UIT HET BUITENLAND Frankrijk. STA TEN- GENERAAL Discussies over de Regeeringsverklaring FINANCIEELE BERICHTEN NIEUWS UIT INDlE. Frankrijk stelt op de Ontwapeningsconferentie haar controlevoorstellen aan de orde. In eerste lezing met principieele reserves aanvaard. Volmachten voor Henderson. Maatregelen der Duitsche regeering tot vermindering van de schuldenlast van den landbouw. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS GENèVE, lil de hoofdcommissie der ontwapenings conferentie werd Donderdag in eerste lezing het nieuwe program der Vransche regeering betreffende de uitbreiding der controle bevoegdheden der toekomstige ontwape ningscommissie besproken. Van de goed keuring van dit program stelt de Fransche regeering haar toestemming voor het Engel sche ontwapeningsverdrag afhankelijk. (Het controleprogram bevat de volgende punten: .1. Invoeging van een „landverraders-para graaf", waarbij de regeeringen zich verplich ten de publicatie of de bekendmaking van meedeelingen door personen die geen ambte naar zijn betreffende de schending van het ontwapeningsverdrag onder geen beding ge rechtelijk te vervolgen. Deze immuniteit wordt zelfs den ambtena ren gegarandeerd, indien dezen hun supe rieuren zonder succes hebben ingelicht over de schending van het ontwapeningsverdrag. 2. Publicatie der protocollen of der docu menten van de permanente ontwapenings commissie van den Volkenbond bij het on derzoek mogen op geen enkele wijze worden beperkt. 3. De permanente ontwapeningscommissie moet ten minste een maal per jaar in iederen staat een pnderzoek instellen naar den stand der bewapeninr 4). In geval van een schending van het ontwapeningsverdrag moet de permanente ontwapeningscommissie direct de betreffende mogendheid een termijn toestaan voor het herstel van den normalen toestand. Ingeval door de schending van het ontwapenings verdrag een oorlog uitbreekt zal de betref fende staat door alle statenleden van den volkenbond als schuldige worden beschouwd in den geest der sanctiebepalingen van art. 16 van het Volkenbondspact. Deze voorstellen zijn met principieele re serves van Engelsche, Amerikaan sche, Ita- liaansche en Sovjet Russische zijde en van talrijke andere mogendheden aangenomen. De principieele instemming van Norman Davis wordt hier beschouwd als het resultaat van de diplomatieke onderhandelingen tus- schen Herriot en Roosevelt. Nadolny behield zich het definitieve Duitsche standpunt voor tot de tweede lezing, doch legde er den na druk op, dat Duitschland bereid was iederen vorm van controlemaatregelen te aanvaar den, waardoor het nagestreefde doel zou kunnen worden bereikt, die voor alle. staten golden en binnen het noodzakelijke kader bleven Voorts heeft de hoofdcommissie na uit voerige debatten het door het presidium ge nomen besluit inzak.-? de voortzetting der ontwapeningsconferentie bevestigd. Henderson heeft thans officieel opdracht gekregen tijdens de verdaging der hoofdcom missie d-e noodige onderhandelingen alleen te voeren. Verder is overeengekomen dat de hoofd commissie in ieder geval op zijn laatst op 3 Juli weer zal bijeenkomen. Het presidium zal na de eerste lezing on verwijld overgaan tot de detailbesprekingen ten einde -den definitieven tekst van het ver drag voor te bereiden. De werkzaamheden van het presidium zijn geheim. DUITSCHLAND Het Rijkskabinet heeft, blijkens mededce- lïngen van het Wolff-bureau, zijn goedkeu ring gehecht aan de wet in zake de regeling der op den landbouw drukkende schulden. De wet beoogt den schuldenlast geleidelijk te verminderen, totdat hij zal zijn gedaald tot ten hoogste twee derde gedeelte van de waarde van den grond. Ten einde tot het gestelde doel te geraken, kan van de volgende maatregelen gebruik worden gemaakt: 1. verlaging van den rentevoet tot 4 f:2 pCt.; in geval van zulk een renteverlaging zal de schuldeischer