HET NIEUWE AVONDBLAD Een praatje over de vischconservenindustrie. Verkeersoplossing. Visscherij-Snufjes 18e JAARGANG No. 203 ZATERDAG 1 JULI 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand 40 cents plus 2yt cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van 'dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bfj verlies van een hand, voet of o- 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Amerika en Noorwegen, bovenaan. r-"Sk., Behalve de vïsscherij en aanverwante be drijven, neemt de vischconserven-industrie ln vele landen in het bijzonder in Amerika en Noorwegen een belangrijke plaats in de samenleving in. Het conserveeren van visch in de.Vereenij, Öe Staten, dateert- reeds van het jaar 1820 af, toen door een zekeren Thomas Kensett en zijn partner Esra Dagett, in de stadNew- York, een begin werd gemaakt met het con serveeren van kreeften en.andere producten, welke door de visscherij werden voortge bracht. Daar het nieuwe bedrijf' echter niét op wetenschappelijke gronden was gebaseerd en de zoo hoog noodige vakkennis bij de. lei ding en het personeel grootendeels ontbrak, kwam deze industrie, die echter een schoons toekomst tegemoet ging, slechts zeer. lang zaam tot ontwikkeling. Bovendien waren de productiekosten te hoog, waarvan het gevolg was, dat er in de eerste jaren, aanmerke lijke verliezen werden geleden. Langzamerhand kwam hierin echter ver betering, zoodat men' zich omstreeks het jaar 1835 in Baltimore ging toeleggen op het con serveeren van oesters. In 1840 begon men te Eastport proeven te nemen met het. conser veeren van sardines, terwijl omstreeks het jaar 1860 aan de Sacramentorivier, nabij de kust van den stillen Oceaan een fabriek, uitsluitend voor het conserveeren van zalm in bedrijf werd gesteld. Dit bedrijf ontwik kelde zich zoo snel, dat er spoedig talrijke fabrieken verrezen. Het centrum van deze industrie bevindt zich thans tusschen de Sa cramentorivier (Californië) en de Yukon- rivier, welke zich in Alaska bevindt. Het con serveeren van sardines in het zuidelijk ge deelte van Californië, begon omstreeks in de laatste jaren van de vorige eeuw. De vischconserven-industrie van Amerika, neemt, een zeer belangrijke plaats op de we reldmarkt in. Bovendien is geconserveerde zalm, elft, lobster, sardines, haring, makreel, enz., een uitstekend en heerlijk voedsel, dat zoowel in Amerika als in andere landen, zeer gewild is. Tegenwoordig is de zalm-conser- venmdustrie, de belangrijkste in Amerika. Het centrum van de sardines-conserven-in- dustrie is gelegen in het zuidelijk gedeelte van Californië, tusschen Monterey en San Diego. Hoewel bovengenoemde industrieën alle zeer belangrijk en zonder uitzondering een beschrijving ten volle waard zijn, zullen wij ons in dit artikel verder hoofdzakelijk bezig houden, een verhandeling te geven over het conserveeren van sardines, zooals dit in meerdere landen geschiedt. Er is geen Oceaan, zee, rivier of ander wa ter op den aardbol te vinden, waarin een visch wordt aangetroffen, die den naam van „sardine" draagt. De naam „sardine" wordt gegeven aan een kleine visch behoorende tot de haring- familie nadat deze geconserveerd en in een hermetisch gesloten blik is verpakt. De naam „sardine" is dus een zuivere handels- benaming voor verschillende soorten kleine visch, die hermetisch verpakt zijn. Het verpakken geschiedt meestal in olijf olie, tomaten- of diverse andere sauzen. De jonge haring welke in Californië - voor conserveerdoeleinden wordt gebruikt, noemt men „Pilchard" (Clupea pilchardus"), die welke in Maine (staat in Amerika) hiervoor gebruikt wordt, noemt men gewoonweg „jon ge haring" (Clupea Harengus"). .In