HET NIEUWE AVONDBLAD Wit op zwart. IJMUIDEN DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. 18e JAARCANC No. 205 DINSDAG 4 JULI 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y. cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telet. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Camera. Zooals u wel opgevallen zal zijn heeft de heer P. Camera, Italiaan van geboorte en wellicht zelfs van nationaliteit zijn veran deringen op dit stuk zijn nooit hëelemaal dui delijk geworden het wereldkampioenschap boksen gewonnen. Hij is daarin geslaagd door na zeven ronden stompen den heer J. Sharkey (Amerika) een dusdanigen watjekouw tegen den onderkant van zijn kaak toe te dienen, dat de man voor den grond sloeg en gerui- men tijd (veel langer dan tien tellen) bleef liggen. Zooals u waarschijnlijk bekend is heeft een dergelijke zuiver-toegebrachte knock-out een lichte hersenschudding tengevolge. Ook wel eens iets ergers, zooals een poosje geleden nog gebeurde, toen Camera een van zijn tegenstanders bij ongeluk dood sloeg. Maar in dit geval is het goed afgeloopen. Sharkey leeft nog. Als vervaarlijk athleet, wegende meer dan 200 pond, een en al spieren, zonder overtollig vet, kan hij weemoedig napeinzen over Camera's watjekouw, en over diens nog veel grooter vechtgewicht (270 pond) dat hem te machtig is gebleken. Maar er zijn dingen die zijn leed moeten verzachten. Sharkey is een man in bonus, en Camera is failliet. Van het halve millioen (in guldens berekend) aan entrées, dat het knokpartijtje opbracht, heeft Sharkey twee ton opgestre ken. Tweeënhalve ton was bestemd voor de kosten en voor de „managers" lieden, waarvan ik mij voorstel dat zij in een voort durende en zeer gerechtvaardigde vrees voor de vuisten van hun „poulains" moeten leven, en een schamele halve ton, één tiende van de opbrengst, restte voor den nieuwen wereld kampioen. Zijn ex-verloofde te Londen, Emi lia Tersini, die een proces wegens „verbreking van trouwbelofte" tegen hem heeft gewonnen en juist zoowat een halve ton schadevergoe ding heeft toegewezen gekregen, zal (naar de Engelsche bladen melden) op Camera's scha mele tiende penning beslag laten leggen. Dus dan heeft hij niets meer, behalve den titel van wereldkampioen, en een telegram- mètje van Emilia, waarin zij hem gefelici teerd heeft met zijn overwinning. „Echt vrouwelijk", zouden sommige kwaadaardige mannen zeggen. Emilia zegt dat het sportief van haar is, en dat zij zich erg gedeprimeerd voelt. Hetgeen niet wegneemt, dat zij de ga ge van den overwinnaar zal opstrijken, het geen meer in de wereld vertoond is. De sterkste man op aarde gaat thans naar Italië, want Mussolini heeft hem uitgenoo- digd tot een bezoek. Misschien geeft de Duce den geweldenaar, die niettemin een beetje stakkèrig aandoet, wel een baantje. Ik voor mij geloof dat het geen kwade kerel is. Eer der een goeierd. 1-Iet moet hem ontzaglijk ge speten hebben dat hij dien Amerikaan on langs doodsloeg. Als iemand zóó sterk is, dat hij in de noodzaak verkeert vrijwel als regel op halve kracht te boksen, is het te excusee- ren dat eens een enkele maal z'n knuist iets te ver uitschiet en hij vergeet, dat-ie eigenlijk de eenige pooteling is in een wereld vol zwakke poppetjes. Want zoo moet Carnera, verondersteld, dat hij wel eens zoo diep heeft nagedacht, het menschdom wel beschouwen. Het wreekt zich door den reus er finan cieel tusschen te nemen. Nu hij Amerika verlaat blijft daar een reeks exploitanten achter, die op zijn kosten rijk geworden zijn en een zucht van verlichting zullen