naast de hem door zijn schuldenaar te betalen 412 pCt. nog 1 pCt. van de hoofdsom door het Rijk uitgekeerd krijgen; 2. omzetting der oorspronkelijke vordering in een niet-opzegbare, waarvoor een rente van ten hoogte 5 pCt. mag worden bedongen en die volgens een bepaald schema moet worden afgelost; 3. betaling der amortisatie-termijnen aan een hiervoor aan te wijzen publieke of onder staatstoezicht, staande credietinstelling, welke laatste hoofdsom en opgeloopen rente aan de crediteuren uitkeert. De bedragen voor de uitvoering van deze maatregelen, in totaal geschat op 300 millioen Mark, zouden als voorschot door den rijks minister van Financiën in den vorm van rentedragende schatkistbiljetten ter beschik king gesteld worden aan de Rentenbank Kreditanstalt, die ze na verdisconteering bij de Rijksbank, op haar beurt aan de met de schuldenregelingen belaste instellingen doet toekomen. Begrooting na langdurige beraadslagingen goedgekeurd. In de nachtzittingen die tot gistermorgen hebben geduurd hebben kamer en senaat de begrooting voor 1933 goedgekeurd. Tusschen kamer en senaat bestond een verschil van meening over het petroleum-monopolie dat door den senaat werd afgewezen. Een com promis-voorstel om een studiecommissie te benoemen die binnen drie maanden rapport over de kwestie uitbrengt en waarbij het par lement het recht behoudt een vrije beslissing Je. nemen werd in de kamer goedgekeurd met 359200 stemmen. In beide huizen had Da- ladier de vertrouwenskwestie gesteld. No§ verscheidene malen moest de begrooting van de kamer naar het Palais de Luxembourg worden .gezonden, doch ten slotte werd tegen zeven uur de totale begrooting door de kamer goedgekeurd met 385150 stemmen. Van be lang was bij deze stemming dat ondanks het besluit der socialistische fractie om de regeering te steunen 26 socialistische afge vaardigden tegen de regeering stemden. De goedgekeurde begrooting ging tegen haif acht voor de zooveelste en laatste maal naai de senaat die te ongeveer negen uur eveneens zijn goedkeuring hechtte aan deze met moei te tot stand gekomen bgrooting. Oostenrijk Krachtige maatregelen in Tirol tegen de ongeregeldheden De landsregeering van Tirol heeft, naar Wolff meldt, bevolen dat te Innsbrück met alle middelen opgetreden moet worden tegen demonstraties van welken kant ook. Buiten landers die deelnemen aan demonstraties worden zonder verwijl over de grens gezet. De huisdeuren moeten om 8 uur 's avonds ge sloten zijn, café's etc. sluiten om 11 uur. Kin deren beneden de 17 jaar mogen na achten 's avonds niet meer op straat In verband met de jongste betoogingen en onlusten te Innsbruck is een aantal studen ten die zijn ingeschreven bij de Universiteit te Innsbruck uitgewezen. Amerika, Zilver als suppletoire dekking voor de valuta. In welingelichte kringen verluidt, dat de Amerikaansche delegatie ter Economische Wereldconferentie zal voorstellen de centrale circulatiebanken te machtigen zilver te ge bruiken als suppletoire dekking der valuta tot een bedrag van ten hoogste 20 pet der goud dekking. Deze maatregel zal evenwel niet ver plicht worden en geleidelijk kunnen worden ingevoerd. De Amerikaansche regeering zou de bedoe ling hebben de 'dekking van den dollar in goud te verlagen van 40 tot 25 pet. China. Mandsjoekwo sluit den Oosterspoorweg. De Mandsjoerijsche regeering heeft beslo ten tot sluiting van den Chineesclien Ooster spoorweg bij Soeifemho, aan de Russisch- Mandsjoerijsche grens. Hierdoor wordt het spoorwegverkeer naar Wladiwostok geblokkeerd. Ter motiveering van dez-e maatregelen wordt verklaard, dat de Russen tot nog toe het in beslag genomen rollend materiaal, waarop Mandsjoerije aan spraak maakt, niet hebben teruggegeven. Controle van Japan op de voornaamste spoorwegen? In een commentaar op het wapenstilstands accoord schrijft de „Journal de Sjanghai", da tde gedemilitariseerde