HET NIEUWE AVONDBLAD Vijf branden in Haarlem gesticht EEN en ANDER OVER BRANDSTOFFEN "A. A. M. DOMANIALE 18e JAARGANG No. 179 VRIJDAG 2 JUNI 1933 IJMU1PER COURANT ^er maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtTent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Het kabinet-Colijn heeft Woensdagmiddag zijn plechtige intrede „aan beide zijden van het Binnenhof" gedaan, met de regeerings- verklaring die wij in ons vorige nummer al in extenso gepubliceerd hebben. In de Twee de Kamer heb ik die intrede meegemaakt. Het was een ganschelijk-ceremonieele zit ting, want de installatie van den „nieuwen' president jhr. Ruys de Beerenbrouck nis zoo erg nieuw, aangezien hij reeds voor d>_ vijfde maal tot dit ambt geroepen is ging aan de regeeringsverklaring vooraf, en bij die plechtigheden bleef het. Geen debat, geen interrupties, twee korte applausjes na de re devoeringen van den waarnemenden presi dent (den heer J. H. Schaper) en vah jhr. Ruys, plechtige stilte na de regeeringsverkla ring. Die stilte was gelukkiger dan een ap plaus van de regeeringsgezinde meerderheid, waarbij de oppositie zich toch onthouden zou hebben, geweest zou zijn. Van verdeeld heid bleek in deze zitting niets, hetgeen haar ceremonieel karakter en den ontwiifelbaren ernst van den toestand ten goede kwam. Overigens ik was in lang niet in de Kamer geweest troffen mij evenals vroeger het onceremonieele, allesbehalve-plechtige van de bizonder-leelijke zaal, die mij weer even levendig als vroeger aan de hal van een ietwat ouderwetsch hotel herinnerde, en de onplezierige gewoonte van de Kamerleden om in een saamgedrongen groep om de mi nisterstafel te gaan staan, in stede van althans bij dergelijke plechtige gelegenheden, behoorlijk hun plaatsen in te nemen. Het lijkt misschien erg onbelangrijk, en zulke dingen zijn in den loop der tijden ontstaan als veroorloofde gemoedelijkheden, maar op de bij zoo'n plechtigheid volgepakte tribunes maakt het geen prettigen indruk. Het regle ment van orde zou bij een eventueele aan staande herziening ook in deze ceremonies ;wel eens wat meer decorum kunnen brengen. De regeeringsverklaring heeft zich tot alge meene lijnen beperkt, hetgeen niet verwon derlijk is, want er hangt nog zooveel in de lucht. In „de internationale lucht" bedoel ik. Het zal velen evenals mij verheugd hebben, dat in de regeeringsverklaring een bijzon dere passage gewijd werd aan de Boodschap van president Roosevelt en het antwoord, door H. M. de Koningin daarop gegeven èen koninklijk antwoord, dat wij met zoo in nige voldoening gelezen hebben omdat het inderdaad de stem van Nederland was, die eruit sprak. Die verwijzing van de regeering naar de internationale gebeurtenissen betee- kent meer: zij verklaart de algemeenheid van dr. Colijn's rede. Met zijn détail-program zal hij pas in September voor de Kamer kunnen verschijnen, omdat de resultaten van Genève én van Londen (de Economische Wereldcon ferentie) het noodzakelijkerwijze zullen be ïnvloeden. Er moet in ieder geval zwaar be zuinigd en zwaar belasting geheven worden, maar in hoeverre en op welke hoofdstukken dat gebeuren zal hangt in belangrijke mate van de internationale besluiten af. De „actie ve handelspolitiek" zoowel als de sommen, uit te trekken voor het departement van Defen sie zijn er volgens de plannen van deze re geering natuurlijk direct bij betrokken. En dat is niet alleen in Nederland zoo, maar in ieder land. U hebt het al gezien aan de houding zelfs van de Hitler-regeering, die na de Boodschap van president Roosevelt plotseling haar uit dagende en zelfverzekerde houding liet varen in den wonderlijk-vredelievenden toon van Hitler's Rijksdagrede. Waarom? Omdat Duitschland zonder de anderen niet uit het moeras kan komen, omdat het, evenals wij en evenals ieder ander volk, primair afhan kelijk is van den