HET NIEUWE AVONDBLAD 18e JAARGANG No. 188 WOfNSDAC 14 JUNI 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodxa zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. VELSEN RAADSVERGADERING. De heer Tusenius neemt ontslag. Geen schoonmaak in eigen beheer. Het voorstel inzake werkverschaffing aangenomen. Rondvraag over verkeersover tredingen, concerten zonder stoelen, sneltaxi's, verder over de snelrijdende strandauto's, over niet uitbetaalden vacantie- toeslag, haringverkoopende sta kers enz. Gisteravond vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burge meester Rambonnet. Afwezig was de heer H. Dekker. De heer Tusenius neemt ontslag. Onder de ingekomen stukken is een schrij ven van den heer Tusenius. waarin hij mede deelt, dat hij ontslag neemt als lid van den Raad. Zijn opvolger, de heer Enzerink woonde de vergadering bijechter op de publieke tribune. iBelastingzaken. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan het kohier der straatbelasting dienst 1933 en van de hondenbelasting, dienst 1933. Vaststelling van pensioengrondslagen. •Het College stelt den Raad voor, het con ceptbesluit inzake pensioensgrondslagen vast •te stellen. Aldus wordt besloten. - Vergoeding voor boventallige leerkrachten bijzondere scholen. Van verschillende besturen van bijzondere Scholen zijn verzoeken ingekomen ter ver krijging..van een vergoeding in de salarissen van de boventallige leerkrachten, die in 1931 aan die scholen waren verbonden. Blijkens den bij de stukken gevoegde be- ■rekeningsstaat kan de gevraagde vergoeding niet aan alle besturen worden toegekend. B. en W. stellen voor, de vergoeding vast te stellen zooals is aangegeven in den be doelden staat en daartoe het bsluit te nemen zooals dat in concept bij de stukken is ge voegd. Het voorstel wordt goedgekeurd. Schoonmaken van gemeentegesbouwen. Dé s.d. Raadsfractie heeft voorgesteld, het schoonmaken der gemeentegebouwen te doen geschieden in eigen beheer. Het college adviseert den raad, dit voorstel niet aan te nemen, overeenkomstig het advies der commissie voor Openbare Werken. De heer Lu ik ma n (s.d.a.p.) verdedigt het voorstel. Spreker is het niet met de com missie eens dat bedoeld personeel te be schouwen is als aannemers. Spreker wil dit bewijzen met het feit, dat somtijds is ge vraagd personen, die gesteund worden door M. H. voor een functie als schoonmaakster in aanmerking te doen komen. Spreker heeft een lijstje van 84 gemeenten overgelegd, waarin bedoeld werk in eigen beheer wordt verricht, maar B. en W. hebben daar geen rekening mee gehouden. Spreker wijzigt het voorstel in dien zin, dat het schoonmaakpersoneel op arbeids contract wordt aangesteld tegen een loon, vast te stellen in overleg met de commissie van Georganiseerd Overleg. De heer Ten Broeke (CH.) vraagt zich af waarvoor het noodig is geweest, deze kwestie in het georganiseerd overleg 'te be spreken, want het schoonmaak-personeel is daarin niet vertegenwoordigd. De menschen hebben zelf geen belang bij een verandering en hebben er zelf niet om gevraagd. Het is moeilijk een uurloon voor de verschillende gebouwen vast te stellen. De heer Vermeulen (A.R.) blijkt even eens tegen het voorstel te zijn. Ook deze spreker begrijpt niet, waarom deze zaak in het georganiseerd overleg ter sprake is ge bracht. De heer Van He ijst (N.P.) meent, dat wanneer het werk in daggeld zou moeten ge schieden, aan de voorwaarden de hand ge houden moet worden hetgeen thans niet ge schiedt. Er zijn geen klachten gekomen van de menschen, die het werk uitvoer en ook de hoofden van dienst zijn over de uitvoering van het werk tevreden. De heer Visser (s.d.a.p.) wijst ér op, dat de betrokkenen bij de huidige regeling na genoeg rechteloos zijn. „Zij hebben te slik ken