De Mysterieuse Apache. IJMUIDER COURANT ZATERDAC 1 JULI 1933 TWEEDE BLAD BEVERWIJK ESPERANTO-NIEUWS. OP REIS MET ESPERANTO. De plaatselijke Ësperanto-afdeeling ver zoekt ons opname van het volgende: Nu de vacanties naderen en de tijd is aan gebroken van reizen en trekken, zullen er weer velen zijn, die niet genoeg hebben om eigen land te doorkruisen, maar ook eens een kijkje willen nemen in vreemde landen. Want wat is het niet prettig en leerzaam ervarin gen op te doen van andere volkeren en op die manier je horizon te verwijden en de na tionale bekrompenheid min of meer te bo ven te komen. Op die manier te genieten, niet alleen van het natuurschoon wat andere landen bieden, maar ook door aanschouwing van de dagelijksche gewoonten der menschen hun opvattingen te hooren van de meest brandende vraagstukken, geeft o.i. wel de grootste bevrediging en kan men op een wel bestede vacantie terugzien. Maar wat wilt u, zult u misschien zeggen, ik zou de menschen niet kunnen verstaan, hoe wilt u, dat ik op die manier ook geniet. Hier doet zich juist het groote bezwaar voor, dat vele menschen weerhoudt, hun vacan ties door te brengen in het buitenland. Anderen, die dat bezwaar minder voelen, doordat zij de moderne talen machtig zijn, worden daardoor niet weerhouden, maar zijn toch ook beperkt in hun reizen, daar zij alleen die landen kunnen bezoeken, waar de moderne talen gesproken worden. Want, vraag ik mij af, zoudt u zich ook verstaan baar kunnen maken in landen als Zweden, Noorwegen, Denemarken enz. Zoudt u ook zooveel succes hebben als die eenvoudige esperantisten, die in Augustus trekken naar Stockholm om te congresseeren en zich be dienen van de wereldtaal Esperanto, u met uwe veel talenkennis? Daar komen menschen te samen uit alle deelen der wereld, die, zoo zij allen hun eigen nationale taal zouden spreken, een modern Babel zouden vormen, maar hier zal slechts één taal alle nationale talen overheerschen, n.l. het Esperanto. En gij met uw groote ta lenschat zoudt de menschen niet verstaan. Daarom zouden wij willen aanraden, pro beert het eens met Esperanto. Reist met Es peranto, leert dus Esperanto. VAN OVERAL. Spanje. Het nationaal patronaat voor tou risme besloot Pts 2500 ter beschikking van de Spaansche esperanto-vevreeniging te stellen, ter uitvoering van werkzaamheden, om Esperanto dienstbaar te maken aan het tourisme. De Spaansche esperanti-vereeni- ging is met dit werk reeds begonnen. (He- roldo.) België. Het 6e congres van het I. V. V. vindt plaats in Antwerpen van 30/7 tot 3/8 a-s. Op verzoek van het I. V. V. zelf wordt tij dens het congres een esperanto-tentoonstel- ling gehouden. Zeer waarschijnlijk zal aan dit congres een initiatiefvoorstel worden aangeboden ten gunste van Esperanto. VERGADERING BURGER ZIEKENFONDS. Het Burgerziekenfonds houdt op 26 Juli a.s. haar jaarvergadering. In deze bijeenkomst zullen o.m. de jaarverslagen van den secre taris-penningmeester worden behandeld. Voorts komen de reglementsherziening en de bestuursverkiezing aan de orde. DE AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Voor de autotocht voor de ouden van dagen welke op Donderdag 13 Juli naar Bergen wordt gehouden is de leeftijdgrens voor dege nen, die niet in gestichten of inrichtingen verblijven, vastgesteld op 65 jaar. Wanneer van een echtpaar een van beiden den 65- jarigen leeftijd heeft bereikt, dan mogen man en vrouw ook gezamenlijk den tocht mee maken. e Voor de deelnemers, die in gestichten of tehuizen verblijven is in de leeftijdgrens geen wijziging gebracht. De aangiften tot deelname moeten voor Donderdag 6 Juli geschieden bij een van onderstaande commissieleden D. M. G. Botterop, Breestraat 104-, C. J. Kockx, Breestraat 114 en N. van Leeuwen, Breestraat 83. KENNEMER ORKEST VEREENIGÏNG. De