slaken als de bankroetier met de enorme knuisten en de vervaarlijke spierbundels op Oceaans-afstand van hen verwijderd is. En ergens in Londen schreit de verlaten Emilia en omklemt als eenig pand harer innüge liefde de halve ton, die Primo's grootste overwin ning haar tenslotte toch maar heeft op gebracht R. P. (Ysmeond Dauphin, een neger uit Haïti is door het eten van bepaalde noten plotseling blank geworden.) Om eens iets heel nieuws te zeggen: 't Is een allervreemdste tijd, Onderwerpen voor een sprookje Worden nu al werklijkheid. Er 's een goede fee gekomen, Die een neger noten gaf, Met een hokus pokus presto Was hij blank - en zwarthuid af. 't Kan ook wel een heks geweest zijn, Want dit is nog maar de vraag: Is 't een eer om blank te wezen In de wereld van vandaag? Dubbelblank moet hij zich voelen Zonder het vertrouwd vernis, Maar 'het is een andre kwestie, Of hij daarvoor dankbaar is. Gaat heel 't negerras nu zoeken Naar de goede tooverfee, Gaan ze allen noten eten Van dit nieuw soort note gaie? Het kan zijn, maar 't is ook denkbaar Dat geen neger ernaar streeft, Dat hij bij zijn blanke broeders Voortaan een wit voetje heeft. En 't is mogelijk dat die neger Om zijn nieuwe blankheid rouwt, Wordt hij door zijn rasgenooten Niet als 't ....witte schaap beschouwd? P. GASUS RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor IJmuiden en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Juni 1933 ingelegd f 55218.49, terugbetaald f 53.717.13. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 26322. ZIEKENFONDS „VELSEROORD" VERKEERSONGEVALLEN EN ONGEVALLENWET. BIJ OVERTREDING VAN VERKEERS REGELING GEEN RECHT OP UITKEERING. JAARVERSLAG 1932/1933. „Schreven wij in ons vorig jaarverslag, dat de crisis haar invloed^doet gelden op den gang der zaken, in het afgeloopen jaar, deed zich dit in veel sterker mate gevoelen. De al gemeene verarming is oorzaak, dat velen niet in staat waren de contributie te blijven beta len, zoodat zij genoodzaakt waren als lid te bedanken. Het gevolg is dan ook, dat het aantal verzekerden gedaald is met 203. Dit is nu wel zeer onaangenaam, doch een ver schijnsel wat in meerdere organisaties zich voordoet, en laten wij werken, dat deze ach teruitgang zoo spoedig mogelijk omgezet wordt in vooruitgang". Zoo luidt de meer en meer gebruikelijke aanhef van het dezer dagen verschenen jaar verslag van het Ziekenfonds „Velseroord". Op de vorige jaarvergadering heeft het be stuur het voorstel gedaan, om voor de werk- loozen een contributie-vermindering in te voeren, en deze te stellen voor man en vrouw op 28 cent per week en kinderen op 6 cent per week, met uitsluiting van specialisten hulp en ziekenhuisverpleging voor rekening van het fonds. Deze regeling werd goedgekeurd, doch uit drukkelijk is daarbij de wensch uitgesproken, dat wij zouden trachten een regeling met de Gemeente of Maatschap. Hulpbetoon te krij gen, waardoor die verstrekkingen over het ziekenfonds zouden blijven gaan, en door de gemeente gerestitueerd zouden worden. Uitvoerig wordt dan in het verslag melding gedaan van de pogingen, om een-algemeene regeling vast te stellen, waardoor geen werk- loozen als lid zouden behoeven te bedanken. In samenwerking met het bestuur van „Velsen" had het bestuur op 16 Augustus 1932, in het gemeentehuis een bespreking met den Wethouder van Sociale Zaken en den heer de Boer, ambtenaar ten Gemeentehuize. In die bespreking werd overeengekomen, dat de besturen een regeling zouden ontwer pen, waarbij de werkloozen in de gelegenheid gesteld werden, om met volle