De Mysterïeuse Apache. DE TOEKOMST VAN HEEMSKERK. IJMUIDER COURANT TWEEDE HEEMSKERK RAADSVERGADERING. r Donderdagmiddag vergaderde ae gemeen teraad onder voorzitterschap van burge meester W. M. J. A. Vreugde. Afwezig waren de heeren wethouder J. v. Duivenvoorde en C. Beentjes. 'Na goedkeuring der notulen van de verga dering van 9 Maart volgde vaststelling van het kohier voor den Vuilnisophaaldienst op f 263 en voor den Hondenbelasting op f 418, beide kohieren voor den dienst 1933. Benige wijziging en andere administra tieve voorzieningen aan de begrooting 1932 werden op voorstel van B en W. goedge keurd. Ingevolge artikel 252 der gemeentewet •werd besloten tot verlenging van de termijn van vaststelling der beheersverordeningen voor het Gemeentelijk EÏectriciteitsbedrijf en Woningbedrijf. De jaarrekening 1932 van het Gemeentelijk Woningbedrijf werd vast gesteld. Het restant van het nadeelig slot bedroeg op 31 Dec. nog f 4498.20. In de vacature, ontstaan wegens periodiek aftreden van den heer J. A. Gouweleeuw werd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur benoemd de heer A. Th. Zuurbier. Voor de aanschaffing van materialen voor technische voorzieningen wordt het crediet voor de kabellegging in den Rijks straatweg verhoogd met f 500 en gebracht van f 4500 op f 5000. Op voorstel van B. en W. wordt de ont ruimingstermijn voor de onbewoonbaar- verklaarde woningen Starstraat 3 en 5 met een jaar verlengd. Op advies van Ged. Staten werden vervol gens eenige wijzigingen van administratie ven aard gebracht in de verordening, rege lende de eischen van benoembaarheid en bezoldiging van den gemeenteveldwachter. B. en W. stelden verder voor het tarief voor het verbruiken van electrischen stroom te wijzigen, omdat het thans geldende tarief te gecompliceerd werd geacht. Volgens het nieuwe tarief wordt een vastrecht ver plichtend gesteld, gebaseerd op het stroom ver leden van de jaren 1928, 1929 en 1930 plus een vast bedrag per K.W.U. n.m.l. 5 ets Dit nieuwe tarief zou op 1 Juli moeten in gaan. Na eenige besprekingen werd dit voorstel aangenomen. Op voorstel van den heer P. Klaasse werd besloten een commissie van advies voor de bedrijven in te stellen. B. en W. zullen zich omtrent de samenstelling en de werkwijze dezer commissie beraden en den Raad na der van advies dienen. De wethouder Joh. Henneman werd voor 1033 aangewezen als stemgerechtigde na mens de gemeente in het Hoogheemraad schap Noord-Holland's Noorderkwartier. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van de penningmeesters der vakorganisaties om een vergoeding voor de door hen ver richte werkzaamheden in verband met de uitvoeringder steunwet. Voor kennisgeving werd aangenomen een verzoek van de af deeling van den L. T. B. om F. Beentjes te mogen aanbevelen voor de-benoeming van een secretaris-penning-, meester van het Burgerlijk Armbestuur. B. en W. zullen later komen met een voor dracht. Een voorstel van B. en W. om het aan B. en W. verleende crediet voor de aanstel ling van een tijdelijken ambtenaar, belast met de werkzaamheden verbonden aan de ■uitvoering van de steunwet-ten tot 1 Januari 1'934 te verlengen werd met 4—5 stemmen yerworpen. De Raad beschikte eveneens afwijzend op een verzoek van den doodgraver, om zijn salaris van f 100 op f 150 per jaar te bren gen. èDe N.V. Noorderbad verzocht den Raad de twee bestaande huurcontracten voor het Noordzeestrand over 25 jaren te verlengen; zulks in verband met de plannen tot uit breiding der badexploitatie. Verscheidene raadsleden maakten be zwaar tegen dezen langdurigen termijn en waren van oordeel, dat continueering dei- verhuring toch in den lijn lag. Zij wen-sch- ten de gemeente echter niet voor 2-5 jaren te binden. De