K. O. V., dirigent de heer Louis Stiens, is in het bezit gekomen van een fraaie ver- eenigingsvlag, die belangeloos door een der le den vervaardigd werd. Vrijdagavond werd de repetitie eenige oogenblikken onderbro ken voor het aanbieden van dit mooie ge schenk. De vervaardiger van de vlag, de heer A. Schaap droeg haar over aan het bestuur er daarbij op wijzende, dat de heer J. Roos de vlaggestok maakte. Namens de K. O. V. heeft de voorzitber, de heer S. Waagmeester deze beide heeren har telijk dank gezegd voor hun arbeid er daar bij op wijzende, dat de vlag als symbool in eere zal worden gehouden. De uitstekende vriendschappelijke verhoudingen, welke het lidmaatschap van de Kennemer Orkest Ver eeniging tot een genoegen maken en die zoo bevorderlijk zijn aan den snellen groei der vereeniging, werden door dit geschenk nog eens na drukke w ij-k geaccentueerd. Spr. ver heugde zich over het feit, dat de leden zich in volle eensgezindheid achter deze vlag zul len scharen en aanvaardde vervolgens de schenking voor de vereeniging. Een daverend applaus bewees wel, dat de leden, zoomede de dirigent het werk van de heeren Schaap en Roos naar waarde wisten te schatten. De vlag draagt de initialen van de vereen! ging alsmede de plaatsnaam en is uitgevoerd in twee van de Beverwijksche kleuren, na melijk rood en geel. Zij is te bezichtigen in de étalage van het sigarenmagazijn „De Scha kel" aan de Zeestraat. WERELDSTAD. Zoo luidt nu eens niet de titel van een film, het is slechts de aanduiding van het bui tengewoon vernuftige huisvlijtwerk, dat de heer H. F. Huizinga uit Veendam vervaardig de en dat hij tot en met Maandag in de foyer van het Kennemer Theater exposeert. Wij konden ons niet voorstellen, dat iemand 22 jaren lang kon arbeiden aan den bouw van een miniatuur-wereldstad, maar nu wij het resultaat van zijn arbeid gezien hebben be grijpen wij volkomen, dat de samenstelling van dit kleine wonder van mechaniek enorm veel tijd en inspanning moet veroorzaakt hebben. Dit is liefhebberij en knutselwerk, waarvoor men niet anders dan respect kan hebben. Voorstad en wereldstad beslaan vol ledig een oppervlakte van 18 M2. De voor stad geeft reeds een voorproefje van hetgeen dit kleine wereldje zal bieden. Men wordt onwillekeurig geboeid door het bedrijvige le ven. dat in deze miniatuurstad heerscht. Werkloosheid is hier onbekend, overal zelfs op de scheepstimmerwerf heerscht groote bedrijvigheid. Wielrijders bevolken de straten tusschen de flinke gebouwen, die school gaat aan en uit, in het station is het een voortdu rend komen en gaan van reizigers, zelfs een „pierement" verschijnt op een pleintje en de man aan den slinger draait, dat het een lust is. Daar schuift de electrisclie tram den hoek om. Zij bereikt haar eindpunt en zoo waar, de passagiers stappen uit. Het gaat alles met de regelmaat van een uurwerk. Een zeilboot vaart door de gracht. Zij behoeft geen oogenblik voor de gesloten brug te wachten. Juist op tijd is de brugwachter op zijn post opende de brug.Zoo zijn er tallocze aardige vondsten op te merken, waarvan die van het orkest zeker wel de meest onbegrij pelijke is. Voor het muziekpaleis (uit 5000 stukjes hout opgetrokken!!) staat het orkest.' Boven het balcon verschijnt steeds het por tret van een ander staatshoofd, waarna de muziek onmiddellijk het toepasselijke volks lied speelt. Men zal dan ook van een bezoek aan de miniatuur-wereldstad geen spijt heb ben, integendeel, het loont ruimschoots de moeite, om daarvoor de somma van 20 ets te offeren. Het is een hoogst interessante expositie, die een druk bezoek verdient. KOOPLIEDEN VEREENIGING „HANDELS BELANGEN." De koopliedenvereeniging „Handelsbelan gen" hield in café „Schoemaker" de leden- veragdering, die wegens seizoendrukte reeds eenige