HET NIEUWE AVONDBLAD De wijziging der gemeentebegrooting 1933 Zoete wraak. Geëxamineerd personeel op de vloot? 18e JAARCANC No. 207 DONDERDAG 6 JULI 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummersS cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen d'e abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. VELSEN. Hoe men het gat wil stoppen. Sluitende begrooting zonder „onderstand" niet mogelijk, zegt de minister. Maar die onderstand hangt nog in de lucht. Weinigen zullen verwacht hebben, dat de begrooting voor het jaar 1933, zooals die dooi den Raad was vastgesteld, er met vlag en wimpel bij de hoogere college's door zou gaan. Want van een sluitende begrooting kon nu niet bepaald gesproken worden, on danks dat B. en W. zich bij de raming dei- uitgaven een groote beperking hadden opge legd, welke beperking de Raad vrijwel geheel had overgenomen. Wij herinneren slechts aan de opheffing van het vakonderwijs in de gymnastiek, aan de opheffing van het voor bereidend lager onderwijs en de» daarmee gepaard gaande intrekking van de subsidies aan het voorbereidend bijzonder lager on derwijs, aan het intrekken van subsidies aan tal van vereenigingen. Wat vooral een groote moeilijkheid ople verde was dat waar op de begrooting 1932 was uitgetrokken een batig slot van f 177,693 van de diensten 1929 en 1930, in de begroo- ting 1933 een nadeelig slot van f 55.355 van 1931 verwerkt moest worden, wat een nadee lig verschil met de begrooting 1932 van f 233,048 opleverde, terwijl voorts voor an dere noodzakelijk hooger te ramen uitgaven en lager te ramen ontvangsten voor een be drag van f 178,335 dekking gevonden moest .worden. Zonder dat er dus iets "was veran derd, moest in 1933 een bedrag van f 411,383 minder in ontvangst, resp. meer in uitgaaf geraamd worden dan in 1932. Aan steunverleening werd uitgetrokken een bedrag van f 400.000, zulks met de we tenschap, dat dit gerekend naar de uitgaven in 1932 veel te laag zou zijn. De meerdere uit gaven zouden echter ten laste van den kapi- taaldienst moeten komen. Met deze feiten voor oogen kwam het ge meentebestuur voor haast onoverkomenlijke moeilijkheden te staan. Door het doen van tal van offers heeft het getracht deze moeilijkheden zoo goed mogelijk uit den weg te ruimen. Nog niet genoeg geofferd. Thans blijkt uit het van Gedeputeerde Sta ten ontvangen schrijven en uit het daarbij gevoegde bericht van den minister van Bin- nenlandsche Zaken, dat er nog niet genoeg geofferd is. In ons blad van gisteren hebben wij hierover reeds het een en ander geschre ven. Gedeputeerde Staten merken in hun schrij ven aan Burgemeester en Wethouders op, dat zij daar in de nota van B. en W. bij de begrooting in overweging wordt gegeven, een bijdrage van het Rijk in de kosten van de huishouding der gemeente te vragen, de begrooting aan den minister hebben gezon den, ten einde te vernemen, welke voorwaar den aan een eventueele bijdrage zouden worden verbonden. In het antwoord van den minister aan Gede puteerde Staten, waarover straks meer, geeft Z.Exc. een aantal wijzigingen in de begroo ting aan, welke aan de gemeente Velsen in overweging gegeven zouden kunnen wor den. Aan het slot van zijn schrijven geeft de minister als zijn oordeel te kennen, dat een sluitende begrooting naar zijn oordeel moei lijk verkregen zal kunnen worden zonder on derstand in de kosten der gemeentehuishou- ding. Maar, zegt de minister, dit wil niet zeggen dat op zoodanige ontvangstt kan worden gerekend. Gedeputeerde Staten geven B. en W. in over weging te bevorderen dat de begrooting en de memorie van toelichting wonden gewij zigd met inachtneming van de door den mi nister en de door hun college gedane op merkingen. De nota van opmerkingen van Gedeputeerde Staten. „Blijkens de ter goedkeuring ingezonden begrooting voor 1933 is het gemeentebestuur, ondanks de ingevoerde bezuinigingen, er niet in geslaagd de begrooting, voor zooveel den gewonen dienst betreft, op normale wijze sluitend te maken", zeggen Gedeputeerde Staten in hun nota