heer De Vries deed een bemiddelings voorstel en be pleitte een verpachting voor tien jaren. Dit voorstel werd echter verwor pen met 3 tegen 3 stemmen. De Raad be sloot in 1934 de verhuring wederom voor den tijd van vijf jaren te doen ingaan, zoo dat de Maatschappij dan toch een zestal jaren contractueele zekerheid zou hebben. Aan de Heemskerksche zweminrichting werd concessie verleend van de Neksloot gebruik te mogen maken voor de zwemin richting en zulks tot wederopzegging onder eenige voorwaarden. Van Ged. Staten was advies ingekomen om den Raad opnieuw voor te leggen een verzoek van den heer Joh. Henneman om afwijking van de rooilijn, vastgesteld voor de Gerard van Assendelft-straat. De Raad had eerder het verzoek inge willigd en voor het betrokken perceel een afwijking tot op 7.50 M. toegestaan. De Inspecteur der Volksgezondheid had geadviseerd de afwijking van de rooilijn, FEUILLETON ROMAN UIT DE PARIJSCHE ONDERWERELD DOOR H. LUCAS. (Geautoriseerde vertaling van H. Houben.) 3) Daar redeneeren toch niets hielp, begon ook Royle, eenigszins neerslachtig, de gezichten rond hem heen op te nemen. De kellner, die hen een tafeltje gaf, had blijk baar de achterdocht der habitué's van het café verminderd, ofschoon toch hier en daar een paar doordringende oogen op hen gericht bleven, waren de meeste mannen met hun meisjes weer tot hun dobbelspel en drank teruggekeerd en hadden hun hof makerij en aangename gesprekken weer hervat. Plotseling stond een roodharig meisje, met groene oogen en bevallig als een jonge godin van de knie van haar vriend op, ging met een grijns in de richting der vreemdelingen naar de piano, viel op de kruk neer, sloeg een paar accoorden aan en barstte toen los in een komisch liedje. Bij den eersten regel werd Royle vuur rood en stond half op, maar de uitdrukking van Cornelia veranderde niet, dus zonk hij VRIJDAG 30 JUNI 1933 BLAD die op 12 M. is vastgesteld te bepalen tot 10 M. uit de as van den weg. Wethouder Henneman noemde het advies van den Inspecteur absurd. Het is aldus spr. idioot, dat iemand uit Den Haag de roolijn voor Heemskerk moet vaststellen. Spr. be twistte bovendien de rechtsgeldigheid van de vastgestelde rooilijn, omdat deze nooit behoorlijk is afgekondigd. Het voorstel van B. en W. om de afwij king voor het bewuste perceel tot op 10 M. toe te staan werd na langdurige bespre kingen met algemeen? stemmen verworpen De raad handhaafde zijn eens genomen besluit en bepaalde de afwijking tot op 7.50 Meter. Tenslotte maakte de heer Henneman ge bruik van zijn recht van beroep op den raad. nu hem door B. en W (door den bur gemeester volgens den wethouder) een bcuw vergunning was geweigerd. De Voorzitter deelde mede, dat de Inspec- Heemskerk. dat terzijde van den Rijksweg HaarlemAlkmaar verscholen ligt tusschen het hoog opgaande geboomte van het eeuwen oude Marquette, is een bekoorlijk dorpje- Het geniet, ondanks het feit. dat zijn historie te rugreikt tot ver vóór den tijd, waarin de Gra ven van Holland als heeren van Kennemer- land binnen zijn grenzen gehuldigd werden, weinig bekendheid, hetgeen niete te verwon deren is als men weet, dat Heemskerk voor zoover althans de kom betreft, eeuwenlang in een hardnekkige geïsoleerdheid heeft ver keerd. Daaraan is een einde gekomen, sinds de auto de wereld en daartoe ook het kleine Heemskerk gerekend, veroverde. Bovendien zorgen de autobussen voor een behoorlijke communicatie met de omliggende plaatsen, waardoor een goede verbinding met de rest van de aardbol mogelijk werd. Dezer dagen werden wij in de gelegenheid gesteld om on der leiding van Heeniskerk's burgemeester, den heer W. M. J. A. Vreugde en eenige vooruitstrevende middenstanders, een soort van ontdekkingsreis