HET NIEUWE AVONDBLAD BELANGRIJK VOORSTEL VAN B. EN W. INZAKE WERKVERRUIMING. Drukdruk. Visscherij-Snufjes 18e JAARGANG No. 185 ZATERDAC 10 JUNI 1933 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dït blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. VELSEN. Afgraving van duinterreinen van Hoogovens. „Bij flink werken kan gemiddeld 36 ets. per uur worden verdiend." Reeds langen tijd hebben E. en W. gezocht naar gelegenheid en middelen om het zeer groote aantal werkloozen in deze gemeente te helpen aan geschikte werkgelegenheid. Steeds zijn de pogingen van B. en W. echter gestuit op bezwaren als b.v. dat een te groot percentage van het aan het werkverschaf fingsobject te besteden bedrag zou moeten worden uitgegeven aan onkosten voor ma terialen (voor welk onderdeel geen Rijks subsidie wordt genoten) en dat objecten, waarbij nagenoeg alle uitgaven worden om gezet in arbeidsloon, bijna niet zijn te vin den. Het trok de aandacht van het College dat de N.V. Koninklijke Nederliandsche Hoog ovens en Staalfabrieken nog uitgestrekte duinterreinen in eigendom heeft, welke mis schien in een verre toekomst voor uitbreiding der bedrijven zullen worden aangewend. B. en W. meenden dat die terreinen voor dit doel een aanmerkelijke bewerking dienden te ondergaan. Daarom kwam bij hen het denk beeld op of niet reeds thans, bij wijze van werkverschaffing, hoewel veel vervroegd, met dit werk een aanvang kon worden gemaakt. Die werkverschaffing zou kunnen bestaan in egaliseering en op bouwniveau brengen van de terreinen en het graven van havens. Het werk zou volgens door Hoogovens vast te stel len plannen, zooveel mogelijk mgt uitsluiting van mechanischen arbeid, door werkloozen in -loondienst volgens tariefloon kunnen worden uitgevoerd. De hoofddirectie van het werk zou bij Hoogovens kunnen blijven, ter wijl het toezicht op de arbeiders en' de te berekenen, tarieven zou worden toever trouwd aan beambten der Nederlandsche Heide Maatschappij B. en W. verzochten aan de directie van Hoogovens hare meening over dit denkbeeld te mogen vernemen. Amsterdamsche Ballast Maatschappij werkt mede. Na hierover gehouden mondelinge bespre kingen schreef de Hoogovens bij brief van 13' April 1933 o.m. het volgende: ,,Naar aanleiding van uw vraag, of ten be hoeve van een deel van de werklooze arbei ders in de gemeente Velsen ons terrein voor later te vestigen industrie zoo veel mogelijk door handenarbeid in plaats van machinaal afgezand zou kunnen worden, deelen wij u mede, dat wij daarover met de A. B. M., die volgens met ons aangegane overeenkomst de bij ons van tijd tot tijd voorkomende af zan dingen uitvoert, te rade zijn gegaan. Het resultaat van ons overleg is als volgt: De eerst ondergeteekende (Koninklijke Ne derlandsche Hoogovens en Staalfabrieken) is in beginsel bereid tot vervroegde afzanding harer terreinen over te gaan, terwijl de twee de ondergeteekende (Amsterdamsöhe Ballast Maatschappij) eveneens in beginsel bereid is bij het afgraven zooveel mogelijk handen arbeid in plaats van machinalen arbeid toe te laten. Hierbij zouden de volgende voor waarden moeten worden gesteld: De Amsterdamsche Ballast Mij, zou als technisch adviseur bij het wetfk der werk verschaffing moeten optreden, daar de werk zaamheden der werkverschaffing zich zullen moeten aanpassen aan het slgemeene afgra vingsplan, voor de richtige uitvoering waar van de Amsterdamsche Ballast Mij. tegen over de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrie ken aansprakelijk blijft. De leiding der