internationalen toestand. Een man als Colijn heeft in zijn vurige be- toogen voor den internationalen vrijhandel herhaaldelijk getoond, zich daarvan volko men bewust te zijn. Dr. Colijn nam bij deze intrede volstrekt niet de allure van „de Leider" aan. Hij stond daar temidden van het negental ministers als hun gemeenschappelijke woordvoerder, meer niet. Als constitutioneel minister-pre sident, hetgeen hij is. Als zooals jhr. Ruys het volkomen-juist formuleerde toen hij hem het woord gaf: „de minister van Kolo niën, voorzitter van den ministerraad". Nie mand die deze zitting bijwoonde zal trou wens den indruk gekregen hebben van een soort dictator, omgeven door een aantal stroomannen. Het kabinet maakte den indruk van een groep ernstige, vastberaden mannen ge schaard rorfdom een woordvoerder, die door zijn rust en kalm zelfbewustzijn, door de vol komen afwezigheid van rhetoriek en dema gogie in zijn betoog, zelf deed beseffen dat dit negental den nood der tijden wil bestrij den, gevoelt dat het voor een zeer zware taak Is gesteld, en zich tot die taak geroepen voelt onder de Nederlandsche constitutie. De Kamer was ongetwijfeld onder den in druk. Het beroep op haar medewerking en samenwerking, op haar dadenkracht vooral, door Jhr. Ruys in eenvoudige en gelukkig ge kozen bewoordingen gedaan, kan evenmin zijn uitwerking gemist hebben. Hier sprak, op dezen middag, de Nederlandsche geest. En daarop moeten wij vertrouwen tot be houd van instellingen en vrijheden, die voor ons allen dierbaar en onmisbaar zijn ge worden. R. P. UITKOMSTEN VISSCHERIJ. TERUGGANG OVER HET GEHEEL WAAR TE NEMEN. In Mei 1933 hebben aan den Rijksvischafslag besomd: 13 stoomtreilers 20.686, 1 stoomsnurrevaad 184, 243 motorloggers 146.159, 354 motorkustvisschers 24.701,i 2 open booten 22. Treil - Engelsehe motorkotters 70 Deensche motorkotters 42.404 - Duitsche motorkotters 1 Zweedsche motorkotter 583,25 - Duitsche stoomtreilers 2 Belgische motorkotters 853,78 Drijfnet - 1 Engelsehe stoomdrifter 755,21 1 motorlogger 1.360.45 1 stoomlogger 2.466,05 Beug: 10 stoombeugers 7.038.12 Consignatiezendingen 52,822,89 300.039,09 In Mei van het vorige jaar bedroegen besommingen: 115 stoomtreilers - stoomsnurrevaad 279 motorloggers 415 motorkustvisschers 3 open booten Treil - Engelsehe motorkotters 48 Deensche motorkotters 1 Duitsche motorkotter - Zweedsche motorkotter 2 Duitsche stoomtreilers 11 Belgische motorkotters Drijfnet - geen drijfnet Beug - 17 stoombeugers Consignatiezendingen 259.098,87 170.814i67 30,078,05 17,35 25,772*55 257,35 4,233^73 4.831,37 10,707,97 26,852,93 532,664,82 Hieruit is duidelijk de terugslag voor dit jaar waar te nemen. Over de eerste vijf maanden van 1933 lui den de cijfers: 97 stoomtreilers f 254.534,24 5 stoomsnurrevaad 791.03 1089 motorloggers 810.462,77 stoomkustvisschers 2.871,81 1473 motorkustvisschers 112.105. 73 open booten 983,01 - Engelsehe motorkotter 133 Deensche motorkotter- 89.249,58 Treil - Zweedsche motorkotter 583,25 2 Duitsche motorkotters 685,07 2 Duitsche stoomtreilers 3.220,54 9 Belgische motorkotters 3.561,98 - Fransche stoomtreilers r- - IJslandsche stoomtreilers - Drijfnet: 7 Engelsehe stoomdrifters 14.227,14 1 motorlogger 1.360,45 1 stoomlogger 2.466,05 Beug: 137 stoombeugers 122.197,85 Consignatiezendingen 374.620,82 f 1.793.921,48 Ook hier is de terugslag te merken, want het jaar 1932 leverde voor de eerste vijf maanden de volgende cijfers op: SCHOONHEIDSCOMMISSIE. De eerstvolgende vergadering der Schoon heidscommissie voor de gemeente Velsen zal worden gehouden op Woensdag 7 Juni 1933, ten kantore van het Bouw- en Woningtoe zicht te Velsen. Spreekuur der commissie .van 1112 uur yoorm. 