HET NIEUWE AVONDBLAD Oorlogskruis. \l 18e JAARGANG No. 136 'MAANDAG 12 JUNI 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NÉVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéte.t zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. VELSEN DOORTREKKING VAN STRATEN. Th. Winter te Beverwijk heeft den raad verzocht, hem vergunning te verleenen tot het aanleggen van straten te Driehuis. B. en W. stellen voor dit verzoek in hun VRIJSTELLING BOUW- EN WONING VERORDENING. E. Geradts te Haarlem heeft B. en W. ver zocht hem vergunning te verleenen tot het bouwen van een woon-winkelhuis op een terrein aan den Bloemendaalschestraatweg te Santpoort. Die vergunning kan niet worden verleend, alvorens door de Raad vrijsteling is verleend van het voorschrift van al. 3 van art. 68 der Bouw- en Woningverordening. Hiertegen bestaat bij B. en W. geen bezwaar Zij stellen den Raad voor, bedoelde vrijstel ling te verleenen. TUINCONCERT Het Mannenkoor „De Eendracht" alhier en de Zangvereeniging „Zanglust" te Beverwijk zullen Zondag 18 Juni a.s. een concert geven in den tuin van Concordia. EERVOL ONTSLAG. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor mevr. C. C. GodijnSmit te Sant poort eervol ontslag te verleenen uit haar betrekking van gemeente-vroedvrouw. OVEREENKOMST VAN GRONDRUILING P. Pieterse te Santpoort heeft den Raad 'verzocht, de tusschen hem en de gemeente gesloten koopovereenkomst te ontbinden en in plaats daarvan met hem de volgende over eenkomst van ruiling aan te gaan: de gemeente staat af aan P. Pieterse voor noemd een nabij de Westlaan te Santpoort gelegen gedeelte, ter grootte van ongeveer 672 M2„ van het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie E no. 759, waartegenover P. Pieterse aan de gemeente afstaat, een ten noorden van het vorenbe doelde gelegen gedeelte, ter grootte van on geveer 210 M2., van het perceel, kadastraal bekend als voren no. 587, zulks met dien verstande, dat door P. Pie terse, voor den grond, welken hij meer ont vangt dan hij afstaat, een prijs van f 3 per M2. zal worden betaald. Tegen inwilliging van de opgemelde ver zoeken bestaat bij B. en W. geen bezwaar- Door het aangaan van de gevraagde grond- ruiling wordt een betere verkaveling van het daar liggend bouwterrein mogelijk. B. en W. meenen daarom, dat de overeenkomst van grondruiling is te verkiezen boven de aan vankelijk aangegane koopovereenkomst. Aan gezien de grond, welke de gemeente zal af staan, een achterliggend gedeelte betreft, dat niet direct als bouwterrein is aan te merken, achten zij den prijs, die voor het meerdere zal worden betaald, in overeen stemming met de waarde van dien grond. B. en W. stellen den Raad voor, tot den verkoop, en, onder intrekking van het besluit van 16 Mei 1933 tot de grondruiling over te gaan en daartoe te nemen het besluit, dat in concept bij de stukken is gevoegd. De commissie van bijstand in het beheer der openbare werken adviseert gunstig. LEDENVERGADERING VEREENIGING „KONINGINNEDAG" Vrijdagavond hield de Vereeniging „Ko ninginnedag" een ledenvergadering in Café „Bloemoord onder leiding van den tweeden voorzitter den heer H. Groeneveld. