De Mysterieuse Apache. UMUIDER COURANT DINSDAG r4 JULI 1933 TWEEDE BLAD BEVERWIJK DE NOOD VAN DEN TUINBOUW CRISISMAATREGELEN De economische worsteling waarin de we reld nu sedert enkele jaren gewikkeld is, houdt de werclddeelen en landen in haar ijzeren greep gekluisterd en heeft ontwrich tend in vrijwel alle bedrijven tot gevolg ge had. De tarieven-oorlog breidde zich uit als een olievlek op het water en geen enkel land noch eenig gewest ontkomt aan zijn druk. De periode welke de menschheid momenteel doorleeft, pleegt men wel de „doorwerking van den crisis te noemen", waarmede waar schijnlijk bedoeld wordt, dat geen sterveling meer aan de funeste gevolgen kan ontko men. De crisis geeselt niet alleen de groote steden of de industrie-centra alleen, ook het platteland gaat gebukt onder de verlam mende uitwerking van de ziekte, waaraan de maatschappij lijdende is. Het tuinbouwge- west Keimemerland beleeft al evenzeer moei lijke dagen. De nood in den tuinbouw is hoog gestegen, al treedt dit dan nog niet algemeen aan den dag. Want dat is het opmerkelijke, dat in deze streek de ellende in stilte gedra gen wordt, zoodat het zelfs den schijn ver wekte, alsof de crisis zonder gerucht aan deze nijvere tuindersbevolking voorbij ging. In andere tuinbouw en landbouwgebieden ging Keimemerland nog door als een bege nadigde streek, waar het nog zoo beroerd niet was. Wie echter eenigermate met den waren toestand op de hoogte is, kan weten, dat de Kennemer-tuinder op het oogenblik een wanhopigen strijd voert, om zich op zijn bescheiden bedrijf te kunnen handhaven en dat zij zich met de grootste moeite staande houden. De gevolgen van de lage prijzen voor de producten doen zich vooral nu ge voelen. Wanneer de kostprijs niet kan wor den goedgemaakt, dan begrijpt zelfs de grootste leek op bedrijfs-economisch gebied, dat dit moet voeren naar den ondergang, waarvoor de steunwet een lapmiddel is, dat bij de huidige toepassing maar 'n heel gering uitstel van executie is. Er zit tragiek in de zen strijd, omdat het tenslotte om het dier baar plekje grond, dat in de meeste gevallen van vader op zoon is overgegaan, zelfs ge slachten ver terug. De tuinbouw in het ge west Kennemerland is historisch gegroeid, en in dé rijke geschiedenis van deze streek wordt dan ook vele malen gewag gemaakt van dé tuinderij, die voor de omgeving van Beverwijk door de eeuwen heen de hoofd bron van bestaan vormde. De cultures wer den beoefend op kleine bedrijven, omdat de hier geteelde tuinbouwproducten zeer veel arbeid met zich brengen. De tuinders van Kennemerland moesten eerst worden „wak ker geschud" aldus uitte zich een tuinder uit de Streek alvorens zij ten slotte met hun groote moeilijkheden voor den dag kwa men en gezamenlijk gingen overleggen, wat van regeeringswege in laatste instantie nog zou kunnen worden gedaan, om voor velen schier onafwendbare noodlot van executie te kunnen voorkomen. Zooals echter de steunverleening thans geregeld is, zullen al deze pogingen vruchtloos blijven, omdat het geen hulp biedt, daar, waar zij het meest noodig is. De tuinders hebben het mz-este belang bij een steunactie, die het mogelijk maakt het bedrijf, trots alle decepties, gaande te houden. Daaraan is alles gelegen. Een groote groep nijvere menschen staat cp den rand van den afgrond, te dreigender, naarmate doelbewuster hulpverleening, van welken kant ook, achterwege blijft. Van cre- dieten wordt resultaat verwacht, niet van minimum- en richt- en garantieprijzen en hoe dat alles moge he eten, van een mora- torium voor pacht- en hypotheekrente kan een resultaat ten goede komen, omdat een dergelijke maatregel een blokkade zou kun nen vormen tegen de tragiek van excutie, van