HET NIEUWE AVONDBLAD Bericht Enfant de Bohème. Visscherij-Snufjes 5AMEN VGDR VflLlö VËRfigRv 18e JAARGANG No. 191 ZATERDAG 17 JUNI 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand 40 cents plus 2^ cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheels invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Royal Ascot. Niet over renpaarden wil ik het hebben, of schoon de rennen althans in naam de hoofdzaak zijn van „Royal Ascot", maar over de Mode, die in werkelijkheid gedurende deze jxtra ijdelheids-week van het Engelsche „season" overheerscht. Ons mannen, gezegd de leelijke sekse, valt het allen veelvuldig op dat de Natuur haar gaven bij het stomme dier heel anders over de geslachten verdeeld ïeeft. Daar zijn de mannetjes, in verreweg de meeste gevallen, de schoone sekse. Bezie slechts den leeuw, koning der dieren, en daar naast de leeuwin, zoo onbeduidend van uiter lijk dat zij niet eens (vanwege haar huwe lijk) als Koningin der dieren wordt bestem peld. Aanschouw de pracht van den man netjespauw, den mannetjes-goudfazant, van den haan. het edelhert en zoovele andere, en bezie daarnaast de sobere verschijningen, hun als eegaas toebedeeld. Vergelijk daarmee de menschen. Op Royal Ascot schijnen wij evenwel einde lijk eens revanche te hebben genomen. Ik sla sen Engelsche krant open en vind naast elkaar iwee artikelen onder den gemeenschappelijken kop: „De Mode op Ascot Het eei*ste, ge schreven door een zekere juffrouw Jane Gor don, draagt als ondertitel: „De Vrouwen Slechtste Vertooning sinds den oorlog", en begint met de woorden: ,,De mannen hadden gisteren op Ascot geheel de leiding". Het tweede, geschreven door een zekeren heer Fonthill Beckford, en aan de mannen gewijd, vangt aldus aan: „De schoone sekse was slechte tweede achter de mannen, die een wonderbaarlijke mode-demonstratie ten beste gaven in de Royal Enclosure". Ik ril wel een beetje, maar lees verder. Er is een nieuw soort van grijze das. Heel Interessant. De kleur doet aan platina den ken. Soms zitten er kleine stipjes, soms kleine cirkeltjes en soms kleine rechthoekjes op. Stipjes kwamen het meest voor. De best-gekleede mannen waren de Prins van Wales (natuurlijk), zijn broer de hertog van York, Lord Sefton, Lord Fairhaven, Sir John Buchanan-Jardine en majoor J. R. Aird. De Prins droeg op zijn grijze jaquette een gouden horlogeketting en geen dunne, ook, zegt meneer Fonthill-Beckford verrukt. Ieder die het in Engeland nog betalen kan moet •nu dikke gouden horlogekettingen gaan dra gen. Overhemd van den Prins: blauw zephyr. Das: platina-grijs, geblokt. Boord: dubbel, van het „vermaarde" model, (ik ken het niet. maar u hopelijk wel). Hooge hoed parelgrijs en lichtelijk-scheefstaand, hetgeen kennelijk opzet was. Majoor Aird was een van de weinige,man nen die een boord met „afgeronde hoeken" droeg. Vreemd, want de mode geeft voorkeur aan het dubbele-scherphoekige boord ('zegt meneer Beckford). De knoop in de das is groot, vooral bij den Prins van Wales. De mode-sensatie van den dag werd ver wekt door Sir Ian Malcolm, die een cacao kleurig jaquette-costuum droeg met een roomkleurig vest, een zwarte hooge hoed en een eveneens cacao-bruine Chesterfield overjas. Nimmer tevoren heeft meneer FonthillBeckford gekleurde jaquettes in de Royal Enclosure gezien, en hij is er vermoe delijk nog overstuur van. Dan was er ook een man die een slappe witte boord boven een gestreept zwart-en-wit overhemd bij zijn jaquette droeg. Schandalig geval. Die man zal, na aldus door Fonthill- Beckford aan den publieken schandpaal ge nageld te zijn, wel niet op Royal Ascot heb ben durven terugkomen. Ik denk dat al de mooie mannetjes, de goudfazanten en pauwen en de „lions" vooral, achter zijn laakbaren rug hebben gefluisterd en gegin negapt. Witte slobkousen zijn niet meer in de mode, enne Neen. ik