HET NIEUWE AVONDBLAD MS Lassosport. 18e JAARGANG No. 178 DONDERDAG 1 JUNI 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN O. S. P. Dinsdagavond is door de afd. IJmuiden-Oost der O.S.P. een goed bezochte ledenvergade ring gehouden in het gebouw van den IJ.B.B. Na het bespreken van interne aangelegen heden werd een plan van actie aangenomen tegen het fascisme. In dit plan komt o.a. voor een te houden meeting op 15 Juni op een daarvoor nader aan te wijzen plaats. Verder werd de algemeene politieke situatie bespro ken en werd besloten om met het oog op den huidigen toestand met meer activiteit naar buiten op te treden, zooals door colportage, straatpropaganda enz. de strijd tegen het fascisme krachtig door te zetten. DE RIVIER- EN BINNENVISSCHERIJ IN APRIL 1933. De afdeeling Visscherijen van het Depar tement van Economische Zaken en Arbeid deelt het volgende mede omtrent de vis scherij in dip rivieren en binnenwateren in April 1933. De visscherij op de benedenrivieren kon in de afgeloopen maand vrijwel onbelemmerd worden uitgeoefend. Op de bovenrivieren moest de visscherij zeer worden beperkt ten gevolge van den lagen waterstand, terwijl in de binnenwateren de koude weersgesteld heid van nadeeligen invloed was op de uit komsten der aalvisscherij In verband met den eenigszins ruimeren trek van de zalm, vooral 121 de tweede helft der maand, werd de zalmvisscherij drukker uitgeoefend dan in Maart. Naast de verschil lende drijfnetten kwamen nu ook enkele zalmzegens en een galgvisscherïj in bedrijf. I11 totaal werden aangevoerd 70 winterzalmen wegende 686 K.G. met een opbrengst van f 1910, tegen 42 stuks, met een gezamenlijk gewicht van 424 K.G. en een opbrengst van f 1227. De aanvoer van zeeforellen z.g. schot jes, bedroeg 67 stuks, tegen 208 stuks in April 1932. In het laatst der maand gingen verschil lende visschers, zoowel met de zegen als met de drijfnetten op fint vissclien, doch de uit komsten dezer visscherij waren nog gering. De aanvoer van fint bedroeg in totaal 179 stuks, met een opbrengst van f 36. De visscherij op schubvisch werd op de be nedenrivieren druk uitgeoefend en zoowel met de zegens als met de bliek- en pook- netten werden ruime vangsten, vooral van voorn, doch soms ook bliek en brasem, ver* kregen. Op de bovenrivieren kon maar weinig worden gevischt. De visscherij met de zegen leverde slechtsgeringe vangsten op; alleen voorn werd op sommige plaatsen goed ge vangen. Ook met de spieringzegen waren de vang sten niet ruim. Met de prikkorven werd echter veel spiering gevangen. Daar de spiering ten gevolge van het lage water hoog optrok, werd tot bij Zuilichem en Hellouw gevischt en juist op dit voor de spiering hoog gelegen traject werd de meeste spiering ge vangen. Op de Overijsselsche rivieren konden zeer goede schubvischvangsten worden gemaakt., doch daar de handel de viseh niet kon af zetten werd de vischerij reeds een dag of acht voor den aanvang van den gesloten tijd gestaakt. Spiering werd in ruime mate ge vangen; zij was echter klein van stuk en werd in hoofdzaak gebezigd voor eenden- voer en verwerking tot vischmeel. Tengevolge van den bijzonder lagen prijs voor de spiering werd deze visscherij in het laatst der maand gestaakt. De aal- en palingvisscherïj _op de rivieren was nog van weinig beteekenis. In de binnenwateren werd, in verband met den gesloten tijd voor de schubvisch, alleen op aal en paling gevischt. Over het algemeen waren de nachten te koud en werd vooral in de fuiken maar weinig gevangen. Aan de dobbers werd in de Zuid-Hollandsche binnenwateren reeds vrij goed gevangen. De vischprijzen ondergingen over het al gemeen geen verandering; alleen voor de spiering liep de prijs sterk terug en werd niet meer dan 1/24 cent per pond be taald VERTREK PROFESSOR WISSE. Woensdagmiddag is met de Marnix van St. Aldegonde voor een reis naar N.O.