HET NIEUWE AVONDBLAD Bericht De toekomst onzer gemeente. Nederlandsch Scheepsbouwkundig Proefstation. Scheepvaart. 18e JAARGANG No. 195 DONDERDAG 22 JUNI 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Cosfer, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Een kostbaar doch nuttig hulpmiddel. De Neder landsche sleep tank van de controle-brug af gezien. Een onzer medewerkers heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan het Nederlandsch Scheepsbouwkundig Proefstation te Wage- ningen, dat onder leiding van den directeur Ir. L. Troost, een steeds belangrijker functie in de vakkringen van scheepvaart en scheepsbouw gaat innemen. Het station, dat 9 Mei 1932 officieel ge opend werd, en kortweg als „sleeptank" wordt aangeduid, stelt zich ten doel, de vraagstukken van de verhooging der econo mie van den scheepsvorm en de voortstuwing van schepen langs experimenteelen weg door het verrichten van proeven met scheeps modellen te bestudeer en. De bouwsom welke plm. 700.000 bedraagt, werd voor de eene helft bijeengebracht dooi de Nederland, Paketvaart, Rotterdamsche Lloyd (elk 100.000) en de Ned. Ind. Tank boot Mij 50.000) terwijl het resteerende bedrag door den Staat werd gefourneerd, waardoor de stichting gelegenheid kreeg om het aanzijn te geven aan een ruim gedimen sioneerd en voortreffelijk ingericht en ge outilleerd proefstation. Dit bestaat uit twee hoofdafdeelingen een aantal werkplaatsen tot het vervaardigen der 5 a 7 M. lange scheepsmodellen met bijbehoorende schroeven en een met water gevuld, overkapt bekken (de eigenlijke sleeptank) waarin deze modellen zichzelf voortstuwen. De modellen worden vervaardigd naar de teekeningen, welke het station van de be treffende scheepvaart-maatschappij ont vangt, wanneer deze laatste een opdracht aan het station geeft een of ander bestaand of nog te bouwen schip op model te beproe ven, teneindete constateeren of dit schip aan de gestelde eischen zal voldoen en te adviseeren wat er eventueel aan veranderd zou kunnen worden, teneinde het rendement hooger op te voeren. In de modelmakerij wordt het project nauw keurig tot op 1/10 m.M. nagegoten in para- fine-was. Van het schip wordt alleen de romp (huil) vervaardigd, zonder den opbouw. Van dezen opbouw is een vast percentage tegen stand bekend, weliswaar natuurlijk van de hoogte en breedte van dien opbouw af hankelijk. doch door de ingenieurs, die aan het station verbonden, gemakkelijk te be rekenen en in een zekere marge van 612 pCt. uit te drukken. De schroeven en het roer worden eveneens met een hooge graad van nauwkeurigheid, in wit metaal gegoten en aan den romp be vestigd waarna de voortstuwing in verbin ding gebracht wordt met een electro-motor. die geplaatst wordt ter hoogte van de machine-kamer en welke naar evenredigheid het juiste aantal paardekrachten geeft. Het model wordt daarna overgebracht naai de sleeptank, waarvan de afmetingen zijn: 160 M. lang, 10.5 M. breed en 5.5 M. diep. De doorsnede is rechthoekig. In de tank bevindt zich voor een gedeelte een beweegbare bodem, die op elke gewenschte hoogte kan worden ingesteld, hetgeen dient voor het nemen van proeven op beperkte waterdiepte, in het bijzonder voor de binnenvaart. Het geheele bekken is van gewapend beton ver vaardigd en gevuld met zoet water, dat steeds op dezelfde temperatuur gehouden wordt. Het model wordt daarin te water gelaten en geballast op den gewenschten diepgang. Over