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende bestuursleden, de heeren Groeneveld en Markerink werden herkozen, terwijl als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer Grütter, hoofd der Dacostaschool. Het bestuur bestaat thans weer uit negen leden. De voorzitter achtte het gewenscht, dat de vereeniging zich thans reeds in verbinding gaat stellen met het onderwijzend personeel, teneinde te kunnen bewerkstelligen, dat op 31 Augustus een kinderaubade zal kunnen uitgevoerd worden. In principe werd besloten op den a.s. Koninginnedag een volksfeest te organiseeren, evenals verschillende kinder feesten. Voor dit doel zullen gelden worden bijeengezameld. Binnenkort zal wederom een vergadering worden belegd, waarin het bestuur het pro gramma hoopt bekend te kunnen maken. BIJZONDER ONDERWIJS. Het bestuur der Vereeniging voor lager- en meer uitgebreid lager schoolonderwijs op Gereformeerde grondslag te IJmuiden, heeft den Raad verzocht, gelden uit de gemeente kas beschikbaar te stellen voor verandering van inrichting der bijzondere lagere school voor u.l.o.. aldaar. Verder heeft het R.K. kerkbestuur van de parochie van den H. Engelmundus te Drie huis den Raad verzocht een vergoeding van kosten voor aanschaffing van nieuwe banken ten behoeve van de R.K. school voor gewoon l.o. aldaar. Burgemeester en Wethouders stellen voor deze verzoeken in hun handen te stellen om advies. DOORTREKKING VAN EEN WEG. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor gunstig te beschikken op het ver zoek van A. J. Overakker te Bloemendaal hem vergunning te verleenen den weg, voor den aanleg waarvan hem reeds eerder vergun ning werd verleend, 25 M. verder in NO. richting te mogen aanleggen, onder dezelfde voorwaarden ais waarop hem vergunning yoor het eerste gedeelte werd verleend. SCHOONMAKEN VAN GEMEEN TE- GEBOUWEN. In de vergadering van 15 December 1932 werd in handen van B. en W. om advies ge steld een voorstel der S.D.-Raadsfraetie luidende als volgt: „Het schoonmaken van scholen. Raadhuis en andere gemeentegebouwen in eigen beheer door de gemeente, tegen uurloonen te laten verrichten en deze uurloonen vast te stellen na overleg met de commissi evan georgani seerd overleg". B. en W. hebben omtrent dit voorstel het oordeel gevraagd van de Commissie van Open bare Werken. Deze heeft B. en W. geadviseerd den Gemeenteraad in overweging te geven het voorstel niet aan te nemen. De commissie acht aanneming noch in het belang der ge meente, noch in dat van de betrokken werk nemers. Bij de huidige regeling, volgens welke de betrokkenen als aannemers worden be schouwd, kunnen zij zich door anderen doen bijstaan of vervangen. Moet het werk in eigen beheer tegen uurloon worden uitgevoerd, dan moeten zij zelf het werk verrichten. Boven dien zal dan een voortdurende controle op hun aanwezigheid en werk moeten worden uitgeoefend, wat voor de gemeente belang rijk meerdere kosten zal meebrengen, zon der dat de betrokkenen daarmede gebaat zijn. Een der leden van de commissie kan zich hiermede niet vereenigen. B. en W. kunnen zich met het advies der commissie volkomen vereenigen en zij stel len den Raad dan ook voor, het voorstel niet aan te nemen. BEVERWIJK DE JUBILEERENDE AFSLAGER. De heer L. Diemeer, Lau Diemeer in het goud EEN POPULAIRE KENNEMER. Inderdaad, popu lair is de heer L. Diemeer, die van daag zijn gouden ju bileum viert als af slager van notaris sen te Beverwijk en omgeving. Indien men een prijsvraag zou uitschrijven, teneinde uit te ma ken wie de meest bekende figuur is in midden Kennemer- land, dan zou de thans jubileerende afslager ongetwijfeld de meeste stemmen op zich verzamelen. Een halve eeuw is achteraf beschouwd toch wel een heele lange periode en wanneer men drie geslachten in dien tijd ziet komen is het begrijpelijk, dat de heer Diemeer uit den aard zijner werkkring een groote bekendheid geniet. Een veiling, die onder auspiciën van een der notarissen ge houden wordt, zou