werkverschaffing op zich zelf zou het best worden opgedragen aan de Nederlandsche Heide Maatschappij, die bij zondere ervaring bezit in het leiden van dergelijke werkzaamheden. Zoowel de K.N.H.S. als de Amsterdamsche Ballast Mij. behouden zich het recht voor de werkverschaffing te allen tijde stop te zetten. De Amsterdamsche Ballast Mij. is bereid aan de Gemeente Velsen per M3 zand door de werkverschaffing in hare wagens gestort 7,67 cent te vergoeden." Hierop hebben B. en W. zich op 5 Mei 1933 gewend tot den minister van Staat Minister van Binnenlandsche Zaken, terwijl op 12 Mei d.a.v. een gesprekmg heeft plaats gehad tusschen den heer Meyer de Vries, Hoogovens en de Amsterdamsche Ballast Maatschappij. Deze bespreking werd door Hoogovens en de Amsterdamsche Ballast Maatschappij schrif telijk bevestigd. Afgraving in werkverschaffing. Hoogovens schreef als volgt: „Naar aanleiding van de gemeenschappe lijke bespreking op 12 Mei met uw college, den rijksinspecteur voor de werkverschaf fing, de Amsterdamsche Ballast Maatschap pij en onszelve, bevestigen wij u op uw ver zoek dat wij tot wederopze.ggens toe bereid zijn op. onze terreinen aifgravingswerkzaam- heden in werkverschaffing door de gemeente Velsen toe te laten. Bij de uitvoering dezer werkzaamheden zullen de in ons schrijven van 13 April j.l. genoemde voorwaarden in acht genomen dienen te worden.' De Amsterdamsche Ballast Maatschappij schreef „Bij dezen hebben wij de eer te bevestigen het onderhoud dat wij met u mochten hebben op 12 Mei 11. in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur van Velsen, den heer Meijer de Vries en de directie der Hoog ovens, onder toevoeging van eenige punten, waaraan tijdens dit onderhoud geen aan dacht werd gewijd en welke toch eveneens regeling behoeven. Bij dit onderhoud werd overeengekomen, dat door ons zal worden afgenomen en afge voerd het zand dat zal worden gewonnen bij de zandafgravingen, wel'ke door middel van werkloozen der Gemeente Velsen zullen ge schieden op een daartoe door de Hoogovens welwillend ter beschikking gesteld terrein. De aanwijzing der werkloozen zal ge schieden door het Gemeentebestuur van Vel sen; deze werkloozen zullen tot onze Ven nootschap in geen enkele dienstverhouding' staan. Het toezicht op de verrichtingen dezer werkloozen zal worden uitgeoefend door de Nederlandsche 'Heide Maatschappij. Deze werkloozen zullen alle werkzaamheden ver richten tot het afgraven der terreinen en het laden der zandkarren, welke zandkarren zullen wordenaangevoerd en afge voerd door onze Vennootschap; eventueel la- dén met transportband. Onze' Vennootschap zal u'betalen een be drag van 7,67 cent per M3 door de werkloozen ontgraven en in de karren geleverd zand, ge meten in prof'iel van uitgraving.De betalings voorwaarden zullen nader worden geregeld. De technische leiding bij de ontgraving zal berusten bij onze Vennootschap, zoodat ook telkens de plaats van afzanding en tot op welke hoogte moet worden ontgraven door onze Vennootschap zal worden aangegeven. Voor het geval de door de te werkgestel- den geproduceerde hoeveelheid zand minder bedraagt dan de hoeveelheid welke onze Ven nootschap in verban d met hare leverantie - verplichtingen benoodigt, zal het haar vrij staan het zand machinaal te ontgraven, het zij op het hierbédoelde terrein der Hoog ovens, hetzij in hare eigen zanderij. Ingeval van staking der te werkges-terden, zal het onze Vennootschap vrij staan de af graving machinaal te doen gesclhieden, even als in het geval door weersomstandigheden