door het uitgestrekte territoriaal van de gemeente Heemskerk te ondernemen. Daarbij zijn wij in de eerste plaats tot de erkenning gekomen, dit vrien delijke^ tuinbouwdorp nooit alle recht te hebben" doen wedervaren, om de eenvoudige reden, dat wij het nooit goed gekend hebben. Daarbij dient echter op den voorgrond te worden gesteld, dat wij plaatsen bezochten, wonderen van natuurschoon, waar een ge woon sterveling normaliter geen voet mag zetten, zoodat een aangename kennismaking .van die zijde bekeken, onmogelijk is. Maar ondanks deze" bevoorrechting blijft er nog zeer veel over, dat een grootere waardeering gerechtvaardigd is. Een tweede ontdekking, die des te verras sender is. omdat geen sterveling de moge lijkheid durfde te veronderstellen, was, dat Heemskerk kan hogen op twee belangrijke zaken, dié voor den groei dezer gemeente ruime perspectieven openen, namelijk bosch en zee. Het uitgestrekt grondgebied van de gemeente Heemskerk kan men niet aflei den uit de 4500 inwoners, welke het dorpje te.lt, men moet het eenmaal in zijn volle breedte, dat is vanaf het polderland aan de Oostzijde tot de No:rdzeekust aan de West zijde, doorkruist hebben, om tot de overtui ging te komen, dat deze gemeente meer is, althans meer kan zijn, dan een bescheiden dorpje, welks inwoners momenteel een har den strijd voeren,' om zich op hun tuinbouw bedrijven staande te kunnen houden. Zoo liggen daar rondom het kasteel Marquette" bezitting van de familie Gevers, terreinen te midden eener boschrijke omgeving, welke als het ware van nature zijn voorbestemd om eenmaal een villawijk te vormen. „Mar quette" is niet meei* wat het geweest is, maar het vormt toch nog altijd een bezitting, waar op Heemskerk groot kan gaan. Het moet waarschijnlijk zelfs noodzakelijk worden ge acht, dat deze gronden in het uitbreidings plan worden opgenomen, teneinde in de toekomst, al is zij nog zoo ver verwijderd, Heemskerk zijn villawijk te kunnen geven. Een nieuwe tijd zal aanbreken en dan zal Heemskerk gereed moeten zijn, wil het niet in zijn vroege isolement terugzinken. De behuizing „Marquette" en het eeuwen oud geboomte spreken van lang vervlogen glorie, men kan er nu een ander geluid in beluisteren. De verbindingswegen worden steeds beter en reeds heeft het vroeger zoo landelijk-stille Heemskerk aandeel gekregen in het snelverkeer vanaf de Zaanstreek naar het Noorden. Dit zal in de toekomst steeds toenemen, het is nu maar de kwestie, hoe de gemeente daarop in de toekomst zal rea- geeren. Hierbij valt de aandacht onmiddellijk op het Verre Westen. De gemeente Heemskerk strekt zich ook over groote lengte langs de kust uit. Een gedeelte van het strand, even benoorden Wijk aan Zee. ongeveer ter lengte van 1000 M. heeft zij van het Rijk gepacht, om het op haar beurt te verhuren ar.n de N.V. Noorderbad. die daarop een tot in de puntjes verzorgde badinrichting ex- weer neer in zijn stoel met het dankbaar besef, dat het argot, waarin het liedje ge zongen werd, geen plaats had in haar woor denboek. Gelach weerklonk door de kamer, de lanter_ fanters vielen in koor met volle kracht in, het vreemde, geheimzinnige verblijf was vol van kreten en het expressieve klinken met glazen Plotseling viel er een volkomen stilte.... De hand der speelster viel van de vuile toetsen, een of twee mannen stonden van hun plaats op, de hoofden werden naar den ingang gewend, waardoor een troepje van acht of negen mannen en meisjes achter elkaar naar binnen kwam. De aandacht was zichtbaar gevestigd op het eerste paar. De man was lang, had ledematen van een athleet en den nek van een Apollo. Hij droeg losse donkere kleeren en een breedgeranden vilthoed op tamelijk lang zwart krulhaar. Hij liep met ae