917 stoomtreilers stoomsnurrevaad 1134 motorloggers - stoomkustvisschers 2286 motorkustvisschers 69 opren booten 1 Engelsehe motorkotter 128 Deensche motorkotters Treil - - Zweedsche motorkotter 3 Duitsche motorkotters 23 Duitsche stoomtreilers 17 Belgische motorkotters 1 Fransche stoomtreiler 4 IJslandsche stoomtreilers Drijfnet: 9 Engelsehe stoomdrifters Beug: 158 stoombeugers Consignatiezendingen f 2.146.349,65 642.531,28 134.016i61 414,79 172,50 85.017,30 1.790,71 77.907,43 6.900,88 5.046.80 32.698,08 6.561,35 141.027,57 128.270,59 f 3.408.705,59 AFSCHEID SCHIPPER PEETERS. Met het in gebruik nemen van de motor- strandreddingboot Barend van Spreekens heeft meteen het officieuze afscheid plaats gehad van den schipper der reddingboot F. Peeters, die met 1 Juni den dienst van de Z.H. reddingsmaatschappij met pensioen heeft ver laten, dit in verband met zijn hoogen leef tijd; de heer Peeters wordt nl. Zondag 66 jaar. De heer Peeters heeft dus Woensdag den dienst verlaten. Hij behoort mede tot de eerste bewoners van IJmuiden. Toen hij 6 jaar was toen hier nog niets anders dan een paar houten keeten stonden kwamen zijn ouders van Zaandam zich hier vesti gen. Zijn vader was werkzaam aan de, wat wij nu noemen, kleine sluis. De eerste woon- cstede was een houten keet staande op de plaats waar wij nu het Koning Willemshuis kennen. De heer Peeters werkzaam als vlet- terman bij de Koperen ploeg heeft van zijn 22e jaar af steeds klaar gestaan om als er schepelingen in nood verkeerden dezen hulp te bieden. Door zijn vastberadenheid en moed heeft hij het genoegen mogen smaken om mede te helpen velen van een anders gewis- sen dood te redden. Nauwelijks een halfjaar bij de roeiers van de reddingboot ingedeeld is hij mee uitgeva ren toen de Hollandsche driemaster van Lendringen met zwaar stormweer bij Zand- voort strandde. Hier mochten zij het genoe gen smaken de 19 opvarenden van genoemd schip te redden. Evenzoo heeft hij medegc- holpen 7 personen van een Noorsche bark, die achter de Zuidpier was vastgeslagen, af te- halen. Niet langen tijd daarna, eveneens van een gestrande Noorsche bark redde hij 9 per sonen. Met weemoed denkt Peeters terug aan het jaar 1928 toen in de vreeselijke Novem berstorm o.a. ook de Salento is vergaan Tweemaal is toen de reddingboot in zee ge gaan. Bij de tweede maal gebeurde het onge luk dat de boot omsloeg en de bemanning bij na drie kwartier op de kiel van de boot zich moest vasthouden. De roeier P. Visser verloor hierbij het leven. Later zijn tengevolge hier van nog 2 man van de reddingboot in het zuikenhuis overleden zoodat de Salento aan drie dapperen het leven kostte. Behalve ge noemde heeft Peeters nog vele andere reddingtocliten gemaakt. Wij denken hier aan den oorlogstijd toen deTubantia getorpedeerd werd, en hij achter de sleepboot Titan, de reis naar de getorpedeerde boot maakte. Wij hopen dat de heer Peeters, die 44 jaren waarvan 18 jaar als schipper in dienst van de N. en Z. Holllandsche Reddingmaatschap pij is geweest, nog vele jaren van zijn rust mag genieten. SNELTAXI'S IN IJMUIDEN. GAAN SPOEDIG RIJDEN. AUTO-ZENDING. Zaterdagavond zal op het Willemsplein vanwege de Geref. auto-zending in Neder land, een openlucht-bijeenkomst plaats heb ben. Sprekers zijn de heeren ds. Westbonk, Geref. predikant alhier, J. Schotvanger, leider van de autozending te Amsterdam en ds. I. v. d. Zee, Geref. predikant te Amsterdam, die tot onderwerp hebben: Pinksteren, Pinkster vuur, Pinkster-voleinding. VOOR DE PAPIERFABRIEK. Het Russische stoomschip Spartak is van Leningrad aangekomen met een lading hout voor de Papierfabriek te Velsen. MAKREEL-AANVOER. De Noorsche motorkotter Barodd I kwam hier van Kristianssand aan met ongeveer 300 kisten versche makreel voor een plaatse lijken importeur. Geen kat in den zak. Vorige maal spraken wij er over waa neer kolen te bestellen. Thans over het h o c. Bestel een bepaald merk niet zoo maar in het wilde iveg Engelsehe of Hollandsche Verlang dc beste waar voor Uw geld en koop op naam van mijn! Erictsonslraat 1 (Sluisplein) Telef. 