GRATIS HET NIEUWE AVONDBLAD DE AUTOTOCHT VOOROUDEN VAN DAGEN Guldendagen. 18e JAARGANG No. 201 DONDERDAG 29 JUNI 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets.,per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks^ behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Cosfer, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Twee Richtingen. De zaken willen niet marcheeren ter Eco nomische Wereldconferentie, en wien kan dat eigenlijk verbazen? De basis van de inter nationale achterdocht ligt in de enorme be wapeningen, zooals van alle mogelijke zijden erkend is. Men heeft de Ontwapeningsconfe rentie, die zich althans met dit onderwerp bezig hield, verdaagd zonder eenig resultaat bereikt te hebben, en vergadert nu in Londen in een sfeer, die zich veel minder dan de Geneefsche eigent om overeenstemming te bereikèn. Want in Londen behoeven de hee- ren nu eindelijk eens niet te praten over die ellendige basis, zoodat zestig naties zich daar geheel concentreeren op hetgeen zij hun eigenbelang noemen. Daaronder verstaan zij: direct voordeel, zonder risico's. Er is alleen oplossing van de crisis mogelijk door samen werking, maar daarvoor moet men concessies doen en dus risico nemen. Hetgeen men weigert, want men vertrouwt de zwaarbewa pende anderén niet. Weshalve de wereldpoli tiek onbehagelijk in den vicieusen cirkel blijft ronddraaien, zonder den minsten vooruitgang te maken. Inmiddels is het ultra-nationalisme aan het opleven in verscheidene landen. Het scheldt, vooral in Duitschland natuurlijk* op het internationalisme, waaraan het zich in- tusschen geenszins durft te onttrekken. Dat hebben Mussolini en Hitier beiden al duide lijk getoond. Men ziet het merkwaardige schouwspel dat de dictators, die in eigen land niets doen dan nationalisme prediken, tegelijkertijd in het buitenland zitten mee te hengelen naar internationale samenwerking omdat hun volken, zelfs onder hun onver gelijkelijke leiding, die dagelijks in alle toon aarden bezongen moet worden, niet in staat zijn om er bovenop te komen. Evenmin als de democratisch-geregeerde volken, evenmin als Frankrijk, Engeland, Amerika, Nederland, Belgiëenfin, de lijst is eindeloos. Er is geen enkele natie meer die niet in de zwart ste crisis-duisternis verkeert. Het is toch wel de moeite waard even te constateeren dat de opkomst van het ultra- natonalisme volstrekt geen einde heeft ge maakt aan de lange reeks pogingen tot in ternationale toenadering, waarvan het ten slotte toch moet komen. Het nationalisme werkt wel remmend, maar zijn eigen conse quenties volgen kan het niet. Duitschland is niet in. staat zich uit de internationale confe renties terug te trekken en binnen eigen grenzen, met negatie van het door de Nazi's zoo geminachte buitenland, het Derde Rijk tot bloei te brengen. Evenmin als Italië het alleen kan. Alleen wordt de internatonale sfeer nog geladener dan zij al was door de beminnelijke uitingen van het ultra-nationa lisme, dat zonder luidruchtige propaganda niet bestaanbaar is „Alls pacifisme is Quatsch", zegt de heer Adolf Hitler, de man van de zoo-vredelieven de Rijksdag-redevoering, in zijn boek „Mein Kampf". Maar waarom zitten zijn gedele geerden dan bij iedere internationale confe rentie, waarom blijven zij in Genève, waarom is Duitschland nog lid van den Volkenbond, waarom heeft het 't Vier Mogendheden Pact geparafeerd? Natuurlijk