HET NIEUWE AVONDBLAD IJMUIDEN De eerste zweefster. VELSEN 18e JAARGANG No. 183 DONDERDAC 8 JUNI 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand 40 cents plus 2x/2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Hittesport. Wordt het niet hoog tijd dat er eens een nieuwe, en ditmaal doeltreffende, campagne op touw wordt gezet voor instelling van een „gesloten voetbalseizoen", b.v. van 1 Septem ber tot 1 Mei? Dat is volle acht maanden, ruimschoots lang genoeg, en het zal een eind maken aan het onzinnige hitte-voetbal dat nu weer ten beste gegeven wordt, en boven dien de zomersporten recht doen wedervaren. In een temperatuur als de huidige is an derhalf uur goed voetbal onmogelijk, zooals iedere kampioenschaps- en promotiewed strijd aantoont, en voor de gezondheid van vele spelers is het een gevaar. Ik weet wel dat voetbal niet uitsluitend gespeeld wordt ter bevordering van de gezondheid, maar het is toch zeker niet de bedoeling die er mee te benadeelen. Mogelijk zijn er een aantal voetballers, die tegen het spelen in deze hitte goed kunnen omdat zij in hun beroep dage lijks, dus ook !s zomers, zwaren lichaams- arbeid verrichten. Anderen kunnen er slecht tegen, zooals ik op Tweeden Pinksterdag weer eens bij een wedstrijd in „het Oosten" heb gezien. In de tweede helft van den kamp moesten zij telkens met koud water besponst en aldus tot nieuw leven gewekt worden, en desondanks waren er tegen het eind spelers, die hoogstens nog een loomen sukkeldraf konden ontwikkelen en wier bezweete facies duidelijk genoeg toonden, hoe zij zich voel den. Zelfs „het Monster Publiek" liet zijn monsterachtige mentaliteit varen en gaf, zelf aanmerkelijk zweetend, teekenen van medegevoel met deze koelies van de hitte sport. De Nederlander is een goed organisator, ook in de sport, zooals de Olympische Spelen van 1923 wel heel overtuigend hebben bewe zen. Over het algemeen doen wij die dingen beter dan in het buitenland. Nauwkeurig heid, degelijkheid en het gebruik van veel nuchter gezond verstand bij de voorbereiding zijn daar de oorzaken van. Maar de indeeling van onze sportseizoenen is een ongunstige uitzondering. Ik ken geen enkel land waar in Juni nog officieele wed strijden gespeeld moeten worden, en in de sommige gevallen zijn de buitenlandsche competitieprogramma's nog wel groober dan de onze! We slaan werkelijk op dit gebied een mal figuur. Men heeft-mij getracht uit te leggen dat de clubkassen bij de. matelooze lengte van het voetbalseizoen gebaat zouden zijn. Er kwam een ingewikkelde uitlegging bij om trent „de spanning er in houden" en het deswege vertragen van het program. Als dat zoo is lijkt het mij een verkeerde overweging, omdat de sport en niet de duiten voorop be- hooren te staan. Voetbalclubs zijn wel in ze keren mate organisators van openbare ver makelijkheden geworden, maar commercieele ondernemingen zijn ze nog niet. Waren ze dat wel, dan zou een gezond commercieel be leid de huidige tactiek niet toepassen. Het zou wel wijzer zijn, zooals trouwens blijkt in Engeland, waar de profs-clubs (die elk 42 wedstrijden spelen) op den eersten Zaterdag in Mei onherroepelijk het seizoen beëindigen. Hier zou men nog veel meer publiek krijgen bij de kampioens- en promotiewedstrijden als zij in een behoorlijke temperatuur en dus ook op normaal goed spelpeil en zonder de vieze zweetvertooningen, werden gespeeld. Financieel zit de zaak dus ook al niet goed in elkaar. Dat de zomersporten, speciaal cricket, dat niet tijdig over zijn velden beschikken kan, direct door den wantoestand benadeeld wor den is een ander argument voor een geslo ten voetbalseizoen. Het is werkelijk dwaas heid dit te blijven voortzetten. Dit jaar is het weer heel mal. Ik zie dat Feijenoord nog vier kampioenswedstrijden moet spelen. Dat wordt dus Juli. Twee promotiecompetities dreigen in een dead-heat te zullen eindigen, en zouden dus ook tot in Juli kunnen door gaan, want als dat gebeurt moet het zaakje weer van voren af aan begonnen worden. Het is een fout, een geval van slechte or ganisatie en gebrekkige