De sociaal-democratische partij in Duitschland verboden. UIT HET BUITEMLAffH GEDURENDE DEN UITVERKOOPCOLBERT COSTUUMS NAAR MAAT F 45.- Geheeie vermogen der S.P.D. in beslag genomen. Uitgesloten van de volksvertegenwoordiging. Opheffing van alle soc. dem. bladen. De toestand in Oostenrijk. Nat. soc. leiders van hun functie ontheven. Verontwaardiging der bevolking jegens de nazis. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS DUITSCHLAND. De Rijksminister van Binnenlandsche Za ken heeft Donderdag, de sociaal-democrati sche partij van Duitschland verboden. In een instructie aan de regeeringen der lan den heeft de Rijksminister verzocht maat regelen te nemen om het verbod ten uitvoer te brengen. De gebeurtenissen van den laatsten tijd, aldus de nadere toelichting van het ministe rie, hebben het onomstootelijke bewijs gele verd, dat de Duitsche sociaal-democratie voor hoog- en landsverraderlijke ondernemingen tegen Duitschland en zijn rechtmatige regee ring niet terug schrikt. Leidende personen in de SPD., zooals Wels, Breitscheid, Stam- pfer, Vogel, bevinden zich reeds sinds weken te Paag om van daar uit den strijd te voe ren tegen de nationale regeering in Duitsch land. Wels heeft een verklaring gepubliceerd, volgens de welke zijn uittreden uit het bu reau van de Tweede Internationale slechts gefingeerd is geweest. Hij heeft aan den voor zitter van de arbeidersgroep ter Internatio nale Arbeidsconferentie in Genève een tele gram gezonden, waarin hij de arbeiders der overige landen tegen de nationale Duitsche regeering probeert op te zetten. De partijlei ding der SPD. heeft zich in de eenige dagen geleden in Berlijn gehouden zitting slechts naar buiten van lieden zooals Wels en Breit scheid op een afstand gehouden. Zij heeft, gaat deze verklaring voort, evenwel nagelaten deze personen wegens hun landsverraderlijk optreden uit de partij te zetten. Integendeel. In een door de politie overvallen geheime vergadering van sociaal-democratische lei ders in Hamburg is eveneens landsverrader- lijk materiaal gevonden. Dit alles noodzaakt er toe de SPD. te beschouwen als een staats- en volksvijandige partij, welke geen aan spraak k?*i maken op een andere behande ling dan de SPD. is deelachtig geworden. De Rijksminister van Binnenlandsche Za ken heeft daarom de regeeringen der landen verzocht op grond van de verordening van den Rijkspresident tot bescherming van Volk en Staat van 28 Februari 1933 de noodige maatregelen te treffen tegenover de SPD. In het bijzonder zullen alle leden der SPD., die thans nog deel uitmaken van volksver tegenwoordigingen en gemeenteraden, wor den uitgesloten van de verdere uitoefening van hun mandaat. De schadeloosstellingen dezer .uitgestotenen zullen worden ingehouden De sociaal-democratie kan ook niet meer de mogelijkheid worden gelaten, op een of an dere wijze propagandistisch werkzaam te zijn Vergaderingen der SPD., zoomede van haar hulp- en nevenorganisaties zullen niet meer worden toegestaan. Evenmin zullen nog so ciaal-democratische dagbladen of tijdschrif ten mogen worden uitgegeven. Het vermogen van de SPD. en haar hulp en neven-organi saties, wordt, voor zoover het niet reeds bij de ontbinding der vrije vakvereenigingen „veilig gesteld" is in beslag genomen. OOSTENRIJK De landelijke organisatie der N.S.D.A.P. (Hitlerbeweging) van Oostenrijk, publiceert een oproep aan de nationaal socialisten van Oostenrijk, waarin zij o.m. zegt: „De regeering Dollfuss heeft den laatsten wanhoopsstap gedaan en onze beweging ver boden, nadat