-Indie vertrokken professor G. Wisse van de theolo gische school der Christ. Geref. te Apel doorn. Bij deze gelegenheid had zich een zeer groot aantal vrienden en leden van de Christ. Geref. Kerk alhier op de sluis verzameld om prof. Wisse uitgeleide te doen. Bij het bin nenkomen der boot werd hem toegezongen Ps. 121{* 2 3 en 4. Zichtbaar ontroerd door deze hulde dankte prof. Wisse met enkele woorden en riep de achterblijvenden een hartelijk weerzien toe. Door den afstand van boot- en wal was het den heer A. ten Broeke niet mogelijk een afscheidswoord te spreken. Deze woorden, die op papier waren gesteld, werden aan profes sor Wisse overhandigd. Ook werd hem een bloemenhulde aange boden Bij t vertrek der boot werd tot afscheid gezongen Ps. 134 3. VOOR DE UITVAART GEREED GEMAAKT Naar wij vernemen worden de „Roode Zee" Urn. 41 cn „Magpie" IJm. 55 gereedgemaakt yoor de uitvaart. VERGADERING COMM. PARTIJ HOLLAND. Het anti-fascisme en -oorlog-comité,, af deeling Velsen, had op liet land van den heer Zegel aan dé Kalverstraat Woensdag middag een samenkomst belegd, waarin de afgevaardigde Roestam Effendi als spreker optrad. De leider der afdeeling, de heer Visser, sprak een openingswoord, waarin hij wees op de belangrijkheid van het op 4 Juni in Parijs te houden anti-oorlogs-congres. Tevens wekte hij zijn toehoorders op tot deelne ming aan den boottocht der afdeelingen Vel sen en Haarlem naar het congres te Amster dam. De leider laakte p.m. het optreden der Werkverschaffingsinspectie in het conflict der uitgezonden Velser werkloozen. De heer Roestam Effendi verkreeg daarna het woord tot het houden van een korte beschouwing over het fascistisch gevaar. Hij behandelde in dit verband den groei van het fascosme zoowel in Amerika volmachten van president Roosevelt), België (absolute vrij heid van handelen der regeering) als Holland (het roepen om den sterken man). De bekende verklaring van den president der Nederlandsche Bank noemde spr. niet van demagogie ontbloot, wijl ook hier te lande alle zeilen bijgezet werden om den mid denstander en kleine spaarders gerust te stellen wat de vastheid van den gulden be trof teneinde zoodoende tevens het kapi talisme van densteun dezer groepen te verzekeren. Daarnaast roerde de redenaar de zuive ring van revolutionaire elementen in het staats-apparaat door de regeering aan om daarna het beleid, dat de S.D.A.P. hier te lande voert, onder de loupe te -nemen. Volgens spr. was het .ineenstorten der S. D. A. P. in Duitschland nergens anders aan te wijten dan aan 't feit, dat de leiders al daar absoluut vijandig tegenover de com munisten stonden, - terwijl deze altijd in de voorste rijen van den klassenstrijd stonden Met een warschuwing dat in Holland hetzelf de zal gebeuren als hetgeen in Duitschland geschied is--en. nog- geschieden zal, beëindig de de afgevaardigde zijn rede. De heer Brommert uit "Amsterdam heeft als afgevaardigde van het centraal anti- oorlog-comité in een slotwoord e/en uit voerige beschouwing gegeven over de terreur van het fascisme en de houding van Sovjet- Rusland daar tegenover. CONCERT EUPHONIE. In de groote Patronaatszaal gaf het Sym- phonie-Orkest „Euphonie", onder aanvoe ring van den directeur Marinus Adam, het derde en laatste donateurs-concert in dit seizoen, dat slecht bezocht was. Euphonic maakte met die uitvoering van het eerste nummer, de Prometheus-ouverture al onmiddellijk een gunstigen indruk. Het keurig-gelijke strijken der violen in het Allegro-gedeelte was lofwaardig, terwijl ook technisch de uitvoering weinig te wen- schen overliet. De onderlinge stemming tus- schen blazers en strijkers was echter niet zoodanig, dat ze vlekkeloos genoemd kon worden, iets wat later op den avond wel weer veel verbeterde. Een duet voor hobo en clarinet, uitgevoerd door de heeren Dreijer en Koeman, (Aria uit Titus), was voor de executanten terecht een succesje. Iets meer levendigheid zou de voor dracht, welke door het orkest op uitnemen de wijze begeleid werd, zeker ten