afzetten van een nijver tuindersgezin van het bedrijf. Dan spreken wij maar niet van het inflatiespook, 0111 niet elk sprankje van hoop te dooven. Het is overigens wel afdoen de gebleken, dat men de steunverleening voor Kennemerland van den verkeerden kant bekeek, zoo b.v. ten aanzien van het vraag stuk der teeltbebeperking. Men zoeke deze niet in Kennemerland maar in andere centra waar de landbouw zuivere tuinbouwproduc ten is gaan verbouwen, ten koste van de tuinbouwgebieden meit de oudste rechten. Dat wreekt zich nu onbarmhartig. Men ver wijt den tuinders, dat zij aan den rand staan van een eigen gedolven graf. Niemand kan dat in ernst gelooven en achteraf kon men dat gemakkelijk beweren ook. Het houdt evenmin steek als dat men de tuinders er nu, nu de nood nijpt, en de daad gesteld moet worden, een verwijt van maakt, dat zij mil- lioenen aardbeienplanten geleverd hebben aan streken, die Kennemerland van de eerste plaats verdrongen. Overigens loopt dit zoo'n vaart niet. De cijfers uit het verweer tegen een soortgelijke aantijging hebben dat be wezen. Het zal voor den vertegenwoordiger van Kennemerland in den persoon van den heer W. de Groot in de commissie van ad vies voor de uitvoering van de tuinbouw- steunwet 1933 zeer moeilijk vallen zijn col lega's te doen aanvoelen, waar precies de schoen wringt en waar het eigenlijk 0111 gaat. Ook andere tuinbouwstreken hebben hun vertegenwoordigers en een ieder ziet zijn eigen leed het best. Maar dit is wel tot FEUILLETON ROMAN UIT DE PARIJSOHE ONDERWERELD DOOR H. LUCAS. (Geautoriseerde vertaling van H. Houben.) 6) Hij wilde maatregelen nemen tegen iets, waarin hij een gevaar voelde. Dan, zijn geest op iets anders richtend, wilde hij de geheele gedachte als iets belachelijks verwer pen. Terwijl hij rusteloos door de kamer liep vroeg hij zich af, of het niet beter was Cor nelia's vader geheel in te lichten. Wild had hem steeds aangemoedigd en hij wist dat deze blij zou zijn, als hij zijn dochter veilig en wel met hem getrouwd zag, maar zelfs dan waren deze laatste gedachten toch te gek om uit te spreken, daarbij kwam, dat hij feitelijk Cornelia beloofd had over het avontuur te zwijgen. Toch had Cornelia iemand noodig 0111 op haar te letten. hier hield hij plotseling stil. Instinctmatig zag hij in, dat hij niet de man was om Cornelia te lelden. Zijn gedachten dwaalden terug tot de gebeurtenissen van een uur geleden. „Je zult uiting gekomen, dat het niet in de eerste plaats gaat om een handvol zilverlingen, om „etende" te blijven, maar dat het er vooral op aankomt voor de tuinders de mo gelijkheid te openen, dat zij hun bedrijven kunnen voortzetten. „Het bedrijf weg, alles weg", zoo oordeelt de tuinder en het „plekje grond" is bij hem dus primair. Het zal een harden strijd worden dezen winter voor de nijvere bewerkers van den grond, van den zelfden grond, die het tenslotte toch op de maatschappij wreekt, wanneer zijn goede en rijke gaven terecht komen odde vuilnis belt! TWEE PROFS AAN HET BILJART. Woensdagavond kunnen de vele biljart liefhebbers, die Beverwijk en omgeving telt, in Hotel „Oud-Meerenstein" getuigen zijn van een interessanten strijd op het groene laken. De beste Nederlandsche biljartspelers, de profs. Drost en Koehof zullen op dien avond in „Oud-Meerenstein" hun krachten meten. Beide heeren geven elkander niets toe en zoo blijft natuurlijk eenlge voorgift achterwege. Het zal een fraaie strijd worden waarvoor groote belangstelling is te verwach ten. DE AARDBEIENPRIJZEN STIJGEN! Als verheugend verschijnsel in deze tot nu toe voor de tuinders wel zeer ongunstig ver- loopen aardbeiencampagne valt de laatste dagen een stijging in de aardbeienprijzen waar te nemen. Op