malen moest worden uitgesteld. Een zeer voornaam punt vormde in deze bijeen komst de hoofdschotel van de agenda, na melijk het instituut keurmeester op de groentenmarkt. Het bestuur heeft een on derhoud gevoerd met de gezamenlijke groen - tenveilingen, die te kennen hadden gegeven tengevolge van de slechte tijdsomstandighe den de belooning van den keurmeester niet meer geheel te kunnen bekostigen. Wilde het instituut behouden blijven, dan zouden in het vervolg ook de kooplieden zich een offer moeten getroosten. De kosten zouden voor de kooplieden ongeveer vijf ets. per marktdag moeten bedragen. Wat op deze manier meer wordt ontvangen, zal in de kas van Handels belangen worden gestort. Door dezen maat regel zullen ook zij, die nimmer waren te be wegen tot de organisatie toe te treden in de bezoldiging van den keurmeester 'moeten bij- i dragen. Nadat over dit belangrijke onder werp langdurig van gedachten was gewisseld werd besloten het voorstel van de gezamen lijke groentenveilingen in principe voor een half jaar te aanvaarden. Op de keur zullen dan nieuwe bepalingen worden toegepast. De nieuwe regeling zal voorloopig gelden tot 31 December. Daarna werd medegedeeld, dat met de grossiers overeenstemming was be reikt betreffende beperking van den straat handel, waardoor de zoogenaamde „scharre laars" zouden worden uitgeschakeld. Te dezer zake was een conceptovereenkomst opge maakt, waaruit bleek, dat de vereenigingen „Handelsbelangen", ,,St. Petrus" en de Gros- siersvereeniging zullen trachten de bestaan de wantoestanden op te heffen. Tevens zal het volgens deze bepalingen niet mogelijk zijn tegelijk grossier en kleinhan delaar te zijn. De uitvoering en richtige na leving van de bepalingen werd opgedragen aan een commissie waarin zitting hebben J. H. v. d. Wel voor Handelsbelangen. J. Baltus voor St. Petrus, L. Aardenburg en Jac. Duyn voor de grossiers. Ondanks zeer langdurige besprekingen kon de vergadering niet tot een besluit komen. Tenslotte kwam men overeen de zaak aan te houden tot een volgende ver gadering. KENNEMER OUDHEIDKAMER De Oudheidkamer ontving ten geschenke: van Adriaan Bongers te Velsen, een fraaien antieken standaard voor lange Goudsche pijpen, vervaardigd van mahoniehout en voorzien van een koperen bak; van den heer E. de Boer, drie houten „oorlogs halve- zolen"; voorts een verzameling bonboekjes, kaarten en andere stukken van het gemeen telijk Distributiebedrijf 1917—1919. DE WERKLOOSHEID. ZIJ BLIJFT DALEN. De werkloosheid in Beverwijk en omgeving is ook in de afgeloopen week weer in niet onbelangrijke mate gedaald. Bij den ge meentelijken dienst der werkloosheidsverze kering en arbeidsbemiddeling waren deze week 407 werkzoekenden ingeschreven tegen 450 in de vorige week. Voor de drie bij den dienst aangesloten gemeenten waren de cij fers: Beverwijk 215 (vorige week 239>. Wijk aan Duin 156 '168) en Heemskerk 36 (43). De werkloosheid doet zich thans nog gel den in onderstaande vakgroepen: Beverwijk: Drukkers 2, behangers 1, be tonvlechters 4, betonwerkers 3, marmerpo lijsters 2, marmerbewerkers 3, grondwerkers 25, metselaas 7, opperlieden 15, spoorleggers 1, steenhouwers 1, stucadoors 2, timmer lieden 9. meubelmakers 1, kleermakers 1, bankwerkers 3, electriciens 4, gas- en water- fitters 1, handlangers 1, koper- en blikslagers 5. lasschers 2. machinisten 4, metaalbewer kers 2, monteurs 1. soldeerders 1, stokers 5, voorslaanders 1, vuurwerkers. 