goede ge komen zijn. Het gedegen programma bevatte nog eenige repertoire-stukken van het ensemble, zooals de 2 deelen uit Haydn's Paukenslag-sympho- nie, Ases Tod van Grieg en de eerste Arle- sienne-Suite van Bizet, welk laatste werk een terchnisch zware opgaaf vor Euphonic was, waarin veel te loven viel maar ook zeer vele vlekjes voorkwamen. De klank van het strijkerscorps, hoewel minder sterk bezet als gewoonlijk is edeler van toon, terwijl als van ouds de blazers, op Andre Spada, de beruchte roover.hpofa.man, die, nadat hij elf 'jaar lang de binnenlanden van Corsica geterroriseerd had, eindelijk door de gendarmerie werd gevangen genomen. een enkele na, in orde zijn. Het Menuet moest zoowel als het Carillon, een nootje afstaan, terwijl de stemming dei' blazers onderling veel van het verdienstelijke dat de uitvoering nog had, verloren deed gaan. Na de pauze had Euphonic met Verdi's Ouverture „Jeanne d'Arc" zich glansrijk hersteld en gaf in dit interessante werk veel moois te genieten. De gave stemming, het keurige solieeren van de houtblazers, het beh-eerschte spel van de violen en celli maak ten deze ouverture met de Prometheus verre weg tot de bestbestudeerde en uitgevoerde nummers van het uitgebreide programma. Dankbare publieknummers waren de Car- men-Ouverture (piccolo's!) en de alom- beken-de Berceuse de Jocelyn het laatste als vioolsolo voorgedragen door den concert meester van het orkest, de heer Adr. Los. De solist mocht voor zijn meesterlijk spel een apart applausje in ontvangst nemen. Een brilliant-gespeeldc Kermis-scène en Gouden Kalf-lied uit de opera Faust, be sloot dit laatste winterconcert van Euphonie, dat weer bewezen heeft, hoe het orkest, dat in ledental eerder achter- dan vooruit ge gaan is, juist in diegenen, welke de bezet ting tot een volmaakte doen zijn, de leden behouden heeft, welke de kwaliteit van- het ensemble helpen vormen. W. DE WERKVERSCHAFFING TE MARKELO. 70 IJMUIDENAREN TERUGGEKEERD. 96 bij de werkverschaffing te Markelo te werkgestelden zijn Dinsdagmiddag naar hun woonstede teruggekeerd. Het betreft hier 70 IJmuidenaren en 26 Zandvoorters. Over dit vertrek uit Markelo deelt men ons van de zijde der tewerkgesteldcn mede, dat het in de keeten wemelde van wandluizen. Toen zij daarop de aandacht der leiders ves tigden. werd hun aangeraden zich zoolang met de cantine als slaapplaats tevreden te stellen. De keeten zouden dan gereinigd wor den. Hiervoor hebben de arbeiders bedankt en onder protest hebben zij het werk neerge legd en zijn uit Markelo vertrokken. Van de zijde der Arbeidsbemiddeling en van B. en W. wordt ons bericht, dat de in spectie slechts heel weinig ongedierte heeft aangetroffen, dat er bovendien voorheen niet aanwezig was. De teruggekeerden krijgen (of nebben reeds gekregen) officieel bericht van B- en W. in opdracht van de regeering. dat zij voorloopig van verderen steun zijn uitge sloten. H 1 ft I 'V Het verstrek van den burgemeester van Beverwijk Jhr. J. C. W. Stride van Linschoten. De burgemeester met het hulid ging comité. Zittend: (ie burgemeester. De andere heeren zijn (v.l.nj.J: StoutenbeeJc, De Groot, v. d. Plas, Deken Lucasssen, Loureul Bleeker, M. Ravens (met boek), Daverson en v. d. Wey Het college bejammert dezen gang van za ken, omdat de loonen beter werden. De ver schillende ploegen ontvingen de laatste week loonen (op Zaterdag uit- te betalen) va- rieerende tusschen f 19.05 en f 21.33. Eén ploeg van f 17.51 was er nog bij. In doorsnee zijn deze loonen beter dan vorige weken. Dinsdag zullen 70 anderen naar Markelo worden gezonden. ITALLAANSCHE DIENST OP NEDERL.