het model wordt nu de controle-wa gen gesteld, een soort brug waarop de fijnste en meest ingenieuze meetinstrumenten zijn geolaatst om de proeven te kunnen onder zoeken. Deze beweegbare brug levert als het ware via een trolly-systeem den stroom voor den electro-motor van het model en regelt de snelheid, waarmede zij met het model mee rijdt, automatisch naar de vaart van dit mo del door de tank, waarbij een 4-tal „voelho rens" van de controle-brug uitstekend, met het roer zorgdragen, dat het schip zich in een rechte-lijn doof hét vaarwater bewegen zal. Eenigezelf registreer ende meetinstru menten, die zich in het model bevinden, tee kenen van deze vaart diagrammen, waaruit de controleerend ingenieur de ontwikkelde P.K., den ondervonden tegenstand van het model en de snelheid, waarmede het model door het water gegaan is, kan concludeeren. Aan de hand van de aldus verkregen dia grammen geeft dé .sleeptank-directie aan de betreffende scheepvaart maatschappij of kantoor, dat zich speciaal met het vervaar digen van scheepsrekeningen belast, op welke fouten er eventueel aan het ontwerp kleven en hoe deze met geringe veranderin gen kunnen worden verbeterd. Type-veran dering van schroef, meer naar achteren of voren plaatsen van het grootspant, wijziging- der neus, etc.) - De beproeving met zulk een model kost ge middeld f 2500, een bedrag dat op de bouw kosten van een flink schip natuurlijk zeer weinig kan uitmaken. Op het moment, dat wij de inrichting bezochten, was men juist aan het experimenteeren met het model van de „Johan de Wit", van welk schip men nu het wederom in de vaart gekomen Is (ter ver vanging van de verbrande ,,P. C- Hooft") de vaartsnelheid niet onbelangrijk wil opvoeren Hoewel men gaarne zou hebben gezien, dat een inrichting als deze in de buurt van een onzer groote havenplaatsen zou zijn geves tigd, zou de fundeering van het met 9000 M3. water gevulde bekken op den slappen bodem in het Westen des lands zoo duur geworden zijn, dat de voorkeur moest worden gegeven aan zandgrond- Na langdurig zoeken in het centrum des lands naar een geschikt bouwterrein werd van de gemeente Wageningen het aanbod van gratis terrein ontvangen, hetwelk voor den bouw, mede met het oog op de quali- teit van het Wageningsche water (dat geen of zeer weinig aangroeisel op de modellen geeft), zeer geschikt werd bevonden. De machines en meet-apparaten zijn, wat de laatste vooral betreft, wonderen van instrumentmakerskunst. Zij zijn ontworpen en van de nieuwste verbeteringen voorzien en vervaardigd door Oostenrijksche firma's. Overigens is, waar eenigszins mogelijk, ge bruik gemaakt van de diensten der Neder- landsche industrie. (Electr. Techn. Industr. te Slikkerveer in samenwerking met Philips, Eindhoven) De exploitatie wordt voor de a.s- 5 jaar voor het grootste gedeelte bekostigd uit sub sidies, welke voor de helft door den Staat en voor de andere helft door reederijen en wer ven zijn gegarandeerd. De raad van beheer staat onder voorzitterschap van den heer M. C. Koning, directeur der Stoomvaart Maatschappij Nederland. Het instituut, welks opening terecht een mijlpaal werd genoemd in de technische ont wikkeling van scheepvaart en scheepsbouw in ons land, heeft reeds velen van advies gediend en de verwachting dat industrie en wetenschappelijk onderzoek door deze stich ting zouden zijn gebaat, is niet beschaamd geworden, terwijl het nut voor de opleiding van