rechten lid der organisatie te blijven. Verder werd overeen gekomen, dat tijdens de onderhandelingen geen werkloozen zouden worden afgevoerd wegens contributie-achterstand, dit na een opmerking van Weth. Bosman, dat indien er eventueel geen overeenkomst tot stand kwam, de gemeente billijkheidshalve verplicht was, een vergoeding voor de ontstane schade té geven. Na enkele dagen stuurden de besturen, die spoedig tot overeenstemming waren ge komen. n.l. op 19 Augustus '32 hun voorstellen in, welke hierop neer kwamen: de contributie voor man en vrouw te betalen aan het fonds zou bedragen te samen 15 cent. Personen boven de 16 jaar 7.5 cent, en kinderen bene den de 16 jaar 2,5 cent per week. De gemeente zou dan betalen voor man en vrouw 25 cent, en boven de 16 jaar 12,5 cent en voor kinde ren beneden de 16 jaar 7,5 cent. De mindere contributie die het fonds dan ontving, zou door het fonds gedragen worden. Na indiening van deze voorstellen hoorde het bestuur verder niets, dan dat, wanneer het eens informeerde, de zaak in onderzoek was. Toen het te lang duurde, heeft het be stuur een onderhoud gehad met den Burge meester, en dit is later nog eens herhaald, totdat bericht kwam, dat het college van B. en W. geen termen aanwezig achtte om'een dusdanige, of een andere overeenkomst met vereenigingen aan te gaan. Een schadepost. Waar inmiddels de achterstand van de werkloozen zich buitengewoon vermeerder de (het laatste schrijven van B. en W. kreeg het op 27 Oct. '32, zoodat reeds 6 maanden de zaak getraineerd was) stond het bestuur voor een groote moeilijkheid. Een beroep op de toezegging van Weth. Bosman kreeg geen ge hoor, men berichtte dat van een dusdanige opmerking niets meer te herinneren was. De ontstane achterstand was voor de werkloozen niet meer in te halen, en af te voeren was niet gewenscht, terwijl toch deze menschen niet in staat waren, ook wanneer zij weer aan het werk zouden komen dezen achter stand aan te zuiveren. In overleg met de ge- neesheeren en tandartsen werd dan ook be sloten, alles" te doen wat mogelijk was om de leden in de organisatie te houden. De genees- heeren en tandartsen waren bereid om de werkloozen voor een lager tarief te behande len, zoodat het bestuur in staat was de con tributie der werkloozen te halveeren. en deze alleen van Ziekenhuisverpleging voor reke ning van het fonds uit te sluiten. De ont stane achterstand werd teruggebracht tot 4 weken volle contributie, die zoo geleidelijk mogelijk aangezuiverd kan worden. Het be stuur stelt het buitegewoon op prijs, dat de medici ook blijk gaven, van hun wil tot medewerken om de sociale taak, welke het fonds zich als doel stelt te blijven volvoeren, terwijl uit de practijk blijkt dat de leden het op prijs stellen. Momenteel 'betalen 1124 leden halve contributie. Het nadeelig saldo voor de organisatie door den langen duur der onderhandelingen met de Gemeente bedroeg 2322.80. Rekening en verantwoording. De rekening en verantwoording over het boekjaar 1 Mei 1932 tot 30 April 1933 vertoont de volgende cijfers: Lasten. Honoraria geneesheer, incl. apo theek 22240, id. tandartsen 5049.36, zie kenhuisverpleging 10385.01, poliklinieken, maandkaarten en reisgeld 3966.80, specia listen-consulten 452.50, Röntgenfoto en be handeling 601.65, brillen 318.75, zieken transport 289.65, bodeloonen 3267.11, ver goedingen penningmeester, administrateur en dagelijksch bestuur f 2178.21 enz. Baten. Ontvangen contributie 50769.11. Saldo 2159.43. Het aantal leden bedroeg op 1 Mei 1932: 6277 en op 30 April 1933: 6074. Verpleegd