de ontgraving door de werkloozen niet zal kunnen geschieden. Indien door omstandig heden buiten den wil onzer Vennootschap en in geval van stoornis in ons bedrijf geen afvoer van het zand mogelijk is, zal onze Vennootschap niet verplicht zijn het door de werkloozen ontgraven zand af te nemen. Het aantal te werk te stellen werkloozen zal in onderling overleg wo-rden vastgesteld". Rijkssubsidie voor extra-kosten. Onder dagteekening van 13 Mei 1933 werd van den minister van Staat minister van Binnenlan dsche Zaken het volgende schrij ven ontvangen: „Ik heb de eer u mede te deelen, dat ik bereid ben, voor de afzanding van terreinen, toebehoorende aan de N.V. Koninklijke Ne- derl. Hoogovens en Staalfabrieken te IJmui den, door de Amsterdamsche Ballastmaat schappij een nader te bepalen subsidie toe te zeggen in de ex tra-kosten welke ontstaan doordat het afgraven niet mechanisch, doch in handenarbeid zal geschieden. De Am sterdamsche Ballastmaatschappij betaalt aan uwe gemeente 6.67 cent per M3 zand, gestort in de wagens van deze maatschappij. Het verschil tusschen de genoemde 7.67 cent en de werkelijke kosten draagt uwe gemeente. Het Rijkssubsidie wordt berekend in het ver schil. Aan deze toezegging worden de volgende voorwaarden verbonden: le. Alleen werklooze hoofden van gezinnen en kostwinners (één uit een gezin), aange wezen na verkregen toestemming van de in spectie voor de werkverschaffing te Beemster mogen worden tewerkgesteld. 2e. Ei- zal zooveel mogelijk in accoord moe ten worden gewerkt, tegen een zoodanig loon, dat bij flink werken gemiddeld f 0.36 per uur kan worden verdiend. 3e. Bij verzuim wegens regen mogen de eerste drie uren per week niet worden ver goed, de volgende regenuren met 29 cent. 4e. Met de dagelijksche leiding van de werkverschaffing wordt de Ned. Heidemaat schappij te Arnhem belast. 5e. De premie, welke voor het vastgestelde dagloon verschuldigd is ingevolge de Ziekte wet, moet voor een vierde deel op de arbei ders worden verhaald. 6e. Declaraties gelieve u ten spoedigste na afloop van iedere maand, vergezeld van de origineele of gewaarmerkte afschriften van loonlijsten! waarop de tewerkgesteld en voor ontvangst geteekend hebben, bij mijn De partement in te dienen. Deze stukken dienen door de Ned. Heidemaatschappij gewaar merkt te worden. (Uit de overgelegde stuk ken dient tevens te blijken, hoeveel door de Amsterdamsche Ballastmaatschappij aan uwe gemeente is betaald.) 7e. Wekelijks dient u een overzicht van de uitbetaalde uurloonen gefiatteerd door de Ned. Heidemaatschappij bij mij in te zenden. Deze toezegging wordt voorloopig van kracht verklaard tot en met 1 Juli a.s. U gelieve te zijner tijd de inspectie voor noemd en de Nod. Heidemaatschappij op te geven, wanneer de gesubsidieerde werkver schaffing zal aanvangen". B. en W. kunnen zich met de gestelde voor waarden vereenigen en stellen den Raad voor hen te machtigen tot genoemde werk verschaffing,' onder de gestelde condities, over te gaan. (België is voornemens, alle over bodig rijksdrukwerk af te schaffen, waarvan een be sparing van 5 millioen franken wordt verwacht.) Wat een land, waarin men drukwerk Ooit als iets onnoodigs ziet, Ik behoef wel niet te zeggen, In ons land bestaat dat niet. Want de druk van deze tijden Is bij ons niet minder groot, Maar 't is allemaal hoognoodig, 't Is een druk van hoogen nood. Gaarne volgt men 't goede voorbeeld, Maar dat heeft geen reden hier, Er is hier zooveel bezuinigd En speciaal zelfs.op papier. Vijf millioen, 't zijn