ze alles had geprobeerd om met andere middelen onzen opmarsch tegen te houden. Niets geleerd hebbende van de historische gebeurtenissen van den laatsten tijd, gelooft zij door deze actie van geweld een beweging te kunnen uitroeien, welke reeds lang verre de meerderheid van ons volk omvat. Terwijl zij aldus het eigen volk overweldigt en het van zijn politieke rechten berooft, laat zij alle vijanden van het Duitsche wezen zich vrij in het land ontwkkelen en in woord en geschrift onbelemmerd ophitsen, terwijl de vloek van het in nood en ellende gebrachte eigen volk de handelingen van ieder indi vidu vergezelt. De leiding van de N.S.D.A.P. (Hitler-beweging) in Oostenrijk heeft ge trouw aan de instructies van haar oppersten leider Adolf Hitler en in volle tegenstelling- met de thans in de regeering Dollfuss ver- tegenwoordige praetorianen garde van prins Starhemberg nooit anders dan met legale middelen gestreden en nooit daden van geweld goedgekeurd of er toe laten overgaan. Dit geldt ook voor de daden van geweld dei- laatste dagen, waarvoor zij iedere verant woordelijkheid afwijst. De partij is verboden, iedere activiteit zal op draconische wijze worden bestraft. Daar om onthef ik formeel en openlijk alle leiders en bestuurders der N.S.D.A.P. (Hitler-be weging) van hun functies en ontsla ik de partijleden van hun overige verplichtingen. De beweging leeft evenwel en zij was nooit zoo sterk -als in dit uur. De strijd, welke thans aanvangt, zal zich bewegen langs de lijn, welke de regeering Dollfuss zelf heeft aangegeven. Hij zal zich bedienen van alle vormen en middelen, welke noodzakelijk zijn ter bereiken van doel en daartoe geschikt schijnen. Het doel is even wel de regeering Dollfuss ten val te brengen en de bevrijding van Oostenrijk uit de han den van den eervergeten en volksverrader lijken klungel", die thans in dienst van de vijanden van het Duitsche Volk zijn heer schappij van geweld uitoefent. De organisatie van den strijd in zijn nieuwen vorm is in vollen omgang". In Krems aan de Donau is het in den nacht op Donderdag tot ongeregeldheden gekomen, die naar alle waarschijnlijkheid in direct verband staan met de aldaar gepleegden aanslag. De menigte trachtte een nationaal socialistische localiteit te bestormen. Een reclamebord met het opschrift „Naar het Derde Rijk" werd vernield. Ook de winkel van een reeds gearresteerden S.A.-leider werd bestormd. De gendarmerie verspreidde de demonstranten, die echter op andere plaat sen weer bij eenstroomden en zich in hun woede keerden tegen de nationaal socialisten, die op sommige plaatsen tegen den grond werden geslagen en getrapt. Eerst toen de alarmcompagnie van het garnizoen ter plaat se verscheen gelukte het de opgewonden menschen. die naar verluidt grootendeels zouden behooren tot de Wehrbanner van het bondsleger, te verspreiden en de leden van het bondsleger naar de kazerne terug te drijven. Oostenrijk. Naar een Oostenrijksch- Hongaarsche Unie? Betreffende de geruchten over belangrijke diplomatieke onderhandelingen over een Oostenrijksch-Hongaarsche aaneensluiting op den Quay d'Orsay publiceert de Temps, die in nauw contact staat met het ministerie van buitenlandsche zaken alhier een bericht, dat als volgt luidt: Ih?ake het plan tot een Oostenrijksch- Hongaarsche unie verklaart men van gezag hebbende zijde nadrukkelijk, dat de geruch ten volgens dewelke een dergelijk plan op het oogenblik het onderwerp vormt van on derhandelingen tusschen de Fransche regee ring en vertegenwoordigers der Kleine En