werden in het Antonius-Zieken- huis 134 patiënten met 2523 ligdagen, in het Roode Kruisziekenhuis Beverwijk 27 patiën ten met 429 ligdagen, in .de Maria Stichting, Haarlem 3 patiënten met 49 ligdagen, in het St. Elisabeth Gasthuis. Haarlem 1 patient met 17 ligdagen en in de Anna-Kliniek, Lei den 1 patient met 42 ligdagen. STR ANDZENDING. Zaterdagmiddag is vanwege de strand- zending uitgaande van de Geref. Vereeni- ging voor Evangelisatie een bijbel kiosk geopend, staande bij de Zuiderpier. De kiosk waarin tegen geringen prijs bijbels. Nieuwe testamenten en ander Christelijk lectuur ver krijgbaar is, werd geopend door Ds. S. E. West-bonk. Ook is het woord gevoerd door den heer Vrisou uit Haarlem. TENTZENDING. Zondagavond heeft de sluitingsbijeenkomst plaats gehad van de tentzending. In deze bij eenkomst, waarbij de tent overvol was, is het woord gevoerd door Ds. A. A. Wildschut, Evan gelist J. de Graaff en zendeling P. Cohen uit Amsterdam. De Evangelisatie-Commissie kan met voldoening op de gehouden campagne terugzien. lederen avond zonder uitzon dering zijn de bijeenkomsten druk bezocht geweest. De tentbijeenkonisten werden door onge veer 3000 personen bezocht. Een vreemde slaapplaats. Bij de politie werd kennis gegeven dat een beschonken man op den IJmuiderstraatweg aangereden zou zijn door een auto. Bij on derzoek bleek echter, dat de man niet was aangereden, doch aan den kant van den weg was gaan liggen om zijn roes uit te slapen. WEER EEN. Zekere R. wonende Bakkerstraat heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een heerenrijwiel, dat hij eenigen tijd onbe heerd had achtergelaten voor een café in de Breesaapstraat. NAAR ZEE. De stoomtrawler Silvain en Leentje Elisa beth zijn naar zee vertrokken. De stoom trawlers Proef en Utrecht zijn beide in het dok opgenomen. DE VISCHOMZET IN JUNI TOTAAL MINDER DAN MEI. EIGEN VISSCHERIJ TEN KOSTE VAN DE BUITENLANDSCHE GESTEGEN Gedurende de maand Juni kwamen aan den afslag 50 (94) stoomtrawlers met een besomming van f 83.715 (f 186.296), 204 (215) motorloggers met f 123.459 (f 118.837), 454 (470) motorkustvisschers met f 41.1-36 (f 34.246), 2 (0) open booten met f 1.55, 19 (53) Deensche motor kotters met f 12.677 (f 39.167), 4 (24) Belgische motorkotters met f 1.291 (f 10.659). Van de drijfnefcvisscherij 1 (0) stoom- logger met f 43.04 en 2 (0) motorloggers met f 6.160. De opbrengst der consignatie-zendingen bedroeg f 21.491 (f 23.786). De totale omzet gedurende de maand Juni bedroeg f 294.237 tegen f 300.039 in de maand Mei en f 415.954 in de maand Juni van het vorig jaar. Ook bij den omzet van Mei vergeleken, toont het cijfer van Juni een zij het ook kleine vermindering aan. Maar deze ver mindering beteekent voor het bedrijf geen verslechtering, immers h-et totaal der besom mingen der stoomtrawlers steeg van f 20.686 in Mei op f 83.715 in Juni, terwijl de opbrengst der consignatiezendingen daal de van f 52.822 in Mei tot f 2-1.491 in Juni, welke feiten er op wijzen, dat de markt bezig is, de abnormaal groote consignat-iezendm- gen weer kwijt te raken, hetgeen ook ver blijdend teeken is. De gemiddelde besomming der stoom trawlers bedroeg f 1675. Dit zou, wanneer er alleen kustbooten in de vaart waren, een bevredigend resultaat genoemd kunnen wor den. Maar er;zijn ook eenige groote booten in de vaart en hierdoor wordt de beoor- deeli-ng geheel anders en wel zoodanig, dat over het algemeen van een ongunstig resul taat gesproken kan worden. In de laatste dagen konden echter betere besommingen, vooral voor de groote booten worden