hou op. Geen woord meer op ge zag van meneer Fonthill-Beckford. Laat ik bijtijds een euvele neiging om te gaan vloeken bedwingen. en mijn gevoelens waardiger luchten met een vuistslag op m'ïi vloeiblad. Jassus! Is dit een symptoom? De hemel be ware ons ervoor. Is de verwarring van de hoedanigheden der seksen in dezen tijd reeds tot griezelige afmetingen gegroeid, zoo erg geworden, dat de dagen van Beau Nash en Beau Brummell terugkeeren? Moet de wereld nog eens op dat soort akeligheden onthaald worden? Laat er dan ten spoedigste een be weging „De Man moet Man blijven" op touw worden gezet Want dit verschil met de stomme dieren blijft: die toonen zich niet anders dan zij door de Natuur gemaakt zijn. Zij tuigen zich niet op. Zij zijn nu eenmaal zoo: de manne tjes veelal mooi. de vrouwtjes veelal Ieelijk, althans onbeduidend. Bij de menschen is het gemeenlijk net andersom, en als wij van dien regel afwijken door verkeerde toepas sing van de tuigage, die wij nu eenmaal op ons moeten hangen, dan blijft de vrouw geen vrouw, en de man geen man meer. Dan krij gen we de caricatuur zoo bijzonder sterk aangegeven door Mariene Dietrich, de film ster. in haar mannenpakken. Laten de mooie mannetjes uit de Royal Enclosure wijzer worden, en asjeblieft geen tegenhanger van Marlene's malligheid gaan worden.... R. P. IJMUIDEN DE DUITSCHE ZEEVISCH- HANDEL IN HET DERDE RIJK. HET STANDPUNT VAN DEN GROSSIER. Onlangs namen wij uit de D. F. R. een artikeltje ovei;, waarin een 'uiteenzetting werd gegeven van de wijze, waarop men zich voorstelt, den Duitschen vischhandel in nationaal-socialistischen zin te oriënteeren. Dit betrof den handel in het binnenland. Thans bevat genoemd blad een antwoord daarop van een vooraanstaanden grossier, dat volgens het blad kan beschouwd worden als weer te geven de algemeene meening van het geheele bedrijf in de visschershaven. Iedereen moet in den huidigen crisistijd min of meer vechten om zijn hoofd boven water te houden en tracht natuurlijk de pro grammapunten van de nieuwe koers naar zijn smaak op te maken, teneinde er op deze wijze zooveel, mogelijk uit te halen, aldus de schrijver. Maar ook hier geldt het: wat den een schikt, schikt den ander niet en verder ook het „leven en laten leven". Zoo zou ook de detailhandelaar zich gaarne willen ont doen van alle denkbare concurrentie, om zich een monopolie te verschaffen.dat hem in staat stelt, zelfs wanneer de omzet te wen- schen over zou laten, behoorlijk daarvan te bestaan. Als voorbeeld werd aangehaald een kleinhandel met een omzet van 2 .tot 3 centenaren per week, waarvoor een .netto winst van 15 R.M. per centenaar werd ver langd, hetgeen, rekening houdende met vracht, omzetbelasting en ondergewicht een verhooging van den brutoprijs met ca. 25 R.M. zou beteekenen. Maar deze winstmarge zou hetzelfde blijven bij een vijf- of tienmaal grooteren omzet, daar anders de grootere kleinhandelaar weer een concurrent voor den kleine zou worden. Het artikel zou hier door zoo duur worden, dat het vischgebruik steeds geringer zou worden, waardoor de trawlers niet meer naar zee zouden kunnen gaan. De handelaars in koloniale waren zou den beslist met een. kleinere winstmarge te vreden zijn, zóodat deze den knuppel in hét hoenderhok zouden Zijn, want concurrentie maakt het bedrijf levendig. Het betrekkelijk klein aantal vischwinkels zou het visscherij- bedrijf in zijn tegenwoordigen omvang niet in leven kunnen houden en het is daarom dan ook beslist noodzakelijk, dat althans in den beginne de Winkels in koloniale waren en ook de markthandel niet wordt uitge schakeld. Weliswaar zóu men zekere maat regelen kunnen nemén, als het verplichtend stellen van verkoop-, en voor het doel be stemde lokalen en invoering van een controle vanwege de politie of veeartsen, waardoor misstanden'als verkeerde behandeling