niet meer dan met zeer ingrijpende veranderingen zouden kunnen worden verkregen, die de draagkracht van de betrokkenen te boven zouden gaan. Het stellen van de noodige voorschriften zal er dan toe leiden dat aan de „schillenboeren" voortzetting van hun bedrijf, onmogelijk gemaakt zal worden. Zoo langzamerhand zijn alle woningen, die dateeren uit den tijd van het ontstaan van IJmuiden, verdwenen, en van het kleine overgebleven aantal zijn er eenige ver- beterd.Op 1 Januari 1933 bedroeg het aantal woning 10.762, waarvan 8.919 gewone wonin gen, 656 bovenwoningen en 1192 winkelwoon huizen. Het aantal gebouwen, waarin geen woning is, bedroeg 1402. Het aantal gezinnen bedroeg 10.362, zoodat er een overschot zou moeten zijn van 400 stuks. Volgens een in Januari gehouden telling stonden toen 462 woningen leeg. Uit de opgegeven huren der leegstaande woningen blijkt, dat ongeveer 90 der leeg staande woningen een huurprijs hebben van f5.per week of minder. In alle huurprijzen is de markt thans rijk voorzien. Over drinkwatervoorziening bereikte de commissie slechts één klacht, die van weinig beteékenis was DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter kennis, dat op 27 Mei 1933 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Pranciscus Alexander van Opbergen van beroep theater-exploitant wonende te IJmui den om een tapvergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein uitsluitend voor gebruik ter plaatse voor welke de ver gunning geldt, in de navolgende localiteit: Concertzaal van het perceel, plaatselijk ge- 1111111 Sluisplein (Ericssonstr-1) Zeeweg 263, Telcf. 907 en Me ere ns t e i n pl ein 1 Telef. 2451, Beverwijk. (Adv. Ingez. Med.) I merkt no 52 en gelegen aan de Breesaap- straat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. meldt: té Hoogste barometerstand 765.6 m.M. Torshavn. Laagste barometerstand 757,5 m.M. te Budapest. en voorspelt meest zwakken, Noordelijken tot Westelijken wind. Half tot zwaar bewolkt. Weinig of geen regen. Iets warmer. Barometer Hedenmorgen 9 uur Neiging: Stilstand. Thermometer Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden Opgaaf: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS. Kanaalstraat 83. IJmuiden. VELSER ZWEMINRICHTING. Temperatuur lucht 64 F. Water 61 F. 57 F. 48 F. 54 F. ACENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN DINSDAG 30 MEI Thalia Bioscoop: De Avonturierster van Tunis. 8.30 uur. WOENSDAG 31 MEI Thalia Bioscoop: De Avonturierster van Tunis. 3 en 8.30 uur. AGENDA TE HAARLEM DINSDAG 30 MEI Groote Kerk: Orgelbespeling. 8.159.15 u. Palace: „Acht meisjes in een boot". Too- neel: Dumas. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Het teeken des Krui- ses". 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: „Mevrouw en haar huis knecht" en „Dieven aan boord". 8.15 uur. WOENSDAG 31 MEI Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1