IJMUIDER COURANT HET NIEUWE AVONDBLAD Muggenkifterij. 18e JAARGANG No. 182 WOENSDAG 7 JUNI 1933 ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vingdt. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN de kustvisscherij en de visscherij in het ijssel- meer in april 1933. VOORUITGANG DER WADDEN- VIS SCHERIJ. De af deeling Visscherijen van het Departe ment van Economische Zaken en Arbeid deelt het volgende mede omtrent de kustvisscherij en de visscherij in het IJsselmeer. waarbij de tusschen haakjes geplaatste cijfers betrek king hebben op de maand April 1932. In het IJsselmeer was het koude weer van slechten invloed op de aalvangsten, terwijl door windstilte dikwijls een vischdag voor de gaand-wantvisschers verloren ging. In de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten kon de visscherij drukker, in den Dollart en de Lauwerzee en de Waddenzee en het niet af gesloten gedeelte van de Zuiderzee daaren tegen minder druk uitgeoefend dan in April 1932. De geldelijke uitkomsten der visscherij in den Dollart en de Lauwerzee en de Wadden zee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee waren beter, in het IJsselmeer en de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten daarentegen slechter dan in April van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aange voerde visch bedroeg n.l. volgens voorloopige opgave respectievelijk in den Dollart en de Lauwerzee 376.042 (211.118) KG. en f 6.697 (f 5.343.in de Waddenzee en het niet- afgesloten gedeelte van de Zuiderzee 8.598.868 (4.927.523) K.G. en f 121.455 (f 98.940) in het IJsselmeer 186.683 (5.907.273) K.G. en f 63.401 (f 187.597) in de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten 91.133 (70.579) K.G. en. f 9.933 (f 13.433). Uit Zeeland werden ver zonden 935.200 (1.384.700) oesters ter waarde van f 42.310 (f 52.530) en 797.100 (1.247.000) K.G. mosselen ter waarde van f 11.690 (f 22.220).. In het IJsselmeer waren de botvangsten over het algem-een :niet gunstig. Wel werd nog enkele dagen benoorden Enkhuizen en in het Hoomsche hop veel schol medege vangen. De prijs van de bot was laag. De aalv.isscherij leverde over het algemeen nog geringe vangsten op. Door de sluizen bij den Oever en op het Kornwerderzand is zeer veel jonge aal het IJsselmeer binnengetrokken. Met kwak- en dwarskuil werd in de omge ving van de Ketel veel spiering gevangen, welke echter zeer klein van stuk was en niet voor de consumptie geschikt. Enkele dagen werd bij Marken in de haringfuiken en bij Hoorn in de aalfuiken nog wat haring ge vangen. De garnalenvangsten met kwak en dwarskuil waren zeer gering. In de Waddenzee was de haringvisscherij met kommen aan het einde der maand van weinig beteekenis ten gevolge van den zeer lagen prijs, doch cle kommen blijven staan met het oog op de te vangen geep en ansjovis Het resultaat der kommenvisscherij bij Wie- ringen, langs den afsluitdijk en langs de Friesche kust is zeer goed geweest; in de kommen langs de Heldersche en Texelsche kust en bij Terschelling waren de vangsten slechts in den laatsten tijd goed, toen echter de prijs zeer laag was. In de kommen werd veel bot en schar medegevangen, voorts eenige schotjes, een enkele zalm en tamelijk veel fint. De fuikenvisscherij langs de Friesche kust leveyde zeer groote vangsten op. In het laatst der maand was de prijs echter te laag voor een loonend bedrijf. De zegen visscherij bij Den Helder verliep niet gunstig. De ansjovis- visscherij was nog van weinig beteekenis, evenals de visscherij op geep en aal. In het Marsdiep konden door de visschers, die hier de garnalenvisscherij uitoefenden, zeer weinig garnalen worden gevangen. Enkele visschers van Den Helder vischten op garnalen voor de markt te Amsterdam, hetgeen echter dooi den te lagen prijs niet loonend was. Op^ de mosselen-perceelen werd niet gevischt, ter wijl ook de visscherij op consumptiemosse len van de natuurbanken van weinig beteeke nis