samenwerking, en hoe eerder wij een gesloten voetbalseizoen zullen hebben, hoe beter. De huidige vertoo ningen propageeren tegen de voetbalsport als gezonde lichaamscultuur. R. P. HET ZWEMBAD DER V. Z. V. Enorm bezoek! UITBREIDING DER INRICHTING NOODZAKELIJK GEWORDEN. Dat het zwembad in een bestaande be hoefte voorziet is deze dagen, nu het kwik zich op een hoog peil bevindt, weer eens op ondubbelzinnige wijze gebleken. Dinsdag j.l. werden niet minder dan 563 baden genomen! Op een dusdanig bezoek had men aan vankelijk niet gerekend en het resultaat is, dat het bestuur der inrichting terstond heeft besloten tot uitbreiding over te gaan. Twee gemeenschappelijke kleedkamers, elk ge schikt voor ongeveer 50 personen zullen wor den bijgeplaatst. Deze zullen in de eerste plaats dienst moeten doen voor jongens en meisjes. Bovendien zal het oefenbassin, waarvan de diepte momenteel onvoldoende is, worden uitgediept en op een dusdanig peil worden gebracht, dat beginners in dit bassin zich verder kunnen bekwamen in de zwem kunst. Evenals aan de houdster van het 500ste abonnement, zal ook aan diegene, aan wien het 1000ste abonnement wordt uitgereikt, weder een luxe flacon Eau de Cologne „Che- vallïer" (inhoud 1/2 liter) cadeau worden ge geven! AUTO-ZENDING IN NEDERLAND. Een onzer plaatselijke predikanten ds. S. E. Westbonk is j.l. Maandag voor enkele dagen uit zijn gemeente vertrokken om deel te nemen aan een evangelisatie-tocht naar Zeeland. Ds. Westbonk zal op een twaalftal plaatsen in Zeeland het woord voeren. „KERK EN VREDE". Op de komende jaarvergadering wordt door de afdeelingen Heemstede Krommenie e.a. voor lid van het hoofdbestuur gecandi- deerd Mr. .Dr. A. v. d. Flier, alhier, die reeds medewerker aan het orgaan van Kerk en Vrede is. DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. DE HOUDING DER REEDERS DOOR DEN CENTRALEN BOND GELAAKT. Het Hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders schrijft ons: Wie met eenige belangstelling het gedrag der reeders te IJmuiden heeft gevolgd, zal zich telkens de vraag hebben gesteld: Wat bezielt deze werkgevers toch? Waar willen deze werkgevers naar toe? Waarom hebben dat is de allereerste vraag, die zich opdringt deze werkgevers zich geheimzinnig verstaan met het bestuur van den Christelijken Bond, toen zij tegen het einde van het vorig -jaar-onderhandelin gen voerden met de moderne Organisatie, die verreweg de sterkste', is te IJmiüden? Waarom hebben deze werkgevers zich tij dens de verschillende bemiddelingspogingen, die plaatsvonden, keihard betoond, terwijl toch de moderne.-bond bereid was naar een schikking te streven? Waarom is de reeder, die met den moder- nèn bond tot overeenstemming kwam en zijn trawler naar zee bracht, geboycot? Waarom wordt een groot aantal reeders, voor wie morgen aan den dag een oplossing mogelijk is, vastgehouden door het bestuur der reedersvereeniging en hoe is het mogelijk, dat een paar op eigen belang bedachten onder de reeders al de leden der Reeders vereeniging ringelooren? Waarom danst de-burgemeester van IJmui den naar de pijpen van deze reeders en haast hij zich iederen keer zich hun willigen die naar te betoonen, hoewel hij als buitenge woon bemiddelaar toch zeker wel eenige voor zichtigheid dient te betrachten? Waarom komen de reeders plomp-verloren bij de laatste bespreking met den Rijksbe middelaar met een nieuwen eisch en wel tot loonsverlaging van 10%, die naar werd mede gedeeld, reeds voor de christelijke organisa tie gesneden koek is? Er zijn nog heeTwat meer van dit soort vragen te stellen en hij, die het wel meent met IJmuiden en zijn bevolking wordt be vangen met gröote zorg, hij neigt tot de con clusie, dat de IJmuider reeders aansturen op een vernietiging van de moderne organisatie, dat zij daarom geen overeenstemming willen en dat zij daarom de klove niet alleen hebben geschapen, doch willens en wetens verbree- den en verdiepen. Gezag moet ingrijpen. In dezen tijd van ernstige zorg om de volkswelvaart is dit optreden scherp te laken. (Mej. Popke heeft als