tente, op een volkomen dwaling berusten. Intusschen is het feit, dat de Zuid-Slavi sche minister van buitenlandsche zaken se dert Woensdagavond in Parijs vertoeft, dat Paul Boncour den apostolischen nuntius en den Tsjechisohen gezant heeft ontvangen, terwijl de Tsjecho-Slowaaksche minister van buitenlandsche zaken, Benesj, Zaterdag in Parijs wordt verwacht, voor sommigen aan leiding om dit bericht met scepsis te ontvan gen. Zoo schrijft het Journal des Débats, dat dit dementi herinnert aan de loocheningen in den aanvang der onderhandelingen over het viermogendhedenpact. Volgens dit blad is het waar, dat een Italiaansche plan voor handen is en dat de belangrijkste regeerin- gen daarvan in kennis zijn gesteld. De opwin ding die dit plan in kringen der Kleine En tente te voorschijn heeft geroepen valt even min te betwijfelen. Het blad verwacht, dat de Fransche regeering zich niet op een ge vaarlijken weg zal begeven, doch is van mee ning, dat deze ontkenning inhoudt, dat de Fransche regeering er zich niet tegen zal verzetten. Van de zijde der Quai d'Orsay wordt ver klaard, dat het desbetreffend bericht van de „Paris-Midi" in geen enkel opzicht juist is, aangezien het grootste deel der genoemde personen niet te Parijs aanwezig is. Duitschland. Dr. Trendelenburg „met verlof". De Pruisische minister voor kunst en volks opvoeding Rust heeft den leider der kerkaf- deeling van het Pruisische ministerie voor eeredienst, Ministerialdïrektor dr. Trendelen burg, een schrijven doen toekomen, waarin hij te zijner kennis brengt, dat de benoeming van een commissarieel president van den Evangelischen Opperkerkeraad, zonder mede- deeling aan en advies inwinnen van den Pruisischen minister voor Wetenschap Kunst en Volksopvoeding een stap is der oud-Prui sische Landskerken, die niet zonder ernstige gevolgen kan blijven voor de verhouding van den staat tot de kerk. Ter oplossing van de hierdoor ontstane moeilijkheid schrijft de minister een man noodig te hebben, die hem behoedt voor dergelijke buitensporighedeill en wiens opvattingen in overeenstemming zijn met die van de door den minister ver tegenwoordigde beweging. In verband hier mede wordt dr. Trendelenburg met verlof gezonden. De leiding van de kerkafdeeling van het ministerie voor eeredienst is opgedragen aan landgerichtsrat Jaeger. Reorganisatie der Duitsche jeugd. De Rijksjeugdleider, Baldur von Schirach heeft verscheidene verordeningen uitge vaardigd inzake de organisatie van de Duit sche jeugd. De eerste verordening bevat de instelling van een Duitschen Jeugdleidersraad de tweede beschikt, dat de Groot-Duitsche bond met zijn onderorganisaties met ingang van 17 Juni als ontbonden moet worden be schouwd, het eigendom van deze organisaties wordt „veilig gesteld". Verder wordt beschikt, dat alle jeugd organisaties van Duitschland zich moeten aanmelden bij den jeugdleider. In de derde verordening wordt het dragen van schouder riemen aan leden van de Duitsche jeugd organisaties verboden met uitzondering van de Hitierjugend. Baldur v. Schirach heeft tegenover een medewerker van Voelkische Beobachter ver klaard, dat de organisatie van de Duitsche jeugd zoo is gedacht, dat de Rijksleider voor de deelen van het land, gevolmachtigde benoemt, die op hun beurt plaatselijke leiders benoemen. Deze gevolmachtigden zullen door de leiders van de Hitler-jeugd in de betref fende landen en plaatsen worden benoemd. Er zal een leidersraad voor de Duitsche jeugd worden gevormd, waarin de opperste leiders zitting en stemrecht zullen