Spanje en Portugal heeten deze vischjes weer „Pil chard" en in Noorwegen dragen ze den naam van „Brisling" of „Sild". De brisling en sild wordt na in Noorwegen verpakt te zijn on der den naam van „sardines" geëxporteerd. Dit laatste mag echter niet geschieden naar üe landen, waar de naam „sardines" alleen mag worden gegeven aan geconserveerde visch. die onder den naam van „Clupea pil chardus" gevangen is. Naar deze landen wordt de brisling en de sild, dan ook onder hun eigen naam" geëxporteerd, hetgeen ech ter niet de minste moeilijkheden bij den verkoop oplevert. Uit bovenstaande namen blijkt dus, dat er geen enkele visch als „sardine" geboren wordt. Het conserveeren der sardines, heeft in de meeste landen niet op dezelfde wijze plaats, daar het wasschen, zouten, koken, drogen, verpakken en steriliseerén op verschillende manieren geschiedt. In Frankrijk, Spanje en Portugal worden de sardines na gedroogd en in olie gebakken te zijn, in blikjes verpakt, terwijl de berei ding in Noorwegen weer op geheel andere wijze plaats heeft. De Maine-sardine wordt geproduceerd van de kleine haring, welke in de zomer- en herfstmaanden bij millioenen -in de nabij heid van de kust worden aangetroffen. Na dat de haring gevangen is, hetgeen met be hulp van sleepnetten geschiedt, wordt ze in, van mechanische kracht voorziene booten, geladen. In deze vaartuigen zijn' tanks aan gebracht, die gewoonlijk van 10.000—50.000 pond visch kunnen bevatten. Bij het afleveren aan de fabriek, waarvoor de visch bestemd is, wordt deze in een z.g. sluisput gelost, waarin zich frisch stroomend water bevindt. Hierna gaat de haring onge veer 1 a 2 uur in een sterke pekel, waarin ze vervolgens op mechanische wijze op gegalr vaniseerde ijzeren van mazen voorziene rek ken worden uitgespreid. Deze, van haring voorziene rekken worden nu 315 minuten in een z.g. stoomketel geplaatst. De rekken met de gestoomde visch worden vervolgens in groote droogkamers gebracht, waarin een temperatuur van ongeveer 100 a 120 gr. F. heerscht. Het drogingsproces duurt pl.m. 1 a 2 uur. Nadat de visch verder afgekoeld is, wordt ze op rekken naar de pakkamers ge bracht, om, nadat de koppen verwijderd zijn, in blikjes te worden ver.pakt. Bij de grootere soorten zijn de koppen voor d^t ze in de pak kamers arriveeren, reeds verwijderd. Wan neer de vischjes in de blikken zijn verpakt, worden deze in een hiervoor bestemde ma chine geplaatst, waar ze verder op mecha nische wijze van olie worden voorzien en hermetisch dicht gemaakt. Hierna worden de blikjes ongeveer 1 1/2 a 2 uur in heet water gelegd en verder worden ze, na afgekoeld te zijn in kisten verpakt. Hoewel men in Maine bij de verpakking in blik, gewoonlijk van katoenzaadolie gebruik maakt, geschiedt het verpakken der betere soorten hoofdzakelijk in olijfolie. Een groot gedeelte der „Maine-sardines" wordt ook wel in mosterdsaus, bevattende mosterd,- zout, peper, azijn en andere ingrediënten, verpakt. De visscherij op sardines in Californië, welke voor conserveerdoeleinden geschikt- zijn begint in December en duurt ongeveer tot April. Het visscnen op de z.g. kleine sar dines waarvan de totale lengte minder dan 13 a 14 c.M. bedraagt, vindt zeer onge regeld plaats. De verpakking van groote sar dines in Californië, heeft op een geheel an dere wijze plaats, dan die der kleine. De groo te sardines worden gewoonlijk verpakt in ovale blikken, die ongeveer een half a- een pond visch kunnen bevatten, terwijl de kleine sardines verpakt worden in de z.g. kwart blikjes. De verpakking der groote vischjes geschiedt met tomatensaus, die der kleine in olijf- of andere olie. Californische sardines worden in een net van bepaalden