Engeland's terugkeer tot den gouden standaard. De Economische Wereldconferentie te Londen geopend. Toespraken van koning George en MacDonald. Beroep op internationale samenwerking. LONDEN, 12 Juni (V. D.) Onder zeer groote belangsteling heeft de Koning van Engeland hedenmiddag te ruim drie uur de Economi sche Wereldconferentie die gehouden wordt in het nieuwe gebouw van het Geologisch Museum in Zuid-Kensington geopend. Vele rijen dik stonden de menschen langs den weg en voor het Museum geschaard en de ramen van het aan den overkant gelegen Albert Museum en Victoria Museum waren eveneens zwart van de menschen. Koning George Vdie de wereldconferentie te Londen geopend heeft. Tegen half drie begon zich de conferentie zaal te vullen. De diplomaten nemen rechts in de zaal plaats, terwijl het midden gevuld wordt door de 168 vertegenwoordigers der 66 deelnemende mogendheden met hun deskun digen en assistenten. Rondom de gedelegeer den aan weerskanten van de zaal zijn de plaatsen voor de 400 journalisten uit alle landen ter wereld, die de conferentie zullen verslaan. De aankomst van den Koning. Te drie uur precies wordt het stil in de zaal. Vaag dringt van buiten het gejuich van de menigte door, waaruit blijkt, dat de Ko ning met zijn gevolg is gearriveerd. Aan den ingang wordt de Koning ontvan gen door minister-president MacDonald als voorzitter der Conferentie, door den secre taris-generaal van den Volkenbond Sir Eric Drummond en door den secretaris der Con ferentie Avenol. Als de Koning de zaal bin nentreedt, verheffen alen zich van hun zetel en links en rechts buigend begeeft hij zich door de middengang naar het podium, waar een gouden microfoon de plaats aanwijst waar hij zijn rede zal houden, die wordt uit gezonden naar alle deelen der wereld. De rede van den Koning. Het is ruim drie uur als Koning George het woord neemt om de Economische Wereldcon ferentie te openen met de rede, waarin hij o.m. zeide: „Mijne heeren. In dezen tijd van algemeene economische depressie begroet ik u met een gevoel van diepe verantwoordelijkheid in dit land. Ik geloof, dat dit de eerste maal in de geschiedenis is, dat een souverein heerscher bij de opening van een conferentie van alle staten der wereld als voorzitter optreedt. Ik wensch mijn bevrediging er over uit te druk ken, dat een dergelijke vergadering mogelijk was en spreek als mijn verwachting uit, dat dit algemeen streven tot resultaten zal lei den. Ik heet de vertegenwoordigers van de staten die deel uitmaken van den Volken bond welkom. Ik heb het werk van den Vol kenbond steeds met de grootste belangstel ling en waardeering gevolgd. De Volkenbond heeft deze conferentie bijeengeroepen en heeft het program er voor met behulp van de waardevolle diensten van de Commissie van Deskundigen voorbereid. Zonder den Volkenbond en zonder de idea len van den Volkenbond betwijfel ik of deze groote vergadering ooit gehouden had kun nen worden. Ik verwelkom de vertegenwoordigers van de staten, die geen lid van den Volkenbond zijn, even hartelijk. Ik erken den g^est van bereidheid tot samenwerking, die er toe ge bracht heeft deel te nemen aan deze bespre kingen. Ik wensch voorts de vertegenwoordigers van mijn Dominions en mijn Indisch Rijk in het bijzonder te begroeten. Mijne heeren afgevaardigden. Met groote ontroering zie ik om mij deze representatieve vergadering, die zoo groot schijnt, doch die een veel grootere idee vertegenwoordigt, nl. de hoop en de verwachting van de geheele wereld. De wereld verkeert in een verontrus tenden toestand en voor u, mijne heeren, die thans met het werk van den wederopbouw begint, is de taak zwaar. Zij kan slechts met goeden wil en door ernstige samenwerking worden vervuld. Mijne