tegen gegaan zouden kunnen worden en misplaat ste zorgeloosheid en onverschilligheid uit den weg geruimd zouden kunnen worden. In kleine plaatsen zoti in tegenstelling met de groote steden een scheiding in het allerminst doorgevoerd kunnen worden, omdat speciale vischzaken daar geen levensvatbaarheid heb ben. Ook zou het mogelijk kunnen zijn, dat de menschen, die wekelijks visch eten, door het duurder worden, van dit genot zouden moeten afzien, vooral wanneer men in aan merking neemt, dat 2 tot 3 pond visch niet meer waarde heeft dan een pond vleesch. Voor alles is het noodig, dat er voldoende verkoopplaatsen beschikbaar zijn, opdat de afzet toeneemt. Voor de winkeliers in kolo niale waren is het evenals voor de speciale vischwinkels van het allergrootste belang, hunne klanten slechts prima kwaliteit zoo billijk mogelijk te leveren en zij zullen de in hun praktijk opgedane vakkenis ook hun personeel deelachtig dienen te maken. Tegen den eisch, Noordzeevisch, IJslandsche visch en visch van de Noordkaap ook als zoodanig te verkoopen zou niets in te brengen zijn; maar zeevisch is geen boter. Zeevisch wordt nu eens hier, dan weer daar overvloedig ge- gevangen en de prijzen zijn niet alleen van de soort afhankelijk. Wanneer- bijv. visch van Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren .ontvangen de in luni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. (De bond van onderwijzers te Praag heejt maatregelen van de overheid verzocht om te beletten dat schoolmeisjes van 10 jaar af op school komen met geverfde lippen gepoederde gezichtengelakte nagels, ent.) Over vrouwen, die zich verven, Heb ik me nooit druk gemaakt, Dat 's een. ding dat noch mijzelve, Noch mijn kouwe kleeren raakt. Hoogstens mag je dan eens denken: Dat zoo'n vrouw nou toch niet snapt, Dat zij mooier in natuur is, Dan kunstmatig opgelapt. Maar je krijgt een killen griezel, Als je dat berichtje leest, Is dat in het oud Bohemen Nieuwe bohémiène geest? Kleuters met geverfde lippen, En met poeder op 't gezicht, Zelfs met felgelakte nagels, Dat doet alle deuren dicht. Je denkt even aan een liedje, In je eigen jeugd gehoord, Stel, een wagen volgeladen, Vol met meisjes van die soort. Als je daarmee op de markt kwam, Zelfs al zongen zij in koor Met geverfde sijsjeslippen, Ging j' er als een haas vandoor. Praag moest déze kindren tijdlijk Van hun schoolplicht maar ontslaan, Om in hun plaats .dan hun ouders Wat oil) school te latén gaan. P. GASUS. de Noordkaap of van de Witte Zee, waarvan de kwaliteit bij korte reizen en goedé behan deling niets te wenschen overlaat, geregeld in den hoek werd geduwd, zoo zou dit zich kunnen wreken, wanneer men op deze soor ten geheel alleen was aangewezen. En wie zou controleeren of deze visch niet eens als uitzondering op den regel „incognito" op reis ging. Bij het koopen van zeevisch zal ieder naar zijn beurs te werk gaan en dan valt er over den smaak niet te twisten. Een ideale toestand zou het zijn, wanneer het publiek zelf wist hoe goede visch er moet zien. Natuurlijk zou het voordeeliger zijn, wan neer men voor alle visch, die gevangen wordt een afnemer kon vinden, maar de speciale vischwinkels hebben het toch ook niet klaar kunnen spelen, dat de laatste groote kabel jauw-reizen geheel en al geconsumeerd konden worden. Hier spelen echter zekere verhoudingen, die sterker zijn dan de men- schelijke wil een rol. In de eerste plaats maakt de daling van zoovele inkomens, dat overal bezuinigd wordt. Ten tweede eet de Duitscher liefst alleen dan visch, wanneer ze schaarsch is en scheidt er in het voorjaar mee-' uit. Ten derde eet hij liever goedkoop vleesch en voorts komen hem de goedkoope eieren en de vele groenten zeer gelegen. Algemeen gewenscht zou het zijn dat de rijks- en gemeentekeukens gedwongen kon den v/orden, minstens éénmaal, liefst