is er internationale samenwer king mogelijk met behoud van nationaal ka rakter, besef, gevoel van eigenwaarde, zelf bestuur voor ieder volk dat aan die samen werking deelneemt. De wereld zal - er lang zaam aan toe gedreven worden, omdat het de eenige uitweg is. Een uitweg, die zal dwingen tot het delegeeren van een aantal nationale zelfbestuurs-bevoegdheden aan een in te stellen permanente internationale macht. Maar het is nog niet zoover. De ellen de en de beproevingen der wereld schijnen nog niet groot genoeg te zijn, om tot het iiv stellen van die internationale macht te kun nen komen. En de ultra-nationalistische machthebbers, zich zelf schuil houdend in hun hoofdsteden, blijven zorgvuldig van al die conferenties weg en laten zich vertegen woordigen door ondergeschikten, die geen be slissingen kunnen nemen en zich altijd ach ter de afwezigheid van „le patron" kunnen verschuilen. Internationaal doen Hitier en Mussolini precies hetzelfde hetgeen zij het parlementaire stelsel verweten hebben: ein deloos praten en draaien, beslissingen ontwij ken, groepsbelangen voorstaan. Precies het- Men heeft de Economische Conferentie een „wereldparlement" genoemd. Jawel. Een we- reldparlement zonder regeering, in staat om moties aan te nemen en buiten staat om ze uit te voeren. Waarom gaat Hitier niet naar Londen? Waarom gaat Mussolini niet naar Londen? Waarom gaat Roosevelt niet naar Londen? Dit zijn nu toch allen Sterke Mannen? wars van groepsbelang, wars van onvrucht bare politiek, mannen van de Daad? Nu. waar blijven zij dan? Is het gedoe beneden hun majesteitelijke waardigheid? Neen zie Pact-van-Vier, zie Boodschap van Roose velt, zie rede-Hitier in den Rijksdag. Nu dan? Zij hebbe nimmers zulke enorme bevoegd heden en kunnen namens geheele groote vol ken beslissen? En hun vervaarlijke persoon lijkheden zouden toch zeker hun invloed doen gelden? Waarom zijn zij er dan niet, terwijl Mac Donald en Dollfuss en Colijn en al die anderen er wèl zijn? Waarom doen zij mee zonder daden? Waarom wordt er na mens de Sterke Mannenalleen maar gepraat? Wonderlijk is het huidige samenzijn m deze vreemde wereld van de Twee Richtin gen: nationalisme en internationalisme. R. P. VELSEN. Woensdagmorgen Regen. De hemel is grauw aan alle wind streken. De mensch enop straat duiken weg in hun kraag. Op de kalender is het 28 Juni. Het is dus zomer, maar het lijkt wel herfst. Dat ziet er slecht uit, want vandaag gaan 350 ouden van dagen met dr. de Weerdt en z'n ijverig comité, waarvan hij en de heeren J. Boon en H. Oudshoorn de ziel zijn, naar buiten. Een feestdag voor 350 oudjes. n J d J i stoet. Maar het was nog slechts een schijn- Hulde aan Bruid en Bruidegom! manoeuvre. Even voor half drie werd het echter ernst. Nagewuifd en nagejuicht door familie, vrienden, bekenden en belangstel lenden vertrok de eindelooze auto-karavaan, de drie autobussen in dé achterhoede. De bekende vaantjes van het comité wapperden lustig heen en weer. Zonder ongelukken kwam men in Bergen, het doel van de reis aan. Eerst werd nog langs de boulevard gereden waarna het groo te gezelschap uitstapte bij „Duinvermaak". Hier werd geruimen tijd gepauzeerd en het spreekt vanzelf, dat het er recht gezellig toeging. De inwendige mensch werd behoor lijk van het noodige voorzien. Dr. de Weerdt maakte hier van de gelegen heid gebruik, de oudjes toe te spreken en de autobezitters