heeren, ik reik u de hand en ik hoop van ganscher harte, dat uw bemoeiingen tot een gelukkig resultaat zullen voeren, dat door de volken der geheele we reld met ongeduld wordt verwacht. Tegenover een crisis, waarvan wij allen te lijden hebben, doe ik een beroep op u allen om voor het hoogste welzijn der geheele we reld samen te werken. Het kan niet buiten het vermogen der menschheid liggen om de groote bronnen der wereld zoodanig te ge bruiken dat zij den materieelen vooruitgang der beschaving veilig stellen. Deze bronnen zijn niet verminderd. Integendeel zijn door uitvindingen, ontdekkingen en organisatie de mogelijkheden zoodanig vergroot, dat door den overvloed der productie zelf nieuwe we gen zijn geschapen en tegelijk met dezen verbazingwekkenden materieelen vooruitgang is een nieuwe erkenning ontstaan van de wederzijdsche afhankelijkheid der naties en de waarde van hun samenwerken. Thans bestaat de gelegenheid dit nieuwe bewustzijn van de gemeenschappelijke be langen der menschheid uit te buiten, in het vaste geloof dat de onderlinge discussies op deze conferentie de eerste stap op den juis ten weg zullen zijn. Ik zal uw besprekingen met de grootste be langstelling en de grootste opmerkzaamheid volgen en ik hoop vurig, dat het resultaat van uw arbeid de wereld zal terugbrengen op den weg van de welvaart en den ge or den den vooruitgang." Macdonald's rede. Minister-president MacDonald heeft "in zijn openingsredevoering ter Economische confe rentie verklaard: Ik hoop, dat de conferentie van Londen zal leiden tot tastbare resultaten en dat haar naam zal worden ingebeiteld naast de groote internationale bijeenkom sten, welke der menschheid zegeningen heb ben gebracht. Het doel der conferentie is van zeer groot belang. MacDonald bracht vervolgens hulde aan den koning van Engeland voor zijn deelne ming en zijn belangstelling, waarna hij ver volgde In deze hall is meer macht en aanzien aan wezig dan ooit in de geheele wereldgeschie denis onder een dak werd bijeengebracht. De economische achteruitgang der wereld heeft fabrieken voor jaren doen sluiten, de werkge legenheid verminderd, den levensstandaard omlaag gedrukt, eenige staten aan den rand van den afgrond gebracht. Sinds 1929 zijn de prijzen gedaald en ge bleven ver beneden de hoogte, waarbij de pro diuctie rendabel kan zijn. Bovendien zijn zij onregelmatig gevallen en zij hebben de nor male betrekkingen, waarop de economische activiteit berust, verstoord. De prijsdaling heeft de last der wereldschulden aanzienlijk doen toenemen. In het jaar 1932 is de pro ductie van grondstoffen vergeleken bij 1929 met 30 pet. gedaald en het ruilverkeer tus- schen stad en land is beperkt. De werkloos heid is toegenomen en het aantal werkloozen ter wereld .bedraagt 30 millioen. Zoo kan. het niet verder gaan. De wereld wordt gedre- ven in een richting, waarin het leven in op stand zal komen tegen het harde lot. Vervolgens kwam MacDonald te-spreken over de kwestie der oorlogssschulden. Deze is van het grootste belang, hoewel zij niet op het program der conferentie staat. De kwestie der oorlogsschulden moet worden behandeld voordat alle andere hinder palen, welke een algemeen herstel in den weg staan, uit den weg zijn geruimd. Lausanne moet worden nagekomen en deze moeilijke kwestie moet worden geregeld in het licht van den huidigen toestand ter wereld. MacDonald wees op de belangrijkheid van internationale samenwerking en overeen stemming voor de saneering van het wereld bedrijfsleven. De feiten en de ontwikkeling der laatste jaren hebben bewezen, dat een zuiver nationale economische politiek in deze moderne wereld niet alleen de andere naties, maar ook die staten, welke deze politiek nastreven, tot