ondenkbaar zijn, wanneer Diemeer daaraan geen werkzaam aandeel zou hebben. Er is in den loop der jaren een hechte band ontstaan tusschen den afslager en de koopers, die de vaste bezoekers zijn van huizenveilingen, hout- en grasverkoopin- gen of boelhuizen. Dit komt wel het beste tot uiting, wanneer men den jubilaris aan het werk ziet of eigenlijk „hoort", want het ge heim van zijn populariteit schuilt in dit ge val in het gesproken woord. Met een enkele kwinkslag weet hij onder de adspirant-koo- pers stemming te brengen, al kan hij aan den anderen kant bij een trage of laksche stem ming op een „ongezouten" manier zijn mee ning te kennen geven. Met groote slagvaar digheid pareert hij de opmerkingen, die ken nelijk bedoeld zijn om „Lau" niemand noemt den jubilaris bij zijn familienaam van de wijs te brengen. Dat is nog niemand gelukt en meestal eindigt de .schermutseling in een daverend gelach, wanneer de afsla ger met een van zijn snedige „pointes" het geval tot oplossing brengt. In deze omgeving is het de gewoonte, om opbod en afslag in één veiling te combineeren. In het eerste ge val opent Lau de sluizen zijner welsprekend heid met de vraag: „Hoeveel voor perceel één?" en komt op die vraag niet vlug genoeg een bevredigend antwoord, dan volgt daarop strijk en zet: „Nou, hoe zit het, durven jullie niet?" Betreft het een stuk grond, dan klinkt uit zijn mond de in den tegenwöordi- gen tijd wel zeer zonderlinge opmerking: „Je kan d'r gladiolen op planten!" Dan geven de klanten zich gewonnen en volgt het eerste bod. Maar vóór Lau het traditioneele „voor de derde maal" door de zaal heeft laten schallen heeft hij met groote handigheid de a.s. koopers voor zijn aanbieding weten te in teresseeren. „Schei mekaar, met je tienen" zegt Lou, maar alleen zijn-oogen hebben .hier en daar een bijna niet waarneembaren hoofd knik tot verhooging van het bod ontdekt. Is het hoogste bod bereikt, dan begint de afslag. Met plechtigheid in zijn stem kondigt hij het gewichtige moment aan. „Drie duizend gul den georezen en daarenboven vragen „we" nog vijf duizend gulden. Denk om je mijnen", en dan gaat het zonder vergissingen naar beneden, zoolang tot iemand den koop af mijnt. Gebeurt dit niet, dan constateert de afslager met nadruk „niet gemijnd", soms ge volgd door de opmerking „je hangt, Gerrit!" De jubilaris beschikt over een uitstekend geheugen en al heeft hij tot zijn spijt yan de ontelbare veilingen geen aanteekening (De Japansche regeering heeft beslotenpaarden, honden en duiven, die zich in de oorlog voering tegen de Chineezen onderscheiden hébben, te deco reeren.) Voor hun „beestachtige" diensten In een „menschelijk" conflict, Worden paarden, honden, duiven, Decoraties omgestrikt. Het lijkt den Japanners billijk Dat een dier, dat streed en leeft, Net als mensehen, die gespaard zijn, Toch zijn „kruis" te dragen heeft. Als die dieren spreken konden, Gaven zij hun dank dan weer, Voor die hooge onderscheiding Van het veld van menschen-eer? Zouden zij in antwoord staamlen. Door ontroering overdierd, Van den trots, die hen vervulde, Dat het recht de zege viert? Neen, ik zou veeleer verwachten, Dat zoo'n paard of hond dan zei: Laat mij liever nu met vrede, 't Is gelukkig nu voorbij. Ik begeer geen eereteeken, Als een soort van oorlogsbuit, Maar vecht liever jullie ruzies. Voortaan zonder dieren uit. En de duif zal dan nog koeren: Ik beschouw dit eer als hoon, Duiven zijn 't symbool van liefde, Hef de vredesduif ten troon. gehouden, toch weet hij zich met groote zekerheid nog vele bijzondere voorvallen