was. De visscherij op mosselen voor een denvoeder werd door een 14-tal Wieringer motorvaartuigen voortgezet. De vraag was echter niet groot. Op 4 oesterperceelen be oosten Texel werden ruim 35.000 K.G. oesters uitgezet. De wulkenvisscherij leverde door den lagen prijs weinig op, terwijl de visscherij op alikruiken een minder gunstig resultaat opleverde dan de vorige maand. In de Lauwerzee werd de garnalenvisscherij voortgezet. De vangsten bleven nog gering: Aangezien de gedroogde garnalen moeilijk te verkoopen zijn. was de prijs laag. Verder werd nog op mosselen, bot en haring gevischt, doch dit was van geen beteekenis. In den Dollart waren de garnalenvangsten van den aanvang af bijzonder goed, in de Eems daarentegen beneden normaal. De gar nalen werden gedroogd en enkele partijtjes tegen tamelijk lagen prijs verkocht. In he- midden der maand werd in de kuilen veel haring gevangen. De botvangsten waren nog zeer gering. In de Zuidhollandsche stroomen leverde de spiering visscherij met drijfnetten slechts geringe vangsten op, waardoor deze visschferij dan ook in de tweede week gestaakt werd. De aalvisscherij met kubben. fuiken en reepen was ook nog maar van weinig beteekenis. De botvisscherij met schutwant, lijnen en luiken leverde over het algemeen slechts ge ringe vangsten op. Met de bliek- en pook- netten werd op het Holiandsch diep nog vrij veel schubvisch gevangen. De garnalen visscherij was weinig loonend. De visschers konden aan de afnemende pellerijen in de regel slechts 4 dagen per week 60 K.G. per dag en per vaartuig leveren, tegen een prijs van f 0.10 per K.G. BIJ EEN SLOT BEHOORT EEN SLEUTEL. Een Amsterdamsche jongen was met de Pinksterdagen op de fiets naar IJmuiden ge komen, omdat ook hij het in de stad te warm vond. Op het strand had hij zijn fiets, om te voorkomen, dat iemand anders er van zou profiteeren, van een slot voorzien. Toen hij weer huiswaarts wilde keeren kwam hij tot de minder aangename ontdekking, dat hij wel het slot, maar niet de sleutel had mee genomen. Er bleef hem toen niets anders over dan de fiets naar de Amsterdamsche boot te dra gen en met de boot naar de hoofdstad terug te keeren. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. Donderdag 8 Juni a.s. geeft de Haarlem- sche Orkest Vereehiging onder leiding van den tweeden dirigent Marinus Adam een volksconcert in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. Als solist werkt aan dit concert de heer W. van Santé (bas) mede. Het programma vermeldt voor 't orkest: Vier deelen uit Mozart's Haffner Serenade (met vioolsolo van Hans Bijvanck), Ballet suite nr. 1 van von Gluck, Prélude 2e deel uit „de Kinderkruistocht" van Pierné en Lyrische Suite van Grieg. De solist zingt de aria „O Isus und Osiris" uit „de Tooverfluit" en de aria „Gott sei mir gnadig" uit „Paulus" van Mendelssohn Bartholdy. PROTESTANTSCHE ZIEKENHUIS- VEREENIG1NG. In de Dinsdagavond gehouden algemeene vergadering der Neutrale Ziekenhuisvereenï- ging zijn de.voorstellen- van het bestuur tot statutenwijziging aangenomen. Deze houden in, dat de vereeniging dus voortaan zal hee- ten „Protestantsche Ziekenhuisvereeniging'" en dat de contributie der leden bij huis houdelijk reglement wordt vastgesteld. Dit laatste houdt weer in de bedoeling om de contributie te verlagen, opdat het aantal le den. grooter zal. worden. RIJWIELDIEFSTALLEN Ten nadeele van S., wonende te IJmuiden- Oost, is een damesrijwiel ontvreemd, hetwelk hij eenigen tijd onbeheerd had laten staan in de de Weertstraat. Verder werd ten nadeele van H., eveneens wonende te IJmuiden-Oost, een zoo goed als nieuw heerenrijwiel ontvreemd, hetwelk hij eenigen tijd onbeheerd had achtergelaten voor een café aan den Willemsbeekweg. In verband met de vele rijwieldiefstallen, die den laatsten tijd in deze gemeente voor komen, geeft de commissaris van politie eige naars of huurders van rijwielen dringend in overweging, hun rijwielen niet onbeheerd te laten staan. Wat een glorieuze Pinkster Hebben wij daar weer gehad, Wat een feest van licht en warmte Wat een stralend zonnebad. 