de markt besteedde men Maandag 45—60 ets per slof, terwijl op de aardbeienveilingen de prijzen nog al schom melden. Zij bewogen zich van 1520 ets. per K.G. Voor enkele bijzondere aanbiedingen konden hoogere prijzen worden bedongen, soms 22 en 24 ets. Intusschen komt deze stij ging in de tot nu toe nietloonende prijzen rijkelijk laat, want het seizoen spoedt zich al weer ten einde DE WIJKERMEERWEG. De werkzaamheden, verbonden aan de her bestrating van den Wijkermeerweg, maken snelle vorderingen. Men nadert met de ver nieuwing van het wegdek reeds het woon wagenkamp. Hoewel de uitvoering van deze werkzaamheden in het zomerseizoen wel eenigen hinder veroorzaakt, omdat de weg op den dag voor het verkeer is afgesloten, staat daar als belangrijk voordeel tegenover, dat de polderbewoners op een in behoorlij ken staat verkeerenden toegangsweg zullen kunnen bogen, wanneer in het najaar de oogst van winterproducten in vollen gang zal zijn. Intusschen wordt met de uitvoering van het werk grooten spoed betracht. ZONNESTRAAL-LOTERIJ. Evenals het vorige jaar wordt ook nu weer door de Vereeniging „Zonnestraal" een ver loting georganiseerd tot versterking der financiën van het Bouw- en Verpieegfonds. Uit dit fonds wordt de gratis-verpleging be kostigd van 011- en min-vermogende t.b.c.- patiënten van alle gezindten. Hoe sterker dit fonds dus wordt, hoe meer t.b.c.-patiën- ten geholpen kunnen worden, die sanato- rium-verpleging noodig hebben. Uit de plaatselijke afdeelingen van het Roode- en Witte Kruis en den Beverwijk- schen Bestuurdersbond heeft zich een com missie gevormd, welke de verkoop dezer loten ter hand heeft genomen. Voor deze loterij zijn 2000 prijzen uitgeloofd, waaron- der als hoofdprijs een landhuis ter waarde van f 7000 te bouwen of aan te koopen in ons land in overleg met den winnaar. De loten zijn verkrijgbaar aan de volgende adressen: H. J. Bilderbeek, Adrichemstraat 35; O. v. Alpen, Alkmaarscheweg 10, Mevr. W. Nooivan Oosten, Assumburgstraat 30, J. v. d. Wel, Schans 4, J. Visser, Koning straat 116, F. van Wijngaarden, Koning straat 8, J. Frieling, Baanstraat 59, J. Groot Hendrik Burgerstraat 1, Liefhebber, Badhuis Meerstraat, Mevr. Wed. Uitentoroek, Bree- straat 3; M. Middelkoop, Wolf- en Deken straat 33; Stijvers van Orselen, portier, Roode Kruis Ziekenhuis. J. Smit, Assum burgstraat 45; B. Striker Oosterwijkstraat 15; Mevr. AchterhofVan Zanten, Noorder wijkweg 61 A; Mevr. L. BerghuisO verdorp, C. Matersweg 22, Wijk aan Duin en mevr. Eerhart, Wijk aan Zee. MARKTBERICHT. R.-K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland". 3 Juli 1933. Spinazie per kist 60—90 Sla per kist 2060 Postelein per kist 34—46 Wortelen per bos 10—13 Rabarber per bos 36 Radijs per bos 2—3 Pieterselie per bos 23 Uien per bos 2 Selderie per bos 5—7 1/2 Bloemkool I per stuk 1622 Bloemkool II per stuk 1214 Tomaten per K.G. 1528 Aardbeien per slof 4570 Komkommers per stuk 38 Frambozen per doosje 6570 Kruisbessen per slof 80 Doppers per K.G. 1220 Capucijners per K.G. 2022 Capucijners Br. per K.G. 1522 Raspers per K.G. 22—28 Groentjes per K.G. 1315 Peulen per K.G. 2834 Snijboonen per K.G. 36—52 Dikke boonen per K.G. 4650 Tuinboonen per K.G. 57 toch niets vertellen?" had zij haastig ge fluisterd, toen zij op de lift wachtten. Na tuurlijk hij had met het hoofd ge schud. Norman Wild zelf was te zeer gewend aan Cornelia's uitstapjes om ook maar de gewone vragen te stellen van beangstige ouders en bleek tevreden met Royle's eenigszins vluch- tigen uitleg. „Een apachen verblijf, messen trekken tegen elkaar nog al opwindend" had hij gemompeld, met Cornelia's verzoek nog in de ooren en Wild was na een ver schrikten blik gemakkelijk gerust