uit zijn loopbaan te herinneren. „Mijn eerste veiling'", zei Diemeer, toen wij hem dezer dagen in zijn woning aan den Rijksstraatweg 127 te Heemskerk in verband met zijn jubileum aan het praten probeerden te krijgen, „m'n eerste veiling was toevallig ook een grasveiling. Die werd gehouden in de „kolfbaan" (het tegenwoordige Kennemer Theater) van Thijs Ludwig onder notaris C. H. Moens, den vader van notaris Mr. A. Moens. Ik was toen 17 jaar, dus mijn eerste zelfstandige optreden was een heele gebeur tenis. Maar m'n vader, die ik in het vak zou opvolgen, had me 's avonds te voren les ge geven". „En, ging het goed?" informeerden wij. ,,'t Ging zoo goed, dat ik er een flesch wijn mee verdiende, 't Was toen de gewoonte, dat iederen kooper of huurder van een stuk gras land van den landheer een flesch wijn ont ving. Ik kreeg de wijn van een bekenden Wijk aan Zeeër". Toen de jubilaris eenmaal weer in het grijs verleden vertoefde, kwamen de bijzonderheden in menigte voor den dag. De meest zonderlinge voorwerpen zijn in het tijdsverloop van een halve eeuw door Diemeer aan den man gebracht. Een zelfs een ge- heele kerk. Dat was toen te Heemskerk een afgescheiden groep werd opgeheven en dien tengevolge de godsdienstige bijeenkomsten beëindigden. Kerk en inventaris, behalve het orgel kwamen onder den inventaris. Van ge wicht was in zijn loopbaan ook de verkooping van „Scheybeeck", dat de afslager tot drie maal toe in andere handen zag overgaan, om niet te spreken van den verkoop van gron den rond het kasteel „Assumburg". Ook het badhotel te Wiik aan Zee heeft Diemeer jaren geleden van eigenaar zien verwisselen en eens veilde hij de halve Wijkermeer. Het spreekt vanzelf, dat in de laatste 50 jaren ookin Kennemerland heel wat veranderd is. De stoomtram zag de jugïlaris op den weg verschijnen en een zevental jaren geleden ook weer ter ziele gaan. Maar voor dit nu reeds weer uit den tijd zijnde vervoermiddel ver scheen, moest de afslager verre voetreizen ondernemen. Eens zelfs van Noorddorp af naar „De Weyman" in Santpoort, waar hij van 's morgens 9 uur tot 's avonds 8 uur boel- huis hield, om daarna welgemoed de terug reis, eveneens wandelend, te aanvaarden. Zoo heeft de jubilaris een halve eeuw lang zijn taak met groote opgewektheid, tot volle tevre denheid van de notarissen, die hij diende, zijn taak vervuld. En zóó was hij aan zijn werk gehecht, dat bij ziekte alleen een veiling hem weer „lekker" kon maken. Eens, toen de dok ter zijn patiënt kwam bezoeken, dien hij ziek onder de wol dacht aan te treffen, was de vogel gevlogen. „Lau" was 's morgens om half zeven opge staan om in het bosch de koopen hout te be kijken en had 's middags in volledige ge moedsrust een houtveiling gehoudtn. „Toen ik thuis kwam. was ik beter" besloot Diemeer zijn verhaal. De jubilaris is aan zijn werk als afslager gehecht. Het vak is trouwens een erfstuk van de familie want hij volgde zijn vader vijftig jaren geleden op, die op zijn beurt in de voetsporen van Diemeer's groot vader trad. En vandaag gaat de populaire Lau Diemeer in de bloemetjes. De notarissen Boerlagen, Bremmers en Moens zullen den gouden jubilaris een hulde bereiden, die hy zich zal moeten laten welgevallen. De gras veiling die hedenmorgen werd gehouden, was daarvoor een gunstige gelegenheid. Maar daarna zal de afslager weer voortgaan met het werk. waarmede hij zoo vertrouwd is ge raakt, dat hij zich. er moeilijk van zal kunnen losmaken. Dat is trouwens de nu 67-jarige jubilaris ook niet van plan. En zooals hij dat een halve eeuw geleden gedaan