a.s. scheepsbouwkundigen duidelijk is. BIJNA VERDRONKEN. Gistermiddag waren twee jongens van 6 jaar aan den Kanaaldijk aan het spelen. Een der jongens, het 6-jarig zoontje van den heer Z., wonende in de Grahamstraat duwde een bootje van den kant, waarbij z'n vriendje hem hielp. Plotseling viel genoemde knaap doordat hij zich tever voorover boog te water. Hij ging kopje onder en zou zeker verdronken zijn als niet de jongens C. L. genaamd, wo- Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abenneeren ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATE. (Drie van de stoomschepen, sinds geruimen tijd in d.e haven van Rotterdam opgelegd, worden dagen weer in de vaart ge bracht.) D'aankomst in een veil'ge haven Aan de vaderlandsche kust, Geeft den zeeman na het stormweer Een volop verdiende rust. Maar voor hem zijn kust en haven Slechts een tijdelijk begrip, Lange rust brengt erger stormweer Dan de zee, en roest het schip. En wanneer de stoomvaart niet vaart, Kan er nimmer welvaart zijn, Stoomvaartlijnen hebben stoomvaart Heel wat liever dan een lijn. In de Rotterdamsche haven Werd de toestand, zachtgezegd, Tot een toonbeeld van malaise, Een malaise opgelegd. En nu gaat een drietal schepen, Drie is scheepsrecht, weer naar zee, Daar gaan schoorsteenen weer rooken, Voor het eerst sinds lang gelêe. En in drie machinekamers Klinkt het lang gemist geluid, Van de telegraaf, die tinkelt: Met hernieuwde kracht vooruit! P. GASUS. nende in de Roemerstraat en J. en T. K. wonende in de Willem Beukelszoonstraat hem te hulp waren gekomen. De jongens slaag den er in den drenkeling nog bijtijds te hel pen. Zij hebben hem daarop naar huis ge bracht en daarop aan de doodelijk verschrik te moeder verslag van het gebeurde uitge bracht. Het spreekt vanzelf, dat de moeder den jongens zeer dankbaar was, dat ze haar zoontje gered hadden. DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. NAAR HET EINDE? Omtrent den uitslag van de gistermiddag in Den Haag gehouden bespreking tusschen de in het visscherij conflict betrokken par tijen, onder leiding van den Rijksbemidde laar, Prof. A. C. Josephus Jitta, wordt ons medegedeeld, dat weliswaar geen overeen stemming over de geschilpunten werd bereikt die tot een einde van de staking zou kunnen leiden, maar dat beide partijen dichter tot elkaar zijn gekomen. De besprekingen zullen deze week nog worden voortgezet. Uit het bovenstaande blijkt dus, dat de conferentie niet tevergeefs is geweest. Het is te hopen, dat de verdere besprekingen, die deze week nog zullen plaats vinden er toe zullen leiden, dat men het ook over de pun ten, waarover nog geen overeenstemming is bereikt eens zal worden NAAR ZEE. De stoomtrawlers Jaqueline Clasina, Leen- tje Elisabeth en Rijnstroom zijn naar zee ver trokken, laatstgenoemde voor z'n eerste reis tijdens de staking. De stoomtrawler Bergen heeft kolen gela den, zoodat verwacht mag worden, dat ook deze trawler spoedig naar zee gaat. OPDRACHT. Aan de N.V. Amsterd. Ballast Mij. is weer een werk opgedragen en wel het aanleggen van een gedeelte van het Julianakanaal tusschen K.M. 31.300 en de rivier de Maas, met bijbehoorende werken, voor f 248.000. SANTPOORT AANBESTEDING. Door de N.V. Kennemer Exploitatie Mij. van onroerende goederen te Bloemendaal werd aanbesteed het aanleggen van een ge deelte van een geprojecteerden weg met rio- leering en bijkomende werken op de terrei nen nabij en langs