gemakkelijke bevalligheid en zekerheid van iemand, die weet, dat hij welkom is, toen hij in het volle licht van de zaal trad en met een nonchalant hand gebaar groette. Uit twintig kelen steeg een luid gejuich als antwoord en één oogenblik vroeg Royle zich verwonderd af, of hij niet een goed geschoolde scène uit een opera hoorde. Het meisje aan zijn arm was middelmatig van lengte, even blond als hij zwart, met een zachte gelaatskleur, die een Fransche vrouw zelden bezit, groengrijze oogen en de bevalligheid de lenige be- teu-r van oordeel was, dat het hier geen verbouwing gold, doch nieuw-bouw. Na inzage van een teekening besliste de Raad, dat hier sprake was van een verbou wing en verleende dus de noodige bouwver gunning. De Voorzitter deelde mede, dat hij dit raadsbesluit krachtens de hem bij art. 75 der gemeentewet verleende bevoegdheid, ter vernietiging aan de kroon zal voordra gen. De vergadering werd hierna gesloten. SCHOUW. De schouw in den polder Uitgeester en Heemskerker Broek zal gehouden worden op Donderdag 6 Juli en zoo noodig de daarop volgende dagen. COMMISSIE VAN BIJSTAND. Het bestuur van het zwembad in de Nek sloot heeft een 15-tal dames en heeren aan gezocht, om het bestuur bij te staan met het houden van toezicht enz; op de aan elk hun ner aangewezen uren. Dezer dagen vergader de deze commissie in liet R.-K. Verenigings gebouw .alwaar het bestuur een uiteenzet ting gaf van het doel en de werkzaamheden. pioiteert. Hoewel op verren afstand van de kom gelegen, is het Noorderbad over Wijk aan zee gemakkelijk te bereiken en meer en meer gevoelen de badgasten zich tot. dit strandgedeelte aangetrokken. De nazaten van het oude volk der Kaninefaten hebben zich vermoedelijk nooit kunnen voorstellen, dat hun geliefd dorp voorbestemd zou zij ia om te worden uitgeroepen tot badplaats. Zoo ver is het nog niet, maar wat niet is kan komen. De badexploitatie geschiedt reeds op een wijze, die kan wedijveren met die van alle overige badplaatsen en stellig zal de vennootschap voortgaan met uitbreiden en verbeteren. Een paviljoen, als op dit strandgedeelte werd gebouwd, treft men elders zelfs in het geheel niet aan, zoodat wat dit gedeelte be treft de zaak in orde is. Alleen zal een goede, rechtstreeksche verbinding met „het achter land noodig zijn. om ook aandeel te krijgen in de stroomen dagjesmenschen, die vooral op mooie Zondagen vanaf de Zaanstreek naar de kust trekken, teneinde de strandge- noegens te smaken in Bakkum aan Zee. Wan neer b.v. de bestaande weg, Oudendijk ge naamd, dwars door het schitterende duin landschap kon worden doorgetrokken naar zee, dan was een voortreffelijke verbinding tot stand gekomen tusschen den hoofdver keersweg Haarlem—Alkmaar, en het tref punt van den weg komende van de Zaan streek met de Noordzeekust. Ook hier openen zich ongetwijfeld gunstige perspectieven, die bovendien geen toekomstmuziek behoeven te blijven, omdat verwezenlijking van een dergelijk plan absoluut niet zoo moeilijk of te gecompliceerd moet worden geacht. Heemskerk is dus in het gelukkige bezit van mogelijkheden voor de toekomst. Met de tuinderij is het droevig gesteld en v/ij waren in de gelegenheid, om een drietal groote tuinbouwbedrijven te bezoeken, die op hoogst bekwame wijze door tuinders van er kende bekwaamheden werden beheerd, maai de menschen kunnen er helaas vandaag den dag geen bestaan, op vinden. Daarom is het goed, dat het gemeentebestuur met het oog op de toekomst zijn blikken richt op andere mogelijkheden. Wanneer men de zooeven gereleveerde belangrijke toekomstperspectie ven naar waarde weet te schatten, dan staat het er met Heemskerk, ondanks de economi- weging va een panter. Hier en daar riep ze iets als groet, terwijl zij