ge noteerd en dit zou we! eens het gevolg kun nen hebben, dat het resultaat over Juli vee! gunstiger wordt. Vooral de besommingen van de trawlers Jacqueline Clasina en Her- Stakers aanvaarden het advies van hun bestuur. In liet stembureau der JJmuider Federatie Het woord is nu aan de reeders. Gisteren werd alhier en elders onder-groote belangstelling van de zijde der stakers het referendum gehouden over het advies van het bestuur der IJmuider Federatie, de voor stellen van den Rijksbemiddelaar te aanvaar den. Er werden in totaal 1551 stemmen ui- gebracht. waarvan 26 van onwaarde. Het aantal geldige stemming bedroeg dus 1525. Vóór het advies stemden 948, tegen 577. De uitslag op de verschillende plaatsen waar leden der IJmuider Federatie woonachtig zijn was als volgt: vóór tegen ongeldig IJmuiden 509 465 19 Egmond 275 24 3 Katwijk 59 21 3 Vlaardingen 6 3 0 Haarlem 9 17 1 Scheveningen 57 15 0 Noordwij k 11 10 0 Beverwijk 5 2 0 Amsterdam 8 14 0 Diverse plaatsen 9 6 0 Uit dezen uitslag blijkt, dat vooral in IJmuiden een groote oppositie tegen aan vaarding van het advies, resp. de voorstellen van den Rijksbemiddelaar bestond. De uit slag in Egmond, waar nog met 10 pCt. tegen stemden, heeft echter den doorslag gegeven. Van dé zijde der stakers staat dus de op heffing van de staking niets meer in den weg. Het woord is thans aan de reeders. die zeer waarschijnlijk spoedig door het bestuur der Reedersvereeniging in de gelegenheid zullen worden gesteld, zich over de voorstel len van den Rijksbemiddelaar uit te spreken. eules, die meer dan f 3000 besomden, doet een gunstiger resultaat verwachten. Het aantal binnengekomen loggers, dat in Mei nog 243 bedroeg, verminderde tot 204, •zulks tengevolge van den overgang van een aantal trawlloggers naar de haringvisscherij De gemiddelde besomming der loggers was evenals in Mei op den kop af f 600. Er kwamen 90 motorkustvisschers meer binnen dan in Mei en de opbrengst van de vangsten dezer schepen was rond f 17000 meer. Als dit -nu allemaal marktwaardige visch was, zou men zich over dezen voor uitgang kunnen verheugen. Maar deze puf visschers van professie brengen helaas nog maar al te veel nestvisch aan, tot schade van den vischstand op de Noordzee, Maar de dageraad schijnt te willen doorbreken. De drijfnet-visscherij (pekelharing) was van weinig beteekenis. Er kwamen slechts drie haringschepen binnen met een totals besomming van ruim f 10.400, hetgeen c jtc met het oog op de korte reïsduur van 1 'e schepen geen ongunstig Tesultaat is. Evenals de buitenlandsche aanvoere^ D./er land (consignaties) verminderden o^jj de aanvoeren van buitenlandsche Ylssch<5rs~ vaartuigen. Er kwamen slechts 19 Deensche motorkotters binnen met ruim f 12/ü.en be somming tegen 70 met ruim f 42.000 in de maand Mei. Het algemeene beeld, hetwelk de aanvoer aan onze markt in Juni vertoont is, zooals uit het bovenstaande blijkt, dus: vooruit gang der opbrengsten van eigen visscherij. n.l. van de stoomtrawlers ten koste van op brengsten van vreemde visscherij en bui tenlandsche consignaties. Het eerste halfjaar. Gedurende het eerste halfjaar bedroeg de omzet f 2.088.159 tegen f 3.324.659 in het eerste halfjaar van 1932 of bijna f 1.8000.000 minder, welke achteruitgang natuurlijk op rekening van de staking gebracht dient te worden. Dat er de achter ons liggende zes maan den nog een omzet van meer dan 2 millioen gulden bereikt zou worden, zal wel niemand hebben verwacht evenmin men verwacht zou hebben, dat in een stakingsmaand nog 50 trawlers vóór den afslag zouden zijn geko