te stellen geweest. In stilte nabroeiend wenschte hij, dat hij het over zich kon verkrijgen Cornelia's smeekend gefluister over het hoofd te zien en Wild de heele geschiedenis te vertellen. Hem van dat gezicht vertellen, dat hij niet uit zijn gedachte kon zetten het donkere hoofd over het blonde gebogen, donkere oogen, die in verbijsterde blauwe keken. Per slot van rekening was het haar vader en die had, dit gaf Royle somber toe, meer invloed op haar, dan hij, Royle zelf, op haar bezat. Maar hij kon er niet toe komen zijn half gegeven belofte te breken en er bleef voor hem niets anders over dan zijn op en neer loopen te staken en naar bed te gaan. Hij bleef nog even in gedachte staan, terwijl hij het licht uitdraaide. En in de andere kamer was mevrouw Lawson nog bezig met Cornelia, wier hoofd EEN ACCORDEON-CONCERT. De Amsterdamsche Accordeonclub, dirigent de heer C. Rijff, is op Zondag 16 Juli a.s. de gast van hotel-restaurant „Oud-Meeren stein" alhier. Óp dien Zondagavond zal dit orkest, dat 25 accordeonisten telt, in de bo venzaal een concert geven, waarop een aan trekkelijk programma, ingesteld op populaire muziek, zal worden ten gehoore gebracht. De danslustigen kunnen al evenzeer genieten, want het orkest is voornemens, het concert met een bal te besluiten. CONCERT K. O. V. De Kennemer Orkest Vereeniging, dirigent de heer Louis Stiens, zal in de tweede helft van deze maand een symphonie-con- cert geven in den tuin van „De Tuinbèrg" van den heer J. W. Eerhardt te Wijk aan Zee. Hoewel de juiste datum afhankelijk is van de weersomstandigheden, die voor een bad plaats in het. bijzonder „ideaal" moeten zijn, zal het concert plaats vinden tusschen 15 en 20 Juli a.s. Ook het Beverwijksch Gemengd Zangkoor onder dezelfde directie, zal aan dit concert medewerken. HEEMSKERK BURGERLIJKE STAND. Geboren: Petronella Margaretha, d.v. R. Potma en E. van der Veer; Gehuwd: J. Luntz 25 j., van Beverwijk en A. Kanis 23 j., alhier. Overleden: Mej. Fr. Henneman, 72 j., (on gehuwd) VELSEN SINT CAECILIA EN SOLI DEO GLORIA OP CONCOURS. Een tweede prijs. Aan het Zondag j.l. gehouden concours te Zaandijk, uitgeschreven door de vereeni ging Zaanland's Kapel namen o.a. deel dé R.K. Muziekvereeniging Sint Caecilia, direc teur de heer P. N. Joosen van hier en de R.K. harmonie Soli Deo Gloria te Driehuis direc teur C. Oudendijk. Beide zagen zich een 2en prijs toegewezen met 315 punten. Sint Caecilia kwam uit in de eere-afdeeling Harmonie en heeft als verplicht nummer uit gevoerd Scènes Napolitaines van J. Masse net en als vrij nummer Phèdre, van denzelf den componist. Soli Deo Gloria kwam uit in dezelfde afdeeling met als vrij nummer de ouverture Les Dragons de Villars' van A. Maillart. CONCERT „DE EENDRACHT". Zondagavond gaf de Harmoniekapel „De Eendracht" in den tuin van Concordia een concert dat, ondanks het gunstige weer, slechts matig bezocht was, De afwezigen hadden weer ongelijk, want de kapel heeft weer veel te genieten gegeven. SCHOONHEIDSCOMMISSIE. De eerstvolgende vergadering der Schoon heidscommissie voor de gemeente Velsen zal worden gehouden op Woensdag 5 Juli 1933, ten kantore van het Bouw- en Woningtoe zicht te Velsen. AUTOTOCHT VAN WINKELIERS NAAR HET GOOI. In de ledenvergadering van de Winkeliers- vereeniging Wijkeroog op 22 Juni j.l., werd een commissie benoemd tot-organiseer en van een autotocht. Deze is hiermede gereed. De tocht is vastgesteld op 11 Juli. Er zal een bezoek worden gebracht aan het Gooi. 111 Parijs iverd op een liefdadigheidsvoor verongelukte vliegers, een concert als podiu-, barstte. ALs ze nu maar ophield, met dat zenuwachtig rondscharrelen en ging, wond Cornelia, die doodmoe was, zich op. Doch tante Julia