HET NIEUWE AVONDBLAD A. A. M. EEN en ANDER OVER BRANDSTOFFEN DOMANIALE 18e JAARGANG No. 181 DINSDAG 6 JUNI 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y£ cents incasso, per kwartaal S 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheels invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; f 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Bondigheid. Het Tweede Kamer-debat over de re- geeringsverklaring is in zeer beknopten en grootendeels ook bondigen vorm gehouden. Een weldadig aandoend feit na vele jaren van eindeloos gepraat en dientengevolge uit dijende Handelingen. Als de openbare be stuurscolleges want hetzelfde geldt ook voor andere dan de Staten-Generaal veel van de belangstelling des volks verloren heb ben in die jaren, ligt dat voor een groot deel aan den mateloozen omvang der debat ten, aan tallooze afdwalingen van het aan hangige onderwerp, aan een algemeen gemis aan zelfbeperking, zoodat, nu ernstig ge tracht wordt de werking van het parlemen taire stelsel te verbeteren,- dit een zaak van belang is. Openbare colleges van bestuur zijn uit den aard van hun wezen altijd zeer gevoelig geweest voor de publieke opinie, in dien zin vooral, dat zij haar direct trachten toe te spreken. Veelal richten de afgevaardigden des volks zich in hoofdzaak tot het volk via de aanwezige journalisten. En dit heeft tot de verschrikkelijkste uitweidingen en afdelingen van het aanhangige onderwerp geleid. Herhaaldelijk is in dit blad op het verkeerde daarvan gewezen; bij allerlei ge legenheden hebben wij het gecritiseerd. En onze stem wasde stem der openbare meening, zooals die nu eenmaal in de dagbla den tot uiting pleegt te komen. Niet speciaal in dit dagblad alleenwij wenschen ons dat heusch niet aan te matigenmaar in de dagbladpers als geheel. Schier alle, ja ik denk wel alle zonder uitzondering, hebben bij meer of minder gelegenheden protesten aangeheven tegen het gemis-aan-zelfbeper- king bij de openbare lichamen. Sommige bijzonder-vastberaden voorzitters, met veel persoonlijk overwicht, hebben de dis cussies weten te begrenzen. Maar slechts in zekere mate, want het reglement van orde geeft hun weinig houvast op dit gebied. De Tweede Kamer heeft nu zelf besloten dat iedere fractie slechts drie kwartier spreektijd over de regeeringsverklaring zou hebben, en de fracties zelf hebben zich elk beperkt tot een redevoering van hun leider. Dit goede be gin zal hopelijk gehandhaafd blijven en ho pelijk navolging vinden in Provinciale Staten en vooral gemeenteraden. Maar veiliger zou het zijn als men de bevoegdheden van de voorzitters maar wat uitbreidde. Het parlementarisme zou zichzelf daarmee een dienst bewijzen en zijn eigen invloed ver- grooten. Misschien mag een journalist zich wel veroorloven te zeggen, dat hij de open bare meening vrij scherp aanvoelt. Welnu: naar mijn overtuiging, die niet van gisteren dateert, begaan Kamerleden, Statenleden en Raadsleden een fout als zij zich via de pers tot hun kiezers richten. De kiezers verlangen en verwachten slechts dat zij zich via den voorzitter tot elkaar zullen richten, eikaars argumenten bestrijden, met elkaar beraadsla gen in het belang van het geheel, dat ons aller belang is. De pers zit er om dat te boek staven en het aan de buitenwereld mee te deelen, die er met belangstelling kennis van zal nemen als het in bondigen, zakelijken vorm is gehouden en zich tot het aanhangige onderwerp bepaalt. Anders lacht zij erom, of haalt er de schouders over op. Zij voelt het dan en dit geldt voor alle kringen dei- samenleving als in strijd met de waardig heid van haar vertegenwoordigend college. Het publiek vindt den Raad veel belangrijker dan de raadsleden, de Staten veel belangrij ker dan de Statenleden, de Kamer veel be langrijker dan de Kamerleden. En dat is vol komen juist. „Het publiek voelt altijd juist", heeft een groot tooneelspeler was het niet Louis Bouwmeester? gezegd. „Het is, in be slissende instantie, de beste criticus. Als het zelf