namens het comité hartelijk te danken voor hun medewerking. Mooi op tijd, weliswaar voor velen naar hun zin te vroeg, werd in de beste stemming de terugtocht aanvaard. Om half negen kwam men weer bij de pont aan. Een deel ging naar huis maar de meesten bleven nog een tijdlang in „de Prins" bijeen, waar men zich nog kostelijk heeft geamuseerd. Gedurende den geheelen tocht was het weer uitstekend gebleven, zoodat dank zij deze onverwachte medewerking allen opge wekt thuis kwamen, het hart vol dankbaar heid voor het genotene. STORMWEER. Het met hout voor de papierfabriek van Leningrad binnengekomen Russische stoom schip Meta had door stormweer zware slag zijde over stuurboord. Een deel van den dek last was verloren gegaan. Zou ze een rijbewijs hebben? Zoo tegen twaalven knapt het wat op, het is dan zoo, dat de pessimist zegt, dat het slecht blijft en de optimist, dat het „van middag wel zal opklaren". Maar vooralsnog hangen er in het N.W., waar de wind van daan komt nog_ .sombere regenluchten, die dreigen, den optimist in het ongelijk te zul len stellen. Halfeen is er in een groot deel van onze gemeente te zien, dat er wat bijzonders gaat gebeuren. Overal staan oudjes bij elkaar, zenuwachtig, ongeduldig. Ze wachten op hun „meneer met z'n auto". Om half twee is het op het parkeerterrein naast Hotel de Prins en op den Wij kerstraat- weg geweldig druk. Alle auto's 73 in getal zijn present en alle hebben reeds hun gasten „aan boord". En behalve deze zijn er nog drie volgeladen autobussen. Bouquetjes, bonnen, sigaren enz worden uitgedeeld. Het comité staat onder hoog spanning, want het wordt tijd te vertrekken. Het weer? In het N.W. is een groot gat in de wolkenmassa gekomen. Daarachter komt het blauw van den hemel te voorschijn. De optimist kreeg ook nu weer gelijk. Het wordt hoe langer hoe mooier. Het gat en de blauwe plek wordt steeds grooter en zelfs komt het zonnetje, bescheiden nog, om een hoekje kijken. De koude is verdwenen en we zien niets dan blijde gezichten, van de oudjes, van de „heeren van het bestuur" van de helpstertjes. Het belooft een mooie mid dag te zullen worden. Maar voordat de stoet vertrekt moet er nog wat gebeuren. Onze fotograaf heeft het op z'n gevoelige plaat vastgelegd, Er is een bruidspaar. Hein de Wit, die z'n geheele le ven anderen heeft gereden, wordt nu gere den. En z'n trouwe gade, met wie hij 40 jaar in den echt is verbonden, rijdt ditmaal met hem mee. Dr. de Weerdt laat de oudjes uit den fraai met bloemen versierden auto stap pen en overhandigt het bruidje een fraalen ruiker. Dan kan de stóet vertrekken. Maar om 73 auto's en drie autobussen met 340 ouderen en een "aantal jongeren van daeen in beweging te krijgen, is niet zoo gemakke lijk, vooral niet op den nauwen, drukken Wiikerstraatweg. Vóór het vertrek werden alle oudjes ont haald op een kop bouillon, aangeboden dooi de Maggi-fabrieken. waarvan toevallig eenige reclamewagens in Velsen aanwezig wa ren. Deze aardige attentie werd bijzonder op priis gesteld. Kwart voor twee kwam er beweging in den Zie de advertentie op pag. 4 eerste bJad in ons nummer van 28 Juni. (Adv. Ingez. Med.) Tjonge, wat een interesse, Toont men in het buitenland, Weer voor onzen braven gulden, Die zich handhaaft in zijn stand, 't Is een soort van interesse, Die men beter missen kan. Ook als zij hem niet zal deren, Beter wordt hij er niet van. Onze gulden