van opmerkingen. Gedeputeerde Staten merken verder op, dat wanneer de begrooting overeenkomstig de in hun nota gemaakte opmerkingen zal zijn gewijzigd, het tekort aan gewone mid- delen aanmerkelijk grooter zal zijn, waar door het noodig zal zijn een grootere leening dan die van f 150,000 volgens de begroo ting te sluiten. In verband hiermee doen Gedeputeerde Staten opmerken, dat het naar hun meening met een gezond financieel be heer niet vereenigbaar is, dat de uitgaven, die op den gewonen dienst thuisbehooren, uit de opbrengst eener geldleening worden gedekt. Indien kon worden aangenomen, dat de begrootingen van de eerstvolgende jaren op een normale wijze sluitend zouden zijn te maken, zouden Gedeputeerde Staten bereid zijn, om evenals ten aanzien van de begroo ting voor 1932 is geschied, over hunne bezwa ren heen te stappen en in een geldleening op korten termijn te berusten. Het onderzoek van de begrooting heeft evenwel aangetoond, dat de mogelijkheid van 'n sluitenden dienst in de volgende jaren zeer twijfelachtig is. In tegenstelling met de begrooting voor 1932 is het gemeentebestuur er thans zelfs niet in geslaagd, een gedeelte van de crisislasten uit de gewone middelen te bestrijden. Ook omdat het zich laat aanzien, dat de uitgaven voor armen- en werkloozenzorg in de eerstvolgen de jaren belangrijk zullen afnemen, geven Gedeputeerde Staten aan het gemeentebe stuur in overweging, zich tot de Regeerïng te wenden met het verzoek, een bijdrage in de huishouding der gemeente te mogen ontvan gen. Voor een dergelijke bijdrage komen echter alleen de gemeenten, die de mini- mumtoijdrage van 25 pet. in de uitgaven ten gevolge van de werkloosheid niet kunnen dragen en die verder al het mogelijke heb ben gedaan, om de inkomsten op te voeren en de uitgaven te beperken, een bijdrage in de kosten van hare huishouding ontvangen. In verband hiermede verzoeken Gedepu teerde Staten B. en W„ te bevorderen, dat de ramingen, voor zoover zij uitgaan boven de werkelijke uitgaven volgens de rekening 1931, tenminste tot de cijfers der rekening 1931 worden teruggebracht, tenzij op grond van reeds nu te voorziene omstandigheden kan worden aangetoond, dat een hoogere raming volkomen gewettigd is en voor zoover de ramingen reeds lager zijn ernstig na té gaan in hoeverre hierop nog kan worden bezuinigd. Op welke posten moet bezuinigd worden? Gedeputeerde Staten geven vervolgens een groot aantal posten aan, waarop bezui nigd dient te worden of welke van de begroo ting -afgevoerd dienen te worden. In de eerste plaats op de jaarwedde van de wethouders. Verder zouden moeten ver dwijnen de posten voor kosten van vergade ringen, ververschingen enz. (pro memorie), de subsidies en contributies aan Vereenigkig tot behoud van Natuurmonumenten (f 5. aan Sportvereenigingen en overige kosten van lichamelijke opvoeding (f 410.aan de Vereeniging voor M.U.L.O. (f 50.) en aan de Nederlandsche Heide Maatschappij (f 10.) en de supbsidie en andere kosten ter bevorde ring van vreemdelingenverkeer (f 60.). Aanbevolen wordt, na te gaan in hoeverre bezuinigd kan worden op kosten druk- en bindwerk en op kosten officieel raadsverslag. De post: jaarwedden en wedden van on derwijzers (f 174.544.58), zal moeten worden verlaagd door afschaffing boventallige leer krachten En hoe de Inkomsten verhoogd? O.a. door de maatregelen, opgenomen in ons blad van gisteren, verder door raming van de te ontvangen uibkeering uit het ge meente fonds aan de hand van het aan tal inwoners der gemeente op 1 Januari 1933. Verder wordt aanbevolen herziening jaarwedden burgemeester, secretaris en ont- (Te Maastricht is een zestal per sonen, dat suiker had verkocht die bijna geheel uit zand be stond, tot gevangenisstraf ver oordeeld.) 