toegesproken wil worden door zijn verte genwoordigers, kan dat gebeuren op speciaal daarvoor belegde openbare meetings, die wer kelijk genoeg gehouden worden! Met volkomen instemming lees ik de hier volgende passage uit een artikel van den heer J. L. B. Keurschot, socialistisch Gedeputeer de van Gelderland, die zijn eigen partij cri- tiseert, en wiens betoog in dit opzicht ook door afgevaardigden van andere richting tot hun eigen partij gericht zou kunnen worden: „Als ieder jaar bij de behandeling der st-aatsbegrooting in de Tweede Kamer onze fractieleider ons program toelicht en verdedigt, kunnen diezelfde beschou wingen in de Staten en gemeenteraden veilig achterwege blijven, geen kiezer kan er op gesteld zijn in een kort tijds bestek dergelijke redevoeringen driemaal te moeten lezen. Als zooals dit jaar het geval is geweest -53 dagen noodig zijn om een gemeentebegrooting in den raad te behandelen, hetgeen duizenden guldens kost en waardoor 1/6 deel van het jaar de burgemeester, de wethouders, een aantal hoofdambtenaren en voor een deel ook de raadsleden aan hun werk worden onttrokken, dan moet dat in de kiezersmassa afkeer wekken van het stel sel, dat -zóóveel kostbaar gepraat in het leven riep. Als voor de behartiging van de belangen van één man, een groote- stadsgemeenteraad twee dagen noodig heeft, dan vraagt men zich af, waar het heen moest, als alle overige burgers hetzelfde eischten en dan krijgt ons par lementaire stelsel een deuk, die niet meer te verwijderen is". Dit is de zuivere waarheid. Er zullen wellicht communistische afge vaardigden zijn die zich aan nieuwe opvattin gen van bondigheid en zelfbeperking, van handhaving van de waardigheid, zakelijkheid en ernst van het college waartoe zij behooren, niet willen storen. Dan moet men hen ertoe dwingen, en als dat niet helpt, schorsen. De meening van de overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk zal daarmee instem men. Wij verwachten van onze overheidscol- leges in de eerste plaats, dat zij zichzelf en hun hooge taak respecteeren. Wij wenschen in die colleges geen demago gisch vertoon, maar zakelijk en rustig beleid in het belang van ons allen. Daar hebben wij recht op. Ordeverstoorders moeten er uit. Wij wenschen bovenal dat een gemeenteraad zich strikt bepaalt tot gemeentezaken, de Staten zich beperken tot provinciale aangelegenhe den, de Kamers tot de zaken des lands. Die opdracht hebben zij van ons, en daar moeten zij zich aan houden als zij op de belangstel ling en het respect van hun kiezers aan spraak willen maken, en zich hun ambt waardig toonen. R. P. IJMUIDEN DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. OVER TERREUR. Het bestuur der IJmuider Federatie schrijft ons: Wij izijn de laatste maanden vergast op steeds wilder wordende, van zekere zijde verspreide berichten over door de stakers te IJmuiden uitgeoefende terreur, waardoor en zeker mede door van dezelfde zijde op het het hoofd van politie uitgeoefenden druk, een aantal politiemaatregelen zijn afgekon digd waarvan door ons aanstonds de abso lute overbodigheid is betoogd, hetgeen thans wel door de feiten wordt bevestigd. Voor en na het afkondigen dezer politie maatregelen was het aantal overtredingen van welken aard ook zeer gering n.l. één beschuldiging van mishandeling vóór het af kondigen der verboden, een overtreding na het afkondigen der verboden door zes leden der IJmuider Federatie van het algemeen politievoorschrift het zich tusschen 12 uur 's nachts en 5 uur 's morgens op straat be vinden één geval van z.g.n. huisvrede breuk, één beschuldiging- van bedreiging, en één geval van mishandeling. In de achter ons liggende weken nu is een aantal dezer overtredingen n.l. de be schuldiging van mishandeling, de overtreding van het algemeen politie voorschrift en de z.g.n. huisvredebreuk door het kantongerecht te Haarlem berecht. Ondanks de vrijwel bij al deze zaken felle requisitoir's door den of ficier over de terreur in IJmuiden, ook onder den indruk der