zone een terrein be slaat van ongeveer 13 duizend vierkante kilo meter, hetgeen de Japanners in staat stelt controle uit te oefenen op de geheele pro vincie Hoepeh en met de belangrijkste spoor wegen, KalganPeking en PekingTientsin. In het accoord is verder bepaald, dat de Ja- pansche troepen slechts van den Grooten Muur zullen worden weggetrokken, wanneer dit noodzakelijk zal worden geacht. Diiiltschland. Hoe het sluiten vaji huweliijken bevorderd zal worden. Onderstaatssecretaris Reinhardt van het rijksministerie van Financiën heeft tegen over de vertegenwoordigers der pers de wet inzake de vermindering der werkloosheid toe gelicht, die door het kabinet is aangenomen. Deze wet bestaat, naar spreker meedeel-de, uit zes hoofdstukken, t.w.: 1. Werkverschaffing. 2. Belastingvrijdom voor vervangingswerk zaamheden. 3. Vrijwillige giften ter bevordering van den nationalen arbeid. 4. Tewerkstelling van vrouwelijke arbeids krachten in de huishouding. 5. Bevordering van het aangaan van hu welijken. 6. Uitvoerings- en aanvullende bepalingen. Hoofdstuk 5, bevordering van het aantal huwelijken, bevat bepalingen, waardoor jon gelui in staat, worden gesteld, zich het meu bilair voor een kleine woning aan te schaf fen. Te dien einde zullen rentelooze huwe- lijksleeningen van ten hoogste 1000 mark worden verstrekt, waarop 1 pet. per maand moet worden afgelost. De in het huwelijk tredende vrouw moet zich daar tegenover verplichten, geen werkzaamheden te verrich ten, zoolang haar man minstens 135 mark per maand verdient. De leening wordt niet in contanten verstrekt, doch in den vorm van een officieel aanschaffingsformulier, waarop uitsluitend meubelen en huisgerei mogen worden Ibetrokken. Op deze wijze wil men reeds in het eerste jaar der wet 150.000 hu- welijken financieren. TWEEDE KAMER. Verblijdende kortheid. Geen bezwaren tegen spreektijdrant soen. Slechts de fractieleiders spreken. Meegaande hou ding van vele fracties. Ir. Albarda zal tegen minister Deckers scherp opponeeren. Is het kabinet parlementair? Geen fractieleider spreekt van verantwoordelijkheid. Kleine frac ties hebben geen groote sprekers. Een nieuwe uiteenzetting van prof. Aalberse. Twee raadselachtigheden. 1 Juni. Dat stemt hoopvol er is niemand ge weest. die bezwaar heeft gemaakt tegen de rantsoeneering van den spreektijd bij de van daag begonnen discussie over de regeerings verklaring. Zelfs heeft de heer Albarda zijn rede ingezet met de verklaring, dat het op het oogenblik, gezien de woeling der groepen, welke het Parlement willen ondergraven, zeer noodzakelijk is, dat alle Kamerleden zich buitengewoon beknopt uitdrukken. Ook is er niet gebleken van eenige animo bij eenige fractie, om meer dan één spreker het woord te doen voeren. Dat stemt zeer hoopvol, vooral nu ons is gebleken, dat in 1926 bij de discussie over de regeeringsver klaring van Minister de Geer geen enkele spreektijdrantsoeneering werd opgelegd. Vandaag hebben zich over de kabinets formatie en de regeeringsverklaring uitge sproken: van de groote groepen de heeren Albarda. Aalberse. Knottenbelt en Joekes, van de kleine groepen de heeren Westerman, Lingbeek. Vervoorn, Van Houten en De Vis ser. We moeten dus nog hooren de heeren De Geer en Schouten en van de kleine groepen de heeren Arts en Kersten. Wanneer we 't geheel overzien, dan hebben behalve de heeren Westerman (Nat. Herstel), Vervoorn (Platt.) en van Houten <C. Dem.i en de Visser (comm.) alle sprekers gezegd, met het extra-parlementaire kabinet te zullen meegaan, voor zoover zij dat konden. Uit de rede van den heer Albarda is wel duidelijk geworden, dat 't den s.d.a.p. niet zoo heel ge makkelijk zal vallen om met Dr. Colijn mede te gaan. En bovendien er waren vele vragen t.a.v. de regeeringsverklaring. Hoe zul len verschillende passages daaruit zich prac- tisch verwerkelijken? Voorts was een alge