binnenkwamen. Toen kreeg zij plotseling de vreemdelingen in het oog en trok luid de aandacht van haar met gezel op hun tafeltje. De man keek onverschillig naar Royle en haalde zijn schouders op; hij fluisterde iets tot het meisje aan zijn arm en keek toen van Royle naar Cornelia. Plotseling knarsten Royle's tanden; ver vloekte brutaliteit van dien kerel! Zou hij •aan nooit ophouden Cornelia met die vrij postige zwarte oogen aan te staren en waarom antwoordde zij hem niet met dien dreigenden blik, dien zij zoo goed wist te ge bruiken? De nieuwaangekomene had zich met het meisje aan zijn arm omgewend en terwijl zij voorbij hun tafeltje gingen, keek hij met een glimlach recht op Cornelia neer. Cornelia keek op en voor een oogenblik zag ze een paar donkere oogen onder rechte wenkbrauwen, een adelaarsneus, een fijn ge vormden ge- voeligen mond en een besliste kin. Hij ging verder en met een even verhoogde kleur keek ze over de tafel naar Royle. Bleek van wdede keek hij den vreemdeling na en ontmoette toen haar oogen. „Ga je mee?" vroeg hij kort. Zij schudde haar hoofd. ..Natuurlijk niet we zijn er pas", antwoordde ze. Royle leunde voorover. „Luister Cornelia", zeide hij, „Hat heerschap daar is meer dan sche nood "er bevolking, nog niet hopeloos voor. Een gemeente met toekomst is tenslotte nog een rijke gemeente, het hangt er maar vanaf, of de bronnen kunnen worden aan geboord- Het gemeentebestuur zal terzake o.i. wel diligent zijn. BEVERWIJK W. B. SOUND THEATER. Het bioscoop-theater in de Peperstraat brengt de buitengewoon sterke speelfilm „De wraak van Mr. Wong". De sensationeeie geschiedenis speelt zich af in de kringen der geheime Chineesche bonden, waarin de wet der bloedwraak met ijzeren gestreng heid wordt toegepast. De hoofdrol Wong Low Get wordt in dit spannende drama vervuld ■door Edward G. Robinson, die zich van die moeilijke taak op buitengewone wijze heeft gekweten. Als „wreker" van een dier ge heime bonden speelt deze Wong in de ge schiedenis een belangrijke rol, temeer nog waar de bloedwraak hier zijn besten vriend zal moeten gelden Deze film zal ook in het W. B. Sound Theater evenals overal waar zij vertoond werd, veel belangstelling trek ken. Op het tooneel treden „The 4 Kaeth's" op. accordeon-virtuozen, die zelfs een buiten- landsche vermaardheid bezitten. Zij brengen een uitstekend verzorgd muzikaal nummer en blijken ware meesters te zijn op het instrument, de accordeon. LANDDAG VOOR DE DRANK BESTRIJDING. Op Zondag 9 Juli wordt te Heemstede de landdag gehouden van de R.K. drankbe strijding. De Mariavereeniging alhier orga niseert ter gelegenheid van deze meeting een gemeenschappelijke reis per trein en een fietstocht, waaraan zoowel leden ais met-leden kunnen deelnemen. Het bestuur verzocht ons te willen vermeiden, dat op gaven tot deelneming kunnen geschieden bij de presidente mevr. A. C. Tromp— Bertram, Koningstraat 156 en bij mej. G Veenboer, Albert van Saxenstraat 3. LüXOR THEATER. Het Luxor Theater vertoont in het nieuwe filmprogramma voor de a.s. week als eerste hoofdnummer een komische sensatiefilm „Het geheim van den Rooden Kater", met Siegfried Arno en Ernst Verebes. Ajno valt hier te bewonderen in een van zijn beste creaties, waarom wel uitbundig zal worden gelachen. Het is een echt? amusementsfilm, waarin het sterk komische element wordt afgewisseld door het sensationeeie. dat bo vendien op orlgineele wijze in de film is verwerkt. Als tweede hoofdnummer draait een Odeon-toonfilm „Chauffeur Antoinette" een sportieve geschiedenis met een merk waardiger! tendenz. LUIT. ASJES EN GEYSEN- DORFFER NAAR INDIë. Naar de Tel. meldt is het thans zeker, dat de eerste Nederlandsche Postjager, met de piloten Asjes en Geysendorffer