is in opspraak En hij wordt verdacht gemaakt, Jalouzie is er niet vreemd aan, Als zijn sterkte wordt gelaakt. Schamen zich soms pond en dollar. In hun, niet meer gouden, hart. Nu de flinke kleine gulden, Met succes de crisis tart? Menschen, die aan kwalen lijden. Doet het imers weieens pijn. Om van andren te aanschouwen, Hoe intens gezoftd die zijn. Nou, als onze pop nog sterk is, Ongehavend nog'van lijf, Is 't aan Nederland te zorgen, Dat ze gaaf en krachtig blijv'. Ieder lappe de gebreken Van zijn eigen spel maar op, Maar wij laten ons niet lompen, Handen af van onze pop! OENTOENG BLIJFT LIGGEN Naar wij vernemen zal de stoomtrawler Oentoena voorloopig niet weer naar zee gaan Bloemen voor het bruidje. DE BOUWPLANNEN VELSEN-NOORD. IN Cijfers, die bewijzen dat er woningnood heerscht. WAAR WONEN DE ARBEIDERS VAN PAPIERFABRIEK EN HOOGOVENS? In ons blad van j.l. Vrijdag hebben wij het een en ander geschreven over de bouwplan nen te Velsen-Noord. Wij hebben er op ge wezen, dat de woningbouw in dat deel der gemeente zich niet heeft uitgebreid in ver houding tot het aantal arbeiders, dat in de laatste jaren op de ten Noorden van het Noordzeekanaal gevestigde industrie is te werk gesteld, waardoor gesproken kan wor den van een woningtekort. Door dit woning tekort zijn vele arbeiders genoodzaakt, op grooten afstand van hun werk te wonen. In verband met deze plannen krijgt hetgeen mej. L. M. van den Bergh van Eysinga (mevrouw dr. Mispelblom Beyer) in haar proefschrift: „Bijdrage tot de Sociaal Geo- graphische kennis der gemeente Velsen", schreef over de bevolking, nl. over de fa brieksarbeiders thans een bijzondere actuali teit. Uitvoering der bouwplannen toch zou een heele ommekeer in de thans bestaande verhoudingen tengevolge kunnen hebben. In het geschrift is opgenomen een staatje, dat in percenten aangeeft het aantal arbei ders van de papierfabriek en het hoogoven- bedrijf c.a. dat woont in de verschillende deelen der gemeente en in de omliggende ge meenten. Volgens dit staatje woont van de arbeiders der papierfabriek in Velsen-Noord 42,7 pet. in IJmuiden-Oost, 23,1 pet. in Vel sen, 2,9 pet. in IJmuiden 0.9 pet. in Santpoort 1.9 pet., in Jan Gijzenvaart 0.5 pet., dus totaal in de gemeente 73 pet. Van het resteerende deel woont in Beverwijk 31,1 pet., in Wijk aan Zee en Duin 9.3 pet., in Heemskerk 1,2 pet., in Haarlem 2,5 pet. en' elders 0.5 pet". Van de arbeiders van het hoogovenbedrijf c.a. woont in Velsen-Noord 21,8 pet., in IJmuiden Oost 28,4 pet. in Velsen 0.6 pet., in IJmuiden 7.5 pet. in Santpoort 0.5 pet., dus totaal in de gemeente slechts 58,8 pet Van het resteerende deel woont in Bever wijk 17 pet., in Wijk aan Zee en Duin 17.9 pet., in Heemskerk 2,2 pet., in Haarlem 2,9 pet. en elders 1,2 pet. Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat globaal 1/4 deel der arbeiders van de papierfabriek en 2/5 deel der arbeiders van de hoogovens buiten de gemeente woont. De hierboven genoemde cijfers werden 'door schrijfster berekend uit de registers dei- fabrieken over 1931. Aan het eind van genoemd jaar werkten er op de papierfabriek 1090, op de hoogovens c.a. 1127 arbeiders. Het spreekt vanzelf, dat tengevolge van de crisis deze cijfers een wijziging hebben on dergaan, maar rekening houdende met de uitbreidingsmogelijkheden van het 'hoog ovenbedrijf kunnen we voor een herleiding der percentages tot de