verarming zal brengen. Hoe dichter men komt tot het ideaal van een eco nomische eenheid voor de geheele wereld, hoe beter het voor iederen staat zal zijn. In ieder geval is de internationale samenwer king de beste weg voor het nationale herstel Geen staat kan zich eeuwig verrijken ten koste van anderen Wederzijdsche verrijking is iridividueele verrijking. Wij zijn hier, aldus Mac-Donald, om den besten weg te vol gen voor internationale overeenstemming. Wij willen geen theorieën bespreken, maar practische voorstellen doen om uit den nood te geraken. Iedere delegatie moet te voren haar voorstellen redigeeren in een definitief aan te nemen vorm, zoodat men direct met de bestudeering er van kan overgaan. De Londensche conferentie moet de wereld nieu wen moed schenken. De wereld wacht op nieuwe hoop, nieuwe energie en nieuwe gele genheid en wij hebben het in onze macht daarvoor te zorgen. De economische wereldconferentie beëin digde haar openingszitting, na de redevoe ring van MacDonald, met het nemen van eenige technische maatregelen. Eerst werd een commissie benoemd voor het in ont vangst nemen der geloofsbrieven, welke na aen korte pauze rapport uitbracht. Op voorstel van den president der confe renties MacDonald werd daarop het bureau der conferentie samengesteld. Het bestaat uit een vertegenwoordiger van ieder der volgen de staten: Argentinië, China, Tsjecho Slowa kije. Frankrijk, Duitschland, Engeland, Hon garije, Italië, Japan, Mexico. Nederland, Spanje, Zweden, Amerika, Rusland en Ca nada. MacDonald heeft een vertegenwoordiger ran ieder der in het bureau opgenomen staten uitgenoodigd voor een particuliere zitting welke onmiddellijk na de openings bijeenkomst zou worden gehouden. Hierna werd de conferentie verdaagd tot Dinsdag ochtend half elf. Geen Amerikaansche voorstellen. De leider der Amerikaansche delegatie ter Economische wereldconferentie, staatssecre taris Huil, heeft Maandag in een persconfe rentie o.m. verklaard, dat Amerika geen ver rassende voorstellen ter conferentie zal in dienen, zooals vaak bij geruchte werd be weerd. Onderhoud Dr. SchachtMontagu Norman. De president van de Rijksbank, Dr. Schacht, heeft Maandag een onderhoud gehad met Montagu Norman, den gouveméur van de Bank of England. Hierbij zou Montague Norman zijn Duit- schen collega op de hoogte hebben gesteld van den stand der onderhandelingen betref fende de stabiliseering der valuta, welke ge voerd worden tusschen Engeland, Frankrijk en Amerika en mogelijk ook betreffende de kwestie der oorlogsschulden, terwijl Dr. Schacht de kwestie der Duitsche schulden zou hebben aangesneden. Volgens berichten in de bladen zou ook Huil een onderhoud hebben gehad met Dr. Schacht. Conferentiemaaltijd. Maandagavond heeft de Engelsche regee ring een banket aangeboden aan alle dele gatieleiders. De feestmaaltijd werd gehouden in Grosvenor house, minister-president Mac Donaid presideerde. Reeds een uur voor den aanvang van den maaltijd hadden honderden belangstellen den zich voor het gebouw verzameld. De dochter van MacDonald. Ishbell. heeft in Dirchester Hotel de dames der gedelegeer den een maaltijd aangeboden. Oostenrijk. Verscherpt optreden tegen Nazi's. V.D. meldde gisteravond uit Weenen: De bondsminister van oorlog heeft een ver ordening uitgevaardigd, waarin aan diegenen die tot het leger behooren iedere activiteit voor de nat.-soc. partij of derzelver bestuur en organen wordt verboden. Dit verbod geldt zoowel voor den dienst als buiten dienst. Semi-officieel wordt medegedeeld, zou de „Deutsche Soldatenbund" worden verboden en een reeks buitenlanders worden uitge wezen, die bij de nat.