1, bakkers 2, sigarenmakers 11 sorteerders 1. landarbei ders 6, agenturen 1, teekenaars 2, chauf feurs 6, kellners 1, schippers 2, incasseerders 4, kantoorbedienden 5, losse arbeiders 54, dienstboden 5. werksters 5, slagers 1, voe gers 1, totaal 215 (239). Wijk aan Duin: Betonvlechters 1, beton werkers 1, grondwei'kers 29, metselaars 3, op perlieden 5, schilders 2, steenhouwers 1, stu cadoors 3, timmerlieden 12, houtbewerkers 1, bankwerkers 8, carrosseriemakei's 1, electri ciens 1, handlangers 2, klinkers 1, koper- en blikslagers 4, lasschers 1, machinisten 5, me taalbewerkers 5, monteui's 1, plaatwerkers 1, smeden 1, stokers 3, bakkers l. sigarenma kers 1, landarbeiders 10, agenturen 1. tee- keanars 2. chauffeurs 4, kellners 1, lijnwer- kers 1, schiopers 1, incasseerders 1. kantoor bedienden 5, losse arbeiders 29, dienstboden 3, werksters 2, reizigers 1. totaal 156 (168). Heemskerk: Betonvlechters 2, betonwer kers 2, grondwei'kers 3, opperlieden 5. schil ders 1, timmerlieden 1. landarbeiders 6, chauffeurs 2, kellners 1, kantoorbedienden 1, losse arbeiders 11, dienstboden 1, totaal 36 (43). WIJK AAN ZEE WINKELSLUITINGSWET. Bij Koninklijk Besluit van den 20 Juni 1933 is goedgekeurd 't besluit van den raad dezer Gemeente van den 7 Maart j.l., tot vaststel ling ecner Verordening tot afwijking van artikel 2 der Winkelsluitingswet. BOUWEN. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is aan den heer A. Castricum, al hier vergunning verleend, tot het bouwen van twee woonhuizen aan den Hoflanderweg. INLIJVING DIENSTPLICHT. De navolgende dienstplichtigen dezer ge meente van de lichting 1933 zijn gehouden bij de Landmacht te worden ingelijfd: G. dc Boer, W. J. de Boer. P P. Bol, A. Bosman, J. J. A. Jansen en J. II. Vessis, op 1 September a.s. bij de le en 2e Schoolbal- terij van het voormalig 2e Regiment Onbe reden Artillerie, garnizoen te Naarden. G. G. van der Loos", op 4 October a.s bij het He Regiment Huzaren, garnizoen 's- Gravenhage en B Schoo, op 4 October a.s. bij het le Half- Regiment van het le Regiment Huzaren, gar nizoen Amersfoort. IJMUIDEN DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. Maandag referendum van de leden der IJmuider Federatie. KANS or AANNEMING VAN HET BEMIDDELINGSVOORSTEL ÏVOP.DT ZEER GROOT GEACHT. Koning Feisal van Irak heeft een bezoek gebracht aan Schotland. De vorst inspecteert een eere-af deeling der Hooglanders. De vergadering der „vertrouwensmannen". Op de j.l. Donderdag gehouden vergade ring der „vertrouwensmannen" van de IJmuider Federatie werd zooals gemeld het advies van het dagelijksch bestuur, het be middelingsvoorstel van Prof. Mr. A. C. Jose- phus Jitta met 59 stemmen vóór. 26 tegen en 5 blanco aangenomen. Dit advies was als volgt geformuleerd: De vergadering van vertrouwensmannen der IJmuider Federatie, gehouden op 29 Juni 1933, waaraan door 90 leden uit de verschil lende vakgroepen werd deelgenomen: kennis genomen hebbende van het voor ste1 van den Rijksbemiddelaar ter beëindi ging van het conflict in het visscherijbe- drijf te IJmuiden, in welk voorstel de eischen der reeders van 18 Mei j.l. niet zijn verwerkt; vaststellend: le. dat de leiding van den Christelijken Bond in samenwerking met de reeders er na 6 maanden staking in geslaagd is het onder- kruiperswerk in alle drie de onderdeelen van het bedrijf in beteekenende mate te organi se eren: 2e. dat daarom van voortzetting van den strijd onder deze omstandigheden geen ver dere verbetering van de huidige positie dei- staking kan worden verwacht; 3e. dat het met het oog op de belangen der visscherijarbeiders van overheerschend belang moet worden geacht de organisatie der IJmuider visscherijarbeiders, waaraan gedurende meer dan 25 jaar met groote energie gebouwd werd, ongeschonden en op het maximum van haar krachten uit dezen ongekend zwaren strijd te leiden, teneinde in de naaste toekomst de arbeiders in staat te stellen zich opnieuw en met de grootst mo gelijke kracht tegen eventueele nieuwe aan vallen te verdedigen. besluit, de zeelieden, havenarbeideers en kolenwerkers der IJmuider Federatie te adviseeren het