'k Vind ook, als wij suiker koopen, Dat het dit ook wezen moet, Want wat is er meer gebleven, Dat ons leven nog verzoet Als dit zestal op ontkomen Aan ontdekking had vertrouwd, Heeft het met die soort vervalsching Toch wel op los zand gebouwd. Ook al doet men zand erover Wordt de misdaad achterhaald. Zelfs de allerbeste suiker Is wel nooit zoo duur betaald. En dit zestal mag bepeinzen, Nu men 't tijd tot peinzen geeft, Dat het zelf te langen leste In het zand gebeten heeft. P. GASUS. vanger, verlaging der uitgetrokken bedra gen voor rente en aflossing van de in 1932 aangegane leening van f 1.700.000 met resp. f 18,036,10 en f 6.979,22, korting op personeel der gemeentepolitie, verlaging van de ver goeding aan den Ophaal en Stortingsdienst met f 80. Tevens verzoekt het college tal van in lichtingen en wordt van tal van posten na dere gegevens verwacht. Op de „wenken" van den minister en het antwoord van B. en W. komen wij nader terug. Na de wijzigingen, die B. en W. bereid zijn aan te brengen, blijft er een tekort van f 466.983,67. KIEZERSLIJSTEN KAMER VAN KOOP HANDEL. De Burgemeester der gemeente Velsen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat een uittreksel uit elk der kiezerslijsten voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken ter secretarie der ge meente ter inzage is nedergelegd en dat een ieder bevoegd is tot en met 4 Juli a.s. bij de Kamer verbetering der vastgestelde lijsten te vragen, op grond, dat hij zelf of een ander, hl strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, of verkeerd geplaatst is. HET VLIEGTUIG van de beleende vliegers Mr. en Mrs. MoIIison, dat onlangs bij het starten voor een oceaanvlacht vernield werd, is thans W®er in gereedheid gebracht en met goed eaeces is een pxoefvlucht volbracht» SCHOOLREISJE. J.l. Dinsdag heeft de 3e klasse van school G. haar jaarlijksch reisje gemaakt, ditmaal naar Valkenveen en Muiderslot. De leiding berustte bij den heer J. van Rossum. De kin deren hebben volop genoten en voldaan keerden ze huiswaarts. Dinsdag 11 Juli a.s. maakt de 5e klasse van deze school een uitstapje naar 't Gooi. Donderdag 13 Juli gaat de 4e klasse naar Bergen en Schoorl en Vrijdag 14 Juli onder neemt de 6e klasse een reisje naar Rhenen en Wageningen. De leerlingen der 7e klasse verbeiden met ongeduld den 21en Juli op welken datum zij onder leiding van het hoofd, den heer Heins een uitstapje maken naar Bergen en Schoorl, waar ze één nacht zullen logeeren in de Jeugdherberg. V. G. S.—TWEEDE JEUGD. Zaterdagmiddag wordt in het Van Gelders Sportpark een wedstrijd gespeeld tusschen V.G.S. I en een elftal der Tweede Jeugd uit Haarlem. UITBREIDINGSPLAN. In de Raadsvergadering van 13 Juni 1933 stelde de Raad om advies m handen van B. en W. een adres van S. Bol te Driehuis, in zake het in exploitatie brengen van zijn ter rein aldaar. Naar aanleiding hiervan deelen B. en W. den Raad thans het volgende mede. In de vergadering van 7 December 1932 werd een beslissing op een verzoek van Bol, voornoemd om wijziging van het uitbreidingsplan, over neming van den hem toebehoorenden grond of toekenning van een schadeloosstelling, aangehouden, ten einde adressant in de ge legenheid te stellen die zaak in een vergade ring der commissie van bijstand in het be heer der openbare werken nader toe te lich ten. Van de hem geboden gelegenheid is door adressant gebruik gemaakt. Het gevolg dei- gevoerde besprekingen is geweest, dat door Bol een exploitatieplan is opgemaakt en bij B. en W. ingezonden, opdat aan de hand daarvan zou kunnen worden nagegaan of en in hoeverre er voor de gemeente aanleiding zou bestaan hem een tegemoetkoming in de kosten van aanleg der over zijn terrein ge projecteerde straten te geven, dan wel of op andere wijze aan de voor hem bestaande moeilijkheden zou kunnen worden tegemoet gekomen. Na ampele overweging waren B. en W. evenwel niet in staat adressant een voor stel te doen, van;'welke omstandigheid zij hem bij schrijven van 2 Mei 1933 mededee- ling deden. Thans heeft adressant zich tot den raad gewend met een plan tot exploitatie van zijn terrein. Ook dit plan echter geeft naar de meening van B. en W. geen enkele oplossing. Zij meenen daarom'hun voorstel,, opgenomen in gemeenteblad no, 107 van 1932, te moeten handhaven. IJMUIDEN. IJmuider Federatie vraagt invoering