meen, vooral bij de vroegere linkerzijde en Ds. Lingbeek, zich verheugd uitspreken over de door de komst van het huidige kabinet, wegvallen van de oude „antithese-politiek". De heer Albarda was de eerste woordvoer der. Hij begon met een analyse van de verkie zingen. Allereerst betoogde hij, dat door den uitslag der verkiezingen werd bewezen, hoe zeer de Kamerontbinding verkeerd was. Zelfs is daardoor, in crisistijd, stagnatie ontstaan in de vermeerdering van 's lands inkomsten. De heer Albarda zeide dan, dat er in den verkiezingsstrijd veel trompetgeschal is ge hoord tegen de s.d.a.p. Maar, al valt 't niet te ontkennen, dat de s.d.a.p. verloren heeft, dat ze in dezen tijd van aanvallen op haar, niet nóg meer verloor, is een bewijs van de s.d. weerstand. Wat den heer Albarda verheugde. Ondanks de daling van de s.d.a.p. gingen de burgerlijke partijen, behalve de a.r. groep niet vooruit. Ook de rechtsche groepen te zamen niet. Hij moest daarom ook waardee- ren, dat- de heer Colijn geen rechtsche meer derheid wilde.Een rechtsch ministerie zou veel te zwak zijn geweest. Het onmogelijk blijken van rechtsche samenwerking zag de heer Al barda als een duidelijk bewijs van de steeds meer om zich grijpende aftakeling der recht sche groepen. Noordzakelijik overigens, want de rechtsche samenwerking ziet hij als een hinderpaal voor zuivere politiek. „De chris telijke volksaspiraties" uit de regeeringsver klaring verklaarde de heer Albarda dan ook alleen als middel om de pil te vergulden van het eindigen der antithese-politiek. Maar hoe denken de liberalen en de vrijz. democraten over die „christelijke aspiraties"? - vroeg de heer Albarda. Prompt kreeg hij antwoord van de heeren Knottenbelt en Joekes, welke laatste de woordvoerder van de v.d. fractie is geworden. Beiden.betoogden zij, de „christelijke aspira tie" op te vatten in den zin, waarin de Grond wet spreekt van opvoeding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden. De heer Albarda begreep niet, hoe de v.d. van den aanvang af hebben kunnen willen medewerken aan een samengaan van vijf groepen. De liberalen waren dus voor ben minder gevaarlijk dan de s.d.a.p. Evenmin waardeerde hij 't. dat de r.k. groep on danks vroegere uitingen zich zoo gaarne heeft neergelegd bij het formateurschap van Dr. Colli n. Vanmiddag zijn weer allerlei beschouwin gen gehouden over de vraag of het kabinet- Colijn een parlementair kabinet is of niet. De meeningen wisselden met de onderscheiden inhouden, welke aan het begrip „parlemen tair" verbonden worden. De heer Albarda noemde het kabinet parlementair, en de ver schillende daarin opgenomen groepen, ten volle aansprakelijk. De heer Albarda noem de de kopstukken der partijen, welke er In vertegenwoordigd zijn. We willen niet ont kennen, dat dit beteekenis heeft ook Mr. Joekes (v.d.) deed dat niet maar we heb ben toch geen enkelen fractieleider hooren zeggen, dat zijn fractie verantwoordelijkheid wilde dragen. Integendeel! Het kabinet-Colijn is dan ook zeker geen parlementair kabinet; de titulatuur: crisiskabinet spreekt daarvan reeds. Dan heeft de heer Albarda nog eens her haald, dat hij een „democratisch" kabinet onder presidium van Mr. v. Schaik de voor keur zou hebben gegeven en daarvoor ook reden genoeg aanwezig zou geweest zijn. De heer Aalberse (r.k.) wees dat echter oogen- blikkelijk terug met een verwijzing naar een uitspraak van den heer Albarda vóór de ver kiezingen, waarbij deze verklaarde met de .k. niet te willen samenwerken. De heer Albarda bejubelde 't niet, dat de heer Marchant (v.d.) reeds direct begon met het uitzetten van het ambtelijk apparaat van zijn nieuwe ministerie. Hij vroeg ook de vraag werd natuurlijk door communist De Visser herhaald hoe dat nu moest: de v.d. ontwapenaars in dit kabinet, naast Dr. Deckers. Wie heeft nu ingebonden zoo luidde de vraag de heer Marchant of Dr. Deckers? Of zijn ze „gleichgeschaltet?" De heer Knottenbelt (lib.) en de heer Joekes (v.