voorstel van den Rijksbemid delaar desondanks en wel op bovenstaande gronden te aanvaarden en het Bestuur te machtigen op de basis van dit voorstel voor genoemde vakgroepen contracten af te sluiten, De vergadering in Thalia. Vrijdagmiddag tegen het aanvangsuur der vergadering in Thalia, waar de bemidde lingsvoorstellen met de leden besproken zouden worden, vertoonden de straten in de omgeving van het gebouw weer het bekende beeld. Overal stonden groepjes arbeiders bij elkaar, om den gang van zaken te bespreken. Om drie uur. het aanvangsuur waren beide zalen weer geheel bezet, zoodat 1000 a 1100 arbeiders, alle leden van de IJmuider Fede ratie, aanwezig waren. In de groote zaal sprak de heer Brandsteder de aanwezigen toe. In de nevenzaal was een luidspreker-instal latie aangebracht, zoodat ook de aanwezigen in deze zaal het gebeurde in de groote zaal konden volgen. Bij de gedachtenwisseling bleek, dat een groot aantal leden tegen de bemiddelings voorstellen was, vooral omdat men de zeker heid had, dat een aantal stakers, met name kolenwerkers, niet meer aan het werk zou den komen. Ter sprake werd ook gebracht een brief van ex-minister Ruys de Beeren- brouck aan het hoofdbestuur van den Cen- tralen Bond. waarin deze dreigde met inhou ding van den steun der werklooze leden van den Centralen Bond, indien niet een einde werd gemaakt aan de „terreur". De minis ter had dezen brief twee dagen vóór zijn aftreden verzonden en men had er verder niets meer van vernomen. De verschillende debaters, een vijftiental werden door den heer Brandsteder beant woord. De vergadering duurde tot 7 uur, Naar wij vernamen acht men de kans groot, dat de stakers te IJmuiden zich vóór het advies van het bestuur, aanvaarding van het bemiddelingsvoorstel zullen uitspreken. Gisteravond werd een soortgelijke verga dering in Egmond gehouden, die naar ons werd medegedeeld, zeer druk bezocht was. Er zullen nu nog in Katwijk, Noordwijk en Scheveningen vergaderingen worden ge houden. A.s. Maandag vindt het referendum plaats, waarbij de leden in de gelegenheid zullen worden gesteld, hun stem vóór of tegen het advies uit te brengen. De uitslag van dit re ferendum zal vermoedelijk Maandagavond of Dinsdagmorgen bekend worden gemaakt. DE OMZET IN DEN RIJKS* VISCHAFSLAG. IN JUNI MINDER DAN IN MEI. De omzet in den Rijksvischafslag in de maand Juni 1933 bedroeg f 294.237, tegen f 415.954 in dezelfde maand van het vorig jaar. Ook bij de maand Mei vergeleken is de omzet achteruitgegaan. In deze maand be droeg de omzet n.l. f 300.039. VACANTIE-KINDERFEEST. Nadat het Amsterdamsch Vacantie Kin derfeest onze plaats eenige jaren links had laten liggen omdat men eenmaal minder prettige ervaringen had opgedaan is het vo rig jaar wederom eens een proef genomen de jeugd naar hier te laten gaan. Deze nieuwe proef heeft den leiders zoo danig bevredigd, dat dit jaar de reis weer naar het IJmuiderstrand zal worden ondernomen. Aanstaanden Donderdag zullen 700 kinderen des morgens ongeveer negen uur hier hun feestelijken intocht houden en naar het strand marcheeren. Naar wij vernemen is ook dit jaar een be roep gedaan op de medewerking van de Roode Kruis-colonne teneinde den ouders de zeker heid te geven, dat direct deskundige hulp bij hand is als den kinderen eenig ongeval treft. VOETBALLERS EN ATHLETEN VOOR HET WITTE KRUIS. Op Zondag 23 Juli stelt V. S. V. haar ter rein en haar spelers beschikbaar ten dienste van Het Witte Kruis. Dien dag wordt er nl. op het ter rein een sportfestijn gehouden, waarvan de opbrengst zal worden overhandigd aan den heer Woltman, administrateur van de afdeeling Velsen van bet Witte Kruis. Er zal een vriendschappelijke wedstrijd ge speeld worden tusschen V S. V. en Kinheim. Voor den wedstrijd komt Gratia-Plato op het groene veld