- INDIë. De Italianen zijn den laatsten tijd eigenlijk de eenigen geweest, die op scheepvaartge bied niet hebben stilgezeten en naast steeds meer sloopers aangekocht te hebben, zich ook op het gebied van nieuwbouw gewaagd hebben. Daarnaast hebben de samenwerking en fusie van meerdere groote Italiaansche scheepvaartmaatschappijen, het in de vaart brengen van een groot aantal mailschepen, aan de eischen des tijds getoetst en een maximum-snelheid loopend, de belangrijk heid der Italianen in de wereldscheepvaart ongetwijfeld doen toenemen. De Scheepvaartkroniek zegt daarover, dat de Italiaansche koopvaardijvloot altijd een zeer slechten naam in het buitenland had, wat de ouderdom harer schepen aangaat en dat nog steeds een zeer groot deel van de moderne tonnage zich in Italiaansche handen bevindt. De moderniseeringen van de laatste jaren zijn evenwel niet zonder gevol gen gebleven en reedersin andere landen moeten toch steeds meer met de concurrentie van uit dit land rekening gaan houden. Zoo is een der laatste maatregelen ge weest, dat van uit Italië een lijndienst zal worden geopend tusschen Triest eenerzijds en Nederl. Oost-Indië anderzijds. Er bestond reeds een dienst van Genua, Livorno, en Na pels via het Suez-kanaal op Karachi, Bombay de Straits, en Batavia, Soerabaja, welke door de motorschepen Sumatra, India en Arabia werd verzorgd. Zij deden over deze reis ech ter 36 dagen en deze verbinding voldeed niet meer aan de eischen welke aan het moderne passagiers vervoer mochten worden gesteld. Daarbij waren zij in de eerste plaats inge richt voor het goederenvervoer en konden slechts een beperkt aantal passagiers mede- nemen. Nu heeft Lloyd Triestino met ingang van het nieuwe seizoen een maandelijkschen dienst geopend van Triest en Venetië uit naar Nederlandsch-Indische havens. Deze dienst wordt dan onderhouden met een drie tal motorschepen, twee schroevers in 1922 gebouwd en ongeveer ieder 6000 ton bruto register groot. Het zijn de Fusyiama, Hima laya, en Marin Sanudo. De nieuwe organisatie, welke een staats subsidie van jaarlijks 1,800.000 Lire ont vangt, heeft het voornemen, de reisduur te verkorten tot 30 dagen, terwijl als aanloop havens zijn genoemd: Triest, Venetië, Brin- disi, Port-Said, Aden, Karachi, Bombay, Ba tavia, Semarang, S'oerabaja, en Makassar. Alhoewel deze schepen sneller zijn dan de schepen van den Genueeschen dienst, staan zij toch nog ver ten achter bij de nieuwe schepen der Nederland en Rotterdamsche Lloyd wat snelheid en comfort betreft. Toch zullen de Hollandsche Maatschappijen de concurrentie der Italiaansche lijnen wel be merken kunnen. Dat het groote Engeland deze concurrentie reeds aan den lijve voelt, bewijst wel het ver bouwen van het turbo-elect-rische mailschip Viceroy of India, teneinde uit dit schip nog grootere snelheid te halen. De Italiaansche scheepvaart immers wordt zwaar gesubsi dieerd waardoor de concurrentie tegen den buitenlander steeds feller gevoerd kan wor den. Deze wordt o.m. aangemoedigd door het groote succes, dat is bereikt door het snelle motorschip Victoria, dat momenteel tusschen Bombay en Genua vaart en welk schip gedu rende 20 reizen een gemiddelde vaarsnelheid haalde van 20,87 mijl. Dit is de reden geweest, dat de leidende Maatschappij in Engeland, de P. en O., zich tot de verbouwing van een ha rer ultra-moderne schepen genoodzaakt zag. Het Italiaansche m.s. Victoria was voor de Britsche Viceroy of India een te groote con currente geworden. Echter moet thans worden afgewaent- hoe lang Italië deze politiek van enorme kapi talen besteden voor het scheppen en onder houden van lijnen onder Italiaansche vlag zal kunnen volhouden. VERGADERING I. O. G. T. Gisterenavond is de driemaandelijksche vergadering van de loge der I.O.G.T. „In Veilige Haven" gehouden. Deze bijeenkomst droeg een eenigszins feestelijk karakter, ten eerste omdat de loge haar 12 jarig bestaan herdacht en ten tweede omdat de nieuwe logevlag onthuld en aan het bestuur werd overgedragen. Na opening door den voorzitter, den heer K. A. Blok, zong een dameskoortje eenige liederen, waarna sprak de heer J. Preger uit Rotterdam. Deze begon de vraag in te leiden: waarom is juist in dezen tijd geheel onthouding noodig. Hij schetste de droeve tijdsomstandigheden