-d.) wisten 't te waardeeren, dat het kabinet de geestelijke en principieele kwesties niet wilden toespitsen. De heer Joekes voegde daaraan toe, dat medewerking aan het nieuwe kabinet daarom nog niet be- teekende uitschakeling der beginselen het beteeken de slechts, wijl er gezamenlijk zoo veel te doen is, een voorloopig laten rusten van principieele vragen. B.v. de kwestie der ontwapening. Afstand werd er niet van ge daan. End© noodzakelijke besparing zou ook de defensie moeten treffen er zou dus van zelf op de weermacht worden bespaard. Hij haalde het rapport-Weiter aan. Onze lezers weten, dat dit in het program-Colijn voor komt, voor zoover de weermacht rakende. De heer Albarda vroeg met anderen, o.a met Prof. Aalberse (r.-k.) en den heer Joekes (v.-d.) wat de nieuwe ordening van het be drijfsleven beteekende. Ging dit in socialisee- rende richting? Of wordt 't een ordenini voor zoover de handelspolitieke positie in ons werelddeel zulks noodzakelijk maakt? Waarom vervolgde Ir. Albarda zegt de regeeringsverklaring niets van medezeg genschap. niets van de Zuiderzeedrooglei ging, niets over de mate, waarin indirecte belastingen zouden moeten worden geheven. Welnu van een teveel aan indirecte beals- tingen wilde ook de heer Joekes niets weten. De heer Albarda wil met zijne fractie dus verder afwachten, wat het- kabinet gaat voor stellen. Maar felle oppositie zal hij voeren tegen Dr. Deckers, die naar de woorden van den s.-d. leider, ministerieele willekeur voert, een soort ketterjacht ontketent en daarmee een sterke propaganda voert voor het entremisme. We kunnen niet zeggen, dat de vertegen woordigers der kleine fracties een bepaald uitnemenden indruk hebben gemaakt. Zij maakten niet den indruk van sterke figuren. Achtereenvolgens hoorden we de heeren Westerman (Nat. Herstel), Lingbeek (H.G.S.) van Houten (Chr.-Dem.) en Vervoorn (PI.) Geen der woordvoerders is een spreker. De heer Westerman kreeg het al direct met den communist te kwaad. Toen hij opmerkte te zijn afgevaardigd door het volk, riep de heer De Visser: „Je bent niet afgevaardigd afgevaardigd werd generaal Snijders". Van niets, dan van teleurstelling sprak de heer Westerman. De partijpolitiek zoo zei hij had in ons land een nationale ople ving in een nationaal kabinet achterwege ge houden. Alles is nog partijpolitiek! Er is nog niets te zien van een nieuwen tijd, een nieu wen koers niets nog van een willen uitsnij den van rotte plekken en dat terwijl ons volk zulke prachtige eigenschappen heeft. De „troonrede" noemde de heer Wester man uiterst vaag een teleurstelling op zichzelf, na de teleurstelling, dat *Dr. Colijn zich niet boven de partijen had weten te stellen en een werkelijk nationaal kabinet had gevormd, bestaande uit mannen, die elk Op hun gebied uitmunten, die minister wa ren geworden, niet als een -bekroning van een parlementaire loopbaan, maar uit plicht-s besef jegens de natie. Dr. Westerman is geen vriend van het par lement. Hij gelooft, -dat zijn tijd reeds voor bij is. Op Dr. Westerman volgde Ds. Lingbeek voor de H.G.S. Hij heeft weer de plaats in genomen van den heer Peereboom. Na eenige grappige opmerkingen over de houtsoorten samenstelling, waarmede het nieuwe kabinet zou zijn te vergelijken, ging hij zich ver-die pen in d-e „antithese"-politiek, zooals die een maal door Dr. Kuyper werd gesteld. Hij had die tegenstelling altijd onredelijk gevonden en zag dat wel volkomen bewezen d-oor den loop der dingen in de laatste maanden. In dezen loop ontdekte hij -de straffende hand Gods over de coalitiepolitiek, welke alleen maar ontstónd om de drie rechtsche groepen te helpen aan politieke macht. De rechtsche politiek is bankroet, besloot Ds. Lingbeek, nadat hij nadrukkelijk had ge ïnformeerd naar d-e houding der regeering tegenover de salarissen -der onderwijzers- kloosterlingen. De chr. democraat Van Houten ook zag het crisiskabinèt als een bewijs van de crisis in de rechtsche coalitie. Ook de heer v. Houten noemde het kabinet parlementair, door de figuren der groote partijen, -die er in verte genwoordigd waren. Het huidige kabinet achtte hij precies hetzelfde, als wanneer Dr. Colijn in zijn eerste opdracht zou geslaagd zijn geweest. Nu zitten er R.