eerste Neder la tidsche zweef vlieg ster haar A-brevet behaald.) Vrouwen vinden vliegen zalig, In de lucht dan, welverstaan, Huis- of tuin- of keukenvliegen Trekken haar veel minder aan. Maar het roffelen van een motor Klinkt toch altijd wel wat rauw, Vliegen zonder zulk gedaver, Dat is pas iets voor een vrouw. Als zij wenden kan en draaien In geruischloos snelle vlucht, Stijgend, dalend op de winden Als een dansje in de lucht, En als menschelijke vogel, Slank van lijn en elegant, Luchtig, vluchtig als een veertje, Voort kan zweven boven :t land Nou, dan kan zij bijna stijgen Tot haar levensideaal, In haar luchtkasteel ontvluchtend Aan de aarde, hard, banaal. Zelfs als man snap ik de keuze Van mejuffrouw Popke goed, En ik bied haar mijn gelukwensch Voor 't brevet en voor haar moeu. Men praat veel over gezag den laatsten tijd. Welnu, er is hier alle aanleiding om tegen het roekeloos drijven dezer IJmuider reeders het gezag van de overheid te doen gelden. Hier wordt niet slechts een bedrijf, waarin hon derden hun brood moeten verdienen, met totale verbloeding bedreigd, hier wordt door domheidsmacht en grof eigenbelang van een paar reeders te IJmuiden twist en tweedracht gezaaid en de bevolking verbitterd. De reeders hebben aan alles maling! Verantwoordelijkheidszin jegens de ge meenschap waarvan zij deel uitmaken, schij nen zij niet te bezitten. Zij willen niet tot overeenstemming komen; zij passen daarbij de door werkgevers van standing zoo sterk verfoeide methode toe, om tijdens een con flict nieuwe eischen te stellenzij saboteeren het herstel van- geregelde verhoudingen in IJmuiden. Wellicht wil de heer Amelink aan den nieuwen minister van Binnenlandsche Zaken eens de vraag stellen of een onderzoek naar de gedragingen der IJmuider reeders dien nieuwen bewindsman geen aanleiding geeft tegen deze heeren maatregelen te tref fen, opdat dergelijke toepassing van orde en rust verstorende maatregelen kan worden tegengegaan! Wij zijn er intusschen van overtuigd, dat zelfs aan zoo'n vraag van mijnheer Amelink de IJmuider reeders gladweg' maling hebben. Zij breken liever af en leven dan rustig door op de puinhoopen van een verscheurd en verarmd IJmuiden! OPDRACHT. Het vernieuwen van een gedeelte rem- mingswerk aan de Zuidwestzijde der Vis- schershaven is -door den Rijkswaterstaat op gedragen aan den heer Jac. Jongsma alhier, voor f 4930. WEER IN DE VAART. Het sedert 3 Maart- te Amsterdam opge legde Grieksche stoomschip Maria St-athatos is weer in de vaart gebracht en vertrok gis teren in ballast naar New Castle om daar een lading kolen in te nemen. VERBOUW VAN SCHEPEN. De stoomschepen Serooskerk en Zuiderkerk van de Vereenigde Scheepvaart Mij. zullen een anderen voorsteven krijgen, waardoor ze harder gaan loopen. Onder de Nederland- sche werven wordt thans een inschrijving gehouden voor dit belangrijk werk. De stoom schepen Gaasterkerk en Grootekerk werden reeds eerder op die wijze verbouwd. DE VISCHHANDEL IN DUITSCHLAND. HOE MEN DIEN NATIONAAL-SOCIALIS- TISCH WIL ORIcNTEEREN. Een veelzeggend beeld van de treinramp bij Nantus, waarbij volgens de laatste mede deelingen vijftien personen gedood en honderd gewond toerdenIn chaotische wanorde kwamen de wagons door elkaar te staan De nieuwe oriënteering van het zakenleven in nationaal-socialistischen zin kan ook op de verhoudingen in den vischhandel niet zonder uitwerking blijven en het dient voor uit te worden gezegd, dat deze op een gun stige wijze bij den om zijn bestaan worste lenden kleinhandel in toepassing dient te worden gebracht, aldus schrijft een Duïtsche vischhanaelaar aan de Deutsche Fischerei- Rundschau. Het is de eisch des tijds, aldus de schrijver, tot klaarheid te komen omtrent de verschil lende punten van het programma van den nieuwen koers. Welke programma hij dan als volgt ontvouwt. Vakkennis. Wie verkoopt heden alzoo visch? Waren huizen, filialen, straatventers, marktvrou wen, winkeliers in koloniale waren en ver der de eigenlijke visch winkeliers. Men moet zich er eigenlijk over verwonderen, dat zich niet