twee maal per week visch te eten. Indien dez£ visch goed toebereid zou worden opgediend, dan zou men menig vischeter kunnen kwee ken en een zeer groote hoeveelheid zeevisch zou op deze manier, vooral gedurende de zomermaanden, uit de markt genomen kunnen worden. ANS JOVISBERICHT. -1.2gedeeld door de Coöp. Ansjovisverkoop- Vereeniging, A'dam). De visscherij. is sterk verminderd. De prijs der 1933-er liep op van 8 tot 9. DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. NIEUWE ONDERHANDELINGEN. Naar het bestuur der IJmuider Federatie ons mededeelt, werd gisteren (Vrijdag) van het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders de mededeeling ont vangen, dat de volgende week opnieuw onder handelingen met het bestuur der Reeders- vereeniging zullen aanvangen. In verband hiermede heeft het bestuur der IJmuider Federatie besloten, de van de leden verlangde schriftelijke verklaring voorloopig op te schorten. DE BOYCOTACTIE. Naar wij vernemen is er dezer dagen weer eens gepost bij Amsterdamsche vischhande- laars, die visch van IJmuiden verkochten. Dit moet tot gevolg hebben gehad, dat de betrok ken handelaars niets hebben kunnen ver koopen. STORMVOGELS—FEIJENOORD. Naar wij vernemen zal a.s. Zondag tijdens den wedstrijd Stormvogels—Feijenoord den stand bij rust van de op hetzelfde tijdstip in Deventer gespeelden wedstrijd Go Ahead P.S.V. worden bekend gemaakt en ook zoo spoedig mogelijk de eindstand. Men zal dus a la minute kunnen vernemen hoe het er met de kampioenskansen van Stormvogels voorstaat. DE ONDERGANG VAN DE SPAARNESTROOM BEMANNING PER TREIN NAAR HUIS Het was oorspronkelijk de bedoeling, dat de bemanning van den nabij de Deensche kust verongelukten stoomtrawler Spaarnestroom met de Esbjerg—Antwerpsche boot zou terug keeren. Nader vernemen wij-, dat de schip breukelingen inmiddels per trein van Esbjerg zijn vertrokken. Volgens nadere berichten uit Esbjerg is het ongeval toe te schrijven aan een explosie in den condensor. DE HARINGVISSCHERIJ. De stoomlogger Victor IJ.M. 149 is na een reis van 14 dagen met 25 last pekelharing alhier binnengekomen. De motorlogger Cornells de Boer IJ.M. gaat voor zijn tweede reis naar de haring- vsischerij uit. NIET MEER NAAR ZEE. De stoomtrawler Gerard is opgelegd. DE TIJD IN EUROPA, De A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, schrijft ons: In den laatsten tijd Is er weer heel wat te doen geweest over de afwijkende tijdreke ning, die wij er in Nederland nog steeds op na houden. Wij meenen dat het velen zal in teresseeren, de tijdrekening in de verschil lende Europeesche landen onderling te kun nen vergelijken, zoo schrijft ons de A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland. Ook in ver band met het a.s. reisseizoen zal er voor deze aangelegenheid meer dan gewone belang stelling bestaan. Op het vliegveld Rochester is het grootste militaire vliegtuig van de wereld ge reed gekomen. „Het vliegende schip" even voordat de bouwstellingen werde-weg genomen Amsterdamsche Zomertijd Des zomers alléén in Nederland. Amsterdamsche Wintertijd Des winters alléén in Nederland. West-Eutop.- Zomertijd. Des zomers in België, Engeland, Frankrijk, Luxemburg en Monaco. West-Euroj). Wintertijd Des winters in België, Engeland, Frankrijk, Luxemburg en Monaco. Ht geheele jaar in Spanje en Portugal. Midden-Europ. tijd: Het geheele jaar in Dantzig, Denemarken, Duitschland, Hongarije, Italië, Joego-Slavië, Liechtenstein, Litauen, Noorwegen, Oosten rijk, Polen, Roemenië, Saargebied, San Ma rino, Tsjecho-Slowakije, Vaticaanstad, Zwe den en Zwitserland. Oost-Europeesche tijd: Het geheele jaar in Bulgarije, Estland. Fin land, Griekenland, Lettland, Sow jet-Rusland CXXVII. Het aantal booten, dat in de vaart is, is sedert vorige week wel met enkele toege nomen, maar daartegenover staat, dat er een tweetal