heeft, zal hij ook nu weer bij de aanvang van zijn jubi leum-veiling gevraagd hebben: „Hoeveel voor perceel één?" EERSTE H. MIS. Zaterdag werd onze plaatsgenoot, de heer B. Haanen door Mgr. J. D. J. Angenent tot priester gewijd. Zondag celebreerde de neo mist in de kerk van de H. Agatha zijn eerste H. Mis. Van vele woningen woei ter gelegenheid van dit feit de driekleur met pauseüjken wimpel. De kerkelijke plechtigheden werden door een groote schare geloovigen bijgewoond. Tijdens de H. Mis hield, een studievriend van den jongen priester een ontroerende predika tie. Des avonds heeft de St. Jozef Harmonie den neomist en diens familie een serenade ge bracht. GEEN GASLEVERING AAN CASTRICUM? Eenigen tijd geleden werden te Castricum opnieuw pogingen in 't werk gesteld om gas te betrekken van de Hoogovens door bemidde ling van het distributiebedrijf te Beverwijk. Dit zou dan eventueel de opheffing van de gasfabriek te Castricum, dat nog steeds zelf gas produceert, tot gevolg hebben. Teneinde de voor- en nadeelen daarvan te onderzoeken werd een technisch adviseur benoemd, n.l. Ir. Rutte te Den Haag. Naar wij vernemen heeft deze adviseur een uitvoerig rapport over deze aangelegenheid uitgebracht, waarin hij con cludeert, dat Castricum goedkooper in de eigen fabriek gas kan maken dan het van de Hoogovens te betrekken. Deze conclusie wijkt wel zeer af van de tegenwoordig verbreide meening, dat aan centralisatie van bedrijven belangrijke voordeelen verbonden zijn. In- tusschen valt het bij dezen stand van zaken niet te verwachten, dat de gemeenteraad van Castricum tot opheffing van de gasfabriek zal besluiten, om gas van Beverwijk te gaan be trekken IJMUIDEN COMMISSIE HARINGWET 1927. De minister van Oeconomische Zaken en Arbeid heeft ingesteld een commissie van overleg ter voorlichting van de regeering om trent de genomen en nog te nemen uitvoe ringsmaatregelen op grond van de Haring- wet 1927, en in deze commissie benoemd tot lid en voorzitter den heer W. J. Janssens, in specteur der visscherijen, hoofd van den dienst der Nederlandsche haringcontrole te 's-Gravenhage; en o.a. tot vertegenwoordi gend lid van den haringhandel, den heer P. Dekker te IJmuiden. Tot secretaris van de commissie is benoemd de heer D. de Mos, hoofdcontroleur bij den dienst der Nederland sche Haringcontröle te Scheveningen. RADIO-BERICHTEN NAAR EN VAN „DE HOOP" Het Hospitaal-Kerkschip „de Hoop", dat voorzien is van een volledige zend- en ont- vanginrichting voor radio-telefonie is dage lijks om 9, 12, 16 en 20 uur via het Rijks-Tele foonkantoor te Amsterdam te bereiken. Elke telefoon-abonné in het geheele land kan dus een telefoongesprek met het schip aanvragen via de rijkstelefoon zijner woonplaats. De kosten van een gesprek bedragen 3.70 voor de eerste drie minuten en 1.25 voor elke volgende minuut. Het schip zal tweemaal per dag n.l. te 9.50 en te 15.60 uur op een golflengte van 220 M. de visscher ij berichten van de Reedersvereeni- ging voor de Nederlandsche Haringvisscherij omroepen, alsmede privé-telegrammen voor opvarenden van de vloot. JAARCIJFERS OVER DE VÏSSCHERIJ Als no. 20 der Verslagen en Mededeelingen van de afdeeling Visscherijen van het Depar tement van Economische Zaken en Arbeid zijn verschenen de Jaarcijfers over de Vis- scherij gedurende het jaar 1932. Deze Jaar cijfers bevatten de tabellen, welke vroeger een plaats vonden in het „Jaarverslag over de Visscherij", doch daarin in het vervolg niet meer zullen worden opgenomen. Met de uitgaven van deze Jaarcijfers, die tegen be taling van f 0.50 bij de Algemeene lands drukkerij verkrijgbaar zijn gesteld vervalt die van de vroegere „Voorloopige Jaarcijfers, handen te stellen om adv:es. Ik in de zaal lijd,ens een der zittingen te Genève, waar het tol stormachtige en Duitsche afgevaardigden. In den van de internationale arbeid, sconf er entie tooneelen kwam met de Italiaansche inzet de voorzitter M. de Michelié. 