-soc. partij in dienst zijn en die geen regelmatig bedrijf uitoefenen in Oostenrijk. De verschillende lokaliteiten der nat.soc. partij te Weenen zijn reeds ge sloten. Volgens berichten uit Innsbruck zou het Bruine Huis aldaar aan de Heimwehr zijn toegewezen. Volgens een ander bericht zijn in de nabijheid van Innsbruck 200 helsche machines In beslag genomen. De bij de vervaardiging daarvan be trapte personen, nationaal socialisten, zijn gearresteerd. In alle afdeelingsbureaux der NSDAP in Weenen hebben evenals in het Adolf Hitler huis huiszoekingen plaats gevonden. In het Adolf Hitlerhuis is de huiszoeking zoo juist beëindigd. De politie heeft een aantal docu menten in beslag genomen. De in het huis aanwezige personen werd uit het huis geleid. Zij mogen slechts hun persoonlijk bezit medenemen. Wanneer het huis op deze wijze zal zijn ontruimd, zal het voor onbepaalden tijd worden verzegeld. Het grootste aantal der districtsbureaux is reeds verzegeld, even als de SA-huizen. Het schijnt een kwestie van uren of ook de partijlokalen der natio naal socialisten in Weenen worden geslo ten. Gistermiddag werd de politie medegedeeld dat op openbare gebouwen eveneens aan slagen zouden worden gepleegd. Voorzorgs maatregelen waren getroffen. De afdeeling Oostenrijk der NSDAP. ver klaart: „De landsleiding Oostenrijk der N. S. D. A. P. verklaart nopens de aanslagen op den commissaris voor de veiligheid van Tirol, Dr. Steidle en den landshopman van Stiermarken, Dr. Rintelen, dat de NSDAP niets met deze aanslagen te doen heeft en noch de aanstichters noch de daders zelf kent. Zij keurt, „getrouw aan naar sinds jaren uitgesproken legale werking, dergelijke aanslagen af om het even van wie zij uit gaan doch zij ziet zich aan de andere zijde gedwongen te constadeeren, dat deze aansla gen worden geprovoceerd door de terroris tische maatregelen der hoogste instanties". Voorts wordt nog uit Weenen gemeld: Gistermorgen tegen half elf werd door een onbekende in een juwelierszaak in de Meid- linger Houptstrasse te Weenen een in papier gewikkelde bom geworpen, waardoor de juwelier Futterweiss werd gedood en vier andere personen ernstig gewond. Het in terieur van den winkel werd vernield. Terzelfder tijd ontplofte in de Stadionsgasse, in de binnenstad dicht bij het Raadhuis, eveneens een bom met sterke rookontwik keling, waardoor echter geen schade werd aangericht. Aan de Universiteit hielden nationaal-socialistische studenten betoogin gen, die door de politie werden uiteenge jaagd, evenals opstootjes bij het Burgtheater en bij het Raadhuis. Een aantal personen werd gewond. P SlllJ Azana vormt een nieuw kabinet. De vroegere premier Azana heeft Maandag avond laat, niet zonder moeite, het nieuwe kabinet gevormd. Dit is als volgt samenge steld: Minister-president en minister van Oorlog, Azana; minister van Binnenlandsche Zaken Casares; minister van Buitenlan&sche Zaken Rios; minister van Financiën Vinuales; mi nister van Onderwijs Barnes; Minister van Justitie Albornoz; minister van Marine Coin- palys; Minister van Arbeid Caballero; Mi nister van Landbouw Domingo; Minister van Openbare Werken Pr ie to; Nieuw gevormd werd het tot dusverre met het ministerie van Landbouw verbonden ministerie voor In dustrie en Handel, dat Francy Roca op zich zal nemen. Nieuwe ministers zijn: Vinuales, Barnes, Compalys, Francy Roca. Laatstge noemde is lid van de federalistische partij, die toe dusverre niet in het kabinet was vertegenwoordigd. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de samenstelling van het kabinet precies dezelfde is als van het vorige Men verwondert er zich algemeen over, dat, daar geen samenwerking met de radicalen is bereikt, de president der republiek thans aan Azana toestaat, wat hij Zondag nog aan Prieto had geweigerd. Men is van meening, dat de regeeringscrisis een merkwaardig ver loop heeft gehad en dat het vast staat, dat de president der republiek, oorspronkelijk het voornemen had essentieele wijzigingen door te zetten, maar dat dit hem niet is ge lukt. Wanneer zal die plaats hebben en op welken grondslag? Moet eerst het vertrouwen terugkeeren? v Door HARCREAVES PARKINSON, B Com., B A. (Redacteur van de Londensche „Economist). ZEVEN-EN-TWINTIG BOEREN HOFSTEDEN AFGEBRAND. WARSCHAU, 12 Juni (V.D.) In het dorp Mikolow bij Kielce brak een groote brand uit, die snel om zich heen greep. Het vuur tastte 27 boerenhofsteden aan, die alle afbrandden. Drie personen liepen ernstige brandwon den op. Zooals iedereen verwachtte, neemt de toe komst van den gouden standaard in het werk van de internationale economische redding in 1933, een vooraanstaande plaats in. In een gelukkiger toekomst, als de men schen weer tijd hebben om boeken over de Groote Crisis te lezen, en ook het geld hebben om ze te koopen, zullen ongetwijfeld talrijke theorieën de verhouding behandelen van de twee groote Engelsch-sprekende naties tot den gouden standaard in 1931'32. Beide sta ten behandelen den gouden standaard met weinig plichtplegingen. Brittannië scheidde er van, nadat het zich zwaar in de schulden had gestoken. De Ver. Staten keerden zich van hem af, veeleer om politieke redenen dan uit armoede, maar binnen en week werd over wegen en middelen gesproken om hem te herstellen. Elke natie die den gouden stan daard heeft verlaten, heeft haar vast besluit te kennen gegeven vroeg of laat weer tot hem terug te keeren. maar nog geen twee landen zijn zoover gekomen, dat zij het over de voor waarden waarop, eens zijn geworden. Wanneer, hoe en op welken grondslag moet Brittannië tot het goud terugkeeren? Deze onvermijdelijke vraag is een probleem dat de belangrijke wereldconferentie overschaduwt. Het is veel makkelijker een probleem te con- stateeren dan het op te lossen. De gouden standaard werkte voor den oorlog betrekke lijk goed. Dit was gedeeltelijk te danken aan het gelukkigg toeval, dat elke groote uitbrei ding in de wereldhandel in de negentiende eeuw samenviel met de ontdekking van nieuwe goudvoorraden. In hoofdzaak was het succes echter toe te schrijven aan het feit, dat het economische wereldsysteem, in 't algemeen in evenwicht was. De goudreserves van de centrale banken vernlaatsten zich van het eene land naar het andere, alleen om tijdelijke en kortstondige schommelingen in het evenwicht te herstel len. De gouden standaard werkte slecht, en stortte ten slotte ineen, toen de oorlog voorbij was, daar de wereldhandel krachtig en voort durend uit het evenwicht werd geslagen. Lan den die „permanente crediteuren" waren, onttrokken aan hen, die „permanente debi teuren" waren allereerst het goud en gingen het toen zoo grondig onvruchtbaar maken, alsof het weer in de mijnen begraven was geworden. 't Ligt voor de hand dat de fout lag aan het na-oorlogsche systeem; niet aan den gouden standaard. Dit erkende Groot Brittannië ten volle door stilzwijgend toe te geven, van den dag af dat. zij het goud verliet, dat zij er eventueel toe zou terugkeeren, op haar eigen tijd en op haar eigen voorwaarden. In hoeverre de wereld zich bij de Britsche wenschen in dit opzicht heeft aangepast, is onmogelijk te zeggen. Het noodlot en president Roosevelt beslis ten dat binnen anderhalf jaar na de schorsing van den gouden standaard door Engeland, toen de meeste zwakke broeders het voor beeld van dat land hadden gevolgd, de Ver- eenigde Staten van Amerika, die den groot sten goudvoorraad ter wereld hebben en die voornaamste schuldeischers zijn, plotseling alle berekeningen omvergooiden door den dollar in waarde te doen verminderen. Geen