vorm gevangen; dit net wordt 1 (In de Lcidschestraat te Amster dam zal een nieuw systeem van yerkeerèseinen worden toege past, met 77 lampen.) Een der Amsterdamsche puzzles Is de leiding van 't verkeer. Een der Amsterdamsche puzzles, Want er zijn er nog wel meer. ,,'t Kan verkeeren" zei vriend Brero, Maar toen was "t verkeer nog klein, Nu volgt men meer - 't woord van Shakespeare, Het „te sein of niet te sein". Vele uren zijn versleten Op 't probleem der Leidsclie straat, Waardoor elke Amsterdammer Daaglijks zich verkeeren laat. Met een kleine tachtig lampen In de kleuren rood en groen, Gaat men nu een nieuwe poging Voor verkeersoplossing doen. Iemand die een beetje groen ziet En daardoor verkeerd verkeert, Loopt tegen de lamp, dat 's zeker, Tot hij kleur bekennen leert. 'k Hoop, dat het op deze wijze Nu ook onberispelijk gaat, Met het leiden der verkeering In, met recht, de Leid-ze straat- Want dan zult u nog beleven, Dat de hoofdstad binnenkort Door de Leidsehfestratér lampen v Lichtstad van de Seine' wordt. P. GASUS. lampara" genoemd. De visch wordt op het dek van de vaartuigen naar de fabrieken ge bracht en daar in een draaïenden cylinder - vormige zeef van de schubben ontdaan en verder schoongemaakt. Hierna gaan ze m sterke pekel, waarin ze verblijven totdat ze voldoende gezouten zijn. Vervolgens worden - vischjes gedroogd en op dezelfde wijze gecakken zooals dii in de „Maine'-sardrne-industrie" plaats heeft. De verpakking geschiedt niet eerder, voordat de sardines zorgvuldig gecroogd zijn. De „Californische sardine" is in Amerika en het buitenland een gewild artikel. Zooals reeds vermeld is, wordt de sardine in Frankrijk bereid van de pilchard (clupea pilchardus), welke in grooten getale aan de westkust van Frankrijk en Portugal wordt aangetroffen. De pilchard wordt gevangen in netten, die op de vischgronden worden uitgezet. In de nabijheid van de netten wordt geaasd met kuit van de kabeljauw. De kuit is afkomstig van de kabeljauwvisscherij in Noorwegen. De „pilchard-visscherij" is evenais dit in meerdere landen het geval is een seizoenbedrijf en duurt van Mei tot September. Zoodra de pilchard bij de conser- venfabrieken is gearriveerd, wordt ze licht gezouten, terwijl de kop en ingewanden .met de hand worden verwijderd. Hierna gaat de visch ongeveer 1/2 a 1 uur in sterke pekel. Na vervolgens nog verschil lende bewerkingen, zooals wasschen, drogen, bakken, enz., te hebben ondergaan, worden de vischjes met olijf- of pinda-olie, in blik ken verpakt. Voordat de visch in blikken wordt verpakt, worden laatstgenoemde zorgvuldig gereinigd, hetgeen geschiedt door ze ongeveer 2 uur in kokend water, ondergedompeld te laten. Ten einde aan de sardines een fijnen smaak en geur te geven, worden er verschillende in grediënten en etherische oliën aan toege voegd. Het verpakken van deze sardines ge schiedt in blikken van verschillende vormen en afmetingen. Het meest gebruikelijke blik is het z.g. „quarter" (kwarto) waarin 8 a 14 vischjes worden verpakt. Behalve het zouten en bakken, heeft de olie, die zoowel bij het bakken als bij het verpakken wordt gebruikt, veel invloed op de kwaliteit van het product. In verband met den achteruitgang van de sardine-industrie in Frankrijk, hetgeen het gevolg is van den verminderden aanvoer van visch. begint deze industrie zich in Spanje en Portugal, aanmerkelijk uit te breiden. Het produeeeren in laatst genoemde lan den. geschiedt ongeveer op dezelfde wijze, terwijl de kwaliteit over het algemeen over eenkomt met de „Fransche sardine". Met het conserveeren van brisling de jonge haring waarvan in .Noorwegen de sardines worden geproduceerd, werd om streeks 54 jaren