't- Werd tot een massale uittocht Naar het hei, naar bosch en strand, En het aangezicht der natie Is er nog van aangebrand. Het kan mij niet gauw te warm zijn, Maar toch heb ik wel een grief; Alle soorten van insecten Hebben mij zoo voelbaar lief. Alle torretjes en vliegjes Elke mug en mot en bij. Voelen zich, naar 't schijnt, geroepen Tot een kort bezoek aan mij. En dat leidt weieens tot woorden, Die ik hier niet noemen mag, Als ik in het zweet mijns aanschijns Luier op een Pinksterdag Ik zou zeggen, in die kwestie Sta en krab ik niet alleen, Wie slaat mugbevlekte handen Tot verweer met mij ineen? Ik zou willen requestreeren Bij ons nieuwe kabinet, Dat zijn kracht kan demonstreer en In een zeer gewenschte wet, Tegen 't kruipend ongedierte, :t Vliegend tergende gebroed. Tegen 't gonzende canaille, Dat de hand bijt, die het voedt, Zou 'k een actie willen voeren. Met het zegevierend slot Van, althans voor Zon- en Feestdag, Een insecten-snorverbod. P. GASUS. VELSEN maximum aantal vergunningen. GELDT THANS VOOR GEHEEL IJMUIDEN. De Raad stelde 9 Mei 1933 in handen van B. en W. om advies een verzoek van C. de Fe ber, caféhouder te IJmuiden, om de door den Raad op 17 April 1923, op grond van artikel 7, le lid 2o. der Drankwet 1904 vastgestelde ver ordening regelende het maximum van door B. en W. in bepaalde wijken te verleenen vergunningen, zoodanig te wijzigen, dat het mogelijk is, van het Westelijk naar het Oos telijk deel van IJmuiden een vergunning over te plaatsen. Volgens artikel 1 dier verorde ning is het maximum te verleenen vergun ningen vastgesteld voor wijk C (IJmuiden) op 36; voor de wijken D en E (IJmuiden) op 7; voor wijk L (Velsen) op 6. Zoolang de wijken C. D en E nog niet aan- eengebouwd waren, had deze verordening, wat betreft de splitsing voor deze wijken, re den van bestaan. Nu echter het vroegere Vel- seroord en IJmuiden een aaneengesloten bebouwing vormen is er naar de meening van B. en W. geen aanleiding meer de be staande scheiding te handhaven. B. en W. stellen daarom voor, artikel 1 van meergenoemde verordening te wijzigen als volgt: in plaats van „voor wijk C (IJmuiden) 36 en „voor de wijken D en E (IJmuiden) 7" wordt gelezen: „voor de wijken C, D en E 43". de pinksterdrukte bij het pontveer. BIJNA 12.000 AUTO'S EN MOTORRIJWIELEN PASSEERDEN HET NOORDZEEKANAAL. Hoe geweldig het auto- en motorverkeer op de beide Pinksterdagen bij het pontveer is geweest, mag blijken uit de volgende cijfers, die als zeer nauwkeurig zijn aan te nemen. Er passeerden van beide zijden met de drie in dienst zijnde stoomponten op den eer sten Pinksterdag 4075 auto's en 1835 motor rijwielen en op den tweeden Pinksterdag 4266 auto's en 1560 motorrijwielen. In totaal zijn dus de beide dagen niet minder dan 11735 auto's an motorrijwielen overgezet. Ongetwijfeld een recordcijfer. ernstige brand in den polder buitenhuizen. SCHUUR MET LANDBOUWWERKTUIGEN VERBRAND. Twee afbeeldingen van de imposante ivereld tentoonstelling in Chicago. Boven: Het ge bouw, waarin de wetenschappelijke afdeeling is ondergebracht. BenedenEen vliegtuig- I opneming van hel gebouwencomplex aan het Michiganmeer. Dinsdagmiddag kwart voor twee werd de brandweer gewaarschuwd voor een brand die was uïtgébroken in een schuur, staande op het erf van de boerderij van den heer C. W. Droog aan den Buitenhuizer Uitweg in den polder Buitenhuizen. Deze boerderij i gelegen nabij de verafgelegen Oostgrens on zer gemeente en derhalve op verren afstadd van de stations der brandspuiten. Deson danks was reeds om twee uur de autospuit van Santpoort en even later ook die van IJmuiden aanwezig, die gemeenschappelijk het blusschingswerk ter hand namen. De brand had zich inmiddels echter snel uitge breid en liet zich doordat in de onmiddellijke nabijheid van de geheel open schuur een