hebben. De volgende groepen zullen dezen leiders- raad vormen: 1. de Katholieke groep: 2. de Evangelische groep; 3. de groep der beroepen: 4. de groep van de bonden; 5. de groep van de weer- organisaties. Aan het hoofd van ieder dezer groepen staat een gevolmachtigde van den Rijks jeugdleider. De jeugdleider heeft tot taak het jeugd werk in Duitschland te uniformeeren. Er zal een groote organisatie komen. Het parool van mijn arbeid, aldus besloot Baldur v. Schirach, luidt: door socialisme tot de natie. Engeland. Amerikaansche resolutie inzake de tarieven en stabilisatie. In de Economische commissie dienden de Amerikanen een resolutie in met betrek king tot de kwestie der douane-tarieven, welke wegens de ondersteuning van het Russische standpunt en wegens haar tegen stelling met vroegere Amerikaansche ziens wijzen in conferentiekringen druk wordt be sproken. Deze resolutie bevat vier punten: 1. Het is in strijd met de algemeene be langen van een politiek den weg van extreem economisch nationalisme in te slaan of te vervolgen, zoomede handelsbeperkingen of discrimineeringen op te leggen; 2. Volkomen intrekking van alle invoer verboden, van alle maatregelen betreffende contingenbeering van den invoer en eenige andere beperkingen; 3. Verlaging der tariefmuren langs den weg van bilaterale en multilaterale verdra gen tot een graad, dat de vrije en normale beweging van den handel wordt gewaar borgd; 4. Bij bilaterale of multilaterale verdra gen moet er voor worden gezorgd dat zij geen verdere discrimineerende bepalingen be vatten, welke weliswaar de verdragsluitende partijen misschien voordeel, doch den wereld handel in zijn geheel nadeelen zou bezor gen. De Iersche vertegenwoordiger Connoly maakte stemming tegen de Engelsche re geering, welke er op uit zou zijn de regeering De Valera ten val te brengen. Connoly wees op het verschil in houding van Engeland tegenover Amerika en tegenover Ierland in de kwestie der schulden. Naar zijn meening is de oplossing van de douanekwestie niet mogelijk, zoolang straf tarieven welke den handel doodmaken, nog bestaan. MaoDonald heeft, toen hij kennis had ge nomen van de Amerikaansche opvattingen het bureau der conferentie bijeengeroepen voor een zitting, waarin de nieuwe situatie werd besproken. Cordell Huil deelde aan de pers mede, dat hij de tijdelijke stabilisatie niet beschouwt als een vitale kwestie verge leken bij de ruimere taak der conferentie. Wij vernemen, dat Groot Brittannië de Amerikaansche verklaring met betrekking tot de stabilisatie niet als onhoopvol of omrede- lijk beschouwen. De Amerikanen wachten thans af Bonnet ontkent het bericht, dat Frankrijk den gouden standaard zou prijsgeven. ARROND.-RECHTBANK. DIEFSTAL EN VERZETPLEGING. In den nacht van 11 op 12 Mei zagen twee agenten van politie, die in burgerkleeding te Driehuis surveilleerden, uit de keet van eenige in aanbouw zijnde huizen een man komen, die een oliebus droeg. Hij sloot de deur van de keet, hing de bus aan het stuur van zijn fiets en vertrok. Dit kwam den agenten verdacht voor vanwege het onge wone uur, waarom zij naar den man toe gingen. De eene agent vroeg den man of hij bevoegd was om iets uit de keet te halen en toen deze antwoordde die bevoegdheid niet te hebben, zei de agent, dat hij hem naar het bureau zou brengen. De ander liet daarop fiets en bus in den steek en ging loopen, maar de agent zette hem na en toen kwamen beiden te vallen, wat niet vreemd is, aangezien het terrein bij huizen in aanbouw niet de meest geschikte renbaan