kapitalen Die men te behouden hoopt, Dat is waarlijk een besparing Die in de papieren loopt. Op een reeks van drukwerksoorten Wordt die drukdruk aangezet, Maar 't geldt niet voor het belasting- En niet voor het bankbiljet. P. CASUS De parafeering van het viermogendhedenpact zant Von Hossel zet sijn handteekening. heeft te Rome plaats gehad. De Duitsche ge- (Foto langs draadloozen weg overgebracht)^ DE WERKLOOSHEID NEEMT AF. RUIM 600 WERKZOEKENDEN MINDER DAN IN JANUARI. Volgens opgave van de Gemeentelijke Ar beidsbeurs waren j.l. Zaterdag als werkzoe kend ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Betonwerkers 55, behan gers 1. bouwk. opzichters 4. cementwerkers 1. funaeeringwerkers 1. grondboorders 1, grond werkers 138 w.o. 1 ben. 13 jaar, heiers 5. met selaars 44 w.o. 2 ben. 18 jaar, opperlieden 44. schilders 15, straatmakers 9, stucadoors 8, timmerlieden 138, uitvoerders 3. voegers 5, totaal 472. Metaalbewerkers: Ankerwikkelaars 1, bank werkers 82 w.o. 4 ben. 18 jaar, branders 1. constructiewei'kers 6, electriciens 13 w.o. 1 ben. 18 jaar, gasfitters 3, .handlangers 5, horloge makers 1. isoleerders 1, ketelmakers 17 w.o. 1 ben. 18 jaar, klinkers 4, koperslagers 8, las- schers 16. loodgieters 5, machinisten 60, me- taalboorders 3. metaalboorders 3, metaal draaiers 28, metaalschavers 2, metaalschilders 2. metaalslijpers 1, monteurs 14 w.o. 2 ben. 18 jaar, motordrijvers 3 w.o. 1 ben. 18 jaar, plaatwerkers 22. pijpbewerkers 5, rijwielher stellers 2, scheepsmakers 1, scheepstimmer lieden 13. scheepstuigers 6, smeden 5, staal- draadsplitsers 1. stokers 44. w.o. 1 ben. 18 j„ tegenhouders 1, voorslagers 2, vormers 6, vuur werkers 21, ijzerwerkers 2, totaal 407. Kantoorpersoneel; bedeinden mnl. 50 idem vrl. 5. aank. bed. vrl. 4, idem mnl. 6, musici violisten 2, accordeonnisten 1, electr. techn teekenaar 1. totaal 69. Huish. beroepen: Dagdienstboden 5 w.o. 3 ben. 18 jaar, dienstboden dag en nacht 1. huishoudsters 2, hulpen in de huishouding 2- werksters 13, portiers 2, totaal 25. Diverse beroepen: Drukkers 1, fotografen 2, letterzetters 6 w.o. 1 ben. 18 jaar, laborato- riumbed. 1. mach. houtbew. 4, kistenmakers 2. kuipers 20, mandenmakers 8. meubelmakers 1 w.o. 1 ben. 18 jaar, modelmakers 1, rietmat tenmakers 1, stoelenmatters 1- stoffeerders 3. zagers 4, kleermakers 3. aardewerkers 2, mo delleurs 1, schoenmakers 3, zadelmakers 1. boekbinders 1 nettenboetsters 2, nettenboeters 1, zeilmakers 5. broodbakkers 17, w.o. 3 ben. 18 jaar, broodbezorgers 1, bierbotteïaars I, Koks 4 w.o. 2 ben. 18 jaar, sigarenmakers 3. slagers 2, bloemisten 9, landarbeiders 6, tuin ders 17, visschers 43 w.o. machinisten 9, sto kers 1. koks 2, visschers 31, colporteurs 7, kruideniersbedienden 4 w.o. 2 ben. 18 jaar. ma- gazijnbed. 10, reizigers 9, winkelbed. vrl. 4 w.o, 1 bén. 18 jaar, bakkensehippers 15, bedien den gr. vaart 1, chauffeurs 52, dekknechts 4. expeditiekn. 1. kellners 7, koffiehuisjuff. 1, kraanmachinisten 4, loopjongens 2, matrozen koopvaardij 8. pakhuiskn. 5, schippers G, sleepbootkap. 