zonder meer", zegt spreker en hebben niet den minsten invloed op den gang van zaken. Deze rechteloosheid achtte sprekers fractie onbillijk en om deze rechteloosheid weg te nemen heeft de fractie het voorstel gewijzigd. Het was volkomen juist, dat deze kwestie in het Georganiseerd Overleg is be handeld. Het G. O. is wettelijk verplicht deze zaken 'te behandelen. De heer Maas (R.K.) wil niet langs een achterdeurtje beheer in overheidsdienst bin nenhalen. Nochtans is spreker van meening dat de menschen niet aan willekeur worden overgeleverd. Hij twijfelt echter, dat zulks het geval is. Op de wijze waarop het werk thans geschiedt, bestaat nog de mogelijkheid bepaalde menschen, die het noodig hebben aan eenige verdienste te helpen. Spreker zal ■tegen het voorstel stemmen. De heer Dunne bier, wethouder, kon zich goed voorstellen, dat dit voorstel van de s.d.a.p. is ingekomen, omdat deze vóór uit voering van werk in eigen beheer is. Het voorstel is nu gewijzigd en het gaat nu nog maar om de voorwaarden, maar deze zijn door den Raad vastgesteld. Spreker heeft paf gestaan van ht voorstel. De schoonmaaksters zijn wel degelijk als aanneemsters te be schouwen. Spreker meent dat het 't beste is de regeling onveranderd te laten. Er wordt ondanks de ingevoerde loonsverlaging van 15 pet. behoorlijk verdiend. In zijn repliek wijst de heer Luikman er nog op, dat er uurloonen worden verdiend van 17 tot 50 ets. Het prae-advies van B. en W., in stemming gebracht, wordt aangenomen met 8 stemmen tegen. Verkoop van gemeentegrond en aangaan eener grondleening. B. en W. stellen voor, te verkoopen aan de N.V. „Lebeemo"' te Haarlem 982 M2. grond te Santpoort a f 7 per M2, aan A. J. de Graaf te Santpoort 600 M2. grond te Santpoort a f 7.50 per M2. en aan H. Kaspers, eveneens te Santpoort 800 M2. a f 6 per M2. en met P. Pieterse aldaar een overeenkomst van ruiling aan te gaan. Het voorstel wordt aangenomen. De heer Van Woensel (C.P.) verzoekt aanteekening dat hij tegen het voorstel is. Een R.K. lagere school te Santpoort? B. en W. stellen den raad voor, mede werking te verleenen voor het verstrekken van de benoodigde gelden uit de gemeente kas voor de stichting van een bijzondere school voor gewoon lager onderwijs ten be hoeve van het R.K. Kerkbestuur van de Parochie van O.L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand. Het College wenscht hierbij nadrukkelijk vast -te leggen, dat het verleenen der mede werking niet in zich sluit, dat de gemeente de noodige -gelden, ter beschikking kan stel len, om deze effectief te stellen. De heer v. d. Flier (s.d.a.p.) zegt, dat wanneer het Kerkbestuur meent dat een school te Santpoort noodig is, het had moeten trachten, de benoodigde gelden op een andere wijze bijeen te brengen, wetende hoe de financieele toestand der gemeente is. Met genoegen heeft spr. dé toevoeging van B. en W. gelezen. Er moet hier een non possimus geroepen worden. De heer van Heyst (N.P.) is tegen het voorstel omdat hij' meent dat het met de versnippering van ons onderwijs uit moet zijn. We moeten hebben één volksschool. De heer Vermeulen (A.R.) vraagt B. en W. wat hun bedoeling is met het slot van •het praeadvies. Hangt de zaak af van de mogelijkheid, een ieening voor dit doel te sluiten ,met goedkeuring van Gedeputeerde Staten? De Voorzitter meent, dat wanneer de gemeente besloot, nadat de medewerking was verleend, de zaak uit te voeren, het ge meentebestuur van alle kanten belet zou worden dit te doen. Het gemeentebestuur staat tusschen twee vuren. Het moet aan den eenen kant de wet uitvoeren, maar kan aan den anderen kant daaraan niet voldoen. Spreker meent, dat er weinig kans is, dat de gemeente dit geld binnen afzienbaren tijd kan verstrekken. Wanneer de beletselen, die op het