waarin wij thans leven, besprak de werkloosheid en jeugdopvoeding. iHerna werd de vlag onthuld die namens het vaandel-comité door Zr. Kronkelaar aan het bestuur werd overhandigd. Het is 'een witte vlag, vervaardigd door eenige damesleden, en bevat in het midden het embleem der I.O.G.T.. De voorzitter sprak namens de loge eenige woorden van dank, waarna het dameszangkoortje het Vaandel lied ten gehoore bracht. De in de pauze ge houden verloting en geboden tractatie vormde een aardige afwisseling. Vervolgens sprak den heer Preger over de (De nieimste rage onder de Engelsche jonge meisjes is lassoiverpen.) De yo-yo is lang begraven, Door geen sterveling meer beweend, Ook al heeft ze ons een poosje In onschuldig spel vereend. Er is plaats voor nieuwe rages, Weder voor een korte wijl, En er is al iets gevonden, Ditmaal in den cowboystijl. U kent stellig wel de lasso, Zwaaiend, draaiend, vangend touw, Nou. dat is het nieuwste speelgoed Van de jonge Britsche vrouw. Er is handigheid voor noodig. Maar welk meisje heeft die niet, Verder is het, zegt men, nuttig, Op een ruim sportief gebied. Het houdt soepel, staalt de spieren. Het moet gratiegevend zijn. En 't voornaamste, het bevordert De begeerde slanke lijn. 't Is voorloopig nog slechts Londen, Waar de meisjeslasso draait, Maar wij weten uit ervaring. Hoe zoo'n nieuwtje overwaait, En mijn geestesoog ziet spoedig Menig Hollandsch jonge vrouw, Ais ik het zoo uit mag drukken. Met het lassotouw in touw. Nou, het lijkt me niet onaardig, Ik voor mij geef de yo-yo Voor dien nieuwen vorm van touwsport. Die de lasso is, cadeau. Maar aan jonge vrijgezellen Nog een raad: zoolang dit duurt, Blijf je dezen lassozwaaisters, Als je wijs bent, uit de buurt P. GASUS beteekenis van de nieuwe vlag' en wekte de tempelieren op 0111 deze vlag in den strijd tegen het alcoholisme waardig en trouw te. volgen, en degene die nog niet tot de rijen der drankbestrijders behooren zich aan te sluiten 1 en mede te strijden, opdat men spoe dig mag komen tot een drankvrije samen leving, Vervolgens deed het zangkoortje zich nog hooren waarna de voorzitter dezegoed geslaagde vergadering sloot. Hel vertrek van den burgemeester van Beverwijk Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten. De burgemeeste verlaat het stadhuis met nog een laatste handdruk aan de bekende ingezetenen van Beverwijk. DE VISSCHERIJ IN SOVJET-RUSLAND. Volgens een mededeeling van den Deen- schen consul-generaal te Leningrad is het plan voor de ontwikkeling van het visscherij- bedrijf, dat indertijd in Sovjet- Rusland op de gebruikelijke wijze is opgesteld, ruim schoots in vervulling gegaan. Terwijl tijdens het„czarisme 65 pet. van de visscherij-producten uit de wateren van de Wolga en de Kaspische Zee afkomstig was, is nu daarentegen het verre Oosten van meer beteekenis geworden als visscherij-cen trum. DUITSCHE VISSCHERIJ. De Hansa Hochseefischerei A.G. te Ham burg leed over 1932 een verlies van 0.468 mill, mark, waardoor dit op 31 December wegens het verlies in 1931 steeg tot 0.952 mill. mark. De besommingen over het laatste jaar daal den tegenover het voorafgaand jaar met 18 1/2 pet. Voorgesteld wordt over te gaan tot een fusie met de „Nordsee Fischerei A.G. zon der een officieele liquidatie te doen plaats vinden, namelijk door overname van het ge- heele bedrijf tegen inwisseling der aandee- len op de basis 1 tegen 1. HEEMSKERK GEVONDEN VOORWERPEN. Een fototoestel en een belastingmerk. SCHOUW. Op Donderdag, 15 Juni 1933 zal de jaar- lijksche Schouw over de wegen enz. worden gehouden. De eventueele herschouw is 14 da gen later. COLLECTE. De jaarlijks terugkeerende collecte ten be hoeve van het Fonds van den Gewapenden Dienst zal dit jaar in deze gemeente gehou den worden in de week van 12 tot 17 Juni. Zooals bekend is de opbrengst dezer collecte bestemd voor ondersteuning van oud-mili tairen.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1