met eenige athletieknum- mers en een handbalwedstrijd. Het bestuur van V. S. V. stelt voor het winnende elftal van den voetbalwedstrijd een zilveren voetbal beschikbaar. VELSEN NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Door een damescomité zijn sinas eenigen tijd pogingen in het werk gesteld, om in deze gemeente te komen tot de oprichting van een afdeeling der Ned. Vereen, van Huisvrouwen. Het door het reglement vereischte minimum aantal leden is reeds verkregen, waarna aoor het hoofdbestuur is toegezegd, dat zal wor den overgegaan tot het oprichten der afdee ling. Op Donderdag 6 Juli a.s. des namid dags 2.30 uur zal in het gebouw voor Chris- stelijke Belangen te IJmuiden door het hoofdbestuurslid mevrouw van Gilse-van Geidermalsen voor belangstellenden een le zing worden gehouden, waarin het doel en strevep, van de Vereeniging nader zullen worden uiteengezet. Na afloop van de lezing zal tot de oprichting eener afdeeling worden overgegaan. Daarmede zal deze gemeente dan niet meer behoeven ten achter staan bij de vele plaatsen, waar reeds lager een dergelijke afdeeling bestaat. Ook hier zal de Vereeniging ongetwijfeld nuttig werk kun nen verrichten. Het oprichtingscomité hoopt, dat de be langstelling voor dezen middag groot zal zijn en noodigt alle huisvrouwen uit tot bij woning van bovenbedoelde lezing. Het oprichtingscomité bestaat uit de da mes: mevrouw RambonnetSpeet; mevr. C. C. BussemakerBus; mevr. A. H. Lucnsin- ger—Woldringh, mevr. W. G. Hofstede- Staal, mevr. J. A, N, van Leusen—Binnerts, mevr. P. L. de BoerHarder, mevr. L. H. M. VreugdenhilKruysveldt, mevr. Dr. J. van den Bergh van EysingaElias, mevr. Du- vergé. mevr. C. L. Manshalt—Brugmans, mevr. Van der Veld. mevr. Mr. Biewinga. FEUILLETON ROMAN UIT DE PARIJSCHE ONDERWERELD DOOR H. LUCAS. (Geautoriseerde vertaling van H. Houben.) 4) HOOFDSTUK H. De gebroken arm. 't Was Royle, die hem antwoordde. „Dit is een brutaliteit, mijnheer", zei hij opspringend. „De dame danst niet met vreemden". De man keek hem met een langzamen ironischen glimlach aan. „Dat ik mejuffrouw onbekend ben, is on gélukkig voor me en ik zou mij willen haas ten hierin verandering te brengen, zeide hij met een diepe, muzikale stem. Royle balde zijn vuisten en keek weer naar het knapne gezicht voor hem. „Mademoiselle danst niet", zei hij scherp. L'Etranger Rouge keek recht in Cornelia's blauwe oreen en glimlachte. „Dit zou ik Mademoiselle gaarne zelve hooren verzekeren", zei hij met een tweede buiging. „Je zoudt met mij dansen", kwam plotse ling een andere stem en Yvonne stond naast hem met een spottend glimlachje om den mond, terwijl haar oogen vonken scho ten. Hij wendde zich om en keek haar aan met een trek van lichte geprikkeldheid op zijn gelaat. „De nacht begint pas", zei hij luchtjes. „La Féroee" wenscht niet- te wachten'., antwoordde zij met verheffing van stem. Een oogenblik aarzelde hij; dan wendde hij zich met een licht schouderophalen weer tot Cornelia. „Indien Mademoiselle het toestaat, kom ik over eenige minuten weer terug, om haar den dans te vragen, dien zij mij goedgunstig zal geven", zei hij zacht lachend en zonder een verder woord nam hij Yvonne in zijn arm en zwierde met haar weg. „Cornelia" Royle's stem stokte door plot selinge angst en woede, „verdraag je deze beleediging? Wat moet ik zeggen? „Niets", zei ze ongeduldig, terwijl zij naar de wonderlijke zwenkingen van den man en het meisje in zijn arm keek. ..Hoor eens, Cornelia", ging Royle wan hopig verder 't Is niet alleen die maD daar. maar ik ken ook het soort vrouwen Dat meisje zou je „Schei uit, Frank", onderbrak zij hem ter wijl zij boos met haar vingers op de tafel trommelde. „Die man heeft volmaakt keuri ge manieren; jij zelf wil me een scène op den hals halen, en praat toch