44 Zeeweg 263, Telefoon 907 Meerensleinplein 1, Beverwijk, Tel. 2451 (Adv. Ingez. Med.) Door een achterlijken jongen van twaalf jaar. Evenals vele andere plaatsen van ons land, krijgt IJmuiden o^k zijn sneltax. Het initia tief hiertoe is uitgegaan van den heer Teune. Reeds is de vergunning voor standplaatsen hiervoor afgekomen. De sneltax brengt voor een luttel bedrag een ieder naar een willekeurig punt in de gemeente d.w.z. in het rayon begrensd door het Noordzcekanaal tot de pont, Driehuizer Kerkweg tot Zeeweg en vervolgens Zeeweg Velserduinweg door IJmuiden-West naar IJmuiden. De taxidienst is dag en nacht geopend. Wil men gehaald worden dan telefoneert men en de taxi komt voor. Dit kost 10 cent duurder. Voor ritten buiten de grens van het vermel de rayon wordt een wagen-tarief berekend. Van IJmuiden naar Haarlem kost f 1.50 en van de pont Velsen naar Haarlem f 1. De di rectie is er op uit om met vertrouwd perso neel te werken. Daartoe staat o.a. in het ar beidscontract dat de chauffeurs alcoholvrij moeten zijn. Om geen overwerkt personeel te krijgen, hebben de chauffeurs om de 5 dagen één vrijen dag. Er wordt in ploegen gewerkt. De dienst zal aanvangen Zaterdag 10 Juni. NUTSSPAARBANK. Gedurende de maand Mei 1933 werd in- f 16.924.29 f 31.629.50 f 1.233.30 a. Kantoor Julianakade b. Kantoor Willebrordstraat c. Kantoor Santpoort en terugbetaald: a. Kantoor Julianakade b. Kantoor Willebrordstraat c. Kantoor Santpoort f 29.929.20 f 19.517.22 f 312.33 f 49.758.75 Meer ingelegd dan terugbetaald f 28.34 Het saldo tegoed op 1 Mei 1933 bedroeg f 910.717.32 Het saldo tegoed op 1 Juni 1933 Wilde branden en brandweer in aclie zien. f 910.745.61 Uitgegeven werden 13 nieuwe Spaarbank- boekjes en ingetrokken 12 Spaarbankboekjes. Het laatst uitgegeven boekje droeg het j No. 2827. Waarschuwde zelf de bewoners. Door de Haarlemsche recherche is Woens dagmiddag een twaalfjarige jongen naar het I politiebureau aan de Smedestraat gebracht, als verdacht van het stichten van vijf bran den, die in de laatste maanden te Haarlem hebben plaats gehad, namelijk op Vrijdag 21 April in het perceel Zijhuizen 3; op Woens dag 26 April in het perceel Barteljorisstraat 30; op denzelfden dag in een schuur van de broodfabrieken der firma Franken aan de Lange Margarethastraat; op Woensdag 24 Mei in het perceel Nieuwe Gracht 37 en Dins dag j .1. aan den Zijlweg achter het Sociëteits gebouw. De jongen bekende inderdaad zich hieraan te hebben schuldig gemaakt. De brand in het perceel Zijhuizen 3 (tus- schen Nieuwe Gracht en Kenaupark), waar de firma Wed. J. van Roode een opslagplaats voor meubelen en andere goederen had, werd op Vrijdagmiddag 21 April ontdekt in een schuur achter het gebouw. De brand nam da delijk een kwaadaardig karakter aan. Het gevaar voor uitbreiding was niet denkbeel dig. Als oorzaak werd aangenomen het achte loos wegwerken van een brandend eindje sigaar of sigaret. Vijf dagen later, op Woensdag 26 April, werd brand gemeld in het perceel Barteljoris straat 30, waar de kunsthandel van „Au Gout Artistique" gevestigd is. De bewoners wisten het vuur met enkele emmers water te blus- schen. De oorzaak van den brand, die in een bergplaats achtet het huis was ontstaan, was onbekend. Op denzelfden dag, twee uur later werd de brandweer wederom gealarmeerd voor een brand in de schuur van de broodfabrieken der firma Franken, staande achter het ge bouw van de Haarlemsche Jongemannen Ver eeniging in de Lange Margarethastraat. Hier had een partij houtwol vlam gevat en ook hier werd het achteloos wegwerpen van een brandend eindje sigaret als de oorzaak aan genomen. Enkele emmers water waren reeds voldoende om het vuur te dooven, zoodat de brandweer alleen een gedeelte van het dak behoefde te sloopen, om het uitbreidingsge vaar te