1 b Het dorpje Velsen en de gemeente Velsen. Netjes verstopt achter den ouden Rijks straatweg (thans Meervlietst-raat), den Stationsweg, den Driehuizerkerkweg en Vel serbeek, ligt Velsen met z'n nauwe straatjes z'n dorpsche winkeltjes, met het eeuwen oude kerkje en met het gemeentehuis. Het moderne snelverkeer raast er langs, maar het dorpje liet zich daardoor niet uit z'n rust verstoren. Het heeft z'n rustig, gemoedelijk karakter behouden, behalve des Donderdags, waneer de nauwe straatjes daveren van het geratel der rijtuigen, die de trouwlustige paartjes met hun aanhang naar den ambte naar van den burgerlijken stand brengen, om ze als getrouwde paartjes weer af te voeren. Velsen ,d.w.z. de gemeente Velsen, groeide, maar het dorpje Velsen liet zich niet inti- mideeren; het bleef wat het was, omdat het niet anders kon, ingesloten als het was door bezittingen met een haast feudaal karakter. De moderne tijd veranderde echter het karakter dezer bezittingen. Velserbeek werd eigendom van de gemeente; stukken van andere bezittingen, waarvan men niet had kunnen denken, dat ze ooit bebouwd zouden worden, werden beroofd van hun zwaar ge boomte en van hun landelijke rust. En nu is nog het dorpje Velsen, het rustige dorpje van weleer, maar daaromheen ontwikkelde zich de afdeeling Velsen, een der wijken van de gemeente Velsen. Er kwamen villa's langs den Rijksstraatweg (Meervlietstraat), den Drie- huizerkerkweg en er ontstond het villapark Velserbeek. Evenals in andere deelen der gemeente, heeft ook hier de woningbouw een tijdlang stilgestaan, maar in den laatsten tijd wordt er weer gemetseld en getimmerd. Vooral langs den Stationsweg heeft men tal van aardige landhuizen gebouwd. Ongetwijfeld wordt de villabouw langs dezen weg gesti muleerd doordat, het riante uitzicht op het Noordzeekanaal velen verlokt, met de weten schap, dat de gronden aan de overzijde van den weg onbebouwd zullen blijven. Veel ruim te voor woningbouw is hier niet meer aan wezig. Het is tenminste niet te hopen, dat men het langs den weg liggende veld, het voormalige terrein van Kinheim met wonin gen gaat beplanten, waardoor het uitzicht op de zware boomen van Velserbeek en dus ook veel natuurschoon verloren gaan. Een nieuw plan. Aan het Westelijke eind van den Stations weg staat midden in een grooten tuin de villa Amsen. Deze villa staat daar nu nog „hééle- maal alléén", maar dit zal niet zoo lang meer duren. De heer M. J. Rolvink die ook een aantal landhuizen verderop aan den weg heeft gebouwd, zal ter weerszijden van de villa Amsen een zestal landhuizen bouwen, in haivemaan-vonn. Het is een aardig plan en de entree van den Stationsweg van het westen af zal zeker door verbeterd worden. Zoo vormen zich langzamerhand ten Westen en ten Zuiden van het dorpje Velsen nieuwe woonwijken, samengesteld door moderne landhuizen van goeden stijl. Maar er omheen kan gebeuren wat er wil het oude dorpje zal nog lange jaren zijn typisch ka rakter bewaren; nog lange jaren zullen er des Donderdags de trouwrijtuigen binnen- ollen als eenige verstoorders van de cicrpsche ust en ook als „eenige" attractie der dorps bewoners.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1