maakte nog geen aan stalten om te gaan. Zij was niet met de Wilds meegegaan, omdat zij zoo dol op reizen was, want zij kon niet tegen de zee; gedeeltelijk had men door de lucht gereisd op Cornelia's speciaal verlangen, maar Julia Lawson had nu opgehouden alleen de zee als haar vijand te beschouwen. Het was niet het genot van reizen, het was zelfs niet de liefde voor Cor nelia, die mevrouw Lawson er toe gebracht had, haar geriefelijk stadshuis te verlaten en mee te gaan op een reis, die voor haar de eene vermoeidheid na de andere bracht. Het was haar lange, stille liefde voor Nor man Wild. Hij was cle held van haar kinderjaren ge weest. Tijdens zijn studententijd had zij de lauwerkransen om zijn donker hoofd gelegd en het eerstvolgende jaar had zij gedroomd en visioenen gezien van een volmaakt ge lukkig leven als Norman Wild's aangebeden vrouw. Op drie en twintig-jarigen leeftijd had Wild Cornelia's moeder ontmoet en na haar als een wervelwind het hof te hebben gemaakt, huwde hij met haar, Julia Lawson aan haar lot overlatend, die haar geheim diep in haar hart verborg, terwijl zij tevergeefs trachtte haar liefde voor hem te onderdruk ken. Om haar trots te bevredigen, huwde zij zelve kort daarop met een waardigen, stij- SOC. DEM VROUWENCLUB. Wegens het bedanken van de voorzitster der S.D. Vrouwenclub mevr. Stark—van Beek is benoemd tot opvolgster mevr. Jansen—de Visser. SANTPOORT BEZOEK AAN DE RUÏNE. De Ruine van Brederode werd de vorige week bezocht door 2265 personen, waaronder schoolkinderen uit Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Delft, Hillegersberg, Vlaardingen, Vlaardingen Ambacht. Laren, het Gooi en Nieuwendam en gezelschappen uit Amster dam, Rotterdam, Schiermonnikoog,-den Hel der, Koudekerk en Langendijk. „VOX IIUMANA'S SUCCES TE NOORD- SCHARWOUDE. Zondag 25 Juni behaalde „Vox Humana" te Noord-Scharwoude op het concours van den Noordh. Zangersbo'nd met 355 punten een eersten prijs. Des avonds werden we meldden het reeds in den eere-wedstrijd 181 punten behaald. Aangezien het concours dien dag nog niet was afgeloopen, doch op 2 Juli zou worden voortgezet, konden we toen nog niet weten, op welken prijs „Vox" in dezen eerewedstrijd beslag had gelegd. Thans vernemen we echter, dat geen der andere deelnemende vereenigingen het zoo ver heeft weten te brengen, zoodat „Vox Hu mana" ook in den eere-wedstrijd den eersten prijs behaalde. En alsof dit nog niet genoeg was, werd aan onze plaatgenooten ook nog de wïsselprijs van den Noordh. Zangersbond toegekend voor het hoogste aantal punten, behaald in den concertwedstrijd. Wij wenschen koor en dirigent van harte geluk! DRIEHUIS NAAR HET CONCOURS. Zondag j.l. nam het R.K. harmonie-gezel schap „Soii Deo Gloria" directeur de heer C. Oudendijk deel aan het muziek-con- cours te Koog-Zaandijk. Het korps behaalde met 315 punten een tweeden prijs. Als we hier nog bijvoegen, dat voor een tweeden prijs 288 punten noodig waren en voor een eersten prijs 348 en „Soli Deo Gloria" had in geschreven voor de eere-afdeeling, dan vin den wij. dat het korps met dit succes tevre den kan zijn. ERNSTIG AUTO-ONGELUK NABIJ DEN HELDER EEN DOODE, EEN GEWONDE. Maandagavond te ongeveer half negen reed een luxe auto, bestuurd door den heer H. Vasbinder uit Berkhout-Bobeldijk met groote snelheid door den bocht, ter hoogte van_ het woonwagenkamp op den Rijksweg nabij Den Helder. Plotseling begon de wagen te slingeren. De andere inzittende, de heer Zandberg uit Amsterdam wilde blijkbaar in zijn angst dat er iets gebeuren zou op dat moment uit den wagen te springen. Juist op hte moment dat zijn hoofd door het portier stak sloeg de wagen over den kop. De heer Zandberg geraakte met zijn