10, stuurlieden 5, voerlieden 11, controleurs 5, incasseerders 4, opzichters 2, haven- en transportarbeiders 16, totaal 416. Zonder vakkennis: Losse en fabrieksarbei ders 596, w.o. 20 ben. 13 jaar. In totaal stonden derhalve ingeschreven 1985 werkzoekenden. Vergelijken we dit aantal bij dat van de eerste week van Januari, dan valt een belangrijke vermindering der werk loosheid te constateeren. Toen was het aan tal ingeschreven nog 2609, zoodat de vermin dering 624 bedraagt. Bij een vergelijking tusschen de verschillen de vakgroepen zien we, dat het aantal werk looze bouwvakarbeiders daalde van 684 tot 472. dus met ruim 200. Ook in de andere groepen valt een belangrijke daling te consta teeren; zoo daalde het aantal werklooze me taalbewerkers van 546 op 407, dat der diverse beroepen van 589 op 416. In deze beide groe pen is een vergelijking echter minder steek houdend. in verband met de staking in het visscherij bedrijf. Een zuiverder beeld geeft daarentegen de groep arbeiders zonder vakkennis (losse- en fabrieksarbeiders) waarvoor het cijfer daal de van 709 op 596. Het feit, dat er thans ruim 200 bouwvak arbeiders minder werkloos zijn dan in Januari wijst op een belangrijke opleving in de bouw nijverheid, voornamelijk in Santpoort en Driehuis, waar een groot aantal woningen in aanbouw is. WERKVERSCHAFFING. Op 3 Mei werden 70 arbeiders uitgezonden naar de Rijkswerkverschaffing. Zij werden te werk gesteld bij het waterschap De Berkel en ondergebracht in kamp Roosdomsbrug bij Markelo. Vóór de samenstelling van een ploeg van 70 man moesten worden opgeroepen 105 arbeiders. Hiervan -gaven 21 werkloozen op, dat zij juist ander werk hadden gevonden; 6 kon den niet worden uitgezonden wegen ziekte. 6 idem wegens ziekte in hun gezin, terwijl 2 een ongeldig motief hadden opgegeven. 70 vertrokken naar de werkverschaffing. Op 30 Mei verlieten de tewerkgestelden het kamp en keerden naar hier terug wegens hei vinden van ongedierte in een tweetal kee- ten. Zij werden door het betrokken departe ment uitgesloten tot 19 Juni a.s. DRIEHUIS KERKKLOKCOMMISSIE. Op de één dezer dagen gehouden vergade ring van de Kerkklok-commissie te Driehuis zijn de bedragen voor de wijzerplaatver- lichting van de kerkklok verantwoord. Deze hebben de verwachtingen overtroffen, zoo dat het bestuur voldoende schadeloos gesteld is voor de ongetrokken subsidie. Zooals reeds gebleken is, blijft de klok in 1933 verlicht. Het bestuur betuigt tenslotte zijn dank aan de ingezetenen, die hun bijdragen hier toe hebben geschonken, terwijl het een woord van erkentelijkheid richt tot het be stuur van de Ver. van bewoners in de buurt schap Driehuis, dat zijn volle medewerking heeft verleend. CXXVI. In de IJmuider Courant van gisteren heeft men een stukje kunnen vinden, waarin het een en ander wordt medegedeeld over de maatregalen, die men in Engeland denkt te nemen ter bescherming van het Engelsche (Britsche) visscherijbedrijf. Ook onze over buren gaan dus contingenteeren. Voor de eerste drie jaren zal uit het buitenland een hoeveelheid van 1.850.000 cwts. per jaar inge voerd mogen worden. Opvallend is, dat de zaak met Duitschland en naar ik verneem ook met Denemarken reeds geregeld is. Duitschland mag volgens het bericht 660.000 cwts. invoeren. Dat is heel wat. maar Duit sche trawlers, vooral de IJslanders hebben steeds veel visch in Engeland aangevoerd. Ook thans nog, ondanks het invoerrecht van 10 pCt.. In April van dit jaar kwamen te Aberdeen nog 39 Duitsche IJslanders aan de markt met 85.000 cwts. visch. De markt aldaar is geheel ingesteld op dezen Duitschen aanvoer en de Aberdonians kunnen deze visch niet missen. Hiermede hebben de Engelsclien na tuurlijk rekening gehouden. Ze hebben den Duitschers zelfs nog faciliteiten ten opzichte van de verdeeling van het jaar-contingent verleend. Als we nu' nog bij de 660.000 cwts. van Duitschland de mij nog niet be kende contingenten voor Denemarken, Zwe den en Noorwegen tellen, die zeker ook zeer aanzienlijk zijn. blijft er voor ons land