politieke daad (behalve misschien het besluit van Duitschland, in Juli 1914, het ultimatum van Servië tegen Servië te steu nen) heeft ooit de vooruitzichten in de we reld méér veranderd. Daarvóór had Groot Brittannië bijna altijd haar eigen voorwaar den kunnen stellen en steeds en sterke nei ging vertoond om er op te staan, dat het ver dwijnen van factoren als hooge tarieven en oorlogsschulden, die het verlaten van den gouden standaard door Engeland hadden ver haast. aan zijn terugkeer tot het gouden zou voorafgaan. Inplaats daarvan, kwam Engeland nu voor de mogelijkheid te staan dat krachtige hand having van zijn programma met zich zou brengen de onberekenbare ramp van een wedstrijd in de geheele wereld in het vermin- minderen der waarde van het geld. De geschiedschrijvers der toekomst zullen het er waarschijnlijk over eens zijn dat, wat ook de motieven van Amerika voor het be sluit tot waardevermindering van den dollar zijn geweest, de gevolgen van dat besluit heil zaam zijn geweest. Het bracht de geld- quaesties, tot aan het onderwerp van een academischen strijd, over naar het terrein der practijk. In Engeland hebben eenige critici Ameri- ka's daad streng veroordeeld, op grond dat, terwijl Groot Brittannië vocht voor het be houd van den gouden standaard tot het ver armd en uitgeput was, Columbia dien stan daard verliet, nog in het bezit van groote re serves en een gunstige handelsbalans. Men kan betoogen dat beide besluiten onvrijwillig genomen werden. De drang die Engeland dwong het goud in den steek te laten was van economischen aard, terwijl Amerika's daad van politieken aard was. Gezien van het standpunt der staatslieden in elk der beide landen, die in dezen te beslissen hadden, was die drang in beide gevallen onweerstaan baar. De Britsche nationale regeering van Sep tember 1931 had volkomen politieke macht, want zij beschikte over een parlementaire meerderheid, die haar wenschen inwilligde. Zij had echter geen goudreserve want iedere penny van het saldo in de Bank van Enge land was bestemd voor verplichtingen in het buitenland. President Roosevelt had in April 1933 een reserve, die voldoende was om ge durende vele maanden de moeilijkheden te weerstaan, maar hij zou machteloos hebben gestaan wanneer hij zijn wil had moeten opleggen aan een Congres, dat vast besloten was tot inflatie. Terwijl, onder den drang van de wereldcrisis, de groote democratiën in Europa öf afstand hadden gedaan, öf, als in Engeland, regeeringen hadden gekozen, prac- tisch met dictatoriale macht, had Amerika, met de strengste constitutie ter wereld, het principe behouden van veto door een veel hoofdig lichaam. President Roosevelt kon daarom waarschijnlijk wel met recht bewe ren dat het verlies van alle macht in de toe komst om het Congres naar zijn wil te bui gen de grootste ramp zou zijn die de wereld zou kunnen treffen. Inderdaad was geduren de twee kritieke jaren de wederopbouw vsn de wereld tegengehouden doordat een vijan dig Congres den wil van zijn voorganger had verlamd. Uit een ander gezichtspunt beschouwd wa ren zoowel de Amerikaansche als de Britsche besluiten vrijwillig genomen, in dien zin aat beide in 't leven waren geroepen door oor zaken die binnen de competentie der beide naties lagen. Indien het Amerikaansche volk eerder algeheele volmacht aan President Roosevelt had gegeven, had deze waarschijn lijk. zonder den dollar in waarde te doen ver minderen, er voor kunnen zorgen, dat de Wereld-Conferentie belangrijke economische maatregelen had genomen. En het pond zou niet, in 1931, aan den Britschen kant, de te groote waarde van 4.86 dollar hebben gehad. Het land zou nog crediteur zijn geweest. Het ontving nagenoeg 300 millioen pond per jaar