oogenblik de uitvoering belemmeren, wegvallen, dan zouden er geen bezwaren meer zijn, aan de medewerking uitvoering te geven. Het voorstel wordt daarna aangenomen met 23 tegen 2 stemmen. Vrijstelling Bouw en Woningverordening. B. en W. stellen voor E. Geradts te Haarlem vrijstelling te verleenen van het voorschrift van art 68 al. 3 der Bouw- en Woningver- ordening ten behoeve van den bouw van een woon- en winkelhuis Bloemendaalschestraat- weg. Santpoort. Goedgekeurd. Maximum aantal vergunningen. Het voorstel inzake het vaststellen van het aantal maximum-vergunningen wordt aan genomen. Goedgekeurd. Gemeentelijke werkverschaffing. Zooals wij reeds uitvoerig hebben ge meld, stellen B. en W. den Raad voor, bij wijze van werkverschaffing te doen afgraven de terreinen van het Hoogovenbedrijf. Het vrijgekomen zand zal door de Amsterdam- sche Ballast Mij. worden afgenomen tegen een prijs van 7.67 ct. per M3., terwijl de regeering een nader te bepalen subsidie heeft toegezegd in de extra kosten, welke ontstaan doordat het afgraven niet mechanisch, doch in handenarbeid zal geschieden. De heer Visser (s.d.a.p.) zegt, dat of schoon sprekers fractie alle pogingen tot uitbreiding van werkgelegenheid toejuicht, zij thans huiverig is B. en W. te volgen. Het gaat hier om een werkverschaffing ten be hoeve van Hoogovens en Amsterdamsche Bal last Mij. Men kan het ook voorstellen', alsof het is tenbehoeve van de gemeente, om men schen aan het werk te krijgen, maar zoo ziet spreker het niet. Het werk moet verricht wor den tegen lage loonen, Spreker betreurt het, dat de zaak niet is behandeld in de commissie voor Sociale Zaken. Het werk bestaat uit het legaliseeren van terrein en in het graven van havens. Het eenige verschil met den nor malen gang van zaken is, dat het werk thans geschiedt met handenarbeid in plaats van met machines. De A. B. M. moet het zand hebben omdat ze het kan verkoopen, maar het werk moet tegen zulk een laag loon geschieden, dat spreker er niet meer accoord kan gaan. Is het B. en W. bekend, wat het zand kost als de A.B.M. het werk op de ge wone wijze uitvoert? Het lijkt spreker niet onmogelijk, dat doordat de A.B.M. het zand zoo goekdoop verkrijg andere leveranciers worden uitgeschakeld, waardoor aan den an deren kant weer werkloosheid ontstaat. Het loon is 'te weinig, herhaalt spreker. In andere gemeenten wordt 38 ets. betaald en voor een dure gemeente als Velsen geeft men nog 2 centen minder. Spreker brengt nog andere bezwaren naar voren. De heer Van Heyst (N.P.) sluit zich aan bij den heer Visser, waar deze er be zwaar tegen uit, dat deze zaak niet in de commissie is behandeld. Spreker acht het bedrag, dat de gemeen te voor het zand ontvangt, te laag. We weten nog niet goed, hoe de zaak inelkaar zit. Veel hangt er van af, hoe de menschen moeten werken. Ondanks zijn bezwaren, zal spreker zijn stem aan het voorstel geven in de hoop, dat de arbeiders een loon krijgen, dat uitkomt boven hetgeen zij als steun- uitkeering ontvangen. De heer ten Broeke OCH.) verheugt zich er over dat er thans een object gevon den is voor werkverschaffing. Hij meent echter eenige vragen te moeten stellen. Be kend is, wat de gemeente voor het zand ont vangt, maar wat zijn de financieele gevol gen voor de gemeente? Wat zijn de finan cieele lasten voor het toezicht der Ned. Heide Mij. en wie betaalt die, vraagt spreker. De heer v. d. Steen OC.H.) kan zich in denken, dat er van de zijde der s.d.a.p. be zwaar komt tegen het uurloon. Met flink werken kan er 35 cent per uur verdiend wor den. hetgeen beteekent, dat er met zwaar werken 18 gulden per week verdiend kan worden. Er is dan gaon prikkel voor het werk. Kan er bij het uurloon geen premie gegeven worden? Spreker zou gaarne de werkverschaffing