werkelijke getallen het aantal arbeiders der papierfabriek op 1000, dat van het hoogovenbedrijf op c.a. 1200 stellen. We zien dan dat van de 1000 arbeiders dei- papierfabriek slechts 427 in Velsen-Noord en 573 elders wonen. Van deze 573 komen in de eerste plaats die welke in IJmuiden en Beverwijk wonen in aanmerking om gere kend te worden bij de toekomstige bewoners van Velsen-Noord. Dit zijn er in totaal 559. Onder dit aantal bevindt zich natuurlijk een aantal ongehuwden, welke voor het betrek ken van een woning buiten beschouwing ge laten moeten worden, maar we zijn zeker aan den veiligen kant als we het aantal ge zinshoofden op 400 stellen, waarvan er velen gaarne dichter bij hun bedrijf een woning zouden willen betrekken. Ten opzichte van de arbeiders van liet hoogovenbedrijf is de zaak even anders. Aan de hand van de betreffende cijfers kan wor den berekend, dat van de 1200 arbeiders van dit bedrijf met nevenbedrijven slechts 260 in Velsen-Noord wonen. Van de resteerende 940 wonen 340 in IJmuiden. Oost, 90 in IJmuiden 202 in Beverwijk en 235 in Wijk aan Zee en Duin. Verwacht mag worden, dat de onge veer 440 in Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin wonende arbeiders slechts een klein per centage zich in de omgeving van den Wijker- straatweg zou komen vestigen. De meesten van hen wonen thans, wat den afstand be treft even gunstig, zoo niet gunstiger. Al leen wanneer er nabij de fabrieksterreinen woningen zouden worden gebouwd, zouden zij bij een verhuizing gebaat zijn. Het zijn dan ook alleen de 340 in IJmuiden-Oost en de 90 in IJmuiden wonenden en voorna melijk eerstgenoemde categorie, die ter ver mijding van de pont of van het voetveer voor deel bij een vestiging in Velsen-Noord zou den hebben. Veel zal natuurlijk afhangen van de huren der te bouwen woningen. Zouden er goede en goedkoope arbeiderswoningen verrijzen, dan behoeven de eigenaars daar van niet bevreesd te zijn, dat ze er mee zullen blijven zitten. Zelfs niet wanneer er 300 a 400 gebouwd zouden worden. Bijzonder typeerend is wel, dat van de ver schillende afdeelingen der gemeente Velsen- Noord zich het minst snel heeft uitgebreid. Van 1920 tot 1930 breidde het aantal be woonde woningen zich in deze afdeeling uit met ongeveer 30 pet; voor IJmuiden was dit percentage ruim 100 pet., voor Driehuis zelfs bijna 500 pvt. En toch staat, wat de uit breiding der **?rkgelegenheid betreft, Velsen- Noord op het eerste plan. Maar 750 arbeiders van de hier besproken bedrijven wonen bui ten de gemeente. Mede tengevolge van het tekort aan arbeiderswoningen in Velsen- Noord. IJMUIDEN STREMMING NOORDERSLUIS Wegens werkzaamheden aan de sluisdeu ren zal het verkeer door de Noordersluis al hier zijn gestremd van a.s. Dinsdag 4 uur voormiddags tot a.s. Vrijdag 6 uur namid dags of zooveel langer als noodig zal blijken PERSONALIA Dr. J. T. Groosmuller, leeraar aan de R. H. B. S. alhier is door B- en W. van Am sterdam geplaatst op het dubbeltal ter be noeming van leeraar in de natuurkunde aan de 3e H. B. S. met 5-jarigen cursus aldaar. LANDAVOND De jaarlijksche landavond van de Gere formeerde Jeugdcentrale, die zich steeds in een druk bezoek mag verheugen, zal dit jaar gehouden worden op 12 Juli a.s. in het Hee renduin, welwillend afgestaan door Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. Sprekers op den landavond zullen zijn, behalve de leider der