verspreide couranten berichten (immers werd aan den verdediger gevraagd „maar mijnheer leest u dan geen couranten?"), bleken de overtredingen en dus de terreur van zoodanig geringen aard dat alleen in de eerste zaak veroordeeling tot f 15 boete volgde, terwijl in de andere zaken overtreding politievoorschrift en huis vredebreuk vrijspraak moest volgen. Waar In IJmuiden eenerzijds door de ver spreiders der terreurberiehten, de door het Hoofd van politie afgekondigde algemeene voorschriften van politie ten zeerste zijn toegejuicht, en anderzijds door een groot gedeelte der burgerij vooral door dat gedeelte tegen wie ze waren gericht deze maatrege len ten scherpste zijn gelaakt, laten wij hier onder volgen de overweging waarop het vrij sprekend vonnis der overtreding van het algemeen politievoorschrift, van den kanton rechter berust. Overwegende ten aanzien van de straf baarheid van het hierboven bewezen ver klaarde feit: dat door den ambtenaar van het Open baar Ministerie kennelijk is ten laste gelegd de overtreding van het verbod voorkomende in een bevel ter handhaving der openbare orde door den burgemeester van Velsen in gevolge artikel 219 der Gemeentewet ge geven, sub H opgenomen in het gemeente- Geen kat in den zak. Vorige maal spraken wij er ever wan neer kolen te bestellen. Thans over het h o e. Bestel een bepaald merk niet zoo maar vi het wilde iveg Engelsche of HollandsOhe. Verlang de beste ivaar voor Uw geld en koop op naam van de mijn! Illlllll de Beste! Erics6onstrnat 1 (Sluisplcin) Telef. 44 Zeeweg 263, Telefoon 907 Mecrenstcinplein 1, Beverwijk, Tel. 2451 j (Adv. IngezMed.) Pinksterdrukte in IJmuiden. Op het strand. blad van Velsen no. 34 van 1933 1ste afdee- ling 2 Mei vastgesteld te Velsen den len Mei 1933 en afgekondigd en in werking ge steld op 1 Mei 1933 des namiddags te 11 uur welk verbod luidt: De Burgemeester van Velsen verbiedt een ieder zich tusschen twaalf uur (24 uur) des avonds en vijf uur des voormiddags in de afdeeling IJmuiden op den openbaren weg of buiten gebouwen of feitelijk voor ieder toegankelijke terreinen wegen of voetpaden te bevinden, welk ver bod blijkens het hierboven als bewezen aan- genomene door den verdachte- is overtre den. Overwegende dat de overtreding van dit verbod evenwel niet strafbaar is gesteld met name niet bij artikel 443 Wetboek van Straf recht daar dit artikel geen straf stelt op overtreding van de bevelen door den bur gemeester ingevolge artikel 219 der Gemeente wet gegeven doch slechts op de overtreding van een Algemeen voorschrift van Politie krachtens artikel 220 der Gemeentewet door den Burgemeester voor de inwoners uitge vaardigd en afgekondigd waarvan in casu de rede niet is, hetgeen ten overvloede dui delijk blijkt uit de overweging aan het hoofd van dat bevel gesteld dat naast het alge voorschrift van Politie houdende verbod van samenscholing door den burgemeester vast gesteld den len Mei 1933 en afgekondigd op 1 Mei 1933' bevelen ter handhaving dei- openbare orde dienen te worden gegeven ingevolge artikel 219 der gemeentewet, dat toch de in dat artikel genoemde be velen behooren te worden gericht tot hen die met de handhaving der orde belast zijn en deze uit den aard hunner betrekking ver plicht zijn aan die 'bevelen gevolg te geven, zoodat een strafbepaling tegen niet naleving niet te pas komt, Overwegende dat waar derhalve het ten laste gelegde en bewezen verklaarde feit niet strafbaar is gesteld bij artikel 443 Wetboek van Strafrecht en evenmin bij eenige andere Wet of verordening^ yerdachte van alle rechtsvervolging behoort te worden ontsla gen. Gelet op artikel 352 Wetboek van Straf vordering verwerpen het verweer van nietig heid van dagvaarding. Verklaren het bewezen en ten laste ge legde feit niet strafbaar. Ontslaan den ver dachte van alle rechtsvervolging te dier zake Spreken hem vrij van hetgeen meer of anders is ten laste gelegd dan hierboven als bewezen is aangenomen. Aldus gewezen en uitgesproken in de Open bare Terechtzitting van