hoofd tusschen het portier bekneld en kreeg tevens den wagen boven op het lichaam. Hij was op slag dood. De bestuurder, de heer H. Vasbinder ge raakte door den slag bewusteloos. Onmid dellijk was geneeskundige hulp aanwezig. Beide slachtofferswerden per ziekenauto van het vliegkamp De Kooy naar het Marine Hospitaal vervoerd. De auto werd slechts licht beschadigd. stelling ten bate van de nabestaanden van georganiseerd, waarbij een vliegtuig 1 diende. ven man, tien jaar ouder dan zij, wien zij zoo veel zij kon had gegeven en die haar eenige jaren later als een kinderlooze weduwe achterliet.' Cornelia, die toen reeds moederloos was, was voor haar een aanleiding geweest de vriendschap met Wild te hernieuwen en langzaam aan had zij bij het tengere doch tertje van den man, die zelfs nu, lichtelijk kaal en meer dan lichtelijk rond, haar held was gebleven, de plaats van de meest ge liefde tante ingenomen. Zij bewoog zich, een klein zelfs op dat uur onberispelijk figuurtje, door de rustige kamer .terwijl zij de verstrooide bezittingen van Cornelia, die geen ^ordelijkheid kende, bijeen zocht en de toilet-artikelen op hun plaats legde; (echt schildpad met goud was Cornelia's laatste liefhebberij geweest) en, hoewel onbewust, toegevend aan de rustige liefde voor den vader door het kind ruim schoots te verzorgen. Uit het breede bed praatte Cornelia. „Ga toch naar bed, tante Julia", zeide zij. „Ik ben heusch weer heelemaal in orde. Ik val nooit heelemaal flauw, weet u. Het kwam door de warmte en ik denk, dat ik moe was, maar 't zal me weer ziek maken, als ik moet denken, dat ik u ophoud". Mevrouw Lawson ging naar het bed, een teedere blik in de oogen, terwijl zij haar koele hand op Cornelia's hoofd legde. PROV. NOORDHOLLANDSCH ZENDIXGS- FEEST. Op het Provinciaal Noordhollandsche zen- dingsfeest, Woensdag 12 Juli te Heilo te hou den, zullen als sprekers optreden: Jhr. Mr. Dr. L. A. v. d. Brandeler, voorzitter der Ver eeniging voor Inwendige zending in Noord holland, te Alkmaar, openingswoord; Ds. J. W. v. d. Does te Monnikendam „Het doel der zending", cle heer P. Boon. evangelist te Breezand „Ga haastiglijk uit"; de heer J. I-I. Grondel, zendeling op Nieuw-Guinea „De in vloed van het evangelie op het dagelij ksch leven der Papoea's"; Ds. B. de Jong te Me- demblik „De lampen brandende"; de heer M. L. Frankena te Utrecht, namens de Nat. Chr. Geheel Onth. Ver. ..Drankbestrijding en inwendige zending". Ds. G. A. den Hertog van Amsterdam, voorzitter van het Tasikmalaga- cornité: „De boodschap van Stanley Jones". INBRAAK TE BUSSUM. WORSTELING MET DEN INBREKER Maandagavond te half twaalf ïs ingebro ken bij den heer Van Leeuwen aan de Al- brechtlaau te Bussum. De heer van L. be merkte, toen hij na een korte wandeling thuiskwam, dat de tuindeur open stond. Het bleek dat er eenig geld uit de huis kamer ontvreemd was. Bij het doorzoeken van het huis vond de heer L. in een der kamers een man, dien hij na een hevige worsteling wist te dwingen het geld terug te geven. De man wist te ontsnappen en in een der omliggende tuinen te vluchten. Hij is echter door een politieagent die op hulp geroep van den heer van L. en zijn huis- genoote was toegesneld, gegrepen. Het bleek te zijn cle 30 jarige S. uit Amsterdam die juist uit de gevangenis ontslagen was. Voor den Kantonrechter. De man in den tuin. Tijdens een oploopje heeft een IJmuide- naar zich in veiligheid gebracht in een tuin tje, toen de politie een bevel tot doorloopen had gegeven. In plaats van er uit te komen, had hij geweigerd dat te doen, ondanks het feit dat de eigenares van het tuintje op zijn aanwezigheid daar niets gesteld bleek. Verdachte beweerde echter, dat hij wel degelijk iéts