binnen de gemeente houden Indertijd heeft men bij den Moerberg de gelegenheid voorbij laten gaan. De heer Maas (R.K.) zegt wanneer we tot voor kort geleden hebben aangedrongen op werkverschaffing in onze gemeente, hij De eerste foto van de ontzaglijke tank- explosie in de Zuid-Californische badplaats t Long Beach. Dertig menschen werden bij deze? ramp gedood en zeventien zwaar I gewoitd. niet de illusie heeft gehad, dat het loon hier hooger zou zijn dan elders. Spreker kan zich voorstellen, hoe men aan de berekening van den zandprijs is gekomen, maar dat is voor ons de hoofdzaak niet. Het uurloon wordt vastgesteld op een gemiddelde van 36 cents maar de werkverschaffing elders heeft be wezen, dat er nog wel wat meer te verdienen is. Met den heer Visser betreurt spreker het echter, dat voor onz egemente een uur loon is bpeaald op 36 cent, terwijl in Bever wijk 38 ets. en in Alkmaar 42 ets. wordt be taald. Aan de Rijkswerkverschaffing zijn voordeelen verbonden, die men hier niet vindt. Spreker meent, dat het plan moet worden aanvaard en dat men ten opzichte van het loon moet 'trachten te bereiken wat er te bereiken is. Voor tal van inwoners zal het een zegen zijn, dat zij kort bij huis werk kunnen verrichten. De heer Heykoop (O.K.) vindt het jam mer, dat in de voorwaarden staat, dat al leen tewerk gesteld kunnen worden hoofden van gezinnen en kostwinners. De heer Van Woensel (C.P.) is tegen het voorstel, omdat het niet economisch is en, ook uit een oogpunt van beschaving. De machines zijn er, om het werk te verrichten. De maatschappijen, die er bij betrokken zijn, zijn op winst belust en wat er met de ar beiders geschiedt, kan hen niet schelen. Wat het loon betreft, er is wel gezegd, dat er bij flink werken 36 ets. per uur kan verdiend worden, maar hoe lang er gewerkt wordt is niet bekend. Bij de A.B.M. zijn we werkweken van 100 uren gewend. De menschen moeten zooveel verdienen, dat ze tevreden zijn.è Spreker zou er voor -zijn, een vast loon te bedingen, bijv. van 25 gulden per week. De heer Maas: „Je bent matig". De heer Van Woensel stelt tenslotte voor, het loon te bepalen op 25 gld. per week. De heer Homburg (A.-R.) spreekt een woord van erkentelijkheid tot B. en W. dat zij er in geslaagd zijn, een object te vinden voor werkverschaffing. We staan sceptisch tegen over werkverschaffing, maar spreker meent, dat men de zaak wel eens verkeerd bekijkt. We kunnen voor het ïeit komen te staan, dat we de steunbedragen moéten verlagen en daarom is het verheugend, dat er werk komt. Ook de heer Homburg meent, dat het voor stel moet worden aangenomen; we kunnen dan laten zien, of er wat te' verbeteren is. De heer van Woensel heeft gezegd, dat bij de Rijkswerkverschaffing loonen van elf gulden zijn betaald, maar dit lijkt spreker absurd. Wat de loonnorm betreft, kan spreker zich aansluiten bij den heer Maas Ook de heer Homburg wijst op het belang, jonge krach ten aan het werk te zetten. Hij vindt het treurig, dat zoovele jongens niet anders te doen hebben dan voetballen en zwemmen. De heer Luikman: „Dat is hun schuld niet". De heer Sluiters (C.H.) vraagt of de ge meente er zeker van is, dat er geen werk krachten komen uit andere gemeenten. Zou het, om de bezwaren van den heer Heykoop te ondervangen, niet mogelijk zijn, twee uit één gezin tewerk te stellen, bijv. een vader en een zoon. Ook de heer Sluiters is er van overtuigd, dat het loon te laag is. De arbei der is zijn loon waard, ook in werkverschaf fing. De heer Sluiters zal eveneens voor "liet voorstel stemmen, maar hij houdt zich voor, wanneer mocht blijken, dat de menschen geen behoorlijk loon kunnen verdienen, op de zaak terug te komen. Tenslotte stelt de heer Sluiters vragen over de financieele rege ling. De Voorzitter zegt, dat