geleden, in dit land een be gin gemaakt. Dit geschiedde op initiatief van een Noorsch gezagvoerder, die, doordat hij in het buitenland herhaaldelijk diverse soorten geconserveerde visch had geproefd, tot de overtuiging kwam, dat de brisling eveneens een buitengewoon geschikte visch voor con serveerdoeleinden moest zijn. In het jaar 1879 werden hiermede dan ook proeven genomen, die zoo'n gunstig resultaat opleverden, dat in meergenoemd jaar de „Stavanger Preserving Company" een begin maakte met het conserveeren van brisling. De visch werd gerookt, in olijfolie verpakt en vervolgens onder den naam van„Smohed Norwegian Sardines" („gerookte Noorweeg- sche Sardines") in den handel gebracht. Eenigen tijd later werd de visch ook in to matensaus verpakt. In het begin van de in dustrie was de productie echter van weinig beteekenis, daar alle werkzaamheden, die in verband met het conserveeren en verpakken 1 moesten worden verricht, hoofdzakelijk met de hand geschiedden. Daar het product echter van uitstekende kwaliteit was, werd het echter spoedig een gewild artikel op de wereldmarkt. In ver band hiermede, richtte men tal van fabrie ken op, terwijl er voor verschillende doelein den machines die geregeld verbeterd wer den in gebruik kwamen. Thans is de „Noorweegsche vischconser ven-industrie" een van de grootste der we reld. Hoewel Stavanger het middelpunt van deze industrie is, worden er in verschillende plaatsen langs de kust, hoofdzakelijk te Ko- penik, Haugesund, Bergen, Trondheim en aan de Oslofjord, vischconservenfabrieken aangetroffen. In het geheele land vindt men ongeveer 200 van deze fabrieken, waarvan er meer dan 100, in of nabij Stavanger, zijn ge legen. De juiste paaiplaatsen der brisling heeft men tot heden nog niet met juistheid kun nen bepalen, doch er wordt verondersteld, dat deze zich ergens in de Noordzee bevin den. Het kuit van de brisling drijft in te genstelling met dat van de haring, dat op den grond zinkt- op het water en wordt door den golfstroom die zich langs de sust in noordelijke richting beweegt naar de kust en in de fjorden gedreven. De kleine vischjes, die dus nabij de kust of in de fjorden geboren worden, hebben bij hun geboorte een lengte van eenige milime- ters, welke echter_ na een leeftijd van 5 a 6 maanden, reeds 5 a 6 centimeter bedraagt. Gedurende hun 2e levensjaar hebben zij reeds een lengte van 10 a 11 c.M. bereikt en zijn dan geschikt voor conserveerdoeleinden. In de diepe Noorweegsche fjorden, met hun kristalhelder water, hoofdzakelijk nabij Sta vanger, Bergen en in de Oslofjord, worden jaarlijks enorme hoeveelheden brisling ge vangen. Het beste vischseizoen is in den zomer en herfst, wanneer deze visch vet en bijzonder smakelijk is. Tusschen Januari en Mei is de brisling gèwoonlijk te klein en bovendien te mager. Gedurende dezen tijd is het visschen op brisling dan ook wettelijk verboden. Voor het vangen der brisling maakt men in Noorwegen tegenwoordig gebruik van het z.g. Smirpe-not' zaknet) Het ,-snurpe-not" is een net dat een lengte van 180 vadem (1 vadem is 1.80 M.) en een hoogte (diepte) van 30 vadem heeft, Dit net- is zoodanig geconstrueerd, dat het verticaal in het water geplaatst kan worden. In ver band hiermede bevinden zich aan het bo vengedeelte stukken kurk en met lucht ge vulde glazen bollen, terwijl aan het onder gedeelte stukken lood zijn aangebracht, waar door het net op den grond kan zakken. Aan het ondergedeelte bevinden zich bovendien een groot aantal koperen ringen, waardoor- een sterk touw is geschoven, dat aan de beide einden van het net is vastgemaakt. Is het net nu rondom een school visch uir.