houten woonhuis en een hooiberg bevonden, ernstig aanzien. Fel sloegen de vlammen naar buiten, doordat zich in de schuur, die feite lijk niet veel meer was dan een afdak, veel brandbaar materiaal bevond. De autospuiten van Santpoort en IJmuiden resp. onder com mando van den opperbrandmeester den heer Sluiters en den onder-commandant den heer Verzijlbergh, werden met de zuigbuis aan gesloten op een nabijgelegen sloot en spoedig werd het vuur met drie stralen aangetas' Veel viel er echter niet meer te redden en toen tot overmaat van ramp de sloot was leeggepompt, kon de brandweer slechts toe zien, dat de schuur met inhoud aan het vuur ten offer vielen. Ook een nabijgelegen mest vaalt geraakte in brand. Door de gunstige windrichting bleven het houten woonhuis en de hooiberg behouden. Verloren gingen een zaaimachine, een dorschmachine, drie eg gen, een landrol, diverse schoppen en an dere landbouw gereedschappen, alsmede een hoeveelheid biet-en en stroo. Alhoewel alles reeds was platgebrand, bleef het vuur smeulen en laaiden nu en dan uit de stroomassa de vlammen weer op, zoodat wanneer de windrichting mocht veranderen, alle gevaar nog niet geweken was. Maar goede raad was duur, want honderden meter in den omtrek was geen water; het dichtst- bij was het Noordzeekanaal, dat echter op ca. 700 M. afstand van het terrein van den brand was gelegen. Tenslotte besloten de heeren Verzijlbergh en Sluiters, de Santpoortsche pomp naar het kanaal te zenden. Een kleine 30-tal slangen werden aan elkaar gekoppeld en tenslotte kon men met de nablusching be ginnen, welk werk men eerst eenige uren later kon staken. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Nog meer branden. Voor de IJmuidensche brandweer was er! in den loop van den dag nog meer werk aan den winkel. Eerst werd haar hulp inge roepen voor een helmbrand achter de Vis- scherijschool. De motorspuit, die spoedig ter plaatse was, behoefde echter niet aan het werk te worden gezet. Men kon het vuur met scheppen zand blusschen. Omstreeks half acht- gisteravond bleek, dat de houten brug langs het Noordzeekanaal nabij de voormalige electrische centrale in brand stond, vermoedelijk door-dat een brandend eindje sigaret in het droge ver molmde hout was terechtgekomen. Weer trok de brandweer er met de motorspuit op af, doch ook ditmaal was haar hulp niet noodig De schade was gering en kon voorloopig door het personeel der brandweer worden her steld. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen op Dinsdag 13 Juni 1933. des namiddags 7 uur, ten ge meentehuize gehouden. WATER-NOOD. Een bewoner van den Spaarndammerpolder heeft zich dezer dagen vreeselijk geërgerd aan een schouwspel, dat voor de inwoners van de Westelijke helft van de gemeente Vel sen in de dagen, toen de „uitgekiende" zui nigheid nog niet over ons was gekomen, een dagelijksche gebeurtenis was: de sproeiende sproeiwagen. Het was voor den man om te water- en te knarsetanden, dat dat heerlijke klare frissche water, waarnaar hij jaar-in jaar-uit heeft zitten snakken zoomaar over de straat werd gegoten. De man gaf ons de verzekering, dat wanneer zulk een sproei wagen zich eens zou wagen in de binnen landen van den Spaarndammerpolder, al was hij boordevol, tot op den laatsten drup pel door de inlanders van dien polder zou worden leeggedronken. En terwijl hij dit ver telde, smakte hij met zijn tong, zooals bij voorbeeld iemand doet die, na een tijdlang in de woestijn te hebben rondgezworven, zich voorover buigt over een put in een oase en daaruit een handvol water schept en opslurpt Heeft u. geachte lezer, die woont in het gebenedijde Westelijk deel der gemeente erin deze warme dagen wel eens aan gedacht, wat het zou beteekerien, als het koperen kraantje in de keuken eens een drabbig vocht schonk, in plaats van het heerlijke water, dat het u elk oogenblik van den dag be reid is te schenken? Of dat het eens eiken druppel weigerde? En toch zijn er In