niet veel over. En dat kan ook niet, want er is vooral verleden jaar weinig visch uit ons land naar Engeland gegaan. Zoo langzamerhand gaat de Engelsche markt geheel' voor ons verloren, wat vooral in tijden wanneer de. markt te IJmuiden eens overvoerd wordt waarop bij de huidige om standigheden (d.w.z. zonder staking), nu Duitschland niets of zoo goed als niets, Frankrijk en België weinig afnemen, voor ons .reederij bedrijf. wel eens zeer nadeelig zou kunnen zijn. Bij wijze van veiligheidsklep zou Engeland nog wel eens noodig kunnen zijn. Ik ben benieuwd, hoe dit zal afloopen Nu er over ons eigen bedrijf zoo weinig te vertellen is de staking duurt nog steeds voort en er zijn thans 20 booten in de vaart, ziedaar al het nieuws ga ik nog eens' neuzen aan den overkant. Aan de Westzijde van de Noordzee maakt men zich bezorgd over het groot aantal ernstige zeeongevallen, dat den laatsten tijd met visscherijvaartuigen heeft plaatsgevonden. Onlangs behandelde de Board of Trade twee gevallen van total loss van te Aberdeen thuisbehoorende stoom trawlers en de stranding van een derden. Ernstige critiek werd bij de behandeling dezer zaken uitgebracht op de „grove nalatig heid" van schippers en stuurlieden, gepleegd bij het manoeuvreeren met hun schepen. De advocaat van den Board of Trade zeide, voor dat men tot het behandelen der ongevallen overging, dat de Board of Trade niet gewoon was, scheepsongevallen te onderzoeken, wan neer deze niet met het verlies van menschen- levens gepaard gingen, want de Board of Trade was er hoofdzakelijk voor het be schermen van het leven der opvarenden. Nu de laatste twee jaren zoovele ongevallen zijn geschied, had men besloten bij alle voor komende ongevallen een onderzoek in te stellen. Dat het inderdaad met de zeeongevallen met visschersvaartuigen in Engeland ernstig is, mag blijken uit het volgende: in 1932 heb ben niet minder dan 76 stoom- en motor trawlers ernstige averij bekomen of zijn ge heel verloren gegaan, waarbij 33 menschen- levens te betreuren waren en in de eerste vijf maanden van 1933 werden 35 stoomtrawlers en drifters van meer dan 100 ton door een ongeluk getroffen of gingen verloren, waarbij 61 opvarenden omkwamen. Bij de behandeling dezer ongevallen bleek inderdaad, dat schippers en stuurlieden van bedoelde drie trawlers zeer nalatig zijn ge weest bij hun navigatie en allen werden ge straft met intrekking van hun certificaat. Ook in IJmuiden hebben we perioden ge kend. waarin door nalatigheid en onkunde tal van scheepsongevallen zich voordeden, gelukkig zonder dat daarbij menschenlevens verloren gingen. Langen tijd heeft dan ook aan de opleiding van onze trawlerschippers zonder dat daarbij menschenlevens verloren gingen. Langen tijd heeft er dan ook aan de opleiding van onze trawlerschippers en stuurlieden veel ontbroken, maar gelukkig is er in den laatsten tijd heel wat verbeterd, en wel doordat Scheepvaartinspec tie en Visscherijsehool elkaar gevonden heb ben en een ongeschreven verbond gesloten hebben, met het doel de werkloosheid en de staking uit te buiten ter verhoogïng van het ontwikkelingspeil van de IJmuidensche zee- visschers. En vandaag den dag kan men ze naar de Visscherijsehool zien trekken, de schippers, de stuurlieden, de machinisten, allen met actetasschen vol geleerdheid, waar op ze vroeger smalend hebben neergekeken. Zoodat de crisis en de staking toch ergens goed voor zijn. Maar desondanks hoop ik toch, dat beide spoedig zijn afgeloopen. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1