weer uit de vaart is genomen, wat bij de slechte resultaten niet te ver wonderen valt. Er wordt door de trawlers opvallend weinig besomd, in tegenstelling met de loggers, die nu wel geen dikke reizen maken, maar die toch. de omstandigheden in aanmerking nemende, behoorlijk besom men. Een mooie reis maakte de haringlogger Cornelis de Boer. die Woensdag aan de markt was en f 4500 besomde. zijnde de oogst van slechts eenige weken en dan nog wel met een ondermaatsche vleet. Dat is nog eens de moeite waard. En nu is weer de stoomlogger Victor binnen met 25 last. d.i. 2 last meer dan de Cornelis de Boer. Dit is dus ook een reis, waar geen geld bij hoeft. Het is een ge luk voor ons haringvisscherijbedrijf. dat de haring dit jaar zoo fijn van kwaliteit is. We moeten nu allemaal maar veel haring eten. Het is de beste medicijn en ook veel goed- kooper dan de drankjes van den apotheker. Voor 4 a 6 ets kunnen we in IJmuiden te kust en te keur De vorige maal heb ik het gehad over de vele ongevallen, met Engelsche visschersvaar- tuigen en schreef ik, dat we ook in IJmuiden perioden hebben gekend, waarin door nala tigheid en onkunde tal van scheepsongeval len zich voordeden. En pas had ik dit op papier gezet, of we zaten ook in IJmuiden midden in de ongelukken, waarvan het erg ste was de ondergang van den stoomtrawler Spaarnestroom bij de Deensche kust. Eerst wist men niet waardoor het ongeluk was ontstaan. In de eerste berichten werd alleen gesproken over een ontploffing, maar wat voor een ontploffing het was geweest was niet bekend. Nu hoorde ik, dat de condensor niet in orde is geweest. Dit kan tengevolge hebben, dat de pomplnstallatie van den con densor afbreekt., zoodat het niet onmogelijk is, dat het geheele pompaggiegaad door den bodem van het schip is gedrukt. Maar hoe het ook zij, de Spaarnestroom rust thans op den bodem van de Noordzee. Gelukkig kon de bemanning zich in de boot redden. Eenige andere booten moesten de reis onderbreken. Het is natuurlijk mogelijk, dat een en ander louter toeval is. Maar onmogelijk lijkt het me niet, dat er gevaren worclt met personeel dat niet voor z'n taak berekend is. En indien dit het geval is, dan gebeuren er onverant woordelijke dingen, waartegen niet genoeg gewaarschuwd kan worden. Een klein onge val op zee kan ernstige gevolgen hebben. Van overheidswege kan hiertegen niets worden gedaan. De wet stelt thans alleen nog maar eischen ten opzichte van het dekpersoneel; voor het machinepersoneel bestaat echter geen enkele bepaling en het ligt voor de hand dat nu door de staking de keuze zoo beperkt is, dat de reeders geneigd zijn, met menschen te gaan varen, die niet vakkundig zijn. Er mag dan, zooals op de Spaarnestroom. een vakkundige machinist aan boord zijn, maar deze kan niet 8 of 10 maal 24 uur in dienst zijn. Hij moet zijn rust hebben en dus de wacht somtijds aan anderen overlaten. PIETERMAN. BEVERWIJK DE EERSTE EXPORTVEILING VAN AARDBEIEN. De eerste exportveiling van aardbeien zal op Dinsdag 20 Juni des n.m. te 4 uur worden gehouden en voorts eiken dag na dien datum. Het veilingsbestuur van Kennemer- land heeft den tuinders aangeraden, om ook de vroege aardbeien zonder dop te plukken, dan kunnen ook de fabrieken daarvan ge bruik maken. Op Dinsdag, Donderdag en Za terdag vangen de veilingen van aardbeien om 4 uur aan, op Maandag. Woensdag en Vrij dag direct na de groentenveilïng. dus om streeks 5 uur. Om de kwaliteit der vruchten lang goed te houden, wordt ernstig aange raden de vruchten niet te rijp te plukken. VELSEN VERGADERING VAN DE V-A-RA. Op Dinsdag 20 Juni a.s. zal in Hotel de Prins een vergadering van de afd. Velsen- Noord van de V.A.R.A. gehouden worden. Op deze vergadering zal de zomerreis, de reis naar Antwerpen en de boycotactie be sproken worden.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1