-K. in, die ze in het kabinet-Colijn niet wilden. Hoe kan dat? Het werd betiteld als een weinig verheffende politiek der R.-K. De heer Van Houten zag een der groote oorzaken van de crisis, daarin, dat onze maatschappij door en door mam monistisch is. Het Christendom eischt een andere maat schappij vorm. De lasten moeten verdeeld worden, zóó dat wie het meeste dragen kan, ook het meeste draagt. Bij salarisverminde ring moeten de hooge salarissen meer gedrukt worden dan de lage. Ook de heer van Houten vroeg naar de bedoeling van de „ordening van het bedrijfs leven". De plattelander Ver voorn was zeer moeilijk te verstaan hij pleitte bovenal voor invoe ring van graanrechten en voor de stichting van een departement van Landbouw. Dan de communist De Visser, die de heer Joekes vroeg om maatregelen daarte gen mededeelde, de regeering te zullen be strijden met alle, ook revolutionnaire mid delen. De heer Knottenbelt (lib.) zou beknopt en zakelijk de regeeringsverklaring bezien. Hij wist wel, dat de regeering in dezen tijd een machtigingswet zoo nu en dan zou noodig hebben, maar hoopte toch dat zulk een machtiging zou beperkt worden tot de cnmis bare gevallen. Hij zou met zijn fractie het kabinet steu nen, waar dat kan, ook al zou het offers van populariteit vragen. Thans moesten alle par tijen samenwerken, behalve dan die, welke, gelijk de S.D.A.P., zich bij voorbaat door haar houding hadden uitgesloten. De heer Knottenbelt was niet te spreken over de R.K. welke uit afkeer van de liberale beginselen geen samenwerking hebben ge wild. Hij deelde mede, dat de liberalen van den aanvang af in 's lands belang hebben willen samenwerken en bereid waren daar voor offers van politieken aard te brengen. De R.K. hebben dat niet gewild dat heeft een deuk gegeven aan de mogelijkheid eener parlementaire regeering en was koren op cien molen van hen, die meenen, dat het oarle- mentaire stelsel zijn tijd heeft gehad. De Liberale leider zou, wanneer maar eenigszins mogelijk, het kabinet zijn steun geven. En bond de regeering op het hart vcor het bedrijfsleven zooveel mogelijk te doen op de Economische conferentie. Be heer Knot tenbelt pleitte voor één vermindering van 30 opcenten op de thee en voor een rekening houden met de wenschen van het bèdrijfsle^ ven t.a.v. de omzetbelasting. Dr. Aalberse, de R.K. leider zette nog eens uiteen na zijn publicatie in de Maasbode dat hij wenschte een zoo sterk mogelijk par- lementair kabinet. Hij zag in een kabinet van vijf groepen, de homogeniteit, die noodig was, ontbreken. De meerderheid was te breed. De meerderheden zouden kunnen wisselen.' Een z.g. „nationale" saamhoorigheid, op grond van vijf partijen, geeft, naar het inzicht van Dr. Aalberse geen voldoende basis voor staatkundig samengaan. Uit louter vader landsliefde zei reeds Thorbecke brengt men geen offers, die men staatkundig scha delijk acht. Dr. Aalberse heeft twee min of meer raad selachtige opmerkingen gemaakt. In de eer ste plaats, dat de a.r. fractie een rechtsche samenwerking onmogelijk achtte, niet om de R.K. fractie. Dus om de C.H.