van de wet op de visscherüdiploma's. De IJmuider Federatie zal onderstaand adres richten aan den voorzitter van den Ministerraad. Naar wij vernemen heeft een groot aantal schippers, stuurlieden, machi nisten enz. reeds een adhaesiebetuiging ge- teekend. Het adres en de adhaesiebetuiging liggen ter inzage en onderteekening in de Gem. Visscherij school. Het lijkt ons gewenscht, dat de betrok ken zeevisschers het adres, door het plaat sen van hun handteekenlng op de adhaesie betuiging steunen. „Het zal Uwe Excellentie niet onbekend zijri, dat reeds in 1912 de herziening van de Schipperswet 1907 werd ter hand ge nomen en dat als uitvloeisel daarvan in 1920 de herziene Schipperswet in de beide Ka mers werd aangenomen en afgekondigd bij Koninklijk Besluit van 26 Maart 1920. Deze wet is evenwel nimmer in werking getreden, hetgeen door belanghebbenden in zeevaartkringen en ook door onzen Bond werd begrepen en gebillijkt. De practische toepassing dezer wet toch stuitte op zeer groote moeilijkheden. Deze herziene Schipperswet bevatte o.m. bindende voorschriften omtrent de bekwaam heid van het gezaghebbend personeel op visschersvaartuigen en bepaalde, dat zoowel op stoom- en motorvisschersvaartuigen als op zeilvisschersvaartuigen schipper, stuur man en machinist in het bezit dienden te zijn van zoodanige diploma's, waardoor vol doende bekwaamheid gewaarborgd werd. Pat ook deze voorschriften door het niet toepassen der Sohipperswet 1920 nimmer van kracht zijn geworden, betreuren wij zeer. Dat de noodzakelijkheid om ten deze tot het geven van bindende voorschriften te komen reeds lang werd gevoeld, moge blij ken uit hetgeen gezegd werd in de Memorie van Toelichting, die de ontwerp Schippers wet 1920 vergezelde, n.l.: „Een tweede omstandigheid, welke aan leiding was de bestaande wet te herzien, was dat het wenschelijk is gebleken om verplich te examens in te stellen voor het gezagheb bend personeel op visschersvaartuigen. Hel groot aantal ongevallen, waarbij onbekwaam heid van het gezaghebbend personeel in dien bedrijfstak als oorzaak van het ongeval moest worden aangenomen, schijnt ingrij pen van Staatswege ten deze alleszins te billijken". Deze overweging kan zeer zeker ook thans nog ongewijzigd gelden. Naar onze meening is het een onhoudbare toestand, dat geen voorschriften bestaan ten aanzien van ver plichte examens voor het gezaghebbend per soneel op visschersvaartuigen. wijl onbe kwaamheid van dit personeel een ernstig gevaar voor de veiligheid inhoudt. Herhaaldelijk is er bij de regeering op aangedrongen om ten deze tot een bevre digende oplossing te komen. Verschillende commissies hebben eraan medegewerkt om den Minister van Waterstaat van voorlich ting te dienen, zonder dat eenig resultaat werd bereikt.' Het vermoeden is niet onge wettigd, dat aan het Departement van Waterstaat door de betrokken ambtenaren geen voldoende medewerking werd verleend om aan de hand van de ingediende voor stellen. een rationeele herziening van de Schipperswet 1907 voor te bereiden. Deze vrijmoedige opvatting ontleenen wij aan de tegenstelling, welke de laatste 13 jaren steeds heeft bestaan tusschen de wel willende medewerking, die de opeenvolgend^ bewindvoerders van het Departement van Waterstaat steeds verleenden door com missies te benoemen en rapporten te doen samenstellen en het feit, dat later deze rapporten aan bedoeld Departement onaf- gehandeld bleven liggen. Als voorbeeld moge dienen, dat van het rapport der commissie Tydeman en van het door deze commissie samengestelde Ontwerp Zeevisscherij-diplomawet, dat in 1929 door Zijne Excellentie den Minister van Water staat ter beoordeeling aan de betrokken organisaties werd toegezonden, sindsdien niets meer werd vernomen. Het komt ons dringend gewenscht voor, dat ten danzien van deze bekwaamheid van het gezaghebbend personeel op 'vis scherij vaartuigen ten spoedigste bindende voorschriften worden gegeven, op grond waarvan wij Uwe Excellentie eerbiedig ver zoeken het in den Ministerraad daarheen te willen leiden, dat- het ontwero diplomawet zoo spoedig mogelijk in de be voegde Regeer in gs instanties in behandeling wordt genomen". NAAR ZEE. De stoomtrawlers Hercules, Jacqueline, Clasina, Rotterdam IJm. 112, Bruinvisch. Magpie en Rotterdam zijn naar zee vertrok ken. De stoomlogger Gorredijk IJm. 49 is in het dok opgenomen om te worden klaar gemaakt voor de haringvisscherij. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN IJ.F.C. De kampioenen der Zaterdagmiddag-com petitie ontvangen voor den tweeden wedstrijd die ter gelegenheid van de opening van het nieuwe terrein georganiseerde nederlaag wedstrijden een sterke Kinheïm-combinatie. Een spannende strijd kan verwacht worden, gezien het feit, dat IJ.F.C. tegen het sterke tweede elftal van Stormvogels een gelijk spel wist te behalen. IJ.F.C. verschijnt als volgt: Van Urk, De Vries, Van Heyst, Post, Jochems. de Graaff, Smit, de Valk. Blinkhof, de Jong, N. N. Reserves: Kist de Ruyter, van Duyn en Meyboom. OPDRACHT. De Rijkswaterstaat heeft het maken van de aardebaan van een gedeelte van den Rijksweg Amsterdam—Sassenheim, n.l. in den Riekerpolder, met bijkomende werden opgedragen aan de N.V. Amsterdamsche Ballast Maatschappij voor .f 70.150. POGING TOT MOORD OP ZIJN MOEDER. DAAD VAN EEN ZONDERLING. De Tel. verneemt uit Lienden: Dinsdag heeft de 37-jarige A. v. d. B. ge tracht zijn 73-jarige moeder door worging van het leven te berooven. De dader is ge arresteerd en voor den officier van justitie te Tiel geleid. Door het vreeselijk gejammer van de oude vrouw werden de buren des morgens onge veer 5 uur er opmerkzaam op gemaakt, dat moeder en zoon, zooals herhaaldelijk gebeurt, ernstigen twist met elkaar hadden. Men be gaf zich in allerijl naar de woning en zag door de vensters, dat dc zoon zijn moeder met touw aan een stoel had gebonden en haar er gerlijk mishandelde, terwijl hij haar een strop om den hals had gedaan. Toen hij zag, dat men hem gadesloeg, heeft hij zijn moeder aan het om haar hals gebonden touw over den vloer naar het achterhuis gesleept. De buren hebben toen onmiddellijk den burge meester en de politie gewaarschuwd, die zeer spoedig ter plaatse waren. Aan het bevel, om de woning te ontsluiten, werd niet voldaan, zoodat de politie zich door verbreking van een deur toegang moest verschaffen. Onder verzet van den dader werd deze gearresteerd en voorloopig in het arrestantenlokaal opge borgen. Bij verhoor door den burgemeester, hulpofficier van justitie, heeft hij een gedeel telijke bekentenis afgelegd. Zoowel moeder als zoon staan als zonder ling bekend. PROF. L. KNAPPERT 70 JAAR. Vrijdag viert prof. dr. L. Knappert, oud- hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Lei den zijn zeventigsten verjaardag. DE BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID. Groote plannen der nieuwe regeering PRODUCTIEVE WERKEN STAAN OP HET PROGRAMMA. Naar de Tel. verneemt, is onze Regeering van plan een forsche poging te doen, om tot een gedeeltelijke oplossing van het werk loosheidsvraagstuk te geraken. In beginsel is zij bereid een aanzienlijk be drag beschikbaar te stellen tot uitvoering van productieve werken, d.w.z. van werken, wier uitvoering zij economisch verantwoor delijk acht. Dit sluit in, dat zooveel mogeiijk zal worden gebroken met alle niet-oroductie- ve werkverschaffing, waardoor op het oogen- blik vele millioenen, die door het departe ment van Binnenlandsche Zaken worden uit gegeven. aan allerlei kleine objecten zonder noemenswaardig praetisch nut verloren gaan. Is het blad welingelicht, dan staat op het werkverschaffingsprogram der Regeering een reeks van groote plannen, op wier uitvoering ons land sedert lang wacht. Daartoe zouden behooren Inpoldering van den Noordoostelijken Zui derzeepolder; Aanleg van tunnels onder de Maas te Rot terdam onder het IJ te Amsterdam, en onder het Noordzeekanaal te Velsen; Verbetering van de spoorwegtoestanden rondom Rotterdam en Amsterdam: Verbetering van het vaarwater Groningen de Lemmer e.d.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1