bemand, in de maand October van Schiphol zal starten voor de vlucht naar Indië, welke binnen vier dagen zal worden afgelegd. Het ligt niet in de bedoeling om met den postjager dag en nacht door te vliegen. Er zullen rustpunten worden genomen, terwijl de indeeling zoodanig is gemaakt, dat elke landing bij vol daglicht kan geschieden. Wordt voor de vlucht naar Indië op een tijdsduur van vier dagen gerekend, de terug reis die vermoedelijk reeds vier dagen na aankomst aldaar plaats vindt kan, in ver band met de alsdan te verkrijgen tijdwinst, in ruim drie dagen worden afgelegd. Alle postvluchten met den postjager worden uit de basis Schiphol uitgevoerd. brutaal, je bent onder mijn hoede en ik wil mijn plicht doen. Ik smeek je, ga mee". „Dadelijk", zeide zij ongeduldig; toen wend de zij zich tot den gids. „Wie is die man?", vroeg ze uit de hoog te. ,Le Roi", antwoordde de man eerbiedig. „L'Etranger Rouge, Roi des Apaches, Koning van de onderwereld, een leeuw, een leider, zoo als Mademoiselle ziet". Cornelia had het gezien. „Waarom l'Etranger Rouge?" vroeg ze. De gids keek haar met een sluwen glim lach aan. „Zelfs voor ons is hij een vreemdeling de groote vreemdeling", antwoordde hij; „niemand, zelfs niet Yvonne „La Féroce (de wreedaardige) daar, die zijn vriendin is, weet wie hij is, of waar hij vandaan komt. Op zekeren dag, kort na den oorlog verscheen hij onder ons en wij nemen geen vreem delingen tusschen ons op, maar zijn moed, zijn onverschrokkenheid, toen we die gezien had den, geloofden we in hem!" „Vertel mij iets van zijn moed", beval zij. Eer hij antwoordde keek de gids met een ongelooflijk kwaadaardigen lach tersluiks naar den woedenden Royle. „Hij is leider omdat hij geboren is om te leiden", zeide hij. ..Eens had zijn troep een beetje een heel klein beetje maar, dat be grijpt Mademoiselle wel onaangenaamhe- BOND VAN JONGE LIBERALEN» INTERNATIONALE CONFERENTIE. Ook dit jaar zal de B. J. L. deelnemen aan de door de Internationale Jonge Libe rale Unie bijeengeroepen conferentie. Deze vijfde conferentie, die bij wijze van proef het karakter van een Engelsche zomerschool zal dragen, wordt gehouden te Seelisberg aan het Vierwoudstedenmeer van 1015 Juli a.s. Er zullen afgevaardigden zijn uit Engeland, Frankrijk, Zwitserland, de Scan dinavische landen en voor het eerst ook uit België en Spanje. Duitschland zal om be grijpelijke redenen waarschijnlijk' niet ver tegenwoordigd zijn. De Nederlandsche delegatie .zal zijn sa mengesteld ais volgt: Mr. Dr. F. Hollander, voorzitter van het hoofdbestuur van den B. J. L„ J. D. Huibers, penningmeester van het hoofdbestuur van den B. J. L. en Mr. H. J. van Zanten, voor zitter van de a f deel ing. Rotterdam van den B. J. L.. die het woord zullenvoeren, bij de drie onderwerpen: De pacificatie van Euro pa en het Ontwapeningsvraagstuk; Cultuur en nationalisme in Europa; De economie en de moderne staat. Een tiental jonge liberalen zal als be langstellende de reis naar Seelisberg mee maken. HUURVERLAGING VOOR VOLKSWONINGEN? PLANNEN VAN HET MINISTERIE-COLIJN. Is de Tel. welingelicht, dan ligt het in de bedoeling van het Kabinet-Colijn, in ver band met de campagne, die het voert tot verlaging van het levensniveau in ons land, een ernstige poging te doen. om de huur prijzen voor volkswoningen omlaag te druk ken. De regeering zou het probleem aanpakken van den kant der met Overheidssteun ge bouwde Versenigings- en Gemeentewonin gen. Niettegenstaande den moeilijken toe stand der Rijks en Gemèentefinanciën, acht de Regeering de kwestie van verlaging der huurprijzen voor volkswoningen van zulk een ingrijpend belang, dat zij bereid is daarvoor groote financieele offers te brengen. Zoo noodig zal zij de