-fractie! In de tweede plaats heeft dr. Aalberse gezegd, dat het voor een juiste kennis van personen en zaken goed zou zijn. wanneer gepubliceerd zou worden de briefwisseling van ook andere fracties, dan de R.K. De heer Aalberse heeft voorts gevraagd, waarom wel alle schaduw valt op de R,K. groep, welke een parlementaire regeering van vijf onmogelijk maakte, en niet op de a.r. groep, welke een rechtsche samenwerking niet wilde. De heer Aalberse zeide geen bezwaar te hebben tegen liberale ministers in het kabi- neta Maar wel tegen een meerderheidsvor ming met liberalen. Dat heeft niets te ma ken met persoonlijke antipathie maar er zijn tegenstellingen, zoowel op staatkundig, als economisch, als sociaal terrein met de liberalen, terwijl op sommige gebieden nog wel met de v. d. overeenstemming zou te ver krijgen geweest zijn, wanneer ze althans op sommige punten (o.a. ten aanzien van de lanasdefensie) toegeeflijk zouden ge-.veest zijn. Tenslotte zeide Dr. Aalberse. dat hij RE. ministers, die groote. persoonlijke bezwaren hadden tegen het zitting nemen in het hui dige kabinet, daartoe heeft weten te bren gen, wijl hij nu eenmaal een normaal parle mentair kabinet niet mogelije was, het extra-parlementair kabinet ad hoe zoo sterk mogelijk wilde maken. Hij herinnerde dan ook het nieuwe kabi net aan wat Jozef tot zijn broeders zeide: „Gaat en wordt niet toornig op elkaar". In den loop van ons overzicht hebben we reeds enkele malen den heer Joekes ge noemd. Vermelden we nog, dat hij ook aan drong op verdere publicatie van correspon dentie, dat hij zich gelukkig prees wegens het wegvallen van de antithese-politiek en voorts aandrong op belastingen welke naar draagkracht waren te heffen. INTIMUS. FINANCIEELE BERICHTEN. De Per lak Petroleum Maatschappij zal een dividend uitkeeren van 6 pet. (v.j. 9 pet.) De N.V. W. A. Hoek's Machine- en Zuur- stoffabriek maakte een winst van f 383,648 (v.j. f 507.937), die voor afschrijvingen be stemd zal worden. De Cultuur Mij. Goalpara zal 13 pet. .divi dend uitkeeren (v.j. 26 pet.) De N.V. Houthandel v:h. G. Alberts Lzn &s Co. heeft in 1932 een bedrijfsverlies geleden van f 18,637 (v.j. f 99,938). Bii de N.V. Silau Sumatra Rubber Mij. is het verlies gestegen van f 11,564 tot f 47,073. BLUSCHWATER OP 133 K.M. AFSTAND ZWARE BRAND EEN DOODE. MEDAN, 1 Juni (Aneta) Hedennacht zyn te Rantau Prapat twee en zeventig gedehs afgebrand. De schade toegebracht aan de goederen in de gedehs bedroeg f 95.000. De schade aan de gebouwen f 54.000. Hiervan wordt een bedrag van 38.000 door verzeke ring gedekt. Een twaalf-jarig Maleisch kind verbrandde. De brand was zoo hevig dat hij over de 15 meter breede straat sloeg. Een pa niek werd voorkomen door het optreden van den controleur en de politie. De gloed was zoo hevig dat de bevolking mijlen uit den omtrekt toestroomde. De dichtstbijzijnde brandput bevond zich op een afstand van 133 kilometer te Tandjoengbalei. De dakloozen werden ondergebracht in een kazerne en bij particulieren. De brand brak uit in een Maleischen winkel die niet was verzekerd. Waarschijnlijk is er geen sprake van moedwil. RADJAH VEROORDEELD. LIET EEN MAN DOODHONGEREN. KOEPANG. 1 Juni (Aneta De raajah van Insana die indertijd werd geschorst in verband met het feit dat practisch was be wezen, dat hij een man' levend heeft be graven. een ander een jaar lang in zijn particuliere gevangenis opsloot, werd ver oordeeld tot 20 jaar verbanning. Bij het vernemen van het vonnis heeft hij te Kefemnano getracht door middel van een pennemes zelfmoord te plegen. De radjah werd onmiddellijk naar het hospitaal te Atamboea gebracht waar hij werd geope reerd. VERDUISTERING DOOR EX-BANKDIRECTEUR. De Haagsche Rechtbank heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen den gewezen Bank directeur, thans gedetineerd, tegen wien door het O.M. terzake van verduistering van 2 obligatiën van 1000 dollar en 1 obligatie van 500 dollar ten naaeele van het Klooster van den Goeden Herder te Conradshammer (Dantzig) 11/2 jaar gevangenisstraf was geëischt. De Rechtbank wees vonnis overeenkomstig dezen eisch, doch bracht drie maanden voor arrest in mindering.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 8