het Kantongerecht te Haarlem van den 24 Mei 1033. Het OM. ging tegen deze uitspraak in hooger beroep. O.i. echter meer om in dit speciale geval een principieeie uitspraak uit te lokken dan om de geweldige strafbaarheid van de ge pleegde overtreding. In ieder geval zal straks voor de Recht bank en mogelijk, zelfs tot voor den Hoogen Raad worden uitgemaakt of voor overtre ding van zoodanig gebod straf kan worden opgelegd. Ziehier de terreur, ziehier de feiten na 5 maanden staking. Is het wonder dat wanneer je om bewijs gronden vraagt, hetzij aan een instantie welke beschuldigt, hetzij aan een instantie, welke er van onder den indruk is, men zich verschuilt achter wat algemeenheden, men in ieder geval van niemand aangetoond krijgt, kan krijgen, dat de beschuldigers ge lijk hebben. AANVOER PAPIERHOUT. Het Russische stoomschip Michail Frunze is van Leningrad binnengekomen en naar Velsen verder gegaan ter ontlosslng van een lading hout voor de Papierfabriek. MET MOTORDEFECT BINNENGELOOPEN. De motorkotter Luctoï* et Emergo, IJm. 17, kwam hedennacht binnen met motordefect. VELSEN DRUKKE PINKSTERDAGEN. ENORME DRUKTE OP HET STRAND EN BIJ DE PONT. Pinksterdrukte in IJmuiden. De boot uit Amsterdam voerde honderden aan. De Pinksterdagen van het jaar 1933 zullen bij de tienduizenden, die deze dagen hebben besteed, om ze aan zee of in het bosch of ergens anders buiten door te brengen, nog lang in herinnering blijven. Men moet zeker vele jaren teruggaan om een jaar te ontmoe ten, dat ons zulke rijke Pinksterdagen bracht. Er was zon voor allemaal, voldoende wind voor de zeilers, niet te veel wind voor de wielrijders, er was schaduw voor den wan delaar, die zich met welbehagen kon uitstrek ken op de vele schaduwrijke plekjes in Vel- serbeek, Rooswijk of Burgemeester Rijkens- park, er was wat te verdienen voor degenen voor wie het een kwestie van ,,to be or not to be" is al naar gelang het kwik in den ther mometer zich bevindt in de buurt van de 8( graden of de 50 graden in de schaduw. We mogen ons in IJmuiden gelukkig prij zen, dat ons het schouwspel van een voetbal wedstrijd in deze sub-tropische hitte be spaard is gebleven. In gedachten hebben we op het terrein van Go Ahead in Deventer even om een hoekje gekeken, waar onze elf Stormvogels in het zweet huns aanschijns „voor hun pleizier" 'of voor dat van den K.N.V.B.?) een partijtje hebben gevoetbald en verloren. Laat ons hopen, dat ze allen weer gezond-en-wel in den kring hunner verwanten en supporters mogen terugkeereu. Wim Koster zal, toen hij het doel van Storm vogels stond te verdedigen, wel eens aan zijn syphons in IJmuiden gedacht hebben. Van de Pinksterdrukte hebben we in IJmui den en Velsen wel onze portie gehad. Het strand was de beide dagen „uitverkocht' Tienduizenden hebben genoten van de frissche zeelucht, duizenden hebben zich in het nog wel wat al te frissche water ge waagd. De pier leek af en toen een drukke boulevard. Op het strand was het gezellig druk, als in het vacantieseizoen. Honderden tentjes ston den her- en derwaarts verspreid; ijscoventers en andere gelegenheids-kooplieden hadden handen te kort om hun klanten te bedienen. De strandpaviljoens hadden het echter niet bijzonder druk. Deze hebben ongetwijfeld de gevolgen van de malaise gevoeld. Het spreekt vanzelf, dat Amsterdam weer een groot deel der bezoekers leverde. De boo ten der Alkmaar Packet,' die een uurdienst onderhield, hebben dan ook duizenden passa giers vervoerd. Een enorme stroom vond echter per auto, per rijwiel of te voet zijn weg langs den nieuwen weg, met het logische gevolg, dat het parkeerterrein beide dagen als het ware bestormd werd. Ook de strand- taxi's hebben ruimschoots hun aandeel 'gehad. Op beide dagen hebben de drie groepen ge reden. Allerhande veerbootjes vervoerden even- Visch naar Frankrijk. Zooals het steeds bij het percentsgewijze verdeelen van een contingent is gegaan of bij de een of andere percentsgewijze distributie is het ook nu gegaan bij het verdeelen van