samenkomst ds. R. J. v. d. Meulen, voor zitter der Jeugdcentrale, Ds. D. J. van Kat wijk, Velsen, ds. Brussaard. Bloemendaal en Mr. H. Bijleveld, de bekende a- r. spreker. KONINGINNEDAG Evenals vorige jaren bereidt de orgelcom missie der Gereformeerde Kerk (West) een concert voor op Koninginnedag in de mid daguren. Reeds heeft de commissie van eenige solisten de toezegging verkregen en voorts zal het Chr. Gemengd Koor. direc teur de heer Willem van Laar aan dit con cert meewerken. Getracht zal worden, een vooraanstaand spreker uit onze gemeente te krijgen teneinde in korte takken de betee- kenis van onze JConingin voor land en volk uiteen te zetten. SPAARNDAM IN REP EN ROER. BEZOEK VAN EEN ZEEHOND! Een zeehond, die op zijwegen fvas geraakt, heeft Woensdagmiddag Spaarndam in rep en roer gebracht. Hij werd het eerst gesignaleerd in de wa teren van Spaarndam bij het Stoomgemaal. De eerste gedachte was, dat een der zeehon den van Sarasani een slippertje aan 't maken was, maar deze gedachte wercl spoedig ver worpen. De veronderstelling, dat het dier zijn weg door de sluizen van IJmuiden had gevon den. achtte men tenslotte juister. Terwijl over de wijze, waarop de zeehond hij was ongeveer één meter lang Spaarn dam bereikt had, werd gedebatteerd door de honderden Spaarndammers die te hoop ge- loopen waren, kroop het onderwerp van het debat, doodmoe, op den wal of boezemkade. De Rijksvelc'achter De Wijze heeft hem toen gevangen in een net, dat echter veel te zwak bleek voor dit dooel. Het net was weldra aan flarden en de zeehond zwom alsof zijn leven er van af hing (hij wist niet welke goedmoe dige menschen de Spaarndammers zijn!) met groote snelheid naar buiten, onder de brug door, het „IJ" op. Het dier zwom met een ontzettende snel heid. maar toch trachtten velen in bootjes en kanos hem in te halen, maar zelfs een motor boot was niet snel genoeg. Toch werd de hond der zeeën bij de groote sluizen nog in 't nauw gedrevenhaast werd hij gevangen, maar hij wist wéér te ontsnap pen. Toen zwom hij een Zij kanaal In naar het Noordzeekanaal was weg. Maar tenslotte is het toch aan P. Berk en zijn helDers gelukt den vreemden bezoeker nabij Zi.ikanaal B te vangen. Het dier werd voorloopig in een hok opgesloten. Het weegt ongeveer 40 pond. Getracht zal worden den ondernemenden zeehond in Artis „onderdak" te bezorgen. EEN DOLLE HENGST. WONDDE ZIJN GELEIDER ERNSTIG. De Tel. verneemt uit Oud-Beyerland: In het naburige Simonshaven werd een hengst op een erf plotseling dol. Onverhoeds greep hij zijn geleider J. S. uit Zwartewaal, in den schouder. Na den man tegen den grond te hebben geworpen en hem nog maals met zijn bek te hebben bewerkt, sleurde het woeste dier zijn slachtoffer van het erf af, om er mee voort te hollen tot aan den voet van den dijk. Hier zette het razende beest zich op de knieën, om in deze houding zijn geleider beet op beet, voorna melijk in het gelaat en de schouders, toe te brengen. Op het gekerm en hulpgeroep van den ongelukkige snelden enkele menschen toe, o.w. ook de gemeenteveldwachter van Simonshaven. Deze trok zijn revolver en schoot op het paard, dat zijn slachtoffer losliet. De man kón in de nabijgelegen woning worden binnengedragen. Hoewel zijn toestand zeer ernstig is, be staat er geen direct levensgevaar. Het paard werd gegrepen en later afge maakt

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1