- geworpen, dan wordt het ondergedeelte door middel van het touw samengetrokken, waar door het geheele net den vorm van een zak krijgt, zoodat de visch, die zich hierin dan bevindt, niet meer ontkomen kan. In tegen stelling met het z.g. „landnet", waarmede alleen op ondiep water gevischt kan worden, is dit met het „snurpnet" echter op alle diep ten mogelijk. Heeft de visscherij in het midden van een diepe fjord plaats gevonden, dan wordt het net met de zich daarin bevindende visch, langzaam naar den wal in ondiep water ge sleept en aldaar vastgemaakt. Voor het „snurpnet" worden nu landnetten gezet, die zoodanig worden geplaatst, dat de brisling hierin op eenvoudige wijze kan worden over gebracht. In deze netten waarin de brisling geen voedsel tot zich kan nemen, verblijft ze eeni ge dagen, zoodat het voedsel, dat zich nog in hun lichaam bevindt, geheel kan verteren. Is dit geschied, dan is de visch geschikt om naar de conservenfabrieken getranspor teerd té worden. De levende vischjes worden nu in schoone houten kisten geschept en met ijs zorgvuldig afgekoeld. Vervolgens worden de kisten in snelvarende transportvaartuigen geladen en in den vroegen morgen naar de fabrieken vervoerd, waar alles reeds gereed is om de mil-üoenen vischjes te kunnen ont vangen en te verwerken. Nadat de vaartuigen aan de fabriek ge arriveerd en gelost zijn, worden de vischjes in frisch stroomend water gedaan, waarin ze zorgvuldig worden gewasschen en tevens van de zilverachtige schubben worden ontdaan. Hierna worden ze gepekeld en aan dunne ijzeren staafjes (speetjes) gehangen. Elk staafje bevat ongeveer 20 a 24 vischjes. Deze staafjes worden nu met de noodige tusschen- ruimte, bij 20 tot 30 stuks tegelijk in z.g. houten rookramen gehangen, die in de rook- ovens worden geplaatst. Na gerookt en afge koeld te zijn worden de koppen machinaal verwijderd. Hierna worden de koplooze visch jes naar de pakkamer getransporteerd ten einde gesorteerd en verpakt te worden. Na dat de vischjes in de blikjes zijn gelegd hetgeen hoofdzakelijk door meisjes geschiedt worden de blikjes verder met olie of to matensaus gevuld en dicht, gemaakt, welke bewerkingen, evenals het steriliseeren, ma chinaal geschieden. Vervolgens worden de blikjes gewasschen, van etiketten voorzien en in kisten en doozen verpakt, zoodat de vischjes, die des morgens nog in leven waren, reeds des middags gereed staan, om naar alle werelddeelen, geëxporteerd te worden. Van de totale productie, die in Noorwegen jaarlijks uit ongeveer 46.000 ton bestaat, is gemiddeld 75 pet. voor Amerika bestemd. CXXIX. Het wordt nu hoe langer hoe drukker aan de markt; er gaat heel wat visch onder den hamer door en, wat een gunstig verschijnsel is, niet meer tegen die allertreurigste crisis- prijzen, zoodat de toestand minder critiek is dan we gewend zijn. Tegelijk met een töenemenden rechtstreek schen aanvoer valt een verminderden aan voer van consignaties te constateerem-^at natuurlijk ook een gunstig verschijnsel is en waarmede tevens het bewijs geleverd wordt, dat als onze schepen maar zorgen, dat er voldoende visch» komt. de buitenlandsche in vasie vanzelf vermindert. We waren den laat- sten tijd gewend, dat er 60.000, zelfs 90.000 gulden consignatie visch per maand aan de markt werd omgezet en in Juni was het nauwelijks 20.000 gulden en daarbij was nog bijzonder veel makreel, een seizoen-speciali teit. Er kwamen deze week, d.w.z. van Zaterdag tot en met Vrijdag binnen 18 stoomtrawlers, 45 loggers en een tiental kotters en deze schepen hebben met hun alle veel visch aangebracht en desondanks is er niets „weg gegeven". De factoren, die den toestand de goede richting uitstuurden waren in de eer ste plaats het frïssche weer, in