de hoeveelheden visch, die wekelijks naar Frankrijk mogen worden uitgevoerd: groote tevredenheid bij degenen, die goed, groote ontevredenheid bij degenen, die slecht be deeld zijn. 1-Iet is natuurlijk moeilijk te zeggen, of er bij het vaststellen der percentages fouten zijn gemaakt. Wel echter valt het niet te ontkennen, dat de thans gevolgde regeling voor het bedrijf in het algemeen nadeelig is. Er is een kleine groep exporteurs, die thans 't leeuwenaandeel van den Franschen uitvoer in handen heeft. Deze kleine groep maakt uitstekende zaken. Zij heeft als het ware het monopolie van den buitenlandschen tongen- handel in Frankrijk, want op het oogenblik is ons land" het eenige land, dat fijnvisch in Frankrijk mag invoeren. En dit is een bui tengewoon groot voorrecht en het legt den bevoordeelden handelaars geen windeieren. Dit is nu reeds, nadat de nieuwe rege ling nog slechts enkele dagen werkt, geble ken. Voor het reederijbedrïjf is de huidige rege ling zeer nadeelig en dit is vooral het nadeel daarvan. De enkele exporteurs, die den uit voer beheerschen koopen kalmpjes-aan dat gene wat ze noodig hebben, waarbij ze er wel voor zorgen, dat ze niet scherp tegen elkaar opbieden. Wat trouwens geen zin zou hebben, want er is voldoende aanvoer. Hebben ze hun kwantum ingekocht, dan is er voor hetgeen dan nog onverkocht is, weer even weinig vraag als toen de Fransche grens nog geslo ten was. Voorheen waagde deze of gene nog eens een kansje of profiteerde men nog eens van een „zacht prijsje", wat natuurlijk tot gevolg had, dat de prijs niet nog „zachter" werd. Dit is nu voorbij. De uitvoer is gemono poliseerd en bij een monopolistisch systeem is er steeds een lachende en een huilende partij. In dit geval zijn er zelfs wel twee huilende partijen, nl. de reeders en de uit gesloten of bijna uitgesloten exporteurs. Zijn wij wel ingelicht, dan zijn de reeders reeds naar Den Haag geweest om tegen de huidige regeling te protesteeren. IJmuiden groeit hoe langer hoe meer vast in het warnet van voorschriften en regle menten. Dat deze er zijn gekomen is echter deels eigen schuld. eens honderden passagiers en de President van Heel maakte tal van tochtjes naar buiten. Alhoewel zich gelukkig op geen der beide dagen ernstige ongelukken op het strand voordeden, kreeg de Roode Kruispost weder om volop gelegenheid, zijn bestaansrecht te bewijzen. We vernamen dat ongeveer 55 per sonen bij de aanwezige hulpbrigade voor kleine verwondingen hulp kwam inroepen. Verder verleende het Roode Kruis bemidde ling bij het aan het juiste adres terugbezor gen van een 13-tal verdwaalde kinderen. In Velsen. Aan het pontveer werden wederom hooge eischen gesteld, vooral op Pinksterzondag, op welken dag in Alkmaar motor wedstrijden gehouden werden. Menschen die het kunnen weten, vertellen dat het nooit zoo druk ge weest is. Reeds vroeg in den morgen kwamen honderden auto's aangereden en ondanks dab drie groote ponten in de vaart waren, ont stond er een ernstige stagnatie. Gebeurde het vroeger, toen er nog slechts twee ponten voeren, wel eens dat er een file auto's werd gevormd tot Beeckestein, ditmaal gebeurde dit eveneens. Men schat het aantal auto's dat op het drukste tijdstip het kanaal passeerde op 650 per uur! Opvallend was, dat het des avonds minder druk was dan andere jaren, en dat aan den Noordkant het verkeer slechts nu en dan stokte. Vermoedelijk zijn. vele auto's over Zaandam of Amsterdam te ruggekeerd of over den afsluitdijk gereden rondom het IJselmeer. Het aantal wielrijders was op beide dagen niet te tellen. Zij die op een rustige wijze van de heer lijke zomerwarmte wilden genieten, trokken naar een der parken. Vooral in ons onvol prezen Velserbeek hebben velen genoten van de heerlijke zitjes in de koele schaduw van den een of anderen boom. Ook was er volop gelegenheid om zich eens languit in het gras neer te vleien. Overmatig druk was het er niet; de groöte trek was naar het strand.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1