niet zoo hard", eindigde zij, terwijl zij zich meer op haar stoel omdraaide om naar den dans te kijken. „Cornelia, ik kan je gewoonweg hier niet laten", ging Royle geduldig door. „Denk er als je blieft aan, dat ik je vader beloofd heb. dat ik verantwoordelijk voor je ben, dat Met een ongeduldig gebaar draaide Cor nelia zich verder om en keek met hoogroods wangen vol belangstelling naar de dansers, vooraJ naar den man, die haar op zoo'n vreemde manier had aangesproken en naar zijn blonde danseuse. Schokschouderend zweeg Frank plotseling en keek somber het vertrek rond. Onwille keurig begon alles ook hem te boeien. Dat eigenaardige schepsel aan de upiano, kon waarlijk spelen. Het onttrok wilde melodieën aan het oude instrument, waarvoor het zaf en de dansers -zwierden en draaiden in on gebonden extase. Wild dansten zij, de man nen slingerden de meisjes van zich af, klem den haar vast in hun stevige omarming, kus ten en omhelsden haar. De meisjes, met losse fladderende haren, haar hooge hakjes klik kend op den grond, draaiden en zwaaiden sprongen en lagen slap in de armen hunner partners. Royle schoof' onrustig op zijn stoei. On beteugeld, bandeloos als het tooneel was, toch had het de bekoring van wilde vrijheid, die op zichzelf een genot was en die zelfs de meeste conventioneele toeschouwers niet zonder ontroering zou kunnen aanzien. De muziek hield op, en de dansers, rood en verhit, vielen neer aan de tafeltjes, luid roepend om drank. L' Etranger Rouge en zijn dame zaten niet ver van Royle en Cor nelia, wier blauwe oogen, zooals Royle boos opmerkte, voortdurend naar hun tafeltje dwaalden. De kellner had l'Etranger Rouge den ge wonen wijn gebracht, meestal door derge lijke heeren gedronken. De hand van l'Etranger Rouge was al om de flesch. toen plotseling iets in zijn hoofd scheen op te komen. Vlug bestelde hij iets aan den man. die met duidelijk zichtbare verwondering wegslofte om eenige minuten later met een flesch champagne terug te komen. L'Etranger Rouge hief de flesch op en sloeg met een handigeh tik tegen een tafel rand den hals er af. Vlug vulde hij zijn glas en dat van zijn gezellin, dan wendde hij zich met het gezicht naar het gezelschap. „Mijne vrienden", sprak hij, het glas op heffende, met zijn volle, diepe stem. „Dezen avond hebben bezoekers ons café vereerd Laten wij hun een welkom toeroepen, laten wij met hen den beker der vriendschap drinken". Hij keerde zich om en keek Cor nelia in 't galaat. Zij oioosde diep en haar adem ging sneller. Jk drink op de schoonheid", zei hij en ledigde zijn glas. Gelach klonk door het ver trek, blijkbaar kon de koning geen kwaad doen. Er werd geklonken, eenige ruwe com plimenten bereikten Royle's gloeiende ooren, de meesten sloten zich aan bij de toespraak. Er was maar één uitzondering. Koel, beslist nam Yvonne haar glas op en met haar doordringende oogen op Cornelia's blozend gezicht, smeet zij den inhoud op den grond. L'Etranger Rouge vloekte binnensmonds, aan lachte hij plotseling en met een onver schillig gebaar kneep hij Yvonne in 't oor. „Als je blieft", zei hij duidelijk. „Denk er aan. dal ik hier baas ben". „La Féroee" gaf geen teeken dit te heb ben verstaan. Met het leege glas nog in haar hand, staarde zij z'onder te zien naar een houtskoolteekening op den muur tegenover haar. Met een onverschillig schouderophalen wendde l'Etranger Rouge zich af en liep op Cornelia toe, de boosheid was uit zijn ge zicht verdwenen, zijn donkere oogen schit terden. „Mademoiselle", zeide hij zacht. „Nu kom ik mijn dans opeischen". Het bleef langen tijd stil. Royle's hand glipte in zijn heupzak, terwijl hij wachtte, op hij wist zelf niet wat. Toen stond Cornelia met eenige verlegenheid op en deed een

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5