gemeentebesturen te hulp komen, die, zooals bekend, gedeel telijk meebetalen aan de bijdrage voor- ge bouwde overheidswoningen. Tegelijkertijd zal de regeering druk uitoefenen op de ge meentebesturen om, waar dit noodig blijkt, de prijzen van gemeentelijken bouwgrond, hetzij in koop, hetzij in erfpacht, belangrijk te verminderen. Eveneens zal zij pogingen doen, om in die gemeenten', waar de tarie ven voor waterleiding, straatbelasting enz. te hoog zijn, te drukken. Verder ligt het in de bedoeling der re geering financieelen steun te verkenen voor den bouw van goedkoope arbeiderswoningen welke in steden zooals Amsterdam, Rotter dam en 's Gravenhage, een huurprijs van f 4 tot f 5 per week niet te boven gaan. In de eerste plaats zal nien het particuliere initiatief steunen. Mocht dit echter niet be reid of in staat zijn dergelijke woningen te bouwen, dan zal een beroep worden ge daan op woningbouwverenigingen en ge meentebesturen zelf. Invoering van nieuwe huurwetten of be vordering van het systeem van plaatselijke huurvéroMeningen ligt niet in de bedoeling van het Kabinet. De voorbereiding van deze maatregelen bevindt zich nog in een aanvangstadium. De regeering is echter overtuigd, dat de bovengeschetste weg de eenige is, die ge volgd ban worden om aan het tegenwoordige prijsniveau in Nederland een grooten be- slissenden stoot toe te brengen. Zij verwacht dat huurverlaging der gemeentewoningen op den duur tot een algemeene huur verlaging zal leiden en dat dien tengevolge de tegenstand tegen loon- en salarisverminderingen in de overheidsbe drijven zal afnemen. NIEUWE OPENBARE LEESZAAL TE HILVERSUM. Burgemeester J. M. J. H. Lambooy zal Za terdag het nieuwe gebouw van de Openbare Leeszaal te Hilversum openen. JHR. VAN NISPEN TOT SEVENAER. TREEDT AF ALS GEZANT. Naar de Brusselsche correspondent van de Tel. verneemt zal de'Nederlandsche gezant te Brussel, Jhr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer vermoedelijk in September zijn functie neerleggen. De Bond van Nederlandsche Lichamen en Vereenigingen in België zal op 5 Augustus a.s. den gezant een thee tot afscheid aan bieden. den met de politie. Jean, daarginds", hij wees een man aan, niet veel meer dan een jongen, die menthe dronk en kaartspeelde met een. vrouw, oud genoeg om zijn moeder te zijn „werd gepakt. Vier agenten hadden hem vast begrijpt u goed, vier en L'Etranger Rouge was alleen achter gebleven. De heele rest was gevlucht, bang voor hun huid L'Entranger Rouge bevrijdde hem. L'Etranger Rouge zou zelf- gepakt zijn, maar, omdat hij in de Seine sprong" een veelbeteeke- nend schouderophalen „hij heeft vrienden die na donker de ronde doen". Cornelia luisterde oplettend. „Ga door", beval ze. De man ging verder, blijkbaar ge noot hij zelf van zijn verhaal. „Eens was de vriendin van een zijner mannen in een brandend gebouw. Ze was er voor zaken heengegaan" met een wel sprekend handgebaar „maar de zaken waren niet geloopen, zooals zij het wenscht* en vcordat zij ongemerkt kon wegglippen stond het gebouw in lichten laaie. L'Etranger Rouge kwam toevallig voorbij misschien wist hij, dat ze er was, misschien ook niet en terwijl het huis instortte en de brand weermannen bang waren om een ladder tegen den muur te zetten, klom l'Etranger Rouge naar het raam. waar Gabriëlle stond te roepen en bracht haar naar beneden". Ondanks zich zelf luisterde Royle naar het verhaal. Rijk bezit aan bouwgronden. Rechtstreeksche verbinding met zee gewenschf. Na den bomaanslag in de Sint Pieterskerk te Rome, worden de bezoekers nauwkeuriger gadegeslagen Soldaten der Ztoitsersche garde en -politiebeambten bij het controleeren aan den ingang xan de kerk.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5