aan interest van beleggingen aan de overzijde van den Oceaan, aan scheepsvrachten enz. Gedurende eenige jaren van te voren waren de inkomsten van het land zoo ongeveer ge lijk geweest aan de oorlogsschulden. Dat de internationale balans toch ongun stig was kwam grootendeels door dat gedu rende een tiental jaren van te voren een le vensstandaard voor het volk was gehand haafd, welke die van de ernstigste concur renten te boven ging. Hiertoe hadden de vakvereenigingspolitiek en de wetgeving voor de bestrijding der werkloosheid zeer veel Dij- gedragen Toen eenmaal het besluit, den gou den standaard te verlaten, was genomen, maakten Britsche staatslieden van alle par tijen er geen geheim meer van dat zij van oordeel waren dat een eventueele stabilisa tie op een aanzienlijk lagere pariteit noodig was, onder andere om den Britschen loon- standaard te handhaven. Aan economen, die bij geen der beide kan ten belang hebben, schijnt de quaestie of, vóór den terugkeer tot den gouden standaard het wereldstelsel dichter moet naderen tot de Britsche wenschen of het Britsche stelsel zóó moet vervormd worden dat het voor an dere naties past, even onbelangrijk als de vraag of iemand, die te veel rookt en te veel drinkt, eerst het drinken of eerst het ronken behoort te laten. Douanetarieven, schulden, handelsbelangen en geldpolitiek zijn onver mijdelijke deelen van een wereldvraagstuk, dat internationaal, als één geheel, moet wor den aangepakt. De Wereld-Conferentie is de eenig passende plaats, waar deze zaken kun nen onderzocht worden. Omdat het pond niet en de dollar waarschijnlijk niet zal ge stabiliseerd worden op hun vroegere gouds waarde is het duidelijk, dat voor de gemeen schappelijke belangen alle volken een offer zullen moeten brengen. Zulke „concessies" zullen zeker verandering teweegbrengen in vaststaande normen in elk land. Maar de andere keuze is: wereldchaos en verarming voor iedereen, hetgeen ondenk baar is tenminste behoort te zijn. (Nadruk verboden). E«g< Valuta-onderhandelingen op het doode punt? De onderhandeilngen betreffende de sta- biliseeringsmogelijkheden tusschen En gelsche en Fransche deskundigen zouden op het doode punt zijn gekomen. Het is mogelijk dat Engeland Dinsdag' een officieele nota aan Amerika zal laten over handigen. Men gelooft dat Roosevelt bereid zal zijn het voorstel van Engeland aan te nemen, waarbij een gedeeltelijke betaling van onge veer 1 millioen pond sterling wordt aangebo den. Dit moet worden beschouwd als een tee- ken van den goeden wil van Engeland. Balkan. Weer een opzienbarende politieke moord. Reuter seint uit Sofia: Een jonge Macedoniër heeft Maandagmid dag den directeur Bajev van de Nationale Bank met eenige schoten in het hoofd ge dood. De aanslag geschiedde in het drukste ge deelte der stad en veroorzaakte onder de voorbijgangers een paniek. De moordenaar wierp op zijn vlucht met een bom naar de hem achtervolgende politiemannen, waarbij geen schade werd aangericht. Pas na heftig verzet kon men hem arresteeren. Bajev was een aanhanger van Protogerov. De moord is blijkbaar een wraakneming van zijn tegenstanders. Duitschland. Von Papen pleit voor de katholieke gezellen. Vice-kanselier Von Papen heeft Maandag ochtend den rijkskanselier rapport uitge bracht over het verloop van den Katholieken Gezellendag te München en de incidenten, welke geleid hebben tot een vervroegde slui ting. De vice-kanselier constateert, dat hij door de leiding van den Gezellendag niet is mis leid., maar dat de demonstratie, welke hij bijwoonde en waar hij het woord heeft ge voerd gedragen is geweest door den natio- nalen geest en ondubbelzinnige trouw aan het nieuwe rijk.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 3