we niet hebben te doen met een Rijkswerkverschaffing maar met een gemeentelijke. Het verschil is dat de menschen hier geen kostgeld krijgen; dat is een nadeel, maar ze kunnen nu dicht bij huis werken en dit een voordeel. Er is spreker zoo dikwijls gevraagd naar werkverschaffing dicht bij huis en nu staan we voor verwezen lijking daarvan. Het verschil tusschen beide instituten is overigens in wezen niet groot. Den heer Visser beantwoordende, verwijst de voorzitter naar de werkverschaffing bij de Regge. Dit werk is een voordeel voor het wa terschap, omdat men verlost is van de voort durende overstroomingen. Het werk is dus in de eerste plaats van belang voor de land eigenaren. Hier is het het Hoogovenbedrijf dat profiteert, men heeft dit een particulier bedrijf genoemd, maar wellicht is het Hooi ovenbedrijf nog meer dan een waterschap een overheidsbedrijf. Dat het werk „ten be hoeve" van Hoogovens en A. B. M. geschiedt, ontkent spreker. Het plan is uitgegaan van de gemeente. Hoogovens heeft er geen direct belang bij en de A.B.M. betaalt het zand te gen een zoodanigen prijs dat zij het weer aan een ander kan verkoopen. De bepaling, dat de A. B. M. het recht heeft, handarbeid door mechanischen arbeid te doen vervangen, moet zoodanig worden op gevat, dat wanneer de A.B.M. op een gegeven oogenblik veel zand noodig mocht hebben, zij met machines kan werken, als met han denarbeid niet voldoende zand te verkrijgen is. Wat het loon betreft, het genoemde be drag van 36 ets. is een gemiddeld bedrag. Er kan misschien wel 38 of 40 ets. verdiend wor den, maar misschien ook minder. Materieel voordeel zit er voor de gemeente niet in, maar des te meer een moreel en ideëel voor deel, nl. dat de mensehen dicht bij huis kun nen werken. Mén heeft klaarblijkelijk een verkeerden indruk van de figuur der A.B.M. Deze doet niet anders dan het zand afne men. De leidster van het werk blijft de Ned. Hèide Mij. Een particulier aannemer werkt geheel an ders en spreker zou er bang voor zijn het werk aan een particulier aannemer te geven. De financieele lasten voor de gemeente zijn de „.werkelijke kosten", bestaande in de ar- beidsloonen, kosten voor materiaal enz. Ka pitalen zal het niet kosten. Over de loonen bij de Rijkswerkverschaffing sprekende zegt de voorzitter dat aan de gezinnen is uitbe taald f 17.51, f 19.05, f 20.40 enz. Aan gezin nen van enkele arbeiders is f 25 uitbetaald maar dit zijn klaarblijkelijk heele goede krachten geweest. Wanneer er klachten over de loonen mochten komen, wil spreker gaar ne trachten, daaraan tegemoet te komen, maar veel moet men zich daarover niet voor stellen. Het is een verkapte Rijkswerkver- schaffing, waarin het Rijk de boventoon voert. De opmerking van den heer Heykoop acht spreker juist. Spreker voelt veel voor het standpunt van den heer Heykoop en hij geeft de toezegging, dat hij, zooveel als in zijn vermogen is, zal trachten, daarin wijzi ging aan te brengen. De heer van Woensel is, zooals van andere zijde ook al is gezegd, dit maal zeer matig in zijn eischen. Hij heeft een loon genoemd van f 25 maar dit is niet mo gelijk, want er is geen vaste norm aan te ne men met het oog op den 'uiteenloopenden aard van het werk. Wat draagt Hoogovens bij, heeft de heer Sluiters gevraagd, maar Hoogovens heeft de terreinen thans niet noo dig. En ook al zou het werk thans niet in werkverschaffing worden uitgevoerd, dan zou Hoogovens later, volgens een overeenkomst met de A.B.M. de afgraving kosteloos uitge voerd krijgen. Spreker verheugt zich er over, dat het plan algemeene instemming heeft ontmoet. We zijn hier op semi-overheidsterrein en daar om was dat werk zoo aanlokkelijk. Natuurlijk zullen we bezwaren vernemen, maar evenals bij de bezwaren, bij de Rijkswerkverschaffing