den Bloemendaalschen straatweg alhier, in de gemeente Velsen. In geschreven werd door J. Beenders, Haarlem, f 15.000; P. C. Dubbeld, IJmuiden-Oost, f 1°.850; G. Hulsebos, Bloemendaal, f 10.740; Fa. De Moei en Hermes. Alkmaar, f 10.478; Fa. Schoorl, Haarlem, f 10.214: P. Groene- woud en A.Bijl, Amsterdam, f 9.390; Fa Bax en Steenkist, Haarlem f 9.850; Gebr. Jansen, Heemstede f 9.748: G. den Adel, Velsen f 9.490; Fa. J. Dienaar en Zn., IJmui- den-Oost, f 9.207; W. H. Klos, Wieringen, f 8600 VELSEN. Verandert het karakter? De geschiedenis van vroeger en die van thans. De geschiedenis van onze gemeente is fei telijk heel gemakkelijk in twee perioden te verdeelen, n.l. in die van vroeger en in die van thans. Dit lijkt een bijzonder naieve op vatting en toepasselijk op de geschiedenis van elke gemeente in ons land. De bijzondere ontwikkeling en het eigenaardige karakter daarvan geeft echter eenigen grond tot het aanvaarden van deze niet-alledaagsche ver deeling der ont-wikkelingsphasen. De geschiedenis van vroeger is die, welke loopt tot den Sen Maart van het jaar 1885. Dit is een historische datum, dien men wel dient te onthouden. Op dien datum kwamen eenige bestuursleden van de Amsterdamsche KanaalMaatschappij naar Holland op z'n Smalst en stak een van hen de eerste spade in den grond, waarna zijn plechtig gebaar werd overgenomen en voortgezet door „de pioniers van IJmuiden". Vóór genoemden datum was de gemeente Velsen een rustige plattelands-gemeente, in hoofdzaak bevolkt door tuinders en. land bouwers; na genoemden datum kreeg Velsen een gansch ander gelaat, vooral dat deel van de gemeente, dat toen bekend stond onder den naam „de Heide". Rieten keeten en pri mitieve steenen huisjes verrezen in deze des tijds nog nagenoeg geheel onbewoonde streek. Bij honderden kwamen de grondwer kers zich hier vestigen. En wat steeeds het merkwaardige verschijnsel is geweest, toen en later, het gros der emigranten kwam niet alleen, maar bleef ook. In dit verband behoe ven we slechts te wijzen op het groot aan tal bouwvakarbeiders dat zich in latere ja ren hier vestigde en dat ook toen de werk gelegenheid verminderde, onze gemeente niet verliet. Dit laatste had natuurlijk een bijzon dere reden, waarover we hier niet behoeven uit te wijden. Op 1 November 1876 opende Koning Wil lem III het Noordzeekanaal. De haven aan den mond kreeg dien dag den naam van IJmuiden. Een jaar later telde IJmuiden bijna 400 inwoners. De Maatschappij IJmui den, die in 1879 werd opgericht en 275.H.A. grond had verkregen, was als eerste grond- exploitante spoedig met een bouwplan naar voren gekomen en IJmuiden begon te wor den wat het thans is. Met de opening van het Noordzeekanaal kwam het visscherijbedrijf in opkomst en spoedig werd IJmuiden het geografisch zwaartepunt van de gemeente, met het vis scherijbedrijf als economisch zwaartepunt. Wat buiten IJmuiden en het snel groeiende Velseroord lag, bleef zijn oud karakter be houden; Santpoort bleef Santpoort en Vel sen bleef Velsentotdat, ook al tengevolge van den bouw van het Noordzeekanaal, in 1899 de papierfabriek werd gesticht, waar door dit deel der gemeente snel tot ontwik keling kwam en Wijkeroog, eens een neder zetting van kanaalarbeiders, een flinke fa brieksplaats werd. Maar desondanks bleef nog lange jaren het visscherijbedrijf de t-ra- ditioneele kurk, waarop Velsen (IJmuiden) dreef. En deze kurk was een stevige. Want liet