meer ziektegevallen voordoen als gevolg van het nuttigen van bedorven visch, wan neer men het gebrek aan vakkennis van zoo vele verkoopers onder de loupe neemt. Man den visch worden voor de deur der winkels geplaatst en een hond gebruikt ze als lan taarnpaal voor zijn natuurlijke behoeften, er wordt visch in sterk verwarmde vertrekken verkocht, er ligt dagenlang visch zonder ijs, ongewasschen en niet schoongemaakt, kort om tal van fouten worden door niet-vaklie- den gemaakt, die schadelijk zijn voor de ge zondheid en bovendien onsmakelijk. Iedereen, die niets anders te doen heeft meent, dat hij visch kan verkoopen. Zulke visehverkoopers kunnen niet beoordeelen, of de visch versch en verkoopbaar is, of dat ze op de mestvaalt thuis behoort. De middelen, noodig voor het verkoopen van visch ontbre ken, als geschikte ruimten en de na een prac- tijk van vele jaren verkregen vakkennis. Als elk ander bedrijf, moet ook de vischhandel geleerd worden. De eisch van een 3-jarigen leertijd, het bezoek van vakscholen is niet te vermijden. Daarom verlangt de Strijdhond van den Middenstand van de nationaal-socia listische vakgroep „Vischhandel" terecht in voering van wettelijke concessies voor den verkoop van gemakkelijk-bederfelijke levens middelen op de wijze van den melkhandel. De vischhandel zal dezen eisch maar al te gaarne onderst-reepen. Maar niet aleen de vischhandel, ook het geheele visscherijbedrijf heeft belang bij een dergelijke concessioneering. Veel propagan dawerk van de Commissie van den groot- en kleinhandel in visch is reeds door onvakkun dige en ongeschoolde visehverkoopers te niet gedaan. Een consument, die eenmaal er in is geloopen, zal gedurende langen tijd afzien van het koopen van dit volksvoedsel. En dit niet alleen, hij zal ook andere consumenten een afkeer van visch bijbrengen, hetgeen in psychologisch opzicht voor het vischverbruik zeer nadeelig is. Kennis van visch. Een belangrijk punt in de nieuwe oriëntee ring is de noodzakelijkheid van de kennis van visch. Hiertegen wordt zoowel in groot als in kleinhandel veel gezondigd. Visch van de Noordkaap IJslandsche visch en Noord- zeevisch, die in kwaliteit dikwijls veel van elkaar verschillen worden niet steeds afzon derlijk aangeduid. Hier staat de deur voor zwendel wagenwijd open. De onkunde van het koopende publiek wordt niet zelden uit winstbejag uitgebuit. Er dient hier klaren wijn te worden geschonken. De aanduiding „versche zeevisch" is niet voldoende. Er moet bij den groot- en bij den kleinhandel zonder eenigen twijfel te zien zijn, waar de visch gevangen is. Het kan dan niet meer voorkomen, dat de leek visch van de Noord kaap voor Noordzeevisch verkocht wordt. Afzonderlijke verkoop ruimten. Er moet den vischhandel ter wille van de hygiëne de eisch gesteld worden, dat de ver koop van visch in afzonderlijke ruimten ge schiedt. Het mag niet meer voorkomen, dat in winkels in koloniale waren visch verkocht wordt, daar beide soorten artikelen daarvan te lijden hebben. De visch lijdt door de te hooge temperatuur en de koloniale waren nemen de geur van de visch aan. Daarom behoort de vischverkcop thuis in speciale vischzaken. In- en verkoopprijzen. Er dient een verordening in het leven te worden geroepen waardoor zwendel zoowel bij in- en verkoop de wereld uitgaat. Waar- I mede de schrijver niet wil zeggen, dat de I prijzen steeds stabiel moeten zijn, daar dit met het oog op het bederf niet mogelijk 5s. De prijzen dienen door vakkringen zoowel I voor inkoop als voor verkoop (voornamelijk I voor het laatste) bepaald te worden. Dan zal de ongezonde concurrentie der warenhuizen en hun filialen ongetwijfeld minder worden i en de consument zal aan het koopen in spe- ciale vischwinkels de voorkeur geven. I De voor den kleinhandel door den prijs- commissaris vastgestelde winstmarge dient te zijn netto-winst en geenszins bruto-winst. De kleine vischhandelaar, die misschien slechts twee a drie centenaars omzet, moet beslist 15 Pfennig per pond netto kunnen verdienen. Deze maatregel dient slechts voor volksvisch. Een