te maken had. De Ambtenaar van het O.M. geloofde niet te veel van de beweringen van verdachte, die als lastig bekend staat bij de politie en vroeg 15 boete. Verdachte, die door den kanton rechter tot kalmte aangemaand moest wor den beloofde in hooger beroep te gaan. De kantonrechter veroordeelde hem tot 10 boete. Voor den Politierechter. Waar kan men beter zijn Jan en Daan ontmoetten elkaar in Bever wijk. Heb je nog een blaadje tabak, Daan? Neen, Jan, 't is narigheid. Heb jij ook geen spie meer? De lamp hangt voorover, 't Was ginder toch beter, wat? En of! Geen zorg voor je eten; alles op z'n tijd en 't werken was ook om te doen. Ja, jij had daar een best leven; huisknecht bij den onder-directeur; daar viel nog wel eens een extratje af, hè? 'k Mag niet klagen, maar voor jou was 't toch ook om uit te houden, wat? Ik heb zoo gedacht, Daan Net wat ik dacht Jan. Komt daar niet de brigges aan? Als we eens met hem praatten? Na dit, althans een soortgelijk, gesprek togen Jan en Daan naar den brigadier van de marechaussee en toen ze hem vertelden, dat ze geen thuis, geen geld en geen middel van bestaan hadden en de leege broekzak ken omkeerden, nam de brigadier hen mcc, maakte proces-verbaal op en bracht ze naar den Officier van Justitie in Haarlem. Zoo stonden ze dan met hun beidjes in het beklaagdenbankje, verdacht van landlooperij, glimlachend en tevreden, 't Waren een paar geciviliseerde landloopers, nog knap in de kleeren, gemoedelijke typen. Zij gaven toe, dat ze zonder middel van bestaan hadden rondgezworven en zeiden tot werken in staat te zijn, niet, omdat werken hun be paald een lust was, maar omdat ze wisten, dat het werk niet te veel van hun krachten zou vergen. Ze hoorden hun eisch. drie dagen hechte nis en drie jaar opzending en waren alleen bezorgd, dat de uitspraak op zich zou laten wachten. De rechter stelde hen gerust, ver zekerde, dat hij direct vonnis zou wijzen en dat de drie dagen hechtenis een noodzakelijk kwaad waren, omdat er een Zondag tusschen viel. Ze knikken begrijpend en berustend, ver klaarden al bij voorbaat, dat van hun kant geen verzet tegen het vonnis te wachten was en toen de rechters de drie jaar opzen ding uitsprak, keken Jan en Daan mekaar aan met een tevreden glimlach op het ge laat. Ze dachten aan de bosch- en heidevel- 1 den bij Veenhuizen, aan de oude kennissen, die ze er weer zouden zien en aan de drie jaar, dat ze geen zorg zouden hebben. „Dan zal Ik maar gaan", zeidé zij. „Je zult wel slapen, denk ik. Ik geloof dat het geen fijne gelegenheid was, waar je heen ging, naar wat ik Frank tegen je vader hoorde zeggen". Cornelia sloot haar oogen en wendde het hoofd af. „Maar 't is nu voorbij" suste mevrouw Lawson, „je bent nu veilig en je moet het maar gauw vergeten". Cornelia opende haar heldere oogen en keek haar aan met een blik, die mevrouw Lawson vreemd verward voorkwam, ofschoon ze het niet zou hebben kunnen uitleggen. Mevrouw Lawson kuste haar en stopte haar nog eens onder. „Ik zal de gordijnen open maken", zeide zij zacht, terwijl zij naar het raam ging, „dan krijg je volop frissche lucht". De kamer lag aan de straat en toen me vrouw Lawson de gordijnen open trok om de koele nachtlucht, die zelfs in het hartje van de stad nog heerlijk was, binnen te laten stroomen, keek zij vluchtig over de straat. Dan keek ze nog eens scherper. Onder een lantaarn stond onbeweeglijk iemand, weggedoken in zijn jas, die hij tot zijn kin had opgetrokken, zijn slappen breed- geranden vilthoed diep over de oogen. Toen mevrouw Lawson keek, lichtte hij zijn hrafd op en zag ze zijn gezicht. Een donker, knap gebiedend gelaat. Een oogenblik bleef me-

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5