visscherijbedrijf ontwikkelde zich, in het bij zonder door de opkomst der stoomtrawlvis- scherij verbazend snel- Een uitgebreid relaas hiervan valt buiten het kader van dit arti kel, maar met eenige cijfers willen we de ontwikkeling aantoonen. In 1896 telde de vloot van IJmuiden 13 kot ters en 17 kustvisschers, totaal 29 zeil schepen met een inhoud van 1002 reg. ton. In 1898 kwamen de eerste trawlers. Het was een 8-tal; de zeilvloot telde in dat jaar 23 kotters en 19 kustvisschers. Met de uitbrei ding van het aantal stoomtrawlers, vermin derde dat der kotters en in 1913, toen de vloot 134 stoomtrawlers en 25 andere stoom- vissehersvaartuïgen telde, waren de kotters van het tooneel verdwenen. De aanvoer van visch nam natuurlijk toe in evenredigheid met de uitbreiding der vloot. In 1897 werd van IJmuiden verzonden ca. 7 millioen K G. visch, voornamelijk aan gevoerd door niet in IJmuiden thuisbehoo- rende schepen (kotters, beugers, loggers en eenige trawlers). In 1913 was deze hoeveel heid gestegen tot 48 millioen K.G-, in 1916. hel „beroemde" oorlogsjaar, tot 100 millioen K.G.! De vloot telt thans bijna 200 stoom- visschersvaartuigen. In 1924 kwam met de inbedrijfstelling van den eersten hoogoven van het Hoogovenbe- drïjf het tijdstip, dat de schaal zwaar over helde aan den kant der industrie, waarmede de economische verhoudingen zich aanzien lijk wijzigden. Een nieuw deel van de ge meente kwam tot ontwikkeling; andermaal veranderde het gelaat der gemeente. Het vis scherijbedrijf had z'n overheerschende posi tie verloor en verloor dit in de volgende ja ren hoe langer hoe meer, daar zich naast het hoogovenbedrijf vestigde de stikstoffa- briek (M. E. K. O. G.) en de cementfabriek (Cemij) Tot het uitbreken van de crisis was de toestand nog zoo, dat, wat het aantal werknemers betreft, het visscherijbedrijf te- 1 gen de industrie opwoog, waarbij men er echter rekening mee dient te houden, dat honderden zeevisschers niet in de gemeente wenen. In 1931 telde onze gemeente ruim 2500 fabrieksarbeiders, waarbij niet geteld zijn de arbeiders, werkzaam in de nevenbedrijven der visscherij. De gemeente dient zich aan te passen. De crisis kwam en met haar de groote werkloosheid. In de eerste plaats in het vis scherijbedrijf. Het aantal werkloozen steeg tot rond 2500, welk aantal inmiddels tot on geveer 1700 daalde. Het mag als voldoende bekend worden ge acht, dat het visscherijbedrijf een slechte toekomst tegemoet gaat en dat dientenge volge het aantal werknemers, dat op den duur door dit bedrijf kan worden onder houden, hoogstens de helft is van dat van vóór de crisis. Maar ook voor de industrieën kan een blijvende teruggang van het aantal werknemers verwacht worden, tot tijd en wijle het Hoogovenbedrijf zijn plannen in zake stichting van een nieuw bedrijf ten uit voer brengt. Maar zoolang dit niet geschiedt kan de verminderde werkgelegenheid in de geheele industrie onzer gemeente, dus met inbegrip van het visscherijbedrijf blijvend op zeker 25 a 30 pet. geschat worden. Het is na tuurlijk niet mogelijk, met eenige zekerheid te zeggen, welke individueele werkverminde- ring hierdoor zal ontstaan, maar we kun nen er rekening mee houden, dat ook na een herstel van het economisch evenwicht onze gemeente 5 a 7000 inwoners minder kan on der houden dan bijv. in 1928/29. De gemeente dient zich aan deze gewij zigde verhoudingen aan te passen, wil het evenwicht niet permanent