voorkomen. Bijna een maand lang behoefde de brand- weer niet gealarmeerd te worden. Maar toen werd de lust van den jongen, om weer eens een brand te zien, hem blijkbaar te machtig. Hij veroorzaakte toen den brand, die op Woensdag 24 Mei, des middags ongeveer twee uur, ontstond in het perceel Nieuwe Gracht 37, waar de tandheelkundige kliniek van de Haarlemsche Ziekenfondsen geves tigd is. De brand ontstond in de keuken in het sousterrein, die als fietsenbergplaats wordt gebruikt. Die brand werdontdekt door een onbekenden jongen, die den con cierge waarschuwde, die in de wachtkamer op de tweede verdieping was. Pogingen om den brand te blusschen mislukten, waarop de brandweer het vuur met een straal op de waterleiding doofde. Het was ter gelegenheid van dezen brand, dat de Commissaris van Politie aan den jon gen, die den brand ontdekt had, verzocht aan het bureau te komen voor het verschaffen van inlichtingen. Hij meldde zich echter niet aan. Het was evenwel aan de recherche opge vallen, dat bij al deze branden telkens een geheimzinnige jongen was gezien, van wien geen signalement kon worden opgegeven. De recherche kwam toen op het denkbeeld, dat het wel eens een achterlijke jongen kon zijn, die de branden gesticht had. En dat zij goed gedacht had, is uit het onderzoek gebleken, Het was nu alleen nog maar de vraag, op welke wijze de jongen in handen van de po litie moest vallen. Het toeval heeft hier mee geholpen. Een rechercheur zag Woensdag middag een jongen staan kijken in de Burge meester Sandbergstraat, aan den achterkant van den Zijlweg, waar Dinsdagmiddag één uur (dus ook weer op klaarlichten dag) brand ontstaan was in een houten loods ach ter het Sociëteitsgebouw. Is dit een felle uitslaande brand ge worden, die door de brandweer met vijf stra len op de waterleiding bestreden moest wor den. De leegstaande loods ging in vlam men op. De jongen stond blijkbaar naar het resul taat van zijn „werk" te kijken. De recher cheur kreeg een sterk vermoeden dat dit de lang gezochte jongen was, vooral toen een schilder, die den jongen eerder gezien had, hem herkende. De rechercheur nam hem mee naar het Politiebureau, waar hij aan een scherp verhoor werd onderworpen en waar hij spoedig bekende, zich aan het stichten van deze vijf branden te hebben schuldig gemaakt. Hij is nu ook herkend door voorbijgangers, die hem even vóór den brand aan den Zijlweg over een schutting hadden zien klimmen. De jongen ging altijd met een doosje luci fers op stap en ging in het door hem uitge zochte perceel naar brandbare artikelen zoe ken, zooals manden met houtwol enz. Bij het verhoor deelde hij als reden voor zijn handelingen mede, dat hij zoo gaarne bran den en de brandweer in actie zag. Toen hem op den ernst van het geval gewezen werd en hem gezegd werd, dat ook wel eens men- schenlevens gevaar hadden kunnen loopen, toonde hij veel berouw en barstte in snikken uit. Nadat proces-verbaal was opgemaakt is de jongen, die ook bij de Kinderpolitie wegens diefstal bekend staat, aan zijn ouders terug gegeven. Op den Theems heeft tengevolge van de de uiic/ce mist een ernstige aanvaring plaats gehad, waarbij het stoomschip Royal Archer" hierboven afgebeeld, veel schade opliep. Een passagier: werd overboord geslingerd en-verdronk* VELSEN VELSER ZWEMINRICHTING Het aantal aanvragen om abonnementen neemt nog steeds toe en in verband hier mede heeft men besloten de tijden, dat de inrichting voor het publiek is opengesteld, uit te breiden. Deze nieuwe dienst treedt in werking Zondag 4 Juni 1933. Een nieuwe overzichtelijke dienstregeling waardoor de oude komt te vervallen, is ver schenen en is op aanvraag aan de Zwem inrichting en onderstaande adressen verkrijg baar: G. Vriend, Kanaalstraat 216. IJmuiden, J, W. Raadman, Zeeweg 97, IJmuiden-Oost,

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1