de tweede plaats het feit, dat het Deensche contingent in België uitgeput was, waardoor de Belgi sche handel wat levendiger was. Er was een tekort aan schol, waardoor in de eerste plaats goede prijzen voor deze vischsoort werd betaald en in de tweede plaats ook de braadvisch wat „aantrok" zooals ze dat aan de beurs zeggen. Het is dus nu niet „een nieuwe lente, een nieuw geluid", maar „een nieuwe zomer, een nieuw geluid." Een nieuw geluid komt ook van de Zuidzijde van den Visschershaven. U heeft natuurlijk allen in de IJmuider Courant van Donderdag het bemiddelingsvoorstel van Prof. Mr. A. C. Josephus Jitta gelezen. Daar kan natuurlijk wat goeds uit voortkomenmaar voordat dit bemiddelingsvoorstel een door beide partijen geteekende overeenkomst is, moet er nog heel wat gebeuren. De aanloop was goed: de „ver- trouwensmanivm" van de IJmuider Federa tie hebben, zij het al niet met een overgroot© meerderheid, overeenkomstig het. advies van het bestuur, 'de voorstellen van den Rijksbe middelaar te aanvaarden, aangenomen. Maar nu moet er nog met de leden over gepraat worden. En dat gebeurt voor wat IJmuiden betreft, juist op het oogenblik dat ik. dit, mijn 129e Snufje schrijf. Ik mocht natuur lijk niet in Thalia tegenwoordig zijn, maar m'n zesde zintuig vertelt me, dat het bestuur het lang niet gemakkelijk heeft. Wam ik weet, dat er onder de leden en vooral onder die welke tot de zeelui van vandaag gere kend moeten worden, tot hen, die straks het eerst ^roepen zullen worden voor een pla'-usje op een trawler, veel oppositie tegen het bemiddelingsvoorstel is. Ze vinden alles goed, behalve dat niet onmiddellijk alle door de staking tot „trawlergast" gepromoveerde werkwilligen den wal op gestuurd worden. En dit doen de reeders niet, want deze hebben de toezegging gedaan, dat alle in de staking aangenomen opvarenden hun plaats ook wanneer, de staking geëindigd is, mogen be houden. Door de omstandigheden is er dus een nieuw strijdpunt geboren, een strijd punt, dat nog lang niet uit de wereld is. En hoe denken de reeders over het bemidde lingsvoorstel? PEETERMAN. IJmuiden (Oost), (Nadruk verboden.). D. KRUIJFF DE ONDERLINGE VERZEKERINGSMAAT SCHAPPIJ VAN STOOMTRAWLERS IN HULL. Een groote handicap voor een gezonde ont wikkeling van het visscherijbedrijf in IJmui den zijn de hooge premies die voor de zee verzekering der stoomtrawlers betaald moe ten worden. Deze premies bedragen voor een stoomtrawler van normale grootte ongeveer f 2500.— per jaar. Een berichtje, dat wij lazen in The Fishing News over de Onderlinge Verzekeringsmaat schappij van Stoomtrawlers in Hull (Huil Trawlers Mutual Insurance Company) leert dat de geheele vloot van Huil bij deze onder linge maatschappij verzekerd is. Deze maat schappij werd opgericht in 1907. Vóórdien waren de reeders van Huil verzekerd bij de Humber Steam Trawler Mutual Insurance and Protecting Company, die werd opgericht in 1888. In de eerste levensjaren van deze maatschappij bedroeg de waarde der ver zekerde eigendommen ruim 134.000. Thans is bij de Huil Trawlers Mutual Insurance Com pany een. risico van 2.500.000 onderge bracht. Wanneer komt er in IJmuiden eens een onderlinge verzekeringsmaatschappij voor de stoomtrawlers, zooals er reeds een „onder linge" bestaat voor de haringvisscherij MET HOUTVLOT. Nog steeds wacht IJmuiden op de komst van het Zweedsche houtvlot, dat nu al een paar weken onderweg is. Reeds eerder werd bericht, dat het vlot in Brunsbiïttel was aangekomen, maar dit bericht bleek achteraf onjuist te zijn. Bij informatie vernamen wij. dat het vlot zich gisteren nog op het Keizer Wilhelm kanaal bevond.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1