onze gemeente eenige honderden menschen, wien het genot van een glas water even vreemd is als den zwer ver in de woestijn. Dat zijn de Inwoners van den Spaarndammerpolder, de beklagens waardige lotgenooten van den man, die zich .ergerde aan de verkwisting van den sproei wagen, die met weemoed moeten ervaren, dat zij, als inwoner van de groote gemeente Vel sen ten achter staan bij degenen, die wonen aan gene zijde van Zijkanaal C, inwoners van de plattelandsgemeente Haarlemmer- liede en Spaamwoude, waar elke boerderij van eenige beteekenis haar koperen kraantje heeft- In den Spaarndammerpolder is men voor drinkwater nagenoeg geheel op het hemel water aangewezen, daar de welputten op een enkele uitzondering na water leveren, dat als drinkwater ongeschikt is. En het hemelwater dat via door vogels en opgewaaid stof veront reinigde daken in de regenputten komt, waar in ook nog wel eens een kikker of een pad rondzwemt, is zoo vies, dat het voor men schen, die leidingwater gewend zijn, onge nietbaar wordt. Wie dit water niet gewoon is, wordt er ziek van. Ernstiger is de toestand nog wanneer na een langdurige periode van droogte, de regenbakken leeg zijn en men toch aan het welwater moet. Niet minder dan de mensch, heeft het dier van dezen on- houdbaren toestand te lijden. De tochten, door lekke dijken van het boezemwater afge sloten, bevatten water met een hoog zoutge halte; vele paarden kwijnen weg. door een overmatig gebruik van het ondeugdelijke water en zelfs een zware voeding is niet in staat, deze dieren in goede conditie te hou den. Vóórdat de inwoners van den Spaarndam merpolder nog niet het genoegen hadden, bij Velsen te zijn ingelijfd, d.w.z. In den tijd, toen de gemeente Spaarndam nog bestond, konden ze in Spaarndam water halen. Niet zoodra was Spaarndam bij Haarlem ingelijfd of dit was afgeloopen. Ze konden toen water halen aan het gemeentehuis in Velsen, dat voor velen 5 K.M. van hun woning verwij derd ligt. Slechts een enkeling, die hiervoor het noodige materiaal bezat, kon dit doen. Deze toestand duurt nu al eenige Jaren. El- ken zomer lijden tal van inwoners onzer ge meente onder dezen water-nood en niemand bekommert zich om hen. Voor hen is het een straf geworden, dat ze bij Velsen zijn inge lijfd Tot nu toe zijn ernstige ziekten uitgebleven maar den een of anderen dag moet het spaak loopen. Dat kan niet uitblijven. Waarom doet het gemeentebestuur niets voor deze men schen? Waarom stuurt men, als het niet mo gelijk is het water met behulp van de water leiding bij hen in huis te brengen, hiet op geregelde tijden een tankwagen den polder in. Dan krijgen ze tenminste nog eens een enkele maal een frisschen dronk. Of zou het niet mogelijk zijn, leidingwater naar een centraal punt in den polder te voeren, waar het water tegen een matige vergoeding ver krijgbaar wordt gesteld? Beter iets doen dan niets. En beter voor komen dan genezen. Agenda: 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken en mededeeling. 3. Vaststelling en pensioengrondslagen. 4. Vaststelling der vergoeding aan de be sturen der bijzondere scholen voor boven tallige leerkrachten over 1931. 5. Advies omtrent het voorstel van de heeren W. F. Visser c.s. inzake het schoon maken van gemeente-gebouwen. 6. Verkoop van grond en aangaan eener grondruiling. 7. Advies op het verzoek van het R.K. Kerkbestuur van de Parochie van Onze Lieve Vrouw van Altijddurenden Bijstand te Sant poort, om de benoodigde gelden uit de ge meentekas te verstrekken voor de stichting van een bijzondere school voor gewoon lager onderwijs aldaar. 8. Verleenen van vrijstelling van het be- naalde bij artikel 68, alenea 3, der Bouw- en Woningverordening. 9. Advies op het verzoek van C. de Feber fee IJmuiden. inzake wijziging der ver ordening betreffende het maximum aantal vergunningen in bepaalde wijken. 10. Voorstel inzake gemeentelijke werk verschaffing.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1