is. De agent stond op en de andere agent kwam er ook bij, terwijl de vluchteling nog op den grond lag en toen grepen zij hem vast, maar de man zou zich toen door slaan, trappen en bijten tegen de agenten hebben verzet, zoodat de eerste agent zich zelfs genoodzaakt zag den man met den boeiketting in het gezicht te slaan. Ten slotte ging hij gewillig mee. Donderdag had de man, een 59-jarig in woner van IJmuiden, zich voor diefstal en wederspannigheid te verantwoorden. Uit het verhoor der agenten bleek, dat de man bij zijn aanhouding in het bezit was van eenige bijgevijlde sleutels en dat hij ook nog verdacht werd hout gestolen te hebben. De man bekende, hij zei, dat de bus olie bevatte en dat hij dit had willen verkoopen; armoede zou hem tot die daad gebracht hebben. De verdedigster mej. Mr. Kluitman vroeg den agent of hij, toen de man op den grond lag, dezen uit wraak in het gezicht had ge schopt en of hij later met den man was over eengekomen, dat deze hierover niet zou spreken, iets wat verdachte beweerd had. De agent ontkende dit ten stelligste, maar achtte het niet onmogelijk, dat hij den man, toen deze zich op alle manieren verzette, in de worsteling bij ongeluk eenig letsel had toe gebracht. De agent was zelf aan de hand ver wond, maar kon ook niet zeggen of dit bij den val was gekomen dan wel of de arrestant de wonde had veroorzaakt. De Officier van Justitie eischte tegen ver dachte een jaar gevangenistraf. De verdedigster achtte den diefstal bewe zen. maar was van meening. dat hier geen weerspanningheid was in den zin der wet, omdat haars inziens de agent niet in de rechtmatige uitoefening zijner bediening was. De agent toch beweerde in zijn proces ver baal, dat hij den man had aangehouden om hem voor den commlsaris van politie te ge leiden. hetgeen volgens strafvordering ten spoedigste moet geschieden en de agent had dit niet gedaan, doch den man naar een bu reau gebracht, waar hij hem een verhoor had afgenomen, terwijl hij hem eerst een paar dagen later bij den commissaris bracht, waar om zij ontslag van rechtsvervolging vroeg. Verder achtte zij den eisch buitensporig hoog. De verdachte is een slachtoffer der tijds omstandigheden en verbetering is bij hem geenszins uitgesloten. Uitspraak over 14 dagen. EEN ONEERLIJK STEUNTREKKER De metaalbewerker uit IJmuiden. die in komsten had verzwegen en daardoor onrecht matig steun had getrokken, kreeg 4 maanden gevangenisstraf; de eisch was 8 maanden. NIEUWE BELASTINGEN. BATAVIA, 22 Juni 'Aneta). Het ,3a- taviaasch Nieuwsblad" meldt, dat nu de olie- en monopoliebelasting van de baan zijn nader wordt overwogen het heffen van een overwinstbelasting of verhooging van het tarief der vennootschapsbelasting. VOETBAL. KINHEIIVI-NIEUWS. A.s. Zondagmorgen te 10 uur spelen in het Van Gelder's Sportpark Kinheim II en Be verwijk II een vriendschappelijken wedstrijd. Kinheim IVBeverwijk IV spelen een wed strijd op het terrein achter Hotel de Prins. Beverwijk III—Kinheim III 12 uur terrein Beverwijk. Junioren BeverwijkKinheim Junioren te 2 uur, terrein Beverwijk. Uitverkoop-prijzen Verlaagde prijzen - ook bij Magazijn Nederland! De uitverkoop geldt onze hééle collectie. Ook de nieuwste pakken, die pas van onze ateliers komen, worden in den uitverkoop opgenomen. Profiteer van onze verlaagde prijzen! Profiteer van onze eigen confectie: de nieuwste stoffen, de allerlaatste dessins, de modernste coupe! Profiteer dubbel! KATTENBURG Co. GROOTE HOUTSTRAAT 36 HAARLEM

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 3