andere zaak is het bij de betere soorten rivier- en zeevisch. Hier moet bij het hoogere risico een grootere winst ge maakt kunnen worden. Op snoek, forellen, karpers, zalm en ook bij tarbot en tong moet bijvoorbeeld minstens een netto-winst van 50 Pfennig per pond gemaakt kunnen worden. Bij de verpakte visch, die niet aan bederf on derhevig is, kan een bruto-winst van 3035 pet. als juist beschouwd worden. De filialen der rcederijen. moeten verdwijnen. Door haar kapitaal kracht, haar centralisatie en den massa-in koop vernielen ze in nog hoogere mate het bestaan van den middenstand dan de vam- pyrs van den middenstand: de warenhuizen en de winkels in koloniale waren, want deze .mammouthen van het zakenleven" veroor zaken de grootste schade. Vischvangst, visch- verwerking en kleinhandel moeten streng gescheiden worden. Standsvcrtegcmvoordiging. Dit is zaak van de leiding der N.S.D.A.P. Het schijnt bij het karakter van het artikel niet raadzaam te zijn, den vischhandel in te deelen bij het Verbond van Delicatessen-han delaars. De vertegenwoordigers dienen slechts uit kringen der reederijen. industrie en han del gekozen te worden. Elke soort van bedrijf is onafscheidelijk met de andere verbonden. Deze cellen dienen in directe verbinding met elkaar te staan, opdat handel en voortbren ging elkaar steeds kunnen controleeren. Het aantal vertegenwoordigers dient niet slechts naar het aantal leden der afzonderlijke groe pen te worden bepaald, maar ook naar om zet en aantal werknemers. Propaganda. De toekomstige propaganda voor het ge bruik van visch moet geschieden met aan wending van de machtsmiddelen van den staat. Het mag niet voorkomen, dat bij het kleine volksvermogen ladingen visch wegens „verstopping" van de markt niet afgezet kun nen worden. Voor dit doel dient het invoeren van verplichte vischdagen in die maanden, waarin veel visch wordt aangevoerd, overwo gen te worden. Het waardevolle volksvpedsel mag niet- langer als varkensvoer of als mest een roemloos einde vinden. Het invoeren van minstens twee vischmaaltijden per week in arbeiderskampen en in openbare inrichtin gen, evenals het invoeren van algemeene vischdagen voor de geheele bevolking dient in het belang der noodlijdende vischindustrie als eisch te worden gesteld. Credieten. Ter ondersteuning van al deze maatregelen dienen groot- en kleinhandel, voor zoover daaraan behoefte is, goedkoope credieten ter beschikking te worden gesteld. Geëischt wordt voorts de uitschakeling van alle Jood- sche elementen. Het beschikbaar stellen van credieten voor moderne visch-gaarkeukens moet met klem geëischt worden. Deze moe ten eveneens vallen onder de verplichting van concessies. MAKREELAANVOER. Met makreelladingen voor plaatselijke im porteurs zijn hier aangekomen de Noorsche motorkoters Paragon en Melkevik van Hau- gesund en Trygvason van Kristianssand. 1IOUT VOOR DE PAPIERFABRIEK. Met het Duitsche stoomschip Pollux is van Leningrad een lading hout voor de papier fabriek aangebracht. VERGADERING „KONINGINNEDAG". De vereeniging „Koninginnedag" houdt op Vrijdag 9 Juni a.s. in hotel Ter Burg een ledenvergadering. De agenda vermeldt o.a. het jaarverslag van den secretaris, rekening en verantwoording van den penningmeester verkiezing van bestuursleden ter voorziening in drié vacatures en wegens periodieke af treding en verkiezing van een voorzitter wegens bedanken van den heer F. R. C. Rij kens. Vervolgens zal het programma worden vast gesteld voor de feestelijke herdenking van den verjaardag van H.M. Koningin Wilhel- mina. AGENDA TE HAARLEM DONDERDAG 8 JUNI Gem. Concertgebouw: Volksconcert H.O.V. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Kus me goeden nacht" en „De Spookrots". 8.15 uur. Palace: „Wij zijn gezworen kameraden". Op het tooneel: Tchen Tuo Tien-troupe, Chi- neesche Melange Act. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Selmsucht 202". Op het tooneel: Conrad Will and Partner. 7 en 9,15 uur. VRIJDAG 9 JUNI Bioscoopvoorstellingen, nieuw programma.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1