verbroken blijven. Maar hoe? In zekeren zin is de richting reeds aange geven. Velsen dient naast industriegemeente woongemeente te worden in nog ruimere mate dan tot nu toe het geval is. Is eenmaal de wereldcrisis voorbij, dan zal het over compleet aan arbeiders vanzelf afvloeien. En dan moeten daarvoor in de plaats komen de forensen, en zij die een plekje zoeken, waar het goed rentenieren is, van welke categorie zich reeds een flink aantal in onze gemeen te gevestigd heeft en welker aantal zich vooral in den laatsten tijd voortdurend uit breidt. Aan het gemeentebestuur de taak, dezen trek te bevorderen. „De cost gaet voor de baet uyt" zegt het oude spreekwoord en hoe slecht het ook met de financiën onzer gemeente gesteld is, men diene niet te ver geten, dat deze nieuwe belastingbetalers niet alleen naar hier komen, om er wat te bren gen, maar dat zij ook iets willen ontvangen. Het is goed wonen in Driehuis en Santpoort, maar het gemeentebestuur houde er rekening mee, dat onze nieuwe medeburgers ook hun eischen meebrengen. Zoo zien we onder den drang der omstan- dïgheden het eigenaardige verschijnsel, dat het zwaartepunt onzer gemeente, dat gedu rende een reeks van jaren overhelde naar het Westen, in zekeren zin naar het Oosten terugvalt. E" dat het landelijk gedeelte, dat in het economisch bestel onzer gemeente in ..de geschiedenis van thans" min of meer als een ciuantité négligeable was te beschouwen, in den komenden tijd een grootere rol gaat spelen. Hetgeen een verheugend verschijnsel is, niet alleen om het feit „an und für sich", maar ook omdat door een zich -voltrekkend evenwicht tusschen Oost en West, het eigen aardige en bestuursmoeilijkheden veroorza kende heterogene karakter der gemeente ver dwijnt. S. B. ZONNESTRAALDAG. COLLECTRICES GEVRAAGD. A.s. Zaterdag 24 Juni is het voor de vijfde maal dat in onze gemeente de jaarlïjksche „Zonnestraal-dag" onder de leuze: „De ster ken voor de zwakken" zal worden gehouden. Wij mogen verwachten dat daardoor ieder lezer (es) bekend is met, en overtuigd is van de noodzakelijkheid en het mooie doel wat „Zonnestraal" zich heeft gesteld. Hierover dus niet. Wat wij echter nog wel meenen te moeten zeggen is dit. Voor een zeer groot deel zoo niet voor het grootste is het welslagen van een collecte afhankelijk van het aantal col- lectrices welke hun daadwerkelijke hulp ver- leenen, en het bloempje in dit geval het welbekende Zonnestraalspeldje aanbieden. Het is daarom dat wij nog een dringend be roep doen op ieder die het „Zonnestraalwerk" een warm hart toedraagt, en zich als collec- trice beschikbaar willen stallen. In zoover dit nog niet is gedaan, geeft U zich nog on bij een der onderstaande adressen: Consultatie bureau van de Veren. v. T.B.C. Bestr. Brinio- straat 7 IJm. O. Het ..Wh'* Kruis" gebouw, Kennemerlaan 125 IJmuiden. Den heer F. Wildeboer, Pr. Hendrikstraat 97, Umuiden. Den heer J. Ph. Juckers, Melklaan 43 Velsen- Noord en den heer F. Luikman, Meervliet- straat 43 Velsen, aan w*lk« adr*«sen de oos ten ziin gevestigd. Verder kan men z'-ch aan melden bij de dames: Mevr. Poldervaart, WiPebrord.^traat 90 IJmnide.u-Oost. Mevr. v. N'ftedick. v. Tuilwee IS Vekorbeeh. Mevr. V"5 ld schut, K*nnemern1ein 5 IJmuiden. Mevr. Mattineau. Jb v. Heemskerkstraat 107, IJmuiden. Mevr. Helder, Edisonstraat 10 T-Tmuiden en Mevr. Miedema. Fasantenlaan 20 IJmuiden-Oost

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1