men. Dank zij deze trawleraanvoeren heeft de handel zich nog behoorlijk kunnen red den; zelfs kon, door de ongunstige omstan digheden, waaronder de exporteurs hadden te werken op vele dagen nog van een over voering van de markt gesproken worden. Inmiddels is er een kleine verbetering in den handel te -bespeuren, zoodat wanneet de staking mocht worden opgeheven, als vaststaand kan worden aangenomen, dat- spoedig weer een aantal opgelegde trawlers in de vaart zal worden gebracht. In het eerste halfjaar van 1933 kwamen binnen: van de trawlervisscherij 147 f1011) stoom trawlers met f 338.249 (f 2.332.645) besom ming, 5 (0) stoomsnurrevaad met f 791. 4 <0) stoomkustvisscbers met. f 2871, 1293 (1349) motorloggers met f 933.921 ff 761.369). 1927 (2756) motorkustvisschers" met- f 153.242 (f 168.262), 75 (69) open booten met f 984 (f 414), 152 (181) Deensche motorkotters met f 101.927 (f 124.185), 2 (3) Duitsche mei f 685 If 1790), 13 (41) Belgische met f 4853 (f 17.560) en 1 (0) Zweedsche met f 583, voorts 2 (24) Duitsche stoomtrawlers met f 3220 (f 80.867). Van de drijfnetvisscherij) kwamen in het eerste halfjaar van 1933 binnen 2 CO) stoom- loggers met f 6771, 3 (0) motorloggers met f 7520 en 7 (9) Engelsche stoomdrifters met f 14.227 (f 6.501). Van de beugvisscherij kwamen in dezelfde periode binnen 137 (158) stoombeugers met f 122.197 (f 141.027). De opbrengst- der consignatiezendingen bedroeg f 396.112 (f 152.057). (Tusschen haakjes zijn vermeld de cijfers van het overeenkomstige tijdvak in 1932). DE MINIATUUR-WERELDSTAD IN THALIA In de kleine zaal van Thalia kan men he den- en volgende avonden de minïatuur-we- reldsfcad van den heer H. T. Huizinga te Veendam bezichtigen, een product van 22- jarigen „vrijen tijd-arbeid". We hebben reeds eerder, naar aanleiding van de tentoonstel ling in Beverwijk een vrij uitvoerige beschrij ving van dit merkwaardige werk gegeven, maar willen onze plaatsgenooten er nog eens op wijzen, dat zij niet mogen verzuimen, een bezoek aan deze miniatuur-wereldstad te brengen. Degenen, die het werk elders reeds hebben gezien hebben ons verteld dat wat men te zien krijgt „onbegrijpelijk" is. 'Men ziet voor zich een stadsbeeld met alles wat daarin behoort als een koninklijk paleis, ka thedraal, raadhuis, fontein, waterleiding, electrïsche centrale, schitterend verlichte straten en vender allerlei beweegbare fi guren. DE DEENSCHE VISSCHERIJ IN 1932 De opbrengst der Deensche zeevisscherij in 1932 bedroeg 89847 ton ter waarde' van 33.2 millioen kronen tegen in 1931 87995 ton ter waarde van f 34.3 millioen kronen en in 1930: 92728 ton ter waarde van 40.6 millioen. kronen. Het aantal personen, dat in de zeevissche rij zijn hoofdberoep vond bedroeg in 1932: 13185 tegen'13125 in 1931. VISCHAANVOER IN DUITSCHE HAVENS In de week van 12 tot 17 Juni 1933 kwa men in de visscherij haven van Altona bin nen 5 Noordzeetrawlers met 139.900 p. visch en 1 IJslander met 160.000 p. visch, totaal 349.900 p. Voorts werd uit Engeland aange voerd ca. 517.500 p. en uit Noorwegen ca. 774-100 p. versche haring. De totale omzet bedroeg 1.797.230 p. In Cuxhaven kwamen in dezelfde week bin nen 8 Noordzeetrawlers met 287,416 p., 12 zeilvaartuigen van IJsland met 323.749 p. en 16 kustvisschers mét 15.023 p. In Wesermünde kwamen binnen 19 traw lers met 2-148.600 p. versche zeevisch, waar van van IJsland 1.739.700 p., van de Barends- zee 201.3C0 p. en van de Noordzee 128.600. p. Verder voerden 12 zeezeilschepen 28.400 p. fijnvisch en schol aan.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1