ontmoet, moet men deze niet aan het college wijten. De heer Bosman, wethouder zegt nog, dat het tewerk stellen van twee personen uit één gezin een onmogelijkheid is. Ook spreker heeft het betreurd, dat er hier 2 centen min der betaald wordt dan in Beverwijk, maar de nadruk zal gelegd moeten worden op de wijze waarop het werk wordt uitgegeven. Alles wordt haarfijn uitgerekend en alle factoren worden afzonderlijk berekend. Spreker wil nog wel trachten gedaan te krijgen, dat het zelfde loon betaald wordt als in Beverwijk. In zijn repliek brengt de heer Visser nogmaals bezwaren tegen het lage loon naar voren. Zoo ook de heer van Woensel. „De Ballast" zal door deze regeling niet meer winst maken, zegt nog de heer Maas. De heer Bosman, wethouder zegt nog, dat alhoewel dienaangaande niets in de stuk ken staat vermeld dezelfde premietoeslag wordt gegeven als bij de Rijkswerkverschaf- fing. De Voorzitter deelde nog mede, dat als het voorstel wordt aangenomen, dit tenge volge zal hebben, dat door de Ballast Mij. weer ander personeel als machinisten enz. in vasten dienst zullen worden aangenomen. Spreker is door iemand, die dikwijls op de Rij kswerkverschaffingen komt gewezen op de zegenrijke gevolgen, die deze in verschil lende streken des lands heeft gehad. Het voorstel wordt in stemming gebracht en aangenomen met 7 stemmen tegen, die der S.D.A.P. en den communist van Woensel. De heer v. d. Flier (S.D.A.P.) stemde echter vóór. Ingekomen stukken. De heer v. d. Flier (S.D.A.P.) zegt, dat hij zich geërgerd heeft aan het verzoek van het bestuur der Vereeniging voor lager- en meer uitgebreid lager onderwijs op Gereformeer den grondslag om beschikbaarstelling van gelden uit de gemeentekas voor verandering van de inrichting der bijzondere u.l.o. school, omdat men weet, dat er geen geld beschik baar is. Te meer omdat het komt van een kant, waar men steeds aandringt op bezuini ging. De heer Vermeulen (A.-R.) verwon dert zich over de woorden van den heer v. d. Flier. Als er voor het bijzonder onderwijs wat werd gevraagd vond men het „aan de over zijde" wel sympathiek maar men moest er toch niets van hebben. De heer Sluiters verzocht B. en W. spoe dig te voorzien in de vacature van vroedvrouw te Santpoort. In verband met een adres, waarin werd verzocht, geen artikelen, inrichtingen e.d. uit Duitschland te betrekken, welk adres B. en W. voorstellen voor kennisgeving aan te ne men zegt de heer Visser (S.D.A.P.) dat we dachten, dat de tijd der pogroms voorbij wa ren, maar in Duitschland worden de Joden uit elk bedrijf gestooten en kunnen ze niet meer in hun levensonderhoud voorzien. Ma terieel en geestelijk worden de Joden onder drukt Spreker noemt dat een onbeschaafd heid, die haar weerga niet vindt. We kunnen daartegen protesteeren door een boycot. Spre ker meent, dat we twee dingen kunnen doen; we kunnen het bij dit protest laten, maar er is maar één weg, om Duitschland tot de orde te roepen en dat is door geen artikelen van Duitschland te koopen. Een voorstel, in dien zin zou alleen moreele beteekenis hebben, om dat er weinig goederen uit Duitschland be trokken worden. De heer v a n H e ij s t (N. P.) acht dit voor stel hier niet op z'n plaats. We moeten dit aan de regeering overlaten, meent spreker. De heer Maas (R.-K. meent ook, dat de kwestie niet in den Raad thuis behoort. Spre ker keurt het ook af, dat de eene groep de andere onderdrukt. De ontvangst der Katho lieke jongelingen in München zou voor spre kers fractie aanleiding kunnen zijn, aan de boycotactie deel te nemen, maar toch denkt men er niet aan. Het is een kwestie die de regeering aangaat. De heer Van Woensel (C.P.) meent, dat de boycot geen wapen meer is in den strijd

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1